KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 29 APRIL 1938. N#. 100. iren |ïns- |;che )es het spook van het slot gotheborgh. de pamfletten en vergade ringen der nationaal- socialistische nederlandsche arbeiderspartij, morgen de vlaggen uit, MIDDELBURG. WALCHEREN. „wy danken u zeer voor uwe welwillende inlichtingen", zei hij vriendelijk en gaf Ba rend een hand. Feldslag volgde dit voor beeld. Toen vertrokken ze, tot aan de huis V- - ■■3T ■- I :ie- liwe litte las- lmz« |jrg. pen link, lien- del, |ger, en |rar- ren. feen- de lan- ;rek jéer tent aar- Ir. 11 lste erij- -3Vi erd. dit De misbruikte gastvrijheid. Het vreemdelingenvraagstuk, of beter: het probleem van den ongewenschten vreemdeling, verontrust den laatsten tijd de gemoederen in Frankrijk weer eens. Een nieuw probleem is het zeker niet; het hield de geesten bezig na den moord op presi dent Doumer en na het misdrijf van Mar- sêille, waaraan een koning en een Fransch minister ten offer vielen. De verdwijning van den Russischen generaal Koutiepoff, later van generaal Miller, de recente Weid- mann-affaire, brachten het vraagstuk weer aan de orde en thans staat het opnieuw in het brandpunt der publieke belangstelling. Menig minister heeft zijn krachten op een regeling dezer materie beproefd en den strijd opgegeven. Frankrijk verleent momenteel gastvrij heid,naar onze Parijsche correspondent ver meldt, aan drie millioen vreemdelingen. Alleen het aantal Duitsch-sprekenden reeds overschrijdt het half millioen en dit cijfer bereiken eveneens de Italianen, de Polen, de Spanjaarden. Meer dan zestigduizend Russen vonden in Frankrijk een wijkplaats; er wonen op Fransch grondgebied tweehon derdduizend Belgen, negentigduizend Zwit sers, dertigduizend Portugeezen, twintig duizend Grieken, achttienduizend Turken. Om maar te zwijgen van de Chineezen, de Japanners, de Armeniërs, de Tsjechen, de Amerikanen, de Engelschen, de Slavische stammen. En als men nu maar in vrede leefde. Er zou geen vreemdelingenvraagstuk zijn. He laas, maar al te vaak wordt de Fransche gastvrijheid misbruikt door het ontplooien van politieke bedrijvigheid. We zullen daar niet op ingaan, doch iedereen weet, dat Pa rijs een politieke heksenketel is geworden, doordien Duitschers het niet met hun „Führer" kunnen vinden, Italianen met den „Duce" van meening verschillen. Span jaarden generaal Franco niet als ,een va der des vaderlands wenschen te beschou wen. Iedereen weet, dat de Wit-Russen er in para-militaire vereenigingen zijn ge organiseerd en van den veiligen Parh'schen schuilhoek uit hun pijlen der propaganda op Stalin plegen af te schieten. Een ver dwijning van een gewezen generaal licht een tipje van dien sluier soms even op. Niet alleen een toevluchtsoord, menige vreemdeling heeft in Frankrijk arbeid, on dersteuning gevonden. Dat Russische gene raals taxichauffeur, Italianen kellner en Duitschers beide werden is langzamerhand bekend. Minder bekend is echter, dat het vorige jaar de armlastige buitenlanders Frankrijk zeventig millioen francs hebben gekost. In 1936 bedroeg de steun aan vreemdelingen in totaal zesendertig mil lioen. En in de millioenen loopt tevens het bedrag onder het kapittel „vreemdelingen" der rekeningen van ziekenhuizen en gevangenissen. De genoemde cijfers hebben slechts be trekking op de gecontroleerde gevallen, op de „wettelijke" buitenlanders. Wie schat het aantal der clandestien in Frankrijk ver blijvende vreemdelingen, ondergebracht bij vrienden en geestverwanten, trekkend van de eene naar de andere stad, onvindbaar in de Parijsche banlieue 7 Meer dan zeventig duizend valsche paspoorten zijn in Frank rijk in omloop. Het zal niemand verwonderen, dat men zich tè Parijs zorgen maakt en zich af vraagt of aan den toevoer van ongewensch- te vreemdelingen geen paal en perk moet worden gesteld. Uiteraard dienen de maat regelen van zoodanigen geest te zijn, dat de bona-fide buitenlanders daarvan geen na deel en zoo weinig mogelijk last ondervin den. Nog altijd is het vreemdelingen-ver keer een belangrijke bron van inkomsten. Men doet wat men kan, doch staat voor een schier hopelooze zaak. Frankrijk be zit een vreemdelingenwet, welke bijna hon derd jaar oud is, Frankrijk heeft nimmer een vreemdelingenpolitiek gevoerd. Men aarzelt om voor politieke uitgewekenen de grenzen te sluiten; het eenige, wat men on langs kon doen, toen dagelijks duizenden Spaansche vluchtelingen de Pyreneeën over kwamen^ was, hen terug te zenden op eigen wensch èf naar het gebied der nationalis ten öf naar dat der regeering. Eenige dagen geleden is tweehonderd on gewenschten vreemdelingen het verblijf in Frankrijk ontzegd. Voor het meerendeel gold het hier gevluchte Russen, die het wat al te bont hadden gemaakt. In de praktijk echter sorteert een dergelijke maatregel hoegenaamd geen effect. Want waar moet men heen met hen? De grenzen van Zwit serland, Italië, Duitschland zijn gesloten en het eenige land, dat nog in aanmerking zou komen, België, zal wel vriendelijk voor het cadeau bedanken. Iemand, die zonder verblijfsvergunning in Frankrijk vertoeft, kan krachtens de wet van 1849 met maximaal twee jaar ge vangenisstraf worden gestraft. Maar de ge vangenissen lijden reeds thans aan overbe volking en kosten de gemeenschap schatten gelds bovendien. Het is de vicieuze cirkel. Strenger controle op den binnenkomen den vreemdeling, controle op de hotels schijnt voorloopig de Fransche regeering het eenige middel om tenminste den was- senden stroom te stuiten. Als men nog wei felt is het uitsluitend terwille van den bo- na-fiden toerist, dien Frankrijk noodig heeft. De kwestie zelf echter, delicaat en gecompliceerd als ze is, lost men noch met verscherpte controle, noch met het straf baar stellen van hen, die aan ongewenschte vreemdelingen onderdak verschaffen, op. Vroeger of later zal men tot een interna tionale regeling van dit netelige probleem moeten geraken. Aldus is de meening der Fransche autori teiten. Het is een schrale troost voor de met den huidigen toestand èn de hooge be lastingen niet bijster ingenomen Franschen. Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. 16). „Ja zeker! Guus moet ook niet veel bij zonders zijn. Om zoo te zien is hij wel aar dig, maar ik heb verhalen van hem ge hoord...... nou. Alleen Max mag ik wel, maar die zie je zoo weinig; die zit in aller lei sport-clubs en schijnt daar heel gezien te zijn. Op en top een sportsman, die zich overal thuis voelt, behalve op Gotheborgh". „Zeer merkwaardig!" vond Daddy en stak ook een sigaar op. „En nu moet u ons nog even vertellen, of Karl Messing ook vijanden had." „Vijanden? Maar wie heeft die nu niet? En dan moet u net bij Karl aankomen. Natuurlijk heeft hij vijanden. Daar hebt u bijvoorbeeld David Geerts. Ik ben er zeker van, dat die Karl niet kan uitstaan. Eens was dat zijn grootste vijand. Dat zat 'm zoo. Lang geen onvermakelijke geschiede nis. Het was tijdens den oorlog. Karl had ®n, nof zÜn groentezaak en Geerts was wijnhandelaar. ze woonden schuin tegen over elkaar in dezelfde straat. Nu wilde het geva dat zaakje van Geerts ging best, maar de groenten van Karl kwijnden een beetje. Dat kun 3 e zoo hebben. In ieder ge val verdiende Karl niet genoeg naar zijn zin en weet u wat hij toen deed? Toen ging hij ook wijn verkoopen. Nu, dat was niet bevorderlijk voor de vriendschap- hii werd toen Geerts' concurrent. Woedend was die kleine David. Maar dat kon Karl niets schelen. Laten ze mij maar haten, zei hij altijd, mits ze mij maar vrezenen ik Bloemenhulde voor Prinses Juliana. Evenals de Baarnsche ingezetenen zullen de. inwoners van Soest Prinses Juliana op haar verjaardag een massale bloemenhulde brengen. Deze stoet zal aansluiten aan dien Van de Baarnsche ingezetenen. PRINSES BEATRIX-FONDS. Het bestuur van het Prinses Beatrix- fonds bericht met groote erkentelijkheid dat het een bedrag van 5.316 heeft ont vangen als opbrengst van de actie, ge voerd door de stichting „Ons Kind" en door het landelijk comité van aanbeveling van deze stichting. Het bestuur herinnert er aan, dat het Prinses Beatrix-fonds hulp verleent aan gezinnen waar kinderen bij zondere nooden hebben doen ontstaan en beveelt dit fonds nogmaals in aller daad werkelijke belangstelling aan. Het giro nummer is Den Haag, no. 75000. DE ORDEVERSTORING TE OSS. „Ongewenschte vreemdelingen" zullen Zaterdag worden geweerd. De burgemeester van Oss heeft het vol gende bevel uitgevaardigd: De burgemeester van Oss, overwegende, dat op Zaterdag, 23 April 1938, door perso nen van buiten deze gemeente op indirecte en directe wijze alhier aanleiding is gege ven tot verstoring van de openbare orde gelet op artikel 219 der gemeentewet, vaardigt het volgend bevel uit: Op Zaterdag 30 April 1938, wordt wegens vrees voor stoornis der openbare orde het verblijf binnen de gemeente Oss ontzegd aan alle niet-inwoners dezer gemeente, ten aanzien van wie de politie ernstige vrees koestert, dat zij tot stoornis der openbare orde, rechtstreeks dan wel zijdelings, aan leiding zullen geven. Personen, hierbedoeld zullen na voorlei ding voor den burgemeester door de politie over de gemeentegrens worden geleid. HOOFDREDACTEUR VAN HET „NATIONALE DAGBLAD"GEDAGVAARD IN VERBAND MET DE AFFAIRE-OSS De officier van justitie te 's-Gravenhage heeft den hoofdredacteur van „Het Natio nale Dagblad", den heer Rost van Tonnin gen, gedagvaard tegen Donderdag 12 Mei ter zake van beleediging van minister Go- seling in een artikel in het blad van 13 April, welk artikel was gewijd aan de affai- re-Oss. Massa-ontslag in de jute-industrie. De slapte in de jute-industrie, welke de laatste maanden steeds is toegenomen dreigt thans voor de gemeente Rijssen, met een inwonersaantal van ruim 10.000 zielen, die bijna geheel op de jute-industrie zijn aangewezen, catastrophaal te worden. Dé laatste weken zijn steeds meer arbeiders ontslagen, waarbij zeer kort geleden in één week vijftig man. Door gebrek aan orders zal thans aan aan ze verdien! En kijk dat deed Karl nu juist niet in dit geval: zijn wijnzaak kwijn de óók. Terwjjl David schatten verdiende; die liep met zijn neus in den wind en keek Karl haast niet aan. En dat, terwijl hij te gen prijzen verkocht waarvoor Karl on mogelijk iets kon aanbieden. Ja, dat was vreemd! Karl ging toen eens aan het plui zen. Kon *je hem altijd rustig toevertrou wen: hij was nooit mis in dat opzicht. Ik weet niet, hoe hij er achter gekomen is, maar een feit was het, dat Karl al heel gauw wist, dat David Geerts wijn smok kelde in leege koeienhuiden, die hij als huiden aangaf en dan werden vrijgegeven. Toen was Karl klaar! Hij kocht een groote opgezette Jtoe en zette die midden in zijn etalage. Verder richte hij het zoo in, dat uit de uiers van die koe voordurend een straaltje wijn liep. Daaronder zette hij. Zoo melkt David Geerts aan den over kant zijn koeien. Dat is de mooiste recla me geweest, die hij ooit gemaakt heeft. Stampvol stond het voor zijn winkel, men verdrong zich voor zijn uitstalling, en vroeg zich af, wat dat onderschrift betee- kende. De autoriteiten kwamen ook eens kijken en vroegen om opheldering. Niets, dat Karl liever deed: breedvoerig legde hij alles uit en toen was het gauw gedaan met de huidentransporten van David Geerts. Een kolossale boete kon hij betalen en Karl's wijnzaak bloeide plotseling op". Barend Kloster blies een paar dikke rookwolken naar den zolder. „Och", zei hij dan, „ze hebben nu vrede gesloten. Ze zijn tenslotte beiden rijk ge worden David woont nu -ook op een villa, maar dat voorval met die opgezette koe heeft hij nooit kunnen vergeten!" een groot aantal arbeiders ontslag worden aangezegd, waarvan in de fabrieken reeds mededeeling is gedaan. Hoewel het aantal thans niet vermeld is, mag met vrij groote zekerheid worden aangenomen, dat dit ligt tussehen de 250 en 350. REGISTRATIE VAN SCHIPPERS GEVRAAGD DOOR DEN HERVORMDEN SCHIPPERSRAAD. Te Utrecht vergaderde de Hervormde Schippersraad voor Nederland. In deze vergadering waren o.a. vertegen woordigd de schipperscentra Hansweerd, Wemeldinge en Terneuzen. De Hervormde Schippersraad heeft be sloten zich telegrafisch te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken in ver band met de registratie van binnenschip pers. In het telegram dringt de Hervormde Schippersraad, overtuigd van den grooten nood en het drukkend gevoel van rechte loosheid, waar de schippersklasse onder ge bukt gaat, er bij den minister op aan het ontwerp-wet voor centrale registratie van aan boord wonende schippers en hun ge zinnen zoo spoedig mogelijk in de Staten- Generaal te doen behanden. De Hervormde Schippersraad heeft ver der besloten aan het moderamen op te dra gen een commissie te benoemen, die plan nen zal ontwerpen en regelingen vaststel len voor de hulp aan Hervormde schippers voor de huisvesting van hun kinderen, die voor het ontvangen van lager onderwijs aan den wal gaan. De justitie stelt een onderzoek in, Zooals werd medegedeeld, heeft het Eer ste Kamerlid jhr. De Savornin Lohman aan de ministers van algemeene zaken en van justitie schriftelije vragen gesteld omtrent pamfletten voor een in Tivoli te Utrecht gehouden vergadering van de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiderspar ty, in welke pamfletten den Nederland- schen „arbeiders van het hoofd en de vuist" met verwijzing naar het voorbeeld van de „Oostenrijksche kameraden" werd aangera den, zich met hun „Duitsche kameraden" te verbroederen. Genoemde ministers hebben hierop het volgende geantwoord. Naar het optreden in den laatsten tijd van de „Nationaal-soci- alistische Nederlandsche Arbeiderspartij, groot-Duitsche beweging in Nederland' welke overigens een zeer geringen aanhang heeft, wordt door de justitie een nauwkeu rig onderzoek ingesteld. Mocht dit onder zoek de voorloopige aanwijzingen in de richting van één of meer van de misdrij ven van den eersten titel van het tweede boek van het wetboek van strafrecht (mis drijven tegen de veiligheid van den staat) nader bevestigen, dan zullen een strafver volging en andere daarmede verbonden maatregelen niet achterwege blijven. De preventieve en repressieve bevoegd heden van de overheid op dit stuk worden uitgebreid in het reeds aangekondigde ont werp van wet tot wijziging en aanvulling van de wet van 1855 op het recht van ver- eeniging en vergadering, dat bereids het de partement van justitie heeft verlaten. Ook het Eerste Kamerlid Bruineman had schriftelijke vragen ingediend omtrent be doelde vergadering, waarop volgens een be richt in de Maasbode de partijleider dr. E. H. van Rappard een toespraak heeft gehou den, waarin hij een pleidooi hield voor de aansluiting van Nederland by Duitschland. Op deze vragen hebben de ministers het zelfde antwoord gegeven en daaraan toege voegd, dat taal, als als hierboven weergege ven, voor een Nederlander onwaardig en in haar strekking van hoogst bedenkelijken aard is. ZEDENDELICT TE SCHIEDAM. De politie te Schiedam heeft gisteren een 55-jarigen fabrieksdirecteur en diens 29-ja- rigen zoon gearresteerd, als verdacht van zedenmisdrijven, gepleegd met minderjarige meisjes van ongeveer vijftien jaar. Blpkens het onderzoek van de politie zou den deze misdrijven bij herhaling zijn ge pleegd op het kantoor van de fabriek. De beide verdachten zijn in het huis van be waring opgesloten. Wij wekken een ieder op, den dag van morgen waarop Prinses Juliana 29 jaar wordt, een even kleurrijk aanzien te geven als den dag, waarop H.K.H. drie maanden geleden moeder werd. Dat Zeeland, het Oranjegezinde gewest by uitstek, meer vlag- ge dan elke andere provincie. DE VERJAARDAG VAN H. K. H. PRINSES JULIANA. Morgen, Zaterdag, 30 April wordt onze Kroonprinses 29 jaar en zal het Neder landsche Volk alom door het ontplooien van vlaggen en wimpels en het zich tooien met Oranje, getuigen van zijn liefde voor het Oranjehuis. Dat er tussehen de fees ten ter eere van de geboorte van Prinses Beatrix en die voor het 40-jarige regee- ringsjubileum van H. M. de Konngin, geen groote feesten georganiseerd worden, is wel te begrijpen, gezien ook de financi- eele zijde van een en ander, maar toch zal ook Middelburg den dag niet in stil te herdenken. Het Tamboers- en Pijperkorps „Juliana" wil op den jaardag van haar, aan wie het korps zijn naam ontleend niet achter blij ven en besloot des middags te half vier er op uit te trekken voor een marsch langs de volgende route: Singelstraat, Koepoort straat, Zuidsingel, Noordpoortstraat, Klein Vlaanderen, Seislaagte, Seisplein, Seis- straat, Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt (rond), Lange Noordstraat, Hofplein, Wa- genaarstraat, Balans, Abdij, Koorkerkhof, Reigerstraat, Korte Delft, Nieuwstraat, Bierkade, Rouaansche Kade, Dwarskade, Dam Z.Z., Korte Delft, Lange Delft, Burg Balans, Spanjaardstraat, Singelstraat. Zooals wij reeds in het kort meldden bood ook het Chr. Muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" belangloos zijn medewer king aan. Dit korps zal zich eerst van 4 tot 5 bij een rondwandeling met de nieuwe Oranje- vereeniging van 't Zand op dat deel van Koudekerke laten hooren. De wandeling zal een deel van 't Zand betreffen. Het ligt in de bedoeling bij een volgende gelegenheid een andere route te kiezen. Om vijf uur zal het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" zich bij den Buitentuin bevin den en met het muziekgezelschap langs Zandstraat, Pottenbakkersingel, Achter de Houttuinen, Seisdam, Kromme Weele en Vlasmarkt naar de Markt marcheeren. Hier zal op den tent, die men heden is gaan opslaan, het korps ongeveer een uur concentreeren. Het is op dezelfde plaats, dat het Middel- burgsch Muziekkorps zich des avonds om 8 uur zal laten hooren en wel tot half tien. Kom, Middelburgers jong en oud, schaart U beide keeren rond de tent, zingt de Volks- en andere bekende Vaderlandsche liederen mede. Men heeft getoond het te kunnen. Dan staat „Uit het Volk—Voor het Volk" met de signaalafdeeling van Achil les gereed voor den fakkeloptocht en gaat het langs de volgende route: Markt, Lan ge en Korte Burg, Balans, Abdij, Balans St. Pieterstraat, Lange Giststraat, Dam Z.Z., Dwarskade, Rouaansche Kade, Bier kade, Nieuwstraat, Lange Delft, Markt, Gravenstraat, Zusterstraat, St. Jansstraat, Nieuwe Haven, Stadsschuur, Vlissingsche straat, Varkensmarkt, Koestraat, Kalver markt, Lange Geere, Langeviele, Markt, waar voor het Stadhuis de stoet ontbon den zal worden. Slechthoorenden. Donderdagavond hield de afdeeling Mid delburg en omstreken van de Vereeniging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Na een uitgebreide liplees- oefening, heeft de waarnemende presiden te, mevrouw Van DeinseBrouerius van Nidek, enkele mededeelingen gedaan o.a, over den, tocht die de leden van de reis- club zullen gaan maken. Deze tocht werd vastgesteld op Zaterdag 18 Juni en zal gaan naar -de Belgische kust, Brugge, Gen en over Antwerpen terug. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer F. Hol- lebrands en als plaatsvervangster mej Kuijper. De avond werd besloten met de laatste beurten voor den wedstrijd in sjoelbakken „Kan ik mij best begrijpen!" knikte Dad dy. „En hoe staat het daar op Gotheborgh nu eigenlijk met die speeltafel?" „Nou, daar wordt gespeeld! Laat ik u vertellen, hoe dat spelletje in de wereld is gekomen. Wij zijn allemaal aan een druk leven gewend, en nu wij rijk geworden zijn en niets meer te doen hadden, verveelden we ons een beetje. Ziet u: we zitten nu dagelijks thuis bij moeder de vrouw en och, hoe gaat dat? In het begin is dat wel aardig, zoo'n beetje op je lauweren rusten, maar op den duur wil je dan toch ook wel weer wat gaan doen. We spraken toen on der elkaar af, dat we eens in de veertien dagen bij elkaar zouden komen, zooge naamd om te confereeren. Dat mag altijd, heeft moeder de vrouw nooit iets tegen. En in werkelijkheid hadden we dan een gezellig avondje. Dat was al iets! En toch ontdekten we, dat we onder elkaar gauw uitgepraat waren en de gezelligheid dan wel eens wat te wenschen overliet. Toen kwam Karl met kaarten aanzetten; maar dat was niets voor ons. Ik geloof niet, dat een van ons eerder kaarten gezien had Och ja, zoo gaat het: als je een drukke zaak hebt, kun je je niet met die twee-en- vijftig onmogelijke cartonnetjes bemoeien, Nu zpn wij er wel achter, nu weten wij ook wat heeren en vrouwen zpn, maar toen nog niet. En toen verzon Karl die roulette. Hij is altijd een energieke vent geweest. Uit en ter na hebben "we er over ge praat, of dat mocht of niet mocht en ten slotte hebben we er een advocaat bij ge haald. Die heeft ons toen verzekerd, dat daar geen bezwaar tegen was, mits wy maar geen gelegenheid tot hasardspel ga VERHURING GEMEENTE-GROND BIJ BROUWERIJPOORT. In 1935 werd tot 1 Juni 1938 aan J. C. Bouwens 1000 m2 gemeente-grond bij de Brouwerijpoort verhuurd voor 78 per jaar. De huurder heeft thans voortzetting der overeenkomst verzocht, doch onlangs is een verzoek ingekomen van de Commis- missie van Beheer van de Geref. Kerk om van genoemde oppervlakte ongeveer 40 m2 te mogen huren ten einde daarop een over dekte rijwielbewaarplaats te kunnen in richten voor de bezoekers van Hofplein- kerk en Noorderkerk. B. en W. zijn bereid daaraan medewerking te verleenen, terwijl Bouwens ook geen bezwaren heeft. B. en W. stellen daarom voor, gesteund door de Commissie van bijstand om, voor resp. 75 en 6 per jaar den grond te ver huren. CREDIET VOOR KOPPELLEIDING. Bij de vaststelling van het tracé voor de, ten behoeve van de Waterleiding Maat schappij „Midden Zeeland" te leggen lei ding van het pompstation bij den Sloedam af naar den te bouwen toren te Vlissingen, is deze leiding o.m. geprojecteerd en inmid dels gelegd in den spoordijk bij den Segeers- singel en in den Ouden Vlissingschen weg, een en ander o.a. uit overweging, dat een koppeling van het Middelburgsche buizen net in de toekomst mogelijk zal zijn. Hoe wel van een regelmatige levering door de W.M.Z. aan Middelburg voorloopig zeker geen sprake zal zpn, lijkt het B. en W. toch gewenscht om, met het oog op mogeiyke belemmeringen in de watervoorzining, de zen zomer over te gaan tot het maken van een koppelleiding. Deze koppelleiding is ge dacht van den bestaanden 150 mm zinker door het Kanaal Walcheren af in den Ka- naalweg en vandaar onder den spoorweg naar den Segeerssingel bp den Ouden Vlis singschen weg. De inwendige diameter der leiding zal 250 mm bedragen, terwijl ter plaatse van de spoorwegkruising de leiding door een mantelbuis beschermd zal dienen te worden. Door deze koppelleiding voorts aldus uit te voeren, dat zij in normale om standigheden verbonden is met het bestaan de Middelburgsche net bij den Segeerssin gel wordt tevens een verbetering van den aanvoer aldaar bewerkstelligd. Met het oog op een meting van het door de W.M.Z. te leveren water is tevens een meterput ge projecteerd, hoewel voorloopig niet tot het opstellen van een meter behoeft te worden overgegaan. In noodgevallen kan het wa terverbruik altijd worden geschat. De kos ten met inbegrip van het maken van een meterput worden geraamd op 4000 en vragen B. en W. tot dat bedrag een crediet aan. SEROOSKERKE. Woensdagavond werd de jaarvergadering gehouden van de IJs- vereeniging „Nooit Gedacht'" alhier. Se dert de tot standkoming van de ijsbaan kon nog geen schaats wórden gereden. Koning Winter is ons, zóö zeide de voorz., nog niet gunstig gezind ^geweest, wat op de loopende inkomsten ~"3ër vereeniging een dusdanigen invloed had, dat het be stuur maatregelen meende te moeten tref fen tot versterking der financiën. Het stelde voor, om op 26 en 27 December a.s. een bazaar te houden. Reeds vóór den verstreken winter gingen in het bestuur daarvoor stemmen op, doch dit werd voor loopig terzijde gesteld met de hoop op een ijsperiode. Helaas is deze hoop ijdel ge weest, zoodat thans het bestuur, het in zijn geheel gewenscht acht dit voorstel den le den voor te leggen. Na eenige bespreking werd z.h.s. het voorstel aangenomen. De voorz. verzocht aller medewerking, daar het doel der vereeniging als een dorpsbe lang kan worden aangemerkt. De secre taris, de heer Seijs stelde zich beschikbaar ven in 't algemeen en de roulette geheel onder ons bleef, bij wijze van vermaak en tijdverdrijf. Nu, toen heeft Karl zoo'n ding gekocht, en een croupier opgescharreld, dien Willem. Een reuzen-attractie was dat! Wij begrepen het allemaal en konden alle maal meedoen. Nu, dat was een verzetje! Om de veertien dagen speelden we gere geld dat spelletjemaar voor de buiten wereld noemden wij het nog altijd confe rentie, begrüpt u wel?" Barend Kloster gaf een klein knipoogje en Daddy begreep hem opperbest. Commis saris Feldslag trouwens ook. „En bij die roulette, kwamen daarby wel eens gekke dingen voor?" informeerde Feldslag. „Gekke dingen? Ja, rood is eens veertien keer achter elkaar uitgekomen, en eens op een avond is het nummer zeventien vpf maal gedraaid, vlak na elkaar". „Nooit gekker dingen?" „Hoe bedoelt u?" „Heel eenvoudig!" knikte Daddy. „Is er nooit eens gezondigd tegen het regle ment?" „Zoover we weten niet!" „En Willem, die cropier, weet u ook, of mijnheer Messing dien Maandagavond naar bed gestuurd heeft?" „Ik zou het u niet kunnen zeggen! Maar wacht eens, op een gegeven moment was hij verdwenen, en foen ik wegging heb ik hem ook niet meer gezien. Karl heeft my toen persoonlijk uitgelaten". Daddy stond op. Emaille op z'n best Modern, 'zeer solide, giftvrij en vuurvast. FABRIEK TE DIEREN (Ingez. Med.) deur uitgeleide gedaan door den gastheer. XI. Woensdagmiddag kwart over vier. Buiten keek Daddy eens op zijn horloge. Kwart over vier. „Schiet al op!" zeide hy. „We zullen het maar wagen!" en gaf nogmaals aan zijn chauffeur het adres op van dikken Trom. Onderwijl krabbelde Feldslag enkele aan- teekeningen in zijn notitieboekje, het be langrijkste, dat Barend Kloster hem ver teld had. Daddy keek schuins over zijn schouders. „U zou er nog bij kunnen zetten", zei, hij, „dat Barend verduiveld lekkere sigaren heeft!" Hetzelfde meisje van zooeven deed weer open. „Of de heeren maar willen binnenko men?" „We hebben beet!" fluisterde Daday den commissaris in het oor en stapte het huis in. Even later zaten ze in een zijkamertje, waar hun geduld op de proef gesteld werd. Dikke Trom kwam niet. „Wat moeten we daaraan doen?" vroeg Feldslag geprikkeld, toen het al kwart voor vijf was. „Kalm aan zooveel mogehjk 'energie ver zamelen!" zei Daddy. En beiden wachtten nog een kwartiertje. „Nou maar!" zei de commissaris. „Nou heb ik er genoeg van!" en met forsche stappen liep hij naar de deur: kreeg dan opeens het hout tegen zijn neus en stond plotseling tegenover dikken Trom, die juist binnen kwam. Spiedend keek deze de kamer rond, zag Daddy en herkende dezen dade lijk. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5