GOESCHE COURANT PE BINNENLAND. RECHTSZAKEN. ZEELAND. Geen Peulschilletje f DE MARECHAUSSEE TE OSS. LANDBOUW. CORRESPONDENTIE. Met Paaschvacantie ZEEUWSCH PROFETENBROOD en dan het echte. M. PE TERSE. Patissier, Hofleverancier, Middelburg. fêlBDELBURG. SOES. WALCHEREN. HEEREN Zag U reeds onze nieuwe „FALCOft" en „SANTEGA", Gabardi- nen en Tweed Jassen? J. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt, M'burg, heeft de allernieuwste, WEERBERICHT. „De weg terug", verfilming van het vredes-meesterwerk van Erich Maria Remarque draait deze week in de Elec tro Middelburg. V redesvrienden kent Uw plicht ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAND Dagblad. Uitg. N.V. De Mïddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 88. TWEE BLADEN. DONDERDAG 14 APRIL 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. gratis De rechtzaak tegen den directeur van den gemeentelijken reinigingsdienst te Mid delburg is met de vrijspraak, gisteren ge meld, voor ons afgeloopen: het strafrechte lijke aanzicht van de zaak boezemt ons ver der weinig belang meer in. Het is ons op dit oogenblik nog niet be kend, of de officier van justitie hooger be roep tegen de uitspraak van de rechtbank zal aanteekenen. Ook dat boezemt ons op dit oogenblik geen belang in; over de r e c h tzaak zullen wij hier verder niet schrijven. Wij zullen niet trachten te on derzoeken, waarop de, o.i. trouwens volko men ongegronde, opvatting van den ge- meenen man dat klassejustitie zoude zijn geschied „omdat het een directeur betreft" toch wel mag berusten, en evenmin zullen wij trachten te ontleden, of de gronden, waarop de rechtbank tot vrijspraak kwam, goede gronden zijn. Wij mogen, in dit op zicht, volstaan, met als onzen indruk weer te geven, dat de zaak geloopen is, zooals zij loopen moest: in de koele atmosfeer van de rechtzaal bezien leek „de zaak" formeel al dadelijk niet zoo erg sterk, en om tot een veroordeeling te geraken is in Neder land men mag zich er gelukkig mee prijzen nog altijd heel wat meer noodig dan een zekere mate van impopulariteit, zoomin als het tegenovergestelde daarvan hier te lande een overtreder of misdadiger voor vervolging of veroordeeling pleegt te behoeden. Slechts wanneer ter zake kundige en er varen rechters, naar den alouden stijl der rechtspraak, van oordeel zijn dat ter terechtzitting zoowel wettig als overtuigend bewezen werd, hetgeen hem ten laste gelegd is, zullen zij het schuldig over een verdachte uitspreken. Zulks nu, men heeft het in de bewoordin gen van het vonnis kunnen lezen, was voor de Middelburgsche rechtbank ditmaal niet het geval, en derhalve sprak zij den ver dachte vrij. Wordt vanwege den officier geen hooger beroep aangeteekend dan is de zaak rech tens uit; gaat de officier wel in beroep, dan zal het Hof er alsnog over te oordeelen krijgen. Hoe dat oordeel zal zijn, weet nie mand; hetgeen wij hiervoren schreven, en hier zoo aanstonds nog zullen doen volgen, zal op dat oordeel geen invloed kunnen uitoefenen, omdat het met het s t r a f - rechtelijk aanzicht der zaak geen verband houdt. Maar er is ook nog een publiek- rechtelijk lichaam in de zaak betrok ken: de gemeente. En dit aanzicht van de affaire boezemt ons hier thans nog belang in. Het is trou wens, naar ons gevoelen, wat de openbare meening betreft, ook verreweg het belang rijkste. De vraag, waarom het dan gaat, is kort en goed deze: beteekent het thans gevelde vrijsprekende vonnis (gesteld dat het in gewijsde gaat of in hooger beroep beves tigd wordt) dat de zaak nu op den ouden voet kan worden voortgezet? Wascht dit vonnis den betrokkene niet alleen straf rechtelijk, maar ook publiekelijk, zoo vol komen schoon, dat van disciplinaire of ad ministratieve maatregelen ter zake even min sprake behoeft te zijn? Wij meenen deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Naar onze weloverwogen meening is, door hetgeen ter terechtzitting vernomen werd hoezeer dat dan ook geen straf bare handelingen betrof niettemin toch wel gebleken, dat de betrokken hoofd ambtenaar als directeur van een der tak ken van gemeentedienst niet te hand haven zal zijn. En wel: omdat hp daartoe niet beschikt over dat scherpe onderschei dingsvermogen tusschen hetgeen een hoog- geplaatsten (trouwens: eiken) overheids ambtenaar wel, hetgeen hem niet past. Ons inzicht omtrent dit punt berust, schoon mede, toch niet alleen op hetgeen ter terechtzitting is gebleken; wij hebben ook in breeden kring en waarlijk niet bij diegenen, die tegen den betrokkene per soonlijke grieven hadden hieromtrent ons oor te luisteren gelegd. Vrijwel zonder uitzondering troffen wij daarbij dan de zelfde meening, die ook de onze is: als ge zagsdrager, als overheidsambtenaar, is de ze persoon niet meer te handhaven. Het geen tegen hem als ambtenaar aan te voe ren is, moge niet onder de rubriek straf bare handelingen vallen, zijn geheele op treden kenmerkt hem desalniettemin als iemand, die misschien ergens in den handel of het particuliere zakenleven zijn persoon lijke kwaliteiten en eigenschappen tot gel ding zou kunnen brengen, maar die deson danks, of juist daarom, niet beantwoordt aan een standaard van uiterste gestreng heid en nauwgezetheid, ja scrupuleusheid, welke in comptabele zaken van overheids ambtenaren, ook in hun parti culiere betrekkingen tot de handelswereld, vereischt wordt. Wij laten nu in het midden, hoe dit alles, rneper beschouwd, wellicht in elkaar kan ®n verklaard kan worden, mervt terlo°PS zij hier omtrent opge- zal mr.r.t naar ons gevoelen, hier gedacht Onvoldoende betrokkene JL houdlngen bij den soonliike reent overschatting van de per- welke hem uithoofde va^inT ambtenaarspositie, in het algemeene maat" schappelijke verkeer, zouden toekome Wh zien, om het eenvoudiger te zeggen "n de velerlei ter terechtzitting gebleken onstraf bare laakbaarheden niet zoozeer, en zelfs in het geheel niet bewuste overschrijdingen van de maatschappelijke en ambtenaarlijke behoorlijkheidsgrenzen als wel uitingen van de op zichzelf, sociaal beschouwd, nog veel verderfelijker opvatting, dat iemand in zóó hooge positie zich zulke „kleinigheden" toch zeker wel veroorloven kan: de vorst, die door den boomgaard zij ner onderdanen schrijdt, mag toch wel en kele appelen in zijn zak steken Wij hadden destijds te bepaalder plaatse, naar het schijnt den indruk gewekt, dat wij deze zaak „als een peuleschilletje" be schouwden. Dat heeft allerminst in onze bedoeling gelegen. Integendeel. Maar wij moesten ons toen van waardeeringsoordeelen onthou den. Zoo kón die indruk misschien, zij het dan ten onrechte ontstaan. Nu de rechtbank uitspraak gedaan heeft, is die beperking evenwel vervallen en nu kunnen wij dus vrij spreken. Wij achtten en achten de zaak, in haar geheele, strafrechtelijke plus publieke aan zicht, in plaats van een peuleschilletje, van hoogst ernstigen aard. In het algemeen reeds, nu, in den tijd waarin wij thans leven wel zeer in het bij zonder. Een onkreukbare ambtenarenstand, on kreukbaar ook in de oogen van het groote publiek, is een van de heipalen waarop de fundamenten van het gebouw der overheid steunen. Ook nu hier van strafbare handelingen niets is gebleken, is de reputatie van den hoofdambtenaar in quaestie toch niet ge heel zonder kreukels uit deze openbare terechtzitting te voorschijn gekomen zooals zij trouwens in het niet-openbare al lang niet meer smetteloos was. Herstel van den betrokkene in zijn func tie kan, naar ons gevoelen, niet in over weging genomen worden. Het reeds lang bestaande reorganisatieplan, waarbij een afzonderlijke directeur van den reinigings dienst niet meer noodig zal blijken, brenge hier uitkomst. In een blanco-strafregister, wachtgeld en, later, pensioen, vinde de betrokkene een toch niet te versmaden compensatie voor het onpleizierige van een ongevraagd ont slag maar waar het overheidsgezag op het spel staat, kan slechts iemand die met slaande trom en vliegende vaandels uit den- strijd te voorschijn kwam, op zijn post her steld worden. En dat is hier, naar ons. gevoelen, niet het geval. Voor versterking der defensie. Tot op heden is aan vrijwillige bijdra gen voor de versterking van de defensie in totaal ontvangen 95.368. Bij het departement van koloniën zijn de volgende vrijwillige bijdragen ontvan gen ten behoeve van de defensie van Ne derlands overzeesche gewesten: 54 van S. te Amsterdam en 50 van ir. S. te 's-Gravenhage. Geen nadere inlichtingen door mi nister Goseling verstrekt. In antwoord op de vragen van het Eerste Kamerlid van Vessem betreffende het ont nemen aan de brigade Kon. Marechaussee te Oss van haar bevoegdheden heeft minis ter Goseling verwezen naar zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Wijn koop en naar zijn betoog bij gelegenheid van de interpellatie-Drop in de Tweede Kamer. HET YTSSCHEN VAN MOSSELZAAD IN DE WADDENZEE. Naar wij vernemen heeft de minister van oeconomische zaken de toezegging gedaan, dat dit jaar het Waddenzeegebied geduren de een bepaald tijdvak van de zomermaan den zal worden opengesteld voordeZeeuw- sche visschers teneinde er te visschen naar mosselzaad. Deze seizoenvangst naar mosselzaad kan echter niet ongebreideld geschieden, daar het in massa vangen van mosselzaad in vloed zou hebben op het aanslibbingspro ces. De zoölogische dienst van Domeinen aan de Groninger kust bestudeert den in vloed van de week- en schelpdieren op ge noemd proces. Een belangrijke functie in dit aanslibbingsproces vervult de mossel, die in de Waddenzee bij massa's voorkomt. Reeds kon worden aangetoond, dat de be- teekenende mosselzaadvangst daar ter plaatse het aanslibbingsproces niet gunstig heeft geïnfluenceerd. Met het oog daarop is het uiteraard noodzakelijk dat het vis schen naar mosselzaad in de Waddenzee in beperkte mate wordt toegestaan. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Studiereis van ir. Hacke en den heer Vogel naar Zweden. Naar de N.R.C. ter oore komt, zullen de volgende week Dinsdag de directeur-gene raal van den arbeid, dr. A. H. W. Hacke, en de administrateur van financiën A. Vo gel, naar Zweden vertrekken, teneinde daar gedurende ongeveer veertien dagen de wij ze van bestrijding van de werkloosheid te bestudeeren. GROOTSCHE PLANNEN VAN „HET MOBILÏSATIEKRLIS". Massale huldiging van H. M. de Koningin. Naar wjj vernemen, is een dezer dagen te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van den luit.generaal b.d. H. A. Cramer, oud legercommandant in Nederl. Indië, een hoofdbestuursvergadering van den nationa- len bond „Het Mobilitatiekruis" gehouden. In deze vergadering is uitvoerig van ge dachten gewisseld over de vraag, op welke wijze de oud-gemobiliseerden zullen deelne men aan de viering van het 40-jarig jubi leum van H. M. de Koningin, in September a.s. Generaal Cramer droeg het bestuur van de afdeeling Amsterdam op om nadere plannen dienaangaande uit te werken. Het ligt in de bedoeling om alle oud-ge- Zijn plicht gedaan te hebben is het eenige waarvan men nooit berouw heeft. mobiliseerden, ook de n i e t-leden van den bond, uit te noodigen naar Amsterdam te komen, om te defileeren voor H. M. de Ko ningin. Er zijn onderhandelingen met de Nederlandsche spoorwegen geopend om dien dag voor de deelnemers vervoer tegen sterk gereduceerden prijs te krijgen, en eveneens om een aantal nachttreinen te la ten loopen. Verder zal getracht worden het open terrein bp het Frederiksplein te verkrijgen, om aldaar een aantal keukenwagens van het Nederlandsche leger te stationneeren, alsook om enkele leegstaande winkels in de daarbijgelegen galerij in bruikleen te krij gen, teneinde er tegen lage prijzen lunch pakketten, consumpties e.d. verkrijgbaar te stellen. EXTRA KAL VERTOEWIJZING IN VER BAND MET MOND- EN KLAUWZEER. Naar wjj vernemen heeft de minister van economische zaken besloten, dat met het oog op de bij de laatste mond- en klauwzeer epizootie geleden verliezen de aan de onderscheidene gewesten voor 1938 verleende kalvertoewijzingen alsnog een verhooging zullen ondergaan. Bij de bepaling van de uit dien hoofde aan de gewesten toe te kennen extra toe wijzing is uitgegaan van een uitgebreid en nauwkeurig door den centralen crisis-con troledienst ingesteld onderzoek, alsmede van de cijfers, welke dienaangaande door den veeartseenijkundigen dienst zijn gepubli ceerd. Op dien grondslag is het aantal extra schetsen voor geheel Nederland op 28506 vastgesteld. Ten aanzien van de toewijzingen binnen de gewesten, de toewijzingen dus aan de verschillende daarvoor in aanmerking ko mende veehouders is bepaald, dat alleen zij, op wier bedrijf volgens officieele verkla ringen na 1 Augustus 1937 mond- en klauwzeer heeft geheerscht, voor deze toe wijzing in aanmerking kunnij komen. Voorts zal bij de vaststelling van de toe wijzing rekening worden gehouden met: le. Het aantal aan mond- en klauwzeer gestorven dieren boven een jaar tijdens de periode, gedurende welke het bedrijf door den veeartsen-kundigen dienst is besmet verklaard 2. Het aantal na de vorenbedoelde pe riode aan mond- en klauwzeer gestorven dieren boven 1 jaar en de tijdens en na die periode tengevolge van genoemde ziekte plaats gehad hebbende noodslach- tingen van dieren boven 1 jaar; 3e. Het aantal stuke vee boven 1 jaar, hetwelk door het mond- en klauwzeer wrak is geworden en dientengevolge spoe- Door de gewestelijke landbouw-crisis-or- dig zal moeten worden opgeruimd, ganisaties zal zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt waar en op welke wijze aan vragen voor deze bijzondere toewijzing dienen te worden ingediend. Mond- en klauwzeer. In de week van 3 tot en met 9 April stierven aan mond- en klauwzeer 8 runde ren, 14 kalveren en 13 varkens en biggen. Sedert de week van 1926 September 1937 zijn aan deze ziekte in totaal gestorven 3118 runderen, 3949 kalveren, 3037 varkens en biggen, 2442 schapen en 50 geiten. Vrouw mishandelde haar kind. Hedenmorgen behandelde de Groningsche rechtbank de zaak tegen een 28-jarige moeder uit Bedum, die haar tweejarig dochtertje op 20 December 1937 dusdanig heeft mishandeld, dat het aan de gevolgen is overleden. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de vrouw vaak zeer hardvochtig tegen het kind is opgetreden. Psychiater kenschetste de moeder als een egocentrische vrouw met een hard wreed karakter, die zich thans meer be kommert over hetgeen haar is overko men, dan berouw heeft over hetgeen zij Jieeft misdaan. In zijn requisitoir schetste de officier van justitie de daad van de vrouw als een ui ting van een stil verlangen om haar kind, dat in den weg stond tusschen haar en haar man kwijt te raken. Hij achtte de tenlastelegging, bewezen en requireerde, de moeilijke huiselijke omstandigheden in aanmerking nemende, driejaar gevan genisstraf. Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Aan de Rijkslandbouwwinterschool werd gister de openbare eindles gehouden. Na afloop daarvan werd het diploma uitge reikt aan: J. Blok, Rilland, P. Dekker, Borsele, H. J. Driedijk, Wolfaartsdijk, A. de Groene Wemeldinge, M. P. Hage, Ouwerkerk, J. P. van Hoeve, Aksel, J. de Jonge, Kloe- tinge, H. A. Luijk, Kamperland, W. Pries ter, Kats, L. J. Rijk, Wolfaartsdijk, J. van der Slikke, Poortvliet, H. Verschuure, Wol faartsdijk, J. Vogelaar, Krabbendijke en J. J. Vogelaar, Kolijnsplaat. Moedelooze lezer. „R..O" beteekent „Ra- tione officii", ofwel „ambtshalve". Waar om we dat er niet bijzetten? Wel: w ij hebben er veertien woordenboeken op na geslagen alvorens het in één, uit 1886, te vinden; nu vonden wij dat anderen óók wel eens zoeken mochten! (Ingez. Med.) In opdracht van H. M. de Koningin heeft de Commissaris der Koningin jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, zich giste ren naar Gent begeven en aldaar bp ge legenheid van de opening van de „Flora- liën" Z. M. den Koning der Belgen namens Hare Majesteit begroet. WERKLOOSHEID. Een vermindering van 25,38 pet. De stand der werkloosheid in het dis trict van de arbeidsbeurs te Middelburg per 31 Maart 1938 luidt als volgt. Middelburg 836 (884), Vlissingen 553 (596), Goes 199 (226), Aagtekerke 9 (12) Arnemuiden 183 (213), Baarland 13 (52), Biggekerke 15 (27), Borsele 40 (76), Brou wershaven 44 (60), Bruinissell5 (165), Burg 1 (5), Kolijnsplaat 90 (90), Domburg 46 (65), Driewegen 25 (32), Dreischor 9 (21), Duivendijke 2 (0), Elkersee 9 (14), Elle- meet 1 (16), Ellewoudsdijk 15 (20), 's-Gra- venpolder 15 (20), Grijpskerke 11 (9), Haamstede 's-Heer-Abtskerke 6 (6), 's-Heer-Arendskerke 56 (127), 's-Hee renhoek 75 (101), Heinkenszand 45 (67), Hoedekenskerke 33 (84), Ierseke 115 (142) Kapelle 22 (66), Kats 24 (33), Kattendijke 12 (19), Kerkwerve 10 (26), Kloetinge 16 (42), Kortgene 11 (57), Koudekerke 76 (82), Krabbendijke 46 (79), Kruiningen 94 (119), Meliskerke 12 (17), Nieuwerkerk 41 (86), Nieuw en Sint Joosland 11 (34), Nisse 5 (10), Noordgouwe 3 (35), Noordwelle 3 (14), Oosterland 71 (123), Oostkapelle 20 (35), Oudelande 18 (38), Ouwerkerk 52 (38), Ovezand 54 (51), Renesse (3), Ril land 26 (70), Rittem 11 (12), Schore 5 (22) Serooskerke (W.) 25 (40), Serooskerke (S), 2 (4), Sint Laurens 14 (20), Soeburg 138 (156), Vere 12 (16), Vrouwenpolder 18 (29), Waarde 18 (40), Wemeldinge 40 (67), Westkapelle 180 (176), Wissekerke 94 (14) Wolfaartsdijk 46 (71), Zieriksee 163 (271), Zonnemere 13 (16), Zoutelande 20 (22). De getallen tusschen haakjes geven der- stand op 28 Febr. aan. Totaal stonden per 31 Maart 3992 perso nen als werkzoekenden ingescherven, tegen 5350 op 28 Febr. Opbrengst bazaar. Naar wij vernemen is de netter opbrengst van den onlangs gehouden bazaar der C.J. M.V. 1000 geweest. De grenswijziging. Donderdag 21 April a.s., des middags half vijf, zal de zg. dubbele raad bijeenkomen ter behandeling van de geloofsbrieven. De Emmabloemcollecte. De Emmabloem-collecte heeft te Goes 372.80 opgebracht en te Wilhelminadorp 10.95. Tot controleur der vermakelijkheids belasting alhier is door B. en W. aangewe zen, de heer C. M. Meijler. VEREENIGING ZIEKENHUISVER- PLEGING OP WALCHEREN. Volgens het jaarverslag van de vereeni- ging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" steeg het aantal leden in 1937 met ruim 800. Er werden totaal naar andere vereeni gen overgeschreven 219 personen, van wie 113 naar Vlissingen, 47 naar N. en Z. Be veland. Overgenomen werden 191 personen van andere vereenigingen, o.a. 62 van Vlis singen, 64 van N. en Z. Beveland en 27 van Z. Vlaanderen. De financieele uitkomsten zijn dit jaar nog iets gunstiger dan in 1936. Voor 1938 laat het zich minder gunstig aanzien. Eind 1ste kwartaal 1937 was het aantal opnamen 167, eind le kwartaal 1938 was het 240. In Zeeland zijn alle vereenigingen op één na, aangesloten bij de Landelijke Fede ratie van Vereenigingen voor Ziekenhuis verpleging in Nederland, waardoor Zeeland een uitstekend figuur maakt. Op 1 Januari bedroeg het aantal leden der in Zeeland aangesloten vereenigingen 102.514, een cijfer om trots op te zijn. Op 1 Januari 1933 was het 72.114, een groei van 30.000 in 3 jaar. Pogingen vanwege de federatie om tot een streekverband te komen voor Zeeland faalden, vermoedelijk wel door den sterk gecentraliseerden vorm van de meeste ver eenigingen, waardoor de behoefte niet zoo sterk gevoeld wordt. Van de nu één jaar werden klinische kostenverzekering, deelt het verslag mede dat van de 706 opnamen, er 56 mede voor rekening van deze verzekering kwamen. Slechts 6 dier opnamen kwamen aan het maximum der vergoeding of daarboven. De gemiddelde kosten per geval waren 66. De 706 opnamen, waarvan 520 in het gast huis, 57 in St. Joseph ziekenhuis en 97 in Bethesda, de overige over 16 ziekenhuizen elders verdeeld, vorderde 11009.5 ligdagen. Er werden 400 vrouwelijke en 306 manne lijke leden opgenomen, 317 waren van bui ten Middelburg, 389 uit de stad. In 1936 was het aantal opnamen 671 en het aantal ligdagen 10809. De vereeniging die op 23 Juni 1928 met 25 leden werd op gericht, telde 1 Januari 1929 12585, 1 Janu ari j.l. 26863 leden, van wie 1572 ook lid waren van de verzekering tegen klinische kosten. Van de bewoners van Middelburg zijn 61 van de andere plaatsen 59 of in totaal 57.8 lid der vereeniging. (Ingez, Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot zwakke, meest N.- wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets kouder des nachts, over dag iets zachter. UKKEL: matige wind uit N. tot N.O. richtingen, zwaar bewolkte hemel, met hier en daar opklaringen, weinig of geen regen of motregen, iets kouder. Vr 15 Apr. Zon op: 5 h 05; onder: 18 h 56. Licht op: "19 h 26. Maan op: 20 h 15; onder: 5 h 00. L.K.: 22 Apr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 14 0.57 13.23 7.30 19.39 Vrijdag 15 1.33 13.58 8.12 20.16 Zaterdag 16 S 2.08 14.31 8.46 20.50 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 14 2.51 15.16 8.28 20.46 Vrijdag 15 3.30 15.55 9.06 21.21 Zaterdag 16 S 4.07 16.31 9.39 21.54 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) (Ingez. Med.) De exploitatierekening wijst voor de al gemeene verzekering een eindcijfer aan van 59622, met een goed slot van 6123 en van de verzekering tegen klinische kos ten resp. 6827 en 1988. ARNEMUIDEN. Het echtpaar Adriaan de RidderSchroevers, Nieuwstraat A 82 herdenkt heden (Donderdag) zijn 55- jarigen echtvereeniging. Het echtpaar maakt het nog goed. DOMBURG. De heer J. van O. bemerkte gisteravond om 10 uur, dat rook kwam uit de schilderswerkplaats van den heer G. Hij waarschuwde de bewoners. Met moeite kon men door de rook heen. In de berg plaats bleek een kist aan het branden. Met eenige emmers water is het vuur ge- biuseht. Bij de bewerking van een ijzeren plaat zijn vermoedelijk een paar vonken in de kist terecht gekomen. BORSELE. Na de hier gehouden bijeen komst, waarin de heer Staal over de uit zending van landarbeiders naar Duitsch- land sprak, bleek dra, dat er bij sommigen lust bestond er heen te gaan. Thans heb ben zich reeds tien personen aangemeld en men verwacht, dat nog enkelen zich zui len opgeven. Na Paschen vertrekt de eer ste ploeg. IERSEKE. Woensdag is alhier gearri veerd het motorschip „NordmarTc" van Wyck auf Führ (Duitschland) om hier een half millioen Zeeuwsche pannenoesters te laden. De bazaar die gehouden is ten bate van het Groene Kruis heeft ruim 1400 be zoekers gehad en een netto-winst opgele verd van rond 1300. RAAD VAN KOLIJNSPLAAT. KOLIJNSPLAAT. Woensdag vergaderde de Raad, ondervoorzitterschap van burge meester Stute voltallig. De rekening van het burgerlijk armbe stuur 1937 werd goedgekeurd. De inkom sten hebben bedragen 3862 en de uitga ven 1997. De pensioensgrondslag voor den amb tenaar van den burgerlijken stand, den heer I. P. van Breda, werd vastgesteld op 197 en van den veldwachter op 1921. Besloten werd bij de Boerenleenbank een geldleening aan te gaan van 5000. De ren te zal de eerste 10 jaar 3% bedragen, en daarna 4 Jaarlijks zal afgelost worden 250 aanvangende 1939. Het Rijk stelt voor steun B voor ieder daarvoor in aanmerking komende werkloo- ze ter beschikking 3.70, als de gemeente 2 bijdraagt. Besloten werd voor de 39 werkloozen het gevraagde bedrag beschik baar te stellen. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten tij dens de kermis enkele gedeelten straat aan den openbaren dienst te onttrekken. Van den penningmeester van het cen traal bestuur van de buurtvereenigingen was bericht ingekomen, dat van de toege stane 100 voor het gehouden schoolfeest nog over was ruim 11. Op voorstel van den heer D e P r e e werd besloten, dat dit bedrag door dat bestuur in kas gehou den mocht worden. Bij de rondvraag vroeg de heer Vink, of het reisgeld voor de werkloozen, die naar Duitschland vertrokken, ook door de gemeente betaald kon worden. De voor zitter antwoordde, dat aan hen, die het zelf niet kruinen betalen een voorschot kan verstrekt worden.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1