Dubbele garantie voor alle verzekerden Algemeene Friesche Leve n sve rz e ke ring-M ij. Groot- Noordhollandsche van 1845 GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. POLEN, HONGARIJE, MIDDEL-AMERIKA. VER. STATEN, Burmaniahuis Leeuwarden van Brienenhuis Amsterdam ST00MWASSCHERÏJ „ZEELAND'' Langevielesingel D 197 - Tel, 637 Middelburg Tarief per kilo en per stuk. (Ingez. Med.) BIOSCOPEN. 44e Paaschcongres der S.D.A.P. BEVOLKING. ,'V>" V» (Ingez. Med.) DALADIER EN BONNET WAARSCHIJNLIJK NAAR LONDEN. In welingelichte kringen te Parijs ver klaart men, dat de Britsche regeering een officieele uitnoodiging aan ministerpresi dent Daladier en aan den minister van bui tenlandsche zaken Bonnet zal riohten om eind April met de leidende Britsche krin gen te Londen besprekingen te komen voe ren over de schillende kanten van den in ternationalen toestand en teneinde van ge dachten te wisselen over de gemeenschap pelijke politieke en diplomatieke vraag stukken der beide regeeringen. Men ver moedt dat dan besprekingen gevolgd zullen worden tusschen de generale staven van Frankrijk en Engeland. De „Times" schrijft, dat de Britsche mi nisters aan hun Fransche collega's alle bij-, zonderheden zullen mededeelen van het Britsch-Italiaansche accoord en zonder twijfel uiting zullen geven aan de hoop, dat dit accoord de toenadering tusschen Frank rijk en Italië zal vergemakkelijken. De verhouding tot Italië. Na de bijeenkomst van den beperkten kabinetsraad schijnt er zekerheid te be staan omtrent de houding der regeering in de buitenlandsche politiek, in het bijzonder wat betreft de hervatting der normale be trekkingen met Italië, aldus Havas. Men zegt, dat geen enkel besluit op het oogenblik kan worden genomen ten aan zien van de benoeming van een ambassa deur te Rome en dat alle persberichten daarover voorbarig zijn. Het zal beslissend zijn, of soortgelijke onderhandelingen als door Engeland met Italië zijn gevoerd, ook kunnen worden gevoerd door Frankrijk, dat even groote belangen heeft te verze keren alvorens het overgaat tot een erken ning. De Fransche regeering, die ontspan ning in de betrekkingen met Italië wenscht, is evenwel van meening, dat genoemde on derhandelingen vooraf behooren te gaan. Als mogelijke punten van bespreking wor den genoemd de Fransche spoorweg Dzji- boetiAddis Abeba, grensincidenten in Fransch Somali land, vraagstukken be treffende Syrië, die voor Frankrijk van be lang zijn zooals Palestijnsche kwesties voor Engeland. Die punten houden verband met de vraagstukken, rijzende door de Italiaan- sche activiteit in Tunis. Men noemt verder militaire problemen en het vraagstuk der vlootbases in de Middellandsche zee, als mede de Spaansche kwestie. Naar het einde van het conflict in de metaalbedrijven. Gisteravond hebben de voorzitter van de automobielfederatie, en vertegenwoordi gers van de metaalarbeiders den minister van arbeid medegedeeld, dat hun lastgevers de gedane voorstellen aanvaarden. De vak- vereeniging der metaalarbeiders heeft be vel gegeven de fabrieken te ontruimen. Nog gisteravond werd een dertigtal fabrieken door de stakers ontruimd. Naar men weet is ook in de luchtvaart industrie een regeling tot stand gekomen. In bijna alle fabrieken dezer industrie is het werk hervat. De zelfmoorden om politieke redenen. Het Praagsche blad „Telegraf" meldt, dat den loop der laatste drie weken te Wenen 940 personen om politieke redenen zelfmoord hebben gepleegd. Jozef van Habsburg op vrije voeten. Aartshertog Jozef Ferdinand van Habs burg, die naar het concentratiekamp Dschau gebracht was, is vrijgelaten na een groote boete betaald te hebben. Vrijmetselaarsloges ontbonden. De Poolsche autoriteiten hebben bij de creet twee Duitsche vrijmetselaarsloges in Pommeren (Polen) ontbonden. DE JODENWETTEN. Minder fel dan de Neurenberger. De pers publiceert een toelichting op de Jodenwetten en officieele statistieken over het Joodsche percentage in het economi sche en cultureele leven. Daarin wordt ge zegd, dat de joden, die slechts vijf procent der bevolking vormen, zeer belangrijke functies in handel, bankbedrijf, nijverheid en cultureel leven innemen, doch van geen beteekenis zijn voor landbouw, ambtena renstand en leger. De Joden zijn er niet in geslaagd, zich moreel met de Hongaren te assimileeren. De Jodenwetten zijn, aldus wordt gezegd, minder streng dan de wet ten van Neurenberg en ook de uitvoering zal lang niet de felheid der Duitsche maat regelen bereiken. Twintig dooden tengevolge van grondverschuiving. Reizigers uit Inambari hebben medege deeld, dat bij een grondverschuiving in een mijn te Alto Cielo (Peru) twintig per sonen om het leven gekomen zijn. Koopen Frankrijk en Engeland Amerikaansche vliegtuigen? Volgens Associated Press heeft een ge zaghebbend persoon verklaard, dat Enge land voornemens is duizend vliegtuigen in de Vereenigde Staten te koopen, voor het grootste deel toestellen van groote snelheid en middelmatigen actieradius. Verder zou Frankrijk in de laatste weken geheime orders voor 300 militaire vliegtui gen in de Ver. Staten hebben geplaatst. DE VREDE OP HET WESTELIJK HALFROND. Een verklaring van Roosevelt. Bij een toespraak tot de bestuurscommis sie van de Pan-Amerikaansche Unie, ter gelegenheid van den Pan-Amerikaanschen dag, heeft president Roosevelt o.m. gezegd, dat de Amerikaansche naties niet zouden toestaan, dat de vrede op het Westelijk halfrond in gevaar zou worden gebracht door een agressie van buiten. Sprekende over handhaving van een in ternationale verstandhouding, die eenig is in de wereld, tusschen de 21 Amerikaan sche republieken, wees Roosevelt op de tragedieën elders, welker schaduwen zwaar drukken op de wereld. Vlootcredieten. De vlootcommissie van den senaat heeft een ontwerp voor vlootcredieten aanvaard van 1 milliard 156 millioen dollar, o.m. om den bouw van drie kruisers van 45.000 ton mogelijk te maken, zoodra de marine dit wil. ■P DRIE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Een 20-jarige jongeman als ver dacht van brandstichting aange houden. In den afgeloopen nacht is brand uitge broken in de boerderij der fam. F. te Loe- nen, bij Apeldoorn. Het woonhuis brandde, evenals de aan grenzende schuren en stallen, tot den grond toe af. De bewoners konden zich slechts in nachtgewaad in veiligheid stellen. Vier koeien en een paard kwamen in de vlam men om. Vrijwel op hetzelfde oogenblik ontstond eveneens brand in de 500 m verder gele gen boerderij van de weduwe Van Z. Ook deze boerderij brandde tot den grond toe af. 'oov Enkele uren later ontstond brand in de onbewoonde boerderij van den landbouwer N. Deze boerenhoeve, welke dienst deed als bergplaats voor landbouwwerktuigen is eveneens tot den grond toe afgebrand. De waardevolle inventaris ging verloren, ter wijl zeven varkens, twe kalveren en een waakhond in de vuurzee den dood vonden. Als verdacht van brandstichting is he denochtend de twintigjarige R. uit Loenen gearresteerd. Geen der verbrande percee- len was verzekerd. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. ELECTRO. Manege. De titel van deze Tobis-film wijst reeds naar de plaats van handeling: het circus, maar dan het moderne wereldstad-circus met een programma van louter eerste rangs sensatienummers. De twee Arlen, Thomas en Robert Arlen, broers, vormen een trapezenummer dat avond aan avond het glanspunt van het programma is. Hoe perfect de samenwerking tijdens hun optre den ook is, vóór en na gaat ieder zijn eigen weg. Het leed, dat Thomas zijn broer een maal aandeed, door er met diens vrouw van door te gaan, waarbij zij verongelukte, blijkt deze niet te kunnen vergeten. Iedere avond heeft Robert het leven van Thomas in zijn hand, hij doet zijn plicht. Zooals een vrouw oorzaak' van deze twee spalt was, zal een vrouw de aanleiding voor de verzoening zijn. Marie Morell, die in het zelfde programma in de „auto des doods" optreedt, doet dit slechts onder dwang van haar stiefvader. Robert beweegt hemel en aarde om haar verder optreden te verhin deren. Hier ziet Thomas zijn kans om zijn schuld tegenover zijn broer goed te maken en hij grijpt die. Een verzoening der broe ders is het blijde einde. Attila Hörbiger enn Albert Matterstock vervullen de beide hoofdrollen in deze film, die prachtige staaltjes van trapeze-acroba- tiek te zien geeft. De tocht naar de stratosfeer. Hoe een stel zwendelaars zich tot lucht reizigers van het formaat prof. Piccardt ziet promoveeren, leert deze film. Aleer de tocht naar hooger sferen een aanvang ge nomen heeft, maakt men allerhande grap pige situaties mee. Een vermakelijke rol prent met Jack Benny en Una Merkel in de hoofdrollen. CITY. Tarzan's vlucht. In een schilderachtige wildernis, hoog bo ven den beganen grond, maar desniette min toch in 'n éénverdiepingswoninkje, met groote bladeren als dakbedekking, huist Tarzan, een natuurmensch. Het is daar midden in de wildernis toch niet zoo on gezellig. Een schattig vrouwtje verwent hem daar, een intelligente chimpansee is een pracht vriend, waarop hij bouwen kan en een goed gevulde portemonnaie heeft hij niet noodig (trouwens waar zou hij de- zé moeten bergen) want de natuur ver schaft hem wat hij noodig heeft. Comfor tabel is het in de wildernis niet minder dan in een wereldstad: een lift, een natuurlijke badkamer, een ventilator, een waterlei ding; wat wil men nog meer? En een han dige knaap dat die Tarzan is, en een stoe re, sterke boy! Hij vat den strijd aan met een krokodil, alsof hij een mug najaagt, hij slingert van boom tot boom als een volleerd trapezewerker, hij beveelt apen en olifanten, enfin hij schittert in ailles waar in een groot man groot kan zijn. Al deze wederwaardigheden van Tarzan worden weer boeiend weergegeven. Het verhaal van de expeditie, die op zoek is naar Tar zan's metgezellin, haar ook vindt, en van den leider die den „witten aap" in den val lokt, het is weer spannend verfilmd. Johny Weismuller en Maureen O'Sullivan spelen de hoofdrollen op uitstekende wijze. Capriolen. Een aardige, en buitengewoon vlot ge speelde film. Dwaze streken: dass nennt man Capriolen, vertelt het melodieuze lied je. En inderdaad, het zijn dwaze streken die Jane en Jack uithalen. Jane is een vliegenierster die met hart en ziel de vlieg sport beoefend. Niet maar zoo'n gewoon vliegtochtje of rondjesdraaien boven het veld. O neen, loopings e.d. en lange af- standvluchten over Oceanen zijn haar hob by. Jack zoekt het niet zoo hoog. Hij is journalist en dichter. Hij maakt studies van de karakters der vrouwen, maar dit beroep brengt hem ook in talrijke moei lijkheden. Als het tweetal trouwt wordt de belofte afgelegd deze beroepen vaarwel te zeggen: beiden vinden ze gevaarlijk. Echter het blijft bij een belofte, ieder gaat toch zijns weegs. Aardige momenten zijn er in deze film. Een opgewekte, frissche en vroolijke rolprent met goed spel van de hoofdrolvertolkers, o.a. Gustav Grünügens en Marianne Hoppe. GOES, GRAND THEATER. De trek naar het Westen, Ongetwijfeld behoort „De trek naar het Westen" ook tot het genre Wild West- films, maar we zouden het een veredelde Wild-West-film willen noemen. De stof is grootendeels ontleend aan historische gegevens en men heeft personen en om geving steeds zoo getrouw mogelijk weer gegeven. De rollen zijn daarbij allen in handen van uitstekende artisten zoodat we steeds met de handeling medeleven. We denken bv. aan de sympathieke figuur van Lincoln, Amerika!'s grooten president, die veiligheid in het Westen wenschte vooï- de duizenden soldaten, die na den oorlog weer burger werden en zich een bestaan moesten scheppen. Maar de grootste moeilijkheden werden daarbij veroorzaakt door de blanken zelf, die winstbejag boven alles stelden en de oproerige Indianen gaarne van de modernste geweren voorza gen. Deze film geeft den strijd te zien der voortrekkers, eenerzijds tegen de Indianen en anderzijds tegen die wapensmokkelaars En die strijd was avontuurlijk, vooral van hen, die zich min of meer buiten (of bo ven) de wet stelden. Die nog geen advo caten of rechtbank erkenden, maar zelf recht deden, en leven voor leven namen. Dat was de tijd waarin de namen van een Bill Cody (Buffalo Bill) en een Bill Hickok een legendarische klank kregen. Die twee zijn ook de hoofdpersonen in deze film, die men met spanning van begin tot ein de volgt. Het voorprogramma bestaat uit het be langwekkende journaal en eenige éénac- ters waaronder een paar ware „juweelen" zjjn. o PAASCHCOLLECTE „BIO-VACANTIE- OORD". In de Paaschweek zal weer in alle bios cooptheaters hier te lande gecollecteerd worden, ten bate van de Stichting „Bio-Va- eantieoord", die in het afgeloopen jaar ge financierd heeft de uitzending naar en de verpleging van 737 kinderen van de aller armsten uit ons land in haar Bio-Vacan tieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee. De Stichting hoopt spoedig financieel in staat te zijn, gedurende het geheele jaar haar vacantieoord in Bergen aan Zee te be volken en wel met 900 kinderen, waarvan ieder ongeveer 5 weken in het Bio-Vacan- tieoord. Zooals bekend is, geschiedt de uitzending der kinderen op verzoek van de Stichting „Bio-Vacantieoord" door de afdeelingen van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies, waarbi tusschen beide lichamen is overeengeko men, dat hoofdzakelijk kinderen van ouders, die absoluut niet in staat zijn iets voor de uitzending hunner kinderen bij te dragen, in aanmerking mogen komen. De Stichting „Bio-Vacantieoord" doet hiermede een beroep op het bioscoopbezoe kend publiek in de Paaschweek! De werkloosheid te Middelburg. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden heden ingeschreven: Geheel werkloos: 794 mannen en 17 vrouwen, gedeeltelijk werk loos: 7 mannen en vrouwen, niet werk loos: 5 mannen en 1 vrouw. Algemeen to taal vorige week 819; bijgekomen 47; afge gaan 42; over 824. Openigsrede van den heer K. Vorrink. In de groote zaal van „Musis Sacrum' is hedenmiddag te Arnhem het Paasch- congres der S. D. A. P. geopend met een rede van den partijvoorzitter, den heer K. Vorrink. Een veelbewogen jaar ligt achter ons, zoo zeide hij. Er valt een stemmingi te constateeren van: redde, die zich redden kan! Dat komt neer op eeli verdere af braak van de rechtsmethode in de inter nationale politiek, zooals die belichaamd is in het volkenbondsverdrag en een ver der afglijden naar de openlijke óf verkap te bondgenootschappen, de politiek van voor den oorlog. Wij, aldus spr., staan voor de histori sche taak trouw te blijven aan de idee der collectieve veiligheid en daarvan het maximum te realiseeren, dat op een be paald oogenblik bereikbaar is. Uit het feit, dat de socialistische inter nationale steeds weer opnieuw een krach tige, eensgezinde houding van alle volken bondsstaten ter handhaving van de inter nationale rechtsbeginselen heeft verlangd en de partij dat standpunt steeds tot het hare heeft gemaakt, hebben sommigen af geleid, dat ook de S.D.A.P. haar directie ven ontvangt van buitenlandsche instan ties. De opzet zal wel zijn geweest, gelijk bij vroegere gelegenheden, haar in één pot te gooien met de communisten, die zonder meer de willooze uitvoerders zijn van de parolen van een politieke organi satie, die zelve niet anders is dan een verlengstuk van de Russische regeering en daarmee een werktuig in de handen van Stalin den verschrikkelijke. De waarheid is, aldus spr., dat de S. A. I. van welke regeering ook, volkomen onafhankelijk is; en dat elke nationale partij volkomen ge rechtigd is, de uitvoering der genomen besluiten, die nooit het karakter hebben van dwingende voorschriften, in overeen stemming te brengen met de nationale verhoudingen en mogelijkheden. Thans moet naar sprekers overtuiging het eensgezinde parool van de geheele door het fascisme bedreigde wereld lui den: Bereid tot ieder redelijk overleg, maar niet buigen voor de afpersingspoli- tiek van de gepantserde vuist der fascisti sche staten. Vasthouden aan het beginsel der collectieve veiligheid. Het is thans voor niemand meer een geheim, dat alle vijf werelddeelen zijn in geschakeld in een dicht net van de /ge raffineerdste, kostbaarste politieke propa- ganda-actie, die ooit werd gevoerd, die het illustere voorbeeld van de Komintern reeds verre heeft overtroffen, en die wordt aan gevuld door een spionagedienst, waarvan de in dwangorganisaties onder toezicht gehouden, zoogenaamde volksgenooten-in den vreemde, de vrijwillige of gepreste medewerkers zijn. Voor ons eigen land, aldus spr., is daar bij groote waakzaamheid geboden. Een voortgezette actie tegen den onbeduiden- den heer Mussert en zijn satellieten kan, aldus spr., den indruk wekken van het schieten met kanonnen op straatmusschen, maar in waarheid moet men rekening hou den met de mogelijkheid, dat Mussert is de stadhouder in hope van Hitier. Wij mogen ons echter door de verdeeld heid van het Nederlandsche fascisme niet laten misleiden, omdat de toestand van ons economische leven zóó zorgwekkend is, dat hierin een gevaar schuilt voor ons ge heele volksleven. De massa-werkloosheid in ons land vormt den voedingsbodem voor het fascis me. Vandaar de aanmaning in het mani fest van S.D.A.P. en N.V.V. tot de Neder landsche regeering, om eindelijk over te gaan tot een grootsch-opgezette welvaarts- politiek. De verkiezingsuitslag toonde twee aan gezichten. Het extremisme werd verslagen, maar Colijn won. Daarmee kreeg het reaction- naire deel en het door socialistenhaat ver blinde deer der R.K.S.P. zijn kans. De leu ze werd: herstel van de coalitie en in elk geval de sociaaldemocraten buiten de re geering. Het resultaat was een regeering op zoogenaamd positief-christelijken grond slag, die opnieuw, alle theologische uitleg kunde ten spijt, de tegenstelling in ons volk wakker roept: hier de Christenen en daar de hei denen. Spr. wijst die tegenstelling af en schaart zich achter Albarda, toen deze bij de algemeene beschouwingen uitriep: „wij hebben geen gebreken, die u vreemd zijn, gij bezit geen deugden, die onder ons niet worden aangetroffen". Het beroep op positief christelijke grond slagen acht spr. in hooge mate gevaarlijk voor de wezenlijke waarden van het christendom. Intusschen constateert spr. met vol doening, dat ook in de kringen van het con- fessioileele protestantisme zich een nieuwe en moediger oriëntatie ten aanzien van het maatschappelijk leven baanbreekt, dan voor Nederland belichaamd is in het trio Colijn-De Wilde-Van Dijk. Spr. doelt o.a. op de wereldkerkenconferentie, afgeloopen zomer te Oxford gehouden. Met voldoening stelt spr. vast, dat de denkbeelden van het plan van den arbeid ingang hebben gevonden in allerlei krin gen, buiten de eigen rijen en wat de or deningsgedachte betreft is over het begin sel zelf nauwelijks verschil van meening, het gaat slechts om de wijze waarop en de mate waarin. Terwijl de aanwezigen zich van hun ze tels verhieven herdacht spr. vervolgens de genen, die de beweging in het afgeloopen jaar door den dood ontvielen. Begrafenis van de slachtoffers van het drama te Lochem. Vanochtend zijn de zes slachtoffers van het drama te Lochem op de algemeene be graafplaats te Lochem ter aarde besteld. De kisten werden door de buren op zes open boerenwagens naar de begraafplaats gereden. Hier zijn de stoffelijke resten in een gemeenschappelijk graf ter aarde be steld. Oplichter aangehouden. De gemeente-politie te Bergen op Zoom heeft aangehouden een zekere B. O., melk knecht te Wouw, verdacht van oplichting van een bedrag van ongeveer zesduizend gulden ten nadeele van A. B. te Bergen op Zoom. De man had dit bedrag in gedeelten en onder verschillende voorwendsels geduren de de laatste anderhalf jaar geleend. Aan vankelijk gaf hij voor het geld ten bate van den benadeelde op „het stamboek" te zullen plaatsen. Later zeide hij de gelden noodig te hebben voor een erfeniskwestie, daar zijn moeder overleden was en hij een paar boerderijen in Zeeland zou krijgen, waarvan een ter waarde van 320.000. Ver der had hij geld noodig om zijn zwager, die notaris zou zijn, „uit de gevangenis te koopen". O. werkte niet meer, leefde op grooten voet, gaf cadeaux aan vrienden en kennis sen en zelfs aan den man van wien hij het geld had geleend. Ook zich zelf vergat hij niet, hij kocht o.a. vele gouden sieraden. Gedurende de eerste helft van April zijn in de gemeente MIDDELBURG Ingekomen: H. Bos, stationsambtenaar, Rotterdam, Rozenstraat 45. J. de Rijke, Nijmegen, Balans 21. A. Schuit, exploitant, Vlissin- gen, Markt 31. B. van der Werf, zee™??' Vlaardingen, Zuidsingel 68. J- de W1i> dienstbode, Wemeldinge, Schuitvlotstraat 17. P. J. Maartense, koopman in manuiac- turen, Veersche weg 78. H. J. A. Schen kels, Tilburg, Nieuwstraat 13. C. Won- dergem, andbo uwerskncchtOostkapello, Oude Veersche weg 25. Vertrokken: M J. Franchimont, ijsventer, van Veer sche singel 156 naar Valkenswaard, Fa- brieksstraat 11. L. A. Willemse, gezag voerder, van Dam 16 naar Batavia, Kali Bezar. J. A. Vermazen, schrijver Dep. v. Defensie, van KI. Vlaanderen 36 naar Den Haag, Laakkade 80. J. de Pree, ver pleegster, van Noordpoortplein 2 naar Rot terdam, Nadorststraat 26. E. C. de Reu, verpleegster, van Langeviele 78 naar Lei den, Van Oldenbarneveldstraat 24. W. Geldof, dienstbode, van Blauwedijk 5 naar Serooskerke A 2. C. van den Berge, van Spuistraat 2 naar Leidschekade 84hs, Am-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2