tycoxftVLCx'&Xe Jieemtr^e MIDDELBURGSCHE COURANT SCHUDT UW LEVER WAKKER GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. Hoe een Zeeuwsche visscher in Engeland werd ontvangen. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 94. TWEE BLADEN. VRIJDAG 22 APRIL 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et. [.V. [.20 il). gr. m- ?er -15 1— ul- 21 ien ra. .39 >vr. or- ;rs- prjnses juliana en prinses beatrix naar soestoijk. Prinses Juliana en Prinses Beatrix zijn gistermiddag per auto uit Den Haag ver trokken en naar het paleis Soestdijk terug gekeerd. doorloopend tekort aan zeevisch. „Redt Volendam" richt zich tot de ministers. Naar aanleiding van het telegram, door den Nederlandschen bond van kleinhande laren in het visch- en haringbedrijf gericht aan de ministers van economische en so ciale zaken, waarin wordt gezegd, dat we gens het vrijwel doorloopend groote tekort aan versche zeevisch de toestand in den kleinhandel onhoudbaar is geworden, waar om men adviseert tot invoer van Deensche visch, heeft het nationaal comité „redt Vo lendam" de aandacht der ministers geves tigd op het feit, dat te Volendam Neder- landsche visschershanden en Nederland- sche vakmanschap wachten op een moge lijkheid om de Noordzeevisscherij uit te oefenen. jpr.: en li. jen- 0 h. Apr. ère" urg. Een bejaarde Arnemiudsche visscher, een bekend bouwer van scheepsmodellen, n.l. de 71-jarige Joost Dingemanse, wonende te Middelburg, heeft op verzoek van de direc teur van het Free Public Museum te Li verpool, Douglas A. Allan, een vijfdaagsch bezoek aan Liverpool en omgeving gebracht en is daar op allerhartelijkste wijze ont vangen. Ook de Engelsche pers maakte met zeer veel waardeering melding van dit be zoek. Zoo publiceerde o.a. „Liverpool Daily Dost" naast de foto van Joost bij één van zijn modellen een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen: „Liverpool heeft deze week een ongewonen bezoeker. Hij is een 71-jarig Nederlandsche visscher, Joost Dingemanse en hij is een meester in het bouwen van scheepsmodellen. Een aantal van zijn modellen is ondergebracht in mu sea en particuliere verzamelingen in de U.S.A. en andere landen, terwijl verschei dene particuliere verzamelaars in dit land specimina van zijn werk bezitten. Het Li verpool Museum is echter liet eerste pu blieke museum in Groot Brittanje dat een van deze modellen verkregen heeft, dank zij de edelmoedigheid van den heer Robert Gladstone. De oude bezoeker legt zich speciaal toe op het vervaardigen van modellen, betrek king hebbende op visscherij en het model, aangeboden door den heer Gladstone stelt voor een Nederlandsche hoogaars. Het is een prachtig stuk werk hoofdzakelijk ge maakt van iepen en essenhout. Het stelt een schip van ongeveer 50 voet lengte met een breedte van 18 voet voor. Het model is in elk détail compleet, zelfs met inbe grip van waterlaarzen en klompen. De hoogaars is een platboomd vaartuig met zwaarden en een ongewoon want. In de achttiende eeuw werden vaartuigen van dit model op de Mersey gezien en zelfs thans (heden ten dage) worden zij nog gezien op de Humber en de Theems, ofschoon zij lang zamerhand verdwijnen". Dr. D. A. Allan, de directeur van het Liverpool museum, is een enthousiast be wonderaar van de kwaliteit van het werk van den ouden Nederlandschen visscher. De oude man, die geen Engelsch spreekt, is een typische Zeeuwsche visscher, met een Zuid wester, blauwe kousen, zwarte trui en een vest met een dubbele borst, terwijl hij draagt zijn nationale witte houten klom pen". Tot zoover de Liverpool Daily Post. Bij zijn terugkeer uit Engeland hebben wij een babbetje gemaakt met den ouden visscher, die niet uitgepraat raakte over de geweldige gastvrije ontvangst in Enge land. Steeds in gezelschap van zijn gastheer dr. Allan, heeft hij bezoeken gebracht aan het museum, het gemeentehuis en bij vele Engelsche notabelen. Overal sloofde men zich uit, om de oude visscher op zijn ge mak te stellen. Zoo was hij o.a. ook te gast bij mr. Karei Hoppe, verwant aan ons Ko ninklijk Huis. Hoe groot was daar zijn ver bazing toen hij plotseling in zuiver Neder- landsch door een dame werd begroet met de woorden: „Zoo Joost Dingemanse, hoe valt het U hier". Het bleek een dame uit Amsterdam te zijn, wonende te Yorkshire, die voor mr. Hoppe als tolk fungeerde. Toen was Joost eerst in zijn schik. Hij bab belde honderd uit. Overal had men de grootste belangstelling voor zijn werk en toen Joost vertrok had hij een order voor 4 scheepjes. Het duurt pl.m. twee maan den om een model geheel klaar te maken. De oude baas werkt dan van 's morgens 5 totdat het 's avonds donker is; of wel on geveer 80 uur in de week. Hij heeft echter groote liefde voor zijn werk, dat hij reeds 62 jaar doet. Zijn eerste model is thans 57 jaar oud en ziet er nog prachtig uit. Het prijkt ten huize van zijn zoon, die er voor geen geld afstand van wil doen. Nagenoeg zijn geheele leven heeft de oude baas op de visschersvloot gevaren, doch hij is tevens nog eenige jaren heibaas geweest op het werk in <ae Zuiderzee. Zijn vrije uurtjes besteedde hij echter altijd aan het maken van zijn scheepsmodellen, ter wijl hij de laatste jaren niets anders doet Hij heeft reeds ruim 80 modellen gemaakt: botters, schokkers, hoogaarzen, bomme eii loodsbooten. Deze modellen zijn over ae ge heele wereld verspreid, slechts ongeveer 10 zijn in ons land gebleven, echter niet in musea. In 1918 werd één zijner modellen op de wereldtentoonstelling in Chicago met den eersten prijs bekroond. De gezellige oude baas, die nog zeer kras is voor zijn leeftijd, schijnt in Engeland een zeer goeden indruk gemaakt te hebben, want van alle zijden ontvangt hij thans zeer waardeerende brieven, die meestal vergezeld gaan van pracht foto's. Hij is thans echter weer ijverig aan den arbeid in zijn huisje aan den Veersehen Singel 80, iederen dag van 's morgens vijf tot 's avonds acht. DE MOSSELZAAD VISSCHERIJ. Men schrijft ons uit Bruinisse: In de pers verscheen verleden week een bericht waarin er op werd aangedrongen de tijd van openstelling van de Waddenzee zoo veel mogelijk te beperken, omdat door de mosselzaadvisscherij op het Groninger Wad, de aanslibbing aldaar ongunstig zou worden beinvloed. Dit bericht is merkwaar dig als men weet, dat de plaatsen waar meestal mosselzaad wordt gevischt zoo ver uit dé kust liggen, dat zij de eerste halve eeuw nog wel niet zullen worden inge polderd. Het is van het grootste belang, dat de geheele Waddenzee een behoorlijken tijd wordt opengesteld, daar vele kweekers nog weinig of geen zaad hebben en geheel van de openstelling afhankelijk zijn. Wordt de geheele Waddenzee opengesteld dan zal men bovendien op het Groninger Wad wei nig laf't van mosselzaadvisschers onder vinden. Men vischt daar ter plaatse alleen als elders geen zaad aanwezig is of indien men niet overal mag visschen. Hoe dichter bij huis de mosselzaadvis scherij mag worden uitgeoefend hoe beter. „Draagt elkanders lasten". Het Suppletiefonds „Draagt elkanders lasten", dat ten doel heeft om de leden fi- nantieel te steunen, zoo een lid van hun ge zin in een gesticht voor krankzinnigen ver pleegd wordt, hield Donderdag in het mili tair tehuis te Middelburg de jaarvergade ring onder leiding van den voorzitter den heer J. A. Dominicus te Wemeldinge. In zijn openingswoord complimenteerde deze ds. W. Reus, die als vice-voorzitter zooveel voor 't suppletiefonds heeft gedaan, met zijn jubileum. De rekening en verantwoording over 1937 van den penningm. den hr. B. J. de Meij te Rittem sloot met een batig saldo van 283. Voor 19 personen, afkomstig uit ver schillende plaatsen van Zeeland werd 2500 ondersteuning gegeven. Het uitvoerige jaarverslag van den secreta ris den hr. E. Bakker te Ellewoudsdijk gaf 'n duidelijk overzicht van de werkzaamheden van het fonds. Om nog beter aan het goede doel te kunnen beantwoorden is verhoognig van 't ledental noodig. Bij zeer veel perso nen is het bestaan van het fonds nog onbe kend. Daarom werd besloten, dat in ver schillende deelen van Zeeland het béstuur een vergadering zai beleggen. Het eerst is aan de beurt Terneuzen in Juni a.s. De aftredende bestuursleden ds. W. Reus te Westkapelle, J. den Hamer te Terneuzen en P. de Regt te Aksel werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot lid van de controlecommissie, waarvan elk jaar een lid moet aftreden, werd benoemd de heer T. Faberij de Jonge te Goes. Teraardebestelling wijlen A. Jobse. Onder groote belangstelling had gisteren op de algemeene begraafplaats de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. Jobse, in leven op zichter van de Oostwatering en opzichter in algemeenen dienst van den Polder Walche ren, ouderling der geref. kerk. Ouderlingen droegen het stoffelijk over schot van hem, die naar menschelijke reke ning veel te jong van de zijnen en van zijn werk is weggenomen, naar het graf. Bij de geopende groeve heeft ds. A. H. Oussoren de verdiensten van den overledene als mensch, als man en vader en als Christen gekenschetst en namens de weduwe mede gedeeld, dat het de wensch was, dat verder alleen namens den polder het woord zou worden gevoerd. Dit is daarop geschied door jhr. ir. J. L. Boreel, ingenieur van den pol der, met wien o.a. de griffier, mr. dr. R. W. graaf van Lynden aanwezig was, terwijl wij ook den burgemeester, den heer M. Fernhout, opmerkten. Jhr. Boreel wees er o.a. op, dat de over ledene zich bij den polder door eigen werk en energie een goede positie had verwor ven en zeer in aanzien was. De oudste broeder van hem, die men aan den schoot der aarde had toevertrouwd, bracht namens de familie dank voor de belangstelling en de gesproken woorden. Uitbreiding verlichting Veersche weg. B. en W. stellen voor nog een electrischen nachtlantaarn op den Veersehen weg te plaatsen, waarvan de kosten geraamd wor den op 125 en de jaarlijksche uitgaven aan stroom en onderhoud op 20. Verhuring gronden voor Volkstuinen. B. en W. stellen den Raad voor 5600 m2 grond aan den Karelsgang opnieuw te verhuren aan de vereeniging „Kweeklust" voor 78.40 per jaar tot 31 Dec. 1939. Verpachting vischwater. B. en W. stellen den Raad voor het vischwater in de binenhavens opnieuw te verpachten aan M. Pikkaart voor 75 per jaar en zulks gedurende 3 jaar tot 30 April 1941. B. en W. stellen den Raad voor aan wed. J. M. Verbert-Pagter 16 terug te betalen voor gedurende 4 jaar ten onrechte geheven cijns op een stuk open grond aan de Oostkerkstraat. De grootste vijand van het goede is niet de liefde tot het kwaad, maar de valsche schaamte voor het goede zelve. DE GRENSWIJZIGING. De z.g. Dubbele Raad kwam gistermid dag bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Van Dusseldorp. Afwezig de heeren Simonse en Dekker. De voorz. zette uiteen, dat, bij het onder zoek der geloofsbrieven ditmaal een ande ren weg gevolgd moest worden dan de vo rige maal. Toen werden ze door den ge meenteraad onderzocht, hetgeen ditmaal, tengevolge van een wijziging der voor schriften, door den dubbelen raad zelf moet gebeuren. Hierna volgde aanwijzing der commissies en onderzoek, waarbij alle stuk ken in orde werden bevonden. De voorzitter deelde daarop mede, dat 2 Mei a.s., des avonds half acht, vergaderd zal worden ter behandeling der grenswijzi ging. Uitvoering Padvindsters. De afdeeling Goes van het Nederlandsche Padvindstersgilde gaf gisteren een propa ganda- en ontspanningsavond in Schut tershof. Onder de aanwezigen merkten we ook burgemeester Van Dusseldorp en echt- genoote op. De presidente, mevr. Van Ballegoyen de JongHenny, opende den avond met een woord van welkom, waarin zij voorts wees op het zevenjarig bestaan, de moeilijkheden met leidsters, en de vele verhuizingen. Spr. wekte op, de afdeeling als donateur te steu nen, en merkte op, dat voor het nieuwe clubhuis nog vele steentjes noodig zijn. Daarna nam het afwisselende program ma een aanvang, waarvan zeer veel werk was gemaakt. Zoowel padvindsters als ka bouters gaven zeer aantrekkelijke num mertjes. We denken b.v. aan de opvoering van „Het Toovervischje", het „Meidansje" en „Boerendansje" door kabouters in pas sende costuumpjes keurig uitgevoerd. En aan een paar nummertjes zang, piano en viool, zeer goed door een drietal padvind sters voorgedragen. Ook „De vroolijke trekschuit", en de „zonnebloemdans" waren een paar mooie nummers, terwijl „Wullum en Siene van Krabbendieke" al evenzeer een succes was. Als geheel een prettigen avond, die, ook om de vele voorbereidenden arbeid, een volle zaal verdiend had. DE KONINGIN KOMT NAAR VLISSINGEN. Het bericht dat thans officieel is dat H. M. de Koningin op 2- Mei a.s. naar Vlissin- gen komt teneinde het borstbeeld van wij len Prins Hendrik, dat door het huldigings comité ter nagedachtenis van den Prins in den gevel van de „De Ruijterschool" wordt geplaatst, te onthullen, is te Vlissingen met groote vreugde ontvangen. Het gedenkteeken is reeds gereedgeko men en Woensdag alhier gearriveerd. Men is thans bezig het onder leiding van den beeldhouwer, den heer H. J. Etienne, in den gevel van het schoolgebouw in te met selen. MUTATIES PERSONEEL LOODSWEZEN Met ingang van 1 Mei a.s. wordt den zee- loods belast met den dienst van stuurman A. Cupido eervol ontslag verleent, terwijl dan in zijn plaats wordt benoemd de zee- loods L. A. Verhagen. Met ingang van denzelfden datum is de loodskweekeling le klasse J. van Gijzen be noemd tot hulpzeeloods. DE WERKLOOSHEID IN ONZE GEMEENTE. Het aantal werkloozen in onze gemeente vermeerderde deze week van 518 tot 539, alzoo met 21 personen. In de werkverschaffing werden 115 per sonen geplaatst. SOEBURG. Gisteravond hield de Ver eeniging voor Chr. Wijkverpleging Sou burgRitthem een ledenvergadering in de zaal „Concordia". Tegenwoordig waren 17 leden. De voorzitter, ds. Spijkerboer, open de de bijeenkomst. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de Zuster 2804 bezoeken in 1937 heeft afgelegd en zij steeds tot groote tevredenheid haar taak vervulde. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de ontvangsten waren 1799 en de uitgaven 1805, nadeelig sal do alzoo van 6. De aftredende bestuurs leden mevr. HuijsmanZwanenburg en de heer S. Vreeke werden herkozen. OOSTKAPELLE. De bazaar gehouden ten bate der kas van de muziekvereeniging „Crescendo" is uitnemend geslaagd. Eiken dag was de belangstelling groot. De netto opbrengst bedroeg 1003. RITTEM. Toen er dezer dagen aangifte werd gedaan van het overlijden van een éénjarig kind, bleek het, dat het reeds 9 maanden geleden was, dat er in deze ge meente iemand gestorven was. Zeker een zeldzaamheid. VERE. Donderdag is de fraaie luiermand die ter gelegenheid van de blijde gebeur tenis in het koninklijk huis door de meis- jesvereeniging Dorcas vervaardigd was, uitgereikt. Een en ander is weliswaar wat laat, doch tot heden toe had de gelegenheid tot uitreiking zich niet voorgedaan. De inzamelingen ten bate van de vereeniging „De Macht van het Kleine" hebben alhier ruim 42 opgebracht. De afdeeling Vere der vereeniging telt thans 69 leden. AUTOBUSDIENST RILLAND—GOES. Beslissing van Ged. Staten van Zeeland door de Kroon vernie tigd. Bij Koninklijk besluit van 7 April 193S zijn de vergunningen tot het onderiiouden van de autobusdiensten tusschen Rilland en Goes (dagelijks behalve 's Zondags), tusschen Waarde en Luchtenburg (alleen op Dinsdag en Donderdag) en tusschen Rilland en de Noordbrabantsch-Zeeuwsche grens (alleen op Donderdag) in beroep verleend aan den autobusondernemer L. Leendertse te Hansweerd, die reeds de diensten tusschen Hansweerd en Goes en tusschen Hansweerd en spoorwegstation KruiningenIerseke exploiteert. Tegelijk is het besluit van Ged. Staten van Zeeland dd. 27 November 1936, waarbij de diensten RillandGoes, WaardeLuchtenburg en RillandNoordbrabantsch-Zeeuwsche grens werden verleend aan den ondernemer J. Eggebeen te Wolfaartsdijk, vernietgd. Nu bijna twee jaren geleden kwamen de heeren L. Leendertse voornoemd en J. F. Ogier te Rilland, welke laatste de betrokken diensten toen reeds ongeveer 12 jaren exploiteerde, met elkaar over een, dat zij trachten zouden het daarheen te leiden, dat Leendertse ook de lijn Ril landSchorebrug zou exploiteeren, tenge volge waarvan de exploitatie van de twee diensten SchorebrugGoes (gedeelte van den dienst HansweerdGoes en van den dienst RillandGoes) in één hand zouden komen. Leendertse zou bij overdracht van den dienst het materiaal van Ogier over nemen en laatstgenoemde in zijn denst ne men. Ogier vroeg om intrekking en tege lijk verzocht Leendertse om verleening van bedoelde vergunningen. Toen dit be kend werd kwamen er echter meer lief hebbers en het einde is geweest, dat ge noemde J. Eggebeen de vergunningen kreeg toegewezen. Er waren een viertal gegadigden, waarvan één buiten de provin cie Zeeland. Van de overige drie hadden twee (Leendertse te Hansweerd en Van Fraassen te Goes) reeds een loonenden dienst, terwijl Eggebeen vroeger wel een dienst had geëxploiteerd (tusschen Goes en Wolfaartsdijk), welke dienst ingevolge het Kon. besluit van 25 Maart 1935 moest worden gestaakt. Ged. Staten achtten het dan ook alleszins billijk om den dienst RillandGoes toe te wijzen aan bedoelden Eggebeen. Tegen de beslissng van Ged. Staten ging o.a. de heer Leendertse in beroep met het gevolg als bovengenoemd. RAAD VAN KATTENDIJKE. De grenswijziging. KATTENDIJKE. In de gister gehouden raadsvergadering werd een verzoek van de afd. Westelijk Zuid-Beveland der Z. L. M., tot het niet heffen van vermakelijk heidsbelasting ter gelegenheid van de dit jaar te houden tentoonstelling op een wei de in deze gemeente, na vele besprekin gen besloten wel belasting te heffen en de verordening te handhaven. Met het oog op velerlei uitgaven zoo wel in 19"37 als dit jaar, (o.a. aanschaffing van nieuwe schoolbanken te Wilhelmina- dorp), kon verhooging der gemeentefonds- belasting niet uitblijven en werd met al gemeene stemmen besloten met ingang van 1 Mei 1938 de gemeentefondsbelasting te verhoogen en de gemeente te brengen van de eerste naar de derde klasse. Uitvoerig werd vervolgens behandeld de grenswijziging der gemeente met die van Kapelle en Wemeldinge. Waar uit de plaatselijke bladen gebleken was, dat die gemeenten meenden, niet te hoeven ver goeden aan deze gemeente voor verlies van gronden etc., is met algemeene stem men het volgende besluit genomen: Overwegende, dat, gezien het besluit van den minister van binnenlandsche zaken om niet mede te werken tot opheffing van deze gemeente, in dank daarvoor de Raad geen bezwaren wenscht te maken tegen de voorgestelde grenswijzigingen, al zijn die zeer ten nadeele van deze gemeente, besluit mede te werken tot grenswijziging als door heeren Ged. Staten van Zeeland wordt voorgesteld onder nadrukkelijke voorwaarden, dat schadevergoeding zal worden gegeven wegens verlies van gron den en inwoners volgens te ontvangen be lastingen en uitkeeringen financieele wet, hetzij een betaling in eens of een bedrag per jaar te betalen over een aantal jaren. RAAD VAN KLOETINGE. De grenswijziging De Raad is er met algemeene stemmen te gen. Scherpe protesten. KLOETINGE. De Raad dezer gemeente kwam Donderdag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester Zandee. Ingekomen zijn eenige goedgekeurde raadsbesluiten, o.a. dat van het doen ver vallen van eenige voetpaden op den legger der wegen. Vervolgens werd een wijziging gebracht in de overeenkomst met de Fraude Onder linge voor Gemeenten (F.O.G.) en het be drag bepaald op 6000. Hierna was de voorgestelde grenswijziging met Goes aan de orde. De voorzitter deed daarbij mededeeling van het rapport, dat B. en W. voorstellen aan Ged. Staten te zenden. De raad spreekt daarin zijn teleurstelling uit over het nieu we plan. Hij herinnert dan aan het eerste plan dat de goedkeuring van den Raad niet kon wegdragen, omdat Goes den grond, die het van Kloetinge kreeg, niet aan deze ge meente behoefde te vergoeden, doch die grond van Kattendijke afgenomen werd. De Raad wil erkennen, dat aan eenige afstand van grond niet zal zijn te ontkomen, doch voortganade volgens het nieuwe plan zal •het bestaan van Kloetinge ernstig worden bedreigd. Het zal een-derde van zijn inwo ners verliezen en 11000 gulden belasting- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opge blazen, U raakt verstopt. Uw lichaam Is ver giftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75 (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT. In het Westen zwakke tot matige N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk lichte nacht vorst, zachter overdag; in het Oosten zwak ke tot matige Z.W. tot N.W. wind, betrok ken tot zwaar of half bewolkt, aanvanke lijk eenige regen, zachter des nachts, over dag zelfde temperatuur. UKKEL. Matige wind van Z.W. tot N. W., zwaar bewolkte tot betrokken hemel, regen- of sneeuwbuien bij tusschenpoozen, enkele opklaringen mogelijk op het einde van den nacht, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 0 gr. Za. 23 April. Zon op: 4 h 48; onder: 19 h 10. Licht op: 19 h 40. Maan op: 1 h 42; onder: 11 h 27. N.M.: 30 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 22 6.04 18.26 12.17 Zaterdag 23 7.08 19.34 0.48 13.19 Zondag 24 8.22 20.53 1.57 14.39 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 22 7.43 20.06 1.01 13.25 Zaterdag 23 8.38 21.06 1.52 14.26 Zondag 24 9.47 22.23 2.56 15.42 opbrengst van de totale 27500 gulden. Aan de bezwaren van Kloetinge zou zeer tege moet worden gekomen indien de 's Graven- poldersche weg, de Kloetingsche weg en de Buys Ballotstraat aan Kloetinge werden gelaten. De Raad wijst er dan op, dat hoog stens 20 pet. van de bewoners van de strook die Ged. Staten bij Goes willen voegen, meer op Goes georienteerd zijn, terwijl 80 pet. geheel tot Kloetinge behoort. Buiten genoemde straat en wegen, zou dan nog meer grond bij Goes gevoegd worden dan Ged. Staten in 1936 noodzakelijk achtten. Ook de bewoners zouden zeer benadeeld worden door de véél hoogere belastingen te Goes. De Raad meent op de genoemde uit- keering niet in te moeten gaan, kan deze in elk geval niet als een billijke schadeloos stelling beschouwen De hr. B 1 o m a a r d merkt op, dat de slagader van Kloetinge getroffen werd. Zeker 95 pet. der bevolking is er zeer ont stemd over. Was het eerste plan zeer on rechtvaardig tegenover Kattendijke, dit be vat een groot onrecht tegenover Kloetinge. Spr. las met verontwaardiging het advies van Ged. Staten, en ook van Goes. Ook tot den Raad van Goes heeft het „begeert niet Uws naasten goed" blijkbaar niet gespro ken. Ze willen een groot aantal menschen bij Goes voegen, die dat niet verbuigen. Hot plan snijdt zoo in de gemeente in, dat straks de bewoners van De Groe alleen voor het gebied van Goes Kloetinge kun nen bereiken. Dehr Buitenhuis crjtiseert het, dat in dezelfde raad, van Ged. Staten een goedgekeurd bouwplan inkwam, plus een grenswijziging, die dat bouwplan gedeelte lijk weer onuitvoerbaar maakte. Spr. heeft een open oog voor de noodzakelijke uit breiding van Goes, maar hij ziet bij Ged. Staten een gesloten oog voor de belangen, voor de uitbreiding van Kloetinge. Ged. Staten bezien de zaak welbewust van een zeer eenzijdig standpunt). Blijkbaar ziet een deel alleen het belang van de stad hunner inwoning, met wier belangen ze eens, als raadslid of wethouder nog meer vergroeid waren. Kloetinge zal door dit plan een klap krijgen, die het zeer moei lijk, misschien nooit, te boven zal komen. Het stelt spr. teleur, dat leden van Ged. Staten die voorgeven naar hoogere begin selen te willen leven, hierbij blijkbaar geen ethische overwegingen doen gelden. De heer Hoogstrate sluit zich bij vorige sprekers aan, evenals de heer Lankester, die het diep betreurt, dat een gemeente zoo kapot moet worden ge maakt. Hij hoopt dat B. en 'W. met hun protest succes zullen hebben. De heer Lenshoek wijst er nog op, dat heel Kloetinge door dit plan ge dupeerd wordt. Het af te scheiden deel zal zuchten onder de hooge belastingen van Goes, en het overblijvende deel zal een nog moeilijker bestaan krijgen. Ver der vraagt spr., of er wel voldoende op gewezen wordt, dat Goes nog vrij veel grond voor uitbreiding beschikbaar heeft. De Voorz. onderschrijft de gespro ken woorden en zet uiteen hoe onbillijk de vergoeding ook is die voorgesteld wordt. Kloetinge moet de beste inwoners afstaan en blijft met alle werkloozen en armlasti gen zitten. Hij twijfelt er niet aan, dat; als over 20 jaar de schadeloosstelling ge heel op zou houden, Kloetinge dan geheel armlastig zal worden. Het advies van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1