MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT Het Koninklijk bezoek aan Vlissingen BINNENLAND. H. |M. onthult het borstbeeld van wijlen Prins Hendrik. Geweldige geestdrift in Zeeland's eerste havenstad. DE KONINGIN SPREEKT. Goethë. DE ONTHULLING. Het goederenvervoer bij de Nederlandsche spoorwegen. WEERBERICHT. KUNST EN WETENSCHAP. KERK EN SCHOOL. Dagblad. Uitg.N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 103. TWEE BLADEN. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. rax Konden wij gister nog juist een verslag plaatsen over de aankomst van H.M. de Koningin te Vlissingen en den daarop vol genden tocht naar de Zeevaartschool „De Ruijterschool" bij het begin der onthullings plechtigheid moest ons blad ter perse, zoo dat wij thans een overzicht zullen geven van deze plechtigheid. Waren de weersomstandigheden bij aan komst van de Koningin verre van ideaal <een bewolkte lucht en een gure wind) naarmate de middag vorderde, knapte ook het weer op en toen H.M. in de eereloge van de feestelijk met oranje versierde en voor deze plechtigheid speciaal gebouwde overdekte tribune had plaats genomen, ver scheen zoo waarlijk, zij het ook flauw, het Oranjezonnetje. Op de tribune waren zeer veel autori teiten gezeten, zoowel burgerlijke als mili taire. Het publiek, dat in grooten getale op den Boulevard Bankert aanwezig was, werd door de politie tot op zeer korten afstand toegelaten. De leerlingen van de Zeevaart school, allen in uniform, stonden keurig in gelid opgesteld. Met de vele fleurige maat- schappijvlaggen van het dak der zeevaart school wapperde de Koninklijke standaard. Nadat het Wilhelmus was gezongen, trad de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford naar het spreekgestoel te en sprak als volgt: Rede jhr. Quarles van Ufford. Toen alle gezeten waren, nam de Com missaris der Koningin het woord en sprak ongeveer als volgt: Majesteit! Het zij mij vergund als eere voorzitter van het Onthullingscomité Uwe Majesteit eerbiedig welkom te heeten bin nen deze provincie en deze gemeente. Zee land en in het bijzonder Vlissingen stel len het op zeer hoogen prijs, dat het Uwe Majesteit heeft willen behagen zich voor deze plechtigheid herwaarts te begeven en dat Uwe Majesteit zich bereid heeft ver klaard de onthulling van den gevelsteen van wijlen Uwer Majesteit's geliefden Echtgenoot Z. K. H. Prins Hendrik per soonlijk te verrichten. Namens het comité betuig ik Uwe Majesteit daarvoor^ reeds bij voorbaat oprechten en eerbiedigen dank. De burgemeester dezer gemeente zal in de toespraak welke hij voornemens is te houden uitdrukking geven aan de gevoe lens van hoogachting, gehechtheid en dankbaarheid, welke het bestuur der Zee vaartschool steeds jegens Z. K. H. heeft gekoesterd als gevolg van de hooge en groote belangstelling, welke Z. K. H. meer malen voor deze school heeft betoond. Daarnaast heeft wijlen Z. K. H. zich ook tal van malen de oprechte sympathie der Zeeuwen verworven door zijn aanwe zigheid bij meerdere gelegenheden binnen deze Provincie, door de hartelijke en min zame wijze, waarop hij placht om te gaan met een ieder, die de eer genoot aan hem te worden voorgesteld alsmede door zijn eenvoud en vriendelijkheid. Al moge dan ook het borstbeeld in de eerste plaats eene uiting van dankbaarheid zijn voor al hetgeen Z. K. H. voor deze school is geweest en heeft gedaan, daar naast zal het beeld ook tot in lengte van jaren voor alle Zeeuwen de nagedachtenis in eere houden aan den Koninklijken Ge maal, die zulk eene zoo ruime plaats in de harten der Zeeuwen innam en wiens heen gaan door een ieder zoo diep is betreurd. Van deze gelegenheid moge ik met goed vinden van Uwe Majesteit gebruik maken Pm hulde te brengen aan hen, die het initiatief hebben genomen tot het doen aanbrengen van den gevelsteen te weten He leerlingen en oud-leerlingen dezer school alsmede aan het werkcomité, hetwelk zich met de voorbereiding heeft belast en dat door zijn toewijding de uitvoering van het plan heeft doen slagen. Mede dank zjj de Kunstenaarshand van den beeldhouwer, den heer Etienne, wiens ten vorige jare in Middelburg onthulde werk door een ieder zeer wordt geprezen, is een resultaat be- reikt, dat, naar ik hoop, een goeden in druk bij Uwe Majesteit zal mogen vesti gen. Vervolgens voerde de heer J. Spaander man het woord. Rede Spaanderman. Spr. wees er op, dat het juist '10 jaar geleden was, dat wijlen Prins Hendrik het 25-jarig jubileum der school medemaakte aan boord van de Mecklenburg van de ..Zeeland." Dat was voor de koopvaardij- mannen een overgetelijke dag, toen heb- gezien en gehoord welk een sym- z- K- H. voor de koopvaardij in het ™flen'oor >,De Ruijterschool" in het bijzonder had. Nu de school 35 jaar be staat wilde zij uiting geven aan de ge- scbno?Seeaab°miuent d°°r het bestuur der school een borstbeeld van Z .K. H. aan te bieden ter plaatsing in de school. Toen het plan kenbaar was gemaakt, bleek alras •dat dit allerwege met sympathie werd ont vangen en er werd besloten het niet in de school doch buiten aan den gevel te doen aanbrengen. In het streven hiervoor heeft het comité allerwege medewerking ondervonden. En nu geniet het comité het onuitsprekelijke voorrecht dat het H. M. behaagd heeft haar Vlissingen te komen bet gedenkteeken te onthullen. Spr. bracht Hare Majesteit daarvoor eerbiedi gen dank en verzekerde haar, dat aan het angebrachte gedenkteeken daardoor on vergetelijke herinneringen voor de koop vaardij worden verbonden. Tot den Commissaris der Koningin en den burgemeester richtte spr. woorden van dank voor het aanvaarden van het voor zitterschap van het eere-comité en het lidmaatschap van dit comité, tevens eere voorzitter van het werk-comité en voor beider steun en voorlichting. Ook de an dere leden van het eere-comité bracht spr. dank maar vooral ook aan allen, en die zijn over de geheele aarde verspreid, die het comité in staat hebben gestéld, het doel, dat lang bij velen een wensch is ge weest, werkelijkheid te doen worden. Den heer Etienne bracht spr. alle lof voor de voorbeeldige wijze, waarop hij het idee van het Comité heeft tot stand gebracht en voor de prettige samenwerking. Als derde spreker trad burgemeester C. A. van Woelderen naar voren. Rede burgemeester Van Woelderen. Majesteit, Met Uwer Majesteits verlof moge ik mij allereerst aansluiten aldus spr. bij de wel komstwoorden door den heer Commissaris der Koningin in Zeeland tot Uwe Majesteit gesproken en Uwe Majesteit eerbiedig dankzeggen namens de geheele bevolking voor de eer van Uw Koninklijk bezoek aan Vlissingen, voor de verre reis naar de Scheldemonding om aan deze onthullings plechtigheid onvergetelijken luister te ver- leenen. Wij zijn er trotsch op, dat onze Hooge Landsvrouwe onder Hare vele waar digheden ook den ouden titel Vrouwe van Vlissingen voert, want de bijzondere band, die 6 April 1572 werd gelegd tusschen Oranje en Vlissingen, toen Vlissingen als eerste Nederlandsche stad vrijwillig 's Prin sen zijde koos, verbindt Vlissingen thans nog hechter en onwrikbaarder dan ooit aan Uwe Majesteit. Wel zijn er materieele bewijzen van de gunst van Oranje, zooals het fraaie Prinsenhuis van Prins Willem I en het prachtig stadhuis van Prins Maurits door den nood der tijden vernield, maar de Ko ninklijke Maatschappij „de Schelde" en de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Ko ninklijke Nederlandsche Postvaart zijn daarvan ook nu even groote monumenten en in onwankelbare trouw gevoelt Vlissin gen diepe dankbaarheid voor Uwer Majes teits voortdurende belangstelling in de Vlis- singsche aangelegenheden. Wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden heeft steeds de diepgewortelde liefde van Vlissingen voor Oranje aangevoeld en menigmaal Zijne voorkeur betoond voor de maritieme en rustige sfeer te Vlissingen, zelfs hadden wij de eer Zijne Koninklijke Hoogheid in 1925, het jaar van het 50-jarig bestaan van de Schelde en de Zeeland, viermaal te Vlissin gen welkom te mogen heeten. Op 23 Maart 1907 is ter viering van den 300sten geboortedag van Michiel Adriaansz. de Ruijter, Nederland's grooten admiraal, de eerste steen gelegd door Zijne Konink lijke Hoogheid voor een Zeevaartschool „de Ruyterschool", bedoeld als nationaal mo nument ter huldiging van de nagedachtenis van Bestevaer Michiel, Vlissing's grooten zoon, door het Nederlandsche volk, waar toe een groot bedrag werd beschikbaar ge steld van de gelden, door het Nationaal de Ruyter Comité voor dat doel bijeenge bracht. De Prins sprak bij deze onthulling den wensch uit, dat deze school een kweek plaats worde van kordaatheid, waardoor de roemvolle traditiën onzer zeevaarders hoog zullen worden gehouden en „dat daar door bijgedragen worde tot verlevendiging van het besef, dat het behoort tot de hoo- gere plichten van het Nederlandsche volk blijk te geven van de gehechtheid aan zijn roemrijk verleden door ten allen tijde liefde en levendige belangstelling aan de vloot te toonen". Op 23 Maart 1909 werd de de Ruyter school door Zijne Koninklijke Hoogheid plechtig geopend, waarbij de Beschermheer schap dezer Zeevaartschool door Z.K.H. werd aanvaard. Gedurende de 25 jaren, dat de Prins dit beschermheerschap bekleedde, heeft Hij verscheidene malen de Zeevaart school bezocht en de belangrijkste gebeur tenissen bijgewoond, o.a. heeft Z.K.H. de uitbreiding van de school van 1916 geïn specteerd, op 18 April 1923 den nieuwbouw voor de practische opleidingen van de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij en van de Java China Japanlijn officieel geopend en 2 Mei 1928 het 25-jarig bestaan der school medegevierd door het bijwonen van den tocht met de mailboot „Mecklenburg" van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland. De belangstelling van Z.K.H. ging uit naar de zeevarenden, de kust en de zee, de spontane deelneming aan deze hulde van de Nederlandsche koopvaardij toont hoe warm wederkeerig de harten van zeevarend Ne derland Hem tegemoetklopten. De gemeente Vlissingen is dankbaar voor de eer, dit waardevolle gedenkteeken voor wijlen Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlan den te mogen bezitten en zal het, zoolang deze Zeevaartschool zal bestaan moge het zijn tot in lengte van dagen getrou welijk behoeden in dankbare herinnering aan den geliefden Beschermheer dezer Zeevaartschool „de Ruyterschool". Het zij mij thans veroorloofd Uwe Ma jesteit eerbiedig te verzoeken het gedenk teeken te willen doen'onthullen. H.M. verhief zich hierop van haar zetel en sprak als volgt: Gaarne zal ik voldoen aan het verzoek het borstbeeld van mijn geliefden Gemaal te onthullen. Mijne kinderen en ik zijn diep getroffen en erkentelijk voor de gevoelens die de oud leerlingen en leerlingen van de De Ruyter school en de Nederlandsche koopvaardij in het algemeen, geleid hebben tot de op richting van dit gedenkteeken. Het is U allen bekend welk een warm hart mijn Gemaal onzen zeevarenden en on ze handelsvloot toedroeg. Met voldoening herinner ik mij de talrijke bewijzen van be Als we het goede van deze wereld in ons bezit krijgen, laten we dan het betere bedrog of waan gaan noemen. langstelling en medeleven door hem gege ven in den arbeid en het streven van deze school, die genoemd is naar onzen grooten admiraal. Ik acht mij daarom gelukkig deze tradi tie heden voort te zetten. U, meneer de Commissaris en U, meneer de Burgemeester dank ik voor Uwe woor den van welkom bij mijn komst in Zeeland en in Vlissingen, welke gewest en welke stad door onze roemrijke historie zoo nauw met mijn stamhuis verbonden zijn. Mijnheer de Voorzitter van het Comité, gaarne sluit ik mij aan bij de woorden door mijn geliefden Gemaal gesproken toen hij den eersten steen legde voor dit gebouw. Ik voeg hieraan toe mogen de toekomstige koopvaardijofficieren, afkomstig van deze school ten allen tijde zich het bezielend voorbeeld van De Ruyter voor oogen hou den en zich daardoor bewust zijn van hun hooge plicht de eer van de Nederlandsche vlag op alle wereldzeeën hoog te houden. Thans ga ik over tot de onthulling van het gedenkteeken. Nu was het groote moment aangebroken. H.M. drukte op een knop en onmiddellijk zakte onze nationale driekleur, waarmede de gedenksteen was bedekt, weg en ont waarde H.M. het fraai uitgevoerde, treffend gelijkend beeld van wijlen Prins Hendrik. Plechtig klonken de klanken van een ko raal, uitgevoerd door de Harmonie „Ons Genoegen", eerbiedig door allen aange hoord. Een ontroerend oogenblik, welke ont roering nog werd verhoogd toen H.M. naar den voet van het monument schreed en daar een fraaie tuil bloemen neerlegde. On middellijk hierop vond een kranslegging door diverse vereenigingen plaats, o.a. het reddingsbedrjjf, de beide loodsbedrijven, het Roode Kruis en de B.V.B. „Oranje en Vlis singen". Daarna trad de voorzitter van de zee vaartschool, mr. Jan Smit Azn., naar voren en aanvaardde het monument met de vol gende woorden: Namens het bestuur van de Zeevaart school'heeft mr. Jan Smit Azn., vroeger di recteur van de Schelde, thans wonende te 's-Gravenhage met de volgende woorden het monument aanvaard: Majesteit vergunt U mij een enkel woord te spreken namens het bestuur der Ver- eeniging Zeevaartschool. De school bestaat 35 jaar en sinds 1907 heeft wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden ons als be schermheer ter zijde gestaan. Met groote instemming, hebben wij het plan van de oud-leerlingen aanvaard om de nagedach tenis van Z. K. H. te eeren door een ge denkteeken in het schoolgebouw. Dat Uw Majesteit bij de onthulling heeft willen me dewerken, stemt ons tot groote erkentelijk heid. Uwe Majesteit moge overtuigd zijn, dat wij voort zullen gaan deze inrichting te besturen in den geest van wijlen onzen Koninklijken beschermheer. Hiermede behoorde de eigenlijke plech tigheid tot het verleden en begaf H.M. zich in de school, welke zjj bezichtigde en waar Zij in de bestuurskamer de daar aanwezige en bij het monument behoorende oorkonde, vervaardigd door den kunstschilder en leer aar dezer zeevaartschool den heer Van der Zee, bezichtigde en teekende. Nadat H. M. de thee had gebruikt, on derhield zij zich met vele personen, o.a. den beeldhouwer Etienne, wien Zij harte lijk dank zegde voor de fraaie wijze waar op hij het borstbeeld had vervaardigd, den commandant' van de marine overste v. d. Stad, den oud-directeur der school den heer Visser, den voorzitter van de B. V. B. Oranje en Vlissingen den heer Lemmers en de 6 oudste leerlingen der school, daar bij belangstellend informeerende naar het doel hunner studie. Intusschen werden alle op de tribune gezeten autoriteiten met hunne dames uit- genoodigd om in de school de thee te ge bruiken en nauwelijks was de tribune ont ruimd of de vele minder bevoorrechten werden daarop toegelaten, opdat 'zij, bij het vertrek van H. M., de Vorstinne van nabij zouden kunnen zien. Het talrijke publiek wachtte geduldig op het oogenblik dat H. M. de school zou verlaten en precies kwart over vijf was dit oogenblik aangebroken en begaf H. M. zich naar de auto, waarvan de kap, zoo wel bij de heen als bij de terugreis, was neergelaten. Wederom klonk het Wilhelmus, eerst schuchter, doch al spoedig spontaan door allen meegezongen. En zoo ving de terug tocht aan naar het station, door de met vele vlaggen versierde straten en tusschen de duizenden, juichende Zeeuwen. Toen H. M. het marine-terrein passeerde, stond daar een groep mariniers die H. M. de vereischte eerbewijzen bracht, terwijl de bemanning van Hr. Ms. „Noordbrabant" op het dek stond opgesteld. In de omge ving van het station heerschte een gewel dige drukte, de menschen werden met moeite op eenigen afstand gehouden, doch nauwelijks was de Koningin uitgestapt, ot het publiek verbrak de politieafzetting en holde naar den ingang van het station. Achter de ramen van de wachtkamer ver drong zich de menigte en de lucht trilde van de juichkreten. De geestdrift bereikte haar hoogtepunt toen H. M. het eerste perron opliep en daar werd ontvangen door een daverend Wilhelmus, voortgebracht uit de keeltjes van ruim 800 schoolkinderen en begeleid door de harmonie St. Ceacilia, onder leiding van den directeur den heer Jac. Hollaers. Hoe spontaan en hoe zuiver helder klonken deze stemmen, wat schit terde deze kinderoogen, toen H. M. vlak GIFT VAN H. M. DE KONINGIN VOOR DE EMMABLOEMCOLLECTE. Het Emmabloemcomité, te «Den Haag deelt mede, dat het van H.M. de Koningin een belangrijke gift heeft mogen ontvan gen. DE EMMABLOEMCOLLECTE. H. K. H. Prinses Juliana heeft een be langrijke gift doen toekomen aan het comité voor de Emmabloemcollecte te Den Haag. HET HUWELIJK VAN PRINS LOUIS FERDINAND. Gisterochtend is in het slot Cecilienhof te Potsdam het burgerlijk huwelijk voltrok ken tusschen den tweeden zoon van den vroegeren Duitschen kroonprins, Prins Louis Ferdinand van Hohenzollern met grootvorstin Kira van Rusland. Na het bur gerlijk huwelijk werd het huwelijk volgens den Grieksch orthodoxen ritus ingezegend. De plechtigheid werd bijgewoond door den vroegeren kroonprins en zijn gemalin, Prins Eitel Friedrich, Prins Adalbert en zijn gemalin, Prins August Wilhelm en Prins Oskar. Verder de grootvorsten Dimi- tri, Wladimir en Kirill van Rusland, en Ko ningin van Denemarken met den kroon prins van Denemarken en zijn gemalin, ko ning Ferdinand van Bulgarije, en anderen. Gisteravond is het jonge paar naar Doorn vertrokken, waar Woensdag het ker kelijk huwelijk in de evangelische kerk zal worden voltrokken. Hedenmorgen arriveer de het jonge paar te Amersfoort. Tot het gezelschap van het bruidspaar, dat uit ongeveer 25 personen bestond, be hoorde ook de Duitsche ex-kroonprins. Op het station waren ter begroeting aan wezig twee hooge functionarissen van hui ze Doorn, de kolonel van de marechaussee, D. van Houten, alsmede de stationschef, de heer J. Houtman. In een tiental auto's vertrok het gezel schap, vooraf gegaan door een motorbriga de van de marechaussee, naar Doorn. Te Doorn. Vanmorgen om negen uur zijn prins Louis Ferdinand en grootvorstin Kyra op „Huize Doorn" aangekomen. Zij waren vergezeld van den vader van de bruid, grootvorst Kyrill, diens zoon grootvorst Wladimir, en diens neef, groot vorst Dmitrij, vorst en vorstin Zu Hohen- lohe, oom en tante van de bruid, en den erfprins Zu Leiningen, zwager van de bruid; voorts den vader en de moeder van den bruidegom, ex-kroonprins Wilhelm en de ex-kroonprinses Cecilie, de Prinsen Fried rich en Hubertus en Prinses Cecilie, broe ders en zuster van den bruidegom, de Prinsen Eitel-Friedrich, Adalbert, August Wilhelm en Prins Oskar, ooms van den bruidegom, met de Prinsessen Adalbert en Oskar, den groothertog en de groothertogin van Mecklenburg, oom en tante van den bruidegom, alsmede de Erfprinses Zu Salm, vriendin van den huize. Om kwart voor een vereenigde het ge zelschap zich aan een lunch. Vanavond wordt op .Huize Doorn" een diner gege ven. waaraan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zullen aanzitten. Op het diner volgt een soiree. Morgen om twaalf uur wordt het ker kelijk huwelijk gesloten door hofprediker Doehring. Na deze plechtigheid wordt een galamaaltijd aangericht. Goederenvervoer met reizigers treinen uitsluitend als expres- goed. Intensief goederenver- vervoer uitsluitend in den nacht. De Nederlandsche spoorwegen hebben thans mededeelingen verstrekt over de wij ziging in het goederenvervoer in verband met de invoering van de nieuwe dienstrege ling op 15 Mei a.s.( wanneer meer sneltrei nen zullen loopen, de rijtijden worden be kort etc. Reeds eenige jaren geleden werd het goederenvervoer bij de Nederlandsche spoorwegen gereorganiseerd, waarbij een belangrijk deel van dit vervoer werd ver legd van den dag- naar den nachtdienst. Er werd daarbij gezorgd, dat in de wijze van het vervoer zooveel mogelijk de grootste snelheid in acht werd genomen. Duurde het voorheen eenige dagen, voor dat de goederen op de plaats van bestem ming aankwamen, sindsdien werd zooveel langs hen kwam, daarbij vriendelijk zich oVerbuigend naar de kinderen en hen min zaam toewuivend. Wat waren de kinderen, die ver voorbij het salonrijtuig van H. M. stonden opgesteld, verheugd dat de Konin gin ook hen niet vergat, doch het salon- rijtuig voorbij wandelde om ook deze kin deren van dichtbij te danken voor de hul de. Spontaan volgde ook het tweede couplet van het Wilhelmus en toen H. M. voor den ingang van de coupé was aangekomen, klonk het Zeeuwsch Volkslied, hetwelk eveneens door H. M. staande op het per ron werd aangehoord. Zij liet don directeur bij zich komen om hem te danken en afin den burgemeester verklaarde H. M. bij zonder getroffen te zijn door deze kinder- hulde. H. M. verzocht den burgemeester tevens aan de bevolking haar dank over te brengen voor de geestdriftige ontvangst. Nadat de Koningin had afscheid geno men van den Commissaris der Koningin, den burgemeester, den commissaris van po litie en den commandant van de marechaus see, begaf zij zich onder groot gejuich in het salonrijtuig en onmiddellijk daarop precies op tijd, nl. om 5.38 uur, zette de trein zich in beweging. De kinderen zongen nog: „Hoe zou het komen, dat ik zoo van Holland hou." H. M. dankte wuivend voor het open venster enhet bezoek van onze geliefde Vorstinne aan de Schelde- stad, behoorde weer tot het verleden. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige N.O. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht met kans op nachtvorst, wei nig verandering in temperatuur. UKKEL: matige wind uit Oostelijke richtingen, bewolkte hemel, geleidelijk op klaringen, hoogere temperatuur! .Morgen wordt beter en zachter weer verwacht. Wo 4 Mei. Zon op: 4 h 27; onder 19 h 28. Licht op: 19 h 58. Maan op: 8 h 06; E.K.: 6 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. 3 S 3.08 15.33 9.42 22.08 4 3.55 16.20 10.28 22.56 5 4.49 17.11 11.14 23.49 Dinsdag Woensdag Donderdag Hoog- en Dinsdag Woensdag Donderdag Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. 3 5.10 17.39 10.40 23.06 4 S 5.55 18.23 11.31 23.57 5 6.45 19.11 12.20 mogelijk getracht door de invoering van het nachtelijke vervoer de voor vervoer af gegeven goederen binnen zoo kort mogelij ken tijd op de plaats van bestemming te krijgen. Op deze wijze gelukte het de goe deren des nachts naar de plaats van be stemming te vervoeren, terwijl dan den volgenden dag voor de bestelling werd zorggedragen. De wijziging in de dienstregeling van het reizigersvervoer en de daarmede verband houdende invoering en uitbreiding van het electrisch- en dieselmateriaal, heeft de con sequenties met zich medegebracht, dat de goederen, welke tot heden nog overdag werden vervoerd, ook in de toekomst des nachts zullen worden vervoerd. Men heeft besloten om het reizigersvervoer zoo min mogelijk te vertragen, alle goederenvervoer des nachts te doen geschieden met uitzon dering van het expresgoed. Hiervoor zal dan een verhoogd tarief worden geheven, waarbij men evenwel de garantie heeft, dat deze expresgoederen op de plaats van aan komst terstond in een speciale bestelling worden opgenomen. DE „BUIZERD" MET MOTORSTORING TE BASRA. Het K.L.M.-vliegtuig „Buizerd", op thuis reis van Batavia naar Amsterdam, is met plotselinge motorstoring te Basra (Irak) blijven staan. De gezagvoerder, de heer T. J. te Roller, achtte het beter, de komst van een hulpvliegtuig af te wachten, zoodat de K.L.M. het vliegtuig „Toekan", met als be stuurder den heer J. van Balkon, naar Basra heeft gezonden. Dit vliegtuig heeft een nieuwen motor aan boord. ANNETJE—MESJE. In aansluiting op de „Zeeuwsche Kro niek" van Zaterdag jl. over „Annetje- Liesje" maken wij hier nog melding van een gissing inzake de herkomst van het woord „Liesjesdag", gedaan door mr. A. Meerkamp van Embden, rijksarchivaris te Middelburg en secretaris van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Zij is te vinden in het jaarverslag over 1923-'24 van het genootschap (biz. II) en legt ver band tusschen „Liesjesdag" en het Fran- sehe „jour de liesse", wat vreug dedag beteekent. In een naschrift op biz. XX vermeldt de schrijver, dat op de Zeeuwsche letterkundige tentoonstelling, in Juni 1924 te Middelburg gehouden, een bundel gedichten aanwezig vvas, getiteld: „Het vrolijke Walchersehe boeremeisje", waarin de „Annetje- en Lijsjesmarkt" wordt bezongen op een wijze, die de ge opperde gissing krachtig steunt. Voortdu rend wordt nl. herhaald, dat deze dag uit sluitend aan de vreugde is gewijd. Examen hoofdakte 1938. Het schriftelijk gedeelte dezer examens zal plaats hebben op Donderdag 7 Juli a.s., de mondelinge op Dinsdag 19 Juli a.s. De commissiën, met het afnemen dezer exa mens belast, bullen zitting houden te: Rotterdam II, voor de inspectiën, Goes en Middelburg, met als voorzitter J. B. Visser, inspecteur L.O. in de inspectie Dordrecht. Te Utrecht zijn geslaagd voor het exa men tuinbouwvakonderwijzer de heeren, C. Goud, Waarde; J. C. Traas, Baarland; A. Verschuure, Hoedekenskerke; Sj. Warte- na, Kattendijke en Chr. Wisse te Goes. De examens zijn geëindigd. Van de onder lei ding van ir. B. Bosma te Goes gegeven op leidingscursus hebben 17 candidaten aan het examen deelgenomen, waarvan er 15 zijn geslaagd. Benoemd tot pastoor te Wormerveer de heer J. Middelburg, thans pastoor te I e r s e k e. Benoemd tot pastoor te Ierseke de hr. G. Clarijs, thans kapelaan aan de H. Li- duina kerk te 's Gravenhage (geboren te 's Heerenhoek.) Aan de universiteit te Utrecht slaag den voor het doctoraal examen rechts wetenschap mej. A. R. Labrijn, voor het cand. examen geneeskunde de heeren G. H. Jonkers en Z. C. Salomé. H. Bartlema, candidaat te Voorburg, beroepen predikant bij de Ned. Herv. ge meente R i t t e m, zal Zondag 29 Mei in deze gemeente intrede doen na bevestiging door ds. A. Hoekert te Voorburg. Geref. Gem. Tweetal te Terneuzen ds. M. Heikoop te Utrecht en ds. A. Verhagen te Middelburg. Tweetal te Seheveningen ds. G. H. Kersten te Rotterdam en ds. A. Verhagen te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1