WGakóotg ff kle&dma mén bijKREYMBORG Engeland en Ierland leggen hun geschillen bij. - BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. ZUIDBEVELAMD DUITSCHLAND Wat de Sudeten-Duitschers willen, N00RDBEVELAND BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D.I TE WEENEN ZOUDEN 12,000 PERSONEN IN DE GEVANGENIS ZIJN ENGELAND. RUSLAND. DENEMARKEN. TURKIJE. ITALIË. VER. STATEN. ning van den Raad om de reeds geplaatste beschoeiing langs den Molenweg uit te breiden tot het perceel van den heer Iz. Koopman, De Raad gaf te kennen, wan neer de begrootingspost dit nog toelaat, hiertegen geen bezwaar te hebben. Bij de rondvraag informeerde de heer J. Janse hoe 't zit met den Westwal, wordt deze dit jaar nog bestraat? De voor?" zeide dat het wachten is is op goedkeuring der begrooting 1938, IERSEKE. Voortdurend komen nog Fransche zaaioesters aan. Deze week ko- De Spaansche burgeroorlog. VORDERINGEN DER RECHTSCHE TROEPEN. Het offensief dat de troepen van Fran co ten Noorden van Teruel hebben inge zet, heeft ©pk gisteren tot terreinwinst voor de opstandelingen geleid. De recht- schen die na de bezetting van het dorp Aliaga, ten N.Ö. van Terne}, verder opruk ten, zijn er, naar uit Saragossa wordt ge meld, in geslaagd Aguilar te bereiken. 10 men er weer 2 millioen, Nkar schatting zul-1 mijl ten Z.W. van Aliaga. De rechtschen I hebben sinds Zaterdag aan dit front 20 mijl terrein gewonnen. Veel krijgsgevange- er ongeveer 20 millioen zijn uitgezaaid tegen het a.s. seizoen. Voldoende om de geheele vraag voor consumptieoesters te kunnen dekken. Handel in Zeeuwsch zaai goed is ër praetiSch niet meer (uitgezon derd wat kleine panoesters). De tegen woordige afbraakprijzen van den franc be gunstigen den import der Fransche oesters. nen en veel materiaal viel den rechtschen in hemden. Aan de Middellandsche zeekust zijn de I opstandelingen 2 km in Zuidelijke richting opgerukt en bezetten zij de plaats Alcala de Chivert, halverwege Vinaroz en Cas- tellon. Het ministerie van defensie te Bar- I die zij als tegenmaatregel op Engelsche goederen heeft geheven, opheffen. Het derde deel van de overeenkomst ten slotte bevat een uitgebreid handelsverdrag, waarbij van beide kanten tariefconcessies worden gedaan. BRAZILIë ERKENT DE VEROVERING VAN ABESSYNIë. De Braziliaansche ambassadeur te Rome heeft een bezoek gebracht aan minister Ci- ano, wien hij mededeelde, dat de Brazili aansche regeering zijn ambassadeur be schouwde als geaccrediteerd bij den koning van Italië en keizer van Abessynië. Henlein formuleert zijn eischen. Zaterdag en Zondag is te Karlsbad een groot congres van de Sudeten-Duitsche par tij gehouden. Verschillende sprekers hebben RILLAND. Maandagavond werd door de I celona deelt mede dat de regeeringstroepen I den eersten dag felle critiek uitgeoefend op afd. Rilland-Bath der Ver. voor Zieken-1 huisverpleging een ledenvergadering gehou- I den, onder leiding van den voorzitter denl heer -A. A. Mol. Uit het jaarverslag van I den secretaris bleek dat het ledental der afd. met 56 was gestegen, en op 1 Januari 1938 1064 bedroeg. Uit het rapport der con trolecommissie bleek dat in 1937 was ont vangen -ƒ 2580 en uitgegeven 2510, saldo I 70. Tot afgevaardigden naar de alge- meene vergadering te Goes, werden geko zen de heeren J. J. van Gorsel, F. Huisman, en C. A. van Weele. De aftredende be stuursleden, Mol en Van Gorsel werden herkozen. Besloten werd om weer voor 1 jaar, een toeslag te geven van 4.50 per geval per jaar aan de leden die gebruik moeten maken van de hoogtezon van het Groene kruis. WEMELDINGE. Gevonden een dames I portemonnaie met inhoud, inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. KOLIJNSPLAAT. Maandagmorgen had I het zoontje van den heer J. de Pree bij het spelen het ongeluk zoodanig tegen een fiet ser op te loopen, dat zijn been zoo ernstig I hun stellingen in den sector Tremp hebben verbeterd. Niettegenstaande den opmarsch van de troepen van Franco in de Pyre* neeeën, welke hun bij de Pont du Roi I bracht, houdt de 43ste divisie van de re- geeringstroepen nog stand ten Noordwes ten van Boltana. De manschappen hebben I zich hier in de bergen genesteld, zij zijn goed voorzien van munitie en materieel. Valencia gebombardeerd. Gisterochtend is Valencia door rechtsche I vliegtuigen gebombardeerd. Dertig perso- nen werden gedood, waaronder een ma troos van het Engelsche s.s. „Celtic Star." I Drie andere opvarenden van dit schip wer den gewond. De „Celtic Star" bekwam vrij belangrijke schade. Te Londen is gistermiddag door den Engelschen premier Chamberlain eener den Ierschen minister-president De Valera I anderzijds een nieuwe Engelsch-Iersche j overeenkomst onderteekend. Dit accoord is van verstrekkende beteekenis. Dé be- hetgeen tot nog toe van Tsjechische zijde tot oplossing van het minderhedenvraag stuk is gepresteerd. Zondag kwam de leider, Conrad Henlein aan het woord. Spr. formuleerde de volgende eischen: Ten eerste: volledige gelijkheid van rech ten van de Duitsche volksgroep met de Tsjechen; Ten tweede: erkenning van de rechtsper soonlijkheid der Sudeten-Duitsche groep tot :het handhaven van deze gelijkheid van rechten in den staat; Ten derde: afbakening en erkenning van het gebied der Sudeten-Duitschers; Denemarken Oblig. 1926-5 100% Amsterdam 1936-3% 101%101 Zeeuws. Hyp. B-4 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 42%-^2 A Amsterd. Bank 154%—153% A Pref. Jurgens A 140% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 514%514 A De Schelde N.B. 46%--45% C Am. Smelt Ref. 33%33% A Bonr. Sum. H.M. 180180% C Union Pac. Rr. 48%48% A Houth. Alberts 10099% C Int. Nickel Cy. 34%35% Ned. 38 1000-3 101-101%-% O. Indië 37 1000-3 100 Engeland 1960-90 4 8484 A Koloniale Bnk. 114%111% A N.I. Hbk. 1000 129—130 C Ned. H. M. 1000 160%—159% A v. Berkels Pat. 55%—54% C Calvé-Delft 88%89 A Philips Gem. B. afg. 276%—279%-77 C Unilever 152%—153%-55 C Am. Car en Foundry 13%14%-% C Anaconda Cop. 21%21-% C Bethlehem St. 35%—35%-% C Kennec Copper 25%25-% C U. States St. C. 33%—33%-% C North Am. Cy. 13%13% A Kon. Petr. Mpij. 328%—327%-29% C Contin. Oil Cy. 20%20 C Phillips Petr. Comp. 2524% C Shell Union O.C. 9%— 9%-10% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 116%—116%-18 A H.V. Amsterdam 422%422%-24 A Java Cult. Mij. 135133 A N.I. Suiker U. 138—136% A Deli Batavia 221%226 C Deli Mij. 1000 280—278 Koninkl. Obl.Markt Markt Philips - H.V.A. Amerika (Wettig Unilever Tabak Rubber Olie Industrie Suiker Schepen ■- gedeponeerd, jj A Senembah 265%—260%-61% C Baltimore Ohio 4%4% C Southern Pac. Cy. 9%9%-% A Southern Rlw. 5%5% A Amst. Rubb. C. 193—192%-94% A Deli-Bat. Rubb. 123%—121% A Hessa Rubber 115%112 A Serbadjadi S.R. 85%83% WISSELKOERSEN. Heden- Londen 8.96% Berlijn 72.20 Parijs 5.60% Brussel 30.28% New-York l.?9% Gister, 8.96% 72.20 5.47 30.26 1.79% U heeft zich zeker al wel eens afge vraagd, wat voor model en kleur ge voor Uw nieuw costuum zult kiezen? Dat kunt U eigenlijk pas goed be slissen, als U bij Kreymborg de Waar» borg-Costuums hebt gezien. (Ingez. Med.) verwond werd, dat hij naar het ziekenhuis trekkingen tusschen beide landen, welke in Goes vervoerd moest worden. de laatste jaren weer heel slecht waren, worden er in een slag geheel door verbe terd. Zooals men weet, waren de strub belingen een gevolg van het toenemend I verzet der Ieren tegen de Engelsche voog dij. Practisch is Ierland sinds 1921 reeds in zeer veel opzichten onafhankelijk. De Ieren hadden echter nog tal van bezwaren vooral tegen het feit, dat ze steeds BOND VAN POLDERS. Wij vernemen dat tot heden 46 polders I en waterschappen te kennen hebben gege ven te willen medewerken aan de oprich ting van een Bond van Polders in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar het aantal deelnemers na de aanstaande jaarvergade- I z.g. landannuïteiten moesten betalen, wek- ringen nog zal toenemen zal eerstdaags tot oprichting van den bond worden overge gaan Getracht zal worden aansluiting met Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te krijgen. NOG STEEDS GEHEIME ZENDERS IN TWENTE. Geen Zondagmorgen gaat voorbij of nog steeds laten één of meer geheime zenders hun stem door de Twentsche en Geldersche aether hooren. Het is een enerveerende sport, die zoowel de uitzenders als de luis teraars den geheelen morgen in spanning houdt. Politie en P.T.T.-ambtenaren doorkruisen met hun peilapparaten deze landstreken in wilde jacht naar de wetsovertreders en na deren soms angstvallig den geheimen zen der. Doch men heëft eveneens tegenmaat regelen genomen. Dant wordt plotseling de uitzending gestaakt, om deze geruimen tijd later, als de kust weer veilig wordt geacht, opnieuw te hervatten. De zender van Zondagmorgen kondigde zich aan als de amateurzender „Twente", correspondentie-adres te Empe (gem. Voorst). De uitzending bestond weer uit een populair gramofoonplatenprogramma, waar tusschendoor de omroepen zich tot enkele bekenden wendden, met de vraag, of zjj Donderdagavond lekker bier gedron ken hadden". Ook werden mededeelingen over de ont vangst gevraagd aan een anderen geheimen zender, welke zich echter niet liet hooren. Na geruimen tijd onderbreking liet de zender zich het laatst om half één hooren. ZEVENTIG JAAR IN DEN ECHT VERBONDEN. Op 9 Mei a.s. hoopt het echtpaar Jan Wolff en Hilligje Drogt, wonende in de buurtschap Drochteropslagen, nabij De demsvaart, zijn zeventig jarig huwelijks feest te herdenken. De beide oudjes zijn nog zeer kras. De man is 93 jaar oud en de vrouw 89 jaar. Uit dit huwelijk werden negen kin deren geboren, 36 kleinkinderen en 47 ach terkleinkinderen. Merkwaardig is wel, dat de oudjes sinds hun trouwdag in hetzelf de huis wonen. Hun oudste dochter zal he den 48 jaar getrouwd zijn. De oudste doch ter van deze weer is gehuwd met den jong- sten zoon van de 70 jaar getrouwde echte lieden. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Zaandam: 1 doode. Vanmorgen is te Zaandam de 35-jarige rijwielhersteller P. Boekei uit Assendelft in botsing gekomen met een klein model vuil niswagen van de gemeentereiniging. De schok was zoo hevig, dat de hr. B. tegen de voorruit van den vuilniswagen werd ge slingerd. Door de glasscherven werd hij daarbij zoodanig gewond, vermoedelijk werd een slagader doorgesneden, dat hij korten tijd later ter plaatse overleed. Het slacht offer laat een vrouw en twee kinderen achter. Munstergeleen1 doode. Zondagavond is de 46-jarige motorrijder H. H. R„ uit Geleen, toen hij den Puther- berg afreed onder de gemeente Munsterge leen, tegen den aldaar met zijn verloofde wandelenden heer P. uit Oirsbeek aangere den. R. kwam te vallen en werd, evenals P., ernstig gewond. Beiden zijn naar het zie kenhuis te Sittard overgebracht. R. is gis termorgen overleden. De toestand van P. is redelijk. Nijmegen: 1 doode. Vanmorgen is te Nijmegen de 28-jarige wielrijder P. F. door een zware vrachtauto Ten vierde: zelfbestuur van de Duitschers in het Duitsche gebied in het openbare le ven voor zoover dit de belangen van de Duitsche volksgroepen betreft; Ten vijfde: opstellen van juridische clau sules, welke de rechten verdedigen van hen, die buiten hun nationale gebied leven; Ten zesde: afschaffing van de onrecht vaardigheden, welke de Sudeten-Duitschers sedert 1918 te lijden hebben gehad en scha devergoeding voor het onrecht, dat hierdoor is geleden; Ten zevende: erkenning en toepassing van het beginsel „in het Duitsche gebied, Duit sche ambtenaren"; Ten achtste: volledige vrijheid om de Duitsche nationaliteit en de Duitsche we reldbeschouwing te belijden. DE KERKSTRIJD. Naar vernomen wordt bevinden zich op het oogenblik nog zeven Duitsche predikan ten in de gevangen® ofin een concentra tiekamp. 77 predikanten zijn geschorst, 37 mogen niet prediken. TEGEN CAMOUFLAGE VAN JOODSCHE ONDERNEMINGEN. Duitschers, die de camouflage vergemak kelijken van Joodsche ondernemingen door arische firma's, bijv. door hun naam te lee- nen aan de onderneming, zullen in het ver volg strafbaar zijn met een minimumstraf van een jaar gevangenis en een zeer stren ge boete. Elk kind een spaarbankboekje. De stadsspaarbank te Keulen heeft me degedeeld, bereid te zijn aan alle ouders, die voor een pasgeboren kind een som wil len storten van één mark, dit deposito te verhoogen tot drie mark. Het gestorte geld mag pas worden opgevraagd, als het kind naar school gaat. PREDIKANTEN MOETEN EED OP HITLER AFLEGGEN. Havas meldt uit Berlijn: De predikanten en functionarissen van de oud-Pruisische Evangelische Unie zullen voortaan den eed van trouw aan Hitier moeten afleggen. In geval van weigering zullen zij wor den afgezet. DE OPLEIDING VAN VERPLEEGSTERS WORDT UITGEBREID. Havas meldt uit Berlijn: Het Derde Rijk breidt het aantal inrichtingen voor de op leiding van verpleegsters uit. In het zieken huis te Êppendorf bij Hamburg komt een nieuwe afdeeling, waar 220 verpleegsters zullen worden opgeleid. Deze inrichting zal in Juni worden geopend. Te Mecklenburg is het aantal inrichtin- te hun venijnig verzet. Daaruit kwamen tnslotte wrijvingen voor, die "haar beslag min of meer kregen in een tarieven-oor log. Wederzijds heeft men elkaar op deze wjjs jarenlang groote economische en fi- nancieele schade berokkend. De onderhandelingen over een liquida tie van al deze vervelende dingen, begon nen een paar maanden geleden. Aanvan kelijk zag het er naar uit, dat er niet veel van terecht zou komen. Het resultaat heeft tenslotte echter alle verwachtingen overtroffen. In dien zin dan, dat de Ieren vrijwel al hun grieven zien ingewilligd en zich thans binnen... het raam van het En gelsche gemeenebest een volkomen onaf hankelijk en gelijkwaardig volk kunnen voelen. Slechts op een punt heeft De Valera moeten toegeven. Hij eischte o.a. ook, dat het graafschap Ulster, dat protestantsch is (de rest van Ierland is katholiek) en zich nooit van Engeland heeft willen af scheiden, bij Ierland gevoegd zou worden. Die eisch is niet ingewilligd en hij heeft zich daarbij neergelegd. Het nieuwe verdrag, dat in de naaste toekomst aan het Engelsche parlement en de Dail ter ratificatie zal worden voorge legd, bestaat uit drie deelen. Het eerste deel handelt over de defensie en bepaalt, dat de artikelen 6 en 7 van het verdrag van 1921, waarbij Engeland zich het recht voorbehield garnizoenen in zekere Iersche havens te houden, buiten werking zullen worden gesteld. Tengevolge van deze be paling zullen alle Engelsche troepen voor het einde van 1938 onvoorwaardelijk uit de bedoelde havens worden teruggetrokken. De verantwoordelijkheid voor de verdedi ging van Ierland komt daarmee geheel in handen van Dublin te liggen. In hoever het daarvan gebruik zal maken om een vrijwillige overeenkomst voor Engelsch- Iersche samenwerking op het gebied van de defensie af te sluiten, zal nog moeten worden afgewacht. Arrangementen van dien aard zijn echter in de nu gesloten on derhandelingen niet gemaakt (althans niet officieel, wat niet beteekent, dat de wen- schelijkheid van een dergelijk arrangement nooit ter sprake is gekomen). Engeland geeft zijn rechten onder het verdrag van I gen uitgebreid van 48 tot 56. Tenslotte zijn 1921 op en Ierland kan nu te allen tijde op voet van gelijkheid een defensie overeen komst aangaan wanneer het meent, dat de gemeenschappelijke belangen dit wen- schelijk maken. Het tweede deel van het verdrag maakt een einde aan het geschil over de land- annuïteiten en den economischen oorlog, die daaruit is ontstaan. In ruil voor een betaling van tien millioen pond voor het I tien procent verhoogd zou worden. Hij wei- te Bamberg en Bayreuth (Beieren) twee nieuwe ziekenhuizen ingericht voor de op leiding van verpleegsters. Eenmansstaldng. De eigenaar van den eenigen stier in het dorpje Hoff bü Saarbrücken heeft kort geleden een staking aangekondigd, indien de huurprijs van zijn eigendom niet met einde van dit jaar geeft de Engelsche re geering alle aanspraken op de land-annu- grede het dier te verhuren aan de boeren in de omgeving, zoolang niet aan zijn ïteit op. Daar de Engelsche vordering op I wensch tegemoet gekomen was. De ge- Ierland onder dit hoofd ongeveer 4.700.000 pond per jaar bedroeg en nog verschillen meenteraad zat erg in haar maag met deze moeilijkheid, doch na vele onderhandelin de decaden te loopen had, heeft Ierland I gen kwam men tot overeenstemming. De dus bij deze regeling niet slecht geboerd. Het verplicht zich echter voor een aantal jaren 250.000 pond te blijven betalen als schadeloosstelling voor schade aan Engel sche eigendommen aangericht tijdens 'de troebelen van 1925. De beide regeeringen verplichten zich tevens een einde te ma ken aan den oeconomischen oorlog, d.w.z. de Engelsche regeering zal de speciale in voerrechten opheffen, die het heeft inge steld als represaille voor de inhouding van de land-annuïteiten en de Iersche regeering zal van haar kant de speciale invoerrejhten met aanhangwagen gegrepen en tegen den grond geslingerd. Het achterwiel ging den ongelukkige over de borst. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. dorpsomroeper kondigde den dag daarop met luider stemme aan: „De staking van den stier van Hoff is geëindigd." Ds. Niemöller. De Nederlander meldt: Gelijk wp in ons vorig blad meedeelen is ds. Niemöller, die wegens ziekte van een zijner kinderen tijdelijk naar Berlijn was overgebracht, weer naar het concentratie kamp Sachsenhaus overgebracht. De vraag, waarom ds. Niemöller niet in vrijheid gesteld wordt, vinden wij in de Daily Telegraph aldus beantwoordt: Men zou ds. Niemöller hebben aangebo den hem drie of vier maanden voorloopig op vrije voeten te stellen, indien hij zich verplichtte in dien tijd niet van den kan sel te spreken. Zijn woord was echter, dat hij onmiddellijk na zijn invrijheidstelling re gelrecht naar den kansel zou terugkeeren DE RASSENLEERBASIS VAN HET ONDERWIJS. Havas meldt uit Berlijn: De rassenleer zal voortaan een belangrijker rol gaan spelen bij het onderwijs in Duitschland. De nationaal-socialistische onderwijzers bond beveelt in een instructie aan zijn le den aan het rassenvraagstuk de baks te doen vormen voor het geheele onderwijs. Er zal in het bijzonder worden behandeld de kwestie der betrekkingen tusschen „ras en taal", die van „ras en folklore" en van „ras en stijl". De onderwijzers zullen moeten wijzen op den invloed van het ras op de geschiede nis, de kunst en vooral op de muziek. Een speciale correspondent van de „News Chronicle" meldt aan dit blad, dat te Weenen 12.000 personen in de gevangenis sen zijn opgesloten. In verschillende ande re centra van Oostenrijk zijn nog 40.000 personen gedetineerd. Het zijn diplomaten, leden der aristocratie, priesters, socialisti sche leiders of Joden. De correspondent voegt hier aan toe, dat te Weenen terreur heerscht. Het geringste woord van twijfel of de minste critiek is voldoende dengene, die zich in dien zin uitlaat in de gevangenis te brengen. TWEE BRUIDSMEISJES VERBRAND. Te Coventry is Zaterdagmiddag een ern stig ongeluk gebeurd op het atelier van een fotograaf, die juist een bruidspaar ver eeuwigd had. Er zou daarop een groep ge fotografeerd worden met o.a. de bruid meisjes, die daartoe uit de wachtkamer werden geroepen. Onderweg naar het atelier kwam de tul len sluier van de 23-jarige Eunice Nay- lor in aanraking met een electrisch ka cheltje en in een oogwenk stond het meisje in vlammen. De bruidegom en zijn „best man" deden wat zij konden om de vlam men te dooven maar in hun zenuwachtig heid trachtten de bruid en de ander bruids meisjes, die even gevaarlijk gekleed waren, te helpen met het onvermijdelijk gevolg dat ook haar kleeren vlam vatten. De bei de mannen en de fotograaf trokken de brandende kleeren van de lichamen der meisjes en aan hun kordaat optreden is nog te danken dat er niet meer slachtof fers zijn gevallen, maar toen de zieken auto's de gewonden naar het ziekenhuis gebracht hadden bleek, dat Eunice Naylor en de zes-jarige Josephine Russell reeds aan hun brandwonden waren overleden. De toestand van de pas gehuwde bruid haar 16-jarig zusje Leonie en een meisje van acht, dat de sleep van de bruid gedra gen had, is zeer ernstig, maar niet direct levensgevaarlijk. Het atelier is volkomen uitgebrand en de fotograaf en zijn vrouw hebben ook ernstige brandwonden opge- loopen. Van de negen menschen, die de groep zouden hebben gevormd, zijn al leen een page en een der bruidsmeisjes on gedeerd gebleven. De bruigom en zijn vriend konden na be handeling in het ziekenhuis in hun wonin gen terugkeeren. GANDHI VOORSPELT ZIJN DOOD. In een te Bombay gepubliceerd artikel voorspelt Gandhi zijn eigen dood. „Mijn da gen zijn geteld", schrijft hij, „ik zal nïet lang meer leven, mischien een jaar of iets langer." Hij voegt er aan toe, dat hij voor zijn dood de bevrijding wil bewerk stelligen van de politieke gevangenen in Bengalen. JEUGDIGE DUITSCHE TOT DWANGARBEID VEROORDEELD. De politierechter te Aldershot heeft een jonge Duitsche, Olga Perauer, veroordeeld tot zeven dagen dwangarbeid, waarna zij zal worden uitgewezen omdat zij heeft verzuimd haar aankomst in het district bij de politie te melden. Men brengt dit strenge vonnis in ver band met de protesten in het Lagerhuis en de pers tegen het toenemend aantal Duit sche dienstboden in officiersgezinnen voor al te Aldershot. Deze zouden dan pogin gen tot spionnage doen. ONGEREGELDHEDEN IN MYSORE. 32 dooden en 48 ernstig gewonden. De politie heeft geschoten op een menig te van 10.000 personen, die een congres bijeenkomst in het dorp Vidurawatam (dis trict Kolar) (Britsch Indië) bijwoonden. Er werden, naar gemeld wordt, 32 personen1 gedood en 48 ernstig gewond. De menigte verklaarde te zijn samenge komen om het verbod van de autoriteiten van den staat Mysore, de congres-vlag te hijschen, te trotseeren. Zij weigerde uiteen te gaan. RADJA IN OPSTAND. Volgens bericht uit Britsch-Indië is de Radja van Sikar in opstand gekomen te gen den Maharadja van Jaipoer. De Rad ja heeft zich met zijn volgelingen ver schanst in de vesting Silbar, waar zij op het oogenblik door driehonderd politie beambten belegerd worden. De Britsche inspecteur-generaal te Jaipoer heeft zich naar Sikar begeven, om de operaties tegen den Radja te leiden. Twee treinen met soldaten, waarbij cavalerie zijn in allerijl uit Jaipoer naar Sikar gezonden. VIJF EN TWINTIG GEESTELIJKEN VAN SPIONNAGE BESCHULDIGD. Zaterdagavond is bekend geworden, dat- 25 geestelijken, o.m. de aartsbisschop en bisschop van Moskou, beschuldigd worden „lid te zijn van een ondergrondsche tegen- den Sovjet gerichte, terroristische organi satie, die zich bezig hield met spionnage ten behoeve van fascistische mogendheden, sa botage en samenzwering ter omverwerping van het Sovjet-regiem". ANTI-BOLSJEWISTISCHE RADIO UITZENDINGEN. Het geheime anti-Sovjet radiostation blijft, volgens de Finsche bladen, zijn uit zendingen voortzetten. „In weerwil van de Ogpoe en van Yesjof (den volkscommissa ris van bïnnenlandsche zaken) zetten wij onze uitzendingen van Russisch gebied uit voort", aldus de geheimzinnige stem. De uitzendingen beginnen reeds des mor gens om 5 uur, op een korte golf van 32.5 meter. De omroeper zegt: „De Russische bevrijders spreken weer. Roode soldaten, verdrijft de tyrannen bij de 1 Mei parade. Doodt Stalin en Yesjof. Richt je geweren op de tribune waar de vijanden der Sovjet- Unie, Stalin, Worosjilof en Yesjof zich be vinden". Daarna dringt een vrouwelijke omroeper bij de boeren erop aan, tegen het Kremlinbewind in opstand te komen. MILITAIRE OEFENINGEN VAN NATION AAL-SOCIALISTENi De national Tidende verneemt, dat de politie Zondag 240 Deensche nationaal-so- cialisten heeft verrast, die te Nordre Birk bij Kopenhagen militaire oefeningen hiel den. Negen leiders werden gearresteerd. Tot de gearresteerden behoort ir. Back Peter sen, de secretaris van den Deenschen „Führer", die in voorloopige vrijheid was gesteld, nadat hij wegens het lossen van revolverschoten in het Folketing was ge arresteerd. Nieuwe aardschokken. Gisterochtend werden hevige aardschok ken gevoeld jte Kircheir in het district Ankara. Belangrijke schade werd aange richt, men weet nog niet of slachtoffers te betreuren zijn. De aardschokken werden ook te Ankara gevoeld. VERBETERING VAN HET RAS. Uit Rome wordt gemeld: Men zal hier een instituut oprichten voor de bescher ming en de verbetering van het ras. Dit in stituut zal tot taak hebben te waken over de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling der komende geslachten, hierin zoo noo- dig verbeteringen aan te brengen en de rassenkwesties te bestudeeren. JOODSCHE UITGEVER MISHANDELD. Omdat hij weigerde een haakkruis bussen. De t,Daily Telegraph" meldt uit New York, dat een troep nationaal-socialisten te New York eeh aanval heeft gedaan op den heer Charles Weiss, een Joodschen uitge ver van een anti-nationaal-socialistisch tija- schrift. Deze aangelegenheid trekt m de Vereenigde Staten sterk de aandacht. De heer Weiss, die kreupel is, was met m

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2