fö&Oftrtttctule HIDDELBU 1 HE COURANT „LU Ml ERE" Oss, Rome en de Rest Overeenstemming tusschen Londen en Parijs. COURANT Inzake Tjecho-Slovakije. De vliegtuigproductie wordt verdubbeld. ZEELAND. GOES. Dat vindt hij mooi, zoo'n CHROOM iSSSSitis! SIGARETTENKOKER!! chenkenhuïs VAN DER REST VLISSINGEN. LANGEDELFT - MIDDELBURG brengt U toch steeds iets aparts! ZIE ETALAGE. WALCHEREN. Botsing tusschen motorrijwiel en vrachtauto. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crf. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 101. DRIE BLADEN. ZATERDAG 30 APRIL 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden meaedeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. ii. "Wij eindigden ons vorige artikel met de stelling, dat waakzaamheid en weerbaar heid geboden zijn, wanneer het roomsche kanonieke recht zich tegenover, of boven, het wereldlijke recht tracht te stellen. Twee bedenkelijke symptomen daa^"" zijn den laatsten tijd openbaar gei Het eene is het concubinaatsgevai andere ligt in Oss. Wat het eerste betreft: volgens den roomsch-katholieken godsdienst is, zooals men weet, het huwelijk naar zijn saeramen- teelen aard pas tot stand gekomen nadat het volgens de ritueele regelen van dien eeredienst door den priester in de kerk vol trokken is. Het burgerlijk huwelijk is daar bij, naar roomsche opvatting een vanwege het wereldlijk gezag noodzakelijke admini stratieve formaliteit, maar het voor de bur gerlijke overheid alléén voltrokken huwe lijk is, volgens het kanonieke recht, géén huwelijk. Omgekeerd is een, naar de roomsche ker kelijke voorschriften voltrokken, huwelijk (met de intentie dat het huwelijk ook wer kelijk tot stand zal komen) niet meer ont bindbaar, zelfs door den Paus niet; de echt scheiding van een wezenlijk huwelijk kent de roomsch-katholieke kerk niet. Een volgens de voorschriften der room sche kerk getrouwd paar blijft dus, ook als het van den burgerlijken rechter een echtscheidingsvonnis verkrijgt, gehuwd vol gens hèt kanonieke recht. En indien nu een van deze twee burgerrechtelijk ge- scheidenen voor de burgerlijke overheid, burgerrechtelijk volkomen wettig, een tweede huwelijk aan gaat, dan is dit laat ste, naar het kanonieke recht, een over spelig samenhokken en géén respectabele echtvereeniging. Nu versta men ons wel: tegen dezen stand van zaken hebben wij op zichzelf geen enkel bezwaar. Maar: het voren staande geval heeft zich eenige jaren ge leden voorgedaan, en toen heeft een Ne- derlandsche rechter een Nederlandsche staatsburgeres die voor een Nederlandsche rechtbank terecht stond, op grond van dit k a no n i e k e recht, waarmede die Nederlandsche rechter daar ien toen niets te maken had, niette min voor de voeten geworpen dat zij met den man, waarmede zij in wettigen echt vereenigd was, in concubinaat zou leven, d.i. overspelig zoude samenhokken. Ziedaar nu het dreigende gevaar van cleriealen invloed, naar clericale over- heersching voerende» helder voor oogen gesteld. Gelukkig heeft dit geval destijds nog al wat stof doen opwaaien, zoodat vooralsnog voor herhaling niet te vreezen zal vallen. Het andere geval ligt in Oss: men vindt het in een zinnetje,* voorkomende in het voortreffelijke artikel in „De Telegraaf' van 20 April '38, Avbl. ...„doch-de wacht meester zegt, dat de Officier van Justitie hem mededeelde de zaak niet te willen ver volgen, omdat hij de affaire wel met den bisschop zou regelen." Ook hier komt de invloed van het roomsch-katholieke kerkgenootschap en van hare „bedienaren" op een, naar veler ge voelen in staatszaken onjuiste, wijze om den hoek kijken. Dat een officier op gron den [zijns inziens] aan het algemeen be lang ontleend, van verdere vervolging eener zaak afziet, is zijn wettig recht en dus z ij n zaak; het wetboek van strafvordering be vat voor hem op dit punt geen andere be perking dan dat „het algemeen belang" zulks vordert. Maar dat „regelen van de af faire met den bisschop", daar zit het hem en. dat wordt o.i. uiterst bedenkelijk. Want voor de Nederlandsche justitie is een bisschop een partic ulier gelijk een kruidenier of een directeur eener ven nootschap of een president eener synode of een opperrabijn. En indien nu een officier van justitie, na het besluit genomen te hebben, een zaak, zooals dat heet, te seponeeren, mogelijk nog van oordeel kan wezen, gerechtigd en verplicht te zijn, een andere overheid s- persoon als zoodanig uit den inhoud van zijn dossier inlichtingen te verstrekken, die in het algemeen belang tot bepaalde dis ciplinaire of organisatorische maatregelen zouden kunnen voeren, geheel anders wordt het, als men de vraag stelt, of dit recht den officier van justitie ook ten aan zien van een particulier, het zij dan een wereldlijk of geestelijk heer, zou toe- K°wG-n' Dat *Ükt op zjjn minst kwestieus. b zouden ons kunnen voorstellen, dat er /'u11 storm van verontwaardiging zou opsteken in ons land, indien bekend zou wor" den, dat een officier van justitie een ver volging tegen een N.S.B.-er „op gronden aan het algemeen belang ontleend, zou hebben gestaakt omdat hij de affaire wel met den heer Mussert zou regelen." Of van C0,miTllnis!' een liberaal, of een chris- tehjk-histonsch man, om de zaak met den heer Wijnkoop, den heer Wendelaar of den heer Slotemaker de Bruine te regelen. Of van een dominee of een rabbijn, omdat men de zaak „wel met den president van de sy node, of met den opperrabijn zou regelen". vermoedelijk Nu kan en zal men van r. katholieke zijde zeggen: hoe durft Gij een kerkvorst, een „doorluchtige hoog waardigheid", op één lijn te stellen met een gewonen particulier? Dan antwoorden wij: dat moge U wellicht pijnlijk zijn, maar dat is dan niet ons werk, doch het is de wet: zie art. 3 van de wet van 1853: „de kerkgenootschappelijke titulaturen ge ven t.o.v. het wereldlijk gezag geenerlei aanspraak, rang of voorr6gt." Als een dominee of rabbijn zich aan een ernstig misdrijf schuldig maakt, dan moet hij o.i. daarvoor als een gewone staats burger terecht staan. Net zoo goed als men een ambtenaar, een officier, een horm- leeraar, of welken anderen normalen staats burger ook niet zal ontzien vanwege zijn geleerden ambtelijken of krqgsmanneiijken staat. Welnu: in dit opzicht mogen, naar ons gevoelen, de bedienaren van den roomsch- katholieken godsdienst, noch welke ande re r.k. Nederlandsche staatsburgers, in den staat der Nederlanden ook maar een grein bevoorrecht worden. T*~'* zeggen niet, dat zulks thans wel „.a dat te mogen zeggen, zouden we het moeten kunnen bewijzen. Wij zeggen alleen: het schijnt ve len zoo toe, dat het geschiedt, althans dat de tendentie hiertoe aanwezig is, en dat wekt wel eens een gevoel van onbe haaglijkheid. Het Nederlandsche volk moet nu .de overtuiging krijgen, dat voor deze gevoe lens, dezen schijn in werkelijkheid geen, althans geen voldoende grond bestaat. Of, mocht er in dit opzicht al eens een en kele, menschelijk verklaarbare mis stap gedaan zijn, dat deze niet door ver dere gevolgd zal worden. Men zal misschien in sommige kringen meenen, ons mogelijk zelfs verwijten, dat hetgeen wij hieromtrent schreven tenslot te tóch door een soort latent anti-papisme is ingegeven. Degenen, die zoo redeneeren, vergissen zich. Het is juist andersom. In dien het niet-roomsche deel van het Ne derlandsche volk, voorzoover het te dezen aanzien niet in anti-papistischen zin vol komen verblind is, tot de overtuiging zou kunnen komen dat in Nederland het ka nonieke recht nooit of te nimmer zich op het terrein van het wereldlijke overheids gezag tot gelding zou willen trachten te brengen, m.a.w. dat de roomsch-katholieke staatsburgers in dit opzicht nimmer in een gunstige of ongunstige uitzonde ringspositie zouden komen te verkeeren, dan zou hiermede een voorname bron voor anti-papistische gevoelens weggeno men en opgedroogd zjjn! Hier ligt dus het eerste en 'o.i. het voor naamste, wijdere belang, van de Ossche zaak: het wegnemen van thans, te recht of ten onrechte, bestaande onzekerheid en gevoelens van onbehaaglijkheid op dit terrein. Het tweede punt waarop wij in ons eer ste artikel over deze zaak doelden is dan het politieke aanzicht van het geval. Er heerscht tegenwoordig, ander maal: terecht of ten onrechte, dat zij we derom vooralsnog in het midden gelaten, eenige onrust in ons openbare leven t.a.v. de vraag, of verschillende zaken niet te veel „verpolitiekt" worden. In het Ossche geval krijgt men dien indruk nogal sterk: dat het hiér een po litieke krachtproef geldt. „Right or wrong, my country!", is een Engelsche strijdleuze: -„Recht of onrecht, leve het vaderland" zou men kunnen zeg gen. Men kan zich ten aanzien van Oss niet geheel onttrekken aan den indruk, dat in de R.K. -openbare meening, op min of meer analoge wijze, de opvatting begint post te vatten: „Right or wrong, the R.K.S.P.!", met andere woorden: het gaat dan niet om wat recht of onrecht is, of Goseling gelijk of ongelijk heeft, maat hetgeen men tegen 's ministers beleid in brengt, beschouwt men dan van r.k. zijde als gericht tegen de Roomsch-Katholieke Staatspartij, en derhalve „right or wrong", wij scharen ons als één man om „onzen" minister Goseling." Zij, die zóó denken en doen, geven daar mede misschien wél blijk van een mensche lijk waardeerbaar groot aanhankelijkheids- gevoel, maar wanneer zij toch eens iets verder zouden willen zien, dan hun neus lang is, dan zullen ze toch tot het inzicht moeten komen dat dit een allergevaarlijk ste houding is, die elders niet alleen tot veel gevoelsverzet aanleiding moet en zal geven, maar die op den duur toch ook in het geheel niet in het welbegrepen eigenbelang van de R.K. politieke organi satie zelf zal zjjn. Want de R.K.P.S. zal toch niets liever willen dan een gerespecteerde tegenstandster der andere partijen te zijn en daartoe is méér dan getalsmacht noodzakelijk. Overmacht of groote macht kan ont zag inboezemen, respect komt elders vandaan. VERGEEFSCHE TOCHT VAN N.S.B.ERS NAAR OSS. Mislukte poging om onrust te wekken. Gistermiddag poogde de N.S.B. met cir ca 150 man te Oss te colporteeren. Des morgens had deN.S.B. uit Nijmegen aan den burgemeester bericht gestuurd, dat zij van twee tot vier uur zouden komen, met verzoek bescherming te garandeeren, zon der mede te deelen met hoeveel man zij zouden komen. De burgemeester van Oss telegrafeerde als antwoord, „dat hij, gebruikmakend van zijn bevoegdheid ex art. 219 gemeentewet, aan ongewenschte vreemdelingen heden (Vrijdag) het verblijf in zijn gemeente ont zegde". Dit telegram is om 11.25 uur aan den propagandaleider te Nijmegen bezorgd. Met het oog op de verwachte komst der n.s.b.'ers waren door justitie en politie de noodige maatregelen getroffen. Circo 150 n.s.b.'ers werden gistermiddag buiten Oss gehouden. Zij kwamen blijkens de auto nummers uit Noordholland, Zuidholland, Utrecht en Gelderland. Ordeverstoringen hebben, dank zij de ge troffen maatregelen, niet plaats gehad. De n.s.b.'ers hebben zich heel kalm over de ge meentegrens laten leiden en bleven tot vier uur bij elkaar op het grondgebied van Heesch. Circa 200 personen uit Oss werden op flinken afstand gehouden, zoodat zij de vreemdelingen zelfs niet konden beroepen. Opgemerkt wordt, dat het colportagever- bod anavangt op door de weeksche dagen uitgenomen Zaterdag, om vier uur. De N. S.B. had tot 4 uur willen colporteeren. De weg van plicht schijnt harder dan hij is, de weg van plezier is har der dan hij schijnt. De tweede 'dag van de besprekingen te Londen (tusschen de Fransche ministers Daladier en Bonnet en de Engelsche Cham berlain en Halifax) is vrijwel geheel aan het probleem Tsjecho-Slovakije gewijd ge| weest. Naar uit een officieel communiqué' blijkt, heeft men volkomen overeenstem ming bereikt. Voor 't overige bevatte het communiqué niet veel nieuws doch de dag blad-correspondenten te Londen weten „van bevoegde zijde" heel wat bijzonder heden te vertellen. Zoo meldt die van de N. R. C., dat de Fransche ministers zeer ingenomen zijn met het resultaat. De En gelsche ministers moeten hebben beloofd dat Engeland zoo noodig een krachtige houding zal aannemen tegenover de geva ren, welke Centraal-Europa bedreigen, en dat zij zich bereid hebben verklaard nieuwe verplichtingen op zich te nemen. Chamberlain blijft vasthouden aan de richtlijnen, welke hij heeft uiteengezet in zijn rede van 24 Maart, toen hij weliswaar weigerde zich van te voren te verbinden de onschendbaarheid van Tsjecho-Slovakije te garandeeren, maar toch duidelijk waar schuwde, dat men in geval van een Cen- traal-Europeesch conflict niet op Enge- land's neutraliteit zou mogen rekenen. Zoo is ook nu nog de Engelsche hou ding, en daarover hebben de Engelsche mi nisters bij hun Fransche collega's geen twijfel laten bestaan. De Engelsche minis ters hebben volmondig erkend, dat de op vatting als zou de kwestie van de Sude ten-Duitschers een Duitsche aangelegenheid zijn, waar de Westersche mogendheden niets mee te maken hebben, voor Enge land even onaanvaardbaar is als voor Frankrijk. Beide partijen zijn het er ge heel over eens, dat deze these niet is vol te houden. Het beste bewijs is, dat Göring Engeland na den Anschluss uitdrukkelijk verzekerd heeft, dat Duitschland niet van zins was de Tjechoslovaaksche grens te bedreigen. Daaruit alleen blijkt volgens de Britsch-Fransche opvatting, dat ook Duitschland zelf erkent, dat de twee lan den bij de kwestie van de Sudeten-Duit- scners rechtmatig geïnteresseerd zijn. Als getracht zou worden deze kwestie op ruwe wijze op te lossen, zou derhalve een ernstig gevaar voor den Europeeschen vrede ontstaan. Dat is de houding, welke de Engelsche en Fransche ministers in volkomen over eenstemming inzake de Tsjechoslovaak- sche grens hebben aangenomen. Het is in groote trekken een bevestiging van een standpunt, dat minder uitdrukkelijk reeds in de besprekingen van December vorig jaar tot uiting is gekomen. Men heeft zich echter niet beperkt tot de definitie van wat men niet zal kunnen toelaten, maar tevens over de mogelijkheid van een positieve oplossing van gedachten gewisseld. Het communiqué spreekt in dit verband van een „overeenkomst betreffende de actie, die gevoerd zou kunnen worden om een basis voor een vreedzame en recht vaardige regeling van het Centraal-Euro- peesche probleem te vinden". Deze inklee ding, en vooral het woord „actie" wekt sterk den indruk, dat men een plan heeft opgesteld. Van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, dat dit plan in groote trek ken er als volgt zou uitzien: Londen en Parijs zullen Praag ertoe be wegen binnen het constitutioneele kader nog verder gaande concessies te doen dan waartoe het zich tot nu toe bereid heeft verklaard. Tegelijkertijd zou een nieuwe toenaderingspoging tot Duitschland wor den gedaan. Zou Berlijn echter ook met de nieuwe Tsjechische concessies geen ge noegen willen nemen, dan zal het eraan herinnerd worden, dat Frankrijk onder de omstandigheden wel gedwongen zou zijn Tsjechoslovakije in geval van nood te hulp te komen. Tevens zou men er dan discreet op wijzen, dat de betrekkingen tusschen Londen en Parijs buitengewoon hartelijk zijn, en het aan Berlijn overlaten de voor de hand liggende gevolgtrekkingen te ma ken. De Fransch-Engelsche besprekingen zijn nu ten einde. Gisteravond keerden Daladier en Bonnet naar Parijs terug. ENGELAND. Naar men gisteren te Londen in goed in gelichte kringen kon vernemen, zal Lord Winterton in het Lagerhuis plannen be kend maken, waaruit blijkt dat de regee ring voorloopig besloten heeft het aantal vliegtuigen dat onder het zg. schema F einde Maart van het volgend jaar gereed moest zqn te verdubbelen en dus te bren gen van 1750 op 3500 stuks. De laatste van deze vliegtuigen moet in Mei 1940 afgele verd worden. Het besluit zou reeds van kracht geworden zijn en alle fabrieken heb ben aanzegging gekregen om dubbele ploe gen te werken. De medewerking der vak- vereenigingen is voor deze werkverruiming verkregen maar er zal de eerste weken misschien nog eenig gebrek zijn aan ge schoolde werklieden. Natuurlijk is ook meer luchtvaartpersoneel noodig en dus zullen nieuwe opleidingsscholen en kampen geformeerd worden. De officieele mededeeling van den mi- Jubileum Vakschool. 1 Mei a.s. zal de Vakschool voor Meisjes precies 20 jaar bestaan. Men hoopt dit feit volgende week eenigszins feestelijk te her denken met een tentoonstelling van werk stukken in het gebouw aan de Wijngaard straat. Orgel gekanteld. Toen de orgeldraaier G. Hijman gisteren zijn orgel uit het pakhuis naar buiten haal de, kantelde dit en kwam hij er onder te liggen. Met een zwaar gekneusde borstkast werd H. naar het ziekenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Goes. Zwemclub ,,'t Sas". Gisteravond werd de algemeene vergade ring van de Zwem- en Badclub 't Sas ge houden onder voorzitterschap van mr. A. L. W. van Heel. Uit het verslag van den penningmeester, dr. H. Snoek, bleek, dat er een batig slot was van 353 tegen vorig jaar 332. De rekening sloot met 1519. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Goedhart en J. J. de Jonge, werden herko zen. De contributie werd vastgesteld op 2 voor leden boven en 1 voor leden beneden 18 jaar. Kinderen van leden beneden 10 jaar zijn vrij. De maximum contributie per gezin zal 7 bedragen. De heeren H. van Benthem en G. Roddenhof werden opnieuw aLs Financieele Commissie benoemd. VERPLAATSING EIERVEHJNG. Dinsdag 3 Mei a.s., zal de afdeeling „eieren" van de Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland" officieel worden geopend. Aan koopers en pluimveehouders is ver zocht, hierbij van hun belangstelling blijk te geven. Doel van deze veiling is, de pluimvee houderij in Zeeland op hooger peil te bren gen, door den verkoop van eieren precies te organiseeren gelijk als elders in ons land reeds doeltreffend is gebleken. En dan z'n voorletters er in gegraveerd f 0.95 (Ingez. Med.) GOES. De kwaliteiten der Verband- stoffen, Bandages en Ziekenverplegings artikelen, die U bij haalt, in de Lange Kerkstraat, zijn buitengewoon! Speciale afdeeling voor Breukbanden, Buikbanden, Elastieken Kousen, Recht- houders enz. Maatkaarten gratis (Ingez. Med.) Enkelschroef Motortankschip „Cleodora". Van de werf der N.V. Kon. Mpij. „De Schelde" te Vlissingen is, zoo bericht haar directie ons, hedenmiddag met goed gevolg te water gelaten het Motortankschip „Cleo dora", in aanbouw voor rekening van de Anglo-Saxon Petroleum Company. De lengte van het schip tusschen de loodlijnen is 450'-0", het draagvermogen 12000 tons bij een zomerdiepgang van 27'- 6"; snelheid bij dezen diepgang 12 knoop. Het schip is gebouwd volgens de voor schriften van de hoogste klasse van Lloyds' Register, speciaal voor het vervoer van olie in de laadruimen, het is uitgerust met de modernste hulpmiddelen ter bevordering van de navigatie en de veiligheid. Twee over de geheele lengte van de ladingolie tanks doorloopende-langsschotten en 15 dwarsschotten verdeelen het schip in 27 oliedichte compartimenten voor ladingolie, 2 cofferdammen, 2 pompkamers en 1 dwars- hunker voor dieselolie. Speciale leidingen zijn aangebracht om deze tanks te ontgas sen en te beveiligen tegen brand, terwijl alle tanks zqn voorzien van verwarmings spiralen voor het geval dikke oliesoorten worden vervoerd. De motorkamer is gelegen in het achter schip. Machine installatie. Het schip zal worden voortbewogen door een enkelwerkenden achtcilinder viertakt Werkspoor Dieselmotor, type K.M.W.S. met een vermogen van 3600 as pk bij 120 om wentelingen per minuut. De ketel kan met olie worden gestookt, doch is tegens ingericht voor uitlaatgas- nister zal Maandag in extenso in het Lager huis besproken worden. TWEE DER OP CHELHAM CASTLE GESTOLEN SCHILDERIJEN TERUG GEVONDEN. Twee van de vijf oude schilderijen, die verleden week in den nacht op Zaterdag van Chilham Castle, bij Canterbury, uit de Ijjsten werden gesneden en meegenomen zijn thans terecht. Het zijn de portretten van William Pitt en Lady Clarges, beide werken van Gainsborough, die een waarde vertegenwoordigen van 30.00 pond. Palestina. (Ingez, Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige, in het Noorden tijde lijk toenemende N.O. tot N. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk nog kans op regenbuien, koude nacht met kans op nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit N. tot N.O. richtingen, zwaar bewolkte he mel met enkele opklaringen, regenbuien en plaatselijk zelfs sneeuwbuien, koude tem peratuur, plaatselijk nachtvorst. Zo-1 Mei Zon op: 4 h 32; onder 19 h 24. Licht op: 19 h 54. Maan op: 5 h 06; onder: 21 h 20. Ma 2 Mei Zon op: 4 h 30; onder 19 h 25. Licht op: 19 h 55. Maan op: 5 h 55; onder: 22 h 27. E.K. 6 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 30 1.02 13.29 7.37 19.48 Mei. Zondag 1 1.42 14.06 8.19 20.32 Maandag 2 2.22 14.47 9.00 21.18 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 30 2.58 15.25 8.33 20.53 Mei. Zondag 1 3.40 16.08 9.14 21.34 Maandag 2 4.24 16.52 9.55 22.16 ketel. Deze uitlaatgassen van den hoofd motor worden door een wisselklep of di rect naar den schoorsteen geleid of door kleppen naar den ketel. RAAD VAN VLISSINGEN. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag middag in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester C. A. van Woelderen. Afwezig de heer Marijs. Tot commissaris der N.V. Haven van Vlissingen werd benoemd de heer ir. H. C. Wesseling; tot lid in het bestuur der ge meentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon en in de commissie van toezicht op den dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering de heer J. C. A. Slikkers. Aangenomen werden de voorstellen van B. en W. betreffende wijzigingen van de gemeentelijke uitkeering bij overlijden en van de wachtgeldregeling en dat tot wijzi ging van de concessie met de P.Z.E.M. voor de berekening van het aantal gratis lampen der straatverlichting. Bij het voorstel betreffende den bouw van 154 woningen door de Woningb.ouwver- eeniging „Goed Wonen" en 89 woningen door de woningbouwvereeniging „Gemeen schappelijk Belang", waarbij de gemeente borg moet zijn voor de door genoemde wo- ningbouwvereenigingen aan te gane leenin gen, groot resp. 500.000 en 280.000, kwa men de tongen pas los. Na eenige bespre kingen werden de voorstellen met alg. stemmen aangenomen. Het badpaviljoen „Juliana" en winkelga lerij aan het strand wordt voor de sei zoenen 19381940 verhuurd aan den heer C. F. Dekker, voor 650 per seizoen. Be sloten wordt deel te nemen aan de „Frau derisico Onderlinge van Gemeenten" te 's- Gravenhage voor de gemeente c.a. Bij de rondvraag wees de hr. De Ruijter op het besluit van eenige maanden geleden, tot aanschaffing van een baby-brandspuit. Spr. heeft daarvan niets meer gehoord. De voorz. zeide dat men te Vlissingen 4 baby brandspuiten zal krijgen, doch dat de finan ciering moet geschieden door het bureau voor de luchtbescherming. De motorrijder omgekomen. ZOUTELANDE. Even na zes uur gister avond kwam van Westkapelle op den mo tor aangereden de heer H. C. Hesseling, handelsreiziger te Middelburg, Oude Vlis- singsche weg. Voor de woning van den hr. A. Koets alhier kwam hij in botsing met de vrachtauto van den heer Minderhoud, slager te Westkapelle, die naar Westka pelle reed. De heer Minderhoud. reeds links om een paar wielrijders te passeeren, waar door de heer Hesseling, die met een flinke vaart kwam aangereden, niet meer kon passeeren en met zijn hoofd tegen den bak van de vrachtauto botste. De aanrijding was zoo hevig, dat de heer Hesseling een schedelbreuk en een beenbreuk opliep en bijna op slag dood was. Dokter F. G. Vaan drager, die onmiddellijk ter plaatse aanwe zig was, kon slechts den dood constateeren. De overledene is naar het lijkenhuisje ge bracht, hetwelk door den burgemeester en de marechaussee werd verzegeld. De rech terlijke sectie zou heden plaats hebben. De heer "Hesseling is 39 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1