föwtrïttctule MIDDELBURGSCHE COURANT B MODERNE HOEDEN IN MARINE BLAUW EN WIT. (&GOESCHE COURANTE De volksstemming in Duitschland IATERIK De N. R. C. over de Zegam-zaak. BINNENLAND. Niet Sterk. In het geheele Rijk 99 pCt, in Oostenrijk 993U pCt. van het aantal stemmen met „ja" uitgebracht. KIJKT U? WIJ ETALEEREN! MIDDELBURG WEERBERICHT. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 85. TWEE BLADEN. MAANDAG 11 APRIL 1988. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. In het aan zijn eigenlijke requisitoir in de zaak-Vermeulen voorafgaande requisi- toirtje tegen de Middelburgsche Courant heeft de Officier van Justitie ons het vol gende ten laste gelegd: 1. Schuld, althans medeplichtigheid, aan het wekken van een publieke belangstel ling voor deze zaak, „die ver is uitgegaan boven hare proporties"; 2. Het terugbrengen, althans het wek ken van den schijn daarvan, der onderha vige zaak „tot een peuleschilletje"; 3- Het opnemen van „uitlatingen" welke er op wezen, dat ze kwamen „van den verdachte of de verdediging." Hoewel gehandicapt door den regel, waaraan ook wij ons thans zullen houden, dat de Nederlandsche pers niet schrijft over een rechtzaak, zoolang zij sub judice is, moeten wjj ons tegen hetgeen de Officier van Justitie ons ten laste legt, toch onmiddellijk te dezer plaatse verweren. Vooraf ga deze algemeene opmerking. Het goede Nederlandsche journalistieke gebruik, niet te schrijven over een recht zaak, zoolang deze nog aan het oordeel van den rechter onderworpen is, dient al dus verstaan te worden: dat de courant zich onthoudt van, al dan niet emotioneele beschouwingen, van het schrijven van waardeeringsoordee- 1 e n bevattende opstellen, welke, recht streeks dan wel door het vormen van een positief of negatief geladen pubKeke at mosfeer, den rechter in zijn overwegingen en zijn oordeelsvorming naar deze of gene zijde zouden kunnen beïnvloeden. Maar daarmede houdt het dan ook op. Er is geen sprake van, dat de publicatie van feiten, noch van, al dan niet „open bare", op den procesgang betrekking heb bende stukken, onder deze zelf opgelegde én algemeen-aanvaarde publica tie-onthouding mede zoude vallen! Integen deel, daartegen bestaat onder behoorlijke journalisten, bij ons weten, geenerlei be zwaar. Wat nu de punten der tenlastelegging zelf betreft: 1. Het is de taak eens nieuwsblads, be langwekkend nieuws te brengen aan zijn ^arnaar terecht uitziende lezers. Wij hebben dat in dit geval gedaan, en, voor zoover ons bewust, met inachtneming van de grens tusschen het streven naar goede nieuwsgaring en sensatiefabricage. Indien de door ons gepubliceerde feiten een bijzondere belangstelling hebben ge wekt, dan ligt dat niet aan de courant, die ze publiceerde, maar aan de feiten zelve. Het is trouwens, in meer algemeenen zin beschouwd, de vraag, of feiten in staat zijn een belangstelling te wekken die bo ven derzelver proporties uitgaat; zoo ja, dan zijn in elk geval deze feiten daarvooi zelfs aansprakelijk te stellen, niet het me dium waardoor ze slechts bekend gemaakt werden. 2. Het tweede punt schijnt ietwat in strijd met het eerste. Hoe kunnen wij in eenen een belangstelling wekken „ver bo ven de proporties" en wel door het schrij ven van een artikel „waarin de zaak tot een peuleschilletje wordt teruggebracht?" Maar: was dit laatste dan niettemin wel licht onze bedoeling? Hoezeer ons de vin gers jeuken: hier past een (tijdelijk) zwij gen. Quod licet Jovi, non licet bovi; moet de officier van justitie in zijn requisitoir ?l1.?1mwon(^en..van 2 ij n opvattingen doen blijken, w ij moeten hieromtrent voor- loopig, zwijgen. 3. Rest dus nog het derde punt. Hier moeten wij echter spreken. Men zou namelijk den indruk kunnen krijgen uit de samenvatting van dit deel van het geen de Officier van Justitie zeide, dat de verdachte, of diens raadsman, zich tot ons blad gewend had, teneinde het bewuste ar tikel opgenomen ïe krijgen en aldus ze keren invloed uit te oefenen. Dit nu, wij moeten het hier zonder eenig voorbehoud verklaren, is in geen enkel op zicht het geval geweest. Het initiatief is in dezen geheel van ons uitgegaan; wïj heb ben getracht, op zeker oogenblik, aan de weet te komen in welk stadium de zaak- Vermeulen zich bevond; wij zijn daarin, langs rechte wegen, geslaagd, en het re sultaat is geweest een sober, geheel op de authentieke stukken berustend, relaas van den feitelijken toestand op dat oogenblik. Misschien heeft dat de belangstelling on zer lezers gehad; dat heeft dan niet aan ons gelegen, althans niet aan onze wijze van voordracht, nog minder aan eenigerlei „uitlating" of opmerking of commentaar onzerzijds, want zoo iets zal men in geheel dat bericht vergeefs zoeken. Dat is alles. Tenslotte nog deze opmerking. tegfa °nsb lad gerichte stukje re quisitoir lijkt ons niet sterk. En ook niet geheel ter zake dienende. 1...D.e taa^ va" een officier van justitie lykt ons te zijn: steekhoudende tenlaste leggingen opstellen en scherpzinnige rake requisitoiren houden. Onze taak als nieuwsblad is: nieuws te brengen aan onze daarnaar dorstende le zers. Nieuws, hetwelk berust op goede in formatie, nieuws, hetwelk in overeenstem ming met de werkelijkheid is. Dat hebben wij in dit geval, meenen we, gedaan. Hééft dat niettemin e enige sensatie ver wektmen zoeke de oorzaak daarvan daar, waar zij ligt: bij de feiten. Niet bij de courant, die ze, sober slechts relateerde Perskroniek. Het Zondagochtendblad van de NieuWe Rotterdamsche Courant bevat een zeer uit voerig artikel van haar Zeeuwschen corres pondent over de Zegam-Imperial-zaak. Het vele hetwelk zich in dezen reeds af speelde, en hetwelk (o.a. in ons blad na tuurlijk) in uitvoerige verslagen en berich ten over jaren verspreid ligt, wordt hierin als volgt historisch overzien. „De gemeente Vlissingen en een aantal plattelandsgemeenten op Walcheren, wer den sedert 1880 van gas voorzien door de Imperial Continental Gas Association, die in het verleden in vele andere gemeenten hier te lande deze taak heeft verzorgd. Op 1 Juli 1935 liep de concessie voor Vlisisngen af, en de reeds in 1934 aangevangen onder handelingen tusschen het gemeentebestuur van Vlissingen en den Nederlandschen ver tegenwoordiger van de Imperial over de voorwaarden voor een nieuwe concessie, leidden niet tot een resultaat. Op advies van haren technischen adviseur, ir. Sissing, stelde Vlissingen zich toen in verbinding met de directie van de Ned.-Indische Gas maatschappij te Rotterdam. Deze onder handelingen hadden een zeer vlot verloop; de gemeenteraad hechtte zijn goedkeuring aan het plan tot stichting van een N.V., die de gaslevering aan Vlissingen en omstre ken zou behartigen, en waarvan Vlissingen en de Ned.-Indische Gasmaatschappij de aandeelhoudsters zouden zijn. De Imperial, die zich haar oude taak uiteraard niet gaarne door de nieuwe N.V. zag ontnemen, stelde pogingen in het werk om de N.V. de benoodigde goedkeuring van Ged. Staten te doen onthouden, en door een geheel nieuwe aanbieding ter tafel te brengen trachtte zij alsnog voor de conces sie in aanmerking te komen. Deze wending leidde evenwel tot een volkomen breuk tus schen Vlissingen en de Imperial. Daar Ged. Staten van oordeel waren, dat de nieuwe N.V. haar taak mettertijd tot ver buiten de stad Vlissingen zou vinden, achtten zij het beter, dat de provincie in de N.V. de plaats van Vlissingen overnam. Van de aandeelen, vertegenwoordigende een waarde van 800,000, trok de provincie de meerderheid, 3/5, tot zich, doch droeg er 25 van aan Vlis singen over. De Ned.-Indische Gas-maat- schappij nam voor 320.000 in het kapitaal deel. Voor het afstaan van haar plaats en bij wijze van tegemoetkoming in de winst derving, ontving Vlissingen 300.000. Na oprichting van de Zegam kwam de vraag aan de orde, hoe zij de gasvoor- ziening zou verzorgen. Er werd gedacht over het stichten van een geheel nieuwe fabriek, waarvoor Vlissingen in de nabij heid van het vliegveld terreinen beschik baar stelde. De Imperial, die, door het ver loren gaan van Vlissingen als afzetgebied, haar bedrijf uitsluitend voor de levering aan de buitengemeenten niet in gang kon houden (alleen aan retributie voor haar leidingen in gemeentegrond zou ze per jaar aan Vlissingen rond '23.000 hebben.moeten betalen), bood de Zegam haar fabriek te koop aan. Men werd het eens; voor 720,000 werd de Zegam eigenaresse van de installaties, waarmee van 1880 af de gas- voorziening was verzorgd. Gedurende de onderhandelingen met de Imperial kwam natuurlijk ook de over neming van het personeel ter sprake, en in verband daarmede de pensioenregeling voor dat personeel. Van de zijde der Imperial werd erop ge wezen, dat er tusschen haar en het perso neel ten aanzien van de pensionneering geen enkele regeling bestond. Als men den genen, die na 25 dienstjaren den 60-jarigen leeftijd bereikten, een regelmatige uitkee- ring placht te geven, dan was dat te be schouwen als een gunst. Het nieuwe bedrijf kon dus ten aanzien van de pensioenen van het personeel, dat gemiddeld 50 jaar telde, ook moeilijk eenige verplichting op zich nemen. Het personeel, dat altijd op een verzorgden ouden dag had gerekend, dreig de van de overneming der gasvoorziening de dupe te worden. Toen het personeel van de Imperial zijn ontslag-aanzegging had ontvangen, gingen de personeelbonden zich echter met de pensioenskwestie bemoeien, en behalve met de Zegam pleegden zij over leg met het gemeentebestuur van Vlissin gen, dat in de toekomst met toenemende armenzorg werd bedreigd. Hieruit vloeide een overeenkomst voort, waarbij de Zegam voor haar rekening nam een pensioen, overeenkomstig 2/3 van het aantal dienstja ren, dat het door haar over te nemen per soneel in dienst van de Imperial had door gebracht. Daar men tijdens de besprekingen over deze aangelegenheid, n.l. uit oude adverten ties, waarin de Imperial personeel had op geroepen, en uit een mededeeling van den vertegenwoordiger van deze maatschappij aan het gemeentebestuur van Vlissingen, den indruk kreeg, dat de Imperial met haar personeel wél een pensioen-regeling zou hebben gehad, verbond de Zegam aan het verkrijgen van haar pensioenregeling de voorwaarde, dat het personeel zijn voor malige werkgeefster voor het pensioen over dé jaren, in dienst van de Imperial doorge bracht, in rechten zou aanspreken. De leden van Provinciale Staten ken den deze voorwaarden, waar onder de in oprichting zijnde Zegam be reid was het nog niet pensioen-rijpe perso neel van de Imperial in dienst te nemen, en men kantte zich niet tegen het feit, dat het personeel voor het verwerven van een dienstverband en voor het verkrijgen van de boven omschreven pensioengarantie, als tegenprestatie zou trachten met alle ten dienste staande rechtelijke middelen de rechten te verkrijgen, waarop de rechts kundige adviseurs van de Zegam en van de Vriendelijkheid tegenover een min dere is een bewijs van beschaving. personeelbonden meenden, dat het aan spraak kon maken. Het lagere personee1 verklaarde zich be reid op kosten van de Zegam te procedee-' ren; de directeur van de fabriek kreeg van de Imperial direct een zoodanige toezeg ging dat hij aan de actie niet behoefde deel te nemen; de boekhouder weigerde te pro- cedeeren. Hij werd echter toch in het nieu we bedrijf opgenomen. Het personeel van de Zegam sprak de Imperial dus in rechten aan, voor den kan tonrechter te Middelburg zouden als ge volg hiervan eerlang 100 zaken dienen. Doch alvorens deze molen van het recht ging malen, legde de Raadsman der betrok kenen, denkende aan de moeilijkheden, die na eventueele toewijzing van de aanspra ken het verkrijgen van de gelden der in Engeland gevestigde maatschappij konden opleveren, beslag op de koopsom der fa briek. Later is dit bedrag door de Imperial vervangen door een borgstelling, groot '550,000 bij de Amsterdamsche Bank. De kantonrechter wees den rechtzóeken- dèn de vordering niet toe, en omdat de Imperial voor de rechtbank een proefpro ces, dat de kosten aanmerkelijk lager had gehouden, weigerde, moest ook de Middel burgsche rechtbank over circa 100 vrijwel gelijksoortige vorderingen beslissen. Toen ook deze instantie een vonnis had gewe zen, dat in het nadeel van het personeel uitviel, geraakte de Zegam wederom in het midden der Zeeuwsche belangstelling, en vooral toen bekend werd, dat van cassatie werd afgezien, en in het vonnis werd be rust, sloeg de fantasie naar alle kanten haar lange armen uit. Een lid van Ged. Staten zou gezegd heb ben, dat iemand die in zoo'n proces ge loofde, een hersenkronkel moest hebben; Ged. Staten zouden zich op sleeptouw laten nemen door den rechtskundigen adviseur, tevens commissaris der Zegam; de proce dure waarvan men te voren op de vingers kon nagaan, dat zij tot mislukking ge doemd was, zou tonnen gemeenschapsgeld verslonden hebben; het bestuur der Zegam zou zich niets gelegen laten aan het pro vinciale bestuurkortom: aan deze affaire zou een ware, zeer bedenkelijke gaslucht zitten." Na een uitvoerig onderzoek van de gan- sche, vrij ingewikkelde, .en door de geruch ten zeer verduisterde materie, dat in ver schillende richtingen heeft geleid, is de Zeeuwsche corr. van de „N. R. Crt." tot de conclusie gekomen, dat de Zegam-af- faire, van al haar omhulselen ontdaan, niet de verwachting wettigt, dat zij de bom zal doen barsten, waarop enkele groepen der bevolking thans in spanning zitten te wachten." „Tot de procedure, begonnen om het ge dupeerde personeel op zijn ouden dag zoo goed mogeljjk te kunnen verzorgen, en het de beschikking te geven over een bedrag, groot 550,000, is niet slechts op aanraden van den adviseur der Zegam en den raads man van de personeelbonden besloten, doch in den loop der procedure is daarvoor ook de instemming verkregen van twee erken de specialisten op het gebied van het ar beidsrecht, een hoogleeraar aan de han- delshoogeschool te Rotterdam, en een lec tor in het arbeidsrecht aan de Universi teit te Amsterdam. Het vonnis van den kantonrechter te Middelburg en dat van de Middelburgsche rechtbank hebben in de rechtskundige litteratuur sterk de aan dacht getrokken, en als we ons niet ver gissen, is er zelfs college over gegeven. Van cassatie werd afgezien, nadat het advies was ingewonnen van drie in den lande zeer bekende cassatiepleiters. Wat de onkosten der procedure betreft, waarover de wildste geruchten de ronde doen, deze bedragen in totaal 11,000. Tot een nieuwe procedure is be sloten, omdat een der inzake de cassatie geraadpleegde deskundigen erop heeft ge wezen, dat in de pensioenregeling, zooals die door de rechtbank is geduld, een nieu we mogelijkheid schuilt. Er zullen thans geen 100 processen aanhangig worden ge maakt, doch door middel van een proef- procedure zal het oordeel der bevoegde in stanties worden gevraagd. Den rechtskun digen adviseur van de Zegam zal voor de behandeling van deze zaak, als zij niet tot het beoogde resultaat leidt, geen honora rium verschuldigd zijn. Alvorens de nieuwe procedure aanhangig te maken, heeft men nagegaan, of de borg stelling der Imperial voor de eerste proce dure ook voor de tweede zou gelden. Het was wederom op advies van een drietal deskundigen, dat besloten werd de borg stelling niet vrij te geven. Op grond hier van heeft de Imperial thans van het per soneel der Zegam een schadevergoeding gevorderd van 19,000, zijnde de kosten van de bankprovisie voor het vérstrekken van de borgstelling, plus een ad 75,000, voortgekomen uit renteverlies. Het perso neel is bereid 19.00CT te betalen, mits- de verdere aanspraken, die de Imperial meent te hebben, niet in het geding zullen worden gebracht, en als de borgstelling ter beschik king blijft." Honderdjarige overleden. Gisteren is de oudste inwoonster van Hillegom, mevr. de wed. Ritschie-Kruymel, op ruim honderdjarigen leeftijd overleden. Het geheele Duitsche volk heeft giste ren gestemd over de vraag, of het goed vond, dat Oostenrijk bjj Duitschland was in gelijfd. In totaal werden uitgebracht 49.251.349 geldige stemmen. Hiervan stemden 48.799.269 of ruim 99 met „ja", 452.180 of 0.9 met „neen". In Oostenrijk alleen was de uitslag nog gunstiger dan die voor het geheele rijk: Van de 4.284.795 uitgebrachte stemmen in Oostenrijk stemden 4.273.884 of 99% met „ja". plaats- uitgebrachte on naam stemmen ja neen geldig Karinthië 239.504 238.772 407 325 Weenen 1.226.586 1.219.331 4.939 2.316 Burgenland 168.689 168.576 61 52 Tirol 214.403 212.851 1.218 334 Land Salzburg 155.333 154.642 458 233 Vorariberg 93.690 91.905 1.274 511 Graz 105.420 104.934 372 114 Neder Oostenrijk 988.755 986.196 1.453 1.106 Opper Oostenrijk 601.492 600.488 647 357 Stiermarken 623.287 621.400 831 396 De soldaten van het oude Oostenrijksche leger 53.960 53.872 66 22 De soldaten van het oude Oostenrijksche bondsleger brachten hun stem uit in af zonderlijke stembureaux. Radiorede van Hitier. Nadat gouwleider Bürckel te Weenen het resultaat van de volksstemming in Oostenrijk had medegedeeld, heeft de Führer te Berlijn een korte radiorede ge houden, waarin hij zeide een groote hoop te hebben gesteld op zijn vaderland, doch het resultaat van de volksstemming over trof nog zijn verwachtingen. Adolf Hitler is zeer gelukkig over het vertrouwen dat de Duitsche Oostenrijkers in hem hebben gesteld. Dit uur was het meest trotsche van zijn geheele leven en hij dankte de Oostenrijkers voor dit resultaat. Fakkeloptocht te Weenen. Na het bekend worden van het resul taat van de verkiezingen kende de vreug de in Weenen geen grenzen meer, meldt het D.N.B.. Een afdeeling politie trok met brandende fakkels naar het Konzerthaus, waar zij met duizenden, die zich achter 'de afdeeling hadden aangesloten, voorbij generaal Dalüge en gouwleider Bürckel defileerden. Steeds opnieuw klonk de kreet „Een volk, een rijk, een Führer." Fransche persstemmen. Naar aanleiding van de volksstemming in Duitschland schrijft Donnadieu in de „Epoque": Een volk is verdwenen zonder dat wij een vin verroerd hebben. Het evenwicht op het continent is totaal ge wijzigd. Indien wij den Duitschen stroom zich nog verder laten uitbreiden, zal er een dag komen, waarop wij zelf verzwolgen zullen worden. Laten alle volken, die be dreigd worden, zich van het gevaar bewust worden. Laten allen hun krachten aaneen sluiten. Het is misschien niet te laat. In de Petit Parisien schrijft Bourgues: Na het plebisciet is het een gebiedende plicht van alle volken, die door de Ger- maansche uitbreiding bedreigd worden, hun eigen krachten tot het uiterste op te voeren en zich aaneen te sluiten. Het zal thans gaan om het welzijn van Europa, dat nog vrij is. De Homme Libre (Thouvenin) schrijft: Wij dienen in de eerste plaats te begrijpen, dat het beste middel om Hitler in zijn ge vaarlijken opmarsch naar de verovering van Europa te stuiten, is, dat wij in staat zijn te zeggen „en nu is het genoeg", en dat men in het buitenland weet, dat 'wij in staat zouden zijn, onze verklaringen met daden te steunen. Britsche persstemmen. In een commentaar op den uitslag van de volksstemming in Duitschland en Oos tenrijk, wijst de Times er op, dat afgeschei den van de wijze waarop zij tot stand werd gebracht, de openbare meening in Enge land nooit iets tegen de -vereeniging van Duitschland en Oostenrijk gehad heeft, terwijl deze evenmin ook maar het gering ste beletsel voor Britsch-Duitsche toena dering is. De Daily Telegraph schrijft dat als een instrument voor het onthullen van het werkelijke standpunt der Oostenrijkers te genover hun annexatie de voklsstemming even zinloos was als een barometer, welke met de hand in plaats van met kwik werkt. De News Chronicle schrijft: Van veel grootere beteekenis dan de cijfers van de volksstemming die slechts laten zien hoe doeltreffend de massaproductie van de openbare meening in de nieuwe pro vincie van Duitschland georganiseerd was, was een rede, die Hi .Ier op den vooravond van de verkiezing te Weenen heeft ge houden, en waarin hij zeide door God ge leid te worden. De dictator, die gelooft goddelijke inspiratie te hebben, verliest het contact met de werkelijkheid. Het zijn de menschen in dezen gemoedstoestand, die steeds weer in de geschiedenis de gevaar lijkste verstoorders van den vrede zijn ge weest. IWtk onze etalage Groenmarktzijde (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind uit N. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog weer, iets zachter des nachts, overdag zelfde temperatuur. UKKEL: Zwakke of matige wind uit N.O. richtingen, vrij schoon weer, maar koel, plaatselijk nachtvorst. Di. 12 April. Zon op: 5 h 12; onder: 18 h 51. Licht op: 19 h 21. Maan op: 16 h 38; onder: 3 h 51. V.M. 14 April. Hoog- en Laag water te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Maandag 11 11.05 23.27 5.08 17.31 Dinsdag 12 12.01 6.03 18.17 Woensdag 13 0.16 12.47 6.48 19.00 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Maandag 11 0.11 12.46 6.05 18.42 Dinsdag 12 1.14 13.43 7.02 19.29 Woensdag 13 2.06 14.34 7.47 20.10 Voor onze defensie. Tot en met de laatste opgave van heden is in totaal aan vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie ontvangen 90.104. Bij de vereeniging voor nationale veilig heid is sinds de vorige opgave 648 binnen gekomen. In totaal heeft deze vereeniging in de laatste weken 9498 ontvangen. DE A.S. HERHALINGSOEFENINGEN. Bij beschikking van den minister van de fensie is ten aanzien van de a.s. herhalings oefeningen wijziging gebracht in de op komst van de dienstplichtigen van de lich tingen 1927 en 1928 vjm de regimenten gre nadiers en jagers, en van de regimenten in fanterie. Voor deze dienstplichtigen was de datum van opkomst aanvankelijk bepaald op 5 September. Thans is bepaald, dat zij voor de herhalingsoefeningen op 10 October on der de wapenen zullen moeten komen. INVAL IN N.S.B.-KRINGHUIS. Onder leiding van den commissaris, den heer C. M. van Veen, deed de politie te Hengelo Zaterdag een inval in het N.S.B.- kringhuis aan de Enschedestraat aldaar, In de etalage van dit pand een vroegere winkelzaak waren twee wasfiguren ge plaatst: een N.S.B.-er in uniform en een marechaussee. Het eerste vermeldde als bij schrift: „ik ben staatsgevaarlijk" en onder het andere stond: „ik ook". Het was duide lijk, dat hier op bepaalde recente gebeur tenissen, die ook in de Kamer weerklank hebben gevonden, werd gedoeld. De politie zag hierin een beleeediging van het open baar gezag en heeft de wasfiguren in be slag genomen. ALGEMEENE REGELEN ELECTRICITEITS V OORZIENIN G. De Tweede Kamer wil dat het ontwerp wordt ingetrokken. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer op de derde nota van wijzi gingen van het wetsontwerp algemeene re gelen ter zake van de electriciteitsvoorzie- ning. Daarin worden door zeer veel leden groote bezwaren tegen het wetsontwerp aangevoerd. Men hoopte algemeen, dat de regeering het maar in zal trekken en door een ander vervangen. Vele leden hoopten, dat het nieuwe wets ontwerp dan concreet en duidelijk zal zijn. Een van hun ernstigste bezwaren tegen het onderhavige ontwerp is, dat het, niet het minst na de derde nota van wijziging, uit gebreide bevoegdheden verleent, waarvan men niet kan overzien, welk gebruik er van zal worden gemaakt. Als onderwerpen, welke een regeling be hoeven, noemden zij de samenwerking tus schen de opwekkingsbedrijven en de distri butiebedrijven welke dit ontwerp niet in noemenswaardige mate aanroert, de keu ring van electriciteitsmateriaal en een ze ker toezicht van het centrale gezag, niet van de provinciën op de voorwaarden van levering van stroom door de eene gemeente naar de andere. BOERDERIJEN VERBRAND. Twaalf stuks vee in de vlammen omgekomen. Gisterochtend is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stallen, grenzende aan de groote boerderij van den landbou wer Zartting op het Bergje te Dedemsvaart. Met groote moeite slaagde men erin een gedeelte van het vee te redden, doch vijf koeien en zeven varkens kwamen in de vlammen om. Ook een hoeveelheid hooi en een aantal landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. In de boerderij van den heer W. Sanders te Oerle (N.B.) is brand ontstaan vermoedelijk door een de fect aan den schoorsteen. In een oogwenk stond de boerderij, die met stroo gedekt was in lichter laaie. Negen varkens, die niet meer konden worden los gelaten, von den den dood in de vlammen. De boerderij brandde geheel af. Een en ander was slechts laag verzekerd.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1