Pobbelmonn lekker, man! KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG S MEI 1938. No. 105. het van Maar: Mevrouw van clen Dam-Verwilligen is niet dë ware mevrouw om ditte beoordeelen,.want dit meisje is haar doch: tër. Wanneer Dobbel- mann zegt: „IBIS is zeer goede tabak," moet U daaraan niet te veel Vaarde hechten, want Dobbelmann is niet de ware man om dit. te be- oordeelen, omdat hij de fabrikant zélf is. Vraag het liever aan een IBIS- rooker. Honderd tegen één dat die óók zegt: „IBIS is beste tabak." Én dat oordeel heeft waarde J HET SPOOK VAN HET SLOT GOTHEBORGH. 21). Het vertrek van H. M.'s ,,Java" naar Indië. MIDDELBURG. De nieuwe algemeene politieverordening. •- - - - De nieuwe crisis in de Ver. Staten. President Roosevelt is deze week aan het spelevaren, op den kruiser „Philadelphia". Hij zal wel sterke behoefte aan een beetje vacantie en wat frissche zeewind hebben gehad. Het gaat in economicis nog steeds slecht in de Ver. Staten. Van de opleving, welke tijdens de eerste jaren van Roose velt's bewind optrad, is niet veel meer over. Een nieuwe crisis teistert het Amerikaan- sche bedrijfsleven en geeft den president zware zorgen. Een economisch en financieel overzicht, dezer dagen uitgegeven door de Cleveland Trust Company geeft een duidelijk beeld van de bedenkelijke situatie: Volgens dit relaas is de commercieele en industrieele bedrijvigheid de eerste faze der nieuwe de pressie voorbij en de tweede binnengetreden. Die eerste faze duurde zes maanden. Zij begon in Augustus 1937 en hield aan tot einde Februari. In September en October werd een scherpe daling van de aandeelen- koersen geconstateerd. Deze daling ging vergezeld en gevolgd door plotseling afne men van de industrieele productie, wat bij zonder snel geschiedde van Augustus tot December. In genoemde periode zakten de' goederenprjjzen eveneens, voornamelijk die der grondstoffen. In Januari, Februari en Maart viel een verdere inkrimping van de productie te bemerken, doch zij was te klein, om de verwachting te wettigen, dat men het diepste punt van de depressie reeds had bereikt en zich dus spoedig teekenen van herstel zouden voordoen. De tweede faze, welke thans ongeveer 6 weken duurt, geeft weinig hoop op een spoedig redres. In Februari en Maart werd het duidelijk, dat de normale voorjaars- vraag naar nieuwe auto's zou uitblijven en werden er weinig door particuliere midde len gefinancierde bouwwerken uitgevoerd. De werkloosheid nam sterk toe. Bij de spoorwegen daalden de wagonverladingen in vele gevallen tot het zeer lage peil van voorjaar 1932. Hierdoor ontstond een ern stige spoorwegcrisis. In Maart liepen de koersen van minder prima obligaties scherp omlaag, terwijl de spoorwegobligaties zóó diep zonken, als tijdens de geheele crisis nog niet was voorgevallen. Wat de industrie betreft, schijnt het be- drijfspeil voor de maand Maart, volgens de voorloopige cijfers, 40,5 procent lager dan gebruikelijk in deze maand. In slechts één jaar was de productie meer dan 40 procent lager dan de normale, n.l. in 1932, het ern stigste depressiejaar. Men acht het thans waarschijnlijk dat 1938, op dezen voorgan ger na, het zwartste depressiejaar zal wor den in de geschiedenis der Vereenigde Sta ten. Dat zijn sombere vooruitzichten. Inder daad bestaat er reden tot pessimisme als men nagaat, dat sedert Augustus de pro ductie tot einde Februari met 35 pet. terug liep, tegen 15 pet. gedurende de eerste cri sismaanden in 1929/'30. Het aantal werkloo- zen, 12 of 13 millioen, is drie- of viermaal zoo hoog als in het voorjaar van 1930. Pre sident Roosevelt ziet een en ander met groot leedwezen aan en doet zijn best, om, even als 6 jaar geleden, 't bedrijfsleven weer op gang te brengen. Hij wil een bedrag van anderhalf milliard dollar bestemmen voor credieten aan groote en kleine werkgevers. Daarenboven is nog drie milliard uitgetrok ken ten behoeve van werkloozen-ondersteu- ning en voor crisis-arbeid. Maar deze plan nen vinden lang niet overal een gunstig onthaal. Handels- en industriekringen be- toogen, dat Roosevelt's interventie-politiek zelf debet is aan den huidigen economischen terugslag, omdat de President eenige maan den geleden de toenmalige stijging der con junctuur uit vrees voor overdreven specu laties te hard heeft geremd. Nog méér ge wicht in de schaal legt echter de omstandig heid, dat het nieuwe programma inflatie meebrengt en de schulden der Unie in ster ke mate zal doen toenemen. Toen Roose velt met zijn eerste groote program begon, bedroegen deze schulden tezamen 19 mil liard; nü zijn ze reeds bijna verdubbeld. Alle gegevens wijzen er op, dat het Con gres de plannen van Roosevelt niet welge zind is. Men heeft zijn desbetreffende Bood schap zeer euvel opgenomen en min of meer als een uitdaging beschouwd. Niet al leen, dat de Senaat hem allerlei teleurstel lingen heeft bereid, maar ook het Huis van Afgevaardigden laat zich niet onbetuigd. Onlangs verwierp het een voorstel van hem tot partieele Grondwetsherziening, ofschoon Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. Daddy, die het ding niet meer losgelaten bad, sinds hij het had opgeraapt, liet het den anderen zien. Het was in één woord een prachtstuk. Vlijmscherp was het spits o opende lemmet; van goud was het zwa re gevest. En in dat goud stonden en- e onleesbare titeltjes gegraveerd, be- nevens twee schilden met een wapen erin. Alle drie bekeken het aandachtig. „Beslist met het wapen van de familie Trom. meende Daddy en de andere twee waren het roerend met hem eens. „Ik zal het morgen dadelijk onderzoe ken", zei Landhof. „Je weet, Daddy, de heraldiek is juist mijn stokpaardje". „Ik weet het", knikte Daddy en haalde een bloc-note uit zijn zak en een potlood. „Dat onderzoek is aan jou wel toever trouwd. Toch hoop ik, dat je me niet kwa- hjk zult nemen, dat ik het wapen even overneem: ik wilde namelijk ook eens kij- luut °i! wat vin<ien kan. In ieder geval n van zeer veel belang, want foit „faar OP mÜn hoofd die er aan twij- m.iie „^?e ,dezeo degen is zoowel Leo als trornnnet KI er kleeft nog versch ffiuu t a v,aan de punt- Niet onmo gelijk, dat de herkomst ons eenige ophel dering geven zal". 5 „Jawel!" bromde Feldslag. „ik zou wel komt'» W WaM dit ding vandaan „Ik ook!' zei Daddy en teekende maar Roosevelt vóór de stemming had laten ver klaren, dat hier feitelijk een kwestie van vertrouwen in 't spel was. En Zaterdag j.l. heeft de reglementscommissie van het Huis met 8 tegen 6 stemmen besloten, de wet in zake minimumloonen en arbeidstijden niet ter behandeling naar de volledige vergade ring door te zenden. Roosevelt's aandrin gen mocht niet baten; voor de loopende Congreszitting is dit belangrijke ontwerp van de baan. Middelerwijl heeft de slechte economische toestand er toe geleid, dat de Amerikaansche spoorwegdirecties hun per soneel tegen 1 Juli een loonsverlaging van niet minder dan 15 pet. hebben aangezegd. Welk feit direct door de aankondiging van een verzetsactie, die misschien op 'n groote staking kan uitloopen, is gevolgd. Het is een cumulatie van zorgen, welke de president op deze wijs te verwerken heeft gekregen. En men kan er in komen, dat hij er wel eens een weekje tusschen uit wilde, om wat frissche lucht te happen. Maar de moeilijkheden raken daarmee niet van de baan. Als Roosevelt terug komt, zal hij ze terugvinden, onveranderd. Laten we voor hem hopen, dat de kruisvaart hem nieuwe kracht schenkt en nieuw doorzet tingsvermogen, om den crisisdraak te lijf te gaan, ook al zal hij zich daarbij*voor oogen moeten houden, dat het zin heeft, om. met eere te sneuvelen, zelfs op het poli tieke slachtveld. Zooals gisteren reeds in het kort gemeld, is Hr. Ms. kruiser „Java" Woensdagmiddag te ongeveer 2 uur uit Den Helder vertrok ken naar Nederlandsch Oost-Indië. Het geleek, of geheel Nieuwediep was uitgeloopen, om van het vertrek van de „Java", die daar bijna een jaar aan de Buitenhaven gelegen had, getuige te zijn. Aan de Buitenhaven heerschte een drukte van belang. Men kon er over de hoofden loopen, zoo dicht opeen gepakt stonden hier de duizenden kijkers. De treinen en auto bussen uit verschillende deelen van het land hadden honderden belangstellenden naar de marinestad gebracht. Radio-reportage-wa gens, filmjournaal-auto's, hadden zich bij het hoofd een goed plaatsje verzekerd. De krachtige Oostenwind en het sterk afloopende tij deden het water in het Nieu wediep snel zakken, zoodat het raadzaam was, om den diep liggenden kruiser zoo spoedig mogelijk naar buiten te brengen. Op het havenhoofd stonden de vier deta chementen van de landmacht uit Amers foort met het stafmuziekkorps van het 5de regiment infanterie opgesteld. Voor het fort „Wierhoofd" stond de stafmuziek van de koninklijke marine gereed. Op het fort „Wierhoofd" bevond zich, naast den marine commandant en zijn staf, de garnizoens commandant en vele genoodigden, familie léden van de officieren van de „Java". Het losmaken van de „Java" van den wal verliep in de beste orde en om precies half twee kwam er beweging in het ranke ge vaarte, dat achteruit de haven werd uitge sleept door de sleepboot „Utrecht", terwijl de „Nestor" aan den boeg bevestigd was, om het gevaarte in den rechten koers te houden. Aan boord klonk een hoornsignaal en direct zette de stafmuziek van de ko ninklijke marine het volkslied in. Het was een prachtig moment, waarop de grijze kruiser langzaam de haven uitgleed onder de welbekende tonen van ons volks lied. Nauwelijks waren de klanken daarvan verstorven, of op fort „Wierhoofd" werd een driewerf „hoezee" aangeheven, dat door de duizenden werd overgenomen. Aan boord van de „Java" klonken daarop de boots mansfluitjes, waarop de bemanning, van voor tot achter, eveneens een driewerf hoezee aanhief, zwaaiende met de mutsen, en terwijl watervliegtuigen van de Mok bo ven de Buitenhaven cirkelden, koos de „Ja va" het ruime sop. Velen snelden naar den dijk, om zoo lang mogelijk van het imposan te schouwspel getuige te zijn. In een fraai- en bocht stoomde de oorlogsbodem, nadat de sleepbooten hadden losgemaakt, het Mars diep op, nagewuifd door de familieleden van de opvarenden. Om beurten speelden de marine-stafmu- ziek en het stafmuziekkorps van het 5de regiment infanterie vroolijke muziek, om het vertrek op te luisteren. Tal van auto's reden den boulevard op, om de „Java" uit geleide te doen tot Huisduinen. verder. „Maar nog meer interesseert mij de wetenschap, wie het daar gedeponeerd heeft in de blauwe zaal. Want dat is de man, die we hebben moeten!" Toen stond hij op en stak de bloc-note weer in zijn zak. „En nu gaan we ons licht opsteken bij den agent, dien Willem zoojuist aangekon digd heeft", zeide hij. Achter elkaar verlieten ze de ridderzaal, Daddy met den degen het laatst. Hij deed de deur goed achter zich dicht. In de ontvangzaal sprong agent Bret- man dadelijk in de houding. „Bonjour!" zei de commissaris. „U hebt naar mij gevraagd?" „Jawel, commissaris, ja ziet u, ik wilde vragen, of u mogelijk nog een bijzonderen order voor mij had". „Bijzondere order? Bijzondere order? Maar dat was u toch bekend? U moet de wacht houden hier voor het kasteel! Waar zijn de andere twee, die met u gekomen zijn?" „Die zijn om het kasteel heen geloopen naar den achterkant om de daar aanwezige agenten af te lossen". „Én agent Brenders?" „Die is naar huis gegaan, commissaris". „Dus op 't oogenblik staat niemand voor het kasteel?" „Met uw goedvinden, commissaris, ik had u beleefd willen vragen van dien bijzon deren order De commissaris liet een grom hooren. „Hoe lang zit u al in deze zaal?" vroeg hij hard. „Ik denkeen twintig minuten, com missaris. Vele honderden kwamen te laat, om het imposante vertrek gade te slaan, omdat zi geen rekening hadden gehouden met de mo gelijkheid, dat de „Java" ook nog een half uur eerder kon vertrekken. VERPACHTING VAN 51 BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. Men schrijft ons: Nauwelijks is het aantal boeren, dat in den eersten Zuiderzeepolder voor eigen re kening een bedrijf exploiteert met 50 ver meerderd en daarmee tot 213 aangegroeid, afkomstig uit alle deelen van ons land, of maatregelen worden weer getroffen voor een hernieuwde uitgifte thans van 51 boer derijen, welke 1 November a.s., voor zoover het cultuurland betreft en 1 Mei van het volgende jaar wat de bedrijfsgebouwen met woningen aangaat, kunnen werden aan vaard. Dit jaar zullen 26 akkerbouw-, 23 ge mengde- en 2 weidebodi ijven worden ver pacht, gezamenlijk groot rond 2000 ha. In totaal omvat de Wieringermeer een oppervlakte van 20.000 ha., waarvan 2000 ha 'afgaat voor dorpen, wegen en kanalen. Voorts is in het Noordoostelijke deel 500 ha beboscht, zoodat 1750O ha cultuurland beschikbaar is. Ongeveer 1000 ha wordt in staatsexploitatie gehouden, 16500 ha zal derhalve in particuliere exploitatie komen. Reeds meer dan 9600 ha is bij pachters in gebruik, zoodat nog een kleine 7000 ha resteert. Deze oppervlakte zal in drie ach tereenvolgende jaren worden verpacht, in 1940 zal de geheele Wieringermeer dus haar bestemming hebben verkregen. Als dan zal de uitgifte van Zuiderzeegronden moeten worden onderbroken, om na ver loop van eenige jaren, in den Noordooste lijken polder, aan de indijking waaraan hard wordt gewerkt, te worden voortge zet. De belangstelling voor de nieuwe bedrij ven is ook dit jaar weer bijzonder groot. Eenige honderden* candidaten, die in vorige jaren moesten worden teleurgesteld, om dat slechts een beperkt aantal bedrijven be schikbaar was, hopen dit jaar gelukkiger te zijn, terwijl ook vele nieuwe candidaten zich reeds voor een bedrijf hebben aange meld. DE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN IN 1937. Naar het zoo juist verschenen jaarover zicht der collectieve arbeidsovereenkomsten een uitgave van het Centraal Bureau voor de statistiek, mededeelt, heeft het jaar 1937 wederom eenige uitbreiding gebracht van de aantallen bij deze overeenkomsten be trokken ondernemingen en werknemers. Het totaal aantal overeenkomsten en dat van de daarbij betrokken ondernemingen en arbeiders bedroeg in 1937 resp. 1.241, 43.500 en 282.850, tegen resp. 1.237, 38.800 en 253.100 in 1936 (in 1930 resp. 1.554, 23.550 en 385.000) In de industrie steeg het aantal ondernemingen en dat der arbeiders van resp. 17.600 en 159.450 in 1936 tot resp. 17.950 en 171.100 in 1937 (in 1930 resp 16.150 en 316.250). Onder de collectieve contracten in de landbouwbedrijven vielen in 1937 24.750 ondernemingen en 78.350 ar beiders tegen resp. 20.550 en 61.750 in 1936 (resp. 6.050 en 26.500 in 1930). Men ziet dat in tegenstelling tot de industrie in den landbouw tijdens de crisisjaren de collectieve arbeidsovereenkomsten een veel grooteren kring van bedrijven en arbeiders zijn gaan bestrijken. De statistiek deelt mede dat de totstand koming der contracten ook in 1937 bijna steeds plaats had na vredelievende onder handelingen tusschen partijen, zonder con flicten of bemiddeling van derden. DERDE AGRARISCHE JAARBEURS TE UTRECHT. De raad van beheer der Koninklijke Ne derlandsche Jaarbeurs deelt mede, dat aan de najaarsbeurs te Utrecht, welke van 6 tot en met 15 September zal worden gehouden, wederom een agrarische jaarbeurs zal wor den verbonden. Voor de land- en tuinbouw- inzendingen zijn de parterre-ruimten van het tweede en derde jaarbeursgebouw, be nevens een zeer groot deel der nieuwe ma chinehal en het terrein Vredenburg in zijn grootsten omvang gereserveerd. De agra rische jaarbeurs zal omvatten de producten van den land-, tuin- en boschbouw, van de vee- en pluimveeteelt, de werktuigen, ma chinerieën, technische apparaten, chemi sche producten, voedingsstoffen, enz., wel ke in den ruimsten zin als hulpmiddelen voor het agrarische bedrijf kunnen wor den beschouwd. „En u hebt al dien tijd deze deur pot dicht gehad?" „Die deur? Jawel, commissaris, ja, die deur was dicht". „Dus u hebt niets gehoord en niets ge zien gedurende die twintig minuten?" „Neen, commissaris, neen, helaas niet. Is er wat gebeurd?" „Er gebeurt hier voortdurend wat!" bromde Feldslag. „U had op uw post moe ten staan. Ik zal u dan nu dien bijzonderen order geven: u kunt u aanmelden voor eer vol ontslag!" „Wat?" „U hebt 't gehoord, agent Bretman. En gaat u nu dadelijk op wacht staan, zooals u al twintig minuten geleden had moe ten doen. We spreken hier nog wel nader over". Agent Bretman, ging, als een hond met het staartje tusschen de beenen. ,,'t Is wat moois!" bromde Feldslag. „El ke controle ontbreekt nu!". ,,'t Treft wel erg slecht", vond Daddy. Als die schim van buiten gekomen is, kan 't practisch iedereen geweest zijn, die den huissleutel had. Even onopgemerkt kan hij dan via de ridderzaal weer ontsnapt zijn. Ja, daar weten we nu niets van. Die schim kan anders ook van boven gekomen zijn via de wenteltrap hier tegenover. Hij is dan identiek met dien van dien duivelschen lach, dien wij op de bovengang hoorden. Ook daaromtrent hebben we nu geen ze kerheid!" Daar vloog de deur open. Lena stond op den drempel. „Mpnheer, mijnheer!" hijgde ze. „Ik heb hem weer gezien!" Aanvaring op de Westerschelde. Hedennacht zijn op de Westerschelde het Engelsche s.s. „Mossrose", komende van Amsterdam, met bestemming Antwerpen en het van laatstgenoemde haven komende Russische s.s. „Enisei", met elkander in aanvaring gekomen. Van eerstgenoemd schip is de boeg beschadigd, terwijl het Russische schip schade bekwam aan stuur boordzijde, midscheeps. Na eerst ter reede van Vlissingen te hebben geankerd om de schade op te nemen, zijn beide schepen la ter naar Antwerpen opgestoomd. Opmerkingen en amendementen van raadsleden. Van de gelegenheid opmerkingen te ma ken over het ontwerp-politieverordening, hebben de raadsleden op ruime wijze ge bruik gemaakt. In overeenstemming met het aangekon digde voornemen heeft daarna allereerst de Commissaris van politie schriftelijk zijn ge voelen kenbaar gemaakt nopens bedoelde amendementen enz., mitsgaders de, na openbaarmaking van het ontwerp, door en kele vereenigingen ingediende bezwaren te gen, dan wel verzoeken tot wijziging van sommige bepalingen van het ontwerp. Vervolgens heeft de commissie van straf verordening te dezer zake uitvoerig van ge dachten gewisseld. De commissie geeft een opsomming van ingediende amendementen, welke zij niet meende te kunnen overne men met bijvermelding van de redenen waarom. Tevens legt zij weder over een aantal adressen en brieven van anderen dan leden van den Raad en welke mede het oorspronkelijke ontwerp betreffen. Voor zoover zij ook verzoeken tot wijziging be treffen, geeft de commissie hierna in de zoo juist genoemde artikelsgewijze opsom ming ook daarover haar gemotiveerd oor deel. Wij ontleenen daaraan: De leden Paul c.s. bepleiten de vaststel ling van een verschillende strafmaat voor verschillende overtredingen naar gelang van den ernst. De commissie heeft daarte gen bezwaren. Vooreerst wil zij erop wijzen, dat talrijke andere gemeentelijke straf ver ordeningen, bv. de Vleeschkeuringsverorde ning, de verkeersverordening, de verorde ning ter voorkoming brandgevaar en de bouwverordening ook slechts één alge meene strafbepaling hebben. Voor het ove rige is een groepeering en beoordeeling van de verschillende overtredingen naar haar strafwaardigheid zeer moeilijk. Van het stellen van één algemeen maxi mum-straf in de politieverordening behoe ven, zooals de praktijk in andere gemeen ten uitwijst, generlei moeilijkheden ge vreesd te worden. De leden Paul c.s. hebben voorgesteld te bepalen dat het verbod inzake aanbrengen van voorwerpen aan gevels niet geldt voor vlaggestokken, vlaggen of wimpels, mits de onderkanten daarvan ten minste 2% meter van het wegdek verwijderd zijn, en tevens om geen beperking op te leggen dat er geen propaganda of reclame op voor mag komen. De commissie heeft daartegen bezwaar, omdat niet alleen elders, doch ook in deze gemeente vlaggen vaak misbruikt worden voor allerlei handels-reclame en niet min der als propagandamiddel voor bepaalde politieke groepen; aan deze wijze van pro paganda is bv. nog bij de laatste verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Sta ten Generaal aanstoot genomen. Een wijziging van 3 in 2% is onraadzaam terwille van de veiligheid van het verkeer; verder moet hierbij ook worden gedacht aan het schrikken van paarden door wap perende vlaggen. Het bestuur der postduivenvereeniging „Zeelandia" heeft verzocht de verbodsbepa ling voor het laten uitvliegen van duiven in bepaalde tijden, achterwege te laten, dan wel daarin het uitvliegen van postduiven uit te zonderen. Het lid Jeronimus heeft te kennen gegeven het bedoeld verzoek juist en de klachten van de zijde der Z.L.M. over schade aan landbouwgewassen onjuist te achten. De leden Paul c.s. willen zonder meer het artikel doen vervallen. De com missie merkt te dezen aanzien op, dat des tijds vanwege de politie, ter tegemoetko ming aan klachten van de alhier gevestigde „Waar?" „Beneden in de keuken, mijnheer. Een groot donker spook". „We gaan dadelijk mee!" XIV. Woensdagavond zeven uur. Vlug holden ze de gang door, de trap af naar beneden. In de keuken zaten Mina <yi Pietje, in druk gesprek. „Kijk, meneer, daar zagen we het!" leg de Lena uit. „U moet weten, dat we het licht nog niet op hadden. We zaten met z'n drieën zoo'n beetje te schemeren in het uitstek, en toen zagen we opeens een groote, donkere schim, die zich ijzig lang zaam om het fornuis heen bewoog. Kijk..." Toen, om aanschouwelijk te maken, hoe dat fornuis er in donker precies uitzag, draaide Lena het licht uit. En daar stonden ze, in volslagen duister nis. Slechts vaag waren nog de silhouetten te zien van Mina en Pietje bij het raam in het uitstek, doordat voor dat raam géén gordijnen hingen. Achter in de keuken was het stikdonkere nacht. En toch, langzaam aan zouden zij in staat zijn door dien nacht heen te zien. Vaag doemde alreeds de don kere omtrek op van het groote fornuis. Toen wilde Lena het licht weer aan draaien. „Laat even!" fluisterde Daddy haar in het oor. „Onze oogen zijn nog niet heele- maal gewend!" En het bleef donker in de keuken. Zachtjes aan begon het fornuis steeds vastere vormen aan te nemen. Laag over drijvende wolken teekenden zich af op de (Ingez. Med.) landbouwvereeniging, vormende de afdee- ling Middelburg van de Z.L.M., aan duiven- houders is verzocht gedurende een aantal weken hun dieren binnen te houden. Vrij algemeen is aan dat verzoek voldaan, doch vanzelfsprekend zou, bij gemis aan vrijwil lige medewerking, de landbouw ernstig ge schaad worden. Ter illustratie diene, dat al hier ongeveer 800 postduiven zijn en, glo baal mag worden aangenomen, dat de ver houding tusschen de aantallen postduiven en gewone sier- en hokduiven ongeveer 1 tot 3 is. In totaal is het aantal duiven dus omstreeks 3200. Weliswaar worden de meeste duiven op hun til gevoerderd, maar een vrij belangrijk aantal zoekt toch elders voedsel, naar schatting ongeveer 30 van het totaal-aantal. In dit licht gezien is der halve een bescherming der landbouwbelan gen alleszins redelijk. Blijkbaar hebben zoo wel adressant als de voorstellers te veel uit het oog verloren dat in de 2e lid van het ar tikel de bevoegdheid van B. en W. is neer gelegd om voor oefenvluchten van postdui ven ontheffing van het verbod te verleenen. De voorzitter der adresseerende vereeni- ging heeft, na kennisneming van het ont worpen artikel, aan den commissaris van politie verklaard, dat z.i. de leden zijner vereeniging, evenals met hemzelf het geval was, zich daarmede zouden kunnen vereeni gen. Inplaats van de ontworpen verbodsbepaling om op den openbaren weg het be roep van fotograaf of eenig handwerk uit te oefenen, tenzij met vergunning van B. en W., wil de heer Hollander lezen: per open vensterruiten, wierpen donkere scha duwen naar binnen. De wind gierde in den schoorsteen; duidelijk kon men het opge zweepte water in de slotgracht hooren klotsen tegen de oude burchtmuren En onderwijl stond het drietal daar roer loos stil, te luisteren en te kijkente kij ken naar dat stomme, donker-wazige for nuis. En hoe langer ze daar naar keken, hoe meer nuances ze er in zagen komen. Het was, of het langzaam begon te bewe gen. Dan opeens zagen ze er heel duidelijk een schim langs glijden Mina gaf een doordringenden gil. Pietje ook. En Daddy greep onmiddellijk den schakelaarmaakte licht Tegen den muur aan gedrukt, aan den anderen kant van het fornuis er vlak te gen aanstond Willem. „Waar kom jij vandaan?" riepen de drie meisjes als uit één keel, terwijl ze den livreiknecht minder vriendelijk aanstaarden. „Van boven natuurlijk!" „Zeker langs de binnentrap van de eet kamer?" informeerde Daddy zakelijk. „Jawel, mijnheer. Goed maar, dat ik geen blad met glazen in mijn handen had: ik zou er vast mee gevallen zijn hier in het donker". „Dat zou beslist jammer geweest zijn voor de glazen!" vond Daddy. „Sluip jij al tijd zoo?" „Ikke, mijnheer?" „Ja, jij, Willem. We hebben je heelemaal niet hooren komen". (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5