SPORT. POLDER WALCHEREN. DE NOODZAKELIJKHEID VAN KLEUTERONDERWIJS. VOOR KLEINE TUINEN. BURGERLIJKE STAND. RADIO-PROGRAMMA. HANDEL EN NIJVERHEID, TE HOUDEN AANBESTEDINGEN, AGENDA, Elec, Drukkerij G. W. den Boer, M'burg. (Slot). Capitulantcnreglement, Ter uitvoering van het Capitulanten' reglement 1935 stelden Provinciale Staten een „Poldercapitulantenverordening Zee land 1937" vast. Het dag bestuur van den Polder heeft destijds reeds de aandacht van Ged. Staten gevestigd op de onbillijkheid van eene rege ling, waarbij een zelfstandige polder, als Walcheren, die geheel uit eigen middelen zware lasten voor oeverdediging e.d. heeft te dekken, ten behoeve van den Staat (het gaat tenslotte om vermindering der kosten van de landsverdediging) beperkt zou wor den in de vrije keuze van het door hem be- noodigde personeel. De motieven, die 't dag. bestuur destijds aanvoerde om Walcheren van de verplichting uit te sluiten, zijn blijkbaar te licht bevonden; de reden daar van is nimmer medegedeeld. In het algemeen kan gezegd worden, dat de betrekkingen bij den polder Walcheren hetzij een zekere vakbekwaamheid eischen, welke bij capitulanten niet kan worden verwacht aanwezig te zijn, hetzij zekere financieele verantwoordelijkheid medebrengen, welke bezwaarlijk kan wor den opgelegd aan personen, omtrent wie niets anders bekend is dan dat zij geduren de een zeker aantal jaren tot tevredenheid in een ondergeschikten militairen rang ge diend hebben. Het zou niet verstandig zijn te melden, dat geene betrekking bij den polder voor aanwijzing voor capitulanten geschikt is, omdat die van bode-concierge juist zeer geschikt is voor gewezen militai ren, omdat die betrekking geen bepaalde vakbekwaamheid vordert, doch slechts een zeker inzicht in administratief werk, dat men bij een onderofficier wel mag achten aanwezig te zijn. Wel geldt het bezwaar, dat men verplicht is te benoemen wie wordt aangewezen en maar moet afwach ten of de aangewezene vooral op financieel gebied volkomen betrouwbaar zal zijn. Her haaldelijk toch verleent de bode-concierge hulp op het kantoor van den Ontvanger, waar hij telkens met gelden en geldswaar den in aanraking komt, terwijl hij zelf ook rechtstreeks met eenig geldelijk beheer be last is. Het is dan ook noode, dat het dag. bestuur voorstelt, de betrekking van bode- concierge aan te wijzen als betrekking, welke slechts door capitulanten kan wor den vervuld. Geldleening. Ingevolge de besluiten van de algemee ne vergadering tot het aangaan van geld leeningen van 75.000 en 137.000 heefl het dag. bestuur met de N.V. Levensver zekering Maatschappij „Nillmij" van 1859 gevestigd te Batavia een overeenkomst van geldleening tot een bedrag van 212.000 gesloten en stelt het nu voor die overeen komst goed te keuren. Eigendommen. Het dag. bestuur vraagt een crediet van 1200 voor uitbreiding van de sluismees- terwoning aan den Westwatering te Vlis- singen; het stelt voor aan de gemeente Middelburg ongeveer 2000 ca zijkant weg van den Nadorstweg en den Nieuw Prooy- enweg te verkoopen voor 10 cent per ca, ongeveer 55 ca zijkant weg langs den weg KoudekerkeVlissingen aan de provincie Zeeland voor 5.50; zijkanten wegeling en rechten op dat gedeelte wegeling onder Oostkapelle aan mevrouw M. L. Boogaart —Van der Swalme te Middelburg en den heer J. K. Coppoolse te Oostkapelle, beide voor 1. Streekplan Walcheren. Het dag. bestuur stelt voor aan de Streekplancommissie Walcheren 50 voor eenmaal beschikbaar te stellen. Met den polder komt het plan in contact in ver band met aanleg en verbetering van we gen, afwateringsmiddelen .bestemming van duinen enz. Ook aan onderwerpen als ra- tioneele uitbreiding van de bebouwde kom men (lintbebouwing) waarbij de belangen van den Polder met het oog op de loozing van afvalwater op 's polders binnenwater nauw betrokken zijn, zal door de Streek plancommissie de noodige aandacht worden besteed, evenals aan verschillende belan gen van den landbouw, zij het dan, dat de commissie alleen regelend en niet ver zorgend kan optreden. Verharding van wegen. Het dag, bestuur stelt voor aan de ge meente Arnemuiden 18% van de kos ten der verharding van een deel van den Van Cittersweg en van een in dien weg uitkomende wegeling, of maximum 1184 toe te kennen en aan de gemeenten Me- liskerke en Aagtekerke 20 der kosten of als maximum resp. van 3460 en 410 voor verharding van den Koekoeks- weg door beide gemeenten samen en voor wat Meliskerke betreft tevens voor ge deelten van den Mariekerkschen weg 1, den Moolweg en Koperenheulweg. Kasgeldleening. Het dag. bestuur vraagt machtigign tot het opnemen van kasgeld tot een maxi mum bedrag van 200.000. Afwijzend beschikken. Het dag. bestuur stelt voor afwijzend te beschikken op het verzoek van A. Claris- se te Soeburg om verhooging van de ver goeding van 40 tot zoo mogelijk 70 voor het ontvangen van te veel bagger specie uit den Zuidersluiswatergang bij het uitbaggeren in 1936. Het bestuur wijst er o.a. op, dat nu niet meer is na te gaan of het verzoek moet worden billijk ge acht, terwijl A. de Visser Czn., eveneesn te Soeburg, wel genoegen namen met de hem toegekende 25. Begrooting 1938. Ten slotte komt aan de orde de begroo ting 1938, welke voor de gewone inkom sten en uitgaven aanwijst een eindcijfer van 391.787 met een post onvoorzien van 13538; voor de buitengewone in komsten en uitgaven een eindcijfer van 181.282 en een post onvoorzien van 2382. Voor de begrooting van den dienst der Straat- en Zandwegen zijn voor gewone inkomsten en uitgaven, het eindcijfer 17734 en 3054 onvoorzien, voor buiten gewone inkomsten en uitgaven 17.125 en memorie geraamd. De begrooting voor de gebouwde eigen dommen, geeft eindcijfers van 178.069 aan inkomsten en 176.153 aan uitgaven alzoo een goed slot van 1916. Mej. H. Bonn schrijft ons: (n.s.) Het is 'n bekend feit, dat de moderne pedagogiek zich in de laatste tientallen ja ren vooral heeft beziggehouden en zich nog steeds bezighoudt met het kind in de kien tertijd. Die kleuterleeftijd toch, zo heeft men na ernstige studie kunnen vaststellen, is van ingrijpende betekenis voor het hele verdere leven van de mens. Wordt het kind in die jaren verkeerd geleid, dan kunnen de vele goede eigenschappen, die in ieder mensen kind aanwezig zijn, worden verstikt, en zal de latere mens daarvan zijn hele leven de treurige gevolgen ondervinden. Komt het kind ter wereld in een milieu van ellende en misdaad, en wordt het daar bijtijds aan onttrokken, dan kan een goede leiding, ook al hebben verkeerde invloeden reeds in dat jeugdige leven hun werk ge daan, zo'n kind tot een zeer behoorlijk mens in de maatschappij doen worden. Men spreekt in de pedagogiek dan ook over de leeftijd van drie tot zeven jaar als: „de gevoelige periode" in het mensenleven; en het is juist met het oog op de betekenis van deze „gevoelige periode" dat goed kleu teronderwijs d.w.z. kleuteronderwijs, gege ven door bevoegde uitstekend opgeleide leerkrachten wordt verstrekt in een voor het jonge kind passende omgeving; dus in lichte, zonnige, ruime schoolgebouwen, waar het kind zich vrij kan ontwikkelen en waar het zich kan Uitleven naar hartelust. En waar speelmateriaal is, dat volkomen in overeenstemming is met zijn aard en leeftijd. Er is een tijd geweest, dat men het kleu teronderwijs slechts zag als een sociale noodzaak. Inderdaad is het ook een sociale noodzaak. Het overgrote deel der kleuters groeit op in woningen, waar eigenlijk geen plaats voor hen is. En ook in onze tijd zijn het niet enkel de kleine woningen; er is ge brek aan speelplaatsen, het verkeer wordt steeds drukker en talrijk zijn de ongeluk ken, waaraan het jonge kind blootstaat. Hoe vaak lezen we niet in de krant berich ten als: kindje in tobbe water ver dronken"„kindje uit de derde verdie ping op straat gevallen" kindje door vrachtauto overreden en omgekomen". Bedenken we dan nog, dat talrijke moe ders uit werken gaan naar de fabriek, op het land of in werkhuizen en dat de meeste andere door huiselijke beslommeringen zo in beslag genomen zijn, dat zij, ook al zou den ze aangeboren tact en geduld hebben, geen gelegenheid hebben zich om de drie-, vier- of vijfjarige kleuter te bekommeren. Het is dus te begrijpen, dat reeds in vroeger tijd tal van particulieren er toe overgingen om schooltjes en bewaarplaatsen op te richten. In die tijd ontstond dan ook de zeer toe passelijke naam „bewaarschool". Hoe deze bewaarscholen waren ingericht, het valt licht te begrijpen. Wie bekommerde zich om de kinderen, die alleen maar veilig moesten „bewaard" worden? Als men de lectuur op slaat omtrent deze materie, dan slaat men de handen in elkaar van verbazing, hoe nog geen halve eeuw geleden met de tere, jonge kinderen werd omgesprongen. Daar zaten ze in lange, lage banken zonder leuning, opeengepakt als haringen in een ton, de hele lieve dag; bevuilden zich, vochten en maakten een oorverdovend kabaal en vie len, als ze vermoeid waren tegen elkaar aan in slaap. Wie peilt de diepte van ellende en kinderleed dat daar geleden werd bij de kleuters„veilig" opgeborgen voor de gevaren van de straat. Lichamelijk en gees telijk werden ze totaal bedorven. Voorwaar een vreselijke toestand, vooral ook als men bedenkt, dat de vrouwen die de kindertjes bewaarden, niet het flauwste benul hadden van wat de tere kinderziel zozeer nodig heeft: liefde, warme belangstelling, en vooral, de drang naar spel. Het zich vrij kunnen bewegen. Spelmateriaal nodig voor hun leeftijd. Wel is er veel veranderd in de loop der laatste tientallen jaren. Ook de stelling: het kleuteronderwijs is alleen een sociale noodzaak. Want al mag het waar zijn, dat kleuterscholen in de allerarmste wijken no dig zijn, ze zijn evenzeer nodig daar, waar de moeders beter behuisd zijn, waar geen grote gezinnen overstelpend drukke werk zaamheden voor de vrouw des huizes be tekenen, zelfs daar, waar de straat tamelijk veilig is door geen al te druk verkeer. Men beweert vaak, dat de moeder de aan gewezen opvoedster is. Dat het kind hoort op te groeien in „het zonnig tehuis bij de móeder". Zeker, in theorie is dat allemaal prachtig mooi. Maar hoe is de practijk? Hoevele moeders zijn door de natuur begif tigd met de gave van intuïtief pedagogisch inzicht? Hoeveel moeders hebben de tact, het geduld en de kennis om zich met haar kindje bezig te houden? Omdat men niet inziet van hoe groot be lang de opvoeding van het kind in de kleu terleeftijd is, geeft de regering geen geld voor deze tak van onderwijs. Men staart zich blind op het feit, dat in de meeste voorbereidende scholen geen echt onderwijs wordt gegeven. Men leert er geen lezen, schrjjven of rekenen (behalve dan in de Montessori-scholen) en daarom zou dit on derwijs niet belangrijk zijn? Och kom! Ieder die enig begrip heeft van een klas se-gemeenschap, weet, dat de hoofdzaak is: de geest in de klas. De band die er bestaat tussen leerkracht en kinderen en de band tussen de kinderen zelf. Als die geest goed is, heeft het kind voor zijn leven iets mee gekregen dat waardevoller is dan alle ge leerdheid uit alle mogelijke studie-boeken, hoe nodig kennis ook voor het leven is. Maar in de eerste plaats is het nodig, en zeker in deze koude, harde egoïstische we reld, van de kinderen te maken mensen met een hart. De opvoedkunde dus, de op voeding van het kind tot mens, dat ps de taak, die in de kleuterscholen vooral op de voorgrond treedt. En dat is niet alleen in volksbuurten nodig. In 1930 heeft prof. Gunning een rede ge houden op de bewaarschoolconferentie in Den Haag. Hp bestreed ten sterkste de op vatting, dat het kleuteronderwijs slechts een sociale noodzaak, dus een noodzakelijk kwaad zou zijn en toonde aan, dat de eigen aardige kenmerken van de kleuterleeftijd het noodzakelijk maken, terwille van de opvoeding, terwille van de gezondheid, de geestelijke ontwikkeling en het geluk der jonge kinderen, dat er overal in het land goede kleuterscholen behoren te zijn. „De kleuterleeftijd", zo zei hij, „is zeer verschil lend van de vrij rustige en gelijkmatige ontwikkelingsgang van de zuigeling en het kleine kind tot ongeveer 3 jaar. En ook is deze periode zeer verschillend met de leef tijd van zeven tot twaalf jaar." En hij toon de aan, hoe het kind in de speelleeftijd ka meraadjes nodig heeft, even oud als hij met wie hij zijn krachten meten kan en kan voldoen aan zpn heerlijke drang naar fan tasie en spel. Als de kleuterschool goed is, voldoet zp volkomen aan al deze dingen. Het speelmateriaal van Friedrich Fröbel de man die meer dan honderd vijftig jaar geleden in Thüringen het levenslicht aan schouwde, is zo buitengewoon mooi en we tenschappelijk zo fijn geconstrueerd, dat de onderdelen van het speel-ontwikkelings- materiaal in elkaar grijpen als de raderen van een machine. En voor elke periode in de kleuterjaren gaf hij zijn speelgaven, zijn prachtige bouw- en legdozen, bedacht hij zijn vouwsels, vlechtmatjes, zijn eenvou dige manier van tekenen en boetséren, maakte hij zijn spelletjes en liedjes. En dat alles voldoet heden ten dage nog aan alle eisen, die het moderne, verwende twintig- ste-eeuw-kind stelt, omdat het spelende met dit materiaal volkomen zjjn fantasie kan uitleven, ook in onze tijd. Het zou ons te ver voeren hier dieper op in te gaan, vooral omdat wij het ook nog willen hebben over de door ons reeds ge noemde karaktervorming. (Wordt vervolgd). VOETBAL. WEDSTRIJDUITSLAGEN Z. V. B. Zaterdagcompetitie „Walcheren". Arne muidenVlissingen 31; VWVVSeroos- kerke 35. Zondag en Maandag: le kl. C: Groede 2Hoofdplaat 2 09. le kl. B: HontenisseAxel 2 46. le kl. C: Breskens 2Schoondjjke 2 1 4; GroedeIJzendijke 2 01; Hoofd plaat 2Breskens 3 80; SCDOostburg 2 2—1. 2e kl. A: Kapelle—Zeeuwen 4 41. 2e kl. B: Hontenisse 2Axel 3 43 Philippine 2Hulst 3 52; Ria 2Ter- neuz. Boys 2 27; Terneuzen 4Sluiskil 2 1—8. 3e kl. A: RCS 4—Walcheren 2 4—8; Walcheren 3Zeeuwen 6 20. WEDSTRIJBPROGRAMMA Z. V. B. Zaterdagcompetitie Walcheren. RCV Vlissingen; SMZ—Oostkapelle; VWVV— Serooskerke. Zondag. Bekertournooi: DomburgWal cheren. le kl. B: BK W—Axel 2; Philippine Hontenisse; Terneuzen 3Ria; SVC—- Hulst 2. le kl. C: Schoondijke 2Biervliet 2; Breskens 2—SCD; Breskens 3Groede 2; SchoondijkeGroede; IJzendijke 2Oost burg 2. 2e kl. A: CortgeneRCS 3; De Zeeuwen 5Goes 4; Zeelandia 4Kapelle; Kattem- dijke—EMM 2. 2e kl. B: BKW 2Axel 3; Philippine 2—Hontenisse 2; Terneuzen 4—Ria 2; SVO 2Hulst 3; Corn. Boys 3Sluiskil 2. 3e kl. A: Vlissingen 5Zeelandia 5. R.C.S. overwint buitenlandsche clubs. Het eerste contact van R.C.S. met bui- tenlandsch voetbal is ongetwijfeld een suc ces geworden. Beide Paaschdagen waren de Soeburgers schijnbaar in een zeer pro ductieve bui. De eerste wedstrijd te O o s t- b u r g tegen Parkinson Athletic eindigde in een 100 overwinning voor R.C.S. dat een goede wedstrijd heeft gespeeld, mede doordat de Engelschen ongevaarlijk bleken. In het veld wisten zij aardige dingen te presteeren, hun koppen b.v. was goed ver zorgd, doch over het algemeen moesten zij in de Soeburgers hun meerdere erkennen. In één onderdeel van het spel hebben de Engelsche gasten een geducht lesje gekre gen nml. het schieten, een kunst die zij in het geheel niet bleken te verstaan. Vol doende kansen deden zich voor, maar geen enkele maal zagen wij een schot lossen. R. C. S. zette dan ook zeer terecht alles op den aanval, daar de R.C.S. achterhoede de Engelsche voorlinie best kon bedwingen. De middenlinie speelde aanvallend, zoodat praktisch de wedstrijd voor drie vierde op de Engelsche helft werd gespeeld. Wel hielden de beide backs, goed bijgestaan door den spil-stopper, aanvankelijk goed stand, maar de Engelsche doelwachter was erbarmelijk slecht en zeker 4 doelpunten zouden voor een middelmatig doelverdedi- ger houdbaar zijn geweest. Geen wonder dus, dat R.C.S. er lustig op los scoorde. Topscorer was Gillisse met 6 voltreffers, Wanjon nam 2 en Dijksma 1 doelpunt voor zijn rekening terwijl de Engelschen blijk baar toch ook wel een doelpunt wilden ma ken hetgeen inderdaad ook gebeurde, zij het dan in eigen doel: eindstand 100. De Engelschen speelden fair, doch hard. Nog dienzelfden dag vertrok R.C.S. naar Antwerpen, alwaar den verderen dag aan genaam werd doorgebracht, en den volgen den dag trok men naar Oostmalle teneinde aldaar Oostmal Sport te bekampen. Ook in dezen wedstrijd was R.C.S. superieur en hoewel de Belgische gasten hard zwoegden werden ook zij zwaar geklopt. Nu dient ge zegd, dat R.C.S. er goed in was en vrouwe Fortuna de Belgen niet welgezind bleek. Bovendien was de reserve R.C.S.-doelman in grooten vorm en die der gasten onvol doende, waardoor R.C.S. wederom tot 10 doelpunten kwam. Gillisse 4, M. Blok 4, Mijnsbergen en Wanjon 1. De Belgen scoorden 3 maal. De kunst van doelpunten maken bleek ook bij hen een ongekende weelde. Met een resultaat 203 uit 2 wed strijden kan men tevreden zijn. R.C.S. kan met genoegen op deze welge slaagde trip terugzien. KORFBAL. Prachtig resultaat van Zeelandia in het Scaldistournooi. De K. V. Zeelandia uit Hansweerd trok evenals vorige jaren, op 2en Paaschdag weer naar Antwerpen om deel te nemen aan het Paaschtournooi, dat uitgeschreven was door de Belgische le klasser „Scaldis" Gespeeld werd in de 2e afdeeling. Hierin speelden 8 clubs, die verdeeld wa ren in 2 groepen van 4 clubs; o.a. kwamen in deze groep uit: Blauw-Wit II (Amster dam) en H.B.S. II (uit Den Haag). Zeelandia speelde eerst tegen Berchem Sport. Deze club werd totaal overspeeld Toen na 25 minuten de rust aanbrak stond Zeelandia reeds met 50 voor. Na de rust fabriceerde zij er nog 3 doelpunten bij Eindstand 80 in 't voordeel van Zeelan dia. Dit was de hoogste score van heel het tournooi. Hierna speelden de Zeelandianen tegen „Opbouw". Ook deze club moest met 80 het loodje leggen. De rust ging in met 40 voor Zeelandia. Tenslotte moest nog gespeeld worden te gen Mercurius (kampioen der 2e klasse). Ook hier was het Zeelandia, die den toon aangaf, maar zoo fortuinlijk er in de 2 eerste wedstrijden geschoten werd, zoo on fortuinlijk waren de Zeelandianen hier. Schot op schot vloog over of tegen de korf, maar er in geen één. Eindelijk wist H. Bruggeman den korf te vinden. Met 10 ging de rust in. Na de rust weer hetzelfde spelbeeld, eindelijk nog een doelpuntje en hiermede kwam het einde: 20 voor Zee landia. Hierdoor behaalde Zeelandia den len prijs. (Ook BI. Wit II had zijn 3 par tijen gewonnen, maar tegen 't formidabel doelgemiddelde van 180 konden de Am sterdammers niet op. De naam van den Z.K.B. is door Zeelandia hier wel schitte rend verdedigd. Door deze deelname is de band met de Belgische korfbalclubs weer verstevigd. Verschillende clubs hebben reeds verzocht in Hansweerd, dit jaar tegen Zeelandia een wedstrijd te mogen spelen, o.a. Scaldis, Espero Breda en Berchem. DAMMEN. Te Breda zijn de wedstrijden gespeeld in de demifinale voor het le klasse clubkam pioenschap van Nederland, tusschen de kampioenen van Zeeland, Noordbrabant, Limburg en Zuid-Holland. Vlissingen, de kampioen van Zeeland, verloor met 137 van Leerdam; Excelsior (Den Bosch) won met dezelfde cijfers van „De Schuivers" (Maastricht). De wedstrijd tusschen Excel sior en Leerdam eindigde in het voordeel der Brabanders, Excelsior zal dus het Zui den vertegenwoordigen in den strijd om 't landskampioenschap. Vlissingen kon nog beslag leggen op de derde plaats, daar zij met 137 van de Maastrichtenaren won. ZWEEFVLIEGEN. Zweefvlucht over de Noordzee. De zweefvlieger Klietz van de rijksschool voor zweefvliegen op Sylt heeft Maandag niettegenstaande het slechte weer, een vlucht van ongeveer 230 km gemaakt. Hij is in de nabijheid van Bremen geland. Voor het eerst sedert het bestaan van de school op Sylt is thans een lange vlucht boven de Noordzee gemaakt. Wat de fruittuin noodig heeft. Hoewel er slechts van heel weinig klei ne tuinen speciale fruittuinen gemaakt zijn, is in menig klein tuintje toch wel een hoekje te vinden, waar wat vruchtboomen zijn aangeplant, zelfs betreden we menigen liefhebberstuin langs een haag van staan de snoeren, die immers weinig plaats inne men en over 't geheel rijkdragend zijn. Thasn nu de knoppen zwellen en menige boom reeds door het fraaie weer in Maart vroeger in bloei staat dan ooit te voren, willen wij eens kijken wat vruchtboomen zooal noodig hebben om goed te dragen. In de eerste plaats behooren we den grond onder de boomen regelmatig om te werken, hoe meer lucht kan toetreden hoe beter het is. Dit openhouden van den grond is vooral op zandgrond even nood zakelijk als de jaarlijksche bemesting. Wat nu deze bemesting betreft, die is afhanke lijk van den aard der grondsoort. Viei van de belangrijkste meststoffen, die we steeds moeten aanbrengen, zijn: Stikstof, kali, phosphor en kalk. Deze stoffen kun nen alleen door de wortels opgenomen worden als zij opgelost zijn in water, hei watergehalte van den bodem speelt dus een vooranme rol. Stikstof bevordert het ontwikkelen van jonge scheuten, terwijl het blad er donker der door gekleurd wordt. Door kali zui len de takken zich beter ontwikkelen, ter wijl tevens smaak en kleur der vruchten er aanmerkelijk door verbeterd worden. Phosphor werkt gunstig op de knop- en vruchtvorming terwijl kalk absoluut onmis baar is, omdat zij zelfs den zwaarsten bo dem losser en warmer maakt, de omzet ting van verschillende voedingsstoffen ver oorzaakt, waardoor deze door de wortels opgenomen kunnen worden, en tenslotte schadelijke stoffen en zuren door kalk ge neutraliseerd worden. Bovendien bevordert kalk de vorming van stevig hout, terwijl het suikergehalte der vruchten er aanmerkelijk door ver hoogd wordt. Dat naast bovengenoemde meststoffen humus noodzakeljjk is voor een goeden groei weten wij allen, deze vergane plan- tendeelen zorgen voor een poreusen bodem, die tevens los en warm is. Stalmest is daarom een ideale bemesting, omdat hij niet alleen de vier noodzakelij ke meststoffen bevat, doch tevens rij.k aan humus is. Aangezien het voor liefhebbers dikwijls moeilijk is om aan stalmest te komen, kun nen zij zich ook uitstekend behelpen met geeoncentreerden mest in den vorm van A.S.F.-korrels in de verhouding 13%/25/16. A. C. MullerIdzerda. Goes. Ondertrouwd: J. van Heteren 24 j. jm. Sliedrecht en E. M. Fait 25 j. jd., W. Geel hoed 29 j. jm. en T. A. de Puijt 27 j. jd. Bevallen: A. Verbeem, geb. Zuidijk d., A. J. P. Ferdinandusse, geb. Bruinooge z., J. A. Geense, geb. Rottier z. Overleden: P. Ruissen 42 j. vrouw van G. v. Koeveringe, Kapelle, Pa. van Weele 71 j., J. A. Griep 37 j. man van C. A. de Jong te Kruiningen. (De Z.) Westkapelle. Van 11—18 April. Ondertrouwd: H. Minderhoud jm. 25 j. en S. N. Brasser jd. 25 j. DONDERDAG 21 APRIL. HILVERSUM I 1875 en 415,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. 11.30 Godsdienstig half uur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gram. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gram. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Piano-kwartet. 6.30 Gram. 6.50 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berich ten ANP. Herh. SOS-Ber. 8.15 Stafmuziek 5de Reg. Inf. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg conc. 10.00 Ber. ANP. 10.05 Gram. 10 45 Gymnastiekles. 11.00 Gram. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM H 301,5 m. Alg. Progr., verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Causerie. 11.30 Omroeporkest en soliste. 12.30 Ensem ble Rentmeester en gram. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Piano. 3.00 Gram. 4.00 Voor de zieken. 4.30 Gram. 4.40 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest en soliste. 6.30 Sport- causerieën. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Astronomische le zing. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Concertgebouw orkest en solist. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Gram. 10.00 Omroeporkest en gram. 11.00 Ber. ANP. Hierna AVRO-Dans-orkest. 11.30 12.00 Gram. DROITWICH, 1500 m. 10.25 Gram. 11.05 E. Leggett en Cont. Players. 11.50 Radio tooneel. 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). 12.50 Northern-Ireland Orkest. 1.35 Gram. 2.10 2.30 Causerie. 2.35 Sted. orkest van Bour nemouth, m.m.v. solist. 4.05 Gram. 4.20 Mi- chaeloff en zijn Bessarabisch orkest. 4.50 Gram. 5.20 Berichten. 5.40 Causerie. 6.00 Northern-orkest. 6.50 Joe Kaye en zijn Band. 7.20 Radiotooneel met muz. 8.20 Be richten. 8.40 Causerie. 8.45 Sectie Boyd Neel-orkest en solisten. 9.20 Korte Kerk dienst. 9.40 Bridgewater's kwintet. 10.20 Ra bin en zijn Romany Dance Band. 10.50 11.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 m. 7.10, 7.55—8.05, 9.25 en 10.20 Gram. 11.40 Cantrelle-orkest. (Om 12.50 Zang). 2.05 Piano. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Viool. 3.50 Zang. 6.20 Zang. 7.35 Piano. 7.50 Operette. KEULEN, 456 in. 5.30 Gram. 7.50 Orkest. 11.20 Orkest. 1.30 Concert. 3.20 Eug. Jahn's orkest. 5.55 Piano. 6.30 Gaden's orkest. 7.20 Orkest en koren. 9.35 Gram. 9.5011.20 Rehfeld's orkest, Stuttgarter Volksmuziek, mandoline-orkest, koor en solisten. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 11.20 Gram. 11.50 en 12.30 Kleinorkest. 12.50 1.20 Gram. 4.20 Kleinorkest. 5.05 Gram. 5.20 Zang. In de pauze: Gram. 6.20 Piano. 7.20 „Das Rheingold", opera. (Van 8.458.50 Gram.). Na afloop tot 10.20 Gram. 484 m: 11.20 Gram. 11.50 en 12.30 Salon orkest. 12.501.20, 4.20 en 5.35 Gram. 7.20 Salonorkest, dansorkest en solisten. 8.20 8.35 Causerie). 9.3010.20 Belgisch, piano kwartet. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 6.30 Knobel's orkest en solisten, (gr.opn.). 7.20 Orkest en solist. (8.208.35 Duitschland- echo). 9.20 Berichten. 9.50 Piano. 10.05 Be richten. 10.2011.20 Eug. Jahn's orkest. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelijksche openbaarmakingen i.z.- Het Handelsregister betreffende Zeeland, ont- leenen wij het volgende: ZEEUWSCHE EILANDEN (Mddelburg). Nieuwe Inschrijvinge. Fq. wed. W. C. Sinke en Co., Goes, Ko ningstraat 6, handel in ondergoederen en heeren-modeartikelen. Venn.: Wed. L. C. Sinkevan der Klooster, mej. J. Sinke en R. Schalier. Maison Hooydonk, Vlissingen, Hendrik straat 20, winkel in dames- en kindercon- fectie en woninginrichting. E.: A. J. II. Hooydonk, Vlissingen. Wijzigingen. C. A. Mantz, Middelburg, Wal 48, schil dersbedrijf. Uitgetr. E.: C. A. Mantz. Han delsnaam gewijzigd in: Leerdam voorheen Mantz. Nieuwe E.: J. van Leerdam. N.V. Slfjtersmelkinrichting en Stoom- zuivelfabriek „Samenwerking", Middel burg, Hofplein 22, melkinrchting en stoom- zuivelfabriek. Uitgetr. Comm.: A. de Plaa. Nieuwe Comm.: A. Wielemaker. Stoomvaart Mij. „Zeeland", Kon. Ned. Postvaart, N.V., Vlissingen, Prins Hendrik- weg 20. Geregelde dienst tusschen Vlissin gen en Engeland voor post, passagiers en goederen. Overl. Comm.: ir. E. C. W. van Dijk, Amsterdam. Statuten gewijzigd. H. J. Luitwieler, Vlissingen, Walstraat 5759. Drogisterij-, glas- en verfwaren. Overl. E.: H. J. Luitwieler. Zaak omgezet in een vennootschap onder firma. Venn. A. M. Luitwieler, H. J. Luitwieler en D. Luitwieler. Opheffingen. N.V. Puddingfabriek Van der Kleyn en Co., Middelburg, Koorkerkhof 8. Fabriek van puddingpoeder, maizena en aanver wante artikelen. Vennootschap ontbonden door insolventie (art. 55 W. v. K.) Cura tor: mr. J. F. van Deinse, Middelburg. VR 22 Apr. v.m. 11 uur ten kantore J. L. Versprille te Kortgene, namens mr. J. A. A. Fransen van de Putte te Goes, als beheerder Willem-Adriaan- polder; 't uitvoeren zinkwerk met steenbestorting op den oever van ge noemden polder tusschen de raaien 10—11 en 12a—12c. Zie Middelb. Crt. 7 Apr. 1938. de. MIDDELBURG. WO 20 Apr DO 21 Apr. Openb. Verg. E.D.D. spr. mevr. F. J. van GelderDrost, Koos Vor- ring, en dr. S. S. Smeding, Schutters hof 20.15 h. GOES. WO 20 Apr DO 21 Apr

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6