der Zotheid hW ZEELAND MIDDELBURGSCHE SPORT. RECHTSZAKEN. DE COURAST DE NOODZAKELIJKHEID VAN KLEUTERONDERWIJS. De ontwikkeling van de militaire luchtvaart. RADIO-PROGRAMMA. MARKTBERICHTEN. AGENDA. Elec. Drukkerij G. W. dea Boer, M'burf. Jacht op Greta. Om maar met de deur in huis te vallen ik heb de Paaschdagen besteed om jacht te maken op Greta Garbo. Er is niets wat mjj de laatste maanden zoo gefascineerd heeft als de geheimzinnig heid van haar bewegingen. Het is dan toch ook geen kleinigheid, zooals die hautaine duivelin de heele wereld bij den neus neemt De grooten der aarde doen het haar niet na! Is er ooit geheimzinnigheid rondom vor sten-en staatslieden? Neen. De vorige ko ning van Engeland kwam in een praatje voor de radio vertellen van zjjn liefdes perikelen, de wereld dronk ondertusschen een kopje thee en zei na afloop: Tjongen, die heeft het te pakken. De m®n van De venter geeft in openhartige advertenties zijn oorspronkelijken kijk op het mondiale gebeuren weer, de man van Rome ont vouwt met dezelfde vrijmoedigheid zijne inzichten, de mannen van Berlijn, Londen, Parijs en Moskou doen voor hen in rond borstigheid niet onder. De man van Was hington zet zich bij het haardvuur en maakt u en mij deelgenoot van het patent dat hij heeft uitgevonden om de scherven te krammen van de ruiten die hij heeft in gegooid. Zij hebben met alle geheimzinnig heid afgedaan. Alleen de vrouw van Hollywood zwijgt. Wij weten weken van te voren, dat Hit- Ier naar Rome gaat, het Engelsche konings paar naar Parijs, Franco naar de Middel- landsche Zee; en dat de naaste bloedver wanten van Sovjet gezanten in Moskou on der auto's zullen raken, hetgeen dringend hun overkomst gewenscht maakt. Wij we ten, dat Innitzer naar Rome, Schuschnigg naar Dachau en Frankrijk naar de volgende kabinetscrisis gaat. Alleen waar Greta heengaat blijft voor ons verborgen. Kunnen wij, krantenlezend publiek van de 20ste eeuw, dit dulden? Neen. Ik heb er dan ook een eind aan gemaakt, door er 'n weergaloozen detective-reporter op af te sturen. Hij is het spoor van Garbo gevolgd, dwars door IJsland en terug naar Grieken land, vandaar naar Tibet en Afghanistan, en hij heeft haar gevonden. Na dertig da gen speuren kon hij mij het volgende tele gram sturen: „Eureka stop zij leeft als polderjongen in Spalato onder pseudoniem Dietrich stop zendt nieuw voorschot". Het telegram bereikte mij juist voor Goeden Vrijdag. Vier vrije dagen voor een prachtreportage De K.L.M. deed de rest. Toen ik in Spalato aankwam, was „Die trich" al lang geen polderjongen meer. Het was haar detectives niet ontgaan dat haar vermomming was uitgelekt. Een witkiel nam aan het station mijn koffers in ontvangst. Hij bracht mij naar het Hotel Starost en toen ik hem had be taald en reeds den rug had toegekeerd, klonk het geluid van zijn stem in mijn ooren na: het was Garbo! Ik draaide mij om zij was verdwenen. Ik verfrischte mij wat en liep onrustig de straat op. Aan een verkeersagent vroeg ik den weg. Hij maakte een gebaar van rechtuit en dan rechtsaf. Ik vroeg of er ook bekende filmsterren in Spalato waren. Hij keek mij ontzet aan, hield een taxi aan en reed er in weg. Het was Garbo! Ik liep een café binnen en bestelde een glaasje inheemsche brandewijn. Een dien stertje in Moravische kleederdracht nam de bestelling aan. Zij maakte een buiging en verdween. Na een kwartier vergeefs wach ten begreep ik: Garbo. 's Avonds ging ik naar de bioscoop. Vóór den ingang zat een oude bedelaar. Ik gooi de hem een paar dinar toe en inplaats van, om ze op te vangen, zijn knieën naar elkaar toe te brengen, bracht hij ze, als een vrouw van elkander. Garbo!! „Dit keer zult u mij niet ontloopen" zei- de ik. „Garbo, ik heb u ontdekt." „Ik geef mij over", zei ze, „vraag me wat u wilt." „Wie is de grootste filmster?" „Er is geen grootste. Er is maar één." „Hoe staat het met Stokowsky?" „Wij vieren hier onze koperen bruiloft." Op dat oogenblik naderde een politie agent. „Opstaan!" beval hij den ouden bedelaar en maakte een gebiedend gebaar. Hij nam hem onder den arm en beiden stapten in een Rolls Royce. Ik keek den agent scherp aan, die met verachtenden spot mijn blik beantwoordde, dendetective achter hem lachend een sigaret aanbood, snel aanzette en als een pijl uit den boog verdween. Die agent die blikGarbo!!! Ik heb ze niet terug gezien maar wat een genot voor een filmster, om vacantie te nemen! E. Rasmus. Hooger beroep. P. I. V., 34 jaar, melkhandelaar, te IJzen- dijke, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Oostburg van 24 Maart 1938, waarbij hij we gens overtreding der Verordening op de keuring van Waren in de gemeente IJzen- dijke is veroordeeld tot f 150.of 30 dagen hechtenis. H. (Slot). Dat de kleuterscholen niet alleen nodig zijn voor de minst bedeelden in de maat schappij is de laatste jaren ook begrepen door de autoriteiten in de grote steden. Overal in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Arnhem, Utrecht, Groningen en ook in Hilversum (toch zeker een plaats waar men niet van overbevolkte volksbuurten kan spreken) verrezen prachtige naar de eis des tjjds ingerichte kleuterscholen en wer den behoorlijk opgeleide leerkrachten aan gesteld. Mensen, die geleerd hebben om te gaan met het tere mensenmateriaal het kind in de kleuterjaren. In de tuindorpen, zowel als in de binnen stad, overal kan men ze vinden, de prach tige nieuwe, gezellige gebouwen met hun grote ramen en lage vensterbanken, waar zon, licht en lucht vrij kunnen binnen stro men, waar bloemen en planten het geheel een nog fleuriger aanzien geven; waar de kleintjes in de grote speellokalen kunnen ravotten, draven en hollen, hoepelen, tol len en ballen of kringspelen doen. En tuinen vol met prachtig blank zand, waarin ze kun nen graven en scheppen naar hartelust als het klimaat zulks toelaat. Welke moeder is in staat dit alles haar kind te geven? En och, we weten het im mers maar al te wel, het kind in een gezin, waar geen andere broertjes en zusjes zijn, is veelal een lastig, verwend egoïstisch exemplaartje, waarmee moeder geen raad weet. Het wil niet eten, het kan niet spe len. Het is de hele dag mopperen, tranen, standjes ofkussen. O, zo'n kind heeft wel veel lieve dingen, maar er is alleen teveel notitie van genomen. Zouden zulke kinderen later geen grove egoïsten worden alser niet een kleuterschool zou zijn, waar ze zich leerden bezighouden en schik ken naar andere kinderen? Zjjn er meer kinderen in een gezin, dan moet men er toch rekening mee houden, dat een kind van vier jaar anders speelt dan een van twee en dat jongens andere liefhebberijen er op na houden dan meisjes. De goede kleuterschool neemt de kinderen op in een gemeenschap van genoegelijk en vrolijk spel. Het leert hun werken en hulp vaardig zijn. Ze worden niet de hele dag verboden, omdat ze geen gelegenheid heb ben dingen te doen, die ze niet mogen. „Jantje klim niet op m'n goeie stoel", „Betje, wil je met die bal uit de kamer gaan, moet m'n lamp stuk?" „Pietje, denk je om de buren? Niet zo hard lopen". Ja het zijn allemaal van die doodgewone, da gelijks voorkomende dingen, men denkt er helemaal niet bij, dat het kind geknot wordt in zijn ontwikkeling, dat er een tijd komen zal, waarin het zich gaat verzetten, dat er botsingen komen, waarvan de gevolgen voor* de karaktervorming misschien nooit meer zullen verdwijnen. Zulke dingen zijn voor de kinderen, maar ook voor de ouders een ramp. Als de kleintjes een poosje op school zijn ook, de eerste dagen vaak met veel tranen, ook van moeder dan worden ze geleidelijk aan ook thuis liever. Ze vragen niet telkens meer: „Wat moet ik nou spelen" of zaniken niet: „Ik weet niet wat ik doen moet, ik verveel me zo." Nee het kind leert zichzelf bezighouden, het leert ook met anderen omgaan en staat zijn speelgoed graag af aan zijn vriendje, dat naast hem woont. Want dat deed hij vroe ger niet hoor. „Blijf af, dat is van mij", is bij „enige" kinderen schering en inslag. En al die kleine en schijnbaar gewone feitjes in het dagelijks leven, ze zijn van het aller grootste gewicht als men er over gaat na denken. En de kleuterscholen zijn een hulp en steun in de opvoeding. Het is daarom zo verschrikkelijk, dat in vele plaatsen, dat prachtige onderwijs is op geheven, of zodanig verslechterd, dat de leerkrachten haar subtiele taak moeten vervullen met een hoofd vol zorg om het dagelijks bestaan. Het is haast niet te be grijpen, dat terwijl de moderne wetenschap ook op het gebied van de pedagogiek in de laatste jaren zo vooruit gegaan is we denken aan het prachtige werk van de mo derne pedagoge dr. Marie Montessori, die steeds weer hamert op de betekenis van de kleuterjaren dat men dit onderwijs aan alle kanten tracht te ondermijnen. Overal waar het opgeheven is, komt het particuliere initiatief weer voor de dag. Men sticht weer in gewone huizen, zelfs in kel der- en zolderruimten schooltjes waar de kleintjes worden opgeborgen. Als men de rapporten leest, uitgebracht door de Rijksinspecteurs van het onderwijs, dan gaat er een rilling van afschuw door je heen en een diep medelijden grijpt je aan met het grote aantal kleine stumperds dat is opgeborgen en „bewaard" wordt op mensonterende wijze. Het zou te veel plaatsruimte vorderen om over al deze misère in deze kolommen te gaan uitweiden. Een paar staaltjes slechts mogen we hier laten volgen: In het verslag van den In specteur in de inspectie Hoorn lezen we het volgende: „Te Edam trof ik een bewaarschooltje aan, dat verscholen lag in een nauw steeg je. De behuizing is heel erg primitief. Wa ter moet buiten geschept uit een regenput: er is geen aansluiting op de waterleiding. In Edam! De jongetjes moeten wateren in een open emmer zonder deksel. De privaten hebben uiteraard geen spoeling en stinken ondraaglijk. Om in 't tweede lokaal te ko men moeten de kinderen door het eerste lopen. Een nauw, donker gangetje dient voor klerenbergplaats en voor ventilatie van de privaten. Een ongelooflijke toestand! „Te Hoogkarspel bemerkte ik, dat de be waarschool was uitgebreid met een lokaal op de zolder van de lagere school. Naast de daar, deze zomer, ingerichte nijverheids school was een zolderkamertje overgebleven met twee dakraampjes in het schuine dak. In die nauwe ruimte heeft men kans ge zien 35 kinderen in een schemerdonker bij elkaar te zetten. Druppels vielen van de raampjes neer, zodat de kindertjes er last van hadden. Ten enenmale onvoldoende lucht." Uit de Inspectie Groningen wordt gerap porteerd: „De inrichting der voorbereidende scho len verschilt zeer veel en variëert van zeer ongezellig tot zeer gezellig. Het hele voor bereidend onderwijs is trouwens een voor beeld van onderlinge verschillen op elk ge bied. Ten opzichte van onderwijs, salaris sen, bevoegdheden, is nergens een vaste lijn te vindèn. In de ene school wordt inderdaad voorbereidend onderwijs gegeven, in de an dere is het louter bezighouden. Naast volle dig bevoegd personeel, vindt men ook leer krachten, opgeleid voor het lager onder wijs, maar die nu een klasje leiden. Daar naast leerkrachten zonder bevoegdheden. Het sterkste geval doet zich voor te Mun tendam, waar het hoofd van een school van 106 leerlingen 16 jaar was. De twee help sters waren 16 en 14 jaar. Geen dezer drie jongedames had enigerlei diploma. Met zijn drieën verdienden zjj 33.per maand." Kinderen van 16 en 14 jaar, die in de pu berteit zjjn en zo'n moeite hebben op deze leeftijd om met zich zelf in het reine te komen. Dat kan bestaan, omdat de overheid zich van „de Kleuter" niets aantrekt, De meening van den oud-onder- directeur der Fokkerfabriek, ir. B. Stephan, die thans in dienst is van de Turksche regeering. Van een studiereis van circa drie maan den door Europa, waarbij ook ons land be trokken is, heeft ir. B. Stephan, oud-onder directeur van de Fokkerfabriek te Amster dam en thans adviseur der Turksche regee ring voor militaire luchtvaart-aangelegen heden, gebruik gemaakt om na ruim twee en een half jaar afwezigheid, enkele weken in Nederland door te brengen. Aan een onderhoud van een vertegen woordiger van het A.N.P. met ir. Stephan, ontleenen wij dat hij de eenige buitenlander in dienst van het Turksche departement van defensie is. Ir. Stephan is ten volle en uit sluitend belast met de militaire luchtvaart in den uitgebreidsten zin en hjj adviseert derhalve over kwesties van materieel, het aankoopen van vliegtuigen, het organisee- ren van een eigen vliegtuigindustrie, de op leiding van technisch en militair personeel, de organisatie van gronddiensten, den aan leg van militaire vliegvelden enz. Voorna melijk tot het bestudeer en van de organi satie der militaire luchtvaart maakte hij thans zijn Europeesche studiereis. Het militaire luchtwapen heeft zich enorm ontwikkeld en dreigt, naar de mee ning van ir. Stephan, „overontwikkeld" te worden. Het euvel, waaraan men in vele landen mank gaat en waarin men naar hjj meen de ook in Nederland dreigde te vervallen, was zoo zei hij dat men meent avia tiek te scheppen door materieel te koopen. Dat is echter volkomen verkeerd gezien, want in tijd van nood is de kwestie van het materieel niet het moeilijkst op te lossen, doch het groote vraagstuk, waarvoor men staat, is de moeilijkheid van het personeel; in de eerste plaats het technisch personeel, noodig voor het scheppen van het materieel, voor het verrichten van reparaties en voor al voor het instandhouden van de zoo be langrijke organisatie. Het organiseeren van een dergelijke personeelreserve is een van de eerste en belangrijkste dingen, waar men aan moet denken, wanneer men een avia tiek wil scheppen. De ontwikkeling van het moderne vlieg tuig heeft er bovendien toe geleid, dat een militaire piloot niet zoo maar een jonge man met een vliegeropleiding kan zijn, want het moderne toestel is een soort doolhof, waarin men perfect den weg moet weten en waarop men grondig getraind moet zijn, terwijl men behalve van vliegen van dui zend en één andere dingen op de hoogte en bijna wetenschappelijk nauwkeurig onder richt moet zijn. In zooverre is de ontwik keling van het tegenwoordige oorlogsvlieg tuig bijna als een remmende factor te be schouwen, dat men niet zoo maar reserves kan kweeken, doch ook deze reservekrach ten een uitgebreide en goed georganiseerde opleiding moet geven. Daarbij was ir. Stephan van meening, dat men bezig is met het militaire luchtwa pen een grens te naderen, welke men niet kan overschrijden dan slechts wanneer men bereid is onze geheele beschaving aan den waanzin van den oorlog op te offeren. De rentabiliteit van het luchtwapen is, van militair standpunt bezien, beperkt. Van hoe groote beteekenis het ook is om bij den aanvang van een oorlog belangrijke mobi lisatie- en andere centra te vernietigen en den tegenstander te demoraliseeren, ten slotte zijn het andere deelen van het leger, welke een beslissing brengen omdat het doel ten slotte is, het gebied van den tegen stander te bezetten. Het gaat er op het oogenblik naar uitzien, dat de bedragen welke de mogendheden aan hun lucht macht ten koste leggen, tot verwaarloozing van de andere, evenzeer onmisbare onder deden van de weermacht, gaan leiden, m. a.w. dat de kosten van het luchtwapen de rentabiliteit ervan uit militair oogpunt gaan overschijden. En dit behoeft men niet alleen financieel op te vatten, doch ook intellectueel, want de steeds hoogere eischen welke het moderne vliegtuig zoo wel wat het ontwerpen als wat de con structie, het onderhoud en de bediening betreft, stelt, veroorzaken, dat de fine fleur van hooger en lager personeel, technici en werklieden, en de bloem van het intellect voor het luchtwapen noodig zjjn, evenzeer met verwaarloozng van de andere legeron- derdeelen, waarbij ir. Stephan dan nog ter loops opmerkte, dat men zich nauwelijks meer realiseert, dat al dit geldt, al deze ar beidskracht en al dit intellect, wanneer het in het geheel niet voor het leger noodig zou zjjn, nog zeer veel beter aangewend zou kunnen worden. Men kon hopen, dat de wereld verstandi ger werd, doch het ziet er op een afstand niet naar uit. Irè Stephan ziet de dingen op een afstand, want zjjn werk heeft het hem in de twee en een half jaar, dat hij in dienst der Turksche regeering is, nog niet mogeljjk gemaakt buiten Turkjje te reizen. En ondanks alle wereldbeslomme ringen werkt men in Turkjje krachtig en systematisch aan den opbouw van een nieuw land, waarbij men de modernste middelen toepast en zich de modernste voorbeelden voor oogen stelt. Aan het slot van het onderhout verklaar de ir. Stephan nog, dat hjj meende dat men .a-t. VOETBAL. Zaterdagcomp. Walcheren. Arnemuiden heeft na de teleurstellende wedstrijden in de laatste weken, de com petitie met een verdienstelijke overwinning op Vlissingen beëindigd. Arnemuiden bezet daardoor definitief de derde plaats. R.C.V. I heeft door de nederlaag van Vlissingen haar kans behouden. De stand der leiders is namelijk: Vlissingen 13 11 1 1 72—26 23 R.C.V. I 15 11 3 1 72—28 25 Serooskerke besloot de competitie met een zege op V.V.V.V.V. Serooskerke bezet daardoor de vierde plaats. Ook de vetera nen zjjn nu uitgespeeld. Ie Klasse C. Breskens II verloor tot veler verrassing van Schoondijke II. Het niet spelende Schoondjjke I trok daar nog het meeste profjjt van. IJzendijke II leverde eveneens een mooie prestatie door Groede op eigen veld te verslaan. Hoofdplaat II deed het niet minder, door zoowel Groede II als, een dag later, Breskens III te overwinnen; en beide nog wel met groote cijfers S.C.D. be haalde een kleine overwinning op Oost burg II. De stand is nu: Schoondjjke 16 13 2 1 84—26 28 Breskens II 15 13 0 2 63—29 26 Hoofdplaat II 17 11 1 5 62—31 23 Groede I 16 9 1 6 65—32 19 Breskens III 13 7 1 5 41—37 15 Biervliet II 14 6 3 5 38—35 15 IJzendjjke II 16 5 2 9 29—36 12 Schoondjjke II 14 5 0 9 34—54 10 Oostburg II 14 4 0 10 22—63 6* S.C.D. 15 3 1 11 30—61 5* Groede II 16 1 1 14 20—84 3 2e Klasse A. Kapelle versloeg De Zeeuwen IV, waar door de Zuid-Bevelanders Cortgene van de tweede plaats hebben verdrongen. De stand van het leidende viertal is nu: R.C.S. III 14 12 0 2 78—22 24 Kapelle 12 9 0 3 55—20 18 Cortgene 13 8 1 4 57—32 17 Kattendijke 12 7 2 3 5124 16 Naar wjj vernemen zal te IJzendjjke door de voetbalvereeniging „IJzendjjke" en de Ver. „Gemeentebelang" tegen le Pink sterdag een internationale voetbalwedstrijd worden georganiseerd, tusschen den le klasser „Eindhoven" en A.R.A. „La Gantoi- se" uitkomend in de eereafdeeling van den K.B.V.B. Op 3e Pinksterdag wordt der tra ditie getrouw de Ronde van IJzendjjke voor beginnelingen verreden. ZWEEFVLIEGEN. Ook op Walcheren Thermiek-zweven. De Paaschdagen hebben aan de Neder- landsche zweverjj nogmaals bewezen, dat in ons land thermiek-vluchten zeer zeker mogelijk zijn. Ook op Walcheren is het Thermiek-zwe ven lang niet uitgesloten, zooals oorspron kelijk wel eens werd gedacht. In de afgeloopen feestdagen hebben de Walchersche zweefvliegers thermiek onder vonden boven het vliegveld Vlissingen, waar de zwever P. Jense van de W.Z.C. er een prachtig gebruik van wist te maken. Met de lier werd hij tot ongeveer op 200 m met de Grunau-Baby opgetrokken. Na dat het toestel tot 175 m was gezakt bleek volgens de hoogtemeter, dat het zweef vliegtuig weer aan het stijgen was. Het toestel klom tot ruim 400 m. Op deze hoog te wist de zwever zijn toestel ongeveer een kwartier te houden en hij kwam toen eigenlijk naar beneden om zijn kameraden ook een beurt te geven. Voor de Walchersche Zweefvliegclub is dus het belangrijke bewijs geleverd, dat de mogelijkheden om voor het C-brevet boven het Vlissingsche vliegveld te zweven, aan wezig zjjn. VAN YPENBURG NAAR NAMEN PER ZWEEFVLIEGTUIG. Zooals reeds in 't kort gemeld, heeft de 20-jarige Haagsche zweefvlieger F. R. Nau- ta op tweeden Paaschdag den afstand YpenburgNamen (België) zonder onder breking in een Grunau-zweefvliegtuig van het Ned. Instituut voor zweefvliegen afge legd, en daarmee een nieuw Nederlandsch record afstand zweefvliegen gevestigd. In een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. vertelde de heer Nauta een en ander over zijn wedervaren na het mo ment dat hjj op een hoogte van 1.000 m boven Voorburg werd losgekoppeld van het motorvliegtuig dat hem had opgesleept. De betrekkelijk korte afstand tot Rotterdam was uitsluitend thermiek, waarop hjj had gevlogen. Boven het waterrijke land van de Zuid-Hollandsche eilanden verloor hjj zijn „aansluiting" echter en daalde hjj tot op de bedenkelijke hoogte van 250 m. Bjjna was de recordpoging, die Nauta eigenlijk heelemaal als zoodanig had be doeld, in duigen gevallen toen hij bij zjjn pogingen een landingsveld te vinden werd verrast door krachtige thermiekstroomen die hem tot boven de 1600 m brachten. Dit was de grootste hoogte die Nauta op zijn vlucht had bereikt en onder deze omstan digheden, geconcentreerd op het zoeken naar de juiste wolkenvormen bereikte hjj Maastricht, waar hem hetzelfde overkwam als bij Rotterdam. Het boschrjjke heuvel land, dat Nauta daarna overvloog maakte de vlucht echter moeilijker, er waren felle vlagen sneeuw en hagel en er was een on stuimig remous, zoodat hjj het omstreeks zes uur in den avond, toen hjj nog over voldoende hoogte en goeden moed beschik te, raadzaam vond naar een landingsplaats uit te zien. Zonder eenigerlei averjj, maar door en door verkleumd zette hjj zjjn ranke tuigje neer op een klein weiland in de nabijheid van het militaire vliegveld van Namen (België). De noodige assistentie was spoedig met veel belangstelling aanwezig en met be hulp van een landbouwer heeft Nauta het toestel daarop gedemonteerd. „Die boer was nogal hardhandig", zei hjj, „maar 't ging zonder ongelukken". Dinsdag vertrok hjj om half drie per auto uit Namen met het zweeftuig in een aanhangwagen op sleeptouw weer naar Ypenburg. SCHAKEN. Het schaaktournooi te Margate begonnen. Gisteren is het jaarljjksche internationale Paasch-schaaktournooi te Margate begon nen. De resultaten der Nederlandsche deel nemers waren: Premier reserve tournooi a: Rossolimo (Griekenland)Van S e- ters 10; Premier reserve tournooi b: Dewing Engeland )-L a n d a u 0-1; Prins Collins (Engeland) 10; Premier reserve tournooi c: Van DoesburghSolmanis (Letland) 1-0, Meyer Engeland-S c h e 1 f- h o u t afgebroken. VRIJDAG 22 APRIL. HILVERSUM I 1875 en 415,5 m. Alg. Progr., verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie,, gew. muziek (gr.pl.). 8.30 Gram. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Viool en piano. In de pauze: Gram. 12.00 Berichten. 12.15 Gram. 12.30 Ensemble Van der Horst en Gram. 2.00 Gram. 2.25 Chr. lectuur. 3.00 Solistenconc. 4.20 Gram. 5.00 Orgelspel. 6.00 Gram. 6.30 Voor tuin- liefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuurtje. 7.45 Reportage. 8.00 Ber. ANP. Herh. SOS-Ber. 8.15 NCRV-Orkest en so listen. (Om ca. 10.00 Ber. ANP). 10.45 Cau serie. 11.00 Gram. Ca. 11.50—12.00 Schrift lezing. HILVERSUM H 301,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gram. 11.10 Vervolg de clamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gram. 12.30 Ensemble Ilona Palmay. 1.10 Orgelspel. 1.30 Ilona Palmay's ensemble. 2.15 AVRO-Dans- orkest, B. Decker's orkest en solist. 4.00 Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.05 Ramblers. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Orgelspel. 7.00 Causerie. 7.20 Ber. ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Lezen in den Bjjbel. 8.00 Zang en piano. 8.30 Causerie. 9.00 VARA-Orkest en soliste. 10.00 Fantasia en solist. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Avondwjjding. 11.00 Piano. 11.30 Jazzmuz. (gr.pl.). 11.55 12.00 Gram. DROITWICH, 1500 m. 10.20 Schotsch or kest. 11.05 Saxofoon. 11.20 Norris Stanley Sextet. 11.50 Jack Hart en zijn Band. 12.35 Zang en piano. 1.20 Viani-Sextet. 1.50 Gram. 2.20 Geiger en zjjn orkest. 2.50 Causerie. 3.05 Gram. 3.35 Radiotooneel. 4.20 Zang. 4.40 Balalaika-Orkest. 5.20 Berichten. 5.45 Causerie. 6.00 Cello. 6.20 Orgelspel, m.m.v. solisten. 6.50 Radiotooneel met muz. 7.20 Radiotooneel. 8.20 Berichten. 8.40 Causerie. 8.55 Radiotooneel. 9.35 Orkest. 10.40 Am brose's Band. 10.5011.20 Dansmuziek (gr. pl.). RADIO-PARIS, 1648 m. 7.10, 7.55—8.05, 9.10 en 9.50 Gram. 11.35 Gram. 12.50 Zang. 1.05 Gram. 2.05 en 3.35 Zang. 3.50 Gram. 4.20 Benedetti-kwartet. 5.20 Zang. 5.35 Pi ano. 6.20 Gram. 7.35 Zang. 7.50 Radiotoo neel. 9.50 Gram. 10.2011.50 Orkestconc. KEULEN, 456 m. 5.30 Gram. 6.30 Orkest conc. 12.35 Gram. 1.30 Conc. 3.20 Eug. Jahn's orkest. 5.20 Piano en zang. 6.30 Amu sementsorkest, e.a. (gr.opn.). 9.35 Gram. 10.0511.20 Sted. Orkest van Wuppertal. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 11.20 Gram. 11.50 en 12.30 Salonorkest. 12.50 1.20 Gram. 4.20 Frank Temmerman's orkest. 5.20 Gram. 5.35 Salonorkest. 7.20 Nationaal Orkest en soliste. (8.058.35 Radiotooneel). 9.30—10.20 Gram. 484 m: 11.20 Gram. 11.50 en 12.30 Orkest. 12.501.20 Gram. 4.20 Orkest. 5.38 Gram. 5.55 Cabaret. 7.20 Gram. en zang. 7.50 Uit Oslo: Philh. orkest, Academisch koor en solist. (8.258.30 Gram.). 9.3010.20 Dans muziek (gr.pl.). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 6.30 Balalaika-Orkest en solisten. 7.20 Amuse mentsorkest. 8.20 Duitschlandecho. 8.35 So listenconc. 9.20 Berichten. 9.50 Kamermu ziek. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Conc. (gr. opn.). Middelburg, 20 April. Groentenvei- ling. Sla 2—10 c„ Snijsla 6—9 c„ Spinazie 210 c., Postelein 2431 c., Witlof 817. c„ Koolrapen 1,52 c„ Wjjnpeen 3 c., An dijvie 720 c., Roode kool 911 e., Prei 58 c., alles per kg, Peën 14—18 e., Raap stelen 2,5 c., Selderie 24 c., Rabarber 4 7 c., Radijs 2,5—3 c., alles per bos; Bloem kool 328 c., Kropsla 1,55 e., beide per stuk. Bloemen: Violen 27 e., Bal^<ruid 815 c„ Madelieven 27 c„ Meloenplanten 24 40 c., alles per 10 stuks, Flieren 8,5 c., Tul pen 13—20 c„ beide per bos, Calceolana 21 c., Begonia 6 c„ Cineraria 5 c., aardbeien 3 c., alles per stuk. Oostburg, 20 April. Avicultura. Aanvoer 139 kg boter, prijs 1 tot 1.39 per kg. met de ontwikkeling van het verkeersvlieg tuig op den goeden weg was wanneer men bleef streven naar groote typen met groo te actieradius en vooral groote snelheid, omdat voornamelijk in het lange afstand- verkeer op den duur snelheid de groote factor zal zjjn, welke den pasagier zal doen besluiten zjjn reis door de lucht te maken, MIDDELBURG. DO 21 Apr. Openb. Verg. E.D.D. spr. mevr. F. J. van Gelder—Drost, Koos Vor- rink, en dr. S. S. Smeding, Schutters hof 20.15 h. VR 22 Apr GOES. DO 21 Apr VR 22 Apr BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 22—DO 28 Apr.: „Het Leven van Emile Zola" en „Amor in het Warenhuis", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. CITY, Midd. VR 22—DO 28 Apr.: „Stjen- karasin" en „Ik zal je temmen", 20 h. ZO 15.00 h. matinée. GRAND THEATER, Goes VR 22-DI 26 Apr. „De Spaansche Aarde" en „Primière" 20 h. ZO 15.00 h. matinée. Hij

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6