i tyr&trittctule MIDDELBURGSCHE COURANT 8,GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. KONING LEOPOLD PEETVADER VAN PRINSES BEATRIX. De werkloosheid onder jonge boeren en tuinders. AUTOBUSCONCESSIES. MIDDELBURG. WALCHEREN. Hier is: Perfecte Mastkleeding! WEERBERICHT. BI.. Jig, les, Ite, en, 3e- Ceï. ta- de sy- Jng en, yan tote en en lag en |!3 j. ith. 10 h. lees- ir. M. rge- |em- 't h. /■al en dend leuwe Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 195* TWEE BLADEN» DONDERDAG 5 MEI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties'* max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Naar het Belgische Telegraafagentschap verneemt heeft koning Leopold de uit- noodiging van Prinses Juliana en Prins Bernhard om peetvader te zijn van Prinses Beatrix aanvaard. Koning Leopold zal de doopplechtigheid op 12 Mei in Den Haag bijwonen. Moederdag. De Nederlandsche Banketbakkers-ver- eeniging zal, der traditie getrouw, ook dit jaar weder een „moederdag-taart" aan de koninklijke familie aanbieden. Voor het eerst dit jaar wordt deze aan de jonge vorstelijke moeder, aan H.K.H. Prinses Juliana op het paleis Soestdijk aangebo den. De roomsch-katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft dit voor jaar een enquête ingesteld naar den om vang van de werkloosheid onder de jonge boeren en tuinders. De uitkomsten van deze enquête zijn thans gepubliceerd. In de inleiding wordt er op gewezen, dat er in het algemeen drie mogelijkheden be staan voor de jonge boeren en tuinders om zich in de toekomst een bestaan te verschaffen: ten eerste door het overnemen van den vader voor of na diens dood of het koopen of pachten van een land- of tuinbouw-bedrijf; ten tweede: door het verkrijgen van een plaats in een anderen tak van volksbe staan: industrie, handel, verkeerswezen of het verwerven van een positie in over heidsdienst (gemeente, provincie, rijk); ten derde: dopr te emigreeren en in het overzeesche gebied van vestiging in den land- of tuinbouw of in een ander beroep zich een bestaan op te bouwen. Bij de bespreking dezer mogelijkheden wordt er op gewezen, dat blijkens de laat ste volkstelling van 1930 het aantal in woners van Nederland in een eeuw tijds met 5.3 millioen of ruim 200 procent was toegenomen, terwijl de oppervlakte cul tuurgrond in diezelfde periode met onge veer 500.000 ha of slechts 23 pet. was toe genomen. Dat desondanks toch nog een betrekke lijk groot deel van de boeren- en tuinders bevolking in het voorvaderlijk beroep een plaats heeft kunnen vinden, is te danken aan de absolute aanwinning van cultuur grond door droogmaking van met water bedekt land, ontginning van woesten grond, enz. en de relatieve aanwinning van cul tuurgrond door verbetering van den wa terstaatkundigen toestand van landerijen, het meer rationeele, wetenschappelijk ge bruik van cultuurgrond, de splitsing van bestaande bedrijven met als gevolg een zeer sterk doorgevoerde intensiveering en dergelijke meer. Evenwel is hier slechts een zeer beperkte opname-mogelijkheid meer aanwezig en zelfs de droogmaking van een deel der Zuiderzee zal, hoe be langrijk ook, toch slechts een droppel zijn op een gloeienden steen. Wat de andere mogelijkheden betref 8, wordt er op gewezen, dat de kans om in een anderen tak van volksbestaan of in overheidsdienst een plaats te veroveren, ook gering is, terwijl de mogelijkheden om te emigreeren belangrijk verminderd zijn door maatregelen in verschillende landen. enquête heeft tot resultaat gehad, dat door 507 van de in totaal 816 plaat- selpke afdeelingen van den bond ant woorden werden ingezonden, zijnde 62 pet. van het totaal aantal afdeelingen, verte genwoordigende bijna 73 pet. van het to taal aantal leden. Uit de binnengekomen gegevens blijkt, dat er in deze 507 afdeelingen 10.590 „werklooze" jonge boeren en tuinders zijn waarvan er 3.022 voldoende kapitaal heb ben om een bedrijf te beginnen, maar dit desniettemin niet kunnen, omdat zij niet aan een bedrijf 0f aan grond kunnen ko men. Wanneer de gegevens percentsgewijze Worden omgeslagen op alle afdeelingen, aannemende, dat de verhoudingen gemid deld overal gelijk zijn, dan zouden er in totaal 14.987 „werklooze" boeren en tuin ders zijn. Jn, hft rfpport wordt echter toegegeven, dat het onderzoek niet volledig is geweest. Uit ingekomen brieven wordt vermeld dat er daarin o.a. op wordt gewezen, dat ven zoogenaamde hulpbiljetten van 25, die den datum 1 Augustus 1914 dragen. Aangezien de termijn van tien jaren, be doeld in de vijfde alinea van art. 22 der bankwet, op 26 Juli 1938 afloopt, wordt aan houders van de biljetten in kwestie met aandrang verzocht, deze biljetten voor 26 Juli 1938 ter betaling aan te bieden aan de hoofdbank van de Nederlandsche Bank N.V., Rokin 127/129 te Amsterdam. NATIONALE VERBONDSDAG VAN HET NED. VERBOND VAN CHRISTEN JONGE VROUWEN- EN MEISJESVEREENIGINGEN. Op 11 Mei a.s. zal in gebouw Houtrust te 's-Gravenhage een nationale dag worden gehouden door het Ned. Verbond van chr. jonge vrouwen- en meisjesvereenigingen. Sedert dit verbond in 1923 werd opge richt op initiatief van de Federatie van chr. vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes, waarvan het thans de grootste aangesloten vereeniging is, groeide het uit tot een lichaam, dat 1278 vereenigingen telt met ruim 26.700 leden. De presidente, me vrouw SickeszSnijder, zal op den Ver- bondsdag een toespraak houden; voorts zul len jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijck, wereldbondspresidente, en mej. M. W. Bar- ger, algemeen secretaresse der federatie, een groet overbrengen. De minister-presi dent dr. H. Colijn hoopt eenigen tijd tegen woordig te zijn, evenals minister Slotema- ker de Bruine. Het hoogtepunt van den dag zullen de Bijbelsche tafereelen zijn, onder den naam „De Belofte", op te voeren door verbonds leden uit den ring Den Haag. Het spel is, naar de bedoeling van de schrijfster, een verkondiging van Gods belofte aan de va deren, van de vervulling dier belofte in Christus, en van den strijd en de overwin ning van het Evangelie onder de volken der aarde. De deelneming moest beperkt worden tot 6000 meisjes, welk aantal reeds is bereikt. het moreel der jonge menschen op de dor pen een onherstelbare knak dreigt te krij gen doordat deze jonge, gezonde kerels doelloos moeten rondloopen en velen van hen geen enkel perspectief voor komst hebben. Uit het Zuiden zijn veel klachten 0nt vangen over de grondpolitiek, die verschil lende gemeenten er op na houden, eJ welke tengevolge heeft, dat men bijna niet aan ontginningsgrond kan komen. INTREKKING OUDE BANKBILJETTEN VAN 25. De Nederlandsche Bank N.itf- ie Amster dam vestigt de aandacht op tïl1 fcekendma- «Sf' £oor haar geplaatst in Nederland- scne staatscourant van 5 Mei f938 met be- rekkmg tot het intrekken van bepaalde soorten bankbiljetten van 25: P Bedoelde biljetten zijn: De door de Nederlandsche bank uitgege ven biljetten van 25, gedateerd op een dag liggende tusschen i Januari 1890 en 9 Maart 1921 (beide data inbegrepen). Deze biljetten zijn alleen op de voorzijde bedrukt De druk bestaat uit een oranjekleurigen ondergrond met een in zwaft gedrukten tekst en gegraveerden rand, in dien rand komt boven den tekst een leeuwen-motief voor. De door de Nederlandsche Bank uitgege De Kroon geeft de diensten Ril landGoes en WaardeLuchten- burg aan L. Leendertse te Hans- weert. Bij kon. besluit is met vernietiging van een desbetreffend besluit van Ged. Staten van Zeeland: le aan Joh. Eggebeen te Wolfaartsdijk de door hem gevraagde vergunning voor een autobusdienst tussehen Rilland en Goes en tusschen Waarde en Luchtenburg gewei gerd: 2e. aan L. Leendertse te Hansweerd (ge meente Kruiningen), vergunning verleend tot het in werking brengen van autobus- dienten op de trajecten: a. van Rilland over Krabbendijke, Krui ningen, Schore, Kapelle en Kloetinge naar Goes, en omgekeerd (dagelijks met uitzon dering van den Zondag); b. van Waarde naar Luchtenburg, en om gekeerd (uitsluitend op Dinsdagen en Don derdagen) c. van Rilland naar de Noordbrabantsch- Zeeuwsche-grens (uitsluitend op Donderda gen). Deze beslissing is het resultaat van be roepen ingesteld door de N.V. Autobedrijf „Darvi" te Bergen op Zoom, J. F. Ogier, autobusondernemer te Kruiningen en L. Leendertse te Hansweerd, tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij aan Eggebeen te Wolfaartsdijk te trajecten gegund werden. De Kroon is het met Ged. Staten eens, dat de N.V. „Darvi" niet in aanmerking kon komen. Zij oordeelt echter in tegen stelling met de opvatting van Ged. Staten, dat L. Leendertse, uit een oogpunt van vervoerseconomie het eerst in aanmerking had moeten komen. Leendertse heeft n.l. het heele bedrijf van Ogier, die vroeger de trajecten had, doch in financieele moeilijk heden geraakte, gekocht, en Ogier in dienst genomen, nadat hij uit een onderhoud met den chef der 2e afdeeling Prov. Griffie den indruk had gekregen, dat ze hem zouden worden gegund, hij ze dus als 't ware van Ogier kon overnemen. Ged. Staten verleen den de concessie aan Eggebeen omdat dezen een dienst op Wolfaartsdijk bij K. B. van 25 Maart 1935 was onthouden, bij wijze van schadeloosstelling dus. De Kroon meent echter, dat een dergelijke schadeloosstelling misplaatst was, omdat Eggebeen rechtens geen aanspraak op een en ander kon ma ken. Daarom heeft zij nu besloten de concessie alsnog aan Leendertse te geven en het be sluit van Ged. Staten ten gunste van Egge been te vernietigen. KLACHTEN VAN DE BELGISCHE GRENS. Het toezicht op vreemdelingen. Een bepaling uit 1936. Dezer dagen ontvingen wij van een onzer Zeeuwsch-Vlaamsche correspondenten een mededeeling uit de Belgische pers. Daaruit blijkt, dat de leiders der reis-bureaux en de ondernemers van touring-car-excursies in Belgische badplaatsen, die eiken Don derdag en Dinsdag in het seizoen duizenden badgasten per autobus via Zeeuwsch- Vlaanderen naar de markten in Middelburg en Goes leiden, ontstemd zijn. Want on langs hebben zij van den districts-comman dant der koninklijke marechaussee te Vlis- singen een mededeeling ontvangen, die hun nog al wat administratieven arbeid en dus last veroorzaakt. f Voortaan zal n.l., ais een autobus de grens overschrijdt, aan den ambtenaar be last met de passen-contröle, een lijst in tweevoud moeten worden afgegeven, waar op de namen, voornamen, gebporte-datums, nationaliteiten, en woonplaatsen van alle inzittenden voor komen. "Afzonderlijk zul len moeten worden vermeld :e passagiers, die niet voornemens zijn m dezelfde reis- Geen heftige woorden! Zij doen af breuk aan de goede zaak en helpen de slechte zaak niet winnen. gelegenheid terug te keeren. Alle reizigers moeten voorzien zijn van bescheiden, waar uit hun identiteit redelijkerwijze valt op te maken. Bovendien wordt van de onderne ming, die den tocht organiseert, bij de over schrijding der grens een schriftelijke ver klaring verlangd, dat zij de aansprakelijk heid aanvaardt voor de terugzending, op haar kosten, naar het land van herkomst, van mogelijk achter blijvende passagiers. Dit lijkt niet mis, en dit deed de Belgen ontstemd zijn. Bij informatie is ons evenwel gebleken, dat deze controle op vreemdelingen, die in de Belgische badplaatsen nogal onrust heeft verwekt, en waarover in enkele Bel gische bladen vrij veel ophef is gemaakt, reeds in het Algemeen Politieblad van 18 Juni 1936 is afgekondigd, doch dat de na leving ervan thans bijzonder zal worden toegezien in verband met het hier te lande algemeen scherper geworden toezicht op vreemdelingen. Het ligt niet in de bedoeling het vreem delingenverkeer tusschen België en Zee land, dat vooral op Donderdagen in het reisseizoen een geweldigen omvang aan neemt, moeilijkheden in den weg te leg gen. Men wil alleen voorkomen, dat on- gewenschte buitenlanders van het massa- vervoer, dat op drukke dagen vrijwel niet gecontroleerd kon worden, gebruik zuilen maken om zichzelven ons land binnen te smokkelen. Vooral als de Belgische ondernemers hun medewerking verleenen, zal de controle geen noemenswaardig oponthoud in de verbinding met Zeeland veroorzaken. Temeer niet, omdat het in de bedoeling ligt eventueele steekproeven met de juiste namen op de lijsten niet onmiddellijk bij het overschreden van de grens, maar vooral tijdens de vaart van Breskans naar Vlissingen te nemen. Voor de vrees dat door het onderhavige voorschrift, dat al twee jaar oestaat, doch dat deze dager: nog eens in herinnering is gebracht, het (vreemdelingenverkeer /tus schen de Belgische kust en onze provincie in de knel zal geraken, bestaat, naar luid onzer informaties, geen redelijke aanlei ding. N.S.B.-VERGADERING. Op de bovenzaal van de Soc. De Verge noeging werd gisteravond door de N.S.B een openbare vergadering gehouden; als sprekers traden op mr. M. M. Rost van Tonningen en de heer W. O. A. Koster. Mr Rost van Tonningen sprak over de buiten- landsche en binnenlandsche politiek. De buitenlandsche politiek nam het grootste deel van zijn rede in beslag; daarin heeft hij voornamelijk een overzicht gegeven van de gebeurtenissen die aan de inlijving van Oostenrijk door Duitschland voorafgingen Spr. wees er op, hoe reeds direct na den wereldoorlog in het Oostenrijksche volk het verlangen leefde zich aan te sluiten bij Duitschland. Tot 1938 toe hebben de Wes- tersche democratiën, en vooral Frankrijk dat verhinderd. Spr. vertelde, dat hij zelf ervaren heeft, dat Dolfuss en Schuschnigg van huis uit niet anti-Duitsch waren, en dat zij in den beginne er wel degelijk naar streefden tot nauwe samenwerking met de Duitschers te komen. Echter, de Wester- sche democratieën, de gezanten „en de Jo den" dreven hen in een andere richting. En omdat zij niet de macht hadden noch de ca paciteiten om zich daartegen te verzetten teekenden deze staatslieden hun eigen doodvonnis. Spr. keerde zich daarbij tegen het politiek roomsch-katholicisme, dat vol gens hem met de communisten samenheul- de. Sinds de inlijving bij Duitschland gaat Oostenrijk volgens spr. een welvaartsperio de tegemoet. De binnenlandsche politiek sneed spr. maar in 't kort aan. Hij bepaalde zich hoofdzakelijk tot Oss, dat hij noemde, 't cen trum van 't politiek katholicisme van den heer Goseling, die geen interventie duldt als het er om gaat het recht toe te passen, Den mannen daar wordt het zwijgen opge legd. Maar wachtmeester De Gier is een geloovig katholiek, aldus spr., en de eerste daad, die hjj deed toen hij te Maastricht uit den trein stapte, was een geestelijke ar resteeren wegens schending van een min derjarige. Deze mannen van het gezag zul len het kwaad uitroeien in het privé-do- mein van den heer Goseling, zoo riep spr. uit. Spr. meende, dat minister Goseling voor den Hoogen Raad ter verantwoording behoorde te worden geroepen. De heer Koster sprak over het onder werp: Waarom wèl fascisme? Spr. meende dat al het geschrijf in de liberale bladen voortkwam uit vrees voor het nationaal socialisme. En die vrees is het, volgens spr. ook geweest, die de Middelburgsche Cou rant een soort volksstemming deed organi- seeren „waarom er geen fascisme moest zijn". Spr. vond, dat de oogst van deze inge zonden stukken-schrijverij maar armelijk aan argumenten was. Het stuk van den N.S.B.er dat aanleiding tot deze ingezonden stukken was kon spr. niet erg bekoren. Het zou volgens hem best uit liberale pen voort gekomen kunnen zijn. [Naar wij meenen te weten is de schrijver thans bona fide N.S B.-er, vroeger lid, althans geestverwant, van dezelfde politieke partij geweest, voor welke deze spreker, nl. de heer Koster, des tijds in de Tweede Kamer zat: den Vrijzin nig Democratischen Bond. Red.]. Spr. wees er op dat in de ingezonden stukken naar voren was gebracht, dat er geen vrijheid zou zijn in een nationaal-so- cialistischen staat. Aan de hand van vele voorbeelden meende spr. te moeten aantoo- nen dat het juist andersom was: er zal wel vrijheid zijn in den nat. soc. staat, doch er is geen vrijheid in het Nederland van thans. Zie naar Oss, dat wordt afgesloten voor .vreemdelingen", kijk naar het ambtena renreglement, colportageverbod etc. Spr. had het verder over de vrijheid van het geloof, en de vrijheid van arbeid. Spr. wees daarbij herhaaldelijk op Duitsche toe standen en op de Duitsche welvaart. Spr. beloofde eenige ingezonden stukken schrij vers wel eens documentatiemateriaal thuis te zullen sturen, dan kunnen zij zien, dat de leuze: liever kanonnen dan boter in werke lijkheid is, dat er een hooger boterverbruik in Duitschland is dan in Nederland, dat men zich niet tegen den Joodschen gods dienst richt, doch tegen de overheersching der Joden in economische en cultureele aangelegenheden, waar zij onze eigen beste krachten verdringen; spr. en de zijnen wil len „geen volksvreemde overheersching". Wij willen ook geen vrede tot eiken prijs aldus spr., want er zijn waarden die, als het noodig is, verdedigd moeten en zullen wor den. Tenslotte bestreed spr. nog het libera lisme, dat hij gelijk achtte aan egoïsme. Na de pauze was er gelegenheid tot vra gen stellen, waarvan geen druk gebruik werd gemaakt. Op een vraag van een der aanwezigen, hoe het kwam dat er, zooals hij had ondervonden, in Duitschland in een plaats geen eieren en geen taartjes te krij gen waren, antwoordde mr. Rost van Ton ningen, dat hij zulks nog nooit ondervonden had. Hij had altijd in de volksgelegenheden goed en voldoende kunnen eten. De vrij goed bezochte vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. Het personeel voor den gemeentelijken (burger-) luchtbeschermingsdienst. Dezer dagen schreven wij een en ander over de personeelsvoorziening van den ge meentelijken of burger-luchtbeschermings dienst in onze stad. Het gaat daarmede nog niet zoo vlot en opgewekt als wel noodig ware. Binnenkort zullen wij hierover een beschouwing opnemen van een der, aan de zen stedelijken dienst verbonden, geneeshee- ren, die enkele weken in een naburig land in de gelegenheid was o.m. den toestand op dit gebied te bestudeeren. Hetgeen daar te lande zoo uiterst gron dig voorbereid is, moge ons op den spits ge dreven toeschijnen, wat meer eigenlijk veel meer toewijding ware onzerzijds ze ker te eischen. Waar is bij ons dan wel in de eerste plaats personeel voor noodig? Allereerst voor di recte eerste hulp aan, en transport van, gewonden. Dat doet toch zeker het Roode Kruis: denkt u misschien. Men zal zich daarin stellig zeer vergis sen! Het Roode Kruis heeft in oordogstijd andere diensten die vóór gaan, diensten in verband met de actie van het leger en de burgerij zal grootendeels voor zichzelf moe ten zorgen. Of daar dan zooveel voor noodig is? Kon den wij niet kort geleden lezen dat in een stadje van 10.000 inwoners, in het oorlogs terrein gelegen, in 10 minuten 90 dooden en gewonden waren? Hoeveel jongelui leeren tegenwoordig zwemmend redden? Hoeveel zijn gedurende hun leven in de gelegenheid iemand daar door het leven te redden? Toch leeren ze het, en het is zeer nuttig. Zoo zij het ook hier. Er kan op zeker oogenblik veel hulp noodig zijn voor onze medeburgers, ook voor Uzelf en de uwen. Geeft U derhalve op voor een door den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst te houden cursus E.H.B.O.. Deze zal van half Mei tot begin Juli en daarna in September plaats vinden. Het Chr. Geh. Onth. Zangkoor, gevormd uit Drankbestrijders zoowel van Hervormde als Gereformeerde zijde, gaf gisteravond een uitvoering. Het koortje staat onder leiding van den heer Jan Rijn. De heer Petermeijer opende den goed be zetten propaganda-avond. Er werden twee tooneelstukjes opge voerd, met medewerking van schakelleden, De zangnummers deden het zeer goed en gaven blijk van goede leiding en studie vooral gezien het gewone gebrek aan man nenstemmen. Verboden voor rijwielen. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten het voor het algemeene rijverkeer bestem de gedeelte van den op het Provinciaal we genplan onder no. 17a voorkomenden weg van den spoorwegovergang bij den rijksweg tot de Kanaalbrug, in de gemeente Middel burg, en voorts het voor het algemeene rijverkeer bestemde gedeelte van den weg van Westkapelle naar Zoutelande, voorzoo ver zich daarlangs een vrijliggend rijwiel pad bevindt, voor het zonder-noodzaak-be rijden met rijwielen in de richting West- kapelle-Zoutelande, gesloten te verklaren, ARNEMUIDEN. Onder leiding van dok ter P. de Haas vergaderde Dinsdagavond het voorloopig bestuur van de Vereeniging tot stichting van een vereenigingsgebouw, zulks tot vaststelling van reglement en statuten en de benoeming van een defini fief bestuur. Voordat men hiertoe overging deelde de heer H. G. Horninge burgemees ter en lid van het voorloopig bestuur mede dat hij, hoewel hij ten zeerste met het doel sympathiseerende geen zitting het bestuur kon nemen. Het definitief bestuur werd vervolgens als volgt samengesteld: dokter P. de Haas, voorzitter, J. J. Huijssen, P. C, van Maelsaeke, J. de Hamer Lzn. en J van Belzen Jzn. Een bedrag van 2500 aan rentelooze aandeelen was reeds toegezegd terwijl besloten werd om de ingezetenen zooveel mogelijk op te wekken om dona teur te worden, minimum 1 terwijl zij „The four Aces", een unieke collectie Heerenstoffen in 4 prijsklassen, biedt U een keus uit 375 stalenI Vraagt toezendingl ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT HAARLEM - ZIERIKZEE GOES, LANGE KERKSTRAAT (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Noorden, in het Zui den waarschijnlijk droog weer, iets koe- Ier overdag. UKKEL: schoon weer bij helderen he mel, matige wind uit het Oosten, op het einde van den nacht plaatselijk rijm. Vr. 6 Mei. Zon op: 4 h 23; onder: 19 h 31. Licht op: 20 h 01. Maan op: 10 h 40; onder: 12 h 42. E.K.: 6 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 5 4.49 17.11 11.14 23.49 Vrijdag 6 5.45 18.08 12.08 Zaterdag 7 6.52 19.21 0.48 13.16 Westkapelle is 23 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 5 6.45 19.11 12.20 Vrijdag 6 7.37 20.03 0.50 13.15 Zaterdag 7 8.37 21.07 1.48 14.24 die 2.50 of meer als donatie geven eenige rechten zullen genieten. ARNEMUIDEN. Dinsdagavond hield de Geref. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" onder leiding van ds. H. Scholing haar jaarvergadering. De aanwezigen volg den aandachtig de ten gehoore gebrachte voordrachten en samenspraken. Namens den Geref. kerkeraad sprak ds. Scholing waarna ouderling A. van Eenennaam de bijeenkomst sloot. VERE. Dinsdagavond sprak dr: ir. J. E. Carrière van het rijksbureau voor drink watervoorziening te Den Haag in de o.l. school alhier over de drinkwatervoorzie ning. Nadat spr. de watervoorziening in de oudheid, in de latere eeuwen en in den modernen tijd onder de loupe had genomen en had uitgelegd hoe men toen het water zuiverde, ging hij over tot de geschiedenis der waterleiding in ons land. Zuid-Beveland heeft de primeur van de g r o e p s waterleiding in 1913 gehad. Alleen Borsele sloot pas heel veel later aan en ondervindt thans nog de onaange name gevolgen. Spr. kwam daarna op Walcheren, waar tot op 20 tot 30 meter zoet water te vinden is, doch waarna het zoute aanvangt zoodat zoet water hier slechts in beperkte hoeveelheid aanwezig is. Spr. schetste breedvoerig de taak der waterleiding maatschappij Midden Zeeland (W. M. Z.) en kwam daarna op de onkos ten voor Vere. Het bleek, dat de aanleg- kosten op ongeveer 50.000 geschat wor den. Vere zou zijn water via Serooskerke betrekken. Na het voor en tegen van ver schillende berekeningsnormen besproken te hebben, zeide dr. Carrière, dat voorloopig hier de kadastrale huurwaarde de basis zou vormen waarbij de laagst aangeslage- nen 90 ct. per maand, de hoogst aangesla- genen 4.50 per maand zouden hebben te betalen, waarvoor een onbeperkte hoeveel heid water gebruikt kan worden. Een apart tarief geldt voor industrieën, die per m3 betalen, en voor een tusschengroep, bv. seizoenpensions e.d., die tijdelijk per meter en daarna het gewone huishoudelijke tarief betalen. In ieder geval wordt 40 m buitenleiding, 8 m binnenleiding en een tapkraan gratis verschaft. Ook bestaat de mogelijkheid voor boer derijen een centrale tapkraan te hebben, waarbij de landbouwers op bonnenboekjes water kunnen halen. Na deze inleiding werd een uit twee deelen bestaande film vertoond, waarbij zeer duidelijk naar voren kwam, welke grootè voordeelen aan het hebben van deugdelijk water verbonden zijn. Vooral het bacteriologische deel der film was zeer leerzaam. RAAD VAN WESTKAPELLE. WESTKAPELLE. Woensdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. De Casembroot, voltallig. In verband met een indertijd ingediend verzoek van de ijsventers ter plaatse om een bepaling in de politieverordening op te nemen, welke ijsventers, buiten Westka pelle woonachtig, verbiedt in deze gemeen te met ijs te venten, deelde de V o o r z.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1