SCHUDT UW LEVER WAKKER De kwestie der marechaussee te Oss DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 8 APRIL 1938. N». 83. STATEN-GENERAAL. Het antwoord van den minister op de vragen van den heer Drop. DE BIJBEL EMAILLE (Vervolg van het verslag van gister). Bij zijn verdere uiteenzettingen inzake de gebeurtenissen te Oss bracht minister Goseling eerst de arrestatie tegen den fabrieksdirecteur Van Z. ter sprake. Die zaak heeft haar normaal verloop aldus spr. De verdachte is in arrest en er is niet aan gedacht, hem daaruit te ontslaan. Het vooronderzoek is reeds ver gevorderd. Spr. wees op lofwaardige activiteit der brigade ten deze. Doch ook is het niet zoo, dat zij alléén te prijzen is voor haar werk ten deze. Bv. had men zich evengoed tot de gemeente politie als tot de marechaussée kunnen wenden. De feiten in andere strafzaken hebben met deze strafzaak niets te maken. Deze staat geheel op zichzelve. Er bestaat tusschen deze zaak en andere zaken geen verband. Dit zeide spr. om de sfeer te zui veren. Spr. kwam dan tot de zaak van den aus- genaamden bankdirecteur, die makelaar is en bezorger van assurantiën. De aangehou dene werd Vervoerd in een zijspan van den marechaussee-motor, inplaats van in een auto, waarom hij gevraagd had. Op 19 Maart om 3 uur is de man gearresteerd, om 9 uur in verzekerde bewaring gesteld, om 4 uur had huiszoeking plaats. Doch de officier van justitie wist daar niets van. Wat de inbeslagneming betreft, heeft de wachtmeester der marechaussee op eigen gelegenheid gehandeld. Op 28 Maart is den verdachte beteekend dat hij niet verder zou worden vervolgd op grond van het voor onderzoek. Die zaak is afgeloopen. Spr. kwam verder tot twee zaken tegen Ossche burgers in geestelijken dienst. Daar omtrent zijn verschillende personen ge hoord, ook in de residentie. Doch een ver dachte is niet gehoord, omdat er geen ver dachte als zoodanig was. Van strafbare fei ten is niet gebleken. Wat spr. het meest getroffen had, was de manier waarop men destijds minderjari gen heeft meenen te moeten hooren, over dingen die zeven jaar geleden gebeurd zou den zijn. De kroongetuige had 18 veroor deelingen achter den rug, een berucht in dividu die zich blijkens rapporten op zede lijk gebied beestachtig gedragen heeft. Er is gesuggereerd dat op druk van hooger- hand het verhoor niet is doorgezet. Spr. kwam daartegen op, o.m. op grond van een brief van den officier van justitie van 29 Maart. Spr. had terdege begrepen, welke kiemen hierin zaten. Door valschen schijn wilde spr. zich niet van zijn plicht laten afbrengen juist in de sfeer van het moderne Europa. Men kan anders het wetboek van strafrecht en strafvordering wel wegbergen. Spr. critiseerde het optreden der mare chaussee in zaken, eigenlijk van civielen aard. Men moest de sfeer, zoo groeiend, voe len, en zich afvragen, of dat zoo door kan gaan. Spr. had zich geregeld laten voorlich ten om op de hoogte te blijven en zag zich genoopt, in overeenstemming met den pro cureur-generaal, te constateeren: die bri gade is op hol geslagen. Over plaatsing was in het belang van de men- schen zeiven. Hun chefs hebben in 's-Her- togenbosch van alle stukken kennis geno men. Inmiddels worden de maatregelen uit gevoerd. De nieuwe brigade zal met enkele dagen ook weer opsporingsbevoegdheid heb ben. Zooals het was, mocht het niet blijven. Spr. kwam dan tot een beantwoording meer speciaal der vragen van den heer Drop. 1. Niet wel is aan te nemen, dat interpel- lant onbekend zou zijn met de in min of meer sensationeelen vorm gestelde berich ten in de pers, waarbij, mede naar aanlei ding van een ernstige zedenzaak te Oss ten koste van den burgemeester van die ge meente en de plaatselijke politie de acti- viteit der koninklijke marechaussee over' matig werd geprezen, met nadruk werd ge- wezen op tegenstellingen tusschen beide soorten politie en het gezag van het hoofd van plaatselijke politie tegenover de in bij stand werkende rijkspolitie werd aangetast en ondermijnd. Deze campagne moet naar mijn oordeel mede ongunstig hebben ge werkt op de mentaliteit der marechaussee. 2. Gedurende het verloop van een achttal dagen zijn mij die methoden geleidelijk uit verbalen en rapporten bekend geworden. Onverwijld ingrijpen was te meer geboden, omdat de wijze, waarop het onderzoek in de zaak der jeugdwerkloozenzorg had plaats gevonden, den officier van justitie reeds had aanleiding gegeven om op 15 November 1937 de brigade Kon. marechaussee te ver DE DE STATENVERTALING EN NEDERLANDSE STAM door J. W. VAN SWIGCHEM 4). En daarbij bedenke men dan, dat vorm en inhoud één zijn. Wordt het ons niet duidelijk, dat duizen den in den lande intuïtief gevoelen aan dit Boek ook als literatuur genoeg te hebben, en dat voor hen naast dergelijke schoon heid alle andere woordkunst verbleekt? Direct of indirect wordt de beschavende invloed van de Bijbel, het vermogen om Zijn lezers, om een geheel volk te stempe len, door mannen van allerlei richting er kend. Vandaar de pogingen om weer kennis van de Bijbel bij te brengen waar die ge- e® *e loor gin. Van een ontstellend tekort, dat de betrokkenen wezenlijk schade doet, zou ook schrijver dezes uit de praktijk der hoofdacte-examens kunnen spreken. Ik wil daarvan hier geen staaltjes bijbrengen. Lie ver wijs ik u even op de omstandigheid, dat het vergeten van de Bijbel noodzakelijk be tekent: de band met het verleden van ons volk doorsnijden. Denk U even in, dat drie vierde van de Nederlandse Letterkunde als doorgroeid is van Bijbelse inhouden, steunt bieden onderzoeken in te stellen in zaken waarbij organen der gemeente Oss waren betrokken, hetgeen voor de brigade der ma rechaussee een ernstige waarschuwing moest zijn geweest. 3. Tot de bedoelde opdracht hebben,aan leiding gegeven de volgende feiten: a. Zaak v. d. H.: Opmaken van processen-verbaal t.a.v. fei ten, die reeds geruimen tijd zijn verjaard en waarvan de belangen zoo gering waren, dat, al ware de verjaringstermijn nog niet voltooid geweest, een opsporingsonderzoek niet opportuum was te acliten. Arrestatie en de wijze waarop zulks geschiedde. Huis zoeking en in beslagneming geheel archief op eigen gezag. De aan deze heele zaak ge geven ruchtbaarheid. b. Zaak opzichters-werkverschaffing: Ondanks mededeeling van het hoofd van politie van Oss, dat hem bij onderzoek ge bleken was, dat het hier geen strafbaar feit betrof, overgegaan tot arrestatie van twee jonge menschen, die hij voorgeleiding na 4 dagen door den off. van justitie werden in vrijheid gesteld. Indien van eenig strafbaar feit sprake zou zijn geweest, had dit geen hoogere waarde kunnen betreffen dan on geveer 10. Veel ruchtbaarj§eid, waardoor gemeentelijke gezagsdragers volkomen ten onrechte in een kwaad daglicht werden ge steld. c. Onrechtmatige arrestatie in een van den aanvang af als civiel-rechtelijk te on derkennen financieele kwestie, waarbij klaarblijkelijk de bedoeling heeft voorgeze ten door vrijheidsberooving pressie tot op lossing der kwestie in een bepaalde richting te beïnvloeden. d. Onderzoek tegen de beide geestelijken. In beide gevallen een uitvoerig onderzoek, terwijl vaststond, dat van een strafbaar feit geen sprake was. Verhoor van verschillen de minderjarigen. Een minderjarige, die eerder reeds had verklaard, dat met hem niets was voorgevallen, gehoord in het bij zijn van den aangever, die 18 strafvonnis sen tegen zich zag gewezen en ook bij de Kon. marechaussee als zeer ongunstig be kend stond. Ruchtbaarheid omtrent die za ken. e. Gegronde verdenking van mishande ling van een persoon, verdacht van over treding der vuurwapenwet, teneinde hem tot bekentenis te brengen. f. In verbalen in strijd met de waarheid, verklaren, op last of met medeweten van den off. van justitie te handelen. 4. Het* is mij bekend, dat de verhouding tusschen Kon. marechaussee en gemeente politie na in 1934 en 1935 aanvankelijk slecht te zijn geweest, aanzienlijk was ver beterd onder leiding van den 'vorigen opper wachtmeester en weder ernstig werd ver stoord sedert de herplaatsing in Oss van den tegenwoordigen brigadecommandant. Ver wacht mag worden, dat de goede verhou ding zal worden hersteld door den eerstge- noemden opperwachtmeester, die juist met het oog daarop wordt teruggeplaatst. 5. Een voorname taak van de versterkte brigade ligt in de beoefening mede der pre ventieve politie, het door haar gezag en waakzaamheid voorkomen van strafbare feiten. Het ware onjuist geweest de brigade daarvan te ontheffen. 6. De juistheid- van hetgeen in deze vraag wordt gesuggereerd kan ik in geen enkel opzicht erkennen. Daargelaten de vraag of de jonge opzichters der werkverschaffing, de overtreder der vuurwapenwet, de win kelier B. en zelfs de assurantiebezorger v. d. H. behooren tot „vooraanstaande krin gen" van Oss, die, zooals ook enkele bladen hebben geïnsinueerd, thans tegen de on derzoekingen der actieve marechaussee zou den moeten worden beschermd, merk ik op, dat ik geen onrechtmatig optreden duld ten aanzien van eenig persoon tot welken rang en stand deze ook mocht behooren. De door het optreden der Kon. marechaussee in het algemeen in gevaar gebrachte rechts zekerheid zal worden hersteld en versterkt, doordat door den betrokken korpschef in overleg met mijn ambtgenoot van defensie en mij het noodige ter vervanging van per soneel wordt verricht. De eer van het corps is niet aangetast. Dat voelt men ook in het corps, zooals spr. heeft ervaren. Spr. las een desbetreffend telegram van de eerste divisie die deze da gen jubileerde, voor. Evengoed als de weer macht, moet de politie een goed apparaat zijn in handen van de regeering. Anders is geen opbouwend werk mogelijk. Krachtige, evenwichtige gezagshandhaving erkent ook de rechten der burgers. Moge het onderling vertrouwen ten deze in het Nederlandsche volk nu hersteld zijn. De heer Drop repliceerde. Spr. vroeg zich af, of bepaalde feiten den minister eerst kort geleden bekend zijn geworden. Dit achtte spr. wel van belang. Er is blijkbaar in dit geval veel verkeerde schjjn gewekt. Spr. zou echter willen we ten, hoe de rapporten aan den minister zijn op Bijbelse voorstellingen, leeft uit het ge loof in de Bijbel, en we beseffen welk een invloed de Bijbel heeft gehad op de litera tuur, en welk een onherroepelijk verlies het zou zijn, als ons volk zijn Bijbel vergat. III. De invloed van de Bijbel op de taal. Sterk heeft de Bijbel ons dagelijks spre ken en schrijven beïnvloed. Meestal is de invloed zelfs van bekende boeken op de al gemene taal gering. Maar de aanhalingen uit de Bijbel zijn, vergelijkenderwijs gespro ken, talrijk als de sterren des hemels en het zand der zee. Ik zal de zaak maar niet te schools op vatten, niet te streng rubricéren, en links en rechts grijpen in bonte volgorde, wat voor de hand komt. Wie zegt: „ezel der ezels" drukt z'n superlatief op Bijbelse wij ze uit: Boek der Boeken, Heer der Heren. Toen dr. v. Vloten wilde wijzen op de slech te invloed van Multatuli, noemde hij zijn brochure: Onkruid onder de tarwe. De Ge- nestet dichtte: Benjamin-af, en een mooi gedicht van W. de Mérode heet: De Verlo ren Zoon. Hildebrand laat schipper Riet heuvel spreken van Egyptische duisternis in 't binnenste van de onderaardse schiet- blaasbalg, en de heer Wagestert zat graag naast een dochter Eva's, ook al was hij on tot stand gekomen. Zijn de gegevens Ver kregen op grond van overleg ook met an deren dan den procureur-generaal? Spr. vroeg dit omdat hem is medegedeeld dat er op 26 Maart j.l. een langdurige confe rentie is geweest tusschen den procureur- generaal en de marechaussee, en dat be paalde inwoners van Oss buiten vervolging zouden worden gesteld. Is er tegen de brï gade te Oss uitsluitend disciplinair opgetre den? Spr, had den indruk dat er strijd is met de locale organen die ook met de ma rechaussee hebben te maken. Spr. had den indruk dat de procureur-generaal een taak vervulde die hem organiek niet toekomt. De heer Wendelaar (lib.) stemde in met de afkeuring tegen hen die wantrou wen zaaien tegen den minister, justitie en politie. Om hun den wind uit de zeilen te nemen, had ook spr. zich een interpellatie voorgenomen. Spr. hoopte dat thans volko men recht is gedaan. Er zou bij de marechaussee in Oss een geest zijn ontstaan, dien de minister niet verder kan dulden. Staat dit volkomen vast? Zijn de dossiers niet eenzijdig en is hun inhoud door de betrokkenen erkend? Spr. achtte het verheugend, dat, al zijn er dingen gebeurd, die de minister niet vol komen kan dekken, de eer van het corps marechaussee onbevlekt is gebleven. De heer Rost van Tonningen (n.s.b.) zeide, dat de interpellatie volkomen aan spr's verwachting heeft beantwoord Tevoren heeft de minister de vragen van den heer Drop ontvangen om ze te kunnen beantwoorden. Spr. prees de onkreukbare plichtsbetrachting der marechaussee. Mi nister Goseling heeft haar het zwijgen op gelegd. Spr. beriep zich op art. 4 der grond wet. Spr. zei verder, dat de Marxisten zich in deze Kamer vroolijk hebben gemaakt over het lot van jonge meisjes. Spr. herin nerde aan een zoek geraakt dossier in de zaak-Van 't Sant. Spr. prees de marechaus- seé, die Oss zuiverde van Toon de Soep e.d. De heer Drop ging de marechaussee te lijf (daverende vroolijkheid). Spr. verzocht den voorzitter dit luidruchtige gezelschap tot de orde te roepen. De voorzitter hamerde Spr. critiseerde de herbenoeming van den burgemeester te Oss. De pers zou de mis drijven hebben opgeblazen. Integendeel heeft ze lang gezwegen. Nu men den be wusten bankier te Oss weer op vrije voeten heeft gesteld, maakt men de marechaussee een verwijt dat deze den man in een zij span heeft vervoerd. Hoe doet men anders wel met menschen die een dag hechtenis hebben te ondergaan? Wachtmeester De Gier is zelf een plichtsgetrouw katholiek. Nu neemt men hem kwalijk dat hij tegen een geestelijke optrad. Spr. critiseerde 's ministers houding jegens de brigade mare chaussee te Oss. De houding van den minis ter is een gevaar voor de rechtszekerheid. Wie deze wenscht, eischt het aftreden van den minister, van dit kabinet. Spr. protesteerde tegen de harteiooze wij ze waarop deze Kamer (de voorzitter ha mert) deze interpellatie behandelde. Zoo stellen regeering en parlement zich buiten het volk (applaus op de publieke tribune). De publieke tribune ontruimd- De Voorzitter gelastte, dat de pu blieke tribune zou worden ontruimd. Nadat dit geschied was, voerde de heer v. d. GoesvanNaters (s.d.) het woord Een geruchtmakende liquidatie als in de zaak-Röhm zou hier niet mogelijk zijn, al dus spr. Er is in Europa nog steeds een voedings bodem voor een verachtelijk anti-papisme. Het publiek wordt gesuggereerd dat een bepaalde groep ongestraft strafbare feiten zou mogen doen. Daartegen kwam spr. op. Misschien echter heeft de marechaussee wel juist aan allerlei geroddel den kop willen indrukken. Juist om de rechtszekerheid te bevorderen. Er worde nu toch in de toe komst onderscheid gemaakt. De heer Truijen (r.k.) was volkomen bevredigd door het antwoord van den mi nister. Dat in Oss toestanden bestonden, afkeurenswaard, wordt betreurd door spr. en de leden zijner partij. Doch daarom mo gen de r.k. staatspartij nog geen verwijten worden gemaakt. Zij wil voor de reinheid van zeden en gewoonten blijven waken. De geestelijkheid streeft er ook in Brabant naar, de jeugd, inzonderheid de vrouwelijke jeugd te beschermen. De herbenoeming van den burgemeester in Oss is geschied door een anderen dan dezen minister. Er is uit den aard der zaak reden geweest voor de herbenoeming. Spr. heeft sympathie voor het voortreffe lijke politiecorps, dat de marechaussee is, vooral door haar onafhankelijkheid van plaatselijke toestanden. Doch daaruit volgt niet, dat ze nooit fouten kan maken. Spr. prees den minister voor diens optreden, dat in deze zeer moeilijk was. Dat de zaak zooveel gerucht heeft ge maakt, is mede een gevolg van het feit, getrouwd en over de vijftig. Tante Sta- stok's meid sloeg haar evaatje in de schuinte op, en de heer Bruis werd van Pontius naar Pilatus gestuurd. Een roman uit onze dagen heetWie van u zon der zonde is't Aantal zangver enigingen dat Halleluja of Hosanna heet is legio. Men wordt niet meer zo oud als Methusalem, en leeft nergens op 't ogen blik in Abrahams schoot, men spreekt van een Jobstijding, een Babylonische spraak verwarring, 'n waar paradijs, een Nim rod, van een ongelovige Thomas, een Judas, een Salomo, een vurige Petrus, en wordt nog door heel Nederland verstaan. Een onvoldoende verontschuldiging is een vijgeblaadje; een snuggere vent weet wel waar Abram de mosterd haalt, wie 't goed heeft zit bij de vleespotten van Egyp te, al regent het er misschien geen manna uit den hemel. Niet alleen Simson's brui loftsgasten ploegden met eens anders kalf, en nóg doen velen wat goed is in him ogen. We zitten in de magere jaren en reikhalzen naar de vette, en de harde wet van oog om oog en tand om tand wordt bij de oorlog voering in Spanje weer terdege toegepast. Wie roept niet eens met de Prediker uit: IJdelheid der ijdelheden, en inzake lief dadigheid is 't nog steeds goed, dat de lin kerhand niet weet wat de rechter doet. Hoevelen hangen ook nu nog de profeten dat er een tweetal geestelijken bij betrok ken werd. De geestelijkheid valt hier te lande onder het gewone recht. Het is ern stig als op haar verdenking van onzedelijk heid rust. Doch het antwoord van den mi nister is volkomen bevredigend. Er is hier te lande geen kaste van personen, voor wie de justitie moet wijken. Dit blijkt weer uit het antwoord van den minister. Gestapo manieren blijven ons vreemd. We moeten waardeeren, dat ons land een rechtsstaat blijft. De heer Kersten (stk. ger.) zeide, dat de marechaussee in ons land als zeer be trouwbaar bekend staat. Er ging dan ook een schok door ons land wegens het ge beurde in Oss. De brigade Oss heeft zich de laatste jaren zeer verdienstelijk gemaakt. Ze is daarvoor koninklijk onderscheiden. Het gezag moet gehandhaafd worden. Maar men vergete niet de uiterst moeilijke positie van de marechaussee te Oss. Spr. vreesde echter dat we hier een eenzijdige voorlichting hebben gekregen. Spr. zeide dat over het geheel de marechaussee te Oss voor haar optreden lof verdient. Het gold roomsche priesters, en daarom is er inge grepen. Waar dient al die geheimzinnigheid voor? Het Nederlandsche volk heeft den in druk dat de roomsche minister van justitie roomsche priesters aan de marechaussee heeft onttrokken. Spr. zeide dat het kanon- nieke recht hier moet overheerschen over het gewone Nederlandsche recht. Dit is de diepgaande beteekenis van de zaak, voor zoover ze hier ter sprake komt. De bisschop zal beoordeelen of twee priesters schuldig zijn of niet, en daarom moeten plichtsge trouwe ambtenaren voor de roomsche kerk bukken en worden ze overgeplaatst. Spr. verzet zich tegen het onttrekken van Ne derlandsche burgers aan het Nederlandsche recht om hen te plaatsen onder 't roomsch- kanonnieke recht. De Voorzitter verzoekt den spr. zich te matigen. De heer Kersten komt op tegen de roomsche overheersching. Het geval te Oss moet ons volk de oogen opendoen. De briga de wordt uiteengeslagen. De kracht dezer mannen is gebroken. Wat thans te Oss is geschied, siert niet de Nederlandsche recht spraak. De heer Wijnkoop (comm.) wilde niet meedoen aan anti-katholiek drijven. Voor zooveel deze minister de werkelijkheid heeft weergegeven, staat vast, dat katholieke geestelijken in Nederland onder geen an der recht staan dan het gewone recht. Daar gaat het voor spr. om. Op de marechaussee rust geen vlek. Doch als er snel is opgetreden tegen menschen die verkeerd deden, dan is daartegen zelfs bij spr. geen bezwaar. Tegenover de fascisten is bewezen dat de democratie in Nederland zonder aanzien des persoons weet op te treden en blijft optre den. Het fascisme betrekt zijn propaganda uit het schandaal. De heer Joekes (v.d.) zeide dat de ge beurtenissen in het land groote belangstel ling, zelfs beroering hebben gewekt. De feiten nagaand, vroeg spr. of, als de mare chaussee optreedt tegen de onderwereld, zij haar gang mag gaan, doch of als het gaat tegen een bankier en geestelijken de minister ingrijpt. Het was deze vraag, welke in ons land zooveel beroering bracht. De uitvoerige inlichtingen van den minister nu stellen vast dat het gerechtelijk onder zoek tegen den directeur eener groote on derneming er buiten staat en dat dit voort gang heeft. Het optreden tegen den zgn. bankier had geen gevolgen en ook t.a.v. geestelijken is van strafvervolging geen sprake. Reeds is uit de verklaring van den mi nister gebleken, dat er voor een vervolging geen aanleiding bestaat. Dus is de verkla ring van den heer Kersten zeer te betreu ren, en praat deze over dingen, waarvan hy de beteekenis niet begrijpt. Het is bespottelijk, het voor te stellen als of het parlement en regeering tezamen niet op de kern der zaak zouden willen ingaan, zooals de heer Rost van Tonningen sugge reerde. De heer De Geer (c.h.) had uit de rede van den minister den indruk gekregen dat deze heeft gedaan wat hij naar eer en ge weten noodig achtte. Tegen de rede van den ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opge blazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is ver giftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75 (Ingez. Med.) heer Kersten moet spr. opkomen alsof bur gerlijk recht ondergeschikt werd gemaakt aan kanonniek recht, hier te lande. De heer Kersten heeft ten onrechte de goede trouw van den minister ter zijde geschoven en van de protestanten die de zijde van den minis ter kiezen. Dat de minister ten deze ge steund wordt uit coalitiebelang, kan alleen gedacht worden door iemand die spinrag in zijn hoofd heeft. Minister Goseling was erkentelijk degenen die in zijn goede trouw gelooven. De verschillende opmerkingen nagaande, zeide spr. o.m. dat er meer is geweest dan de zaak van den pastoor die maar geen ver dachte kon worden. Men heeft het gehad over een onderhoud ten parkette van den procureur-generaal op 26 Maart. Er is gesproken over de zwijgzaamheid der marechaussee. De procu reur-generaal noch de officier van justitie hebben ruchtbaarheid aan dit onderhoud gegeven. Wie dan wel? Spr. kan zich voor stellen dat de leden der brigade in andere omgeving beter op hun plaats zijn en dat ze eenigen tijd bij elkaar weg moeten. Wat het betoog van den heer Rost van Tonningen betreft, daar wilde spr. niet op ingaan. Als er een interpellatie is toege staan, is het gewoonte, van de vragen den minister in kennis te stellen. Aan de brigade is geen opsporings-be- voegdheid ontnomen, doch de uitoefening er van een paar dagen stopgezet. Waarom spr. ingreep en niet de procureur-generaal? Er is ruim overleg geweest. Ook met spr.'s ambtgenoot van defensie. Er was, wat de geestelijken in Oss betreft, geen aanleiding om strafbare feiten aan te nemen. In verband met den valschen schijn heeft spr. zijn verantwoordelijkheid zwaar gevoeld. Spr. heeft de rechtszekerheid ge handhaafd, die er moet zijn jegens iederen burger in Nederland. Zoolang het tegen woordige wetboek van strafrecht er is, wil spr. het handhaven jegens iederen burger in Nederland. Wat de zwijgplicht van de marechaussee betreft, ook over het verrichte goede werk is teveel gepraat. Aan de marechaussee is geen nieuwe plicht opgelegd, maar ze is aan een bestaande plicht herinnerd, in het eigen belang, daar ze een dienend orgaan is in het belang van den staat. Het besef daarvan is in ons staatsbestel noodig. De heer Rost van Tonningen (n.s. b.) repliceerende zeide dat de minister de dossiers voor de Kamer gesloten houdt en dat tegen de marechaussee werd opgetre den, toen er geestelijken in het geding kwa men. Spr. is niet bereid, de verklaring te aanvaarden dat er geen pressie op den be trokken wachtmeester is uitgeoefend. Spr. heeft andere inlichtingen en hoopt die later met bewijzen te staven, ook waar het gaat om het feit dat er minderjarige meisjes verkracht zijn. Hier is geen democratie en geen recht. De heer Kersten (stk. ger.) heeft niet de persoon van den priester aangetast en stelt beginsel tegen beginsel. Spr. was niet overtuigd dat de marechaussee zich zoo heeft misdragen dat er reden is voor maat regelen tegen haar. De beraadslagingen werden hierop geslo ten en de vergadering tot nader te bepalen dag verdaagd. FABRIEK TB DIEREN EDY emaille is 't duur zame emaille van Ne- derlandsch fabrikaat. Gegarar deerd vuur- p vast-giftvrij. mantel om of zeggen: Is dit niet het grote Babel, dat ik gebouwd heb? Nog telt Ne derland vele huismoeders die echte bedrij vige en dienende Martha's zijn, en in me nig leven speelt Mammon een grote rol. Soms wordt een jongen door z'n school makkers gejonast; misschien is hij wel de zondebok van de hele klas, of krijgt hij van alles de schuld en valt dus steeds het lot op Jona; menig dichter van de ze tijd hangt met z'n 30e jaar blijkbaar de lier aan de wilgen. De geridderde held uit De Genestet's St. Nicolaasavond vindt, dat de would-be ver loofde van z'n lieve dochter de oude Adam nu maar eens af moet leggen; maar deze is nog verre van 't beloofde Land! Het geslacht der profeten die brood eten is ook nu niet uitgestorven zo ook zijn zeer talrijk zij, die het gouden kalf aan bidden schoolmeesters ploegen nog steeds op rots'ën wat een mens zaait zal hij ook maaien; en een vreemdeling die zich hier vrijelijk wil bewegen is helaas nog vaak aan de heidenen overge leverd, dan vallen hem te laat de schellen van de ogen en giet hij de fiolen van z'n toorn over de Nederlandse straatjeugd uit. Nog zijn er mensen als gepleisterde graven (Ingez. Med.) en wie 't helemaal niet snapt snapt er geen tittel of jota van. Wellicht hebt u thuis in een vaas nog gedroogde Judaspenning; en straks gaat uw vrouw het huis weer met bezemen keren. Menigeen ervaart, dat een profeet in zijn vader land niet geëerd is en doet maar 't best, daarover geen jeremiades aan te heffen. Niemand wordt graag een echte Farizeeër genoemd, en e e n goede buur is beter dan een verre vriend. Soms moet men een zot wèl, soms niet naar z'n d w a a s- heid antwoorden; en na lang op twee gedachten gehinkt te hebben, eet menigeen van een verboden vrucht. Kleine kinderen spelen met een ark van Noach en wie zichzelven verhoogt zal vernederd worden, zoals ook menigmaal een die een kuil graaft voor een ander, er zelf in valt. De betekenis van deze en nog zo veel meer uitdrukkingen, aan de Statenbijbel ontleend, moet men niet onderschatten. (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 9