BUITENLAND. Een rustige 1 Mei dag. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG, öi/één bij KREYMBORG N00RDBEVELAND FRANKRIJK. PORTUGAL, ITALIË. Verkeersvliegtuig tegen berg te pletter geslagen. DUITSCHLAND. AMNESTIE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. I door groote betoogingen van socialisten, PALESTINA. VER. STATEN. KERK EN SCHOOL. een week een vergadering te beleggen, waarvoor dan eenige dagen alle stukken ter inzage van de leden zullen liggen, o.a. het advies dat door den Raad aan Ged. Staten zal worden gegeven. Zaterdagmiddag vond een ernstige I de krachtige ordebewaking verhinderde, aanrijding plaats tusschen de auto's van de I dat het tot botsingen kwam. heeren De Dobbelaere te Bouchaute enl Militair schouwspel te Moskou. Van Gijs te Breskens op het kruispunt bij I Op het Roode Plein te Moskou is de ge- Pyramide van den verbindingsweg en denj bruikelijke parade gehouden. Op de treden weg van het tramstation. De auto van den I van het Mausoleum van Lenin hadden den van de Coöperatieve Boerènlêenbank I heer D* werd 'ta de z»de geramd en be-1 plaats genomen Stalin, Molotof, Kalinin, alhier. Uit het verslag over 1937 van den kwam ernstige schade. De vrouw van den I Kaganowitsj, Dimitrof, Jesjof en vele an- kassier bleek dat de Bank 138 leden telt. I heer D" 016 achterin zat, moest zich onder I dere op den voorgrond tredende persoon- Uitgegeven waren 307 spaarboekjes 62* I doktersbehandeling stellen. Persoonlijke on-1 lijkheden. De parade stond onder leiding voorschotboekjes en 41 boekjes Rekening I 8elukken kwamen wonder boven wonder I van generaal Boedjenny. Worosjilof de - - - - verder niet voor. De marechaussee heeft de I volkscommissaris van oorlog, hield een toe- NISSE. Vrijdagavond vergaderden de le- zaak in onderzoek. Bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana werd een concert en een uitvoering van de zangvereeniging „Excelsior" gegeven op de Markt. Door het slechte weer was de belangstelling niet groot. Courant. Op 31 December van het vorige jaar was in inhoud der kas 3083, ont vangen aan spaargelden 62883, terug be taalde voorschotten 6423, ontvangen in loopende rekening 264418, aan rente 7269, totaal 344079, uitgaven terug be taalde spaargelden 52101, gegeven voor schotten 5500 in loopende rekening 272273, aan rente 4583. Bijdrage cen trale Bank 54, waarborgfonds en kapitaal voor bijzondere doeleinden 72, afschrijving I bloemcollecte heeft 16 opgebracht. 30, salaris kassier 600. Diverse 7. Op de reserve gebrachte winst 1633, inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar 6504. To taal 344079. Herkozen werd het bestuurslid A. J. van Dijke in de vacature J. L. Cense werd ge kozen L. Tolhoek. Herkozen als plaatsver vangende bestuursleden Joh. Jansen en G. Nieuwenhuijse Lz. en als lid van den raad van toezicht H. Nieuwenhuize. spraak tot de troepen, waarin hij o.m. de broederlijke groeten van het roode leger aan de Spaansche regeeringstroepen en aan de Chineesche strijdkrachten uitsprak. In korte woorden sprak Worosjilof voorts over de vernietiging van de verraders in het binnenland. Bij de parade trokken zwaar geschud, tanks van alle typen, en KADZAND. De alhier gehouden Emma-| ^^p^®!fe?;tSVllfegtuifen voorbÜ- Voorts i defileerden Gpoeformaties, o.m. gemotori seerde en pantsertroepen, deels voorzien IJZENDIJKE. Vrijdagmiddag brak brand I van zwaar geschut, uit in het vlasfabriekje van den heer A. I Na de parade begon een massabetooging, Copepjans, staande nabij wijk Turkejje. In I die door den regen eenigszins werd gehin- een oogwenk stond het gebouw, dat van derd hout is opgetrokken in lichter laaie. Den brandweer, die met de motorspuit spoedig I e Spaansche burgeroorlog. NISSE. De Oranje-vereeniging alhier had chines waren verzekerd, den ingezetenen verzocht, op den verjaardag van Prinses Juliana de vlaggen uit te ste ken. Door het ongunstige weer werd er zeer weinig gevolg aan gegeven. Het muziekge zelschap „Ons Genoegen" maakte 's avonds een muzikale wandeling door het dorp. AAN BRANDWONDEN OVERDEDEN. WEMELDINGE. De 27-jarige P. A. S., I die bij het nazien van een benzinelamp in brand geraakte, is tengevolge van de be-1 komen brandwonden overleden. ter plaatse was, kon niet voorkomen, dat] BARCELONA WEER GEBOMBARDEERD het pand tot den grond toe afbrandde. Del Van Majorca komende vliegtuigen van brand schijnt te zijn ontstaan door eenl Franco hebben de voorsteden van Barce- vonk vuur uit den motor. Gebouw en ma-I lona gebombardeerd. Boven de stad zel> „i ,.__j konden zy niet komen, omdat dit verhin derd werd door de jachtvliegtuigen der re- geering en door het luchtafweergeschut. Niettemin vielen talrijke bommen in de omgeving en in totaal werden 50 personen gedood. Tijdens deze luchtaanvallen zijn twaalf Britsche koopvaardijschepen, die Denemarken Oblig. 1926-5 100%—100% Amsterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp. B-4 100100 Cities Service Cy. P. 1958 5 41%40% A Amsterd. Bank 155%156 A Pref. Jurgens A 141% A Ned. Gist- en Spiritusf. 510510 A De Schelde N.B. 43%—43% C Am. Smelt Ref. 27%—25% A Born. Sum.'H.M. 175—173 A Houth. Alberts 99%—99 C Union Pac. Rr. 45%, C Int. Nickel Cy. 33%—32% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indie 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 8484 A Koloniale Bnk. 112%—109 A N.I. Hbk. 1000 126%—128 C Ned. H. M. 1000 158%—158% A v. Berkels Pat. 53—52 C Calvé-Delft 88%—88% A Philips Gem. B. afg. 272%—262-68 C Unilever 152%—149-51% C Am. Car en Foundry 1312-% C Anaconda Cop. 19%18%-% C Bethlehem St. 3432%-% C Kennec Copper 23%23%-22% C U. States St. C. 31%—30%-% C North Am. Cy. 12%—11% A Kon. Petr. Mpij. 324%314-17% C Contin. Oil Cy. 19%—18 C Phillips Petr. Comp. 23 22% C Shell Union O.C. 9%— 9-8% C Tide Water Ass. Oil 10%—9%-% A Ned. Scheepv. U. 117%—115%-16% A H.V. Amsterdam 410395%-99 A Java Cult. Mij. 130%129 A N.I. Suiker U. 140—137 A Deli Batavia 215%—211-10% C Deli Mij. 1000 266%—263-67 Obl.Markt H.V.A. Markt Koninkl. Rubber - Philips - (Wettig Industrie Olie Schepen Amerika Tabak gedeponeerd.) A Senembah 251252-45 C Baltimore Ohio 4%4% C Southern Pac. Cy. 98-% A Southern Rlw. 5% A Amst. Rubb. C. 190%—183-88 A Deli-Bat. Rubb. 119—104%-09 A Hessa Rubber 100%101 A Serbadjadi S.R. 7875 WISSELKOERSEN. Heden. Zaterdag. Lonedn 8.96 8.96 Berlijn 72.25 72.22% Parijs 5.50% 5.51 Brussel 30.37% 30.25% New-York 1.79% 1.79% Ter gelegenheid van den jaardag van Alleen incidenten van beteekenis in Tsjecho-SIowakije en Polen. De eerste Mei, die jaren geleden nog al I eens tot dramatische gebeurtenissen aanlei ding gaf, is ditmaal wederom zonder ernsti ge ordeverstoringen verloopen. Alleen in 't| H. K. H. Prinses Juliana, gaf het muziek- plaatsje Troppau in Tsjechoslovakije en in gezelschap O.K.K. op de tent aan het ka naal een concert. Jammer dat een flinke regenbui als spelbreker optrad, daar er by het begin veel publiek aanwezig was. De rijksambtenaren namen in den Polen grepen incidenten van eenige betee kenis plaats. Het kwam daar tot een hand gemeen -tusschen Sudeten-Duitschers en Tsjechen. De (Tsjechische) politie greep in en sloeg een Sudeten-Duitschen advocaat, dr. Hampel-Zattig neer. Hij moet een her- Al wie een gewoon pak heeft gekocht, moet er later wel spijt van krijgen bij Kreymborg niet liever een Waarborg-Costuum te hebben genomen. (Ingez. Med.) nacht van Vrijdag op Zaterdag op een van I senschudding hebben opgeloopen. Van Duit- de alhier liggende schepen een partijtje si- I sche zijde wordt veel verontwaardiging garettenpapier in beslag. Tegen den ver-1 voerder werd procesverbaal opgemaakt. WOLF AARTSDIJK. Zaterdagavond hield de muziekvereeniging „Advendo" een mu- over deze gebeurtenis aan den dag gelegd. in de haven lagen, bijna alle door granaat splinters getroffen. Een Britsche zeeman werd gewond. Van de verschillende fronten wordt geen nieuws van beteekenis gemeld. Het slechte missie van onderzoek naar Troppau gezon den en laten verkondigen, dat zij zonder aanzien des persoons de schuldigen zal la- zikale rondwandeling door een deel dezer j ten straffen. Naar alle waarschijnlijkheid gemeente. Trots het minder fraaie weder zal het relletje wel weer eenige onaange was er vrij veel volk op de been. Ook wap perden van alle openbare, en ook van par ticuliere gebouwen de driekleur een en an der ter eere van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. De Tsjechische regeering heeft een com-1 weer belemmert nog steeds de krijgsver richtingen. In den Alfambrasector zouden de opstandelingen eenige stellingen hebben veroverd. De strijd in het Verre Oosten, KORTGENE. Het muziekgezelschap „Een dracht Maakt Macht" maakte Zaterdag avond een rondwandeling door het dorp name politieke uiteenzettingen tusschen I Duitschers en Tsjechen, misschien zelfs tus schen Berlijn en Praag tengevolge hebben. Wat dp incidenten in Polen betreftOp het Muranofplein te Warschau ontplofte een helsche machine op een plaats, waar I een Joodsche stoet zou passeeren. Daar de weg van den optocht op het laatste oogen- blik gewijzigd was, werd geen der betoo- gers gewond, doch twee voorbijgangers lie- I pen verwondingen op. Te Lwow werden j GESPANNEN TOESTAND IN SJANGHAI. Gisteravond is te Sjanghai hevige op winding ontstaan, toen een af deeling Ja- pansche gendarmerie, de bajonet op het geweer, voor den duur van zes uur feite lijk bezit nam van een gedeelte van den Nanking-road. De Japanneezen gingen tot deze actie over, nadat een handgranaat tot ontploffing was gekomen, die op een Ja- pansche vrachtauto was gemunt. Elf Chi- neezen werden daarbij gewond. Degene, ploffing van een naar een socialistenop tocht geworpen projectiel. Te Kielce raak ten nationaal-democraten en socialisten zulks ter gelegenheid van den jaardag van I verscheidene personen gewond door de ont- I die de bom heeft geworpen, kont ontko Prinses Juliana. WISSENKERKE. Deurwaarder Heyboer uit Kortgene hield Vrijdag koopdag op de I slaags: een persoon kwam om het leven en I hofstede van den heer M. C. v. Leeuwen al- I zeven menschen werden gewond. Te hier. De auto van den heer Heyboer ha-1 Poznan werden bij relletjes zes personen perde, en daarom liet hij het karretje re- pareeren door den heer P. A. v. D. uit de ze gemeente. Toen het vehikel hersteld was, reed P. A. v. D. ermee naar de hofstede, waar de verkooping plaats vond en waar dus ook de heer Heyboer was. Dicht bij de hoeve stonden een aantal I auto's langs den weg. V. D. raakte opeens de macht over 't stuur kwijt, reed in een hoop macadam, en botste tegen een stil staande vrachtauto op. De pas gerepareer de auto van den heer Heyboer was van voren geheel ingedrukt. KAMPERLAND. Vrijdagavond vergader gewond. De viering te Berlijn. Zooals men weet is de eerste Mei in het I nationaal-socialistische Duitschland tot na- tionalen feestdag gemaakt. Berlijn kon zich ditmaal vermeien in wat nieuws: in het midden van den Lustgarten is met veel fan fare een Meiboom, uit Oostenrijk afkomstig j geplant symboliseerend de vereeniging van Duitschland en Oostenrijk. Voor een dui zendkoppige menigte voerde Hitier daarbij o.m. het woord. Hij zeide o.a.: De Duitsche natie heeft haar binnenland- sche twisten definitief begraven. De staat de in het Ontspanningslokaal de plaatse- I heeft een inwendige aaneengeslotenheid ge lijke afdeeling van de vereeniging voor zie- I kregen door het nat. soc. geloof, dat door kenhuisverpleging op Zuid-Beveland, onder 1 de beweging wordt gedragen en aan de toe voorzitterschap van ds. P. N. Tonsbeek. komst zal worden doorgegeven. Zonder dit men. Als gevolg van dit incident is de toestand te Sjanghai thans tamelijk ge spannen. Gisteravond zijn 'eenige Japansche gen darmen ook een politiebureau binnengeko men, waar Britsche beambten dienst deden. Gemeld wordt, dat de Britsche bevelheb ber den Japanneezen heeft gevraagd het gebied te ontruimen. Een groote menigte ziet toe, wat er gebeürt. TANTSJENG WEER IN JAPAN SCHE HANDEN. Volgens de jongste berichten van het front, hebben de Japanneezen Tantsjeng weder op de Chineezen heroverd. Chinee sche versterkingen zijn onderweg en bin nenkort zal een nieuw tegenoffensief on dernomen worden. Aan het front van Noor delijk Honan, aldus het Chineesche persbu reau maken de Chineezen vorderingen en hebben zij Tsinyang heroverd. De Japanneezen melden, dat twee Chi neesche divisies, die 25 km van Hangtsjau waren doorgedrongen, vrijwel geheel ver nietigd zijn. De Chineezen trokken over een grooten afstand terug en lieten meer dan 2300 dooden op het slagveld Het luchtgevecht boven Hankau Bij het groote luchtgevecht, dat Vrijdag boven Hankau heeft gewoed, zijn, naar Uit het verslag van den secretaris bleek I zouden wij thans een permanenten oorlog dat het ledental weer gestegen was, en de I in het binnenland hebben. Er waren men- afdeeling alhier thans 1607 leden telt. Ver- schen, die verklaarden: nooit weer oorlog, der bleek uit dit verslag dat in 1937 25 per- I en die den oorlog voortdurend in het bin- sonen in een ziekenhuis verpleegd zijn. nenland lieten voortrazen. Ik ken ook het De aftredende bestuursleden de hrn. Joh. I parool: nooit weer oorlog. Het is ook het Verburg en L. J. Hoveijn werden bij accla-1 mijne. Daarom maakte ik Duitschland sterk I thans vaststaat, 21 Japansche vliegtuigen matie herkozen. en plaatste het op eigen voeten. Het parool neergeschoten. Twee Japansche piloten zijn Tot leden van de controle-commissie wer-1 moet echter niet alleen luiden: nooit weerl gevangen genomen. Een Japansche vlieger, den gekozen de hrn. I. Tange en Jan Mar-1 oorlog, maar ook: nooit weer burgeroorlog, I wiens machine in brand was geraakt en die nooit weer klassenstrijd. Wij vieren thans I zich met het valscherm wilde redden, werd Uit het verslag van den penningmeester I den eersten Mei, vooral als een feest der omgebracht toen hij omlaag kwam. Overi- der plaatselijke afdeeling bleek, dat de in- vreugde. Zes en een half millioen Duit-1 gens zijn de meeste inzittenden der neerge komsten waren 849, de uitgaven 546, schers zijn langs de grenzen van het rijk I schoten Japansche vliegtuigen omgekomen, zoodat hij een batig saldo boekte van 303. mede daarin opgenomen. Dat brengt echter Te Hanyang, een industriestadje bij Han- voor ons nieuwe taken met zich mee. Wat I kau, zijn 400 burgers tijdens het luchtge- van het opgehaalde geld als vergoeding te I ook aan moeilijke problemen aanwezig mo- vecht gedood. Vele gebouwen hebben zwaar geven aan den secretaris-penningmeester ge zijn, ik twijfel geen oogenblik of in en- I geleden. Een vliegtuigbom ontplofte bij een voor zijn werk, werd met algemeene stem-1 kele jaren zullen wij met al deze problemen I schuilplaats waardoor deze instortte en 60 menschen levend begraven werden. Een De viering te Parijs. 1 zelfde lot werd elders aan 20 burgers be" Het Fransche Vakverbond heeft in het bosch van Vincennes te Parijs een groote KOLIJNSPLAAT. Zaterdagavond^af^ ter betooging gehouden. De betoogers begaven -- ZiCh in twee optochten van Parijs op weg. men aangenomen, evenals het voorstel oml klaar zijn! 20 vergoeding te geven tot een maxi-1 mum van 50 aan de in 1937 verpleegden. viering van den jaardag van Prinses Juli- schoren. ana het harmoniegezelschap „Wilhelmina I woor(i werd o.a. gevoerd door Jouhaux, l een concert op de tent in de Voorstraa I (jen secretarjs_generaai van het verbond. Vervolgens zou ook het Chr. muziekgeze -1 jjy som(je a]s eisehen van de arbeidersklas- cr»hcir» >lr»li Tion ninrifl" vnlcpn. dOPrl WG- I schap „Soli Deo Gloria" volgen, doch we gens den harden regen en het onweer moesten deze muzikanten besluiten halver wege op te houden. Op 31 Maart j.l. werd de afdeeling Ko- se opouderdomspensioen voor de arbei ders, vorming van een nationaal werkloos heidsfonds, aanvatting van groote werken. Hij eischte vrijheid van handel voor de Spaansche regeering en boycot van Japan sche artikelen en zeide, dat Tsjechoslova- Vier dooden bij vliegongeluk. In de omgeving van Bar le Due (Depart, Meuse) is een sportvliegtuig neergestort, Vier inzittenden kwamen om het leven, de vijfde werd ernstig gewond. Teleurstelling. Naar Havas uit Berlijn meldt, heeft de uit gevaardigde amnestie in Duitschland een zekere teleurstelling gewekt. Over het al- gemeeen had men, na 't grootsche resultaat der volkssteming van 10 April, op 'n mild gebaar van den Führer gerekend, en wel op een amnestie, waarvan, zooal niet alle vroe gere politieke tegenstanders van het nat.- socialisme, toch minstens talrijke protestan ten en katholieken geprofiteerd zouden heb ben, die sedert maanden gevangen zitten, omdat zy datgene gepredikt hebben, wat zij als de christelijke waarheid beschouwen. Zoo zit ds. Niemöller nog steeds gevangen in het concentratiekamp van Sachsenhau- sen. Eenige clementie zouden, zoo zegt men, de vijanden der nazi's stellig gewaardeerd hebben. Men beweert verder, dat de Gestapo zich tegen een algemeene amnestie verzet heeft en dat zij daarom zulk een beperkt karak ter heeft gekregen. VERBOD VAN KINDERARBEID. Havas meldt uit Berlijn: Zondag is een wet tot bescherming van de jeugd afgekondigd, waarin in beginsel arbeid door kinderen tot 18 jaar verboden wordt. Uitzonderingen kunnen worden toegestaan, doch dan moeten de hygiëni sche omstandigheden voldoende zijn. Tot dusverre gold het verbod voor kinderen tot 16 jaar. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. 21 dooden, 19 gewonden, Bij Viana de Castelo is een autobus door een trein gegrepen. Er zijn 21 personen ge dood en 19 gewond. Negentien dooden Een Italiaansch vliegtuig, dat Zaterdag met 19 inzittenden van Tirana (Albanië) naar Rome was vertrokken, kwam niet op den vastgestelden tijd -in laatstgenoemde plaats aan. Den geheelen Zaterdagnacht en een groot deel van den Zondag heeft men naar het vliegtuig gezocht. De inzittenden waren voor het meerendeel journalisten die van de Albaansche kroningsfeesten naar Italië terugkeerden. Gistermiddag werden de overblijfselen van het vliegtuig gevon den. Bij Maranola, niet ver van Formia, dat halverwege tusschen Rome en Napels ligt, Het bleek dat de machine tegen een berg was gevlogen en in brand was geraakt. De negentien inzittenden, veertien passa giers en de bemanning, zijn allen om het leven gekomen. Tot de passagiers behoor den de gezant van Albanië te Rome, vier Duitschers, een Engelschman, een Ameri kaan, een Griek en een burger uit Dantzig. Het ongeluk zou een gevolg zijn van den mist. Het wrak van het vliegtuig werd door herders gevonden. lynsplaat opgericht van de Nederlandsche I kye tegen een mogelijke gewelddaad be schermd moet worden. In de provincie werden vrijwel in alle I steden optochten en betoogingen "gehouden, waaraan door duizenden werd deelgeno-1 men. Maar op zeer beperkte schaal. In verband met de inlijving van Oosten rijk bij Duitschland, heeft Hitier op den 1 Mei-dag een amnestie afgekondigd. De amnestie geldt voor politieke delinquenten, veroordeeld tot niet langer dan een half jaar gevangenisstraf, indien de veroordee ling nog niet ten uitvoer gelegd is. Zij geldt voorwaardelijk voor veroordeelden tot straf fen tusschen zes maanden en een jaar, in dien het vonnis nog niet geëxecuteerd is. Samenzwering tegen de veiligheid van den staat en verraad vallen echter buiten de te Bouchaute (België) heeft op zijn ver-1 den. In Westminister ontmoetten een af-1 amnestie, die ook niet geldt voor hen, die zoek eervol ontslag gekregen als dijkgraaf deeling socialisten en een afdeeling fascis-1 van een „schandelijke geestesgesteldheid" ten elkaar. De fascisten gingen langs den I blijk geven. De wet spreekt niet over de- polder. Op de' lijst voor aanbeveling van zijn I kant van den weg staan en brachten den I genen, die in een concentratiekamp zijn op- opvolger is als no. 1 geplaatst voor den I fascistischen groet, waarop de Labourman- I gesloten en schijnt niet bedoeld te zijn voor Angelinapolder de heer M. van Yekeren enl nen antwoordden met opgeheven vuist. Erj hen, die daar door de Gestapo werden ge- voor den Koninginnenpolder de heer C. I werd over en weer geschreeuwd en gejoeld, Cuelenaere. hier en daar werd even gedrongen, maar Vereeniging voor Luchtbescherming met 36 leden. Het bestuur besloot* huis aan huis een circulaire te doen bezorgen om de men schen aan te sporen zich op te geven als lid van de afdeeling. Het succes is boven verwachting geweest, want thans hebben reeds 448 personen de lijsten geteekend. y De viering te Londen. De eerste Mei in Londen werd gekenmerkt I M ngw "iMHBHsnsn ww«w« communlsten en antifascisten in Hydepark BIERVLIET. De heer Pr. de Dobbelaere I en een fascistischen optocht door Zuid-Lon- interneerd zonder door de rechtbank ver oordeeld te zijn. Missionarissen in Abessynië vermoord. Drie Italiaansche Capucijner missiona rissen en twee jeugdige inboorlingen, die bij hen inwoonden in het dorp Endebar in de Abessijnsche provincie Harrar, zijn door een twintigtal Gallas en Amharas, die de uniform der Italiaansche Askaris droegen, vermoord. Twee andere Capucijners van denzelfden missiepost, ontsnapten aan den dood door zich in het struikgewas te ver bergen. NEGEN ARABISCHE POLITIEMANNEN GEDOOD. Gistermorgen zijn negen Arabische poli tiemannen gedood tjjdens een uiterst hef- tigen aanval van terroristen op een ver plaatsbaren post nabij Tulkarem. De aan vallers leden eveneens zware verliezen. ROOSEVELT GAAT VISSCHEN. President Roosevelt heeft zich Zaterdag te Charleston ingescheept op den nieuwen kruiser „Philadelphia". De president gaat een week visschen. Uitreiking diploma's. OOSTBURG. J.l. Zaterdag had aan de Ambachtsschool voor Oostburg en Om streken" de uitreiking plaats der behaalde diploma's. De voorzitter, de heer P. Eras mus, was wegens ongesteldheid afwezig; zy functie werd waargenomen door het oudste aanwezige bestuurslid, den heer J. de Hullu te Breskens, die in zijn openings woord vooral den nadruk legde op de door de Regeering z.i. ondoelmatige beslissing den 3-jarigen cursus om te zetten in een 2-jarige. De directeur, de heer J. W. J. Cock, gaf bij uitreiking der diploma's den jongelieden nog eenige wenken voor het geval zy straks bij een patroon in de practijk komen. Gediplomeerd werden van den 3-jarigen cursus de smeden: P. J. A. Geeraert, W. Krocké, P. A. Cornelis, en J. Risseeuw te Groede, J. A. le Roy te Zuidzande, A. W. la Gasse en C. de Martelaere te IJzendijke, J. A. van Sprundel en V. P. Naessens te Aardenburg, L. P. Masclee, J. A. Boidin, L. de Schot, J. J. Kerkhof en M. M. Meijer te Oostburg, J. J. van Luijck te Schoondyke, O. P. de Bruijne te Aardenburg, L. J. Ver- berkmoes te Waterlandkerkje, I. P. van Dijke te Breskens en M. A. de Roo te Kad- zand. Verder de timmerlieden: J. van der Plas en A. J. Lako te Zuidzande, P. J. Bouwens en J. J. Notebaart te Groede, F. J. de Pauw te Schoondyke, H. Coppens te Sluis en J. A. van Zele te Hoofdplaat. De schilders: A. A. van Damme te Sluis, P. Ritico en P. D. Leenhouts te Oostburg, P. W. van der Hooft en H. R. Driessens te IJzendijke, J. de Smidt te Retranchement en P. P. Keijmel te Breskens. Voor de telken jare voor de beste pun ten uitgeloofde premie van 5.aan de twee beste leerlingen waren dit jaar de schilders aan de beurt en kregen A. A. van Damme en P. W. van der Hooft ieder 5. Het was dit jaar de eerste maal, dat aan leerlingen van een 2-jarigen cursus een diploma werd uitgereikt; in aanmerking kwamen de smeden: WJvan de Vijver en H. van den Ameele, S. H. Mulder, A. J. Verduijn, P. C. Dhondt, I. Brugge en J. C. van der Werff te Groede, E. F. Bonte en A. L. Viane te Sluis, O. de Betue te IJzen dijke, J. M. Lucieer, P. J. Beun en J. Pari- daen te Sint-Kruis, J. Blaakman te. Hoofd plaat en J. van Male te Breskens. Verder de timmerlieden: C. H. M. de Smidt en J. Krijger te Sluis, E. B. Verhulst en B. Daan- sen te Oostburg, G. M. C. Niermans te Breskens, G. A. van Hevele te IJzendijke, J. H. Moelaert te Sint-Kruis en H. R. de Vleeschhouwer te Aardenburg. Voorts de schilders: G. P. Verhoosel en J. C. Focke te Sluis, G. Pieters te Aardenburg en J. F. Boone te Hoofdplaat. Afgewezen 2. Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klasse de smeden: F. J. van Dalen, J. P. Reynhoudt, E. O. Cuelenaere, H. J. Musson en A. J. Reijniers te Aardenburg, J. H. Roose en J. Brugge te Biervliet, J. Mus- sche en J. A. Huisman te Oostburg, J. A. Provoost en A. J. Provoost te Groede,^ P. J. Goossen en J. P. Roofack te IJzendijke, J. Versprille te Nieuwvliet, P. Leenhouts en J. P. van Luijk te Kadzand, verder de timmerlieden: IV. I. Daansen te Aarden burg. E. F. Doolaege, F. J. Barra, W. le Roij en J. Cauwels te Oostburg, J. S. Huigh te Schoondijke, E. M. Standaert te Eede, C. J. Coppens te Sluis en P. du Rie te Groede. Niet bevorderd 8. Schilders waren er niet. Toegelaten zyn 31 nieuwe leerlingen en wel 15 smeden, 9 timmerlieden en 7 schil ders. De „Bronswijkprijs", zijnde voor een waarde van 7.50 aan boeken ter keuze, werd toegekend aan V. P. Naessens te Aar denburg, als de beste der met diploma ver trekkende leerlingen. Een buitengewoon groot aantal ouders van leerlingen woonde ditmaal de plechtig heid bij. Zondag herdacht de heer J. J. Oranje,; hoofd der dr. A. Kuyperschool, te Amster dam-Noord den dag, dat hij veertig jaar aan het Chr. Onderwijs verbonden is. Opgeleid aan de Chr. Normaallessen te Goes was hij als onderwijzer werkzaam aan Scholen met den Bijbel te G o e s en te Sliedrecht. Daarna gaf hy gedurende een 20-tal jaren onderwijs aan de Keuchemus- school te Amsterdam. Met ingang van 1 Sept. 1922 werd hij benoemd tot hoofd der dr. A. Kuyperschool te Amsterdam-Noord.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2