MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) binnenland. ZEELAND. BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" middelburc. goes. vlissingen. walcheren. zuidbeveland n00rdbeveland schouwen en duiveland. zeeuwsch-vlaanderen w.d. Ariel, B.M.W. Velocette, D.K.W. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Middelburg Tarief per kilo en per stuk. (Inge2. Med.) Opdracht aan De Schelde voor den bouw van een nieuw passagiersschip verwacht. DUITSCHLAND. ITALIË. Hitler's bezoek aan Rome. SCANDINAVISCHE LANDEN. C. DE LEEUW, WEERBERICHT. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 107. TWEE BLADEN. ZATERDAG 7 MEI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. briefkaartautomaten. Het ligt in het voornemen, naast de postzegelautomaten ook tot aanschaffing van briefkaartautomaten over te gaan. Dit voornemen bevindt zich echter nog in een stadium van voorbereiding. Op 1 Januari 1938 waren hier te lande 128 postzegelautomaten in dienst, waarvan 64 voor zegels van 1% cent en 64 voor 5 cent. De 6 cents-automaten zijn buiten ge bruik gesteld. n.s.b.-ers colporteeren wederom in oss. Gistermiddag hebben ruim driehonderd n.s.B.-ers uit alle deelen des lands, we derom een bezoek aan Oss gebracht. Daar zy geheel onverwacht kwamen, konden zij ditmaal niet aan de grens worden te gengehouden. Op verschillende punten reden autobus sen en particuliere auto's Oss binnen, in de buitenwijken ving men met de colpor tage aan. Tegen drie uur bevonden zich driehonderd N.S.B.-ers in de kom der ge meente. Het geheele corps der Koninklijke ma rechaussee en de gemeentepolitie waren ook weldra op de been om de orde te handhaven en het verkeer te regelen. Ér heeft zich geen enkel incident voorge daan. Om klokslag vier uur het tijdstip, waarop het colportageverbod te Oss in treedt staakte men het colporteeren. Tegen half vijf waren de N.S.B.-ers uit Oss verdwenen. Bewerkingspremie vlas oogst 1937. Wjj vernemen van bevoegde zijde, dat voor het vlas van den oogst 1937 met in gang van 9 Mei a.s. de bewerkingspremie wordt verhoogd tot 40 per ha voor wa ter root klasse 1, terwijl de uitkeeringen voor andere bewerkingsmethoden en klas sen naar evenredigheid zullen worden ver hoogd. Dit geldt voor alle vlas, dat met ingang van genoemden datum tot nadere aankon diging van telers zal worden gekocht. verkiezing kamer van koophandel. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid van de afdeeling kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Middelburg werden uitgebracht 694 stem men, waarvan 153 van onwaarde. Geko zen werd de heer H. B. A. van Hal met 395 stemmen tegen 146 op A. de Bart, beiden wonende te Vlissingen. De heer Van Hal was candidaat voor de middenstands organisatie en de heer de Bart voor de coöperaties. (Reeds geplaatst in een deel der oplaag van ons vorig nummer). het mengelberg-concert. Het eere-comité van het Mengelberg concert, dat op 21 Mei te Middelburg zal plaats vinden, bestaat uit de heeren: jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, M. Fernhout, C. A. van Woelderen, mr. P. H. W. F. Teilegen, mr. R. M. van Dussel- dorp, jhr. mr. J. Sehuurbeque Boeye. Tevens vernamen wij dat de belangstel ling voor dit concert zich ook uitstrekt tot personen uit Breda, Antwerpen en Gent en dat de hotels in Middelburg, in overleg met de Vereeniging van Vreemdelingen verkeer speciale weekend prijzen hebben vastgesteld. amerikaansch bezoek. Met de „Statendam" arriveerde Donder dag in ons land een gezelschap Amerika nen, deelnemers aan de „Garden Lovers' Pilgrimage", welke trip is georganiseerd door de bekende Horticultural Society in New York. Donderdag en Vrijdag a.s. zal het gezelschap een bezoek aan Zeeland brengen. Gisteren is alhier aangehouden zekere E. P- die zich schuldig gemaakt had aan land loperij, en voorgeleid voor den commis saris van politie. Vanmorgen is D. terzake aan den officier van justitie voorgeleid. de werkloosheid te middelburg. D.de Arbeidsbeurs te Middelburg ston- en ingeschreven: geheel werkloos: 741 mannen en 17 vrouwen; gedeeltelijk werk- oos. 8 mannen en 0 vrouwen; niet werk loos: 6 mannen en 1 vrouw. lgemeen totaal vorige week 788; bijge komen 27; afgegaan 42; over 773. vereeniging ziekenhuis- ver pij,xjtxg. 10 Mei Het 10-jarig bestaan. kenhuisver^i Zal de "Vereeniging voor Zie- land" 10 iaalng op Zuid- en Noord-Beve- aan de verseLn?8^11- Dit feit wordt °-a. ve van een keurig ontrukt door de uitga- Ie mogelijke zakenge0-enkboekje' waarin al" staan betrekking hehh °P dit 10"jari® be" ris-penningmeester rwn' door den secreta- overzichtelijk vermeld A- de Laage> vat dit boekje, waarvan d®"' V?rder be" sierd is met een symbolische v,0m, ag ver" den Goeschen houtsnijder t ™s?ede van "gelukwensch" van burgemeester6' r^een seldorp, en een „woord van dankbaarS" van den voorzitter der Vereeniging mr. dr. A. J. J. Mes, burgemeester van Heinkens zand. Het kan met bijzondere voldoening zijn, als wij constateeren, dat deze vereeniging (die 1 Jan. 1.1. 36.052 leden telde), bleek in een groote behoefte te voorzien, en veel goed werk verrichtte, omdat ook ons blad, evenals de twee andere te Goes verschijnen de bladen, aan de totstandkoming een zeer werkzaam aandeel had. Nadat n.l. de dok toren Griep, te Heinkenszand en Plantejjdt en Snoek, te Goes, reeds geruimen tijd plan nen gekoesterd hadden om een vereeniging in het leven te roepen, die tegemoet zou komen aan de vaak hooge kosten van zie- kenhuisverpleging, noodigden zij begin 1928 de redacties van de „Goesche Courant", „Nieuwe Zeeuwsche Crt." en „De Zeeuw" uit tot een bespreking. En na deze be spreking, publiceerden deze bladen een ar tikel, waarin uitvoerig gewezen werd op de bedoeling en het nut van een vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Toen men meende, dat dit zaad voldoende wortel ge schoten had, werd 10 Maart een vergade ring gehouden in hotel Centraal onder lei ding vand dr. Planteijdt, waartoe tal van be sturen en colleges uitgenoodigd waren. Een voorloopig comité werd gevormd, dat zich tot belanghebbende lichamen wendde, bij dragen in de oprichtingskosten kreeg van armbesturen, diaconieën en sociale organi saties, en veel voorbereidend werk verricht te. Twee maanden later, op 10 Mei, had in Schuttershof de oprichtingsvergadering plaats, die door 71 personen bezocht was en geleid werd door den tegenwoordigen voor zitter, mr. dr. Mes. Een bestuur werd ge vormd van zeven personen, met mr. dr. Mes als voorzitter; A. de Lange, als secre taris, en J. H. Klooster als penningmeester. Dit dagelijksch bestuur is nog steeds in functie, in zooverre, dat de hr. Klooster 1 Sept. 1936 vice-voorzitter werd en de hr. A. de Lange secretaris-penningmeester. 1 Juli noteerde de vereeniging 3628 leden en drie weken later was dit aantal reeds tot 4547 gestegen! En zoo hield de groei ge stadig aan tot het respectabele cijfer van 36.052 1 Jan. 1.1. bereikt,werd. Op de jaren 1934 en 1935 na werd elk jaar afgesloten met een winstcijfer. Was het verlies 1934 slechts 567.13, in 1935 bedroeg dit 13.675. Thans bedraagt de netto-winst nog 17.549.25 (geheel in de reserve gestort) en ook 1935 kon men het verlies reeds dra gen, maar toen bleek toch wel, dat veran deringen noodzakelijk waren. Een spoed- eischende vergadering op 28 December 1935 nam daartoe eenige belangrijke besluiten, o.a.: dat voortaan alleen vergoed zouden worden de verplegingskosten in ziekenhui zen en niet meer die in krankzinnigenge stichten, sanatoria en vacantiekolonies, ter wijl 13 April van dat jaar reeds medische controle bij toelating en een leeftijdsgrens van 55 jaar was bepaald en de wachttijd van 3 op 6 maanden was gebracht. Eèn en ander bracht uitgaven en inkomsten weer in evenwicht en 1936 was er weer een winst van 3606.44. Intusschen moet de reserve nog vrij laag genoemd worden als men in oogenschouw neemt, dat de uitkeering vorig jaar bijna 70.000 bedroeg, en dat zich gelukkig nog geen bijzondere gevallen als ernstig epide mieën, voordeden. Ook het opname-percen tage nam steeds toe, n.l. van 1.64 pet. tot 2.89 pet. waarmede men beduidend boven het landelijke gemiddelde van 2.4 pet, kwam. Er werd in deze 10 jaar nog heel wat werk verricht, buiten het uitkeeren van verplegings- en operatiekosten om. Zoo werden besprekingen gevoerd met de zie kenhuizen over reductie op de verplegings kosten (en gedeeltelijk verkregen), stelde de Goesche specialistengroep bijzondere ta rieven vast voor de derde klas patiënten, enz. Het was alles goed werk in het belang van de leden (voor welke tot heden plm 370.000 werd uitgekeerd, en wij zijn dan ook overtuigd, dat in duizenden gezinnen voor wie anders ziekenhuis en operatie ook om de financiën schrikbeelden waren - de oprichting van deze vereeniging dank baar herdacht zal worden. In het jaarverslag van de N.V. Rotter- damsche Lloyd wordt er melding van ge maakt. dat onderhandelingen met de Kon. Mij. „De Schelde" over den bouw van een snelvarend passagiersschip in een vergevorderd stadium zijn. Eerlang hoopt de Lloyd tot bestelling te kunnen over gaan. Dit schip zal dan in den aanvang van 1941 worden geleverd. VERE. Geslaagd te Utrecht voor het eer ste gedeelte (schriftelijk) van het examen gemeente administratie de heer F. Kloeke, eerste ambtenaar ter secretarie alhier. Het bestuur van de afdeeling Krui nmgenHanswoerd -Schore van het Groe ne Kruis heeft tot wijkverpleegster be noemd zuster T. Klare, thans in tijdelij ke betrekking te Den Dolder en afkom stig uit Hypolytushoef. IERSEKE. Met de oesterverzending naar Engeland en Duitschland is het eensklaps bijna geheel afgeloopen. Maandag en Dinsdag gingen er nog wat naar Enge land maar Woensdag was het uit. Naar België gaan er nog een beetje het blijft aanhouden tot begin, half Juni maar over het algemeen kan men gerust aannemen dat de oesterverzending is af geloopen. „W ederkeerigheid" is veelal onze levensleuze: wij doen, al naar de an deren ons doen. Eerst daar waar onze houding niet van buitenaf, maar van binnenuit bepaald wordt, kan echter van werkelijk „leven" gesproken wor den. De combinatie van mosselhandelaren op Brussel is nu ook ontbonden. Vrijdag is de laatste vergadering te Bergen op Zoom gehouden en de kas verdeeld. Beide combinaties, de Parijsche zoowel als de Brusselsche zijn nu overleden en als voorheen is het beginsel van algehee- le vrije handel aanvaard. Donderdag is mej. De Witte, wonen de aan de Schuttershofstraat bij de schoonmaak van den zolder gevallen. Zij werd ernstig gewond. Dokter Polderman, te hulp geroepen, constateerde een her senschudding. KAPELLE. De algemeene ledenvergade ring van de afd. Ziekenhuisverpleging Ka- pelle-Biezelinge werd gehouden in het lo kaal Obadja, onder voorzitterschap van den hr. A. J. van Liere. Het kassaldo bedraagt 1632. Het ledental vermeerderde met 101 leden en klom tot 2312. De- penningmeester gaf een overzicht van de 10 jaren welke de vereeniging bestaat. De vereeniging werd opgericht met aan vankelijk 481 leden, nam steeds toe, dank zij de krachtige medewerking van de hee ren Schipper en Van Oosten. In die jaren werd uitbetaald aan 351 patiënten 25047. In 1937 werden opgenomen 62 patiënten waarvoor werd betaald 3731. Herkozen werden de aftredende bestuurs leden B. de Jonge en S. P. Groenleer en gekozen in de vacature P. M. van Baren, die van woonplaats binnenkort verandert, de heer M. Glas Jz. Besloten werd de uitkeering aan de Ver. ziekenhuisverpl. in N. en Z.-Beveland te stellen op 15 pet. ook voor 1938, tot een maximum van 15. Nadat de voorz. het af tredend bestuurslid den hr. P. M. van'Ba ren dank had gezegd voor de diensten de vereeniging bewezen, volgde sluiting. KLOETINGE. In de vacature-Meulen- berg is tot raadslid benoemd verklaard de heer J. de Dreu. KRUININGEN. Vrijdagavond vergader de de afdeeling Kruiningen van de Ver eeniging voor Luchtbescherming onder voorloopig voorzitterschap van den heer B. C. de Mul, in hotel de Korenbeurs. Al lereerst werd een reglement in elkaar ge zet. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. de Groof; J. J. v. Dijke, dok ter J. Nieuwenhuyse, G. Duindam en P. Wonder gem. Enkele vragen werden nog gesteld die door den burgemeester werden beantwoord, Er waren ruim^ 30 leden op de vergade ring aanwezig. In de daarna gehouden be stuursvergadering werd gekozen tot voor zitter de heer W. de Groof en tot secr.- penn. de heer P. Wondergem. KOLIJNSPLAAT. In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap Oud- en Nieuw-Noordbeve- land werd in de plaats van wijlen den heer P. Zuijdweg gekozen tot dijkgraaf de heer J. M. Bom. Doodelijk ongeval. HAAMSTEDE. Woensdagmiddag is hier een ernstig ongeluk gebeurd aan de voor malige Ciehoreifabriek. De 61-jarige eige naar van de resten van deze fabriek, de heer K. G. was met een paar menschen bezig een muur te sloopen, toen opeens een stuk muur van pl.m. 80 kg naar be neden kwam. Hoewel de heer G. nog op zij trachtte te springen, lukte dit niet en kreeg hij het stuk steen op zijn rug waar door hij zeer ernstig gewond werd. Dokter Westendorp Boerma, die spoedig aanwezig was, oordeelde het noodig den patient naar het ziekenhuis te Noordgouwe te vervoe ren, waar hij inmiddels is overleden. (Z.N.) strijd tegen den coloradokever OOSTBURG. Onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. ie Clercq, hield de Bond van Oud-leerlingen van Land- bouwcursussen in W. Z. Vlaanderen in ho tel Du Commerce alhier Vrijdag een spoedeischende algemeene vergadering. De voorzittér deelde mede, dat deze vergadering bedoeld was om te komen tot instelling van een bestrijdingsdienst van den Coloradokever. Spreker verleen de dan het woord aan den heer Koeman controleur bij den Plantenziektenkundigen dienst. De bedoeling is, zoo deelde deze mee om langs de geheele grensstrook een con trole-dienst in te stellen, hetgeen voor Limburg en Brabant reeds voor elkaar is terwijl ook O. Z. Vlaanderen reeds bezig is. Hierin de streek was hem genaderd tot IJzendijke en nu is het de bedoeling om de rest van de grens tot aan Kadzand ook onder controle te krijgen. De bedoeling is niet om de kevers op te sporen, maar om straks na te gaan of er ook verdachte kale plekken in de aardappelvelden voorkomen, Dit is vrij gemakkelijk te zien. Spr. meen de, dat men voor dit werk de Landbouw organisaties noodig heeft, terwijl zoo noo dig ook medewerking van gemeentebestu ren kan worden gevraagd, indien de rond de bebouwde kommen in groot aantal aanwezige aardappelveldjes moeten ge controleerd worden. Langs de geheele grens moet in de maanden Juni, Juli en Augustus deze controle plaats vinden, bv. De Spaansche burgeroorlog. DE RECHTSCHEN MELDEN NIEUWE VORDERINGEN. Aan het front bij Teruel en aan de Middellandsche zee zijn de operaties de laatste dagen lamgelegd door de hevige regens. Toch zijn de troepen van Fran co naar uit Saragossa gemeld wordt, er in geslaagd hun stellingen te verbeteren, o.a. bij Alcala de Chivert, bij Morella en bij Villarroya. Bij Alcala de Chivert wer den eenige aanvallen van de regeerings- troepen afgeslagen en in tegenaanvallen wisten de rechtschen verder vooruit te dringen. De vijand leed zware verliezen. Van regeeringszijde echter wordt mede gedeeld, dat de regeeringstroepen met buitengewone hardnekkigheid tegenstand bieden, en met succes. Bommenregen op Castellon. Zestig vliegtuigen der opstandelingen hebben tot twee maal toe Castellon gebombardeerd. Zij hebben 450 bommen geworpen, die een hondertal huizen heb ben verwoest. Italiaansche verliezen. Men heeft te Rome de veertiende ver- liezenüjst der Italiaansche legionnaires in Spanje bekend gemaakt. Gedurende den slag aan de Ebro zijn tusschen 9 Maart en 30 April 67 officieren en 544 man schappen gesneuveld, 197 officieren en 2219 manschappen werden gewond, 11 mannen worden vermist en 3 zijn gevan gen genomen. De totale verliezen der le gionnaires sedert het begin der vijande lijkheden bedragen 5041. Italië Een zelfmoord Gemeld wordt, dat Stefan von Mueller, vroeger redacteur van de Neue Freie Pres se, die van halve Joodsche origine is en pro-Duitsch was georiënteerd, zelfmoord heeft gepleegd. Van Duitsche nationaliteit vervallen verklaard. In de staatscourant is wederom een lijst gepubliceerd van dertig Duitsche Joden, die evenals hun familieleden van de Duitsche nationaliteit vervallen zijn verklaard. Gistermiddag heeft Hitier een groote ten toonstelling in Rome bezichtigd in gezel schap van Mussolini. Hitler toonde vooral veel belangstelling voor de antieke ar chitectuur. Na het bezoek aan de tentoonstelling keerde Hitier naar het Quirinaal terug. Korten tijd later begaf hij zich met den koning en gevolg in negen open koetsen naar een in het Kapitool gehouden recep tie. De gouverneur van Rome, prins Colon- na, heeft hier na een concert ter eere van Hitier en den koning, een thee aange boden. Na afloop hiervan begaf Hitier zich weer naar het Quirinaal, waarbij hij, evenals op de heenreis, in den eersten galawagen had plaats genomen naast de koningin. De koning heeft den chef de bureau van het Duitsche ministerie voor luchtvaart, generaal-majoor Bodenschatz, en de adju danten van den Führer, Schaub en Wiede mann het groot kruis van de orde van de Italiaansche kroon verleend. Manoeuvres afgelast. De manoeuvres van leger en luchtvloot welke vanochtend te Rome zouden worden gehouden, zijn wegens een sedert den vroe gen ochtend vallenden buitengewoon hevi- gen legen, die ongeveer een uur voor het om half negen vastgestelde vertrek van den Führer nog toenam, afgelast. Over een nieuw program is voor het oogenblik nog niets bekend. Hitier heeft hot Quiri naal niet verlaten. EEN STERFGEVAL. De commandant van het legercorps van Rome, generaal graaf Domenico Siciliani, is gister tengevolge van een beroerte overleden. De generaal zou de parade ter eere van Hitier geleid hebben. OP WEG NAAR ROME VERDWENEN. Volgens het „Linzer Tageblatt" hebben zich ter gelegenheid van het bezoek van Hitier aan Italië zes autobussen met Sude- ten-Duitschers naar Rome begeven. Bij aankomst aldaar werden evenwel vier rei zigers vermist. Deze reizigers zouden te Wels aan de Oostenrijksche grens zijn aan gehouden, omdat zij geen leden der Su- deten-Duitsche partij waren. Naar het zeg gen der organisatoren van de reis waren deze personen „verklikkers". Waanzinnige doodt vier personen. In het dorp Vaaler bij Elverum aan de Zweedsche grens heeft een 28-jarige boer in een aanval van krankzinnigheid zijn vader en een vriend doodgeschoten, als mede een politieman en den chauffeur van de ziekenauto, waarmede hf weggebracht zou worden. Twee politiemannen verwond de hjjj ernstig met een mes evenals de zoon van een politieman. Aangezien men hem niet kon overmees teren moest men hem tenslotte zelf ook ook doodschieten. VOODIEDERE ZEEUW. EEU nOTOP VAU DE LEEUWj DE LEEUW levert U de merken van de hoogste reputatie. Vraagt onze schitterende prijscouranten. Vliss. str. 39-41, Middelburg. Tel. 669. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: de bilt: meest matige W. tot N. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, iets kouder. ukkel: zwakke tot matige wind uit W. tot N. richtingen, betrokken hemel, een weinig regen, matige temperatuur, nachte lijk minimum van 5 tot 0 gr. Zo 8 Mei. Zon op: 4 h 19; onder 19 h 35. Licht op: 20 h 05. Maan op: 13 h 13; onder: 1 h 34. Ma 9 Mei. Zon op: 4 h 18; onder 19 h 36. Licht op: 20 h 06. Maan op: 14 h 27; onder: 1 h 57. V.M.: 14 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 7 6.52 19.21 0.48 13.16 Zondag 8 8.15 20.46 2.01 14.40 Maanfag 9 9.38 22.04 3.28 16.04 Westkapelle is 28 min. en Domburg Zó min. vroeger; Veere 38 min. later. (S sDringtii Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 7 8.37 21.07 1.48 14.24 Zondag 8 9.50 22.24 3.00 15.48 Maandag 9 11.16 23.36 4.26 17.13 een maal in de 14 dagen en elke mede werker krijgt dan wellicht een 5 a 6 ha te controleeren. Inleider deelde nog een en ander mede over de ontwikkeling van het schadelijke insect waarna bij rond vraag zich een tiental der aanwezigen be reid verklaarde aan de controle mede te werken. R. Kimpe Kunstmuseum Schuttershofstraat, Middelburg. (S§§) Met tusschenpoozen van één tot twee jaren exposeert de te Middelburg wonende en werkende Zeeuwsche Vlaming Reimond Kimpe in de twee zalen van hei. Kunstmuseum. Hij is geen veelschilder den gewonen zin des woords de pro ducten dezer manufacturiers heeft mea nog pas eenige weken achtereen m de bovenzaal van St. Joris kunnen verfoeien maar wel is Kimpe een zeer productief man. Het verschil hiertusschen is zeer wezenlijk: bij den veelschilder is de in spiratie', de scheppingsdrang, immer at- wezig: hij bedrijft het vak als een hand werk gelijk de sigarenmaker en de met selaar; bij den productieven .kunstenaar daarentegen is deze uit hoogere sferen afkomstige drang de drijfveer tot zijn veelvuldige voortbrenging. Dit laatste is ook bij Kimpe zonder twijfel als regel het geval en wat buiten den regel valt, hangt hier, natuurlijk, niet. Er is nog een tweede kenmerkende on derscheid tusschen den manufacturier en den, meer of minder productieven, schep penden kunstenaar: de eerste levert op bestelling en mechanisch, zonder persoon lijkheid, altijd gelijkvormig, naar de be- steksvoorwaarden, op z'n hoogst overeen komstig de regelen van het handwerk (als het tenminste een prima schilder- manufacturier is) de tweede aaarentegen lééft in zijn werk, groeit, evolueert, uit eigen innerlijken ontwikkelingsgang en onder den invloed van de van buiten af op hem inwerkende krachten. De onderhavige tentoonstelling van Kim pe geeft zonder twijfel wederom een nieu we fase in zijn ontwikkelingsgang te zien en als zoodanig is zjj zeker verantwoord. Een fase, die weer nadert tot het tijd perk van een jaar of tien, acht, geleden, waarin Kimpe de vormen en de kleuren der natuur nog weinig geweld aandeed. Maar: de fase moge dan in die richting liggen, zij is, zooals bij een evolutie-spi raal het geval dient te zijn, verder van het beginpunt verwijderd, d.w'.z. verder voortgeschreden op den weg naar het ideaal, hetwelk een ieder zich voor oogen stelt en niemand ooit bereikt. Gaan wij bv. een achttal jaren terug, dan zien wij Kimpes hard-roode en fel- oranje mannen en meisjeskoppen soms ruw tegen rauw-geel-groene zee gezet: zijn verzakkende grachten en kaaien-hui- zen vertoonen alle harde kleuren van het palet. Dan zinkt de kleur in, verstart en ver sombert na zijn periode van abstractie die op de reis naar de Balearen gevolgd is: Kimpe schildert dan bij voorkeur zijn kop pen in grijzen, in oker en sepia en wat er nog zwaarder, donkerder en somberder moge zijn. Maar dan komt er langzamer hand, en geheel natuurlijkerwijze, een doorbreken van Jiet licht, zooals na som bere dagen de hemel eindelijk begint op te lichten tot het zonnetje doorbreekt. Er komt weer kleur in zijn landschappen, in zijn Walchersche meisjes en kinderen, in zijn koppen van stoere Westkappelaars. En de expositie van dit jaar schijnt het definitieve doorbreken van de zon te be- teekenen. Maar, als gezegd: niet bij wijze van teruggang tot een vorig tijdperk van kleur, doch vooruitgegaan, verzacht en

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1