'N TRIOMFATOR IN SMAAK ROOKT TRIUMPH 1 CENT VIRGINIA KRONIEK van den BAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 23 APRIL 1938. No. 95. HET SPOOK VAN HET SLOT GOTHEBORGH. Beursstemming opnieuw weifelend. De vorst teisterde de Be luwe. Naar een herziening der Alands-conveniie Wij hebben onlangs te.dezer plaats iets geschreven over de politieke zorgen, welke zich in verband met Oostenrijk's inlijving bij Duitschland ook van vele gemoederen in de Scandinavische landen heeft meester gemaakt. De toepassing van methoden van geweld, waarvan Oostenrijk's inlijving een voorbeeld vormde, is ook voor de volkeren in het Noorden angstwekkend, en zulks te meer, omdat een gewapend conflict, n.l. tusschen Duitschland en Rusland, maar al te dicht in hun buurt zou kunnen komen. Den laatsten tijd gaan er nu, als uitvloei sel dezer zorgen, zoowel in de Zweedsche als in de Finsche pers steeds meer stemmen op voor een herziening van de z.g. Alands- conventie. Deze overeenkomst, in 1921 tus schen Finland, Zweden, Engeland, Frank rijk, Duitschland, Italië, Polen, Denemar ken, Estland en Letland gesloten, bepaalt, dat de Alands-eilanden, op de grens tus schen de Oostzee en de Bothnische golf ge legen en aan Finland toebehooren, geen militaire versterkingen mogen hebben. Men dacht indertijd op deze wijs den vrede een dienst te bewijzen: de Alandseilanden toch vormen een der belangrijkste strate gische punten in de Oostzee. Door ze te de- militariseeren zou" als 't ware een kleine bron van onrust en wantrouwen gedempt worden. Nu de politieke toestand in Euro pa zich echter zoo onheilspellend heeft ont wikkeld, zijn automatisch de gedachten ten opzichte van de Alandseilanden een ande ren kant uitgegaan. In Zweden, zoowel als in Finland voelt men steeds sterker de be hoefte, ze militair te gaan beveiligen. In de afgeloopen jaren gingen reeds een paar maal eerder stemmen op, die de nood' zaak van militaire versterkingen bepleit ten, doch thans geschiedt dat, naar de cor respondent van de N.R.C. dezer dagen meldde, door bladen, die zich daarvan tot nog toe onthielden, omdat zij wisten of be grepen, dat deze aangelegenheid niet ac tueel was of dat propaganda voor re-mili- tarisatie van de Alands-eilanden, zooals die van militaire en van activistische Finsche zijde bedreven werd, den leidenden en ver antwoordelijken politici niet aangenaam was. Men krijgt nu sterk den indruk, dat de Finsche regeering zich geheel bij het standpunt van den Finschen generalen staf die reeds lang de conventie een onvol doende garantie voor Alands' neutraliteit acht en in vredestijd maatregelen wil ne men om in overeenstemming met de con ventie den archipel in oorlogstijd te kunnen beschermen heeft aangesloten en dat er met de Zweedsche regeering van gedach ten gewisseld is. Van belang is ook, dat een hoogere officier van den Finschen genera len staf onlangs Mariehamn bezocht heeft om er vertrouwelijk besprekingen met Alandsche vertrouwensmannen te voeren. Wat het onderwerp dier besprekingen was is niet meegedeeld, daarentegen is wel offi cieel gedementeerd, dat men het over mili taire versterkingen in den archipel gehad zou hebben. Hoe men in Finsche militaire kringen over versterking van de Alands-eilanden denkt kan blijken uit een dezer dagen door de vereeniging van officieren van de kust- artillerie uitgegeven brochure, welke ge schreven is door den kapitein van het mobi lisatiebureau van den generalen staf, L. J. Saurama, terwijl o.a. majoor N. Sario van het oorlogsbureau van den generalen staf het manuscript doorgelezen heeft. Een van de herhaaldelijk weerkeerende stellingen is: de overeenkomst inzake de neutraliteit en de non-fortificatie van Aland is positief gevaarlijk voor Finland maar ook voor Zweden. Komt er oorlog, dan beginnen Duitschland en Rusland een wedloop om Aland te bezetten. Wie er het eerst is, ge lukt dit, en het is dan voor Finland, zelfs als het hulp van Zweqlen kreeg, onmoge lijk de vreemde bezettingstroepen te ver drijven. De mogendheid, die Aland in han den heeft, beheerscht daardoor de scheren tusschen Finland en Zweden, de Botnische Golf en het Noordelijke deel van de Oost- Oorspronkelijke detective-roman door John Simson. 11). „Jawel, dat is mijn vader!" zei hij zacht „Vertelt u eens", vroeg Landhof hem, „waren hier ook sporen van eenige ver warring, toen de moord ontdekt werd? 't Ziet er hier alles op 't oogenblik zoo keU' rig netjes uit!" „Ik weet het heusch niet!" stamelde Max en liet het hoofd weer zakken: hjj bleek nogal heel erg onder den indruk van het gebeurde. Gezamenlijk monsterden de drie daarop het portret, dat de commissaris in de hand had. Karl Messing, millionnair, eigenaar van kasteel Gotheborgh, was groot en forsch gebouwd. Hij keek flink uit zijn oogen, een glimlach speelde om zijn mond. Alle drie waren het erover eens, dat het lang geen onprettig gezicht was. „Daar moeten we toch niet te veel op af gaan", bromde Feldslag binnensmonds en sprak uit praktijk-ervaring: „Prettige ge zichten zjjn soms de ergsten!" Daddy was intusschen aan het snuffelen gegaan, terwijl de commissaris het portret weer op zijn plaats zette. De detective vond niet veel. Enkele ma' len bukte hij en raapte wat op, dat in zijn zak verdween. De officier sloeg, hem aan dachtig gade. „Daddy, wat heb je daar toch? a „Oniets!" „Kom nou, niet zoo geheimzinnig!" „Ja, kijk eens aan beste: 't is misschien heelemaal van geen beteekepii en dan zou zee. Maar een bezetting van Aland zou wei nig aanlokkelijk zijn, wanneer Finland Aland met vestingen, vaartuigen en troe pen mocht verdedigen. De schrijver gaat er voortdurend van uit, dat Finland alleen zal optreden; Zweden zou bij een conflict moei lijk ingrijpen omdat dit met deelneming aan den oorlog gelijk zou staan. Het zou evenwel toegejuicht worden, als Zweden openlijk te kennen gaf samen met Finland de Alandsche neutraliteit te zullen verdedi gen. In alle geval dient Zweden mee te werken om herziening van de conventie tot stand te brengen „een werkelijke garantie voor vrede en neutraliteit" te scheppen. Finantieel economisch weekoverzicht. Nieuwe milliardenregen van pre sident Roosevelt Nog weinig verbetering op de vrachtenmarkt Gunstige verwachtingen voor Unilever en Philips. Na de gunstige stemming, die de fond- senmarkt aan het einde der vorige week kenmerkte, heeft de reactie, die bij de heropening der beurs na de Paaschdagen is ingetreden, des te grootere teleurstelling verwekt. Men had zich blijkbaar reeds „gouden bergen" beloofd van de nieuwe milliarden-regen van President Roosevelt en had zich gehaast, deze verwachting in het koersniveau te verdisconteeren, toen van alle kanten bedenkingen geopperd werden over de doelmatigheid van de re- geeringsmaatregelen en zelfs ten deele over de mogelijkheid van hun uitvoering. Dit bracht de beurs terug in dezelfde stemming van weifeling en onzekerheid, welke reeds vóór de aankondiging van het nieuwe Roosevelt-programma had bestaan, met het gevolg, dat velen overgingen tot winstneming op hun in den jongsten tijd gekochte fondsen, terwijl nieuwe gegadig den slechts op beperkte schaal waren te vinden. De hierdoor ingetreden reactie behoeft in zooverre niet al te tragisch te worden opgevat, omdat zij een gezonde correctie is op een, in een wellicht al te snel tempo plaats gevonden koersstijging, die gemakkelijk tot excessen had kunnen leiden. De bona-fide fondsenhouder heeft nog altijd meer baat gevonden bij een langzame, maar gestadige koersverheffing dan bij een plotselinge hausse, die zich, als een stroovuurtje,. zelf vaak verteert. Zoo'n „stroovuurtje" hadden de nieuwe experimenten der regeering gemakkelijk kunnen veroorzaken en ook voor de toe komst is het gevaar, dat zij dit alsnog zul len doen,, geenszins uitgesloten. Immers, ook wanneer men geen vertrouwen heeft in het uiteindelijke resultaat van maatre gelen als die, welke thans weer in Ameri ka zijn aangekondigd ,dan nog moet men er rekening mede houden, dat zij tijdelijk de conjunctuur zullen stimuleeren. De uitgave van 3000 millioen dollar voor steundoeleinden en voor publieke werken, inclusief woningbouw, waterwerken e.d., waarbij dan nog 1000 millioen dollar komt als leeningen voor staten en locale overhe den ter uitvoering van eigen publieke wer ken moet wel nieuwe werkgelegenheid scheppen en de industrieële bedrijvigheid aanwakkeren. Dit deel van haar program ma zal de regeering tenminste als het Congres zich hiertegen niet al te zeer verzet, naar believen kunnen uitvoe ren, en de uitwerking ervan op het eco nomisch leven moet zich wel na korteren of langeren. tijd doen gevoelen. De Amsterdamsche aandeelenmarkt heeft zich bij de ongeanimeerde tendenz in Wfll- street aangesleten, zonder dat de grond stemming echter sterk geleden heeft. Meer dan in New York heeft men hier oog voor de verbetering in de interna- tinonale verhoudingen door de afsluiting der Britsch-Italiaansche bijeenkomst en de voorbereiding der besprekingen tusschen je mij maar uitlachen. Dank je wel!" Toen vroeg hij Max, of er ook een mo gelijkheid bestond om zijn moeder even te spreken. Waarop de oudste zoon des huizes het drietal zwijgend voorging naar bene den, naar de huiskamer. Mevrouw Messing was in gezelschap van haar tweeden zoon Guus. Zij keek de poli tie allesbehalve vriendelijk aan. Uit haar houding sprak een zeker wantrouwen... en toch was de politie werkelijk onschuldig aan den moord. Eveneens aan de verdwij ning. „Zeker niets gevonden?" vroeg ze hard. „Wij condoleeren u met het verlies van uw zoon!" sprak de officier uit de hoogte. „Dank u!" Alle drie werden onaangenaam getrof fen door de onverschilligheid, waarmee me vrouw Messing dit zeide. Een klein wei- nigje meer gevoel, nu juist haar zoon ver moord was, had prettiger aangedaan. „Het was uw jongste zoon?" informeer de Landhof. „Jawel! Leo was mijn jongste. Zestien jaar, als u 't precies weten wilt. „Wie heeft den moord het eerst ontdekt, als ik u vragen mag?" „Ik! Hij was vanmorgen niet op tijd aan 't ontbijt. Toen ben ik zelf naar boven ge gaan om hem te halen. Hij versliep zich wel eens meer. En toen vond ik hem Mevrouw Messing begroef even haar ge zicht in haar handen. De commissaris maakte daar dadelijk een aanteekening over. „Gaat u verder!" zei de officier bedaard. „Hij lag op zijn zij met opgetrokken knieën en het gezicht naar de deur. Eerst Frankrijk en Italië. Ook de krachtige koersstijging op de Parijsche beurs, zoo wel van aandeelen als van obligatiën, maakte hier een gunstigen indruk, omdat deze wijst op een terugkeer van het ver trouwen, die, als dit doorzet, kan leiden tot repatriëering van een deel van het uitgeweken Fransche kapitaal en daarme de tot een consolideering van de positie der Fransche schatkist en van den franc. In verband hiermede waren ook hier ter beurze Fransche staatsfondsen, zoowel francs- als guldenswaarden, gunstig ge disponeerd. De koersverliezen in aandeelen waren in verhouding tot de voorafgegane stijging niet van veel beteekenis; in sommige ge vallen kon zelfs nog een lichte koerswinst worden geboekt, of is het niveau per sal do in 't geheel niet veranderd. Scheep- vaartaandeelen konden in der( aanvang der week krachtig in koers verbeteren, waar aan de publicatie van verdere gunstige di videnden (Hollandsche Stoomboot 9 te gen 7% vorig jaar, Van Nievelt Gou- driaan 15 tegen 5 niet vreemd was. De vrachtenmarkt toont intusschen nog weinig verbetering aan: Het door „The Economist" samengestelde indexcijfer der scheepsvrachten over de geheele wereld (waarbij het gemiddelde voor 18981913 op 100 is gesteld) is van een hoogtepunt van 169.8 in September jl. gestadig ge daald, tot het in Maart op 115.5 is aange land. In Maart 1937 bedroeg het 137.8, in Februari jl. 118.9. Het eenige gunstige in de ontwikkeling der scheepsvrachten is, dat op sommige trajecten tegenover de vorige maand een verbetering kan worden geconstateerd; zoo is de index voor de vrachten op Noord-Amerika gestegen van 109.3 op 110.6, op Zuid-Amerika zelfs van 122.4 tot 129.6. Gevreesd moet echter wor den, dat het vrachtverkeer op Zuid-Ame rika zal gaan lijden onder de minder gun stige economische ontwikkeling van Ar gentinië. Van industrieëele fondsen konden aan deelen Unilever in koers aantrekken, op de verwachting van een gunstig jaarver slag, 'welke verwachting gebaseerd is op de reeds gepubliceerde bevredigende re sultaten van een aantal dochteronderne mingen. De winsten van de groep der En- gelsche levensmiddelen mijen Home en Colonial Stores Ltd., Maypole Dairy Co., Lipton Ltd. en Meadow Dairy zijn in het afgeloopen jaar sterk gestegen en in de jaarvergadering werd medegedeeld, dat zij in het loopende jaar volgens verwachting nog iets grooter zullen zijn. Ook bij de Van den Bergh en Jurgens Ltd. is de net to-winst aanzienlijk hooger geweest dan het vorige jaar zoodat een hooger dividend kan worden uitgekeerd. De Deutsche Jur gens heeft ondanks een stijging der winst, die echter grootendeels afkomstig was uit de reorganisatie van het bedrijf, de uit- keering onveranderd gelaten. Naar men weet, heeft de Unilever reeds een inte rim-dividend van 3 uitgekeerd, tegen een totaal dividend van 5% pet. vorig jaar. Het boekjaar van Philips loopt van 1 Mei tot 30 April en is dus nog niet geheel geëindigd. De cijfers, betrekking hebbende op den export van radio-artikelen, geven echter reeds een aanwijzing van de be langrijke stijging der omzetten, die vermoe delijk met een minstens evenredige stijging der winsten gepaard is gegaan. Aannemen de, dat de export in April gelijk zal zijn aan die van het vorige jaar (in Maart was hij nog aanmerkelijk grooter), zal de to tale uitvoer van radio-artikelen in het af geloopen boekjaar ca. 54% millioen heb ben bedragen, tegen ca. 40 millioen in het voorafgaande boekjaar, een toeneming dus van ca. 35 Natuurlijk moet voor de algeheele resultaten van het Philips- concern ook terdege rekening worden ge houden met de juist in de laatste jaren zoo zeer aan beteekenis toegenomen bin- nenlandsche markt en met de ontwikkeling der bedrijven in het buitenland. In de eultuurafdeeling was het koers verloop eenigszins verdeeld. Een belangrij ke koerswinst voor rubberaandeelen ging later meerendeels verloren; daarentegen vermoedde ik niets. Pas toen ik de gordij nen had opengeschoven en het raam had dicht gedaan, begreep ik, dat er iets ge beurd moest zijn. Want hoe ik hem ook riep en door elkaar schudde: antwoord kwam er niet. En toentoen „Was hü nog warm op dat moment?" vroeg de officier onverstoord. Mevrouw Messing schudde haar hoofd. „Ik heb dadelijk den dokter laten komen!" zei ze. „Wie is uw dokter?" „Dijkmans! Hij kon slechts den dood con- stateeren en heeft u dadelijk opgebeld." „Klopt!" bromde opeens de commissaris en Landhof knikte even. „Heeft dr. Dijkmans ook iets gezegd om trent de doodsoorzaak?" „Hü veronderstelt, da1j( de arme jongen doodgestoken is met een ponjaard, een dolk of zoo. In verband daarmede heeft hij al leen maar Leo's leden gestrekt en zijn ar men gekruist. Verder wilde hü wachten tot u kwam." „Dat was heel verstandig!" zei de offi cier ernstig. „Ja ik moet beslag op het Ijjk leggen. Zoo meteen zal het gerechtelijk worden geschouwd." Mevrouw Messing zuchtte even. „En nu wat betreft den dader en het mo tief tot dezen moord", vervolgde Landhof. „Hebt u daaromtrent eenig vermoeden, mevrouw Messing?" „Geen enkel vermoeden!" „Maar kijkt u eens aan: iemand wordt niet zoo maar vermoord. Daaraan ligt meestal wel een rëaen Fen grondslag. En niemand, naar ik veronderstellen mag, heeft uw zoon beter gekend dan u, me- kondeh Senembah en Deli Mij. een deel van de winst behouden. De noteering voor aandeelen Koninklijke schommelde vrij scherp, zonder dat hiervoor bepaalde oor zaken waren aan te wijzen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3 Nederland 1937 997/s—101—99% Ned. Indië 100%—100% Ned. Scheepv. U. 111 —114 —111 112% Philips 283%—289%—276—280 Unilever 149%154150% A'dam-Rubber 196203194197% Hessa Rubber 110—117—111—112% H.V.A. 425 434 423429 Deli Bat. Mij. 235—238—235 Deli Mij. 283—290—286 Senembah 261—270—265% Kon. Petrol. 332%—340—334% Naar de meening van deskundigen bestaat er groote kans, dat hon derdduizenden guldens schade ge leden is. (Van onze n« redacteur.) Weinig is er overgebleven van de bloe sempracht van de Betuwe sinds de ruwe nachtvorst haar beroerd heeft. In luttele uren is de schoonheid verwelktis de arbeid van een heel jaar teniet gedaan. De zachte dagen uit de voorafgegane maanden deden het beste hopen, een bloesempracht als bijna nooit tevoren vertoond kon ver wacht worden... het heeft niet zoo mogen zijn. Wat zich eerst in volle schoonheid zou vertoonen is op vele plaatsen verschrom peld. Geen smettelooze bloesem, maar ge rimpelde, bruin gekleurde blaadjes. De Betuwe rouwt. In Boven- en Neder-Betuwe kunnen de bongerdbezitters treuren. Vrijwel elke plaats heeft bezoek gehad van den meest onwelkomen gast die men zich maar den ken kan en ook bijna overal heeft hij zijn kaartje achtergelaten wat in de meeste ge vallen immer een doodsbericht voor den bongerd inhoudt. Duizenden peren, appels en pruimen zullen niet tot rijpheid komen. De hoop en het vertrouwen van vele men- schen zijn vernietigd. „Nog kunnen wij niet ten volle de scha de overzien" zoo zegt de heer Westra, pro curatiehouder van de veilingsvereeniging „Neder-Betuwe", maar wel weet ik dat zij aanzienlijk zal wezen. Het totaalbedrag kan in de duizenden, maar ook in de hon derdduizenden loopen. Op deze veiling hebben ,wij een jaarlijksche omzet van 1 a 2 mil lioen. Maar ook in Tiel, Nijmegen, Arnhem en nog andere plaatsen bestaan veilingert die belangrijk zijn. U kunt dus wel begrijpen dat, gehoord de ramp die velen hier ge troffen heeft, het totaal aanzien lijk kan doen zijn. Misschien dat velen iets te pessimistisch zijn. Er bestaat kans dat toch nog een deel van de boomen tot rijpheid komt. Dat kan pas over een dag of twaalf geconstateerd worden. Hoewel veel boomgaardbezitters de hoop daarop geheel hebben opgegeven. Ik heb van tamelijk wat menschen hier uit de omgeving hetzelfde verhaal gehoord. Velen wilden de boomen gaan bespuiten en kwamen bij onderzoek van de bloesem tot de conclusie dat de stamper geheel zwart was. Het vernielend werk was verricht spuiten behoefden zij niet meer. Het merkwaardige is dat op sommige plaatsen de eene bongerd wel aangetast is terwijl de vlak ernaast gelegene niet ge leden had. Op de eene plek is het erg ge weest op een andere plaats heeft men er vrijwel niets van gemerkt. Net dat wij een goed jaar verwachten konden, is veel met één nacht vernield. En waar de nachtvorst nog eiken nacht weer kan optreden bestaat er immer kans dat het vernielende werk voortgezet kan worden". Bongerden, die duizenden guldens per jaar konden opleveren door het' meer dan uitstekende fruit dat zij opleverden, zjjn vrijwel waardeloos geworden. Voor hunne bezitters en gezinnen beteekent dit in vele gevallen den genadeklap. Immers, de bon gerd vormt hun jaarlijksche bron van in komen en thans is de bron toegevroren. Er is een geval dat een bongerd, die getaxeerd werd op circa 7000 gulden opbrengst aan fruit, in eenige uren totaal waardeloos werd. Alle boomen waren aange tast, het hart van de bloesem klop te niet meer. Gelukkig dat het gesneeuwd heeft, zoo zegt een vakman. De sneeuw heeft op sommige plaatsen tenminste de bloesem af gedekt en vormde een beschermende laag. Onzin, meent een ander, ook de sneeuw kan de bloesem geheel vernielen. Zoo ver schillen de meeningen over het nachtvorst- vraagstuk gelijk de opninies uiteenloopen omtrent de bestrijdingsmiddelen. Er bestaat geen middel om de nachtvorst uit de boogerd te houden denkt menig con servatief denkend Betuwnaar. Plaatsen van petroleum of oliekachels in de boomgaard heeft geen enkel nut. Maar een feit is toch dat degenen, die wel van dit middel ge- vrouw Messing." „Dat kan wel zijntoch kan ik u on mogelijk een redelijke verklaring hiervoor geven". Plotseling kwam Max uit den hoek, Max die zich' al dien tijd bescheiden op den achtergrond gehouden had. „De meisjes in de keuken zeggen, dat ze een groot, zwart spook gezien hebben!" „In den regel zijn die wezens wit!" merk te Daddy op en bleek bijzonder geïnteres seerd. „Waar?" vroeg hij belangstellend „In de keuken!" zei Max en zijn moeder keek hem half medelijdend, half spottend aan. „Onzin!" zei ze. „Spoken bestaan niet! De meisjes moeten zich dat verbeeld hebben. Het zal de schaduw der boomen geweest zijn". „Jamaar!" hield Max tegen. „Boomscha- duwen maken geen geluid, en ze hebben heel duidelijk wat hooren ritselen". „Dat zal een rat geweest zijn; daar heb ben ze natuurlijk niet aan gedacht!". Daddy herinnerde zich plotseling het keukenbezoek van den vorigen dag en meende toen stellig opgemerkt te hebben, dat de meisjes niet vergeten waren, dat er ook ratten in de ondergewelven huisden. „U kunt wel gelijk hebben, mevrouw Messing", zei hij beleefd. „U hebt, meen ik, nogal last van ratten?" „Ontzettend veel!! Die beesten zijn een ramp voor de keuken. De meisjes klagen steen en been: ze laten eenvoudig niets met rust. En brutaal dat ze zijn!" „Jawel!" gaf Daddy toe. „Ratten zijn brutaal! Maar doet u daar niets tegen? (Ingez. Med.) bruik hebben gemaakt, met succes den bloesemmoordenaar bestreden Maar voor menigeen schijnt het zeer moeilijk om niet te zeggen onmogelijk te gelooven in de techniek. In de bongerd loopt een boer van boom tot boom. Voorzichtig maakt hij een teer bleesempje open. Stam per zwartzoo gaat het telken male. Geen glanzende renet zal den boom sieren.Geen zwaar beladen takken zullen over enkele weken te zien zijn. Van voren af aan be ginnen. Weer verzorgen, een heel jaar lang van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. En weer de kans dat m één nacht de koude vernielt wat met warmte is opgebouwd. En daarom treurt men op vele plaatsen in de Betuwe. Het is geen land van den bloeienden bongerd op het oogenblik. HONGAARSCH GESCHENK VOOR PRINSES BEATRIX. Gister is ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage voor Prinses Beatrix een ge schenk bezorgd, aangeboden door de por tiers van zeven der grootste hotels in Boe dapest, die als gasten van de K.L.M. in Ne derland vertoeven. Het is een groote pop, gekleed in het nationale Hongaarsche cos- tuum. SIGNALEEREN VAN BOSCHBRANDEN PER VLIEGTUIG. Tusschen een uur en half vijf Donderdag middag zijn, in samenwerking met de Neder- landsche Heide-Maatschappij en de Veluw- sche boschbrandweer, op initiatief van de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers (V.O.S.), onder de gemeente Apeldoorn proeven genomen met het signaleeren van bosch- en heidebranden op de Veluwe. Door middel van brandtorens welke op tal van plaatsen in bosch en heide zijn opge richt, wordt dagelijks tijdens het zomersei zoen gespeurd naar brandgevaar. Het over brengen van het bericht naar de bosch brandweren vordert in deze moeilijk be gaanbare terreinen echter nogal veel tijd en het was de V.O.S., die het initiatief ge nomen heeft om door middel van vliegtui gen een snellere berichtgeving mogelijk te maken. Gistermiddag werden nu proeven genomen met twee sportvliegtuigen. Om het half uur steeg een vliegtuig op van het vliegveld te Teuge, om de omge ving van Beekbergen, Hoenderloo en Loe- nen waar op een drietal plaatsen heide in brand gestoken was te verkennen. Het voornemen is namelijk om in perioden, waarin het brandgevaar uitermate groot is, dagelijks een patrouilledienst in te stel len met vliegtuigen. Door middel van si tuatie-kaartjes, waarop de brandhaarden door den vlieger worden aangeteekend, en „Natuurlijk wel! Willem zet dagelijks vallen uit, en die zijn 's avonds vol. Maar wat haalt dat aan die enkelingen op de honderden, die er zijn?" „Probeert u het dan eens met een fox- terrier", raadde Daddy. „Dat is zoo'n rat tenvanger". Mevrouw Messing haalde verachtelijk de schouders op. Zij hield niet van Honden, niet van dieren in 't algemeen. En Daddy overwoog, dat hij ook niet graag mevrouw Messings fox-terrier geweest zou zijn. „Om even terug te komen op dat spook", zei hü dan. „Hebben alleen de meisjes zulks gezien?" „Dacht u misschien, dat ik dien onzin óók gezien had!" beet de slotvrouwe hem toe, terwül ze hem met een niet te mis kennen geringschatting aanzag. „U schü'nt een büzondere waarde te hechten aan dat spook! Weet u, wat u dan doet? Vraagt u er de meisjes zelf naar, die zullen u het beste erover kunnen inlichten. Ze zitten in de keuken. U kunt daar dadelük heengaan, als u wilt". De officier keek haar strak aan. „Wilt u ze even bellen?" vroeg hü uit de hoogte. „Ze zitten in de keuken!" zei mevrouw Messing nogmaals en Daddy keek zijn vriend eens met een scheel oog aan. Me vrouw Messing was niet bijzonder toe- schietelük. Maar och, wat hinderde dat eigenlük! De weg was hun bekenden Daddy had wel eens meer gezegd, dat het nooit kwaad kon, om den leeuw in zü'n eigen hol op te zoeken. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5