IN SMAAK ROOKT HET RADIO-NEDERLANDSCH. TRIUMPH 1 CENT VIRGINIA ENTIES D E TRIUMPHATOR KRONIEK van den DAG. Sproeten komen vroeg in inkomst TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 3# APRIL 1938. No. 101. agd ur R: Ruim prachti- Te aan- Brieven t Blad. od cel BOND. De droevige Kakofonie uit onze Luid-Sprekers. De Engelsche begrooting wekte teleurstelling. het voorjaar, koop tijdig een pot Spriitoi. Bij alle Drogisten. BRlllll naar St. )ranje ca- e Ruyter, Fastenau Swingers, dansante. geeft op 8.15 uur, Noordstr. :kh. Baur- Verhagen, een toeg. 9113181 raagd, te en de 18 >urg. gevraagd en, Brak- gen onge- en omstr. jgeleid te ooge pro- komen in r. d. Blad. i30 Juli ïlle, liefst aapplaat- aan Mej. weg 15, re. Dp Douwd en tizen aan üllijk. Te elle. 'EN: Een >iano met goed als n Boekh. ddelburg. GEB.: in uis, merk ouwense, ddelburg. NEN ook ot in het :olen ad nihakken Schoen- 12, Mbg. t Piano, Te be- Piano- Noor d- ren, ver- ADRES en blijft tat, Mid- lS, maar rijwielen vlug en :n nieuw merken 78 Mbg. JES I I en net- zooltjes nmihak- Electr. M'burg [lans- en anjaard- ïieuwste eker dat uw haar ire mid- raat 99, luto rij- ïens bij U het stads- ibedrijf- )urg. perking :h tinge® uffrouW e Kad® thurg- De Engelsche belastingdruk. Sir John Simon, de Engelsche minister van financiën, heeft zooals men weet voorgesteld het gat in de begrooting voor het komende jaar te stoppen met de mid- delen, verkregen uit enkele belastingver- hoogingen: de schroef der inkomsten-be lasting wordt uitgezonderd voor de la ge klassen opnieuw aangedraaid en even eens die der heffingen op olie en thee Het Engelsche volk had dit niet ver wacht. Het vermoedde wel, dat de astronomische bedragen, welke voor de bewapening noodig zijn, de begrooting over hoop zouden halen, maar het dacht er op te kunnen vertrouwen, dat de minister andere middelen dan belastingverhooging voor dekking van het tekort zou aanwenden. Over 't algemeen stelde men zich daarbij gouden bergen voor van reeds eerder aan gekondigde maatregelen tegen belasting ontduiking. Het Engelsche belastingstelsel is een net met hier en daar wijde mazen. Iedereen weet dat heel wat behendige fis cale vischjes deze wijde mazen opzoeken, om er door te glippen. Sir John legde in zijn Lagerhuisrede voor deze behendigheid openlijk een zekere bewondering aan den dag, doch hij zeide tevens er nu onverbid- dellijk een eind aan te zullen maken. In ste de van ettelijke millioenen, verwacht de minister echter, dat de strenge maatrege len niet meer dan een millioen extra in de schatkist zullen brengen en dat viel zoowel den leden van het Lagerhuis, als het Engel sche publiek geducht tegen. Men had zich blijkbaar heel weidsche voorstellingen ge maakt van de bedragen, welke de belas tingontduikers den fiscus onthouden. Hoe teleurstellend 's ministers belasting plannen mogen zijn, er is geen sprake van, dat het parlement zich er tegen verzetten zal. Integendeel: men legt er zich bij neer met een zekere respect voor de regeering: men begrijpt, dat een bedachtzaam gouver nement, als nu wordt gevoerd, altijd beter is dan een leeningspolitiek, welke de groot ste lasten nu eenmaal op het nageslacht afwentelt. Zulks is zeer zeker oirbaar, in dien dat nageslacht ook in hoofdzaak de vruchten plukt van de zooveel geld verslin dende maatregelen. In het onderhavige ge val is dat niet zoo. Het spreekt vanzelf, dat de teleurstellen de indruk van sir John's belastingplannen aanmerkelijk wordt verzacht door het feit, dat de kleine man niet onder de verhooging der inkomstenbelasting valt. Deze verhoo ging begint te werken voor vrijgezellen met een inkomen boven de 270 pond en voor getrouwde paren met kinderen bij inko mens boven de 460 pond. (Een- pond is thans 9 Nederlandsche guldens). Bij het beschouwen van deze cijfers moet men in aanmerking nemen dat de loonen en sa larissen in Engeland, door den veel hoogeren levensstandaard, veel hooger zijn dan in ons land. Vijf honderd pond bijvoorbeeld is een (Vervolg 2e kolom bovenaan. STATEN-GENERAAL. DE BEGROOTING VAN ONDERWIJS GOEDGEKEURD. De Eerste Kamer is gisteren reeds vroeg in den middag, dus ruimschoots binnen den vastgestelden tijd, gereed gekomen met de behandeling van de begrooting van het de partement van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Hiermee is het laatste hoofd stuk der rijksbegrooting voor het jaar 1938 de Staten Generaal gepasseerd. De heer Woltjer (a.r.) begon gisteroch tend met een speech, welke zelfs voor de Eerste Kamer lang genoemd mocht wor den. Hij onderschreef het verwijt 'niet, dat de minister zich op wetgevend gebied wei nig vruchtbaar heeft getoond. Desalniette min drong hij aan op een algeheele her ziening van de lager onderwijswet, op een nieuwen algemeenen maatregel van be stuur, regelende de samenwerking tusschen universitaire faculteiten, op spoedige wet telijke regeling van het voorbereidend on derwijs en op een herziening van alle onder wijswetten in onderling verband. De heer Briet (a.r.) heeft daarna da overlading van het leerprogramma op de lagere school besproken. Wat hebben onze kinderen aan allerlei bijkomstige kennis, als zjj hun taal slechter schrijven dan onze Duitsche dienst boden de hare? vroeg hij. In de middaguren heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de heer Slotemaker de Bruine de sprekers be antwoord. Dat zijn bewind weinig vruchtbaar was, wat wettelijke maatregelen betreft, be- streed de minister door een heele serie maatregelen, welke hij getroffen heeft of nog in voorbereiding heeft, op te noemen. Dat de minister sommige maatregelen zoo als de verlaging der leerlingenschaal bij het lager onderwijs moet afwijzen, is te wij ten aan den ellendigen budgetairen toe stand De minister zal waar zulks noodig blijkt in de klassenbezetting verbeteringen aanbrengen en daardoor zullen ongeveer zevenhonderd boventallige onderwijzers aan het werk komen. Een wettelijke regeling van het tuchti- gingsrecht der onderwijzers is van den mi nister niet te verwachten. De overlading van het program van het lager onderwijs mag men niet generaliseeren. Er is op de verschillende scholen heel wat variatie. Ten slotte heeft de minister gewaar schuwd tegen de opvatting, dat de staat zich belasten moet met de volledige opvoe- ding. De school heeft naast het gezin slechts een aanvullende taak. Nadat nog korten tijd gerepliceerd was is de begrooting aangenomen zonder hoof- aeipke stemming. De sociaal-democraten en e nationaal-socialisten wilden geacht wor- -uen te hebben tegengestemd. betrekkelijk bescheiden inkomen. Men ver wondert zich steeds over de groote salaris sen die in Engeland betaald worden, krijgt den indruk, dat alle Engelschen rijkaards zijn, benijdt den Britschen middenstander met eenige kinderen die 1000 pond per jaar verdient. Het schijnt echter dat 1000 pond (dus ongeveer 9000) voor een man met schoolgaande kinderen in Engeland heele- maal geen uitzonderlijk inkomen is. Zoo iemand nu betaalt ruim 128 pond belasting. Een vrijgezel met hetzelfde inkomen daar entegen moet 166 pond betalen. Voor men- schen met betrekkelijk lage salarissen is de belastingdruk lang zoo hoog niet. Een vader met een kind bijvoorbeeld die 325 pond -verdient, betaalt slechts ruim 1 pond belasting. De Engelsche belasting is dus wel zeer sterk progressief. Als men meer dan 2000 pond verdient komt men nog voor een extra belasting in aanmerking, de z.g. surtax. Hier is de progressie zoo sterk, dat menschen met heel groote inkomens ont zettend veel belasting moeten betalen. Aan die progressie nu wijt men vooral de vele belastingontduikingen, waaraan Sir John Simon een einde wil maken. De Engelsche inkomstenbelasting drukt dus alleen bijzonder zwaar op de hoogere inkomens. Voor den kleinen man zijn de indirecte belastingen veel moeilijker te ver werken. De belasting op alcoholische dran ken bijvoorbeeld brengt niet minder dan 109 millioen pond op, een bedrag groot ge noeg om de heele Engelsche vloot 11 maan den en 28 dagen aan het varen te hou den m%m\m „Dames en heejen, het vojgende nummej van het pogamma is"Onze Nederlandsche taal wordt verminkt, verknoeid en verslonsd voor onze mikrofonen. Achterbuurtklanken worden dagelijks over heel de wereld voor Nederlandsch uitgezonden. Overheid en Omroepvereenigingen hebben hier een taak. De heer P. J. M e e r t e n s, secreta ris van de Dialectencommissie der Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen en lid der Commissie voor de Uitspraak van het Nederlandsch, schrijft ons: De geschiedenis der techniek kent waar schijnlijk geen tweede voorbeeld van een zoo snelle verovering der menschheid door een nieuwe technische uitvinding als dat van de radio. Met uitzondering van de allerjongsten herinneren wij allen ons nog levendig onze eerste ontmoeting met dit wonder der techniek, die betrekkelijk nog zoo kort achter ons ligt. Thans reeds is de functie van de radio in onze samen leving niet gemakkelijk te overschatten, en het laat zich bij de steeds voortdurende vervolmaking van dit geestelijke verkeers- orgaan niet voorspellen, welke vlucht het in toekomende jaren zal nemen. o. Aan een orgaan van zoo groote en in grijpende beteekenis voor onze samenle ving mag men hooge eischen stellen. Dit is niet alleen een recht, maar zelfs een plicht. De macht van het gesproken woord is te zeer bekend, dan dat ik daarover op deze plaats zou behoeven uit te weiden. Als algemeen beginsel is het, naar mijn ge voelens terecht, dat de overheid de radio onder haar voortdurende en scherpe con trole heeft gesteld, al kan men dan voor de wijze, waarop deze controle wordt uit geoefend, niet altijd een even groote be wondering hebben. De bedoeling van dit toezicht is, er tegen te waken dat de ra dio de tolk wordt van uitingen, die in strijd zijn met de algemeene landsbelangen, met de goede zeden, met de geloofsover tuiging van de staatsburgers, kortom met alles wat de volksgemeenschap als geheel zou kunnen schaden. Eén ding echter ziet deze con trole over het hoofd, één euvel Iaat zij, dag in, dag uit, ongehin derd passeeren en dientengevolge ongestoord binnendringen in tien duizenden huiskamers, in honderd duizenden hoofden binnen, en niet te vergeten ook buiten onze grenzen: het verminken, ver knoeien, verslonzen van het ge sproken Nederlandsch! Het is met die uitspraak van het Ne derlandsch voor onze omroep-mikrofonen werkelijk heel erg gesteld. Ik heb de moeite genomen enkele dagen aan een uitstekend radiotoestel met strikt wetenschappelijk-objectieve instelling te luisteren naar de sprekers die in vasten dienst staan van de omroepvereenigingen en wier stem we dientengevolge, wat de meesten betreft dagelijks, en voor de rest tenminste wekelijks een of enkele malen kunnen beluisteren. Ik heb daarbij geen aandacht geschonken aan w a t zfl zeiden, maar alleen gelet, en dat heel nauwkeurig, op de manier waarop zij spraken, op de klanken, die zij voort brachten. Het resultaat is verbijsterend! Maar aangezien de meeste menschen ik zonder mijzelf niet uit nu eenmaal zelf slordig spreken, als een noodzakelijk gevolg van de verwaarloozing van het spreekonderwijs op de lagere school! valt ons het slecht gesproken Nederlandsch, dat uit onzen luidspreker komt, niet zoo op. We laten al gauw invloed op ons uitoefenen door andere factoren: een pret tig stemgeluid, een welluidend timbre van een warmaandoende stem, en daardoor ont gaat het ons, hoe die stem eigenlijk spreekt, hoe ze het gesprokene eigenlijk zegt. Maar wie zich de geringe moeite neemt, eens goed te letten op de u i t- spraak van onze omroepers, de aan kondigers der radio-programma's en alle andere laat ik 'maar zeggen „officiëele" sprekers voor onze Nederlandsche omroep- mikrofonen, zal zijn ooren niet willen ge- looven! De klinkers, vooral de a, worden in alle denkbare variaties, die de dialecten van het Nederlandsch kennen, ten gehoore ge bracht. Van de medeklinkers komen voor al de 1 en de r onherkenbaar verminkt te voorschijn uit de bes te luidsprekers, die de techniek tegenwoor dig kan maken. „Dames en heejen, hetevojgende nummej van het pogamma is De assimilatie, die in de gesproken taal een zoo groote rol speelt, wordt door vele sprekers, die het nu eens heel netjes wil len zeggen, stelselmatig genegeerd. Klan ken, die zich bij voorkeur thuis voelen in de achterbuurten van onze groote steden, worden dank zij de radio over de heele wereld als gesproken Nederland sche taal uitgedragen. Dat het Neder- landsch-sprekende deel der bevolking van een bevrienden naburigen staat met verba zing daarnaar moet luisteren, en dat wij ons, zoo al niet voor onszelven, dan toch zeker voor onzen buurman moeten scha menniemand schijnt nog op deze ge dachte gekomen te zijn en toch ligt zij voor de hand. Het verkeerd leggen van een klemtoon schijnt vervolgens tot voorschrift te zijn geworden („Hier is verder niets aanwezig" i.p.v. „Hier is verder niets of verder niets aanwezig." En deze kakofonie stort zich dag in, dag uit en jaar in, jaar uit als een niet te stuiten vloedgolf over ons heen. De luistervink, die vrij geregeld op het vinketouw zit, moet wel sterk in zijn schoenen staan, wil hij zijn Nederlandsch verondersteld dat hij het behoorlijk spreekt ongerept uit deze onaf gebroken aanvallen bewaren. Is deze kakofonische vloedgolf inderdaad niet te stuiten? Ik meen van wél. Wie zijn oor te luisteren legt, weet dat er onder de te dezen ietwat kritisch inge stelde luisteraars ontstemming heerscht over dit euvel en dat ook in breederen kring van luistervinken verzet begint op te ko men. Vergis ik mij niet, dan zijn de radio-om- roepvereenigingen zelf niet ongevoelig voor deze klachten, .maar intusschen stellen zij, voor zoover mjj bekend, tot dusver toch maar geen pogingen in het werk, om hier in afdoende verbetering te krijgen. Men vraagt zich af, waarom de overheid hier niet ingrijpt? Het woord uit de troonrede van 1935 „dat de zuivere uitspraak van onze taal een voor werp van regeeringszorg zou worde n", is tot nu toe ijdel gebleken. Hier is een eerste, en een prachtige ge legenheid, deze belofte althans voor een zeer belangrijk terrein van overheidszorg in te lossen. In Vlaanderen staan de redacteuren van het gesproken dagblad van het Vlaamsch Nationaal Instituut voor Radio-omroep gedurig onder contrölevoor hun uitspraak, en thans is een cultureele commissie van het N.I.R. aan gesteld, die zich op haar eerstkomende ver gadering o.m. met het probleem der be schaafde uitspraak voor de mikrofoon zal bezig houden. Degenen, die wel eens naar dat gesproken dagbjad luisteren, weten hoezeer dit wat de uitspraak van het Ne derlandsch betreft gunstig af steekt bij die van het meerendeel on zer radio-sprekers, al moet hier voor een der nieuwsberichten-sprekers van het A.N.P. een gunstige uitzondering worden gemaakt. In Engeland is men er juist door de ra dio toe gekomen, een norm te zoeken voor de uitspraak van het Engelsch. Ook in Duitschland is pnen bezig, te ko men tot een uniforme uitspraak van de Duitsche taal door de omroepers. In Ne derland heeft de Commissie voor de uit spraak van het Nederlandsch haar werk zaamheden aangevangen met de samenstel ling van een reeks gramofoonplaten die eerstdaags het licht zal zien waarin een eerste poging wordt gedaan in samen hangende teksten de klanken van onze taal zoodanig weer te geven, dat volgens Finantieel economisch weekoverzicht. De terugslag in de wereldcon junctuur nog van weinig invloed op het Nederlandsche bedrijfsle ven. Gunstige dividenddeclara ties van seheepvaartrnjjen. Een goed jaar voor Unilever. De publicatie, der Engelsche begrooting, heeft de Londensche beurs een onaangena me verrassing bezorgd. De City hield er weliswaar rekening mede, dat in verband met de enorme bewapeningslasten geen gunstige begrooting zou worden ingediend, maar men had gehoopt, dat belastingver- hoogingen zouden kunnen worden verme den. Vandaar de teleurstelling over de voorgestelde verhooging van de inkomsten belasting en van de heffingen op benzine en op thee, die tot uiting kwam in een scher pe daling van de koersen van toonaange vende industriëele aandeelen. Lang heeft de invloed van de door de be grooting gewekte ontstemming zich echter niet doen gelden. Zoowel voor het pond sterling als op de Londensche beurs trad al spoedig een herstel in, toen men er zich rekenschap van ging geven, dat de belas tingverzwaring niet van zoo'n grooten om vang is, dat het economisch leven in zijn geheel er sterk onder zal lijden. Op een totaal budget van meer dan 900 millioen en de toch reeds hooge belastingen maakt een belastingverhooging met totaal 20 mil lioen niet zoo heel veel uit, althans voor het land in zijn geheel. Dit is weliswaar een schrale troost voor die bedrijfstakken, die direct door de ver hooging der heffingen worden getroffen. Zoowel voor thee, afkomstig uit de Brit- sche koloniën als uit het buitenland is het invoerrecht met 2 pence per lb. verhoogd; afgewacht moet worden, of de hieruit voortvloeiende betrekkelijk belangrijke prijsverhooging invloed van beteekenis zal hebben op den omvang van het verbruik van deze Engelsche drank bij uitnemend heid. Thee-aandeelen lagen op de Londen sche beurs dan ook speciaal gedrukt, hoe wel het moed gaf, dat op de thee-veiling, die te Londen een dag na de publicatie der begrooting werd gehouden, nog iets hooge re prijzen konden worden bedongen dan op de vorige veiling, ofschoon voor de aldaar verkochte thee de verhooging der rechten reeds van toepassing was. De verhooging van de verbruiksbelasting op benzine heeft slechts tijdelijk een ongun- stigen invloed gehad op het koersverloop van petroleumaandeelen. Ook Koninklijke Petroleum waren van Engelsche zijde aan geboden, maar locale vraag bracht hier al spoedig een koersherstel teweeg. Veel ging er echter in deze afdeeling niet om. Trou wens, over het geheel bleef de handel op de Amsterdamsche beurs binnen beperkte grenzen. Ook tegen het einde der week leefde de affaire niets op, ondanks de ver betering der stemming op sommige buiten- landsche beurzen en de publicatie van ver. dere gunstige jaarverslagen. Het blijkt thans, dat vrijwel alle bedrijfstakken in ons land in belangrijke mate geprofiteerd heb ben van het conjunctuurherstel in het af- geloopen jaar. De Indische cultures, de scheepvaart, de industrie, het bankbedrijf, alle hebben zeer gunstige resultaten kun nen boeken, zoodat zij meerendeels aan merkelijk hoogere dividenden kunnen uit- keeren dan het vorige jaar. En, wat feite lijk van nog meer beteekenis is: uit de meeste jaarverslagen blijkt dat de onderne mingen nog betrekkelijk weinig geleden hebben van den terugslag in de wereldcon junctuur, die in de tweede helft van 1937 het oordeel vap enkele honderden Neder landers van zeer uiteenloopende opleiding, leeftijd en herkomst, van „standaard-Ne- derlandsch" mag worden gesproken. Voor het eerst is thans dus een algemeen aan vaardbare norm voor de uitspraak aanwe zig, waarop men zich kan beroepen en waarnaar men zich kan richten. Ik weet zeer wel, dat er grootere vraag stukken zijn dan dat van de goede uitspraak van onze taal. Maar wie dit probleem ver onachtzaamt of het onverschillig voorbij gaat, doet toch stellig verkeerd. Belangrijk is ongetwijfeld de spelling van onze taal, maar niet minder belangrijk haar uit spraak. De overheid noch de omroepvereeni gingen zullen in afzienbaren tijd van de vele honderden sprekers, die jaarlijks voor den mikrofoon treden, kunnen vergen dat zij allen behoorlijk en beschaafd Ne derlandsch spreken. Deze eisch kan eerst dan worden gesteld, wanneer het onder wijs in dit opzicht een maar al te lang verwaarloosde taak ter hand neemt. Maar wél kan èn de overheid èn de omroepvereeniging van de ^aste medewerkers aan de radio-pro gramma's eischen, dat de taal, waarmede zij zich steeds opnieuw tot ons volk richten, welverzorgd en beschaafd en in alle opzichten verantwoord is. Men eischt van een werkman, dat zijn werktuigen, van een chirurg dat zijn in strumenten deugdelijk en in orde zijn. Waarom dan dezen eisch niet gesteld aan hen, die door hun dagelijksch contact met nagenoeg geheel ons volk een ongekend grooten invloed kunnen oefenen, ten kwade, maar ook ten goede, met het instrument waarvan zjj zich dagelijks bedienen: de menschelijke stem, draagster van het meest waardevolle bezit van een volk: de taal? (Ingez. Med.) is begonnen en dit jaar verder is voortge schreden. Slechts de Indische cultuurondernemin gen, voor zoover zij hun producten niet vooruit verkocht hebben, zullen in vollen omvang de prijsdaling voor hun producten op de wereldmarkt hebben te dragen, maar ook hun positie is intrinsiek belangrijk ver sterkt door de hooge winsten van het af- geloopen jaar. Evenals trouwens de meeste andere ondernemingen plukken ook zjj thans de vruchten van de sterke verlaging der onkosten tijdens de vorige depressie periode, waardoor zij ook beter bestand zijn tegen de nieuwe inzinking. Een groot aantal Indische rubbermijen, die een belangrijk' deel van haar rubber uit oogst 1938 tot de tijdelijk geldende hooge prijzen hebben voorverkocht, verkeeren zelfs in de gunstige positie, het loopende jaar vermoedelijk nog met winst te kunnen afsluiten, tenminste wanneer de rubber- prijs niet zooveel verder zou dalen, dat voor het resteerende deel van den oogst een mi nieme prijs zou worden behaald. Aan een tabel uit een overzicht van de Amsterdam sche Bank ontleenen wij, dat de Amstem dam-Rubber van haar op totaal 21.923.000 halve kg geschatten oogst reeds 12.740.000 h. kg verkocht heeft tegen dooreen 39.2 cent netto per kg, de Bandar Rubber (Ingez. Med.) verkocht van haar op 2.870.000 h. kg ge- schatten oogst 1.538.000 m. kg tegen 39.1 cent bruto, voor de Deli Batavia zijn de cij fers resp. 6.325.000, 2.530.000 en 42.1 cent cif., voor de Oost-Java Rubber 1.040.000, 366.000 en 48,3 vent cif., de Indische Rubber 1.463.000, 192.000 en 48.8 cent fob. Het per centage der verkoopen, evenals de gemid delde prijzen, waartegen verkocht werd, loopt dus nog al uiteen en men zal goed doen, zich bij aankoop van rubberaandee- len eerst op de hoogte te stellen van de po sitie der desbetreffende Mij. ten aanzien van de vóórverkoopen. In de afgeloopen week is de rubberno- teering te Londen opnieuw tot onder de 6 d. per lb. gedaald, de noteering te Am sterdam tot 24% cent per kg. De flauwe stemming houdt verband met de vermin dering van het rubberverbruik in Amerika; dit bedroeg n.l. in de eerste drie maanden van dit jaar slechts 83.784 ton tegen 156.769 ton in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar. Terwijl rubberaandeelen op de Amster damsche beurs van aanbod te lijden hadden, konden- verschillende scheepvaartwaarden nog in koers verbeteren, onder den invloed van de nieuwe gunstige dividenddeclaraties. Voor het eerst sinds 1931 heeft de Stoom vaart Mij. Nederland dividend aangekon digd, en wel van 6 terwijl de Kon. Pa- ketvaart haar dividend van 6 tot 9 ver hoogt. Behalve de aandeelen van deze on dernemingen waren ook die van de Ned. Scheepvaart Unie hooger, welke laatste, naar men weet, een holding-mij. is van aandeelen der beide genoemde mij en en van de Rotterdamsche Lloyd, welker divi- dendbesluit eveneens met belangstelling te gemoet wordt gezien. Een verlevendiging van de stemming in de industriëele afdeeling bracht zelfs het mooie jaarverslag van het Unilever-con cern niet, dat een geconsolideerde winst aanwijst van 114.7 millioen tegen 112.7 millioen in het vorige jaar en een nettoin komen der moeder-mijen van 82% mil lioen. Na aftrek van dat gedeelte der win sten, hetwelk aan buitenstaande houders van pref. en gewone aandeelen in onder- hoorige en geliëerde mijen toekomt en van de dividenden op het pref. kapitaal van de moedermijen beloopen de winsten, welke aan de houders van gewone aandeelen in die moedermijen ten goede komen voor de N.V. Unilever 19.97 millioen tegen 13.42 millioen vorig jaar en voor de Unilever Ltd. 25.08 tegen 27.67 millioen. Voorgesteld wordt voor de beide ondernemingen een di vidend van resp. 7% en 10 waarop reeds 3 resp. 4 ad interim is uitgekeerd. Op de beleggingsmarkt waren de meeste koersen tijdelijk iets lager, maar dit heeft eenige geldnemers niet afgeschrikt, met nieuwe leeningen op de markt te komen. Noord-Holland emitteert een negenjarige 2% leening van 7.71 millioen (waarvan reeds 5.27 millioen geplaatst) a 102% de Gemeente Groningen komt met een 3% uitgifte a 101% ter aflossing van de 3% leening 1837 n. In beide gevallen zijn de nieuwe voorschriften van de Ver. voor den Effectenhandel inzake den aflossings- koers bij vervroegde terugbetaling in toe passing gebracht. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 3 Nederland (96/05 9714—98. 3%3% Nederland '38 101%—101—101% Kon. Petroleum 334%—327—332% Amtserdam Rubber 200191%196% Handelsver. Amsterdam 434420424 Deli Batavia Mij. 232—220%—223 Deli Mjj. 289—278—280 Kon. Paketvaart 169%—175—168 Stoomvaart Mij. Nederland 110%112 —111 Philips' Gloeilampen 284%276278 Unilever 153%—152—155—154% Fokker 345—329

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5