BUITENLAND. leder meisje maakt U gelukkig met zoo'n sieradendoos f 0.95 reschenkenhuls VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREH W.D. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG* MARKTBERICHTEN. BELGIE, FRANKRIJK. DUITSCHLAND, ENGELAND. LUXEMBURG, DE ZAAK VAN DE IJZEREN GARDE, Pit schouwspel alleen maakt deze film reeds belangwekkend en toch is het slechts de omlijsting van een geheimzinnigen moord, die tijdens deze premiere plaats vindt en opgehelderd wordt Het vasthou dende zoeken naar den dader, terwijl de premiere voortgang vindt en het publiek «iets mag merken, is een groote aantrekke lijkheid van deze film. En ook de zang en het spel van Zarah Leander. Alle rollen zijn trouwens goed bezet. EEN GOUDEN ASSURANTIE. Naar de „Coöperatieve Vee-assurantie voor Zuid-Beveland" ons bericht, hoopt zij 26 April a.s., met een feestvergadering in „Slot Ostende" haar 50-jarig bestaan te vie ren. In 1888, na een periode waarin de lenden- typhus onder de paarden vele slachtoffers eischte, werd deze onderlinge verzekering op initiatief van den heer Jac. Van den Dries, te Heinkenszand, opgericht. De heer C. A. Romijn, te Kwadendamme trad aan vankelijk als directeur op, maar de heer Van den Dries, die van begin af de adminis tratie verzorgde, werd al spoedig ook met de directie belast. De heer Jac. van den Dries heeft de ver- eeniging bijna 44 jaar beheerd, tot 1932, toen de* functie hem te zwaar ging wegen en zijn zoon M. J. van den Dries als zijn op volger werd benoemd. Op voorstel van den huidigen directeur is de „Onderlinge ver zekering" toen omgezet in een coöperatie, met gemeenschappelijke aansprakelijkheid. Met 14 leden opgericht, telt de coöpera tie er thans eenige honderden met een ver zekerde waarde van bijna drie ton. Vermel den we verder nog, dat vorig jaar bijna 10.000 werd uitgekeerd tegen het eerste jaar 164. (Ingez. Med.) Nieuwe rioleering en een nieuwe watertoren. Hoewel reeds in 1931 een nieuw riolee- ringsplan is uitgewerkt, heeft de zwakke financieele toestand der gemeente de uit voering ervan belet. Op verschillende plaat sen werd een voorloopige rioleering aange legd. Dit kan nu om technische redenen niet meer geschieden en dient met het rio- leeringsplan een aanvang genomen te wor den. Nabij den Watertoren zal een pomp- gemaal worden gebouwd, dat het rioolwa ter van het Noordelijk stadsgedeelte naar het Betje Wolfplein perst; kosten 47000. In den singel zal een zuigleiding worden aangebracht loopende van het pompge- maal in de richting van Dishoekstraat; kosten 38.640. In deze leiding zullen eeni ge riolen uitmonden: kosten 88.360. Voorts dienen eenige nooduitlaten, loozen- de op den watergang, aangebracht te wor den; kosten 7000. Met nog eenige andere kosten wordt het totaal geraamd op 200.000. De uitvoering van het werk zal aan den dienst van gemeentewerken wor den opgedragen, al dient dit dan een tijde lijke uitbreiding te ondergaan. B. en W. vragen den Raad machtiging daartoe. Bij B. en W. is van de Waterleiding Mij. Midden Zeeland het verzoek binnengeko men tot het verkrijgen van een vergunning voor het bouwen van een watertoren aan den Oost-Soeburgschen weg. Deze toren zal een hoogte verkrijgen van 30% m. B. en W. vragen den Raad machtiging tot den aan leg van de in het uitbreidingsplan gepro jecteerde Wielingenstraat, welke de ver binding zal vormen tusschen den Koude- kerkschen weg en de Cruysstraat. Kosten voor den aanleg bedragen 8000. Verder verzoeken B. en W. den Raad een aanvullend subsidie te verleenen aan de ge meentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, welke subsidie 9.551 groot zal moeten zijn. Het bedrag dat voor 1937 op de gewijzigde begrooting zal zijn uitge trokken bedraagt dan 138.551. SOSBURG. Als volontair ter secretarie alhier is benoemd de heer J. M. Poelman te Middelburg, vroeger als zoodanig werk zaam te Zoutelande. BORSSELE. Vrijdag hield de afdeeling „Eorssele" van de vereeniging voor zieken huisverpleging een aigemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer H. de Priester. De rekening over 1937 wees aan in ontvangsten 1560 en in uitgaven 1502, dus een goed slot van 58. Het af tredende bestuurslid, de heer M. J. van '1 Hof, werd herkozen terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer S. Meulpolder gekozen werd de heer A Walhout Jz. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het aantal leden der afdeeling thans 687 bedraagt, waarvan 624 betalende. To lid der controle-commissie benoemde de vergadering den heer J. Fraanje Pz., to afgevaardigde naar de a.s. aigemeene ver gr.dering der centrale vereeniging den hee I-I. de Priester en tot diens plaatsvervanger don heer M. J. van 't Hof. Wil men den secretaris-penningmeester een eenigszins voldoende bezoldiging geven voor he werk, dat hij doet, dan bleek een bedui don contributie-verhooging noodzakelijk Daarover ontspon zich een langdurige discussie. Men was het er algemeen ove cons, dat door den functionares zeer veel werk moet verricht worden, doch met de herwaren, die voor de minderbedeelden contributie-verhooging meebrengt, dient ook rekening gehouden te worden. Een voorstel van den heer A. de Korte, om thans 10 toe te kennen en dit bedra, zc-odra de stand der kas dit toelaat te verhoogen, wilde de secretaris niet aanne men. Hij meende, dat de vergadering een besluit moes'; nemen, om al of niet tot ver her-ging over te gaan. Daarop stelde d heer C. Almekinders voor, gezien het klei r ne aantal, dat aanwezig was, later een buitengewone aigemeene vergadering bij een te roepen, met het doel in de aan hangige kwestie een beslissing te nemen. De vergadering ging daarmee accoord en de secretaris-penningmeester verklaarde zich bereid zijn functie tot die vergadering gratis te blijven vervullen, maar zeide tevens, te zullen bedanken, als besloten werd niet over te gaan tot verhooging, waardoor dan een behoorlijke bezoldiging onmogelijk zou blijven. IERSEKE. De handel in kreeften is goed en de vraag voldoende. De import van kreeft uit Noorwegen is groot genoeg om aan de behoeften te voldoen. Met de vangst van kreeften in Zeeland gaat het verbazend slecht, zoo slecht als het nog niet is ge weest. Kreeftenvissehers die anders tot 50 tot 60 stuks per dag aan den wal brachten moeten zich tevreden stellen met 5 tot 6 stuks. Tot op heden is de vangst dan ook ver van loonend. De visschers halen het woord van den nu reeds jaren overleden deskundigen op dit gebied wijlen dr. de Man nog dikwijls aan, die in zijn tijd reeds voorspelden dat de kreeften hier wel woon den maar op den duur toch niet zouden kunnen aarden, daar de gesteldheid van den grond onder aan de zeedijken niet van dien aard is dat ze zich blijvend kunnen vestigen. Het is jammer voor onze kreef tenvissehers die anders in den zomer goed hün brood konden verdienen. IERSEKE. Het zoontje van den heer C. Zuidweg, Vijverboomgaard had het onge luk van den zolder te vallen en een arm te breken. Dr. Polderman verleende heelkun dige hulp. Daar er veel werk is in onze gemeente en zij die geen werk kunnen vinden bij de pannen of in de landbouw bij de werkver schaffing kunnen geplaatst worden zal met ingang van 1 Mei a.s. het stempelen en daarmede de steunverleening worden stop gezet. Vrijdagmiddag werden bij eenige win keliers door gemeentepolitie, kommiezen en rechercheurs uit Roosendaal (6 man) huis zoeking gedaan naar ongebanderoleerd si garetten papier. Tegen een winkelier is proces-verbaal opgemaakt wegens verbo den nederlage van dit artikel. WEMELDINGE. In de vacature wijlen P. Cijsouw, is gekozen in het bestuur van het Chr. Volksonderwijs alhier, de heer Adr. Ruissen Jacz. Gevonden; een duimstok, inlichtingen bij den gem. veldwachter. WISSEKERKE. Donderdagavond werd in het gymnastieklokaal der o. 1. school alhier een vergadering gehouden, met het doel te komen tot de oprichting van een luchtbe- schermingsvereeniging. De opkomst was goed. Burgemeester Geuze opende de vergade ring met de mededeeling dat, hoewel op de circulaire vermeld was dat de heer Bier man dezen avond zou leiden, deze wegens ziekte hiertoe niet in staat was, zoodat nu de heer Van Drimmelen uit Klundert een lezing zou houden. De heer Van Drimmelen behandelde de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren en de groote gevaren daaraan verbonden voor de burgerbevolking. Staande de vergadering werd een ver eeniging opgericht, met aanvankelijk 60 leden. Het voorloopig bestuur werd samenge steld uit de heeren J. L. J. Bruijnzeel, voor zitter, N. D. v. d. Heijde, secretaris, C. Ver burg, P. M. den Boer, C. van Halst, M. Heij- blom en P. C. Scherp. In een volgende ver gadering zal een definitief bestuur worden gekozen. AARDENBURG. Op de jaarvergadering van den polder Bewester Eede ben St. Pie- tersdijk werd de rekening over 1937/1938 goedgekeurd met de volgende cijfers: ont vangsten 7155, uitgaven 6898, goed slot 257. Besloten werd het dijkgeschot te ver hoogen van 4.50 op 5. De begrooting voor 1938/'39 werd in ontvangst en uitgaaf geraamd op 6898 met 238 voor onvoor ziene uitgaven. Het standpunt inzake op heffing der polders bleef onveranderd te gen. Aan Ged. Staten zal hierover nog een adres worden gezonden. Besloten werd de jaarwedde van de ontvanger-griffier met 25 te verhoogen. De gezworene L. O. de Bruijckere werd met aigemeene stemmen herbenoemd. De Spaansche burgeroorlog. AARDENBURG. De alhier bracht 37 op. Emmabloemcollecte AARDENBURG. Donderdagavond gaf de kon. muzieksociëteit „Aardenburgsch fan faren" in samenwerking met het Aarden burgsch Gemengd Koor in de sociëteit „Spoor tot Vriendschap" een goed geslaag de uitvoering. Hoewel door verschillende omstandigheden niet alle muzikanten aan wezig waren, werden de verschillende num mers toch weer op schitterende wijze ten gehoore gebracht, o.a. viel weer de „Lan delijke Suite" van J. Ros, den dirigent van het gezelschap, zeer in de smaak. Het ge mengd ko'br zong enkele stukjes van F. Veremans en E. Hullebroek terwijl het na de pauze eenige volksliedjes zong. De voor zitter, de heer L. Haverland, sprak aan het eind van den avond een slotwoord, waarin hij er op wees, dat het zeer jammer was, dat het publiek niet in die mate was opge komen waarop het muziekgezelschap recht heeft. Hij hoopte dat dat een volgende maal beter zou gaan. VISSCHERSSCHEPEN MET REGEERINGSSOLDATEN IN DEN GROND GEBOORD. Naar Havas uit Saragossa meldt werkt de vloot, van Franco nauw samen met de troepen aan land in de richting van Castel- lon langs de kust van de Middellandsche zee. De rechtsche kruiser „Canarias" heeft, geholpen door een aantal kleinere schepen, talrijke visschersschepen aangehouden, waarmede soldaten en officieren van de re- geeringstroepen naar Valencia trachtten te komen. Al deze schepen werden in den grond geboord. Van de fronten weinig nieuws. Van de fronten worden geen belangrijke operaties gemeld. Het hoofdkwartier van generaal Franco meldt dat belangrijke stel lingen in verschillende sectoren in bezit ge nomen konden worden, terwijl verscheide ne tegenaanvallen der regeeringstroepen werden afgeslagen. Daarentegen deelt het ministerie van defensie te Barcelona mede, dat bij deze tegenaanvallen wel eenige suc cessen zijn behaald. In den sector Balaguer zouden eenige stellingen veroverd zijn op de rechtschen. De strijd in het Verre Oosten. HET OFFENSIEF DER JAPANNERS IN ZUID SJANTOENG. Het offensief der Japansche troepen in Zuid Sjantoeng blijft voortduren. De terug tocht die eenige weken geleden door de Japanneezen moest worden aanvaard, om dat de Chineesche troepen sterk in den aanval kwamen en door het voeren van een guerillakrijg, de verbindingen der Japan ners steeds bedreigden, is nu tot staan ge komen. Belangrijke versterkingen werden door de Japanneezen naar Zuid Sjantoeng gezonden, en na aankomst dezer nieuwe troepen, werd door de Japanners weer tot het offensief overgegaan. De versterkingen die uit Sjanghai via Tsjingtao naar het front in Sjantoeng werden gezonden slaag den er eenige dagen geleden in de stad Lingji te heroveren. Ten Zuiden van deze stad echter houdt een groote troepenmacht der Chineezen nog stand. De Japansche troepen te Jisjien en Taiertsjwang zijn na de aankomst van be langrijke versterkingen eveneens weer tot den aanval overgegaan om te trachten het verloren gebied te heroveren. Echter de Chineezen houden ook hier tot nu toe stand, terwijl Chineesche guerilla-benden voort gaan de Japansche verbindingslijnen te be stoken. MAATREGELEN TEGEN DE JODEN IN DANZIG. Joden mogen geen fondsdoctoren meer zijn. Reeds 4000 Joden neb ben Danzig binnen enkele maan den verlaten. Een speciale correspondent van de Man chester Guardian schrijft het volgende over de anti-Joodsche maatregelen in Dan zig. De nazi-senaat heeft zoojuist een nieuwen anti-Joodschen maatregel in Dan zig geïntroduceerd. Van 15 April wordt den Joden het recht ontnomen om als fondsdoctoren in Danzig werkzaam te zijn en zjj moeten alle staats- of gemeentelijke inrichtingen verlaten. Alleen is een uitzon dering gemaakt voor enkele Joodsche doc toren, die gedurende den wereldoorlog in het leger dienden of vóór 1914 in Danzig woonden en practijk uitoefenden. Dit is de eerste officieele en openlijke toepassing door de Nazi-regeerders der „vrije stad" van de Neurenberger wetten, hoewel er een groot aantal buitenwettelij ke maatregelen tegen de Danzlger Joden plaats hebben gehad. Bv. is Joden in Dan zig, evenals in Duitschland, niet toege staan de staatsvlag uit te steken, in het leger te dienen of militaire oefeningen mee te maken. Alle Joden zijn uit de staats- en gemeentelijke diensten ontsla gen. Huwelijken tusschen Joden ,en niet- Joden is onmogelijk; er zijn enkele aanvra gen gedaan, maar die zijn direct door de autoriteiten afgewezen. Speciale agenten van de Gestapo worden gebruikt om over de „raszuiverheid" van de Danziger jeugd te waken en gemengde verbindingen van elke soort te verhinderen. Wel is den Danziger Joden nog steeds toegestaan om Duitsche meisjes als huis personeel te hebben, te danken aan den grooten omvang der werkloosheid. In alle andere opzichten zijn de Neurenberger wetten practisch van kracht of zullen dit binnenkort zijn. Reeds zijn nieuwe maat regelen in voorbereiding om de Joden uit de leidende posten in *et bedrijfsleven en bankwezen te verwijderen. Andere van gelijken aard zullen volgen. Het feit dat 4000 Joden Danzig binnen enkele maanden verlieten, illustreert voldoende het tragi sche lot en het lijden van deze ongelukki ge menschen in wat eens een vrije stad onder toezicht van den Volkenbond was Waarom trokken ze weg? Een groot aantal Joden, meestal rijen waren gevangen ge nomen onder verscheidene voorwendsels tenlastelegging van onregelmatigheden bij de inkomstenbelasting enz. Men liet hen deze overtredingen, waaraan ze on schuldig waren, bekennen. Een groot deel van hun bezit werd dan geconfisceerd en ze waren gelukkig indien ze uit Danzig konden ontsnappen. Anderen werden ge noodzaakt hun bezit voor een schijntje te verkoopen. De" groote meerderheid der 4000 Joden, die Danzig verlieten, deden dit als geruïneerde menschen. Denemarken Oblig. 1926-5 100% Amsterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp. B-4 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 41%42% A Amsterd. Bank 153154 A Pref. Jurgens A A Ned. Gist- en Spiritusf. 510515 A De Schelde N.B.B 47%—48 C Am. Smelt Ref. 3334% A Born. Sum. H.M. 179%—179% A Houth. Alberts 100% C Union Pac. Rr. 46 C Int. Nickel Cy. 34%—35% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84—84 A Koloniale nk. 112%114% A N.I. Hbk. 1000 131—128% C Ned. H. M. 1000 159—160 A v. Berkels Pat. 54%—55 C Calvé-Delft 88% A Philips Gem. B. afg. 280%282-84% C Unilever 154%—154%-53% C Am. Car en Foundry 13%14% C Anaconda Cop. 21%22%-21% C Bethlehem St. 35%—37%-36% C Kennec Copper 25%—26-% C U. States St. C. 33%—35%-34% C North Am. Cy. 13%—13% A Kon. Petr. Mpij. 334%—336-34% C Contin. Oil Cy. 20%—20%-% C Phillips Petr. Comp. 25%25% C Shell Union O.C. 10-10%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 115-117-15% A H.V. Amsterdam 430%—437-33 A Java Cult. Mij. 132—137 A N.I. Suiker U. 135—140 A Deli Batavia 234232 C Deli Mij. 1000 289—289 Rubber Markt Unilever Koninkl. Olie (Wettig H.V.A. Amerika Schepen Philips Obl.Markt Tabak Suiker Industrie gedeponeerd.)! A Senembah 267%—268-70 C Baltimore en Ohio 4%5 C Southern Pac. Cy. 8%9%-9% A Southern Rlw. 5%"5% A Amst. Rubb. C. 197%—200-202 A Deli-Bat. Rubb. 121%—126%-% A Hessa Rubber 113%—114%-15% A Serbadjadi S.R. 82-86-85 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.96 8.96 Berlijn 72.28 72.28 Parijs 5.40 5.56 Brussel 30.33% 20.31 New-York 1.79% 1.79%' •Goes, 22 Apr. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Groenten: Spinazie 813, Snij- sla 47, Witlof 715, Stoofsla 7, Uien 11 11.60, Prei 47, Bonte aardappelen 6, Eigenheimers 4, Aardappelen (drielingen) 2.40—4.20, Lamsooren 78, per 100 kg. Bloemkool 1118, idem He en Ille 410, Kropsla 1.505.30, Knolselderij 1.502.50, per 100 stuks, wortelen 13, Radijs 2.40 3.40, Rammenas 5, Rabarber 37, Selderij 1.502.90, per 100 bos. Bloemen: Tulpen 610, Narcissen 2.80 5.80 Anemonen 7, Flieren 4, per 100 bos violen 0.701, per 100 stuks, Begonia's 10 Geraniums 9, per 100 pot. DE ABESSIJNSCHE KWESTIE IN DEN VOLKENBOND. De moeilijkheden der uninimiteit. De Londensche correspondent van de N.R.C. meldt aan zijn blad: Een van de punten, die volgende week tusschen de Fransche en Engelsche minis ters besproken zullen worden, is de pro cedure, die te Genève zal worden gevolgd om de leden van den Volkenbond in staat te stellen het ltaliaansche gezag over Abessynië te erkennen. Zooals de dingen nu staan, zijn de leden van den bond door de resolutie der Assemblée van 4 Juli 1936 gebonden elke door geweld verkregen ge biedsuitbreiding erkenning te onthouden. Voordat de Engelsche regeering dus haar conditioneele belofte onder het Engelsch- Italiaansche accoord betreffende Abessy nië kan vervullen, moet zij eerst worden ontslagen van de in bovenbedoelde resolu tie vervatte verplichting tot niet-erken- ning. Dat zij er in slagen zal zich op een of andere wijze van deze verplichting los te maken is boven allen twijfel verheven. Hoe dat zal moeten gebeuren is minder dui delijk. Men geeft te Londen te verstaan dat men het zelf ook niet weet en dat over de te volgen modaliteiten eerst zal worden besloten, nadat hierover met de Fransche ministers van gedachten is ge wisseld. De juridische situatie is als volgt: Wil de resolutie van 4 Juli '36 worderi herroepen, dan is daarvoor een n - stemmig besluit van den Volken bondsraad noodig. Unanimiteit op dit punt zal echter uitermate moeilijk te verkrij gen zijn. Ook al zou het gerucht waar zijn, dat Rusland tegen de eerder heer- schende verwachting in geen bezwaren tegen een nietigverklaring van de resolu tie betreffende niet-erkenning zal maken en ook in het onwaarschijnlijke geval, dat China er zich eveneens niet tegen zou ver zetten, is het probleem nog niet opgelost. Men zit dan nog met den vroegeren heerseher van Abessynië zelf, die, zooals bekend, heeft besloten gebruik te maken van het recht zich in den Volkenbondsraad te laten vertegenwoordigen. Dit recht, noch het recht mee te stemmen over een aan den Raad voorgelegde resolutie, waar bij het lot van Abessynië is betrokken, kunnen hem worden ontnomen. Er wordt te Londen ook niet aan gedacht dit te probeeren. Als de Negus of zijn vertegen woordiger aan de Raadstafel wil plaats nemen, zal men zich daar niet tegen ver zetten. Mussolini mag dat niet prettig vin den, maar het gaat nu eenmaal niet an ders. Dat heeft men bij de Engelsch-Ita- liaansche bespreking den Duce volkomen duidelijk gemaakt en klaarblijkelijk heeft het hoofd van de ltaliaansche regeering zich daarbij neergelegd. De geruchten, dat men de moeilijkheden zou trachten te omzeilen door de behande ling van het vraagstuk aan de Assemblée over te laten met de bedoeling dat dit lichaam den Abessijnschen vertegenwoor diger op een of anderen technischen grond van deelneming aan de bespreking zou uitsluiten, kan dan ook ten stelligste wor den tegengesproken. De heele kwestie zal op den Volkenbonds raad van de volgende maand worden op gelost. Hoe zullen de juridische experts met hun vindingrijkheid in het bedenken van passende formules wel uitmaken. Generaal Iserentant uitgenoodigd om met pensioen te gaan. Het socialistische dagblad „Le Peuple' meldt, dat generaal Iserentant, comman dant der luchtmacht sedert 1935, uitgenoo digd is zijn rechten op pensioen te doen gelden. Generaal Tapproge is afgetreden. Het blad verklaart deze beslissingen door er op te wijzen, dat generaal Iserentant geen maatregelen genomen had tegen Tap proge, die zich schuldig gemaakt zou heb ben aan onachtzaamheden bij de uitvoering van bevelen tijdens de manoeuvres van Maart jl. MAATREGELEN TEGEN ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. Vier Russische generaals moeten het land verlaten. De „Petit Parisien" meldt, dat de maat regelen, welke zijn genomen om het toe zicht op vreemdelingen, die zich op Fransch grondgebied bevinden doeltreffend te ma ken en de over de grenszetting van on- gewensehte personen te verzekeren, wor den toegepast. Er werden reeds 200 bevelen tot uitzet ting geteekend, alleen voor het departe ment Seine. Andere zullen volgen. Tot deze eerste groep ongewenschte be- hooren vier Russische generaals, die tegen het einde dezer maand zullen worden ge leid naar de door hen op te geven grens. Generaal Sjatilof, de chef van den ge- neralen staf van het leger van Wrangel in de Krim en president der Russische oud- strijders-vereenigingen in Frankrijk was medewerker gebleven van generaal Mil ler, die verleden jaar onder dezelfde om standigheden als Koetjepof is verdwenen, had sinds eenige maanden zijn beroep van taxi-chauffeur opgegeven. Hij zou, naar men zegt, Franco hebben voorgesteld in Frankrijk een Russische divisie „witte ja gers" op de been te brengen. Zijn voorstel heeft evenwel in het hoofdkwartier van Salamanca niet het onthaal gevonden, dat Sjatilof had verwacht. De generaal keerae toen zeer teleurgesteld in Frank rijk terug. De generaals Toerkoel en Koessonsky zullen hem in zijn nieuwe ballingschap volgen. Het waren alle drie belangrijke getui gen bij het onderzoek, dat geopend werd* na de verdwijning van generaal Miller. Generaal Kotskkine, de vierde generaal,, die door de maatregelen wordt getroffen, is niet zoo actief in de kringen der Rus sische emigranten. De ltaliaansche boeren in Duitschland. De Temps verneemt uit Rome nadere bi- zonderheden over de 22.000 ltaliaansche boeren van 18 tot 40 en de ongeveer 8000 vrouwen van 18 tot 30 jaar, bij wie vele- echtparen, die in 40 treinen naar Duitsch land zijn gegaan voor een verblijf tot uiterlijk 15 December a.s. Men weet, dat zij gelicht werden uit de zedelijk, lichamelijk en technisch besten in de streken, waar de culturen beoefend worden, waaraan ze zich in Duitschland te wijden hebben, voor al beetwortelen en aardappelen. Velen zijn werkzaam geweest bij de ontginning van de Pontijnsche moerassen en den wegen aanleg in Abessynië. Reis, onderdak en voe ding zijn hun kosteloos verzekerd en het loon is gelijk aan dat van de Duitsche land- bouwarbeiders en komt op 7 lire 60 per dag neer. De ltaliaansche staatskas stort het ten deele aan de families van de belang hebbenden. Aldus vindt Italië gelegenheid zijn schuld jegens Duitschland te vermin deren. Ze kregen een uniformuitrusting, een heidsvalies en gids voor den boerenarbeider buiten de grenzen mee. DUITSCHLAND EN ENGELAND. De Engelsche minister voor de pensioe nen, Ramsbotham, heeft gister te More- combe in Lancashire een rede gehouden waarin hij een toespeling maakte op het streven naar toenadering tusschen Enge land en Duitschland. „Het Britsch-Ita- liaansch accoord zeide hij is door de Duitsche pers gunstig beoordeeld en ik zie niet in, waarom wij te gelegener tijd niet zouden komen tot vriendschappelijker be trekkingen met deze groote en machtige natie. Als de randen van een wond gaan helen, is er alle reden om te hopen, dat de ge- heele wond zal genezen". DUITSCHLAND ZAL DE AUTONOMIE EN ONAFHANKELIJKHEID EERBIEDIGEN. Een geruststellende verklaring van den Duitschen gezant. Bij een op het gemeentehuis ter gelegen heid van den Duitscheh dag der voedings middelen-tentoonstelling te Luxemburg ge houden ontvangst heeft de Duitsche ge zant, von Radowitz, verklaard, dat Duitsch land de autonomie en onafhankelijkheid van het groot hertogdom zal eerbiedigen en dat het slechts den wensch heeft, aangename betrekkingen te onderhouden met een buurvolk. De gezant voegde hieraan toe, dat deze verklaring binnenkort op officieele wijze zou worden bevestigd. BALKAN* De achtergrond van Codreanu S samenzwering. Zes dagen na de eerste daden der Roe- meensche regeering ter vernietiging van de IJzeren Garde blijkt duidelijk, dat dit een langdurig werk zal zijn, aldus Havas. Wat waren de doelstellingen der nat. soc. organisatie? Officieel verklaart men, dat Codreanu, die over de grenzen heen keek, betrekkingen onderhield met gelijke bewe gingen in andere landen. De nationaliteit dezer personen, waarmede Codreanu in con tact stond, wordt in het officieele raPP°™ niet genoemd. Volgens andere echter, zouden er gedachtenwisselingen ge voerd zijn met Hongaarsche nationaal-so- cialisten, die onder leiding staan van Sza- lasv Ook zouden de autoriteiten een ont werp van een brief in handen hebben van Codreanu aan Hitier. Wanneer deze feiten bevestigd worden, begrijpt men de verontwaardiging in offici eele kringen. Begrijpelijk is ook, dat men uiterst voorzichtig is in zijn optreden. Co dreanu zelf erkende, dat hij op het oogen- blik, waarop hij de macht in handen zou nemen „natuurlijk" bedreigd zou worden door Rusland en dat hij het noodig zou oor- deelen een beroep te doen op de hulp van Duitschland ter verdediging van Roeme- nië. Een hoofdstuk in het gisternacht gepu bliceerde document behandelt de verant woordelijkheden van hen, die een schuldige

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2