GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. Uit veel besproken landen. KRABBENDIJKE ALS KINDEREN MET LUCIFERS SPELEN. - Drie boerderijen afgebrand. Kinderen, die gistermiddag met lucifers speelden, waren oorzaak van een feilen brand, welke twee woningen in de asch heeft gelegd te Maurik. Eerst tastte het vuur den hooiberg op het erf van den land bouwer A. van Os aan, welke onmiddellijk I vlam vatte, waarna het woonhuis in brand raakte. Snel verbreidden de vlammen zich en tastten ook den hooiberg en woning van den landbouwer A. Drost aan. Beide wonin gen waren met riet gedekt en stonden in weinig tijd in lichter laaie. De beide wonin gen met hooibergen werden geheel in de asch gelegd. In een schuurtje achter de boerderij van den landbouwer J. van Dijk te Ittersum gem. Zwollerkerspel ontstond gistermiddag brand. Het vuur deelde zich met groote snelheid mede aan eenige nabijstaande schuurtjes en hooibergen, alle met riet ge dekt, waarna het zich voortplantte naar] het rieten dak van de boerderij. Alles brandde af. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan door het spelen met vuur door kinderen. Alles was verzekerd, hoe wel laag. Gisteravond ontstond brand in de boerde rij van den landbouwer J. B. Kasteel, gele gen in het Bosserbroekerveld te Vaassen. De geheele boerderij werd een prooi der vlammen. Een schuur kon behouden blij ven, terwijl de inboedel voor een deel tijdig] in veiligheid kon worden gebracht. De brand is ontstaan, doordat het zevenjarig zoontje van den landbouwer met lucifers had gespeeld. BRAND IN EEN MEELFABRIEK TE HAARLEM. Een felle brand heeft gisteravond de I Tarvo meelfabriek aan den Schalkwijker- weg te Haarlem vrijwel geheel in de asch gelegd. Een knecht ontdekte den brand in een I filterkast van de instrumenten, waarmede het stof op de machines wordt weggezogen. Daar het gebouw, dat een verdieping hoog was, van hout was opgetrokken, stond het weldra geheel in lichterlaaie, be maalderij en de meelkaniers, waarin ongeveer drie-1 honderdvijftig balen meel waren opgesla gen, zijn volkomen uitgebrand. Alleen het kantoor kon gedeeltelijk behouden worden. Men vermoedt, dat de brand ont-1 staan is doordat de schroef of een ander ijzeren voorwerp tusschen de maal- steenen is geraakt en door de hierdoor ontstane vonken het zeer explosieve meel stof vlam heeft gevat. De vlammen zijn door de exhausters in de houten kokers van de filterkast gezogen, die daardoor is gaan branden. Ongeveer anderhalf jaar geleden is in I deze fabriek op dezelfde wijze brand ont staan, welke toen echter nog tijdig door den bedrijfsleider gebluscht kon worden. Doordat ook de machines verloren zijn I gegaan, bedraagt de schade naar schatting vijftigduizend gulden. Zij wordt door verze- kering gedekt. Veel vee bij brand omgekomen. In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer R. Klomp nabij de Wijk. De bewoners werden door het geknetter van het vuur wakker en moesten zich in allerijl in nachtgewaad in veiligheid stellen. De brand had zich intusschen zoodanig uit gebreid, dat aan blusschen niet te denken viel. De geheele boerderij werd dan ook een prooi der vlammen. Twee paarden, negen koeien, vier pinken, vier kalveren, eenige varkens en vier geiten kwamen in de vlammen om. De schade, welke aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. LIJKEN VAN MOEDER EN KIND GEVONDEN IN EEN VAART. Gisteravond ontdekte een persoon die langs de poldervaart te Kethel wandelde, op de kade enkele kleedingstukken. Hij verzocht voorbijgangers de politie van Kethel te waarschuwen. Deze verscheen spoedig ter plaatse en ging tot dreggen over. Na eenigen tijd vond zij het lijkje van een zevenjarig meisje en op korten afstand het lijk van een 30-jarige vrouw. Later bleek men hier te doen' te hebben met moeder en dochter. De politie staat hier voor een volkomen raadsel. De burgemeester van Kethel en Spaland verzoekt in verband men deze kwestie op sporing en aanmelding van een man, die gisteravond per fiets met groote vaart, langs de kade reed. De man was gekleed in een donker colbertcostuum en was blootshoofds. Voorts verzoekt de burge meester den persoon, die voorbijgangers verzocht de politie te waarschuwen, zich ten gemeentehuize van Kethel te willen melden. Landbouwer van zolder gevallen en overleden. De 65-jarige, ongehuwde landbouwer H. Danker te Rolde, is vanmorgen van een hoogte van ruim vier meter van een hooi zolder gevallen. Hij bekwam zeer ernstige verwondingen en werd naar het Wilhelmi- na-ziekenhuis te Assen overgebracht. In den loop van den morgen is hij hier aan de be komen verwondingen bezweken. •ïi'id in rioolput verdronken. Gistermiddag is een anderhalfjarig kind van de familie A. V. aan het melkpad te Huizen (N.H.) in een onbewaakt oogenblik in een rioolput gevallen en verdronken. DE OPLICHTING VAN EEN AANNEMER IN ARNHEM. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat te Arnhem twee uitvoerders, die in dienst waren van een aannemer, tezamen met een houthandelaar in arrest zijn gesteld wegens oplichting van den aannemer. Thans blijkt, dat de uitvoerders den aanne mer niet alleen hebben opgelicht met ge fingeerde houtbestellingen, doch ook met gefingeerde bestellingen met baksteenen. De uitvoerders bestelden bij een commis sionair te Arnhem meer steenen dan noodig waren voor den bouw. Zij leverden den aannemer slechts zooveel steenen als noo dig waren, brachten hem de gansche be-| stelling in rekening. Den commissionair lie ten zij mee profiteren van de opbrengst van deze oplichting. Thans is ook de commissionair door de I politie aangehouden, zoodat zich in totaal) vier personen in verband met deze oplich-1 tingsaffaire in arrest bevinden. Onvoorzichtige huisvrouw en haar gezin, ternauwernood aan gasverstikking ontkomen. Een gezin, wonende aan de Schalkbur-| gerstraat, te Den Haag bestaande uit man, vrouw en twee kinderen is vannacht ter nauwernood aan den gasverstikkingsdood ontsnapt. Midden in den nacht werden de ouders gewekt door het geroep van de I twee kinderen, dat het zoo naar gas rook. De man waarschuwde onmiddellijk den G.G.D. en bij onderzoek bleek, dat de moe-1 der 's avonds laat in de keuken bezig was geweest en vergeten had de muurkraan dicht te doen. De versleten gasslang is toen uit den I muur gevallen, waardoor het gas vrije- lijk door het huis stroomde. Dank zij het geroep der kinderen is het gezin voor erger bewaard gebleven. Nie mand heeft letsel bekomen. Clandestiene kuikenbroederij tiert nog welig. Ambtenaren van den crisis-opsporings dienst, hebben in samenwerking met de ge meentepolitie, te Lunteren wederom twee broedmachines in beslag genomen, die zon der vergunning in bedrijf waren gesteld. Bij den landbouwer B. in Doesburgerbuurt gin gen 4800 eieren in handen der politie over, die in één dag niet minder dan 10.800 broedeieren wist buit te maken. Wel een bewijs hoe welig de clandestiene broede- rijen tieren. Honderd varkens in beslag genomen wegens overtreding crisisvarkensbesluit. Bij een mester te Zaandam, die tevens als handelaar staat ingeschreven, zijn honderd varkens in beslag genomen, op grond van overtreding van het crisis varkensbesluit, dat verbiedt varkens, voor den handel be stemd, langer dan veertien dagen in bezit te hebben. De varkens zijn op het gemeen te-slachthuis verkocht aan een exportslager te Haarlem en daarheen vervoerd. Landbouwer in een sloot geraakt en omgekomen. De 68-jarige landbouwer van Noorloos uit Uppelschendijk, gemeente Almkerk, ge raakte gisteren onder de gemeente De Werken en Sleeuwijk met paard en wagen in een sloot. Tengevolge van de bekomen inwendige kneuzingen is hij enkele oogen- blikken later overleden. DE „STATENDAM" STOPT MIDDEN OP DEN OCEAAN. En redt daardoor het leven van een hofmeester, die geopereerd moest worden. Naar wij vernemen, heeft het stoomschip „Statendam" van de Holland-Amerikaljjn, dat gisteren in de Rotterdamsche haven van de laatste reis naar New York is terug gekeerd, dezer dagen ergens midden op den Atlantïschen oceaan gedurende ongeveer een uur stil gelegen, omdat hij een der nof- meesters een acute blindedarmontsteking werd geconstateerd en onmiddellijk opera tief ingrijpen noodzakelijk bleek. Gedurende de operatie, welke werd ver- cht door den scheepsdokter, geassisteerd door twee passagiers, n.l. de doktoren J. W. Crawford uit San Francisco en J. P. Green- hill uit Chicago, werden de machines stop gezet. Na aankomst van de „Statendam" in de Rotterdamsche haven is de hofmeeote overgebracht naar een ziekenhuis. Zijn toe stand is vooruitgaande. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Leusden: 1 doode. Op den Heiligenbergerweg te Hamers- veld gem. Leusden, is gister de 29-jarige ongehuwde schilder Van Doorn woonachtig te Hamersveld, met zijn motor tegen een boom gereden. Deerlijk gewond werd hij naar het ziekenhuis „de Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. RIDDERLIJK? RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 6 Mei 1938. Verduistering en valschheid in geschrifte. A. P. C., notarisklerk, 37 jaar, vroeger te Hulst, had zich te verantwoorden wegens verduistering en valschheid in geschrifte. Hjj zou n.l. in de jaren 1937 en 1938 te Hulst toen hjj penningmeester was van de afdee- lin Hulst en omstreken van de Vereeniging tot bevordering van de Bijenteelt in Neder land, in die kwaliteit op verschillende data, verschillende geldsommen tot 'n gezamen lijk bedrag van ongeveer 188 hebben ver duisterd. Bovendien heeft verdachte in Januari 1938 te Hulst, een kwitantie opgemaakt waarbij zekere J. Wauters verklaarde, van de afdeeling Hulst en omstreken van de Vereeniging tot bevordering van de Bijen teelt in Nederland, een bedrag van 60. te hebben ontvangen voor gemaakte rei zen en deze quitantie valschelijk ondertee kend en gedagteekend, met het oogmerk om haar als echt en onvervalscht te gebruiken. Verdachte was verschenen en zeide thans te Rotterdam te wonen. Toen de eerste keer de kas werd gecontroleerd had hij reeds geld tekort, doch verklaarde dat het niet aanwezige geld op de giro was gestort, wat later is gebleken onjuist te zijn. Verdachte verklaarde zijn eigen inkomsten en de gel den van de Vereeniging niet apart te heb ben gehouden. De voor de bijen benoodigde suiker die hjj te Wageningen bestelde, werd accijnsvrij ge leverd tegen 7% ct. de kg en werd aan de leden der bijenvereeniging ter beschikking gesteld tegen 9% ct. per kg. De vereeniging verdiende dus 2 ct. per kg. Ook het geld van den bijencursus ad 26.dat verdachte had moeten opzenden, behield verdachte en gebruikte hij voor eigen doeleinden. Het totaal tekort bedroeg 26.voor cursus gelden; 60.voor autohuur en een be drag dat voor bijensuiker werd besteed. Vol gens verdachte bedroeg het tekort minder dan 188.zooals in de dagvaarding staat. Op het oogenblik, aldus verd. is alles aan gezuiverd. Verdachte gaf toe de kwitantie met de handteekening van Wauters te hebben on derteekend. Hij deed dat, omdat hij toen 'n tekort had. Aanvankelijk heeft verdach te de echtheid der handteekening volge houden, zeggende dat de vrouw van Wau ters had geteekend. Pas voor den rechter commissaris te Middelburg heeft hij de valschheid bekend. De President wees daarop verdachte op den ernst van zijne handelingen, daarbij op merkende dat hij als notarisklerk daarvan doordrongen moest zijn. Het feit is hem dan ook zwaarder aan te rekenen, dan wanneer een eenvoudig man zulks zou hebben ge daan. De Officier van Justitie merkte o.a. op, dat, wat betreft de „suikergelden", verd. daarvan ruim 67.verduisterde, terwijl ook een kastekort van ruim 34.vast staat. Ook de valschheid in geschrifte staat vast. Verdachte heeft ellendige gezinsom standigheden. Hij eigende zich de_ gelden echter niet toe voor zijn gezin maar om in België uit te gaan. Eisfch 3 maanden ge vangenisstraf. K Valsche aangifte. J. de B., 35 jaar, kolenhandelaar te Ter- neuzen, deed op 8 April 1.1. te Terneuzen bij de maréchaussée aangifte dat hij, ver dachte, op 8 April 1.1. te Zaamslag door een viertal personen zou zijn aangevallen en mishandeld met 't oogmerk om hem te be- rooven. Hij zou op den grond zijn geworpen en vervolgens mishandeld terwijl de daders uit zijn zakken een portemonnaie inhouden de ongeveer 27.zouden hebben geroofd. Achteraf is komen vast te staan, dat van verdachte's verhaal geen woord waar was. Verdachte ondervraagd, gaf de feiten toe. Hij wist niet wat hij deed. Door het verlie zen van de portemonnaie was hij over zijn zenuwen heen. Verdachte bleef er bij het geld te hebben verloren. De Officier van Justitie was van meening dat verdachte thuis is gekomen zonder geld en bang voor zijn vrouw was. Hij moest iets verzinnen. De Officier vond het een ern stig delict. Spr. onderstelde, dat verdachte de portemonnaie niet heeft verloren en eischte 2 maanden gevangenisstraf. Overtreding Warenwet. Denemarken Oblig. 1926-5 100%100 Amsterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp. B-4 100100% Cities Service Cy, P. 1958 5 41% A Amsterd. Bank 155%—156% A Pref. Jurgens A 142%142% A Ned. Gist- en Spiritusf. 515%515% A De Schelde N.B. 43—43%. C Am. Smelt en Ref. 28%27% A Born. Sum. H.M. 178180% A Houth. Alberts 96%97% C Union Pac. Rr. 45%46% C Int. Nickel Cy. 34%34% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 109%109% A N.I. Hbk. 1000 128—127% C Ned. H. M. 1000 163%—163% A v. Berkels Pat. 5556 C Calvé-Delft 90—92 A Philips Gem. B. afg. 272%276%80% C Unilever 153%—154-55% C Am. Car en Foundry 13%13%-% C Anaconda Cop. 20%20%-% C Bethlehem St. 34%34%-% C Kennec Copper 24%24%-25 C U. States C. 32%—32%-% C North Am. Cy. 13%13% A Kon. Petr. Mpij. 317316-20 C Contin. Oil Cy. 19%19% C Philips Petr. Comp. 24%25% C Shell Union O.C. 9%9%-9% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned. Scheepv. U. 118%118%-20 A H.V. Amsterdam 413%411-19 A Java Cult. Mjj. 132137 A N.I. Suiker U. 138140 A Deli Batavia 212215-19 C Deli Mjj. 1000 173-271-77 Markt Philips Amerika Schepen - (Wettig Unilever - H.V.A. Tabak - Obl.Markt Rubber gedeponeerd. 1 A Senembah 247-248-51 C Baltimore en Ohio 4%4% C Southern Pac. Cy. 8%—8% A Southern Rlw. 5%—5% A Amst. Rubb. C 197—196%-200 A Deli-Bat. Rubb. 113%—114% A Hessa Rubber 102101% -102 A Serbadjadi S.R. 78%—79%-80 WISSELKOERSEN. heden gister Londen 8.98% 8.96% Berlijn 72.40 72.23 Parijs 5.04% 5.01 Brussel - 30.35 30.26 New-York 1.80% 1.79% VI. BIJ DE SUDETEN-DUITSCHERS. Duitsche grieven tegen Henlein. Kunst en politiek. Engelsche „gruwelsprookjes" over Tsjechi sche toestanden. Wjj lezen in „De Zeeuw": „De Liberalen waren in de dagen dat zij in het Parlement de meerderheid hadden, weinig ridderlijk tegenover politieke te genstanders. Dit bleek bij benoemingen. En ook bij het verleenen van ridderorden. Toen dan ook onder het Kabinet-Mackay dr. Kuyper een ^ridderorde kreeg, raakte de .Kamper Courant" zoozeer van streek, dat zij sprak van: „Een politieke daad zóo stui tend, zóo ergerlijk, zóo in de hoogste mate beleedigend voor het gezag, als het ver leenen van deze ridderorde, is in Nederland nog nooit door eenig Ministerie bedreven". Wel een zeer bekrompen en weinig rid derlijke critiek". Wij vragen niet: hoe motiveerde de Kamper Courant deze krasse uitspraak? Wij vragen alleen maar: er zitten nu minder liberalen in het parlement, dan vin- gers aan één hand. Is het nu niet be krompen en w e 1 ridderlijk van „De Zeeuw" om uit den tijd van 18881891 één citaatje uit de Kamper Courant te nemen, om het handjevol liberalen van 1938 voor schut te zetten? Lieve help nog aan toe, als wij eens in allerhande protestantsche en roomsche cle- ricale krantjes van het einde der vorige eeuw gingen scharrelen, gelijk de' schooiers in de vuilnisvaten, naar bekrompen onrid derlijkheden van dien kant tegen de li beralenwe zouden ruimte te kort ko men, vreezen we. Misschien zouden we zelfs niet eens veer tig jaren terug hoeven te gaanmis schien is veertig dagen al genoeg Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent H. v. d. VREDE. P. I. V., 34 jaar, melkhandelaar te IJzen- dijke, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Oost burg van 24 Maart 1938, waarbij hij wegens een op 11 Januari 1938 te IJzendijke ge pleegde overtreding der Warenwet (in een voor den verkoop van melk bestemd lokaal een hoeveelheid melk in voorraad hebben waarvan de kwaliteit niet voldeed aan de eischen gesteld bij de Warenwet) is ver oordeeld tot 150.of 30 dagen hechtenis. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. VONNISSEN. De volgende vonnissen werden uitgespro ken: P. B., 51 jaar, koopman te Vlissingen wegens oplichting, 3 maanden gevangenis straf; P. L. R., 19 jaar, zonder beroep te Kou- dekerke, wegens diefstal en oplichting: 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 3 jaar; C. S. V., 18 jaar, werkman te Vogelwaar de, wegens ontuchtige handelingen met een 16-jarige: 15.of 10 dagen hechtenis en 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. De verduistering bij den r.k. boerenbond te Dongen. Voor de Bredasche rechtbank stond gis teren terecht de 35-jarige boekhouder Fr. J. I. E. uit Dongen, die zich te verant woorden had voor het feit, dat hij op ver schillende tijdstippen zich opzettelijk een aantal geldsommen, tot een totaal bedrag van ruim 20.000, toebehoorende aan den r.k. Boerenbond te Dongen, wederrechte lijk heeft toegeëigend. Na een uitvoerig getuigenverhoor, waar uit o.m. de totale afwezigheid van controle op de boeken van den verdachte bleek, re quireerde de officier van justitie, mr. Fr. Deelen, een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Ik herinner het mij nog als de dag van gisteren, hoe lang geleden mijn wijze en grijze grootmoeder wanneer wij als kin deren dreinden en drensden om onzen zin te krijgen waarschuwend en een beetje boos den rimpeligen wijsvinger ophief en de woorden sprak: „Je moet niet altijd vragenal te veel is ongezondme nigeen dat ondervond!" En ik kan de vrees niet van mij afzetten, dat ik u zoo langzaam aan rijkelijk veel politiek heb verteld. Maar dat is nu eenmaal noodig en ik ga er dus nog even mee door, om dan mijn artikels te besluiten met u het een en ander te ver tellen over een der schoonste inrichtingen die men hier in de buurt aantreft ter ver zorging van ouden van dagen en kinderen geestelijk abnormale en zwakke en ook nog iets over die prachtige organisatie der beroemde Sokols, die in 't leven van den Tsjechoslowaakschen staat ook een rol van beteekenis hebben gespeeldEerst de politieke kant. Ik vervolg dus mijn verhaal. Nadat wij de stad Aussig hadden verlaten, reden wij in de richting der noordelijke grens en kwamen in Bodenbach, ook een door Duit- schers bewoonde stad. Geen vroolijke stad daarvoor is er te veel industrie en ie dere industriestad met zijn rookende schoorsteenen heeft iets groezeligs, ik zou bijna willen zeggen: iets sombers. Op de Elbe bestuurden met vier groote spanen krachtig gespierde mannen de geweldige houtvlotten en het landschap draagt hier een uitgesproken Duitsch karakter. Ook hier had ik gelegenheid met verschillende menschen te spreken. Wanneer ik alles in het kort samenvat, dan kon van groote on tevredenheid niet worden gerept. Zeker er waren wenschen er waren zelfs vele wenschen, maar datgene waarover men te vreden was bleek heel wat grooter te zijn, dan datgene wat reden tot klagen gaf. Over het schoolwezen een belangrijk punt der kultuurautonomische verlangens hoorde ik geen klachten uiten; wat de volksscholen betrof wees men er mij op dat van een bijna volkomen autonomie kon worden gesproken, maar het Tsjechische minderheidsschoolwezen was den Duit- schers een doorn in het oog. Hier schijnt de Staat de Tsjechen aanmerkelijk beter dan de Duitschers te behandelen. Wij spraken ook over de Kunst en „im grossen Ganzen" had men ook hier niet teveel klachten. Ik vroeg of men van een bepaalde Sudeten-Duitsche litteratuur kon spreken, welke vraag mij werd bevestigd en men zeide mij, dat in dezen den Duitschers weinig hinderpalen in den weg worden ge legd. En drukte dit aldus uit: alleen dat gene is verboden wat uitgesproken „staats- feindlich" is maar wij hebben alles „was nur für den Staat tragbar ist". Wie dan ook aldus mijn zegsman die een Sudeten-Duitscher was beweert dat wij in cultureel opzicht tekort worden gedaan, stelt de zaken niet in het juiste licht op dit gebied heerscht een zéér groote vrijheid En hij vertelde o.a. hoe de Henlein-partij meer dan eens een houding aannam, die men niet anders dan „kleinlich" kon noe men. In Bodenbach heeft men bijv. van October tot Maart een theater gehad, dat door de Sudeten-Duitsche partij werd ge boycot, omdat daarbij Joden te werk wa ren gesteld. Nu betrof het hier gelijk men vertelde zegge en schrijve drie hee- le Joden op 70 menschen en het theater werd als „Judentheater" bestempeld. Voor wie de Duitsche derde-rijks-inzichten kent is dit geen nieuws en hetzelfde vond men in het industriecentrum Reichenberg. Dat zijn misschien kleinigheden, maar ten slotte bestaat het leven uit kleinigheden en het is teekenend. In een dergelijk geval spreekt niet de kunst, maar de politiek en dat is het be treurenswaardige van het geval. Wie over al de politiek bij wenscht te sleepen, ver liest den nuchteren kijk op de dingen. Wie altijd auto rijdt, verliest den zin voor sport, zou een Nederlandsch dichter zeg gen Ik hoorde op dezen tocht ook, hoe juist den laatsten tijd de verhouding met Polen beter is geworden en toen ik er mijn ver teller op wees, dat kort geleden een booze nota aan de regeering hier was overhan digd, luidde het antwoord, dat men hierin veeleer een politieke manoeuvre diende te zien een manoeuvre ten faveure van Duitschland door Beek gedaan. Zooals gezegd, reden wij ook door de grensdorpen, en ik herinnerde mij nog niet zoo heel lang geleden in een Duitsch blad een verhaal over den nood der Sudeten- Duitschers te hebben gelezen, onder den kop, die zelfs een blinde op moest vallen: Erschütternder Bericht eines Englanders De nood der Sudeten-Duitschers. Het artikel spreekt van Elendsdörfern van hongerende menschen en ik grijp er de volgende zinnen uit: „Voor de gebroken ruiten der huizen in de dorpen, die door haat werden verwaarloosd, zag ik (dat is een correspondent van de Observer) ver hongerde vrouwen en kinderen, die blauw waren van de kou. Hij schrijft méér hij schrijft o.a., dat de werkloozenondersteuning als die hoog is 85 pfennig per week bedraagt. Hij heeft een ouden man gezien, die niet tegenstaande de felle kou vrijwel naakt was. Hij vertelt van arme menschen die zich een soort van hol hadden gegraven, die uit de bevroren aarde een beetje kolen probeerden te hakken en hij schrijft dat wat hij hier zag nog héél wat erger is, dat wat hij beleefde bij zijn bezoek gedu rende de economische crisis in de Elends- gebiete van Zuid Wales. Alleen aan de Wolga, gaat hij voort, zag ik in '31 Duitsch- sprekende menschen in een dusdanigen toe stand en dit neemt het Duitsche blad vetgedrukt over het is niet anders dan natuurlijk, dat het geduld der Sudeten- Duitschers eenmaal eén einde moet nemen En eindigen doet het artikel aldus: Onrust kan alleen door de Tsjechen worden gesticht, wanneer deze zich ontoegeeflijk toonen om aan den wenschen der Duit schers en andere minderheden tegemoet te komen. Niet onbegrijpelijk dat de krant ook de zen laatsten zin vet gedrukt heeft Nu heb ik gedurende de laatste jaren van mijn verblijf in Duitschland altijd ge hoord, dat de Duitsche pers de beste en de objectiefste aller „persen" ter wereld is en bovendien op den besten voet met de waar heid staat. Er staat weliswaar niet al te veel in en wat er in staat is zorgvuldig uit gezocht, maar waar is het. Dat is prachtig. Men moet dus als fatsoenlijk mensch aan nemen dat dit alles precies zoo weergege ven is, als de Engelschman heeft gezien. Ik ben geen lid van de redactie van de Obser ver maar ik heb wel alles zeer goed ge observeerd en dan moet ik zeggen (afgezien nog van het feit dat ik wel wat sceptisch tegenover deze Engelsche beweringen sta) dat -- aangenomen dat dat waar was de toestand zich dan heel wat heeft ver beterd. Ik heb met arme menschen ge sproken, ik heb klachten gehoord, ik heb ook zeer schamele woningen gezien, ook wel eens kapotte ruiten, ook stilliggende fabrieken ontgingen mij niet, maar van een zoo ten hemel schreiende ellende kan en mag niet worden gesproken. Dat geeft van den toestand geen juist beeld en boven dien is de terminologie waarin bedoeld ar tikel is vervat, allerminst geschikt om de pogingen tot toenadering te doen slagen. Armoede ja maar zulke mensch- onwaardige toestanden néén, en hoe een mensch die beide partijen recht wil doen wedervaren, durft te schrijven, dat het hier dorpen betreft, „die der Hass verkommen Iiess" is mij een raadsel. Men stelt hier de Tsjechen een al heel goedkoope manier van doen met propagandistischen inslag voor als een soort van „onmenschen", van menschen, die niets goeds tot stand bren gen. Dat is onwaar en unfair bovendien. Dat men over de mate van die prestaties om hier den nood te lenigen niet volkomen tevreden is dat kan ik mij begrijpen, maar hier den goeden wil te ontkennen^ gaat te ver. Niet de eerste de beste heeft eens gezegdIedereen maakt fouten, leen hij niet, die niets presteert Göbbels was de auteur van dit woord. Het ware goed geweest, wanneer de Engelsche schrijver zich dat herinnerd hadde En zoo reden wij weer Praag met zijn vele torens, architectonisch waardevolle gebouwen en prachtige kerken tegemoet. Over het heuvelachtige land was de avond schemer gevallen en onder het loodzwarte zwerk vlamde het warme, diepe oranje. Het scheen mij als een symbool van zeer groote beteekenis en diepen zin. Daarboven de dreiging daaronder al- Dr. hoop. Dat laatste de kleur, waaronder ook on-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2