KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 4 MEI 193S. No. 104. HET SPOOK VAN HET SLOT GOTHEBORGH, MIDDELBURG. Crediet voor nieuw militair oefeningsterrein. 06ES. .OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VÖÖR DE WASMACHINE De schandvlek. De Joden in Duitschland (en thans ook in het voormalige Oostenrijk) hebben den lij densbeker blijkbaar nog lang niet tot den bodem geledigd. Een deel hunner kon nog steeds zijn brood verdienen in het bedrijfs leven, aan welke vernederingen en kwellin gen zij daarbij dan ook maatschappelijk bloot stonden. Sinds eenigen tijd is nu ech ter een actie gaande, om hun ook deze poo- vere kans te ontnemen. Een volkomen uit roeiing van het Joodsche element in het Duitsche rijk schijnt de uiterste bedoeling der huidige Duitsche machthebbers te zijn. De groote schandvlek pp het nationaal-so- cialistisch régime zal nog omvangrijker wor den gemaakt. Er is ten deze blijkbaar geen inkeer mogelijk. Een merkwaardig symptoom van de men taliteit, welke aan het anti-semitisme der nazi's ten grondslag ligt vormt de jongste oekase van Qoering, welke den Joden be veelt tot in de kleinste bijzonderheden op gave te doen van al hun vermogen, dat 5000 rijksmark te boven gaat. Bladen als de „Völkische Beobachter" en de „Angriff" hebben onthuld, waartoe deze maatregel moet dienen. Het grootste deel van het Joodsche vermogen zal dienstbaar worden gemaakt aan het vierjaren-plan. Goering moet precies weten, hoeveel kapitaal de Jo den nog bezitten en waar zich dit bevindt, om er als 't ware beslag op te kunnen la ten leggen ten behoeve van den staat. Op welke wijs zulks precies zal geschieden, is nog een open vraag. Dat het gaat geschie den, lijdt echter niet den minsten twijfel. In het buitenland, vooral in de Ver. Staten, werd bereids hevig protest tegen den maat regel aangeteekend, aangezien ook de bui- tenlandsche Joden, die nog geld in Duitsch land hebben uitstaan, er onder vallen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit weinig baten. De betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Duitschland zijn al van dien aard, dat er niet zoo heel veel meer aan te bederven valt. De Duitsche regeering heeft vooraf geweten, dat de maatregel in het buitenland opnieuw kwaad bloed zou zetten. Dat weer hield haar niet, er toch toe over te gaan. Men kan voor 't overige vermoeden, dat er nog iets anders achter zit dan de botvie- ring van anti-semitische lusten, n.l. financi- eele nood. Reeds geruimen tijd vernam men gedurig bij geruchte, dat er niet voldoende kapitaal beschikbaar kwam voor de door zetting van het vierjaren-plan. Dat is begrij pelijk. Het plan heeft van den beginne af bestrijding ondervonden van de groote in- dustrieelen en bankmagnaten. Men be schouwt in deze kringen de ondernemingen, welke de staat aan het stichten is, om eco nomisch niet-rendabele gebieden te exploi- teeren min of meer als gekkenwerk. De te investeeren kapitalen zouden in een bodem- looze put terecht komen. Nu heeft de re geering weliswaar middelen gevonden, om de onwilligen tot finaneieele hulp te dwin gen, maar blijkbaar leverde dat niet vol doende op, om in de noodige behoefte te voorzien. Zoo heeft de Duitsche regeering dan tenslotte haar aandacht op het Jood sche kapitaal gevestigd, besloot ze dit dan maar ten behoeve van de „Goeringwerke A.G." c.a. te requireeren. Met juridische maatstaven, gelijk die in ons land gangbaar zijn, gemeten, heeft men hier feitelijk met een officieelen diefstal te doen. Maar de genoemde maatstaven gelden in Duitschland al lang niet meer. En ten opzichte van de Joden is daar vrijwel alles geoorloofd. Wat voor tafereelen hebben zich de afgeloopen weken weer niet in Weenen afgespeeld. Van officieele Duitsche zijde zijn de berichten daarover een paar malen voor „gruwelsprookjes" uitgekreten. Maar bij de afkondiging van Goering's jongste oekase is van regeeringszijde tegelijkertijd te kennen gegeven, dat het nu uit moet zijn met „individueele" acties tegen de Joden en hun bezittingen. Wordt daarmee iets anders toegegeven dan dat de autoriteiten wel de gelijk op de hoogte zijn van de schandelijke handelingen tegenover de Joden, bedreven door S.A.-mannen en andere potentaatjes en dat ze ze cynisch toeliet? Blijkbaar is het thans echter voordeeliger voor den staat, aan dit soort van uitspattingen een einde te maken. Goering wil over het Joodsche geld kunnen beschikken; in de plaats van de in dividueele acties komen de officieele mani pulaties ten behoeve van het vierjarenplan. Het is zoo jammer, zoo door en door jam mer, dat het nazi-régime zich op deze wijs blijft bezoedelen. De betrekkingen van Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. 20). .,We zijn begluurd!" zei Daddy zacht en sloop de kamer door, keek eens door het sleutelgat en zag niets. Dan legde hij zijn oor er tegen... en hoorde op de gang iemand zwaar hijgen, gevolgd door een langgerek- ten, duivelschen lach Wild smeet hij de deur open. Op het portaal was het donker. Even stond Daddy te kijken en hoorde overal leven. Het duurde eenigen tijd voor hij den schakelaar gevonden had om het hoekje in het trappenhuis aan de achterzijde van het kasteel. Toen zagen ze. Zachtjes, heel zachtjes ging de deur open van de bovenzaal. Willem stak voorzichtig zijn hoofd om het hoekje. ..Gelukkig, dat ik u eindelijk heb", zei hij. ,Jk heb u overal gezocht. Daar is een agent die gevraagd heeft naar commissaris Feld- slag De commissaris keek dadelijk op zijn hor loge. Precies vijf over zes: dat moest de allossing van de wacht zijn. „Goed!" zei hij. „Waar heb je den agent gelaten?" In de ontvangzaal, commissaris". „Ik kom zoo meteen!" Op vilten pantoffels liep Willem hen voorbij naar Guus' kamer. Daar brandde het licht nog, terwijl de ongelukkige in de haast nog niet weer was toegedekt. Dat wilde Willem dadelijk even herstellen. Het drietal staarde hem beduusd na. Dan B. en W. schreven op 23 Maart 1937 aan den minister dat naar zij meenden te weten, het tegenwoordige militaire oefeningster rein aan den Nadorstweg, niet volledig aan de daarvan gekoesterde verwachtingen vol doet en dat zij het voor de gemeente ten zeerste van belang achten wanneer zij be doeld terrein weder ter vrije beschikking kon verkrijgen. Zij -verklaarden zich bereid hunne mede werking te verleenen, opdat, inplaats van het bestaande, een hooger gelegen gemeen te-terrein, op te leveren tot volkomen ge noegen van de autoriteiten, voor militair gebruik zou worden beschikbaar gesteld. Na een onderhoud op 11 Augustus met den kapitein, eerst-aanwezend ingenieur der ge nie te Bergen op Zoom, deelden B. en W. hem op 13 Augustus mede dat zij bereid wa ren te bevorderen, dat het gemeente-ter rein aan den Langevielesingel, gelegen aan den Domburgschen Watergang in de ge meente Koudekerke en groot ongeveer 6 ha voor militair terrein in gebruik zou worden gegeven, nadat het in werkverschaffing zou zijn geëgaliseerd en desnoodig gedraineerd voor rekening der gemeente. Bij schrijven van 13 October verklaarde de minister zich in beginsel bereid in dien geest mede te werken. Volgens een plan, opgemaakt door de Nederlandsche Heide maatschappij, dat door alle instanties is goedgekeurd, zullen de kosten bedragen 31.000, waarvan 20.000 aan arbeidsloon en 11.000 bijkomende kosten. Het plan, waarin voor rond 1100 man weken arbeid aanwezig is, omvat in hoofd zaak egaliseering- en draineeringswerken, terwijl daarenboven voorzien is in het ma ken van twee toegangshekken, afrasterin gen, een betonbrugje over den watergang nabij het Middelburgsche Wegje en in het overbrengen van de voorwerpen, behooren- de tot de hindernisbaan, en van de schuil- loods met toebehooren alles thans aanwezig op het Nadorstterein. Met het Polderbestuur van Walcheren worden onderhandelingen gevoerd over verbreeding en normaliseering van den Domburgschen Watergang ter plaatse. B. en W. stellen voor in beginsel te beslui ten tot wisseling van militaire oefenings terreinen te besluiten tot het beschikbaar stellen van 31.000. Daarvan is 27.000 te vinden uit den post voor werkverschaffing der gemeentebegrooting 1938 en 4000 is te brengen ten laste van den kapitaaldienst dier zelfde begrooting. Dit laatste is alles zins gemotiveerd, waar de gemeente weder de vrije beschikking over het Nadorstter rein zal verkrijgen. Welichlt ten overvloede merken B. en W. nog op, dat het hier ook een belangrijk werkobject van werkver schaffing geldt, waaraan op dit oogenblik groote behoefte bestaat en dat een en an der den welstand ter plaatse zeer ten goe de zal komen. COMMISSIE VAN TOEZICHT LAGER ONDERWIJS. Mevrouw A. E. de JongeMjjs, lid der Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs voor groep 3 (ouders van school gaande kinderen op bijzonder lagere scho len) heeft ontslag als zoodanig verzocht. B. en W. stellen den Raad voor dat ontslag eervol te verleenen. Tevens bieden zij, ter voorziening in de vacature, de volgende aanbeveling aan: 1. Mevrouw A. Batten Paarlberg; 2. Mevrouw W. M. KeilerMak. Huurovereenkomst lokalen Segeerstraat. Bij besluit van 3 Februari werden de lo kalen der opgeheven Bewaarschool aan de Segeerstraat met bijbehoorenden tuin, voor het tijdvak 1 Mei 19371 Mei 1940, en te gen 500.s' jaars, verhuurd aan L. Goedbloed te Middelburg, eigenaar der Ze euwsche D ameshand wer kenf abriek. Thans wordt medegedeeld, dat die fabriek is omgezet in „Zeeuwsche Dameshandwer- kenfabriek N.V." onder directie van L. Duitschland met het buitenland zullen daar voortdurend onder moeten lijden. Immers, men kan nog zoozeer zijn best doen, ook, ja zelfs in de eerste plaats, de goede presta ties van Hitier c.s. te zien, het schandelijke anti-semitisme ontneemt daaraan alle glans. daalde het zwijgend de officieele trap af naar beneden. Een verdieping lager in het hoekje, recht tegenover de trap, stond Lena, stijf tegen den muur gedrukt. Zij zag zoo wit als een doek en trilde over al haar leden. „Wat scheelt je?" vroegen ze in koor. „Ikikik heb het spook gezien!" stamelde Lena. „Waar?" „Hier in de gang. Mevrouw heeft gebeld en daarom ging ik naar boven. Toen wilde ik daar juist het hoekje omgaan, toen ik in het half schemer van achter uit de gang een groote, donkere schim op mij zag af komen. Het was, of die zoo maar op vleu gels naar mij toezweefde „En wat heb je toen gedaan?" Lena keek den detective met verschrikte oogen aan. Angst stond op haar gezicht te lezen, terwijl ze hijgde van benauwdheid. „Ik? Nou, ik ben niet blijven staan. Ik ben dadelijk weggekropen in dit hoekje hier". „Dat was heel verstandig!" prees Daddy haar en Lena voelde zich ineens heel wat flinker. „En wat deed die schim toen?" „Ik zag hem rechtdoor vliegen, voorbij dit zijgangetje, recht de blauwe zaal in." „We gaan dadelijk kijken!" zei Daddy gejaagd en had één hand alreeds aan den deurknop. Langzaam deed hij open In de blauwe zaal schemerde het. Daddy draaide het licht op. Niemand was te zien. Somber en zwij gend stond daar de gecamoufleerde speel tafel met zijn diep overhangend kleed. De gordijnen waren open: op het dikke ven sterglas weerspiegelde zich vaag de weer Goedbloed en W. J. Berg. In aansluiting daarmede stellen B. en W. voor de verhu ring nader te stellen ten name van voren genoemde vennootschap. HERNIEUWDE VERDEELING IN STEMDISTRICTEN EN AANWIJZING VAN STEMLOKALEN. Bij besluit van 18 December 1936 hechtte de Raad goedkeuring aan de door B. en W. ontworpen wijzigingen van de verordening tot verdeeling van de gemeente in stern- districten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad en van de verordening tot aanwijzing van de stemlokalen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Raad. Een en ander hield verband met de ingevoerde nieuwe huisnummering, de nieuw vastgestelde lijst van namen van straten en de veranderde bestemming van sommige gebouwen. Intus- schen waren die wijzigingen van geringe be- teekenis en brachten zij geen oplossing voor een meer gelijkmatige verdeeling van het totaal-aantal kiezers over de verschillende districten. Enkele districten bleven, voor wat betreft het aantal daarin ingedeelde kiezers, beslist topzwaar tegenover andere. Van 1 Januari j.l. af zijn de voor deze materie geldende bepalingen anders geredi geerd. O.a. is bepaald dat een stemdistrict in den regel niet meer bevat dan duizend kiezers. Volgens den tegenwoordigen toe stand, waarbij over 12 lokalen en districten wordt beschikt, heeft het kleinste (7e, 4e district) 666 kiezers, het grootste (le) 1119 kiezers, terwijl ook het 3e, 9e en 12e district meer dan duizend kiezers tellen. B. en W. meenen in den geest van den Raad gehandeld te hebben door er naar te streven deze verschillen te nivelleeren en daartoe het aantal stemlokalen te vergroo- ten. Dank zij de welwillende medewerking van het bestuur der Ver. voor Geref. on derwijs en dat der Chr. Burgerschool, waar van eerstgenoemd bestuur bereid bleek een lokaal in haar school aan de Gravenstraat en een in haar school aan de Heerengracht, laatstgenoemd het gymnastieklokaal harer school aan de Singelstraat voor het beoogde doel beschikbaar te stellen, mochten B. en W. in dit streven slagen. Aldus wordt het mogelijk het totaal-aantal kiezers over 15, inplaats van over 12 districten te verdeelen. Op dien grondslag hebben B. en W. een verdeeling ontworpen, waarbij het kleinste district 650, het grootste 806 kiezers telt en tevens den toestand wordt beëindigd, dat bewoners van één straat of weg tot ver schillende districten behoorden, terwijl voorts een zeer ruime marge tusschen het hoogste aantal van 805 het getal 1000 ligt; zelfs een buitengewone uitbreiding zal geen moeilijkheden geven. ZEEUWSCHE KAPPERSVAKSCHOOL. Maandagavond had in het benedenlokaal van „De Eendracht" te Middelburg de over- gangs- en sluitingsavond plaats der Zeeuw sche Kappersvakschool" van den Neder- landschen Kappersbond. Deze avond is een groot succes geworden voor het vakschool bestuur en voor zijn staf van medewerkers. Keurig was door den lokaliteithouder zorg gedragen, dat het lokaal was ingericht ge worden tot een groote kapperssalon met niet minder dan 40 kaptafels. Aan deze ta fels hadden veel dames en heeren plaats genomen, terwijl ook voor eenige modellen was gezorgd. De cursisten die zouden too- nen wat zij geleerd hadden, waren in keu rig nette witte jasen gestoken. De voorzitter van de Zeeuwsche Vak school heette allen welkom, in 't bijzonder den heer A. Olthof, directeur der Neder landsche Kappersvakscholen, die van Am sterdam naar Middelburg was gekomen om zich te overtuigen van het werk dat door de cursisten gemaakt zou worden. Spr. me moreerde de oprichting van de vakschool, tengevolge van de vestigingswet; de klasse- indeeling bleek later een vlot verloop te hebben gehad. De geest onder de leerlingen en het werk van de leeraren en den tech- nischen leider, den heer Goormachtig waren steeds uitstekend. Altijd werd ijverig les ge geven en geen wanklank werd gehoord. Spr. hoopte dat de aanwezigen zouden zien welk groot belang het is dat hun kinderen of leerlingen de Zeeuwsche Kappersvakschool bezoeken. De heer A. Olthof, directeur van de Ne derlandsche Kappersvakscholen zeide al di rect een keurigen indruk gekregen te heb ben van de organisatie en de leiding van de Zeeuwsche Kappersvakschool. De vroolijke sfeer die spr. ontwaarde gaf hem het ver trouwen dat er goed ingestudeerd werk te schijn van donkere, rusteloos voorttrekken de wolken. Door de hooge schouw loeide onheilspellend de wind, terwijl weer die eigenaardige lucht van rottend hout hun neuzen prikkelde. Daddy keek de anderen eens aan. „We moeten hier toch maar eens goed rondkijken!" zei hij en stapte met afge meten passen op de tafel toe; dan liep hij er om heenen slaakte opeens een zucht van verbazing. De andere twee kwamen dadelijk bij hem en zagen ook. Daar, achter de tafel op den tegelvloer, juist voor het middenraam, lag een oude spitse degen met goud gevest. Vol verbazing staarden ze naar dit moord wapen. Dan bukte de detective zich en hoorde vlakbij zuchten. Vlug lichtte hij een slip van het zware, overhangende tafelkleed op, en zag daar, onder de tafel, een don kere schim aan de geldla hangen, met beide handen zich krampachtig daaraan vasthou dend. „Is-ie-weg?" vroeg een angstige stem. Even later verscheen dikke Trom voor het voetlicht. Hij zag zoo wit als was en hijgde zwaar. „Wie weg?" vroeg Daddy. „Wel, ik zag zoo juist een groote donkere schim binnenvliegen, die recht op mij af kwam. Toen heb ik mij dadelijk onder tafel laten zakken Feldslags handboeien kriebelden hem in den zak. Hij rammelde er eens mee en da delijk beduidde Daddy hem, dat hij niet te voorbarig moest zijn. Bedaard raapte hij den degen op. „Is dezq misschien van u?" vroeg hij dan aan dikke Trom. Met afschuw staarde de huizen-makelaar zien zal worden gegeven. Als de overgangs diploma's uitgereikt zullen worden, aldus spr., dan hebben de gelukkigen het zeker verdiend. De technische leider gaf daarna den leer lingen opdracht met de werkzaamheden te beginnen. Een aardig gezicht was het al de ze cursisten zoo ijverig en beheerscht te zien werken. Er werd geschoren en haar opgemaakt in de eerste klasse heerencur sus, geknipt en keurig afgewerkt in de tweede en derde klas, en de ij delheid van de mannen-cliënten kwam aan 't licht toen er gewatergolfd en gefriseerd werd. In de damesklassen werd er zoowel door kapsters als kappers geknipt en geonduleerd. Keurig werk werd afgeleverd. De algemeene indruk die men kreeg was, dat er door den techni- schen leider en de leeraren veel kennis aan de leerlingen was bijgebracht. Toen de aan wezigen na afloop een rondgang maakten waren dan ook allen voldaan en vol be wondering over het geleverde werk door de cursisten. De heer Olthof zeide niet teleurgesteld te zijn en zijn volle goedkeuring te geven aan de wijze waarop hier les gegeven is. Spr. bracht den technisch leider en den leeraren lof voor het verrichte werk, doch vergat daarbij ook niet het vakschoolbestuur en de cursisten. Spr. hoopte dat allen die een overgangsdiploma ontvangen hebben het volgend cursusjaar weer met hetzelfde en thousiasme en met dezelfde werklust zul len arbeiden. De technisch leider overhandigde daarop de diploma's en kon de verheugende mede- deeling doen, dat alle cursisten zijn overge gaan. Tenslotte bracht een der ouders van de leerlingen dank aan het vakschoolbe stuur en de medewerkers. JUBILEUM VAKSCHOOL. Een belangwekkende tentoon stelling. In verband met het 20-jarig bestaan van de Vakschool voor Meisjes, wordt in het gebouw in de Wijngaardstraat een tentoon stelling gehouden. Gistermiddag werd die tentoonstelling op officieele wijze, in bijzijn van den burgemeester en den secretaris van Goes, het bestuur en personeel, geopend. Mr. Z a a ij e r, voorz. der ver., sprak een woord van welkom en deelde mede, dat de inspectrice bericht van verhindering zond. Spr. wierp dan een korten terugblik en deelde mede, dat in 1916 het Ambachts school-bestuur besloot, ook het vakonder wijs voor meisjes te behartigen. Spr. bracht deze mannen hulde voor hun moed. En- het Bestuur was immer voortvarend. Want de Ambachtsschool alhier was de zesde in ons land, voor nog steden als Utrecht, Den Bosch en Middelburg er één hadden. Men trachtte de school in één gebouw onder te brengen, maar dit stuitte af op de kosten. En de eerste directrice, mej. Zimmerman, die in 1918 benoemd was, liet zich depri- meeren toen in 1922 de vakschool in het gebouw van den keuringsdienst voor waren werd ondergebracht, na een strijd met den Keuringsdienst en het voormalige proefsta tion. Volgend jaar vertrok mej. Zimmer man naar Zutphen en werd mej. Weststeyn als directrice aangesteld. Mej. Weststeyn toonde zich niet zoo pessimistisch en wist, met veel medewerking van het gemeente bestuur, van dit gebouw iets goeds te ma ken. In 1925 volgde een belangrijke uitbrei ding met het nieuwe kook- en waschlokaal. Gemeentebestuur en Raad bracht spr. har telijk dank voor de steeds verleende mede werking. Ook mej. Weststeyn komt hulde toe voor hetgeen zij steeds voor de school gedaan heeft. Spr. besloot met mede te dee- len, dat de school het eerste jaar 85 leer lingen had en er nu 300 telt, en uitte zijn beste wenschen voor de toekomst. Burgemeester Van Dusseldorp, het woord verkrijgende, bood bestuur, directri ce en personeel, namens het gemeentebe stuur zijn gelukwensehen aan. Spr. prees het beleid van zijn voorgangers, die een weg effenden die hij slechts verder te gaan heeft. Spr. huldigde in hartelijke bewoor dingen de directrice, die met een durende frischheid en opgewektheid, deze school leidde en tot bloei bracht. De school was één der eersten, aldus spr., moge het onder hoogeren zegen gelukken haar één der eer sten te doen blijven. Mevrouw Van Ballegoyen de Jon g-H e n n y boodt haar gelukwensehen, vergezeld van bloemen, namens de afd. Goes van de Ned. Ver. van Huisvrouwen aan. De vrouwen kunnen het best de resultaten van deze school beoordeelen en brengen daar hulde voor. Ook namens de commissie voor huishoudelijke voorlichting brengt spr. dank voor de gastvrijheid die de school deze commissie biedt, en speciaal mej. Weststeyn dankt zij voor de prettige avonden die deze wist te organiseeren. Wij zijn trotsch op onze Vakschool! aldus besloot spreekster. De aanwezigen gingen hierna de tentoon stelling bezichtigen, die een interessant beeld geeft van onderwijs en resultaten. Zoo geeft zaal 1 een aantal leermiddelen te zien, ook betreffende warenkennis, de werking van electriciteit enz. Zaal 2 en 3 toonen fraaie kleine werkstukken, als kus sens, kleedjes, schortjes, lingeries enz. Zaal 4 is bedolven onder fraaie teekeningen, ont werpen voor kleedjes, randversieringen, boekenleggers, versierde eierdopjes, schotel tjes enz. Zaal 5 biedt een prettig zitje, en voor luttelen prijs nuttigt men er goede thee en smakelijk gebak. Zaal 6 toont leer middelen op het gebied van baby- en kleu terverzorging en ook het groote poppen huis, dat verloot wordt en geheel door de school vervaardigd werd, is er te zien. In zaal 7 zijn de resultaten der aankomende en gevorderde naaisters te zien. Keurige japonnen, mantels, blouses enz. Zaal 8 is ook belangwekkend en geeft een beeld van de goede verzorging van metalen, hout werk, tafelopmaken enz. Zaal 9 is de strijk- kamer, gevuld met keurig gestreken en op gemaakte goederen. En zaal 10 doet ons het water in den mond komen, want we IK HEB PRECIES DEZE1FDE WASMACHINE.MAAR IK KRIJS MIJN GO,ED NOOIT ZO SCHOON. DAT IS JE EISEN SCHULD. JE M0ST1 RINSO IN JE WASMACHINE DOEN. DE NIEUWE RINSO BESPAART JB VEEL TIJD EN AjV NARIGHEID 5^1 Rinso bespaart U tijd! Binnen anderhalf uur krijgt U een volledige gezinswas van vijf personen er prachtig helder wit mee. Door een bijzondere samenstelling verwijdert de nieuwe „overvette" Rinso al het vuil uit Uw goed in ongelofelijk korte tijd. RinsCLspaart U ook geld, want een pak Rinso, waarmede U de hele was kunt doen, kost slechts 12* cent. En dan nog met een bon voor nuttige en fraaie geschenken! Heus, Rinso is zuinig. En Rinso geeft niet alleen zulk een schitterend resultaat in elke wasmachine, maar ook in elke tobbe. Neem voortaan Rinso: dat spaart tijd, geld en moeite. Bovendien op elk pak een bon voor fraaie geschenken. R 37 030E (Ingez. Med.) naar het vlijmscherpe wapen. Er kleefde nog bloed aan de spits. „Neen!" zei hij dan kort. „Maar hoe verklaart u dan, dat dit zoo vlak naast u lag?" Trom zette zijn tanden op elkaar. „Die schim, waar ik zoo juist over sprak, moet het naar mij toegeslingerd hebben, over de tafel heen." „O juist! Jaja! Wat deed u hier eigenlijk, toen die schim binnenkwam?" „Ben ik soms verantwoording schuldig?" „Dat zou wel eens kunnen zijn", knikte Daddy, „tenminste als u er prijs op stelt, dat wij het u niet al te lastig zullen maken. U moet toch toegeven, dat wij u hier op een minder gebruikelijke plaats hebben aange troffen!" „Wat wilt u weten?" „Welke dringende omstandigheid u hier naar de blauwe zaal heeft gevoerd en wat u hier deed!" Trom aarzelde. Duidelijk kon men zijn tanden hooren knarsen. Dan, aarzelend, schoorvoetend, kwam hjj met de reden voor den dag. „Ik wilde zien, of een van die sleutels ook op die ijzeren geldla paste!" Hij haalde een handjevol sleutels uit zijn zak en liet die zien. „En?" vroeg Daddy nieuwsgierig. „Ze deugen geen van allen!" „Doodjammer! Weet mevrouw Messing er van af, van die sleutelpasserij „Neen! Nog iets?" „Zeker, mijnheer Trom. Wij zouden nog gaarne van u vernemen, waar die schim ge bleven is. Als u hem zoo goed hebt zien komen, dan zult u hem waarschijnlijk ook hebben zien gaan!" Dikke Trom beet zich de lippen kapot. „Ik geloof door die deur!" zei hij einde lijk. „De deur naar de ridderzaal meent u?" „Jawel!" „U zegt: „ik geloof"! Weet u dat niet zeker?" „Neen! Hij was weg voor ik het wist. Ik hoorde alleen een doffen slag. Ik dacht, dat dat die deur was. Nog iets?" „Neen. Dank u!" De drie keken elkaar maar eens aan. Trom maakte haastig, dat hij weg kwam. „Die gaat nu naar zijn liefje", zei Daddy schamper. „Een knap stel!" Feldslag rammelde nogmaals met de handboeien. „Zeker, commissaris!" knikte Daddy, „Ik begreep u best, maar wij weten toch heusch niet genoeg. Willem is er ook nog! Als die in de ridderzaal de binnentrap naar boven heeft genomen, kwam hij juist uit in de bovenzaal! Kom, laten we vlug even hier naast gaan kijken." In de ridderzaal was niemand of niets te zien. Feldslag begon weer met de boeien te rammelen. „Ik geloof toch, dat ze dikke Trom best gepast zouden hebben" knorde hij. „Heel goed mogelijk, commissaris, maar het zou toch heusch niet verstandig ge weest zijn, om nu al de maat te nemen! Wat anders: laat ons den degen eens be kijken, dien we gevonden hebben". (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5