l^ncftrittcïule ÜP MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. Oss, Rome en de Rest Waarin moet dit „rekening houden" nu DE ZAAK-OSS. DE MARECHAUSSEES DOEN EEN BEROEP OP HET AMBTENARENGERECHT. VOOR EEN LUCHTBESCHERMINGSFONDS. KUNST EN WETENSCHAP. MIDDELBURG. WEERBERICHT. GOES. GOES. Bij A, C, VAN DER REST, in de Lange Kerkstraat, kunt U speciale middelen bekomen ter verdelging en voorkoming van motten en andere in secten. Goedkoop en doeltreffend, (Ingez. Med.) WALCHEREN. RIJWIELPAD WALCHEREN, Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. MUMMER 100. TWEE BLADEN. VRIJDAG 29 APRIL 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. i. Het voorstel tot het houden van een par- lamentaire enquête in de Ossche zaak is, naar ons gevoelen, een buitengewoon be langrijk voorstel. Want er staat hiermede heel wat méér op het spel dan enkel het brengen van klaarheid in de Ossche zaak. Deze op zichzelf is tot het houden van een enquête wellicht al belangrijk genoeg. Maar de achtergronden ervan zijn veel belangrijker, en daar gaat het hier meer om. Dit zijn er twee: die van de positie van de bedienaren van den godsdienst der Room- sche kerk in ons staatsbestel, en die van de positie van de roomsch-katholieke partij politiek in ons openbare politieke leven. Dit zijn allebei nogal netelige quaesties. Want wie als niet-r.k. over de positie van de roomsch-katholieken en haar clerus in Nederland schrijft, wordt voor de moei lijke taak gesteld tusschen de Scylla van het anti-papisme en de Charybdis van de al-te-eenzijdig roomsche opvatting een objectieven koers te zeilen, en zoo gaat het vrijwel eveneens t.a.v. de wereldlijke poli tiek der invloedrijke R.K. staatspartij. De roomsche pers stelt zich meestal op het standpunt, dat wat zij en de hunnen doen, is immer wèlgedaan, en wie zich daartegen verzet, is een stoute anti-papist; de anti papistische. pers daarentegen („Banier", „Protestant") neemt als het tegenoverge stelde standpunt zoo ongeveer in: roomschen zijn (een enkele witte raaf misschien daar- gelatengelaten) onbetrouwbare samen zweerders tegen den staat en zijn niet- roomsche medeburgers, en ze moeten dien overeenkomstig gewantrouwd en behan deld worden. Het spreekt vanzelf dat wij het eene zoo wel als het andere standpunt nadrukkelijk veroordeelen: roomsch-katholieke Neder landers zijn voor ons gewone Nederland- sche staatsburgers, met dezelfde rechten en verplichtingen als Nederduitsch-Hervormde, Joodsche, Gereformeerde, ongeloovige, etc. etc. andere staatsburgers. Met dezelfde rechten, dus ook met (zooals de wet dat zegt)de volkomen vrijheidalles wat hunne godsdienst en de uitoefening daarvan in hunnen eigen boezem betreft, te regelen", mits, natuur lijk, zoo zij, evenals alle andere, andere godsdiensten belijdende, Nederlanders, zich daarbij ook verder naar de letter en naar den geest van de Wet van 1853 gedra gen; met dezelfde verplichtingen, dus ook met den plicht, als staatsburger, in het publieke- leven, al dan niet con amore de eerstgeldendheid van het we reldlijke tegenover het kerkelijke recht en gezag te erkennen en zich dienovereen komstig te gedragen. Ik Met dit laatste nu zijn we, dunkt ons, nabij een van de kernen der zaak beland. Welteverstaan: niet van de Ossche zaak op zichzelf, maar van datgene, wat op den achtergrond daarvan staat, en waaruit voor een groot deel de felle belangstelling van vrijwel het geheele niet-roomsche deel des Nederlandschen volks voor deze aangele genheid verklaard moet worden. Wij scharen ons, tegenover de anti-pa- pisten-uit-beginsel, aan den kant der roomsch-katholieken wanneer zij opkomen voor de vrijheid van hun godsdienst en de uitoefening daarvan, overeenkomstig hunne inzichten; wij stellen ons echter vierkant tegenover elk, openlijk of bedekt, streven den roomsch-katholieken godsdienst, of de bedienaren van dien godsdienst, in welk op zicht en op welk terrein des openbaren staatkundigen of politieken levens ook, een bevoorrechte uitzonderingspositie te doen innemen. Zoo iets is hoe men ook over de prin- cipieële zijde van deze zaak moge oordee- len wellicht denkbaar of aanvaardbaar in een overheerschend of gehéél roomsch- katholieke natie, het is principieel verwer pelijk en volstrekt onduldbaar in een pro- testantsche, althans een niet-roomsche, natie. Het staat voor ons vast, dat de roomsch- katholieke kerk deze tendentie heeft. Mis schien m o et zij die, volgens haar eigen innerlijken aard, zelfs wel hebben. Dat kan best wezen. Alleen :zullen wij dat dan, voorzoover dit den Nederlandschen staat betreft stellig niet aanvaarden, pogingen het deze richting uit te sturen, ten scherpste bestrijden. Er zijn wel enkele zaken, die, naar het ons wil voorkomen, „uitdrukking geven aan dit streven", om 'n tegenwoordig op an der gebied veel gebruikten term te nemen. Het karakter van den roomschen godsdienst en eeredienst, voorzoover wij daarvan iets weten, brengt dit ook min of meer mede; de afwijkende kleedq b.v„ niet alleen van zijn sekuliere geestelijkheid, maar meer nog van zijn paters, fraters en nonnen, mitsgaders derzelver hoogere geestelijk heid, zoo in de bisschoppelijke paleizen als in kloosters; de bewonderenswaardige, knappe, hechte en straffe organisatie van het geheel en zijn onderdeelen; ten slotte, en niet in het minst, de geestelijk zeer bijzondere positie welke de r.k. clerus egenover de r.k. gewone burgers inneemt, _e ,tot gevolg heeft, dat in het oog van 'n f-j.J1? r-"katholiek de priester een geheel domlLLem? ^is dan de meest beminde protestant.'11 6 °°een Van een geloovigen Men mag over deze dingen denken, zoo als men wil: met deze feiten heeft men rekening te houden. men Want feiten zijn het. voor den Nederlandschen staat, er zijn niet- roomsche staatsburgers, bestaan? Naar ons gevoelen in het, naar den let ter en den geest, volgen van de Nederland- sche wet van 1853, regelende „het toezicht op de onderscheidene kerkgenootschappen". De geest van deze wet is namelijk,-dunkt ons, niet anders dan deze: voorkomen dat eenig kerkgenootschap een bevoor rechte positie inneme. Let wel: niet voorkomen dat het in ledental en dus in invloed van getal toeneme, maar: dat het niet bevoorrecht worde. Dit streven, deze geest, komt bv. tot uit drukking in art. 3 dier wet, behelzende, dat de „titulaturen in de kerkgenootschap pen aan de bedienaren der openbare gods dienst toegekend, noch ten opzichte van het wereldlijk gezag, noch ten opzichte van andere kerkgenootschappen, eenige aan spraak, rang of voorregt geven" en ver volgens, dat „In de aanraking met het we reldlijk gezag die titulaturen alleen gebe zigd worden met vermelding van den ge slachtsnaam der titularissen". Wat mag de zin van deze wets-bepaling wel zijn? En wat is vervolgens de strekking van heel deze wet, die, wij zijn er van over tuigd, ook den geest van het grootste deel van het Nederlandsche volk ademt? Kort en goed deze: dat het r.k. volksdeel gelijk elk ander, volkomen vrij is, vrij moet zijn, zijn kerkelijke aangelegenheden te re gelen precies zoo als het dit zelf wil, maar dat de Nederlandsche staat zijn roomsch- katholieke onderdanen, (of het nu kruide niers, bakkers, schoenmakers, artsen, ju risten, hoogleeraren, dan wel kapelaans, pastoors, dekens, bisschoppen of aartsbis schoppen betreft) precies eender beschouwt en behandelt als alle andere onderdanen, en dus zónder ze eenige speciale rechten of voorrechten toe te kennen, of deze toeken ning te tolereeren. Die neiging tot „anders behandelen", het valt niet te ontkennen, bestaat, en zij is ons niet geheel onverklaarbaar ook. Maar men zal zich er niettemin tegen die nen te verzetten. Het komt in de pers zelfs al voor, al is dit maar een op zichzelf onbelangrijk symptoom. Als er een pastoor in de pers vermeld wordt, dan heeft men dat liefst als de „Zeereerwaarde Heer" etc. Wij zou den daar nu niet het minste bezwaar tegen hebben, wanneer óók élke meester in de rechten te allen tjjde in de krant vermeld werd als de „Weledelgestrenge Heer", elke dominee als de „Weleerwaarde" en elke gepromoveerde predikant als „De Weleer waarde Zeergeleerde Heer". Maar aange zien dat alles nu, bij ons weten, in geen en kele Nederlandsche courant geschiedt, dient, naar ons gevoelens, in een niet-r.k. blad (de roomsche pers moet dat natuurlijk zelf weten) er als een euvel tegen gewaakt te worden, dat men in gewone berichten de bedienaren van den roomsch-katholieken godsdienst niet anders, bevoorrecht, behan- dele boven ieder ander mensch. Dominee Jansen, Pastoor Pietersen en Rabbijn Willemsen, en daarmee uit. Dit is evenwel, en als gezegd, nog maar een kleinigheid, die nog wel met andere kleinigheden aan te vullen ware. Het stre ven naar de uitzonderingspositie komt hier al wel om den hoek kijken, maar tot een ernstig gevaar begint het pas elders te worden. Dat is daar, waar het kanonieke recht zich tegenover het wereldlijke recht stelt e hier, soms in stilte, soms open lijk invloed op, of de overhand tracht te krijgen. Dan wordt het, dunkt ons, inderdaad zaak, uiterst waakzaam te zijn en zich, des noods, scherp te weer te stellen. Daarover echter in een volgend artikel. RARE POLITIEK Er zijn redelijke en niet-domme men- schen, die het land hebben aan „de poli tiek", omdat er geen touw aan vast te knoopen is en elk streven naar inzicht, steunende op breedere basis dan de enge partijpolitiek, of, erger nog, het enge partij belang, afwezig schijnt. Hun gevoel van onbehaaglijkheid steunt in wezen hierop, dat zij de politiek óf on eerlijk achten of, op z'n allerbest, bekrom pen. Deze onnoozelen zeggen, een zaak is wit, óf zwart, maar niet wit en zwart te gelijk! Wil men een typisch voorbeeld? Zie dan de reactie van r.k. en van n.s.b.- zijde op het enquête-voorstel Oss. Van roomsch-katholieke zijde moet men er, over het algemeen, niets van hebben, om dat er immers niets meer op te klaren valt, en van n.s.b.-zijde wordt de enquête zoo mogelijk nog feller veroordeeld omdat het een handige politieke manoeuvre zou zijn van den demo-liberaal Wende- laarom Goseling schoon te wasschenü Welk een waanzin, moet de nuchter- kritische buitenstaander dan wel uitroe pen! Wij voegen er aan toe: en als de r.k. en de n.s.b. nu eens mèt alle andere par tijen zouden zeggen: accoord van Putten, we zullen de handen inéén slaan om een breed opgezette, royale1, diepgaande en strikt-eeriijke enquête te houden, zoodat de waarheid, de geheele waarheid en niets dan de waarheid onomstootelijk en helder en klaar aan het licht zou komendan was de zaak in orde. Maar jadan zou er voor de r.k. pers geen anti-anti-papistisch .relletje uit te halen zijn, en voor de n.s.b.-pers zou er geen anti-demo-liberale demagogie uit te puren wezen Deugden die nooit in verzoeking zijn gebracht, zijn evenals sieraden van een twijfelachtig gehalte, al genie ten zij het voorrecht van het meest ge bruikt te worden. H. M. DE KONINGIN IN SOESTDIJK. H. M. de Koningin is hedenochtend per auto van Het Loo ten paleize Soestdijk aan gekomen. INZENDING VAN H. M. DE KONINGIN. Voor de muziek-tentoonstelling „Gedenck-Clanck". H. M. de Koningin heeft voor de muziek- tentoonstelling „Gedenck-Clanck", welke van 6 tot 29 Mei in het stedelijk museum te Amsterdam zal worden gehouden, welwil lend ter beschikking gesteld een nimmer te voren geëxposeerd en naar het leven ge schilderd pastel-portret, voorstellend Franz Naar wij vernemen, hebben de zes onder officieren, die tot de brigade der Ko ninklijke Marechaussee te Oss hebben be hoord en die eerst van hun opsporingsbe voegdheid ontheven en vervolgens overge plaatst zijn, bij het ambtenarengerecht een klacht aanhangig gemaakt tegen de beslui ten en handelingen, welke tot de bovenge noemde ontheffing en hun overplaatsing hebben geleid. De klaagschriften van de zes onderoffi cieren zijn heden bij het ambtenarenge recht ingezonden. Van elk der klagers is er bovendien een verweerschrift bijgevoegd. De klagers vragen vernietiging van de be sluiten, waartegen zij beroepen inbrengen, ten eerste wegens onbevoegdheid van den minister van justitie, en ten tweede om dat, al ware de minister bevoegd geweest de klagers geen zoodanige handelingen hebben verricht, dat de door den minister getroffen maatregelen gemotiveerd zou den zijn. Mr. R. H. James, advocaat en procu reur te Apeldoorn, zal als raadsman van de klagers optreden. (N.R.C.) De „Hertog Hendrik" terug. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. J. BuenincK, is heden te Nieuwe diep teruggekeerd. Op initiatief van de Ned. Ver. voor luchtbescherming is gisteravond te Den Haag een galabeneficeavond gehouden ten bate van een luchtbeschermingsfonds. Aan wezig was een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten. Voordat de voorstelling begon, cirkelden enkele vliegtuigen van de Nationale Lucht- vaartsehool gedurende een half uur boven de omgeving, met het doel de aandacht te trekken voor deze gebeurtenis, die uiter aard toch al de belangstelling van een groot publiek trok. Ter inleiding van den avond deelde de heer Van Lith eenige bijzonderheden mede omtrent 't werk van de ver. voor luchtbe scherming, die, als particulier lichaam met een semi-officieel karakter, van de regee ring de opdracht heeft gekregen om een zoo groot mogelijk gedeelte van het Neder landsche volk voor te lichten. Over het ge vaar, dat in oorlogstijd de burgerbevolking bedreigt, en over de beschermingsmaatre gelen welke daartegen genomen moeten worden. Door de actie van de vereeniging is het aantal plaatselijke afdeelingen reeds tot 210 toegenomen, terwijl zich per maand 8.000 tot 9.000 nieuwe leden bij de ver eeniging aansluiten. Deze aanwas kost ech ter meer geld dan door de leden wordt op gebracht. Voor defensie, voor nationale vei ligheid en voor luchtvaart is men offer vaardig geweest, aldus de heer Van Lith, maar voor luchtbescherming is dit nog niet het geval. Het is echter niet minder noo- dig. Jo Zwartendijk f Mr. Van der Veur schrijft ons: Nu wij geschokt en diep getroffen zijn door het onverwacht verscheiden van de lieve kunstcritica der Nieuwe' Rotterdam- sche Courant, gaat de vlucht onzer ge dachten onweerstaanbaar terug naar het jaar 1924, toen wij de wonderschoone kunst-uiting, neergelegd in Middelburgs openlucht-spel, op de historische Markt mochten beleven. En dan denken wij met weemoed en ontroering aan die beide fijn-kunstzinni ge Nederlandsche vrouwen, „Nel Lens" en „Jo Zwart", door warme vriendschap ver bonden, die zoo ontzaglijk veel hebben willen bijdragen toen tot het welslagen van „Middelburgs Overgang", dat onder de magistrale leiding van Frits Lensvelt uitgevoerde meesterstuk van massa-regie! En wij herinneren ons in groote liefde hoe zij, die, naar menschelijk inzicht, te vroeg van ons is weggegaan, bovenal in moeizame tijden van voorbereiding tot dat spel, haar tijd en belangstelling voor ons Middelburgsche succes heeft willen geven. Wij ouderen weten hoe zij daar, op het terrein aan. den Kousteenschen dijk, mede heeft gestreden en gezwoegd om de ruwe stof te metamorphoseeren en om te tooveren in een schitterende en levende werkelijkheid! Jo, het dankbare Middelburg zal dat nooit vergeten; rust in vrede! PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T. B.-C. Donderdagmiddag kwam de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. in algemeene vergadering bijeen in „St. Joris" te Middelburg. De voorzitter, de heer C. A. van Woelde- ren, herdacht na opening der vergadering werk en persoon van den heer A. J. Hoor weg, consultatie-bureau arts, die uit zijn werkkring heen ging en na zijn vertrek uit Middelburg is overleden. De voorzitter deed voorts mededeeling, dat de vereeniging binnenkort 25 jaar zal bestaan en dit tot eene herdenking aan leiding zal geven. Het kon zoo worden ge regeld, dat de Nederlandsche Centrale Ver eeniging haar jaarvergadering dit jaar in Zeeland houdt. Deze vergadering zal met de herdenking van het jubileum samenval len. Er zal des middags een receptie worden gehouden in „Brittannia" te Vlissingen, waarna een bezoek wordt gebracht aan het consultatie-bureau te Middelburg en aan „Zonneveld" te Oostkapelle. Des avonds ver eenigen de betrokkenen zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd in „Brittannia". De secretaris, arts J. Broekhuijsen, bracht het jaarverslag over 1937 uit en herinnerde aan het vertrek van dr. C. Orbaan en aan het overlijden van dr. Hoorweg nog voor hem de hulde van meer dan 1200 personen en vereenigingen uit Zeeland was kunnen worden gebracht. Als opvolger van den heer Hoorweg kwam arts F. de Stoppelaar als t.b.c.-arts naar Zeeland. Met dr. J. G. Bantjes, inspec teur der Volksgezondheid werd steeds aan genaam samengewerkt. Het verslag van de stichting „Zonneveld" vermeldt, dat de uitbreiding van het ge bouw aan de verwachtingen heeft voldaan. Het aantal verpleegdagen gedurende 1937 vormde een record n.l. 23179. De consultatie-bureau-arts, arts F. de Stoppelaar, bracht verslag uit van de werk zaamheden van het Districts Consultatie bureau en herinnerde ook aan het afscheid, vertrek en overlijden van zijn voorganger, dokter Hoorweg; het is hem een voorrecht diens werk in Zeeland te mogen voortzet ten. De t.b.c. in Zeeland bewoog zich in da lende lijn. In 1919 was het sterftecijfer 309 in 1929 182, in 1937 115. In Nederland was de sterfte aan t.b.c. per 10.000 inwoners in 1928 8.37, in 1937 4.80, voor Zeeland waren die cijfers lager n.l. 6.86 en 4.53. In 1937 werden voor het eerst in de bu reaux ingeschreven 943 personen, tegen 821 in 1936. Sinds Juli wordt op ieder bu reau bij alle patiënten Röntgendoorlichting verricht. In 1937 werden 784 Röntgenfoto's in totaal gemaakt, 2038 personen werden doorgelicht zonder dat daarop een foto volgde. Er werden 1227 keuringen verricht waarvan 1220 voor onderwijzend personeel In totaal werden 358 personen, op het bureau ingeschreven, in eenige inrichting verpleegd. In 98 van de 106 gemeenten in Zeeland bestaat een plaatselijk georganiseerde t.b.c.- bestrijding. Aan het einde van 1937 hadden 1153 gezinnen huisbezoek; het totaal aantal afgelegde huisbezoeken bedroeg 28847. In Zeeland zijn werkzaam een districts- huisbezoekster, een provinciaal huisbezoek ster, vier specifieke huisbezoeksters en 67 wijkverpleegster-huisbezoeksters. De beide verslagen werden goedgekeurd evenals de rekening en begrooting van den penningmeester, mr. A. J. van der Weel. Uit de rekeningen 1937 blijkt, dat de Ver eeniging zelve een goed saldo had van 202, het districts-consultatie-bureau een van 1133, het Rijksverplegingsfonds een van 343, en het Prov. Verplegingsfonds een van 947. De beschikbare middelen waren op 31 Dec. 2626. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. A. van Woelderen te Vlissingen, mr. A. J. van der Weel te Middelburg en dr. J. M. Planteijdt te Goes. CHR. BAKKERSBOND. In een gisteren te Goes gehouden verga dering werd opgericht een gewestelijke afd. Zeeland van den Chr. Bakkersbond, waarbij zich reeds 24 leden aansloten. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren C. Douw te Oudelandé (voorzitter), Smallegange te Biezelinge (secretaris), v. d. Ende te Mid delburg (penningmeester), Van Schaik te Zieriksee en Schippers te Wissekerke. Besmettelijke ziekten. In de week van 17 tot en met 23 April kwamen in onze provincie 3 gevallen van roodvonk voor, waarvan 2 te Oud-Vosmeer (het 2de en 3de geval in één gezin) en één te Tholen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana zal 't postkantoor mor gen slechts tot 12 uur geopend zijn voor den postdienst. Girostortingen worden mor gen den geheelen dag niet aangenomen. De middag-postbestelling wordt niet uitge voerd. De winkelsluiting op Zaterdagavond. De besturen der afdeelinêen van de 'Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den en van den R.K. Bond van Handel-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië" hebben een tweetal adressen tot den gemeenteraad gericht, beide betrekking hebbende op de winkel sluitingswet. In het eerste adres wijzen zij er op, dat het sluitingsuur der winkels voor den Za terdagavond is bepaald op half tien, dat evenwel in het algemeen bij het personeel, doch dat in winkels werkt, het verkoopen naar sluiting op een vroeger uur merkbaar is. Adressanten meenen, dat het zeer wel mogelijk zou zijn aan dit verlangen te vol doen, omdat het overgroote deel der be volking voor twee uur des middags den Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige in het Noorden tijdelijk krachtige N.W. tot N.O. wind, ge deeltelijk bewolkt, aanvankelijk kans op lichte regen- of hagelbuitjes, koude nacht met kans op nachtvorst, overdag weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Vrij sterke wind uit Noorde lijke richtingen, zwaar bewolkt met opkla ringen, regenbuien en plaatselijk onweers buien, koele temperatuur met lichte nacht vorst op het einde van den nacht. Za. 30 April. Zon op: 4 h 34; onder: 19 h 22. Licht op: 19 h 52. Maan op: 4 h 28; onder: 20 h 05. N.M.: 30 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 29 0.27 12.56 7.00 19.10 Zaterdag 30 1.02 13.29 7.37 19.48 Mei. Zondag 1 1.42 14.06 8.19 20.32 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 29 2.17 14.44 7.57 20.18 Zaterdag 30 2.58 15.25 8.33 20.53 Mei. Zondag 1 3.40 16.08 9.14 21.34 arbeid beëindigt en veelal op andere dagen dan Zaterdag het loon of salaris wordt uit betaald. Verder wijzen adressanten er op, dat door vroeger sluiten de winkeliers, zelf èn het personeel in winkels, zeer gebaat zullen zijn, dat ook hun gezin en gezinsle ven ten goede zal komen, en zij meenen dan thans gelegenheid te krijgen, zich voor te bereiden op de juiste viering van den Zondag en dat met name de Zondagochtend voor haar aan beteekenis zal winnen. Zij meenen dat ook buiten de kringen van winkelpersoneel en winkeliers dit vroegere sluitingsuur bij een niet gering deel der bevolking instemming zal vinden. Zij verzoeken het sluitingsuur op Zater dagavond op 8 uur te bepalen. In het tweede adres maken adressanten ernstig bezwaar tegen het langer openstel len van banket- en bakkerswinkels op Za terdagavond gedurende de zomermaanden, zooals de banketbakkerspatroons heb ben verzicht. Zij meenen dat vreemdelin gen zich gemakkelijk^ aanpassen aan den bestaanden toestand èn een later sluitings uur den verkoop in genoemde winkels, niet belangrijk vermeerderen zal. Meer respect voor de veiligheids maatregelen. Niettegenstaande de financieele moeilijk heden der laatste jaren heeft het ge meentebestuur en met name de dienst van gemeentewerken niet geschroomd, waar dit noodig bleek, veiligheidsmaatregelen te nemen. Toen de hoek LoskadeMaisbaai gevaar lijk bleek voor des avonds passeerende auto's werden 8 paaltjes geplaatst met roo- de reflectors, als waarschuwing om goed op te letten. Van de 8 reflectors zijn er 4 door baldadigen vernield'. Laat men toch begrijpen, dat deze maatregelen ge nomen worden voor ieders veiligheid. Ook de ruitjes der reddingskastjes zijn voor de baldadigheid niet veilig. Thans zijn de reddingshaken, die aan verschillende bruggen hangen, geheel ver nieuwd. Moge men deze met rust laten. Morgen, op den verjaardag van Prin ses Juliana, zal het post- en telegraafkan toor slechts tot 12 uur voor den postdienst geopend zijn. Girostortingen worden niet aangenomen, en de tweede postbestelling zal niet worden uitgevoerd. De derde en laatste lichtingen der stadsbrievenbussen vervallen. Jaarvergadering. De vereeniging „Rijwielpad Walcheren" kwam Donderdag ten stadhuize te Vlis singen in vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester C. A. van Woelderen. Bericht van verhindering was ontvangen van de burgemeesters van Westkapelle en Biggekerke. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal iets is teruggeloopen, hoofdzakelijk door vertrek uit de provincie en door overlijden. Het was een rustig jaar, er werden geen nieuwe rijwielpaden aangelegd, het gewone onderhoud had plaats. Het rijwielpad Vlis singenSoeburgAbeele heeft in den af- loopen winter veel geleden, le. door slech te afwatering, 2e: door het graven van de putten voor de nieuw geplante boomen langs dien weg. De verharding van het gedeelte in den bocht van Soeburg tot het huis van den heer Kruithof eischt dringend verbetering; hiervoor moet t.z.t. een betere oplossing gevonden worden. Omtrent de verbetering van het rijwiel pad van Vrouwenpolder over het vroon naar Domburg, is overleg gepleegd met de burgemeesters van Oostkapelle, Vrouwen polder en Domburg. Zoodra het financieel

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1