ty&cntrhxcfUXe &eettur0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT V i GOESCHE COURANT HOLLAERS-VERBERKT BUITENLAND. xrsjri Het dilemma defensie-pacifisme. ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. ZUIDBEVELAND MAANDAG, 2e PAASCHDAG, ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. Daar ons blad Dinsdag a.s, vroeger ter perse zal gaan, moeten advertenties voor dien dag uiterlijk 10 uur v.m. in ons bezit zijn. WEERBERICHT. N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAAMDEREH 0.D, FRANCO'S TROEPEN AAN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 90. TWEE BLADEN'. ZATERDAG 16 APRIL 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Dr. P. J. Bouman schrijft ons: Men zou thans van een „crisis van het pacifisme" kunnen spreken. Het is merk waardig hoe snel zich ook in Nederland de wending van uitgesproken pacifisme naar een krachtig militarisme begint te vol trekken. Berust deze omzwenking op een gebrek aan principes? Verloochent men het pacifisme zoo gemakkelijk? Of heeft het verschijnsel een dieperen zin? Is het niet gewenscht zoo vragen sommigen zich af juist nu alle krachten te gaan concentreeren op een herziening van de vredesverdragen om door grenswijzigingen veel oud onrecht weg te nemen en 'n nieu we catastrophe te voorkomen Heeft een dergelijk practisch pacifisme met een con creet doel niet veel meer nut dan het pro- pageeren van bewapening, welke op den duur toch slechts dood en verderf brengt? Naar aanleiding van deze vragen eenige beschouwingen. Aangezien de term pacifisme misverstand kan veroorzaken, is het van belang scherp onderscheid te maken tusschen: 1°. het absoluut pacifisme, dat op de leer der volkomen geweldloosheid, al dan niet christelijk gemotiveerd, berust. Het is een heroïsch ideaal, want de zuivere geweldloosheid vereischt een geloof en een zelfbeheersching, die in geval van oorlog slechts voor enkelen zijn weggelegd. Wie deze leer predikt, bedenke, dat een tradi tie van eeuwen en het geheele karakter van onze samenleving de verwezenlijking van dit ideaal in den weg staan. Wat een enkel moreel genie kan, blijft voor de mas sa practisch onmogelijk. Daarom is het niet te verwachten, dat de leer der ge weldloosheid voorloopig in een der West- Europeesche landen historisch effectief zal worden; 2°. Het relatief pacifisme, dat terwille van den vrede niet terugdeinst voor ge weld tegen de onwilligen, die de interna tionale orde verstoren zoomin als men nationaal den sterken arm van het gezag meent te kunnen ontberen. Heeft men een Volkenbond dan moet deze in staat zijn een zekeren dwang uit te oefenen. Derge lijke sancties komen natuurlijk eerst in de laatste plaats. Hoofdzaak blijft de opbouw van een internationale rechtsorde. Het optimisme der pacifisten heeft een schok gekregen door het falen van den Volkenbond in de laatste jaren. Is het nu niet mogelijk naar verbetering der inter nationale relaties te streven, bijvoorbeeld door het propageeren van een herziening der territoriale verdragen, ook zonder Volkenbondssancties? Waarom zou men geen beroep kunnen doen op het beter in zicht, zonder het dreigement der georgani seerde actie op den achtergrond? Ik vrees, dat velen de mogelijkheid om langs dezen weg iets te bereiken, overschatten. Met een beroep op recht, moraal en ge zond verstand komt men dikwijls tot lo gische constructies, die buiten de histori sche realiteit omgaan. Wat theoretisch op het eerste gezicht verbluffend eenvoudig is, bljjkt in de praktijk eindloos gecompli ceerd. Zoodra men de „juiste" gedachte wil verwezenlijken, stoot men op een war net van belemmeringen. Traditie, oude haat en gevoelens van wraakzucht, tegen strijdige economische belangen, bevolkings vraagstukken, taalproblemen enz. Het volk vormt geen homogene massa, welke spon taan het juiste oordeel heeft over recht en billijkheid. Er zijn allerlei belangen en beweegredenen, die tegen elkaar ingaan en ieder hebben zij er een zekere aan spraak op het nationaal belang te dienen. Indien bijvoorbeeld een Engelsch staats man een herverdeeling der koloniën be pleitte en meer in het bijzonder het terug geven van eenig koloniaal gebied aan Duitschland, zou er direct een chaotische verdeeldheid ontstaan over de vraag of en in hoeverre een dergelijk plan met succes kon worden doorgevoerd. Arbeiders en fa brikanten, beleggers en militairen zouden ieder hun eigen visie op de zaak hebben en hun standpunt met keur van argumen ten verdedigen. Wie geeft in een demo cratie de doorslag? De regeering doet dit slechts in schijn, want zij beroept zich op den wil van het volk. Doch het volk, in nerlijk verdeeld, wordt op zijn beurt weer sterk beïnvloed door de pers, welke soms in handen is van de direct-belanghebben- den (de „haute finance" in Frankrijk, Wallstreet in Amerika). De direct-belang- hebbenden laten zich echter zelden leiden door abstracties van recht en billijkheid. Zoo zien wij, dat de mogelijkheid om een op zich zelf logische en rechtvaardige ge dachte te verwezenlijken nauw verband houdt met de geheele structuur onzer sa menleving. Leerzaam voor degenen, die op herzie ning van tractaten hopen, is de geschiede nis van het Nederlandsch-Belgisehe ver drag. Het tractaat van 1839, een overeen komst tusschen twee kleine mogendheden, zonder militair-aggressieve tradities, ten deele ras- en taalverwant, op economische samenwerking aangewezen, werd in den °°P van de 19e eeuw door verandering an omstandigheden geleidelijk voor één De o°1ntracteerer,lde partijen ongunstiger, bet drongen aan op herziening van ondernam^? minlster Van Karnebeek tot een bevrefl^27 bekende P°ging om Wie kan zelfs MTv?6 oplossing te geraken, ke belangen en .beaadering overzien, wel- nesneeld hb mzichten een rol hebben gespeeld bij de geweldige agitatie teven het voorgestelde nieuwe verdrag' Op hoe veel grooter schaal speelt zich Iets deïge- loks af, wanneer het gaat om de vitale belangen van twee of meer groote mo gendheden! Waarlijk, wij Nederlanders hebben op grond van eigen ervaring, alle reden om bescheiden te zijn in onze ver wachtingen ten aanzien van de wederzijd- sche inschikkelijkheid der machtige buren. Het pacifisme, dat zijn kracht zoekt in de propaganda voor territoriale verdrags herziening, herverdeeling van grondstoffen enz. moet er op voorbereid zijn een bui tengewoon langen en moeilijken weg voor zich te hebben. Dit zou op zichzelf geen reden zijn het streven in deze richting te staken. Er kunnen zich echter nog andere omstandigheden voordoen, die de inspan ning der weidenkenden doorkruisen. De bovengeschetste weg vergt tientallen jaren, misschien eeuwen. Inmiddels kunnen na burige staten echter op korten termijn met bedreiging van geweld (ook weer een his torische realiteit, welke diep wortelt in de structuur van die staten) herstel van oud onrecht, of wat zij als onrecht beschouwen, vragen. Met hun bewapening en oorlogs zuchtige taal verstoren zij de evolutie der inschikkelijkheid bij hun meer pacifistische buurstaten. Het pacifisme, dat berust op goeden wil en redelijk inzicht, kan zich onder deze omstandigheden niet verder ontplooien. Het komt voor de keus te staan van geweldloosheid of zelfverdediging. Juist dan blijkt hoe noodlottig het is wan neer men de defensie niet gemeenschap pelijk kan, regelen en het apparaat der ge meenschappelijke sancties faalt. Het cri- tieke moment van dit falen ligt nog slechts betrekkelijk kort achter ons. Waarschijn lijk zal men eerst later volkomen leeren inzien, welk een beslissende dag het voor de Europeesche geschiedenis was toen Sa muel Hoare den llen September 1935 Frankrijk onverwijlde en krachtigste toe passing der Volkenbondssancties tegen Ita lië voorsloeg, toen deze staat aanstalten maakte Abessynië onder den voet te loo- pen. Doch Laval, die in een geheim on derhoud met Mussolini begin Januari 1935 Italië reeds te veel had toegezegd, chica neerde op alle manieren en de Volkenbond sloeg een treurig figuur. Engeland was voortaan op eigen kracht aangewezen. De situatie in 1938 is dus als volgt: a. De Volkenbond faalde bij het in wer king stellen van haar gezagsapparaat. b. De lange weg van de rechtstreeksche propaganda voor territoriale wijziging der vredesverdragen, herverdeeling van grond stoffen enz. is doorkruist door de onmid dellijke geweldpolitiek van eenige uiterst aggressieve en militairistische staten. c. De West-Europeesche democratische staten bewapenen zich nu ieder naar eigen inzicht en voor eigen risico. Beteekent dit het volledig falen der pa cifistische gedachte? Naar mijn meening stellig niet. Is het niet veeleer zóó gesteld, dat de democratische staten, die besloten de geweldpolitiek van het aggressief mili tairisme te weerstaan, daarmede een po ging doen een verstoring der internationa le rechtsorde te voorkomen? Zij doen niet anders dan ieder voor zich of groepsgewij ze de taak van den Volkenbond overnemen. Dit is de pacifistische kern, die in Enge- land's bewapening schuilt. Adhaesie met Engeland's streven legt echter de verplich ting op, nationaal en internationaal, het strijdbaar pacifisme te steunen. Onder de huidige omstandigheden is bewapening voor de landen van het democratisch blok geen verloochening van het pacifisme. Dit geldt ook voor Nederland. Wjj kunnen ech ter niet op de gunst van Engeland specu- leeren (een neiging, die wij tot dusver wel te veel hebben getoond). Nederland moet niet, zooals in de 18e eeuw, „een sloep achter het Engelsche linieschip" zijn, maar in geval van nood, wanneer wij tegen wil en dank in een oorlog worden betrokken, een gelijkwaardig medestander zijn van het land, dat thans de brute geweld-poli- tiek het best in toom houdt. Gelijk kun nen wij niet zijn, wel gelijkwaardig. Dat zijn we echter alleen, wanneer wij ons voor de defensie relatief gelijke offers ge troosten als Engeland. Nog steeds betaalt Engeland per hoofd van de bevolking tien keer zoo veel als Nederland. Nog steeds leeft de Nederlander in de sfeer van zelf voldaanheid, dat zijn land nu veel voor de defensie over heeft. Maar zoolang het blijkbaar een axioma is, dat ons grootste oorlogsschip een middelmatige kruiser moet zijn en dat het huidige tempo van de uitbreiding onzer luchtvloot voldoende is, zal Nederland een zwakke en daardoor gevaarlijke plek in West-Europa blijven. Willen wjj ons „pacifistisch" blijven noe men dan zullen het inzicht in de critieke internationale situatie en de nationale of fervaardigheid nog heel wat moeten groei- Dr. C. J. Vinkesteyn overleden. Op bijna 79-jarigen leeftijd is gisteravond te Den Haag overleden dr. C. J. Vinkesteyn, oud-inspecteur der gymnasia. In 1908 werd dr. Vinkesteyn benoemd tot inspecteur bij het gymnasiaal onderwijs, welke functie hij tot eind 1931 bekleedde. Hij aanvaardde zijn benoeming in een zeer moeilijken tijd. In 1919 smaakte hij de voldoening, dat een nieuw leerplan voor het gymnasium werd ingevoerd, waardoor een groot aantal nieu we scholen werd opgericht en het aantal leerlingen steeds toenam. Dr. Vinkesteyn maakte deel uit van diverse organisaties, o.a. van het Zeeuwsch Genootschap. OUDERDOMSRENTE KLEINE BOEREN. De minister van economische zaken heeft in verband met den aftrek van ouderdoms rente van de theoretische bedrjjfsinkom- sten der gesteunde kleine boeren uit groep C, en die uit groep B die ouder zijn dan 66 jaar, te rekenen van de eerstvolgende uit- keeringsweek af, bepaald, dat hun ouder domsrente, voortaan slechts voor tweeder de van het basisbedrag zal worden afge trokken. Landarbeiders naar Duitschland. Ujt enkele plaatsen in Zeeland wordt gemeld, dat de burgemeestes en de orga nen der arbeidsbemiddeling de werklooze landarbeiders meer of minder dwingen naar Duitschland te gaan en daar gebruik te maken van de werkgelegenheid, die er daar voor hen is. Van de zijde der landarbeidersorganisa ties wordt ons echter gemeld, dat zij de zen dwang, althans ten opzichte van ge huwden, afkeuren, en dat zij ook bij het onderhoud met den minister op 28 Maart jl. niet in dwang op de gehuwden hebben bewilligd. Wel gingen zij er mee acoord, dat er drang op de ongehuwden zou wor den uitgeoefend. Men staat bfj de besturen der landarbei dersorganisaties op het standpunt, dat de gelegenheid om in Duitschland werk te kunnen vinden moet worden toegejuicht en dat daarvan zooveel mogelijk gebruik moet woren gemaakt. Vooral jonge men- schen moeten deze mogelijkheid benutten. De bezwaren die wel worden ingebracht zjjn ongegrond of overdreven. Maar bij het onderhoud op het Depar tement is onomwonden gezegd, dat zij het ongewenscht ^chten gezinshoofden te ver plichten naar Duitschland te gaan. Tegen een periode van maanden achtereen uit het gezin hadden zij ernstig bezwaar. EEN MOOIE AANWINST. Hotel café Suisse heropend. Verleden jaar kwam de bierbrouwerij „De Oranjeboom" in het bezit van het ho tel en café „Suisse" op de Markt. Zij heeft dit tot den grond toe, ja zelfs tot onder den grond doen afbreken en thans opent de heer A. Schuit, die het van de brouwerij huurde er heden een zaak, die wij ook met het oog op het vreemdelingenverkeer, ge rust een aanwinst voor Middelburg durven noemen. Reeds de typische gevel, die in sommige onderdeelen, wij denken aan de boven en onderdeur, aan vroeger eeuwen doet denken, heeft ook door het glas in lood met wapens en spreuken een eigen karak ter. De ruime café- en biljardzaal geeft reeds zooveel practisch en moderns, dat wij zul len moeten volstaan met even te wijzen op het van de nieuwste middelen voorzien buffet en op het mooie uitzicht op de rots en plantenpartij op de binnenplaats, waar achter de keuken schuil gaat. Achter aan is een flinke tuin, die men des zomers ook voor een zitje voor bezoekers zal exploi- teeren. Flinke, met dikke loopers belegde trap pen voeren naar de eerste verdieping waar een ruime en een kleinere vergaderza'al zijn ingericht, evenals beneden met moderne meubileering en verlichting. Op de tweede verdieping zijn een 8 tal slaapkamers met te samen 10 bedden, sta len meubelen en overal centrale verwar ming en stroomend warm en koud water als mede een badkamer. Dit alles ziet er tot in alle onderdeelen mooi uit en is een bezoek ten volle waard. Wij schreven, dat men tot onder den grond gewerkt heeft, en wij zijn dan ook een kijkje onder den grond gaan nemen. Daar is zooals velen reeds weten een kel der ingericht, die in geval van nood aan een 80-tal personen bescherming tegen gas en scherven zou geven. Moge zij echter al leen gebruikt blijven voor het opbergen van alles wat boven noodig is en in de eerste plaats voor de verwarmings- en de koelinstallaties die ook van de nieuwste vindingen zijn. Dit is ook het geval van met de muziek in de zaal. De „Wilkafoon" is een combinatie van radio- en gramafoon en op beide gebied is zij het laatste snufje. Bouwkundig beschouwd, is, uit wendig, dit nieuwe huis aan de Markt in menig opzicht ook zeer interessant. In de eerste plaats toch gaat het vierkant in te gen die bouw-aesthetici, die, zwaargeladen met jeugdig-rationalisme, erg-theoretische tijdschriftartikelen plegen (wat niet zoo erg is) en, dientengevolge, de raarste bouwwerken bedenken („scheppen" noe men zij het) en deze, wat nu wèl erg is, niet alleen in buitenwijken van groote ste den, maar met denzelfden euvelen moed, ook in mooie oude straatjes van stille oude stedekes neer zetten. Daarover dan aange vallen, halen ze in supreme minachting voor de verburgerlijkte lieden, die niet ver mogen „de rationeele en functioneele schoonheid van hun rhythmisch gecompo neerde vlakken" en wat ze er nog meer in-en-uitkramen te zien en te waardee- ren, en die maar zeuren over atmosfeer en harmonie en wat dies meer zij. Als gezegd: daar zet dit nieuwe „Suisse" zich vierkant tegen in. Het is alsof men ge zegd heeft: lariekoek, al die praatjes. De Middelburgsche markt heeft een atmos feer („h a d" ware beter); het Middel burgsche raadhuis is een juweel: wij gaan daar, naar ouden en passenden trant, een goed huis bij zetten. Kort en goed: daarin is men zóó wonder wel geslaagd, dat, behalve ons Stadhuis momenteel het nieuwe „Suisse" verreweg het mooiste gebouw aan de Middelburgsche markt is geworden, en, met nog een heel enkel ander pand, het eenige hetwelk niet zoodanig door bouwtrant of smerige recla me samen ontsierd is of ontsierend werkt. Hoe sober is de naamsaanduiding door slechts enkele sierlijk gesmeede, letters? Hoe eenvoudig en niet-schreeuwend is ook overigens het geheele uiterlijk, slechts op vallend door eigen, wezenlijke schoonheid! Het nieuwe „Suisse" aan de Markt is een aanwinst eneen voorbeeld tevens wat bereikt kan worden, als een bekwaam en zijn wij het meest gesorteerd. Komt U eens zien MARKT MIDDELBURG (Ingez. Med.) voor zulke zaken gevoelig bouwmeester de eischen der sfeer resoluut durft te aan vaarden en te stellen in de plaats van de rationeele, al- te rationeele aesthetica der niets-ontzienden. Wij zijn dankbaar voor dit goede voorbeeld, dat geen slaafsche navolging vinde, maar waarvan de rich ting-gevende gedachte verder in ons stads beeld toepassing moge vinden! De Emmabïoenipjes. De Donderdag gehouden Emma-bloem- collecte heeft 543.50 opgebracht. De verdwenen fiets. De hr. J. W. te 's-Heer-Arendskerke, deed gisteren aangifte van de verdwijning van zijn rijwiel, dat hij voor korten tijd voor het postkantoor gestald had. Bij onderzoek bleek evenwel, dat hier een vergissing had plaats gehad. De hr. 't H. was op het rij wiel van den hr. W. weggereden en had zijn eigen rijwiel achtergelaten. Th. van W. te Loon op Zand, die hier met een woonwagen arriveerde, bleek nog een en ander met de justitie te vereffenen te hebben, zoodat hij naar Middelburg over gebracht werd. J. G. M. van H„ te 's Gravenpolder, die met zijn auto de Klokstraat in verboden richting bereed, kreeg deswege een bekeu ring. Nieuwe lichtreclame. Voor het Grand Theater merkten we gisteravond iets nieuws op: de aankonidi- ging van het hoofdnummer in suggestieve groene licht-letters. We vernamen, dat dit te Goes de eerste praktische toepassing is van de uitvinding op dit gebied door een Kapellenaar (thans ,Spaarstroom N.V."), van welke we indertijd melding maakten. Verhooging dijkgeschot. ELLEWOUDSDIJK. In de vergadering van ingelanden van het waterschap Elle- woudsdijk is een bestuursvoorstel om het dijkgeschot met 2 per ha te verhoogen aangenomen. 'S-HEER-ARENDSKERKE. Donderdag avond werd alhier in het verenigingslo kaal een algemeene vergadering gehouden van de Oranjevereeniging 's-Heer-Arends kerke, onder leiding van den voorzitter den heer Z. de Ruiter. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten over 1937 186 bedroegen en de uitgaven 176, een goed slot dus van 12. De aftredende bestuursleden, de heeren Z. de Ruiter en D. v. d. Maas, werden her kozen in de vacature J. Weststrate werd de heer G. van Damme gekozen. Besloten werd bij het ambtsjubileum van H. M. de Koningin feest te vieren. Het be stuur zou het feestprogramma nader uit werken en het aan de volgende te houden algemeene vergadering voorleggen. In de rondvraag werd door verschillende sprekers het woord gevoerd. Het was jam mer dat verschillende sprekers wel wat te persoonlijk werden. Burgemeester Elenbaas, die op deze ver gadering aanwezig was, waarschuwde de algemeene vergadering om toch vooral DE BILT: zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, meest zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen, eenige kans op regen buien, iets kouder overdag. UKKEL: matige wind uit N. richtingen, bewolkte hemel, tijdelijk helder, plaatselijk een weinig regen of motregen, vrij koel, nachttemperatuur tusschen 5 en 0 gr. Zo 17 Apr: Zon op: 5 h 01; onder 19 h 00 Licht-op: 19 h 30. Maan op: 22 h 22; onder: 6 h 01. Ma 18 Apr: Zon op: 4 h 59; onder 19 h 01.. Licht op: 19 h 31. Maan op: 23 h 17; onder: 6 h 41. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 16 S 2.08 14.31 8.46 20.50 Zondag 17 2.43 15.06 9.19 21.27 Maandag 18 3.19 15.43 9.54 22.05 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 16 S 4.07 16.31 9.39 2154 Zondag 17 4.41 17.05 10.15 22.33 Maandag 18 5.15 17.39 10.52 23.10 geen spijkers op laag Water te zoeken daar door zouden de belangen der Oranjever eeniging geschaad kunnen worden. De opkomst was slecht. Van de 370 leden waren er slechts 30 aanwezig. KLOETINGE. Donderdag 21 April a.s. des avonds 6 uur vergadert de gemeente raad. Aan de orde komt o.a. een voorstel van B. en W. aangaande het uit te bren gen advies aan Ged. Staten inzake de grenswijziging. KORTGENE. Het bestuur van de afd. Kortgene van de Ned. Ver. voor luchtbe scherming is thans als volgt samengesteld: J. J. W. Klop, voorzitter, M. K. Verburg, secretaris, J. J. Vogelaar, penningmeester, A. M. v. d. Most v. Spijk, algemeen ad junct, Chr. Dees, H. A. Kramer, P. Plat- schorre, H. Pouwer en P. Verburg, lid. 74 personen traden als lid toe. Het bestuur zal thans trachten alle inwoners te bewe gen lid te worden. KOEWACHT. De 22-jarige T. de Vos, die, zooals wij deze week meldden, tusschen ziju eigen vrachtouto en een muur bekneld gereekte en zwaar gewond werd, is thans aan zijn wonden overleden. De Spaansche burgeroorlog. De troepen van Franco, onder bevel van generaal Aranda, welke na de verove ring van M.orella en San Mateo, gisteren in snel tempo in Oostelijke richting opruk ten, hebben volgens berichten uit Sara-' gossa, de stad Vinaroz, ten Zuiden van Tortosa aan de kust van de Middelland- sche zee gelegen, (zie kaartje) bereikt en na een kort gevecht in bezit genomen. Daarna hebben de rechtschen hun opmarsch langs de kust, in Zuidelijke richting voort gezet. De opstandelingen namen bezit van de kustplaatsen Benicarlo, Alcanar en Ul- decona. De troepen van Franco hebben zich daardoor genesteld langs de kust, over een breedte van ongeveer 30 km. De spoorweg- en telegraafverbindingen en de weg van Barcelona naar Valencia zijn af gesneden. Behalve het bezetten van de kust der Middellandsche zee, meldden de rechtsche communiqué's, dat in den sector, ten Noor den van Lerida, eveneens belangrijke stel lingen op de regeeringstroepen veroverd kondén worden. lil den sector van Bala- quer doen de regeeringstroepen nog tel kens heftige tegenaanvallen, doch vol gens de rechtsche mededeelingen, kunnen deze aanvallen afgeslagen worden. UUCHOqgf; SARA' f QOLTANA HUESCA 8ENAB.ARf ""^BARBASTfJO TARDIENTE #M°NZ?> FRANKRIJK viella r«f perpi ANnrphA S3EMJ

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1