Geen Fascisme KOFFIE HAG KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. KERK EN SCHOOL. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRUDAG 8 APRIL 1938. No. 83. VLISSINGEN. WALCHEREN. JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN. ZUIDBEVELAND NOQRDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. I 1g- - Engeland en Italië. De berichten over de besprekingen, die nu sinds enkele weken geregeld gevoerd wor den tusschen lord Perth, den Engelschen ambassadeur te Rome, en graaf Ciano, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, luiden nogal opgeruimd. Men weet, dat deze besprekingen niets minder be oogen dan al de geschillen, welke de laatste jaren de betrekkingen tusschen Engeland en Italië hebben geschaad, bij te leggen en de betrekkelijk hartelijke verstandhouding, welke voor den oorlog in Abessynië be stond, te herstellen. Lord Perth is, voordat hij de pourparlers met Ciano begon, een weekje te Londen geweest, om instructies van Chamberlain en Halifax in ontvangst te nemen. Hij wist dus nauwkeurig, hoever hij kan gaan; anders gezegd: wat de staats lieden, die momenteel Engeland's buiten landsche politiek bepalen, bereid zijn den Duce te bieden voor de offers, welke ze van hem verlangen. Die offers, door Mussolini te brengen zijn in hoofdzaak de volgende: hij moet zijn po litieke handen van Spanje afnemen, zoodra de burgeroorlog ten einde is; hij moei op houden met het opruien van de Arabische wereld; hij moet de groote hoeveelheid troe pen, welke hij de laatste jaren naar de Ita- liaansche kolonie Libye liet transportee ren (Libye grenst aan Egypte!) terugtrek ken; hij moet beloven en tot een derge lijke belofte is Engeland evenzeer bereid geen nieuwe strategische versterkingen in of langs de Middellandsche en Roode Zee te zullen aanleggen, zonder eerst overleg te plegen. Als tegenprestatie zal Engeland dan le. de verovering van Abessynië erkennen (en in verband daarmee ook zekere stappen te Genève doen); 2e. opnieuw verklaren, dat de scheepvaart door het Suez-kanaal ten allen tijde (dus ook in tijd van oorlog) vrij zal zijn; 3e. toestemmen in een nauwkeurige afbakening van de grenzen tusschen Abes synië en het naburig Britsch koloniaal grondgebied. Italië moet dus bij de onderhavige onder handelingen het meest offeren. Maar daar heeft Mussolini het dan ook naar gemaakt, zou men kunnen zeggen. Wat Chamberlain en Halifax van hem eischen, is op de keper beschouwd niet meer dan de liquidatie van een politiek, door welke Engeland zich in het hart zijner belangen bedreigd moest gaan voelen. Zoo beschouwd kan het offer den Duce eigenlijk moeilijk zwaar vallen, vooropgezet tenminste, dat het hem niet zou zijn begonnen om een gedeeltelijke ver nietiging van Engeland's wereldmacht. En hier zijn we bij het punt, waar alles om draait. Elke overeenkomst tusschen Enge land en Italië zal nutteloos blijken, indien Mqssolini's geheime politieke oogmerken onverbrekelijk verbonden zouden zijn aan op zijn minst een belangrijke inperking van den Britschen invloed. Zooiets zal Londen zich nimmer goedschiks laten welgevallen. Ten tijde van den Abessijnschen joorlog heeft John Buil het verlangen gekend Italië neer te slaan. Als Frankrijk gewild had, zou het er van gekomen zijn ook. Musso lini is toen door het oog van den naald ge kropen. Engeland schijnt nu bereid; zich bij de uitbreiding der Italiaansche macht, gevolg van de verovering van Abes synië, neer te leggen. Maar daarmee moet het dan ook uit zijn. Zou Mussolini op den ingeslagen weg voortgaan, dan zou hij er niet aan kunnen ontkomen, vitale Engel- sche belangen aan te tasten, en dat gedoogt Engeland niet. Men zou het zoo kunnen zien: de Middel landsche en de Roode Zee worden thans door Engeland en Italië gezamenlijk be- heerscht.Voor beide landen staan hier le vensbelangen op het spel. Geen van beide zal het gelukken veel verandering in het „evenwicht" te brengen, tenzij ten koste van een oorlog. Indien ze nu eerlijk den sta tus quo willen handhaven, zullen de geva ren, die hier dreigen spoedig zijn bezworen. Minister Eden dacht niet anders over het probleem. Hij wilde echter een bewijs van goede gezindheid van Mussolini, alvorens besprekingen aan te vangen. Zulks, omdat de Duce feitelijk reeds herhaalde malen zjjn woord had geschonden. Eden moest af treden, omdat Chamberlain en de meeste ministers van het kabinet er den laatsten tijd anders over dachten. Chamberlain en Halifax toetsen thans hun opvatting aan de praktijk. Het totstandkomen van een over eenkomst op zichzelf zal echter niet kun nen bewijzen, dat zij gelijk hadden. Eerst als Mussolini de verlangde offers brengt, o.a. de Italiaansche troepen volledig van het Sp'aansche grondgebied terugtrekt, zoo dra de burgeroorlog ten einde is, zal aan 't licht kunnen komen, of zij het bij het rechte eind hadden, dan wel, of aan Eden's wan trouwen meer realitietsbesef ten grondslag lag. XI. RIJKSPERSONEEL EN DE NATIONALE FEESTDAGEN. De Centrale van vereenigmgen van Per soneel in 's Rijks dienst heeft dezer dagen op haar verzoekschrift, bericht ontvangen dat de ministerraad de volgende regeling heeft getroffen voor de departementen en de daaronder ressorteerende diensten, be drijven en instellingen. Aan rijkspersoneel, dat in verband met zijn werking niet kan deelen in het voor recht van vrij van dienst op een nationa- len feestdag, zal op een anderen dag vrij van dienst worden verleend. Vergoeding in geld voor het gemis van erSt op een nationalen feestdag dient er achterwege te blijven. On^d^'r-6 bijdra£en voor de defensie. vriiwiuitpT?. van verantwoording van de do dofor ^dragen voor versterking van f 9 in °-m- voor een Sift van ten' van f torn Middelburg en twee £if" fpt pp 0ntvangen werd in totaal tot en met gisteren 88.013. i ,c'e vereeniging voor nationale veilig heid is sinds de laatste opgave -79 bin- gekomen. In totaal heeft deze vereeni ging in de laatste weken 8677 ontvangen. G »w* Wat het doel betreft dat de N.S.B. zich blijkens het slot van het schrijven van den Zeeuwschen N.S.B.-er voorstelt te berei ken, ik geloof dat het overgroote deel der Nederlandsche bevolking het daarmede eens zal zijn. Blijft dus slechts het ver schil van inzicht omtrent den te volgen weg en inderdaad hier zijn groote ver schillen. De weg van het liberalisme opvoeding van den mensch tot zelfverloochening en zelftucht is zulk een lange weg; zegt N.S.B.-er. Inderdaad zij is erg lang, zij is al zoo lang als de ontwikkelings-geschie- denis der menschheid en een einde is niet te zien. Maar toch is zij mijnsinziens de eenige die blijvende resultaten geeft. De weg die N.S.B.-er aangeeft de weg van een „beetje dwang" moge misschien schijnbaar sneller naar het doel voeren; het resultaat is toch slechts schijn. Want een staatsvorm die haar fundament niet vind in de diepste levensovertuiging van het meerendeel der onderdanen kan niet blijven bestaan. Immers de dwang wordt dan als een belemmering gevoeld en prik kelt tot verzet. Instede van een afnemend beetje dwang" zooals N.S.B.-er blijkbaar verwacht is dus voor iedere dictatuur, teneinde zich te kunnen handhaven toe nemende dwang noodig; hetgeen ook in de praktijk blijkt. En wat nu de „vriend jes-politiek" betreft, waarvan de aan de macht zijnde politieke partijen zich maar al te vaak bezondigen? Gelooft N.S.B.-er nu werkelijk dat een dictatuur daartegen een betere waarborg biedt dan de demo cratisch regeeringsvormDat dan werkelijk ieder steeds de rechte plaats zal komen? Een dictatuur biedt aan den .leider" en allen die hem terzijde staan veel grooter mogelijkheid tot vriendenbevoordeeling dan welke andere regeeringsvorm ook. Immers het uitoefenen van kritiek in het openbaar is hier uitgesloten. Wie daartoe den moed heeft wordt „een kankeraar", met als gevolg een herstellingskuur volgens krach tig recept. En er is in een goed Hollandsch spreekwoord dat zegt dat de gelegenheid den dief maakt. N.S.B.-er wijst dan nog op de vele vrij heden die ons volk al heeft ingeboet en noemt als voorbeeld de beperkende be palingen des Zondags op verkeers- en sportgebied. En hij ontzegt daaraan alge meen belang. Maar zou door de voorstan ders van die maatregelen de „kerstening" van ons volk desnoods met wat dwang niet evenzeer als een algemeen belang gezien worden, als door den N.S.B.-ers het één worden der natie onder één leider? Dat zij op de niet overtuigenden vaak erg prikkelend werken, is slechts een bewijs te meer voor hetgeen ik hierboven aan voerde. Komend tot een conclusie en antwoord op de vraag: „Waarom onder geen beding facisme in Nederland'" moet deze luiden: Omdat het facisme eischt het offer van het kostelijkste wat de mensch bezit de eigen persoonlijkheid en een vrij volk wil maken tot een volk van slaven, zon der hiertegenover eenige waarborgen te kunnen stellen van een blijvende vooruit gang noch in moreel, noch in materieel opzicht. De stemming voor leden van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden is bepaald op Woens dag 4 Mei. Zooals Woensdag gemeld zijn candidaat de heeren A. de Bart en H. B. A. van Hal, beide te Vlissingen. EEN HONDERDJARIGE. Zaterdag zal Middelburg een honderdja rige hebben. Wij doelen daarbij niet op een der inwoners, maar op een der meest be kende zaken in Zeeland, die der firma D. de Jager Jr. in de Langedelft. Het was op 9 April 1838, dat de zoon van den oppercommies van den Polder Wal cheren en eigenaar van een zaak in krame- rijen enz. Dankert de Jager, op de Markt een ijzerwarenwinkel opende. Het was Dan kert de Jager jr. en de winkel werd ge vestigd in het pand waar thans de melk- salon de „Nieuwe Landbouw" is en vele oudere stadgenooten zullen evenals schrij ver zich de zaak daar goed herinneren. Toen werd hij echter gedreven door den heer Willem Dankert de Jager, die de zaak in 1899 verkocht aan den tegenwoor- digen eigenaar, den heer H. J. Kruijder. Deze heeft de zaak, die nog steeds bekend staat als D. de Jager Jr's Ijzerhandel, in 1905 verplaatst naar de Langedelft, waar tot dien de ook bij velen nog in herinne-1 ring voort levende Meubelfabriek der fir ma Neelmeijer gevestigd was. Toch was ook daar de ruimte niet voldoende en in 1913 had de eerste groote verbouwing plaats, na 15 jaar nml. in 1928 gevolgd door een geheele interne verbetering. Deze zou niet lang meer dienst doen, want zoo als nog versch in het geheugen ligt was het magazijn van De Jager een der ern stigst getroffen zaken van den grooten brand op 7 December 1929. Alleen de ach terste magazijnen bleven ten deele behou den en het was 20 Maart 1931 eer, nadat men tijdelijk de zaak in een pand aan de Gortstraat had voortgezet, alles weer her bouwd en tevens overeenkomstig de eischen des tijds ingericht, in gebruik kon worden genomen. De heer Kruijder Sr. wordt reeds sedert 1904 terzijde gestaan door zijn zwa ger, den heer E. E. Klüppelberg als procu ratiehouder terwijl sedert verschillende ja ren ook de beide zoons de heeren E. en C. A. C. Kruijder in de zaak hun krachten ge ven. Thans zijn zij nog procuratiehouders, doch binnenkort zullen zij als firmant tot de zaak toetreden. Moge de heer H. J. Kruijder reeds 39 jaar de zaak beheeren, hij wordt overtrof fen door den boekhouder, den heer R. H. H. Siegers, die nog onder den heer W. D. de Jager werkte en zjjn veertig jarig jubileum reeds een paar jaar achter de rug heeft. Het zal de jubileerende zaak zeker niet aan belangstelling ontbreken. NEDERLANDSCHE MILITAIRE BOND. In de jaarvergadering van de afdeeling Middelburg van den Nederlandschen Mili tairen Bond die o.m. het Militair Te huis in de Nieuwstraat in stand houdt bracht de secretaris, mr. J. I. van Door- ninck, die het secretariaat van ds. J. W. Dippel heeft overgenomen, het jaarverslag over 1937 uit, waarin ook dat van den pen ningmeester, den heer J. Terpstra is opge nomen. Aan het verslag ontleenen wij, dat het bezoekcijfer 12911 of nagenoeg 40 per avond was, wat tegen 7841 in 1936, wel veelzeggend is en beteekent, dat een be langrijk aantal leerlingen der S.D.O.A. hier zoeken, wat zij op straat en in andere ge legenheden missen, en, naar het bestuur hoopt, ook vinden, wat zij zoeken. Aan de Tehuisouders is het niet in de laatste plaats te danken, dat zoovelen geregeld hun schreden Tehuiswaarts richten. Met vol doening kan worden gewaagd van de voor treffelijke verhouding tusschen het militair gezag en het Tehuis met zijn bestuur. Nau we banden bestaan er ook met Pro Rege, burger eït militair. De gebreken, die het gebouw vertoont en waarin niet wel kan worden voorzien, zijn bekend en totnogtoe verdragen, daar het niet anders kon. On overkomelijke moeilijkheden evenwel staan te wachten, wanneer de a.s. uitbreiding der S.D.O.A. haar beslag heeft gekregen. Reeds eenigen tijd ziet het bestuur om naar een ander gebouw, doch is er hoewel het op allen steun van het Hoofdbestuur te dezen zal mogen rekenen tot zijn leedwezen er nog niet in geslaagd, iets te vinden, dat qua ligging en indeeling, na eventueele verbouwing, voor het beoogde doel in aan merking komt. De geldmiddelen der afdeeling blijven nauwlettende zorg vereischen. Het tekort steeg van 4.95 tot 51.81. De vergadering herkoos de aftredende bestuursleden de heeren mr. H. F. Lants- heer, ds. J. W. Dippel en G. W. Graafhuis. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gistermiddag is onder voorzitterschap van ds. M. van Empel de algemeene verga ring gehouden van de vereeniging Open bare leeszaal en Bibliotheek. Het verslag van den secretaris, waarop wij nader hopen terug te komen, vermeldt het vijf en twintigjarig bestaan der ver eeniging, dat herdacht werd tegelijk met het in gebruik nemen in September van de geheel verbouwde leeszaal. Dat door die verbouwing de inrichting twee en een halve maand gesloten geweest was, zal welfde oorzaak zijn van het feit, dat het aantal bezoekers evenals dat der uitgeleende boe ken aanmerkelijk minder was dan in 1936. Het ledental bleef ongeveer gelijk. De re kening over 1937 wijst aan een batig saldo van f 34 bij een ontvangst van f 6910. De begrooting voor 1938 heeft een eindcijfer in ontvangst en uitgaaf van 6991. Mr. Th. Portheine, mr. B. D. H. Tellegen en dr. L. Weijl werden herkozen en in de nog al tijd niet vervulde plaats van wijlen mej. A. Ogterop werd gekozen mej. C. P. van der Harst. COMMISSIE VAN TOEZICHT MIDDELBAAR ONDERWIJS. Met terugneming van het eerder gedane en ook vermelde voorstel, bieden B. en W. den Raad een nader voorstel aan tot uit breiding van de Commissie van toezicht op het M.O. In art. 1 der verordening wordt het aan tal van zes leden vervangen door 8. Art. 3 wordt gelezen als volgt: De leden der Com missie worden voor 8 jaren benoemd en zijn bij aftreding dadelijk herkiesbaar. Zes van hen worden door den gemeenteraad, de twee anderen door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden benoemd. VERHURING GEMEENTEGROND. In December werd door den Raad onge veer 6000 m2 gemeentegrond aan den Vlis- singschen Singel voor 3 jaren en tegen f 40 per jaar verhuurd aan N. Davidse alhier, zulks met ingang van 1 Jan. Thans heeft Davidse verzocht van de huur ontslagen te mogen worden, aangezien hij naar Sint- Laurens verhuisd was, alwaar hij een be drijfje gevestigd had. B. en W. gaven hem te kennen daartoe niet bereid te zijn, doch wel een toestemming tot onderverhuring te willen bevorderen en dan het huurtijd- vak van 3 tot 2 jaren willen zien terugge bracht, waardoor de nieuwe Pachtwet niet op de verhuring zal toepasselijk wezen. Da vidse heeft zich met een en ander vereenigd evenals de Commissie van bijstand voor Gemeente-werken enz. B. en W. stellen den Raad voor in dien geest te besluiten en o.a. te bepalen, dat de huurder alleen na verkregen toestemming van B. en W. zal mogen onderverhuren en hij geenerlei bouwsel op het gehuurde mag stellen. De minister van defensie heeft aan Jacobus Abraham Ingelse vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap geweigerd. Nationaal Jubileum 1938. Aan de namen van hen, die inlichtingen verstrekken over de Zeeuwsche deelname aan de Nationale Huldebetooging op 6 September a.s. te Amsterdam, moet nog worden toegevoegd die van den heer F. G. Lemmers te Vlissingen. Mutaties personeel Loodswezen. Met ingang van 16 April a.s. wordt de machinedrijver D. de Boer overgeplaatst naar Maassluis; de le stoker J. C. Ripke benoemd tot machinedrijver en de 2e sto ker F. v. d. Dood bevorderd tot le stoker. En met een gecompliceerde been breuk in het ziekenhuis opgeno men. SEROOSKERKE. Hedenmorgen te kwart over acht heeft onder deze gemeente een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een jongen uit Domburg, L. M., leerling van de Ambachtsschool te Middelburg, die zich per fiets naar Middelburg begaf, werd van achteren aangereden door een personen auto bestuurd door mej. dr. H. E. A. V., leerares aan de R.H.B.S. te Middelburg en wonende te Oostkapelle. De aanrijding vond plaats vlak bij het punt, waar de weg naar Vere op den weg naar Middelburg uitkomt. De jongen werd enkele meters meegesleurd en bleef, krimpend van pijn liggen. Hij bleek een gecompliceerde been breuk te hebben opgeloopen en is per zie kenauto naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. De gemeente-politie van Serooskerke stelt een onderzoek naar de zaak in. IERSEKE. Donderdag is alhier met een lading oesters uit Frankrijk gearriveerd het motorzeeschip „Primus" van Gronin gen. Het schip is 6 dagen onder weg ge weest met ongeveer 8.000.000 oesters, ge laden gedeeltelijk in Arkacon en de rest in Morbikan. Ze zijn allen voor de firma Verweijs bestemd. IERSEKE. De mosselverzending zal dit jaar van 17 April tot 29 Mei stop gezet worden. Het Centraal Verkoopkantoor zal alle in- en verkoop staken, zoowel naar België als naar Frankrijk. Het te Amsterdam gezonken mossel vaartuig YE 37 schipper P. P. Dij kwel is door een lichter van de stad Amsterdam gelicht en voorloopig gedicht. Na toestem ming der inspectie heeft het vaartuig op eigen kracht de reis naar Ierseke volbracht en is op de werf gesleept voor reparatie. Men schat de schade op ruim 1000 zonder de lading. KRUININGEN. Donderdagavond werd in hotel „De Korenbeurs" een propaganda- avond gegeven voor de Ver. voor Luchtbe scherming afdeeling „Kruiningen". Uilge- noodigd waren N.V. Oxygenium Mij. uit Schiedam die twee films vertoonde. Voor de pauze één over een luchtbeschermings oefening in Vlaardingen en de andere, die meer de werkelijkheid benaderde in Duitschland. Ook werden nog gasmaskers en de werking van zuurstof-apparaten ge demonstreerd. Een en ander werd met groote belangstelling gevolgd. Er waren 120 personen aanwezig, waarvan zich 38 als lid van de afdeeling der vereeniging van Luchtbescherming op gaven. NISSE. Eenige winkeliers alhier hebben bij den gemeenteveldwachter aangifte ge daan, dat zij door een onbekenden man in de maand Maart jl. op verschillende data zijn opgelicht. Hij gaf telkens een valscher. naam op en noemde verschillende plaatsen waar hij werkzaam was. Hij kocht bij ze ven winkeliers voor kleine bedragen goe deren en zeide die den anderen dag te zul len betalen, aangezien hij nu geen geld bij zich had. De gemeenteveldwachter wisi uit het opgegeven signalement den dader, een zekeren A. A., wonende te Borsele, op te sporen. Bij verhoor legde hij een volledige bekentenis af. SCHORE. Deze week werd weer een vijf tig-tal arbeiders bij de spoorwegwerken ontslag' aangezegd, thans is ongeveer nog een gelijk aantal aan het werk gebleven waaruit bljjkt dat het werk binnen afzien- baren tijd zal geëindigd zijn. Van de nieuwe spoorbrug wordt reeds uit een richting, door treinen, voor vervoer van benoodigde materialen, rails etc, gebruik gemaakt. KOLIJNSPLAAT. De heer A. van der Wal, hoofd van de bijzondere school, heeft een Chr. kinderkoor opgericht, waartoe 40 kinderen zijn toegetreden. De vereeniging draagt den naam: „Beatrix". De oefenin gen hebben eenmaal per week plaats. AARDENBURG. De afdeeling Aarden burg van het Wit-Gele-Kruis heeft in zijn gebouw gelegen naast de R.K. Pastorie, voorgelicht door en onder deskundige lei ding een consultatie bureau voor zuigelin gen doen inrichten. Tevens is er een ma gazijn ingericht waar de materialen prac- tisch en overzichtelijk geborgen zijn. Gis termiddag is de inrichting geopend. OOSTBURG. Woensdagavond had in de „Stadsherberg" de jaarliiksche algemeene vergadering plaats der vereeniging „het Groene Kruis". Met het bestuur waren 28 leden tegenwoordig. De voorzitter, de heer P. de Hullu Hz., deelde mede dat bericht ingekomen was van den secretaris, den lir. J. Risseeuw-Mazure, dat deze ontslag nam als bestuurslid-secretaris. De voorzitter drukte hierover zijn spijt uit en wijdde eenige woorden van groote waardeering aan het adres van den heer Risseeüw, die, wegens familieomstandigheden niet aan wezig kon zijn. De vereeniging telt thans 421 leden, het geen eenige toename beteekent, nadat door verhooging der contributie, twee jaar gele den, verschillende leden waren afgevallen. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester den heer J. Mijs, bleek, dat was uitgegeven 2325 en ontvangen 2198, zoodat een nadeelig saldo ontstaan was; evenwel was geen rekening gehouden met nog niet Ontvangen rente van de post spaarbank. De wijkzuster legde in 1937 in totaal 3353 bezoeken af. De voorzitter deelde mede, met het oog op zijn gezondheid, ontslag te moeten ne men als bestuurslid en stelde aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden; waartoe benoemd werden de heeren P. A. van der Plas en M. I. Hoste met ieder 15 stemmen; voorts waren uitgebracht 10 stemmen op den heer A. J. S. van Dam, 7 op den heer J. Germing en 1 tot 3 stem men op eenige andere heeren. De vergadering keurde goed de stappen, die in overleg met besturen der zusteraf- deelingen, reeds gedaan waren om te ko men tot oprichting van een bakercursus. De heer Mjjs sprak eenige woorden van dank en waardeering aan het adres van den scheidenden voorzitter, waarvoor deze dank bracht en tevens de gelegenheid waar nam eenige woorden van lof te wijden aan het werk van de zuster en te herinneren Wamttcï dapelaoskeid en koo§e Uoeddhuk fuut waalt- icfummde dkm (aden kaften, ffifii! i (Ingez. Meü i aan de prettige samenwerking in de afge- loopen jaren met het overige bestuur om te eindigen met de beste wenschen voor dé vereeniging. OOSTBURG. Woensdagavond had in ho tel „de Vuijst" alhier een vergadering plaats der vereeniging van oud-leerlingen van tuinbouwcurussen in W.-Z. Vlaanderen, waarbjj o.m. tegenwoordig waren de hee ren van Overtveld, tuinbouwonderwijzer en Hollebrand, vakonderwijzer. Tot afgevaar digde naar het P.C. werden benoemd de heeren Hollebrand voornoemd en J. H. de Bruijne, secretaris der afdeeling. Bespro ken werd het plan eener te houden excur sie in Z.-Vlaanderen en naar de tentoon stelling te Kapelle. De heer Hollebrand hield eene lezing over „soortenkeus" het geen een belangrijk onderwerp bleek en al lerlei besprekingen uitlokte. De aandacht werd gevraagd voor een spuitmasker. De opkomst ter vergadering was zeer goed en geconstateerd mocht worden, dat het le dental steeds groeiend is. SCHOONDIJKE. De collecte voor de Emmabloem bracht alhier 41 op. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Vlissingen. Donderdagavond j.l. had in het schoolge bouw onder leiding van den directeur, den heer G. Wagenvoorde, in tegenwoordigheid van leden der Commissie van Toezicht, als mede van de leeraren de bevordering plaats. Van de eerste klasse slaagden: J. W. van Akkeren, J. Aleweijnse, P. G. A. Bleijen- berg, L. Blind, L. Bosselaar, H. T. Buiten kamp, A. Colijn, Ch. Dekker, D. Dilst, A. F. Dons, F. van den Dood, J. van den Driest, J. Dronkers, G. P. Feij, A. C. Flipse, R. L. Francois, A. M. van Hest, P. Hollebrandse, W. van der Hout, P. Lagendijk, L. Boste laar, J. G. N. Kraak, B. Hofman, J. P. van der Velde, A. F. K. Meyaard, L. Pattenier, W. Pieterse, M. Plasse, L. J. Platteeuw, A. de Ruysscher, J. de Rijcke, G. J. C. de Rijcke, F. Schets, J. C. van Huizen, J. P. Jille'oa, J. Karhan, A. Klip, F. Kopmels, B. M. J. Kriek, W. Kruit, J. Lagendijk, J. I. W. Leijdekkers, I. W. Leijdekkers, G. Louwer- se, S. E. A. Louwerse, W. Luwena, J. M. Meijboom, F. de Nooijer, J. F. de Nooijer, A. J. Notenboom, W. Oreel, A. Pieterse, A. Zoutewelle, W. J. van Broekhoven, H. van Soelen, J. Steketee, A. Teileman, A. H. Tienstra, Fr. L. Verijzer, J. Wisse, Th. Wolst, M. de Wijze en J. de Nooijer, allen te Vlissingen, J. Gaartman, W. Schout, A. P. Schreurs, A. Lindenberg, H. Oele, A. Sohier en H. Toerse, allen te Soeburg, en P. A. Wielemaker te Koudekerke. Niet bevorderd 6 leerlingen, en 1 her examen. Van de tweede klasse slaagden: P. Adri- aanse, W. B. van Aken, J. Balmakers, A. C. van den Berg, M. Bode, W. A. van Borren, M. Bosselaar, C. Boucherie, K. Brasser, P. A. de Bruijne, A. van Burgh, F. Conijn, J. P. Daniëlse, A. Fliers, H. C. Gerritsen, D. de Hamer, A. M. Hillen, C. F. M. Hoornick, P. Kloosterman, A. Kole, J. Kuzee, W. Leijnse, J. Lenaerts, H. F. van der Linden, A. J. Louwerse, G. van Luyk, J. Martens, H. Meerman, J. Meulmeester, C. Mulder, G. van Oorschot, A. Polderman, C. de Ridder, D. K. Smit, A. Ombergen, L. de Rijke, W. Saay, J. Siebols, P. J. van Sprang, A. Ste ketee, H. Struiwigh, D. Swint, L. Vader, C. Verheij, D. H. Verweij, M. A. de Voogd, P. J. de Waard, W. Warman, J. W. Weug, R. J. Wildeboer, L. A. Zwigtman, N. P. Hamer allen te Vlissingen, L. Boers, J. W. Bras ser, P. van Eenennaam, Ch. Gaartman, T. Jansen, G. van Sluijs, A. W. van Tiggele, allen te Soeburg. Niet bevorderd 6 leerlingen. Van de derde klasse slaagden bankwer kers: C. Aarnoutse, C. M. Bos, Ch. van den Buusse, F. C. Groesbeek, A. Jac. Janssen, A. J. Jansen, P. J. Kleijberg, W. Kruit, Th. Krul, M. Kuijper, K. J. Lagace, J. G. Lan- geraar, D. J. van der Linden, M. Mol, A. Mudde, J. Post, P. Quelerij, H. J. Quite, J. A. W. Scheepers, J. I. van Vlijmen, allen te Vlissingen, J. Dingemanse, M. Oranje, L. Polderdijk en H. W. de Vries allen te Soe burg. Niet bevorderd 1 leerling. Timmerlieden: KI. van Belzen, J. Bliek, J. C. van Hest, L. Jacobse, D. M. de Kam, P. J. Kambier, J. J. Koper en C. P. Parent, allen te Vlissingen. Scheepsbouwers, enz.: A. J. Gunst, A. Huissoon, P. Janse, W. M. Janssen, BI. Meerman, C. de Ruijter, C. L. J. van Vlaan deren, J. van der Welle, P. Wester, allen te Vlissingen, A. Willeboordse, Soeburg. Niet bevorderd 9 leerlingen. .Schilders: A. Brasser, J. H. Janssen, J. van der Want, allen te Vlissingen. Niet be vorderd 3 leerlingen. Van de vierde klasse slaagden: Bankwerkers: J. Bek, J. A. Borgs, Ch. J. J. Bostelaar, A. Dingemanse, C. van Eek, H. W. Höfer, A. Kole Jr., C. van Luijk, M. M. Verschoor de la Houssaije, J. Wisse. A. A. Wijgman, J. Wijkhuis allen te Vlissin gen, D. C. Klap en J. Klap, beiden Soeburg, C. M. Abrahamse en G. W. Geeve, beiden te Koudekerke. Niet bevorderd 3 leerlin gen. Timmerlieden: A. J. Alleijn, A. Egeraat, A. Geelhoed, K. W. Louwerse, C. Th. Post, M. J. de Smit, allen te Vlissingen. Scheepsbouwers, enz.: J. F. Fleurbaaij, B. Goedhart, J. Jacobse, L. de Joode. A. de Smit, allen te Vlissingen, C. den Engelsman, J. Roelse en A. Roose, allen te Soeburg. Schilders: F. H. de Korte te Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5