Instantine ••en juist nü Hoplago en Zehopla. BUITENLAND. Tegen pijnen Maar Instantine doet de pijn on middellijk verdwijnen I Onthoudt daarom Doosjes a 12 tabletten 70 ct.. zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Ingez. Med.) BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG, (Wettig alléén bij KREYMBORG (Ingez. Med.) ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D KERK EN SCHOOL. BELGIE. FRANKRIJK, Uitbreiding van de weermacht. DUITSCHLAND. GEEN RENTE MEER OP OOSTENRIJKSCHE OBLIGATIES. Hoemoeilijkishetsomszichgoed Tnctnnfino te houden en niemand Iets te la- "lit? ten merken. Het lukt nauwelijks. stilt en voorkomt pijnen I ging alhier om een bijdrage van 100, werd gesteld in handen van B. en W. Het verzoek van de Vereeniging tot Stich ting en Instandhouding van Christelijke Scholen voor Zwakzinnige kinderen op Wal- cneren, gevestigd te Middelburg, om haar arbeid te steunen met een jaarljjksche bij drage ad 30 per leerling uit deze ge meente, benevens een nader te bepalen aan deel in de vervoerkosten dezer kinderen, werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Tegen stemden de heeren Verhage, Ga- briëlse en Maas. Een voorstel van den heer Verhage om de gevraagde bijdrage wel te geven, werd eerst verworpen, met de stem men van de heeren Stroo, Koppejan, De Wolf en Maljaars tegen. Op voorstel van B. en W. werd besloten extra hulp aan werkloozen en kleine boe ren te geven. Naar de thans bekende ge gevens zal worden verleend: Aan 14 werkloozen elk 5.70 is 79.80. Aan 13 kleine boeren, groep b, elk 1.50 is 21. Aan 6 kleine boeren, groep c, elk 3 is 18. Totaal 118.80. Hiervan komt 28.ten laste van de gemeente. Op voorstel van B. en W. werd besloten de gemeente te verzekeren door bemidde ling der Incassobank N.V. bij Lloyd's Assu radeuren tegen geldelijke nadeelen, ont staan doordat gelden of geldswaarden wor den verduisterd etc. Per schadegeval zal 25.000 worden verzekerd tegen een pre mie van 6.per jaar, eventueel te ver- hoogen met 1 per jaar van het bedrag, dat verloren gaat. Op verzoek van den heer C. A. Bode te Breda, werd besloten hem vergunning te verleenen tot wederopzeggens voor het aan leggen van een rioleering met buizen van tenminste 15 cm middellijn inwendig, in de Hoenderstraat van zijn perceel tot aan de rioleering, gelegd door den heer C. Patte- nier. Besloten werd B. en W. te machtigen tot het opnemen van kasgeld tot een maxi mum van 2000. Op voorstel van B. en W. werden zij ge machtigd om maatregelen te treffen inzake het bouwtoezicht in de gemeente, totdat een benoeming ^an een bouwkundige kan plaats hebben. B. en W. meenen, dat zij niet overhaast tot het benoemen van een bouw kundige moeten overgaan. In de eerste plaats moet worden uitgezien naar een be- jtwaam persoon, vervolgens verdient het aanbeveling om bij andere gemeenten te informeeren naar de wijze van salarieering, en hetgeen daar van een bouwkundige Wordt geeischt. Daarom geven B. en W. de Voorkeur aan een tijdelijke voorziening. Bij de rondvraag klaagde de heer Ver hage, dat er zooveel vuil in het Boschje wordt geworpen. De V o o r z. zeide, dat er steeds op wordt gelet, maar dat de daders niet kunnen worden betrapt. Hij riep de medewerking in van alle goedwilligen in dezen om de overtreders aan de politie be kend te maken. De heer De Wolf vroeg, of er geen nieuwe werkobjecten zijn voor werkver schaffing. Het werk dat thans op het vroon geschiedt, acht hij geestdoodend. De V o o rz. vond het niet zoo geestdoodend, omdat de te werkgestelden toch het goede resultaat van hun arbeid zien. De heer Verhage zou het Noordervroon willen bebosschen. Dit zou, naar zijn meening, productief werk zijn voor de gemeente. Na sluiting der vergadering werd de komst van dr. Carrière, hoofdingenieur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning, afgewacht. GRIJPSKERKE. -Benoemd tot plaatselijk leider van de afdeeling van den B.V.L. al hier, de heer P. de Kam. OOSTKAPELLE. Dinsdagavond gaf het fanfarencorps „Crescendo", ter viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, een concert bij het gemeentehuis. Dank zij het tamelijk gunstig weder, was een talrijk publiek opgekomen dat, getuige het applaus, zeer voldaan was. excursie naar Naarden, ter bezichtiging van het Raadhuis, de vestingwallen, het merkwaardige Comeniusmausoleum; een excursie door de fabrieken der N. S. F. met zendersbezichtiging; Cantonspark, Baarn, museum Hilversum, vrijen toegang tot de zomeravondfeesten, gratis toegang tot sommige bezienswaardigheden en groo- te reducties op de zwembaden te Crailoo, Hilversum, Naarden en Loosdrecht en dan nog een gratis excursie door het Gooi met Atobussen voor Gohoplanisten, die hun car net op het spoorwegstation van vertrek laten afstempelen. Ziedaar: wat kan men in alle redelijkheid nog meer wenschen? Het is met voorbedachten rade, dat wi) het geraamte van deze zaak hier heele- maal bloot leggen. Eenerzijds zal dat wel licht Gooilustelingen aanmoedigen hun heil daar dezen zomer te gaan zoeken: ac- coord dan, zie inleiding. Maar aan den an deren kant heeft dit, dunkt ons, het groo- te nut dat de vele belanghebbenden bij het vreemdelingenverkeer in onze provincie nu eens, zij 't in het kort, niettemin geheel weten wat er aan zoo'n Hopla vast zit (je kunt maar niet zeggen: één-twee-drie- Hóplaü) Zoodat men zich alvast kunne beraden op de vraag, of er een Ze-Ho-Pla in elkaar te timmeren ware, om 't volgend jaar bv. de lieden die in en om het Gooi wonen, en die nu wel eens wat anders willen, naar Zeeland te trekken. Misschien komt er dan ook nog wel eens iemand van el ders mêe, maar dat doet er niet toe. Als de turf-aandeelen stijgen en we zitten al lemaal in het veendan komt het op een toerist niet aan en buitendien is dit het aardige van toerisme Een frisch initiatief in het Gooi Kan dat ook wat voor Zeeland zijn? Als de Zeeuwen dat nu voor dit jaar eens in 't Gooi gingen be- studeeren? De Stichting „Het Gooische Hotel plan", zetelende in Kamer 54 van Dudoks meesterschepping, het Hilversumsche Raad huis, zond de Nederlandsche pers een uit- noodiging, eens naar het Gooi te komen, teneinde haar van voorlichting te kunnen dienen omtrent het Gooische hotelplan. Laar ons nu eerst deze zaak eens even zuiver stellen. Wij zijn in de eerste plaats een provin ciaal Zeeuwsch dagblad. Derhalve zijn wij, natuurlijk, in de eerste plaats voorstanders van de komst van vreemdelin gen en pensiongasten naar Zeeland. Ieders eigen hemd is nader dan ieders eigen rok, en wij zien liefst dat iemand, die zilte zeelucht, wijde stranden en blan- ke duinen zoekt, daarvoor niet naar Knokke en niet naar Terschelling gaat, maar naar de Zeeuwsche stranden. Dat spreekt vanzelf. Maar: er zijn vele Zeeuwen, die in de vakantie eens wat verder van huis willen. Best: wij hebben altijd gesteld, dat vreem delingenverkeer nimmer éénzijdig kan en mag zijn. Als er maar Gooilingen en Am sterdammers en Belgen genoeg in Zeeland I komen, laten de Zeeuwen dan maar naar I vreemdelingenverkeer, dat daarbij voor de A„i.3 r 1. - C J TTlI nnvi L n /-\ rl /l v\ n n /-\v» A AVl en Denemarken Oblig. 1926-5 100% Amsterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp. B-4 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 41%^11% A Amsterd. Bank 154%—155% A Pref. Jurgens A 141%141% A Ned. Gist- en Spiritusf. 510%514% A De Schelde N.B. 4342% C Am. Smelt en Ref. 26%—27% A Born. Sum. H.M. 175%—175 A Houth. Alberts 9997 C Union Pac. Rr. 46 C Int. Nickel Cy. 33%34% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indie 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 110%111 A N.I. Hbk. 1000 1337%—127 C Ned. H.M. 1000 160—163 A v. Berkels Pat. 53%54% C Calvé-Delft 89—89% A Philips Gem. B. afg. 273%—276%-73% C Unilever 153%—154-53% C Am. Car Fonudry 12%13%-%' C Anaconda Cop. 19%20%-19% C Bethlehem St. 33%—34%-% C Kennec Copper 23%24%-%' C U. States St. C. 31%—32%-32 C North Am. Cy. 1212% A Kon. Petr. Mpij. 320%—325%-21 C Contin. Oil Cy. 18%—19-% C Phililps Petr. Comp. 24%23% C Shell Union O.C. 9-9%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 118%—119%-18% A H.V. Amsterdam 408%417-11 A Java Cult. Mij. 129-S-132 A N.I. Suiker U. 135—138 A Deli Batavia 213—217% -14 C Deli Mij. 1000 269%—174%-70 Philips Markt Obl.Markt Schepen Amerika Tabak H.V A.. Koninkl. Unilever Suiker Rubber Industrie gedeponeerd. H A Senembah 248—251%-47 C Baltimore Ohio 4%4% C Southern Pac. Cy. 8%8%-% A Southern Rlw. 5%—5% A Amst. Rubb. C. 196%—198%-95% A Deli-Bat. Rubb. 111%—115 A Hessa Rubber 100%103-02 A Serbadjadi S.R. 78%79%-% WISSELKOERSEN. Heden. Gister, Londen 8.96% 8.96% Berlijn 72.28 72.25 Parijs 5.29 5.44 Brussel 30.25 30.28% New-York 1.79% 1.79% Weet U, waarom de sorteering Waarborg- Kleeding altijd iets aparts biedt? Omdat die eiken dag weer met de nieuwste snufjes wordt aangevuld. SCHORE. Maandagavond vergaderde de afd. Schore van de Vereeniging Ziekenhuis- verpleging in Zuid- en Noord-Beveland in de o.l. school, onder voorzitterschap van den heer A. Bierens. Deze memoreerde in 't kort het 10-jarig bestaan der afdeeling. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental stationnair bleef. De pen ningmeester deelde mede, dat de inkom sten over 1937 bedroegen 1325, de uit gaven 1292, saldo 33. De aftredende bestuursleden de heeren A. Bierens en J. van Nieuwenhuyzen wer den bij acclamatie herkozen. In de vaca ture-A. Anemaet, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. Stevense Az. en tot afgevaardigde naar de algem. vergade ring de heer A. Bierens. De contributie wordt met ingang van 1939 verhoogd tot 5 cent (welk bedrag reeds 8 maanden per jaar wordt betaald). Besloten werd den bode een gratificatie te verleenen van 10, met uitzicht op een nader te treffen rege ling van diens salaris. WEMELDINGE. Het motorvisschersvaar tuig Ye 80, schipper M. Hoogstrate, heeft gistermiddag het ledige Belgische motor schip U.W.B., thuisbehoorende te Gent, van de Oosterschelde waar het met motorstoor nis te kampen had, alhier binnengebracht IJZENdijKE. Op de algemeene vergade ring van den Zachariaspolder le deel werd de gezworene E. Boerjan als zoodanig her benoemd. Het djjkgeschot bleef onveran derd en bepaald op 12 per ha. De verga dering sprak zich scherp uit tegen de voor genomen poldersamenvoeging en besloot toe te treden tot den West Zeeuwsch-Vlaam- schen Polderbond. Amsterdam, of het Gooi, of de Vlaamsche ,badstedenkust" trekken. Dan zijn we, hier en daar, allemaal tevreden. Rekening houdende met dit onbetwist bare feit, dat we niet allemaal bij honk willen blijven, zijn wij vervolgens, als Nederlandsche courant, er dan natuur lijk in de eerste plaats voor, dat men in eigen land zal blijven. En waarom zou men dan niet naar het Gooi gaan? Evenwel: het feit, dat het ergens mooi is, is op zichzelf nog niet voldoende recht vaardiging om de geheele Nederlandsche dagbladpers èr heen te laten zeulen en „hoerastukjes" er over te gaan schrijven. Bewaar ons, neen! Dan konden we week in week-uit wel vol staan met opgetogen beschrijvingen van weet-ik-wat-en-waar- niet-al. Twee redenen kwamen er bij, die ditmaal een gang naar het Gooi wettigden; een Gooische en een Zeeuwsche reden. De Gooische: men heeft daar iet nieuws in elkaar gezet. Iets nieuws, hetwelk mogelijk iets goeds kan blijken te zijn... voor het Gooi, en, tweede reden: wellicht ook voor andere streken van ons vaderland, bijvoorbeeld: voor Zeeland. Meen niet. dat dit een listige bijgedachte aan öns brein ontsproten, is: menige Gooi sche spreker heeft het aan officieelen Gooischen disch gezegd: wij willen de or ganisatie van het regionale toerisme in heel Nederland hiermede den eersten stoot geven Na deze inleiding komen we tot de zaak zelf. Wat is het Gooische hotelplan, hoe kwam het tot stand? Op de bekende wijze 100 in een apart vakje van je portefeuille steken) hebben enkele vooruitstrevende bevorderaars van het vreemdelingenverkeer, onder aanvoe ring van den BussUmmer mr. M. M. G. Th. de Kort en den Hilversummer Wouter B. D. Hulstijn, een stichting gesticht: Het Gooische Hotelplan. Burgemeester Lam- booy, van Hilversum, zei: de heeren kun nen op mijn Raadhuis een kamer met een telefoon en tikjuffrouwen krijgen. Zoo was het begin. Toen ving een periode van ontzaggelij ken arbeid achter de schermen aan. Want zoo zjjn wij in Nederland nu eenmaal vrijwel niemand wilde er aan. Wij vinden alles overbodig, dwaasheid, wij gelooven nooit niet niks, en zoo voorts: van ouds bekend. Wij kijken liever katten uit boo- men. Maar de stichting, met haar nominale kapitaaltje en een klein reservefondsje, zette met taaie volharding haren arbeid voort. Zij confereerde, argumenteerde, or ganiseerde; zij slaagde tenslotte boven ver wachting, al zal men achter de schermen wel eens gewanhoopt hebben. Wat heeft zij nu bereikt? Dit: algeheele coördinatie van alles, het geen den toerist aangaat, in de deelnemen- de Gooische gemeenten. Ziehier wat nadere gegevens. Er is voor seizoen (Mei, Juni, September) en daar- tusschen volseizoen. In het voorseizoen kan men een week-carnet koopen van 29.50 I af tot 52.50 super klassein het vol seizoen kosten ze 33.50; 41; 50.501 en 59.50. Behalve een gratis regenverze kering (ze hebben warempel aan alles ge dacht!) heeft de houder van zulk een Go-1 hoplacarnet recht op: een volle week vol ledig pension in 'het hotel of pension zijner I prijsklasse; onbeperkt vervoer in den trein op het traject Baarn-Hilversum, met de Gooische tram, met alle interlocale autor busdiensten en met de Hilversumsche stads bussen; een IJsselmeervaart naar Urk, Marken of Volendam; rondvaarten op del Loosdrechtsche plassen; deelname aan een excursie in Hilversum ter bezichtiging van het vele architectonische schoon in deze I gemeente, y-compris Dudoks Raadhuis; een WATERLANDKERKJE. Door den Raad dezer gemeente is met algemeene stemmen besloten tot bouw van een burgemeesters woning annex raadszaal en secretarie. Het werk is opgedragen aan den architect J. A. van Baal. eeif z'n brood den ander z'n dood heele-1 maal niet noodzakelijk is: integendeel zelfs. Ze-Ho-Pla: vrij vervoer op den trein van I Rilland tot Vlissingen;- op alle bussen in de provincie; op den provincialen stoom- bootdienst; op alle trams 'die er bjj ons nog rijden; een boottochtje Breskens-Wal- cheren-Zieriksee-Buitenom; misschien zelfs een vice-versa-tripje (van de Witte-Week- Stijl) met de „Zeeland" naar Harwich; vrij bezoek aan al het vele fraais hetwelk in onze provincie te zien valt; en dan een week in een onzer vele goede hotels en pensionshet is aanlokkelijk, maar het vergt een organisatieGaat dat maar eens aan de heeren van de Gooische Stich- ting vragen. De journalistendag van 't Hoplago was welgeslaagd. Hij begon in de indrukwekken- kende burgerzaal van Hilversums Raadhuis, waar burgemeester Lambooy ons statig toesprak; hij eindigde in Hilversums Hotel Gooiland, modernste schepping van verfijn de hotelbouwkunst. Daartusschen lei een zeer gecomprimeerd overzicht van Gohopla-bezienswaardighe- den: een heerlijk tochtje op de Loosdrecht sche plassen; een bezoek aan de schaaps kooi met schapen en herder op de Laren- sche heide; een koffietafel in Hilversums Palace Hotel met charmante folkloristische dansen door een Gooische boerenvolksdan- sersgroep (naar men ons zeide: echte Gboische boerenzeuns en boerinnekes en geen namaak-verkleeden) een bezoek aan het Cantonspark waar cacaoboomen en cactussen en zoo groeien, Hotel Hamdorff in Laren, bezoek aan Naardens intieme oude Raadhuisje, vol met herinneringen aan een grootsch maar ook pijnlijk-moor dend en brandschattend verleden; het schoone, rijke Comeniusmausoleum, bede vaartsoord der Tsjechen zonder wêerga. Wij hebben daarbij rechts en links ge toerd door het mooie Gooi. Want, daar gaat niets van af. het i s er mooi en het i s er comfortabel, en: vol afwisse ling. Onze eindindruk ware in twee zinnen samen te vatten: Het Gooische hotelplan is een, na moei- zamen en tijdroovenden voorbereidenden arbeid tot stand gekomen organisatie, blijk gevende van frisch inzicht en durf en uit dien hoofde verdient het te slagen. Als het slaagt, dan zjj uitbreiding van dezen vorm van gesimplificeerd regionaal toerisme voor ons gewest in ernstige over weging te nemen, want de bevordering van het vreemdelingenverkeer is in Nederland nog lang niet, wat het zjjn moet, en Zee land maakt in dit opzicht geen uitzonde ring, ten goede noch ten kwade. De minister van O. K. en W. heeft aan gewezen als gecommitteerden en als plaats vervangende gecommitteerden bij de in 1938 af te nemen eindexamens der kweekscholen voor onderwijzers (essen). Groep 12: als gecommitteerden: J. N. Pattist, inspecteur van het L.O. in de in spectie 's-Gravenhage, te 's-Gravenhage, voorzitter; mej. M. Bomer, te Middelburg (uitsluitend voor nuttige handwerken); C. Kuiper te Goes (uitsluitend voor handen arbeid); b. als plaatsverv. gecommitteerden: mej. dr. H. C. M. Ghijsen te Domburg; J. Heite te Oostburg; mevr. dr. G. M. Kooi manVan Middendorp te Middelburg; voor de bijzondere kweekschool en de Rijks kweekschool te Middelburg. Groep 13: als gecommitteerde o.a. dr. J. Koopmans, predikant, te 's-H e e r H e n- drikskinderen. Groep 27: als gecommitteerde o.a. C. Wit, inspecteur van het L. O. in de inspectie Middelburg, te Middelburg, voorzitter, In de commissie Rotterdam I, voor 't afnemen van het examen hoofdakte in 1938, zijn benoemd tot leden de heeren Ch. J. Bakker en dr. K. Huizenga, beiden te Middelburg. Tot plaatsvervangende leden K. Dekker, E. Mos, P. van Ooijen en J. W. van Swigchem, allen te Middelburg en dr Jos. J. Gielen te Hulst. De Spaansche burgeroorlog. REGEERINGSTROEPEN MELDEN SUCCESSEN. Gisternacht hebben de regeeringstroepen in de universiteitswijk te Madrid een mijn tot ontploffing gebracht. Een gedeelte van het kankerinstituut werd vernield. Het puin werd direct door de regeeringstroepen bezet. Een heftige aanval der opstandelin gen met het doel het verloren terrein te rug te winnen, bleef zonder resultaat. Het ministerie van defensie te Barcelona deelt mede, dat de opstandelingen de Se- gre zijn overgetrokken ter hoogte van Montliu Zuidelijk van Lerida. Zij werden echter teruggeslagen en moesten met zware verliezen de wijk nemen. Een aan val op de stellingen in de Sierra Cucu bij Tremp werd afgeslagen. Bommen op Madrid. Gistermiddag en gisteravond heeft het rechtsche geschut een bombardement op Madrid uitgevoerd. De granaten vielen in alle wijken der stad. Toen de batterijen der regeeringstroepen het vuur beant woordden kwam er een einde aan het bom bardement. De werkkamer van den Brit- schen ambassadeur werd door een granaat vernield, terwijl in het huis van den Brit sehen consul drie granaten vielen. De be woners liepen geen letsel op. Het aantal slachtoffers van het bombardement is nog niet bekend. De betrekkingen tusschen Franco en het Vaticaan. Tijdens de gisteren gehouden minister- bijeenkomst te Burgos heeft de minister van buitenlandsche zaken, officieel mede gedeeld, dat het Vaticaan zijn diplomatie ke vertegenwoordiging in Spanje heeft om gezet in een nunciatuur, hetgeen, naar de minister uiteenzette, overeenkomt met een erkenning de jure van de regeering van Burgos. De strijd in het Verre Oosten. NIEUW CHINEESCH TEGENOFFENSIEF IN ZUID-SJANTOENG. Nadat de Chineezen gisterochtend aan het front van Zuid Sjantoeng een krach tig tegenoffensief hadden ingezet, tegen het Japansche centrum, is de middelste Chineesche colonne er volgens een mede- deeling van het Chineesche persbureau in geslaagd, door de Japansche linie heen te dringen en den tegenstander zware verlie zen toe te brengen. De Chineezen beweren 10 km te zijn opgerukt. De laatste dagen hebben Chineesche mobiele troepen ook jn de omgeving van Sjanghai een groote be drijvigheid aan den dag gelegd. Te Sjang hai kon men het geweervuur hooren. De Chineesche troepen zjjn ook reeds gevaarlijk dicht tot Nanking genaderd. Op het oogen- blik staan zij op 20 km ten Zuiden van deze stad. Japansch protest te Moskou tegen ondersteuning van China. De Japansche regeering heeft gisteren te Moskou nogmaals in krachtige bewoor dingen geprotesteerd tegen den steun, die de Sovjet-Unie aan de Kwomintang-regee- ring verleent in den vorm van wapens, munitie, piloten en technici. De ambassadeur Sjigemitsoe heeft reeds herhaaldelijk vertoogen tot de regeering te Moskou gericht. Japan, aldus het pro test, moet derhalve deze openlijke onder steuning van China door Sovjet-Rusland wel als een vijandige, tegen Japan ge richte houding beschouwen. Tokio ver wacht in alle ernst, dat de regeering der Sovjet-Unie haar houding spoedig zal wij zigen. DE GEHEIMZINNIGE MILLIOENDIEISTAL. De Nederlandsche onderdaan, die het slachtoffer zou zjjn geworden van een dief stal van verscheidene millioen franken, waarvan hij in een hotel zou zijn beroofd, is naar Amsterdam teruggekeerd. Hij heeft verklaard, dat het geld, dat uit Duitschland was gekomen, hem voor reke ning van een in Nederland wonenden Is raëliet was ter hand gesteld. De tusschen- persoon en hij zelf zouden een hoog com missieloon, ongeveer 800.000 franken, krij gen. De tusschenpersoon zou hem het gelct overhandigd hebben op een bank in den Kruidtuin. Havas meldt uit Parijs: In een rapport aan den president van de republiek, opgesteld in het kader van de re- geeringsbesluiten, wordt een uiteenzetting gegeven van 'n politiek van bestellingen op1 langen termijn aan de metaal- en machine fabrieken, opdat zij hun outillage kunnen verbeteren ten einde in sneller tempo arti- kelen-in-serie te kunnen vervaardigen. Het rapport omvat voorts: le. toelating van een grooter aantal re serve-officieren, teneinde het kader te krij gen voor eenheden, welker vorming bin nenkort tegemoet kan worden gezien; 2e. stijging van de effectieven van vloot en luchtmacht; die van de vloot zullen wor den gebracht van 69,500 op 72,500 man, die van de luchtmacht van 46,550 op 52,50(1 man; 3e. vorming van twee bataljons Senega- leezen tirailleurs, ter versterking van de verdediging der overzeesche gewesten; e. een actie met betrekking tot den omvang van het verbruik van brandstoffen* voorzien op de oorlogsbegrooting; 5e. uitbreiding van het personeel, in op leiding bij leger en vloot. Een crediet van 4,712,500,000 francs wordt geopend voor de landsverdediging. Hiervan zal worden besteed door het ministerie van binnenlandsche zaken 217,500,000 frs., door oorlog 650,000,000 frs., door marine 1,041,100,000 frs., door luchtvaart een be drag van 2,267,750,000 frs., door koloniën 152,150,000 frs., door openbare werken 384,000,000 frs. De minister van marine is gemachtigd vóór 31 December 1939, boven datgene waarvoor reeds credieten waren verstrekt, twee slagschepen te laten bouwen, een kruiser, zeven duikbooten, lichte gevechts eenheden en hulpschepen, laatstgenoemde tot een totaal van 24.000 ton, benevens .drie tankbooten voor de oorlogsvloot. Over de diensten 1938—1942 mag hij 5 milliard uitgeven zoowel voor den aanbouw van die schepen als voor de aanschaffing van hun voorraden. Voorts mag hij, over eenkomstig het plan voor de brandstofvoor ziening, vóór 31 December 1938 twee snel le tankbooten op stapel laten zetten. COLLECTIEVE OVEREENKOMST IN DE METAALNIJVERHEID. Gisteravond is in het ministerie van arbeid door vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers een collectieve overeen komst voor de metaalnijverheid gepara feerd. De overeenkomst wordt van kracht per 2- Mei en zou heden officieel ondertee kend worden. DE AANVALLEN OP MGR. SPROLL. In de „National-Sozialistischer Kurier" heeft de rijksstadhouder van Württemberg, Murr, opnieuw een aanval gedaan op den bisschop van Rothenburg, mgr. Sproll, die de eenige kiezer van Rothenburg was, die zijn stem niet heeft uitgebracht bij de volksstemming op 10 April jl. Murr schrijft dat men niet kan zwijgen bij een afwezig heid als die van mgr. Sproll. Men moet haar beschouwen als een bewuste demon stratie tegen den staat en de partij. Murr beschuldigt mgr. Sproll van zijn schijnhei lige aanvallen op de partij. De bisschop heeft gepoogd zich te rechtvaardigen door te zeggen, dat zijn geweten hem niet toe liet te stemmen voor een lijst van afge vaardigden, waarvan vele verklaarde vij anden van de kerk zijn. Murr brengt hier tegen in, dat de bisschop de grootheid van de taak welke de voorzienigheid den Füh- rer heeft toevertrouwd, niet wil begrijpen. De bisschop droomt van een martelkroon, doch deze eer zal hem worden geweigerd, hij heeft tegen zijn plicht gehandeld. Hij moet hieruit de consequentie trekken. Zonder twijfel beteekenen deze aanvallen van Murr op den bisschop, dat deze zoo spoedig mogelijk af moet treden. De Stock Exchange (New York) heeft bericht ontvangen, dat de op 1 Mei verval len rente op 4.310.000 dollar 6 pet. obliga ties der stad Weenen en 2.379.000 dollar 7% pet. obligaties ten laste van het electri-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2