wtncïule ^eetmr&cfye s* MIDDELBURGSCHE COURANT voor Markt - Middelburg GOESCHE COURANT BINNENLAND. Het is beroerd Een modern Overhemd o( aparte binder? VERKOOPHUIS AMERIKAAN ZEELAND. is MOOIER EN BETER. In concurrentie met allerlei groote mo toren wint D.K.W. den „GRAAF VAN ZUYLEN VAN NYEVELT-BEKER". D.K.W. kost slechts 245 en bewijst telkens weer dat zij met hoofd en schou ders boven alle andere uitsteekt. Vraagt onze schitterende prijscourant. Wij hebben een D.K.W.-verrassing C. DE LEEUW Middelburg Vliss. straat 39-41 Telef. 669 voor de anderen maar GOES. Zie dan onze buitenge woon mooie sorteering L. NOORDSTR. - MIDDELBURG Uw verlovingsring ligt klaar. 'n Pachtige, moderne, massief gouden kogelring met 10 jaar garantie. Uw vollen voornaam en datum gravee- ren wij er gratis in en binnen een half uur- Keuze uit 200 ringen. Prijzen van f 5.50 tot f 24. 2en Paaschdag geopend. WALCHEREN. WEERBERICHT. MIDDELBURG. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 89. TWEE BLADEN. VRIJDAG 15 APRIL 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. j. I 10 AJTKUL, 1308. KLKSlli BLAU. 181® tJAAJKU. Advertentiën 30 ct persregel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. EEN DEFENSIELEENING GEVRAAGD. Het hoofdbestuur van het verbond voor nationaal herstel heeft zich tot den voor zitter van den ministerraad gewend met een adres, waarin adressant verzoekt thans een defensieleening in zoodanige coupures uit te schrijven, dat iedereen in ons volk daar aan kan deelnemen. ONGEWENSCHTE IMMIGRATIE. De ministers antwoorden den heer Van Vessem. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den heer Van Vessem betreffende het on verwijld nemen van doeltreffende maatre gelen ter voorkoming van ongewenschte immigratie heeft minister Patijn, mede na mens de ministers Goseling, en Romme ge antwoord, dat mede uit hoofde van de door den heer Van Vessem aangeduide motie ven de regeering er bij voortduring op be dacht is toestrooming van vreemdelingen te beperken. Maatregelen, welke onder de huidige omstandigheden ter bescherming van de Nederlandsche belangen passend en noodzakelijk voorkomen, zijn onverwijld voorbereid en genomen. WIJZIGING PENSIOENWET VOOR SPOORWEGAMBTENAREN. Pensioen voor 60-jarigen mogelijk, en voor 55-jarigen op eigen ver zoek. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de pensioen wet voor de spoorwegambtenaren 1925. Van de volgende beginselen is uitgegaan: a. de directie verkrijgt de bevoegdheid, ieder van het personeel op 60-jarigen leef tijd ontslag te verleenen met dadelijk in gaand pensioen; b. aan wachtgelders van 60 jaar of ouder zal op den datum van inwerkingtreding der gewijzigde pensioenwet dadelijk in gaand pensioen worden verleend; c. personeel van 55 jaar of ouder kan op eigen verzoek door de directie gepension- neerd worden; d. aan wachtgelders van 55 tot 60 jaar, zal, indien zij binnen zes maanden na in werkingtreding der gewijzigde pensioenwet daartoe aan de directie het verzoek rich ten, dadelijk ingaand pensioen worden ver leend. Het toekennen van pensioen op 60-jarigen leeftijd en op 55-jarigen leeftijd (op ver zoek) is afhankelijk van medewerking der directie, welke medewerking zij slechts verleent, indien wegens overtolligheid het bedrijfsbelang pensionneering vordert. Zelfstandig recht op pensioen zullen de spoorwegambtenaren ook voortaan eerst bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd hebben. Dezelfde beginselen zullen toegepast worden ten aanzien van hen, die bij het in werking treden van de wijzigingswet reeds op wachtgeld waren gesteld, met dien ver stande, dat wachtgelders, jonger dan 60 jaar, gedurende zes maanden na den datum van invoering een aanvraag om toekenning van pensioen tot de directie kunnen rich ten. toezicht op de groepen zullen oefenen; zij zullen 20 pet. boven het steunbedrag ont vangen. Onder meer wordt getracht tot oprichting van een zangkoor en een too- neelgroep te komen. Bij het nieuw aan te leggen park aan den Wilhelminasingel zal een stuk grond worden afgestaan, waar de leden van de tooneelgroep zelf onder leiding van den directeur van beplantingen een openlucht theater zullen aanleggen. Het is de bedoe ling, dat hier van tijd tot tijd vertooningen zullen worden gegeven. In de verschillen de takken van sport worden competities georganiseerd, met medewerking van de groote voetbalbonden. Alle plannen zullen op korten termijn worden uitgevoerd. N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR INDUSTRIEFINANCIERING. In de dezer dagen gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de N.V. Maat schappij voor Industriefinanciering werd het jaarverslag over 1937 met daarbij be- hoorende balans en verlies- en winstreke ning goedgekeurd. In dit jaarverslag wordt o.m. medege deeld, dat de particuliere belangstelling voor de voorziening in de kapitaalbehoefte van de industrie hier te lande toeneemt. Dit neemt niet weg, dat, in een betrek kelijk groot aantal gevallen een beroep op de vennootschap werd gedaan. Van de 168 in 1937 behandelde aanvra gen, kon in 30 gevallen een toezegging worden gedaan tot een totaal bedrag van 1,317,500. Afgewezen of ingetrokken werden 113 aanvragen. De afwijzingen kunnen naar het voor naamste bezwaar, dat tegen de aanvrage gold, als volgt worden geclassificeerd: Werkverplaatsïng i.p.v. werkverrui ming 20, te groot risico 28, niet op het ter rein der vennootschap 25, op andere wijze gefinancierd 10, aanvrager had te weinig eigen kapitaal 9,. ingetrokken of vervallen 2L in het verslag wordt verder medegedeeld dat van de 19 door het Werkfonds sinds de oprichting verleende of toegezegde cre- dieten ad 2.555.100 op 1 Jan. 1937 nog 13 credieten uit stonden tot een bedrag van 2.242.500. Hiervan werden in den loop van 1937-4 credieten geheel afgelost tot een bedrag van 1.720.000. Het totaal der met Staatsgarantie uit staande credieten bedroeg op 31 Dec. 1937 f 721.000. De vennootschap heeft ook het beheer over de door het Werkfonds verleende 69 credietgaranties tot een oorspronkelijk be drag van 2.929.510. Daarvan golden op 1 Jan. 1937 nog 68 tot een bedrag van 1.301,417 op 31 Dec. 1937 bedroeg het totaal bedrag der 46 nog uitstaande ga ranties 725.289. Door de vennootschap waren van 1 Oct. 31 Dec. 1936 6 credieten tot een be drag van 60.500 toegestaan. In 1937 wer den nog toegezegd 27 credieten tot een be drag van 617.500. Hiervan hebben 5 ad 53.000 niet tot een credietverleening ge leid, omdat bet de betreffende onderne mingen na de toezegging mogelijk bleek, het benoodigde bedrag op andere wijze te verkrijgen. DKW (Ingez. Med.) aan van den secretaris-generaal van Bin- nenlandsche zaken, mr. dr. K. J. Frederiks en van het hoofd van den Rijksgebouwen dienst, J. C. E. baron Van Lynden. Het aantal bloemstukken dat hedenmiddag de receptie zalen in hotel „De Burg" sierde, was legio. O.a. heeft het bestuur van den Bond van technische ambtenaren, door een brief en 'n bloemenhulde, van het medele ven met den collega getuigd. Het is hier zeker de plaats nog even aan te stippen, dat de heer Barentsen in 1923 bij de reorganisatie van den Rijksgebou wendienst belast werd met de leiding van het District Zeeland en West-Brabant, en dat hij in 1924 benoemd is tot Districtbouw- kundige van dat district. Hedennacht heeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen zekeren S„ die zich schuldig maakte aan diefstal van een houten balk. RIJKSLANPBOUWWINTERSCHOOL. Donderdagmiddag had in ceT der lokalen van de Rijkslandbouwwinterschool de uit reiking- van diploma's en rapporten plaats. De heer H. A. Hanken, voorzitter van de commissie van Toezicht, wees er op, van hoeveel belang een theoretische opleiding is, al moeten de leerlingen daarbij beden ken, dat ze nog vóór het werkelijke leven staan. Praktijk en theorie moeten elkaar aanvullen. Vroeger was de landbouw een voudiger, doch hoe verder, deze zich ont wikkelt, hoe meer men ook met ziekten enz. te kampen krijgt. Spr. uit er dan zijn spijt over, dat de oude boeren-vrijheid niet meer bestaat, maar hij heeft hoop, dat die weer terug zal komen. Nadat spr. nu de diploma's uitgereikt had, uitte hij zijn voldoening, over de toe nemende belangstelling der ouders. Toch bezoeken er nog te weinig jongens de eigen belang te kijken. Als hun voorgan gers dat gedaan hadden, zou er deze school niet geweest zijn. Zoekt contact, aldus spr., naar wat vereent en mijdt wat scheidt. Misschien, aldus spr. maken jullie die vrij heid nog eens mede, waar de heer Hanken zoo optimistisch over sprak. Het zal van jullie afhangen, of die komt, want de toe komst is aan de jeugd. De hr. Kranenburg, die de Z.L.M. ver tegenwoordigde, pleitte voor organisatie. Er zijn nog teveel landbouwers die om de geringe kosten van geen enkele organisatie lid zijn. De belangstelling der Z.L.M. de monstreerde spr. verder door aan den bes ten leerling van elke klas een mooi boek uit te reiken. De hr. Zandee, voorzitter van de Ver. van Oud-leerlingen, wees de geslaagden op het belang, om zich gezamenlijk te weer te stellen tegen de aanvallen op den boeren stand en sprak de hoop uit, dat zij van de ver, de hen hierbij mede kan helpen, lid te worden. Een der leerlingen bedankte daarna voor het genoten- onderwijs en de gesproken wel willende woorden. (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) Vergadering Oranjevereeniging. Op de Woensdag gehouden ledenvergade ring van de Oranje-Vereeniging werden statuten en huishoudelijk reglement vast gesteld. Op de statuten zal de koninklijke goedkeuring worden gevraagd. Het zitten de bestuur werd herkozen terwijl in de plaats van den heer Rothuizen, die zich niet meer beschikbaar stelde, de heer B. v. d. Berg werd gekozen, die tevens tot se cretaris werd benoemd. Omstreeks half September zal ter gele genheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin feest gevierd worden. Buiten de gewone feestelijkheden op Markt en Sportterrein zal een openluchtspel van een stadgenoot, betrekking hebbende op 't Oranjehuis, opgevoerd worden. DOMBURG. De naam van den schilder in wiens werkplaats een begin van brand ontstond in ons bericht van gisteren op genomen als G. moet zijn P. Verwachting tot morgenavond: UKKEL: over het algemeen betrokken hemel, matige temperatuur, tegen den morgen mist op vele plaatsen. Za 16 Apr. Zon op: 5 h 03; onder: 18 h 58. Licht op: 19 h 28. Maan op: 21 h 21; onder: 5 h 28. L.K.: 22 Apr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 15 1.33 13.58 8.12 20.16 Zaterdag 16 S 2.08 14.31 8.46 20.50 Zondag 17 2.43 15.06 9.19 21.27 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 15 3.30 15.55 9.06 21.21 Zaterdag 16 S 4.07 16.31 9.39 21.54 Zondag 17 4.41 17.05 10.15 22.33 keerd aan den gem. ontvanger voor opge nomen gelden, welk bedrag uiteindelijk de gemeente weer ten goede komt. De gemeente-begrooting 1938 was terug ontvangen van Ged. Staten met verzoek eenige nader aangeduide wijzigingen aan te brengen. Mede was verzocht een bedrag van 1000 over te brengen naar den ka- pitaaldienst. Dit laatste was B. en W. niet mogen gelukken, slechts een bedrag van 500 was hiervoor gevonden. De heer De Pagter had met besnoeiing der begrooting nog verder wil len gaan en hij doelt daarbij op verschil lende subsidie's als VVV, Apollo", school reisjes en Zeebad, zulks in verband met de verhooging der belastingen. Hij zou in dezen niet willen wachten op een wenk van hoogerhand. De V o o r z. zegt dat Domburg als badplaats een andere belangensfeer heeft dan* een gewone plattelandsgemeente. Na lange discussie omtrent dit punt, werd ten slotte z.h.s. de begrooting 1938 als voor gesteld aanvaard. Waterleidingtarieven. B. en W. hadden in verband met de uitkomsten van het Waterleidingbedrijf in 1937 een nauwkeurig onderzoek laten in stellen naar de vermoedelijke uitslag van het dienstjaar 1938. Een en ander met de vooropgezette bedoeling dat in geen ge val te duchten zou zijn een hooger tekort dan geraamd. Teneinde dit te bereiken was (Ingez. Med.) Rooben door kinderen. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor zijn ambtgenoot van justitie aan Ged. Statèn der verschillende provin cies inlichtingen gevraagd betreffende het bestaan van gemeentelijke verbodsbepalin gen gen op het rooken door kinderen en de handhaving daarvan in de praktijk. DE ELECTRICITEITSPRODUCTIE. Het centraal bureau voor de statistiek deelt mede dat de Nederlandsche eleetri- citeits-fabrieken, die in de openbare stroombehoefte voorzien, in de afgeloopen maand Maart 199 millioen kwh. Uit de centrales hebben afgegeven, in Maart 1937 bedroeg de afgifte 193 millioen kwh. De cijfers voor de maanden Januari en Febr. 1938 luiden resp. 224 en 192 millioen kwh. NIEUW SYSTEEM VAN WERKLOOZENZORG BEPROEFD. Het stempelen wordt daarbij afge schaft. Te Breda wordt momenteel een proef genomen met een systeem van werkloo- zenzerg, waarbij het stempelen afgeschaft zou worden, meldt de N.R.C. De bedoeling is, dat zich groepen werkloozen zullen vor men, die aan het werk kunnen gaan in volkstuintjes en nog in te richten werk plaatsen. J0t£ andere groepen zal een zestal voet- oa.velden beschikbaar worden gesteld, als- amw ,geleSenheid tot het beoefenen van i^twfvviv Van sport' Voorts zullen geIiouden'n8SCUrSUSSen en excursies worden dle aan een of andere van deze instellingen meedoen, zullen wor den vrijgesteld van stempelen. Al het noo dige materiaal wordt door de commissie beschikbaar gesteld, terwijl de kosten door het rijk worden gedragen. Het dep. van sociale zaken verleent namelijk bij deze proef haar medewerking. Uit de steuntrek- Jkenden zuilen leiders worden gekozen, die De heffing op boter. 's-Gravenhage, 14 April. Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op botei is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 14 tot 21 Apri, onver anderd vastgesteld op 50 cent per kg. Jubileum C. Barentsen. Zooals reeds in het kort gemeld her denkt de heer C. Barentsen, district-bouw kundige bij den rijksgebouwendienst, alhier heden den dag, waarop hij voor 25 jaar in staatsdienst trad ten bureele van het toen malige tweede district der Landsgebouwen. Reeds gisterenmiddag heeft in intiemen kring op het districts-bureel de officieele huldiging plaats gehad. Daar is de jubilaris toegesproken door den directeur van de onderhouds- en uit breidingswerken, den heer C. Blok uit den Haag deze bood als blijk van waardee ring -een op den arbeid van den heer Ba rentsen betrekking hebbend boekwerk aan. Namens alle ambtenaren van den dienst sprak de onder-directeur de heer J. F. L. de Boer, eveneens uit 's-Gravenhage, en bood bloemen en een ets van den toren van Vere aan. Namens het personeel van het bureel te Middelburg sprak de heer B. Dentz, Bouwkundig architect, den chef toe, en bood een omlijsting voor de ets aan. Men bleef nog geruimen tijd het jubi leum in feestelijke stemming herdenken. Heden, den eigenlijk jubileumdag was het in de eerste plaats de post, die in den vorm van brieven en kaartjes die tot een respectabele stapel aangroeiden en niet minder door tientallen telegrammen, de belangstelling van zeer velen tot uiting deed komen. Onder de telegrammen troffen wp er school, en dat terwijl er 's winters toch zoo weinig te doen is. Spr. betuigt dan zijn dank aan het ge meentebestuur van Goes, voor medewer king en belangstelling, maar hij waar schuwt hen, dat hij binnenkort komt pra ten over een noodzakelijke uitbreiding van deze school. Verder dankt spr. den verte genwoordiger der Z.L.M. voor zijn aanwe zigheid. De Z.L.M. werkt steeds samen en dit behoort ook zoo. Tenslotte wekt spr. de leerlingen op, zich bjj de Ver. van Oud-leer lingen aan te sluiten. Verder opbouwen de zer vereeniging is hard noodig. Spr. raadt aan; de organisaties sterk te maken, om gezamenlijk den boerenstand in Zeeland vooruit te helpen. Ir. Droogendijk overhandigde hierna de rapporten aan de leerlingen, waarbij hij voor elk een persoonlijk woord had. Spr. wees er de geslaagden vervolgens op, dat zij een voorbeeld dienen te zijn. Men gaat steeds meer eischen stellen aan de vakbe kwaamheid. Mogelijk straks ook aan de landbouwers, doch, aldus spr., ongetwijfeld zulen jullie dan vrijgesteld worden van eventueele examens. Spr. raadt dan aan, de onstane banden instand te houden, door middel der organisaties en contact met de leeraren, die steeds gaarne van raad zul len dienen. Spr. besloot met de geslaagden en hun ouders geluk te wenschen. Burgemeester Van Dusseldorp uitte zijn gelukwenschen namens het gemeentebe stuur van Goes. Spr. bevestigde de goede verstandhouding met de school en zegde toe, een verzoek om medewerking tot uitbreiding gaarne en welwillend te zullen ontvangen. Den hr. Hanken, noemde spr., den rechten man op deze plaats en hij sprak de hoop uit, dat deze zich nog vele jaren aan de school zou willen geven. De leerlingen op hun ver plichtingen wijzend, zeide spr., dat velen goede namen hoog te houden hebben, doch hij raadde hen, niet steeds alleen naar RAAD VAN DOMBURG. Een verlies van bijna 800 op het waterleidingbedrijf. Wij ziging der tarieven, welke gebas- seerd is op het aantal vertrek ken. DOMBURG. Donderdagavond vergader de de Raad, onder voorzitterschap var- burgemeester mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken. Afwezig de heer M. Janse wegens ziekte. De vereeniging tot stichting en instand houding van Chr. scholen voor zwakzin nigen vroeg een subsidie van 30 per leerling, die uit deze gemeente eventueel de school zal bezoeken. Aan dit verzoek werd voldaan. Aan den heer Chr. Wisse was indertijd de verplichting opgelegd om voor zijn nieuw pension aan te sluiten op het ge meenteriool. Van deze verplichtng was hem later weer ontheffing verleend. Thans vroeg de heer Wisse den Raad toch te mogen aansluiten. De aanlegkosten van buizen op het terrein der gemeente zou den bedragen 150. Adressant was gene gen om zelf de leiding aan te leggen ten genoege van B. en W., terwijl hij daar dan een bijdrage voor zou ontvangen van 50. Aldus m.a.s. besloten. Het comité voor B-steun vroeg den Raad beschikbaarstelling van een bedrag van 54 maal 5.70. In dit bedrag wordt door het Rijk bijgedragen voor 54 maal 3.70, zoo dat feitelijk een bedrag van 2 per werk- looze of 108 ten laste der gemeente blijft Besloten werd dit bedrag toe te staan. De begrooting van het Waterleiding Be drijf 1937 werd gewijzigd. Het verliessaldo oorspronkelijk geraamd op 491 moest na der worden geraamd op 793. Dit hooge- re verliessaldo werd veroorzaakt door con- versiekosten van een per 1 December ge converteerde geldleening, terwijl de feite lijke onkosten ongeveer 100 hooger wa ren dan geraamd en een bedrag van 51 meer aan interest moest worden uitge- het wenschelijk om de uitgaven te verhoo- gen in raming met 680. Teneinde hier voor dekking te vinden, zijn B. en W. uil- gegaan van de mogelijkheden in de voor waarden hun geboden. Zij stelden derhalve voor de navolgende wijziging in de toepas sing der voorwaarden: Tot op heden waren ook kamertjes, waarvan het lichtvenster niet grooter was dan een dakvenster in het tarief niet be rekend. In den vervolge tellen alle kamers mede met uitzondering van zolderkamers met een liggend pannen-dakvenster. Kantoren tot op heden vrijgelaten wor den aangeslagen, tenzij zij deel uitmaken van winkel, werkplaats of café. Winkels en werkplaatsen zullen even eens in tegenstelling met vroeger worden aangeslagen. Komen echter in één panö winkel en werkplaats voor, dan worden zij als één vertrek gerekend, evenzoo even tueel voorkomende winkel of werkplaats met cafézaal. Deze uitzonderingsbepaling was ook gevraagd in een adres van de Domburgsche Winkeliersvereen. „Handels belang." Tenslotte waren eveneens vrijgelaten, in dien niet van een tapkraan voorzien, die vertrekken waarin de eigenaars van per- ceelen zich terugtrekken als zij hun wo ning aan badgasten hebben verhuurd. Het voorstel was nu deze zomervertrekken aan te slaan tot 3 per zomerhalfjaar. Staan deze vertrekken den geheeler. zomer leeg, dan zullen B. en W. restitutie verleenen. Ten aanzien van de aansluitingen te Oostkapelle stelden zij voor, dat de stren gere toepassing aldaar alleen zou gelden voor hen die het eerste jaar aansloten, om in 1939 de aangeslotenen uit .het 2de jaar daaronder te doen vallen en zoo ver volgens. Nieuwe aansluitingen vallen di rect onder de nieuwe regeling. Al deze voorstellen zouden met 1 Mei a.s. van kracht worden. Tenslotte stelden zij voor den administra- teur-geldophaler opdracht te geven tot een

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1