MIDDELBURG $eetixir0ctye HE COURANT Bravittdale COURANT) BINNENLAHD. ZEELAND. (8. Hitler te Rome. Het postvervoer per trein. GEWELDIGE VEENBRAND IN OVERIJSEL, Een luisterrijke intocht. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. Hebt U hem ook 1 geprobeerd? HEEMAF 90. M. J. v. d. BERGE, L. J. v. 't WESTENDE, WEERBERICHT, WALCHEREN. Door motortrein gegrepen en omgekomen, Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 104. TWEE BLADEN. WOENSDAG 4 MEI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD OP HUIZE DOORN. Gisteravond om acht uur zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard op huize Doorn aangekomen, waar zij te genwoordig waren bij het diner en soiree. Prinses Juliana droeg een witten bontman tel en was getooid met een diadeem. De Prins was gekleed in «de uniform van kapi tein der grenadiers. Langs den weg hadden zich vele belang stellenden geschaard om het prinselijk paar te begroeten. VOOR ONZE DEFENSIE. Op de lijst van verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie komen o.m. voor 2.50 van C. J. V. te Aksel, 10 B. R„ Vere en 50 mevr. M. v. d. B. C.v. d. B., Vlissingen. In totaal is tot heden ontvangen 114.915. Ook dit wordt grondig herzien. De grondige verandering, die met ingang van den zomerdienst op 15 Mei a.s. de dienstregeling der Nederlandsche spoorwe gen ondergaat, zal belangrijke gevolgen hebben voor het binnenlandsche vervoer der posterijen. In een persconferentie te Amsterdam heeft de inspecteur der spoorwegpostkanto ren, de heer Van Houwelingen, uiteengezet, welke veranderingen de postexpeditie, voor zoover deze met de posttreinen geschiedt, zal ondergaan tengevolge van de rationali satie der spoorwegen, nu deze op vele tra jecten hun diensten hebben versneld. Na studie gemaakt te hebben van het postvervoer-bedrijf in België waar vrijwel uitsluitend gesloten vervoer plaats vindt, is de bedrijfsleiding tot de conclusie gekomen, dat indien men aan de huidige eischen van snelheid van overkomst niet te kort wil doen, in ons land werkend vervoer niet kan worden gemist. Bovendien bleek dat het nachtnet niet behoefde te verdwijnen of te worden inge krompen zoodat de leuze ,,'s-avonds gepost, 's-morgens besteld" onverkort gehandhaafd kan tjijven. Het vervoer van de voor de tweede be stelling bestemde post zal voornamelijk met gesloten vervoer en met een paar stoom treinen, waarin de bestaande postwagens kunnen rijden, plaats vinden. Voor de avondbestelling alsmede voor de bestelling der avond-edities der dagbladen bleek, dat men aangewezen zou zijn op enkele eleetri- sche treinen van het middennet. Hoewel deze treinen zeer snel rijden werd verwer king van de post daarin rendabel geacht, zoodat nieuwe postwagens die aan het nieu we treinmaterieel kunnen worden gehaakt, noodig zouden zijn. Zes nieuwe postwagens werden aange maakt. Deze wagens zijn langer dan de modern ste thans in gebruik zijnde postrijtuigen, want zij moeten ruimte bieden aan meer personeel. Immers de kortere rijtijd op de verschillende trajecten beteekent dat men ook over een korteren werktijd beschikt, zoodat het personeel op dit traject moet worden uitgebreid. Overigens komt de snel heid der treinen ten goede aan een vlugge re overkomst van de post. Ook bij deze sterk gewijzigde dienstrege ling van de spoorwegen is het gelukt, het bestaande raam van het geheele postver voer in groote lijnen intact te houden, en men heeft zelfs in vele opzichten verbete ringen kunnen aanbrengen. Op ruim 300 postinrichtingen begint de eerste bestelling bijna een uur vroeger dan thans. Daartegenover zal op circa 70 de eerste bestelling later moeten aanvangen, doch hoogstens een half uur. Op ongeveer 380 postinrichtingen kan gesproken worden van verbetering van de avondbestelling. Op vele postinrichtingen is de lichting voor de nachtpost later gesteld. De nachtpostverbinding met Zeeland. De schijnbaar ingewikkelde gevolgen van het opheffen van zoo vele stations hebben de postadministratie niet de meeste hoofd brekens gekost. Men heeft hier in voorzien door auto-tractie, waarmede men reeds lang vertrouwd is. Het postvervoer is hoofdzakelijk toevertrouwd aan particulie re ondernemingen, die de passagiers- en vrachtdiensten in de betrokken streken on derhouden, en slechts, wanneer men van eze particuliere diensten geen gebruik kan ma.e." *8 duurder zouden zijn dan eigen exploitatie, voorziet men met eigen post- au o s m de behoefte. Een mooi voorbeeld hiervan is de nachtpostverbinding met WestelokBrabant en Z e e 1 a n d. De nachtposttrein komt te 3 uur >s nachts in s-Hertogenbosch aan. Hier staat een post auto gereed, die over Breda en Roosendaal naar Vlissmgen rijdt, waar zij te 5 30 uur aankomst, juist op tijd voor den eersten veerdienst naar Breskens, waar wederom een postauto gereed staat voor het distribu- eeren van de post in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderën. De post voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de uit 's-Her togenbosch komende auto te Hansweerd to ngTn' vanwaar te 5 uur een postmo- aaar Walsoorden vertrekt, waar on hun u S ,geree(f staan om de postzakken Na h5 MoGmming te brengen, tions en weinig uroa°0f opheffing van sta' auto-tractie worden m/T sP°orlljnen de 4.000 km per dag. Ultgebr«d met ruim Aan het slot va^L^peKconfo^^u" stond er gelegenheid een der nioi 16 rijtuigen te bezichtigen. Het nieuwe post- njtuig is van staal, gestroomlijnd en in de zelfde kleuren gehouden als diesel- en elec" trische treinen. De wagon is 23 meter lane en heeft drie flinke schuifdeuren voor in- en uitladen, dat zeer snel moet geschieden. Men bedenke, dat in de nieuwe dienstre geling de treinen te Rotterdam, 's-Graven- hage en Haarlem slechts 2 minuten stoppen en dat te 's-Gravenhage des avonds dikwijls 60 a 100 zakken post ingeladen moeten worden. Evenals in de oudere postwagens is de nieuwe wagon ingedeeld in een sor teer-, een pakafdeeling en een laadruimte, maar overigens toont de wagon van binnen een geheel ander beeld, tengevolge van de geheel metalen constructie, de dwars op de rijrichting staande sorteervakken en het zeer heldere licht, dat des daags door de groote ramen kan binnenkomen. Ouder wets doen slechts aan de gewone kachels, waarmee het postrijtuig verwarmd moet worden, aangezien stoom ontbreekt in elec- trische of dieseltreinen en electrische ver warming op technische moeilijkheden stuit te. Het personeel beschikt over zeer veel ruimte. NIEUW WAARSCHUWINGSSYSTEEM BIJ ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De K.N.A.C. meldt, dat deze week bij den onbewaakten overweg in dSn rijksweg van Zwolle naar Almelo nabij Raalte de nieuwe waarschuwingsbakens geplaatst zullen worden, waarmede op aandrang van de verkeersbonden hier te lande thans een proef zal worden genomen. Het betreft hier het systeem, zooals dit in Duitschland reeds algemeen en in andere landen, als België en Zwitserland, reeds gedeeltelijk m gebruik is en waarbij ter weerszijden van de spoorbaan ook bij be waakte overwegen op regelmatige af standen langs den weg laag geplaatste ba kens zijn aangebracht, voorzien van re- flecteerende schuine dwarsstrepen. De verst (150 m) van den overweg ver wijderde bakens vertoonen drie dwarsstre pen. Op 100 m van den overweg vindt men het tweede stel met twee dwarsstre pen en tenslotte op 50 m van de spoorweg kruising het derde stel met één reflec- teerende dwarsstreep. De bakens zijn aan weerszijden van den weg aangebracht, waarbij in overeenstemming met onze al- gemeene verlichtingsbepalingen (rood licht links passeeren en wit licht recht) de .ba kens aan den rechter kant van den weg roode en die aan den linkerkant witte re flectoren hebben. Twintig meter hooge vlammen. Gistermiddag is een groote veenbrand ontstaan in het buurtschap Bruine Haar te Vriezenveen. Het eerst werd de brand ontdekt in de groote ontginning van den heer P. Leenders. Volgens het vermoeden van dezen zou de brand zijn overgeslagen uit Duitschland. Door den ónguhstigen sterken Zuid-Oos telijken wind heeft de brand zich snel over een groote oppervlakte van eenige hectaren verspreid. Sommige vlammen hadden een hoogte van 20 meter. Maatregelen, om den hevigen vuurgloed te beletten verder te gaan mochten niet ba ten. De brandweer, die ter plaatse gere quireerd werd, kon weinig uitvoeren, we gens de ongunstige situatie van het ter rein en gebrek aan bluschwater. Zes millioen turven verbrand. Nader wordt gemeld, dat het vuur in het buurtschap Bruine Haar gisteravond nog met groote hevigheid woedde. Twaalf hoopen turf, toebehoorende aan de firma Terwindt Arntzeen, zijn in vlammen opge gaan. Hiermede zijn zes millioen turven verloren gegaan. Ettelijke duizenden tur ven van kleine verveners stonden gister avond nog in brand. Dank zij het krach tig optreden van de brandweer van Vrie' zenveen, kon het gevaar, dat een turf- strooiselfabriek bedreigde, worden afge wend. In den laten middag is door tot nu toe onbekende oorzaak, doch geheel onafhan kelijk van den brand te Bruine Haar, een tweede veenbrand ontstaan te Vriezen- veensche-wjjk en Westerhaar. Ook daar heen werden in allerijl brandspuiten gedi- Wie een plicht ontvliedt ontwijkt een zegen rigeerd, waarmee uitbreiding van het vuur kon worden tegengegaan. Een complex van veertig woningen heeft eenigen tijd groot gevaar geloopen, dooi den brand te worden aangetast, doch ook dit kon worden bezworen. Wel is een hou ten huisje, waarin een veenarbeider met vrouw en vijf kinderen woonde, in de asch gelegd. De uitgestrekte vlammenzee leverde in de avonduren een fantastische aanblik op, waardoor duizenden op de been werden gebracht. Vermoedelijk zal de blussching enkele dagen in beslag nemen. NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ. Gisteravond kwam de vrachtondernemer B. met zijn twee zoons bij zekeren van den B. met zijn twee zoons bij zekeren Van den Heuvel, in den Stationstraat te Waalre, zijn vrachtauto besteld had. De mannen maakten zooveel spoed met vertrekken, dat de leverancier vreesde, dat zij dit zon der betaling wilden doen. De dertigjarige zoon van Van den Heuvel klom daarop in den aanhangwagen en probeerde, terwijl B. den auto reeds op gang bracht, de ver binding met de vrachtauto te verbreken. De beide zoons van den vrachtondernemer, die in den laadbak zaten, wilden dit op hun beurt verhinderen. Er ontstond een wor steling en tenslotte viel Van den Heuvel tusschen beide vehikels, waarbij de wielen van den aanhangwagen hem over het hoofd gingen. Met een bekkenfractuur is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Waalre overgebracht. Zijn toestand is ern stig. De gemeente-politie van Waalre heeft B. en zijn twee zoons in hechtenis genomen. HET INVOERPRIJSVERSCHIL VROEGE AARDAPPELEN. Verhooging zal eerst 1 Juni ingaan. De minister van economische zaken heeft ten einde de situatie op de consumptieaard- appelmarkt te vergemakkelijken, besloten de verhooging van het invoerprijsverschil op vroege aardappelen van 3 tot 5 per 100 kg nite op 16 Mei a.s. te doen ingaan, doch op 1 Juni a.s. BURGEMEESTER VDENJNGS. Naar het Dagbl. v. N. Br. en Zeeland verneemt, heeft de burgemeester van C1 n g e, dè heer J. WTvlenings, aan H.M. de Koningin eervol ontslag uit zijn ambt aangevraagd en zulks tegen 5 Juli a.s. De hêer Vienings was sedert 1926 te Clinge. R.K. METAALBEWERKERS PROTESTEEREN. Right or wrong... Gisteravond is te Bergen op Zoom een vergadering gehouden van de afdeelingen Vlissingen, Middelburg, Goes, Bergen op Zoom, Halsteren, Rosendaal, Wouw, Hoo- gerheide en Ossendrecht van den r.k. me- taalbewerkersbond, welke vergadering zeer druk was bezocht. Met algemeene stem men heeft deze vergadering de volgende motie aangenomen: „De r.k. metaalbewerkers van West-Bra bant en Zeeland te Bergen op Zoom, in groote demonstratieve vergadering bijeen, constateerend een fel anti-papisme, dat wordt aangewakkerd door de van laster- geruchten levende beweging en door het Amsterdamsche sensatieblad, die o.a. als mikpunt hebben gekozen Z.Exc. minister Goseling, spreken zich uit voor massaver gaderingen van het katholieke volk ten ein de actief stelling te nemen tegen deze hetze en te demonstreeren vóór geordende vrij heid en tegen bandeloosheid." Om half negen gisteravond is de speciale trein van Hitler te Rome aangekomen. Als eerste stapte de Führer uit. Hij werd door koning Victor Emanuel en door Mus solini met hartelijke woorden verwelkomd. Na het verlaten van het rijk versierde station, waarvoor zich een enthousiaste menschenmenigte had verzameld, inspec teerde de Führer met den Koning en den Duce de op het stationsplein opgestelde eerecompagnieën. In een stoet van vijftien wagens werd daarop naar het Quirinaal (het koninklijk paleis) gereden, waar Hit- Ier zijn intrek heeft genomen. De Führer en de Koning hadden plaats genomen in een door zes paarden getrokken historische staatskoets. Aan beide zijden van den acht kilometer langen feestelijk geïllumineerden intochtsweg naar Rome stonden de forma ties van de fascistische partij en de militie opgesteld, waarachter zich een groote menschenmenigte verdrong, die den Duit- schen gast luide toejuichte. Voor den ouden stadsmuur werd de Führer welkom geheeten door den gouverneur van Rome, Prihs Colonna, met den vice-gouver- neur en twaalf leden van den Romeinschen Gemeenteraad alsmede 22 stadsdienaren, allen in historische kleederdracht. Op de Via dei Trionfi werd de stoet op gewacht door hooge officieren van alle wa pens hooge staatsambtenaren, de diploma ten en de door Mussolini uitgenoodigde eeregasten, die plaats genomen hadden op aan weerszijden opgerichte tribunes, en zich bij de aankomst van Hitier en den Ko ning van hun zetels verhieven. Via de Piaz- za'Wenezia, waar Mussolini zetelt, trok de stoet daarop haar het Quirinaal. Onder de tonen van het Duitsche volkslied, gevolgd door het Italiaansche volkslied, leidde de Koning zijn gast het paleis binnen, waar van de vertrekken van den tot de kroon prinselijke woning behoorenden vleugel voor den Duitschen gast zijn ingericht. Nader wordt gemeld: Reeds een uur voor de aankomst van Hitler was de eerewacht, bestaande uit een bataljon grenadiers, in de hal van het Os- tiastation aangetreden. Tegenover dit ba taljon stond het Zwarte Front der lijf standaarden. Te 20 ,uur verscheen de Duce in de uniform van eerekorporaal der fas cistische militie. In gezelschap van Ciano schreed hij langs het front onder de tonen van de „Giovinezza". In de ontvangstzaal waren de leden der Duitsche ambassade en de diplomatieke vertegenwoordigers van Hongarije, Zuid-Slavië, het rechtsche Spanje en Mantsjoekwo aanwezig. Daarna volgden de leden der regeering, vertegenwoordigers van den fascistischen raad, van de partij en hooge officieren. Te 20.20 verscheen de Koning, gekleed in de uniform van eersten maarschalk van het keizerrijk. Onder het spejen van den koningsmarsch schreed hij langs de eere-wacht. Te 20.30 begaf hij zich met Mussolini en Ciano naar het per ron. De wagon van Hitier hield precies voor de ontvangsthal stil. De Führer, die het in signe van eerekorporaal en de eeredolk der militie droeg, werd door den koning in het Duitsch begroet. Daarna verwelkomden hem de Duce en Ciano. Nadat men langs 't eerefront was geschreden, reed de open koninklijke galakoets voor, waarin de Ko ning en Hitier plaats namen, terwijl zij luide werden toegejuicht. Mussolini bleef op het station en begaf zich vervolgens naar zijn ambtswoning. Te 21-20 uur verschenen de Koning en Hitier op het balkon van het Quirinaal onder groote ovaties van het publiek. De toejuichingen duurden minuten lang. [Mogen wij in verband met deze o.i. vol slagen irrelevante en dwaze motie, die zelf, schoon de onnoozelen dat blijkbaar niet be vroeden, een sterk anti-papistische strek king heeft, verwijzen naar het slot van ons hoofdartikel van Zaterdag j.l.? Men maakt op deze wijze van Roomschen kant anti-papisme! Red.] ELECTRO Grazige weiden. Er is in den lande nogal wat rumor over deze film ontstaan. Zij zou aldus de verwekkers van den rumor -niets minder dan godslasterlijk zijn. Het kan weinig zin hebben, daarover te debatteeren. Blijkbaar zijn er geloovigen, die door de kinderlijke fantasmagorieën van het Bijbel verhaal, zooals deze film ze oproept, on aangenaam getroffen worden. Maar er zijn anderen, die onbevangen er machtig door ontroerd worden. En dat be grijpen wij beter. Het zijn hier negerkinderen, door wier oogen men den hemel met God den Vader en de Engelen, de schepping van de aarde, den zondeval, de misdaad van Kaïn, den zondvloed, de uittocht uit Egypte enzoo- voorts te aanschouwen krijgt. Wie heeft nooit de ervaring opgedaan, dat kinderen de Bijbelsche verhalen in hun, fantasie zeer reëel beleven, ze als 't ware naar zich toehalen en toch het wonder, het boven- aardsche wonder er van, volkomen onge rept houden? Dat nu is het, wat deze film ook doet. Het gevaar, dat ze alles behalve ongerept zouden gebleven zijn, was zeer zeker aanwezig. Immers, de film werd niet door kinderen gemaakt, doch door groote menschen, die zich in den l^nderlijken geest moesten inleven en wat ze toen ontwaarden, in beeld brengen. Uiteraard is dat hier en daar merkbaar. Aan het slot van de film b.v. waar het besef der genade wordt opgeroepen. De interpretatie daarvan lijkt ons niet be paald kinderlijk. Maar dergelijke verschijn selen halen de film allerminst omlaag. In tegendeel: de makers hebben deze stukken met fijne intuïtie aan de kinderlijke fanta sieën weten aan te passen. En op deze wijs dan een geheel geschapen, dat nergens voor den onbevangene aanstoot geeft doch wel telkens machtig ontroert. Want nietwaar, kinderen zien in hun onnoozel- heid, d.w.z. in hun onschuld, het wonder vaak veel dieper dan anderen. Zij staan gewoonlijk om zoo te zeggen, op veel be ter voet met het groote raadsel dezes le vens, geven er instinctief gestalte aan, een gestalte dan, waarvan in haar aardsche realiteit een bovenaardsche geest uit straalt. En wat zou er meer en inniger en dieper te beleven zijn? N.S.B.-VERGADERENG. Het geval Oss. In „De Prins van Oranje" spraken gis teren mr. M. M. Rost van Tonningen en J. H. L. de Bruin voor de N.S.B. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden. Ongetwijfeld dachten velen, op deze ver gadering eens precies gezegd zou worden hoe het met de kwestie Oss staat en wat er wel of niet van aan is. In een strooi biljet werd immers aangekondigd: „de ma rechaussee in Oss moet zwijgen van minis ter Goseling, de minister wenscht nu blijk baar dat ook de N.S.B. zwijgt. Dat doet de N.S.B. niet! Het Nationale dagblad gaat voort met onthullingen over Oss. De hoofd redacteur mr. Rost van Tonningen, wordt met gevangenis bedreigd. Toch zwijgt hij niet! Hij is één der genen die morgenavond spreken in „De Prins van Oranje". De heer R. van T. gaf echter een be langwekkend résumé van de gebeurtenis sen in Oostenrijk, tot de onafwendbare aan sluiting, maar over het geval Oss sprak hij slechts in zeer vage bewoordingen. Alleen zei de heer R. van T. dat hij niet van plan was om 12 dezer voor de rechtbank te ver schijnen, doch dat hij zou komen als het hem gelegen kwam. En dat men voor on verwachte dingen zou komen te staan. De tweede spreker, de heer De Bruin, hekelde de „teruggang" van ons volk en vooral de beloften door alle partijen ge daan, en de schijnbaar gunstige perspectie ven bij den stembusstrijd in 1937, waar hij den huidigen toestand, precies een jaar la ter, tegenover stelde. De vergadering had een ordelijk verloop. Voor de vaeantie-kolonies. De vlaggetjesdag, gisteren gehouden voor het Centraal Genootschap voor Kinder-her- stellings- en vaeantie-kolonies heeft f 345 opgebracht. MET MILITAIRE EER BEGRAVEN. Dinsdagmiddag is wijlen de heer J. Vre- ke, in leven sergeant le klasse bij het regi ment kustartillerie alhier, die Vrijdag avond op zoo plotselinge bn tragische wijze is gestorven, ten grave gedragen. Toen de kist, gedekt met de nationale driekleur, waarop de kepi van den overledene, door 12 coljega's uit het sterfhuis aan de Aagje Dekenstraat werd gedragen, stond de troep in de houding, terwijl het vuurpeleton het geweer presenteerde. Onder dof tromgeroffel op de omfloer ste trommen, waarachter het vuurpeleton pnder commando van sergeant Conijn, ter wijl achter de volgauto's de troep, onder commi'ando van den reserve le luitenant Davidse schreed, ging het naar de Alge meene Begraafplaats. Als slippendragers fungeerden de 4 oudste beroepsonderoffi cieren. Op de begraafplaats aangekomen volg den vele officieren en onderofficieren, zoo mede deputaties van den Bond van oud onderofficieren, Roode Kruis en E.H.B.O. de met talrijke kransen gedekte baar, naar de geopende groeve. Daar waren tevens aanwezig deputaties uit Den Helder, IJmui- den en Hoek van Holland, uit welke laatste garnizoensplaats de regimentscommandant kapitein W. van Dort, persoonlijk aanwezig U moet beslist ken nismaken met den eenigen „tapijtreini- gei", den STOFZUIGER Verkrijgbaar bij: Electro Techn. Bureau L. Vorststraat 48, Goes, Telefoon 375. Gortstraat 21, Middelburg. Telefoon 387. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: De BILT: Ineest matige wind uit Ooste- telijke richtingen, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. UKKEL. matige wind uit Oostelijke rich tingen, over het algemeen vrij zachte tem peratuur. Do 5 Mei. Zon op: 4 h 25; onder 19 h 30. Licht op: 20 h 00. Maan op: 9 h 21; onder: 12 h 07. E.K.: 6 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 4 3.55 16.20 10.28 22.56 Donderdag 5 4.49 17.11 11.14 23.49 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 4S 5.55 18.23 11.31 23.57 Donderdag 5 6.45 19.11 12.20 was, om den overledene, die vele jaren on der hem had gediend, de laatste eer te be wijzen. Aan de geopende groeve heeft aller eerst de regimentscommandant, kapitein mr. M. P. W. J. van der Slikke, gesproken, mede namens de officieren. Spr. zeide dat het regiment een goed en bekwaam onder officier heeft verloren. Persoonlijk, aldus spr., verlies ik een vriend, want in de 15 jaren dat wij samen hebben gediend, was er buiten den militairen dienstttijd een band van vriendschap gesmeed. Namens de collega's sprak sergeant-ma joor Uiterlinde, die diep ontroerd schetste de goede vriendschap en de vele hulp wel ke het regiment steeds van Vreke heeft on dervonden. De onderofficieren zullen zeer veel aan hem missen en lijden zeer onder zijn heengaan. De sergeant le klasse v. d. Bos sprak na mens de onderofficieren-vereen. „Ons Be lang" en speciaal namens het sanatorium fonds, waarvoor Vreke enorm veel heeft gedaan en waar hij een niet te vullen open plaats laat. Nadat nog gesproken was namens de col lega's uit Den Helder en namens de trans portcolonne van het Roode Kruis, richtte de vlootpredikant, ds. J. v. d. Giesen, woor den van troost tot de familie. Deze spr. ein digde met de woorden: „Uw man, uw zoon en hun vader zal leven door God." Onder het presenteeren der geweren, zonk daarop de kist in de geopende groeve, een salvo weerklonk en de plechtigheid was geëindigd. Nadat een broer van den over ledene had bedankt voor de laatste eer, verlieten allen, diep ontroerd, den dooden- akker. Een kordate redding. Maandag is de nieuwe lichting van het regiment kustartillerie onder de wapenen gekomen. Een van deze miliciens kwam des middags omstreeks twee uur in zijn burger- pakje en met een koffertje van het station de sluizen over. Toen hij nabij den muur aan de Kanaalstraat was gekomen, bemerk te hij dat een knaapje van ca. 4 jaar, naar later bleek het zoontje van de fam. V. al daar woonachtig, in het water was geraakt. De jongeman aarzelde geen oogenblik, zet te zijn koffertje aan den kant en sprong geheel gekleed te water. Gelukkig mocht hij er in slagen het knaapje te grijpen en behouden aan wal te brengen. Hierop kon de jongeman na zijn kordate redding met zijn natte plunje zijn tocht naar de kazerne vervolgen. (VI. Crt.) SOEBURG. Dinsdagavond omstreeks half tien is op de spoorbaan nabij den onbe waakten overweg Groote Abeele het deer lijk verminkte lijk gevonden van een naar schatting 40 jarigen man. Het lijk dat niet geïdentificeerd kon worden, is naar het lijkenhuisje te Soeburg overgebracht. Eerst hedenmorgen kon vastgesteld worden dat het slachtoffer was, L. T. B. B„ ref. bij de P.T.T. te Vlissingen. De heer B. is op den onbewaakten overweg gegrepen door het motortreintje, dat om 9 h 35 te Vlissingen aankomt. Hij was 41 jaar en gehuwd. De bestuur der had iets op de lijn zien liggen, doch kon niet tijdig meer remmen. RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag vergader de de Raad voltallig. De v o o r z. herdacht den overleden gemeentebouwkundige, den heer A. Jobse te Middelburg. Het werk, dat de heer A. Jobse voor de gemeente deed in zijn betrekking als gemeentebouwkundige, werd door spr. zeer gewaardeerd. Ingekomen was het jaarverslag over 1937 van de stichting Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden, hetwelk onder de raadsleden zal circuleeren. Een verzoek van de Chr. Muziekvereeni-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1