GEMENGD NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. De zeemacht behoeft dringend versterking. LAATSTE BERICHTEN. DE ELECTRISCHE CENTRALES VAN CATALONIE IN HANDEN VAN FRANCO, Grootc Chineesche overwinning in Zuid Sjantoeng. PALESTINA, VER. STATEN. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRLJDAG. Do Spaansche burgeroorlog De troepen van Franco hebben gisteren de stad Tremp éii omgéving te N.O. van Lerida, waar zich de krachtstations en de electrische centrales bevinden die Barce lona en het industriegebied van Catalonie van electrischen stroom voorzien, in bezit genomen. De rechtsche troepen die eergis teren de stad Balaguer 25 km ten Noorden van Lerida hadden genomen rukten giste ren langs de rivier de Serge in N.O. rich ting op en kwamen gisteren tegen den mid dag voor de stad Tremp aan. De recht- schen maakten zich meester van den stuw dam, de waterreservoirs en de electrische centrales, waarop ook spoedig de stad zich moest overgeven. In den sector van Tortosa blijven de op standelingen, zij het langzaam, vooruitko men. De tegenstand der regeeringstroepen is hardnekkig. De terreinwinst der opstandelingen. Havas meldt uit Saragossa, dat in het tijdvak tusschen 18 Maart en 6 April de rechtsche troepen 289 dorpen met 343.000 inwoners en een oppervlakte van 20.000 km hebben veroverd. De republikeinen zijn nog meester in een Catalaansch gebied van 22.000 vierk. km. De strijd in het Verre Oosten. De strjjd in Zuid Sjantoeng duurt nu al eenige weken, Hardnekkige pogingen der Japanners om de stad Taiertsjoeang in be zit te krjjgen om zoodoende een opmarsch naar Hsoetsjaufoe te beginnen, loopen steeds op niets uit. De Chineezen verde digen zich hier niet alleen krachtig, doch zij doen ook telkenmale tegenaanvallen, zoodat den Japanners geen oogenblik rust wordt gelaten. Volgens gisteren en vandaag uit Hankau ontvangen berichten zijn de Japansche troepen in Zuid-Sjantoeng thans tot een algemeenen terugtocht langs den spoorweg Taiertsjoeang-Lintsjeng overgegaan. Voort durend worden zij door de Chineesche troe pen achtervolgd. Volgens de officieele Chineesche berich ten werden de Japansche troepen door een reusachtig tegenoffensief verslagen. In 24 uur zijn 7000 tot 8000 Japanneezen gesneu veld. Twee Japansche divisies, aldus wordt verklaard, bevinden zich in vollen aftocht en worden stelselmatig vernietigd. Veel tanks, gepantserde wagens, machinegewe ren en ander oorlogstuig vielen den Chi neezen in handen. Te Hankau heerscht een uitbundige vreugde. De Japansche troepensterkte bij Taiertsj- wang die 20.000 man bedroeg, is vrijwel tot de helft verminderd. Verscheidene duizen den Japanneezen zijn omsingeld. Een klein deel kon naar Sjihsjoejoean ontko men. Het Chineesche persbureau meldt, dat zeventig procent van het in Mantsjoekwo liggende Japansche Kwantoengleger naar China gezonden is. Gedurende de laatste dagen zijn meer dan 3.000 Japansche sol daten over Tientsin naar Zuid-Sjantoeng vertrokken om den omsingelden troepen te hulp te komen. Volgens een officieel communiqué trekken de Japansche troepen bij Taiertsjoeang in Noordwestelijke rich ting terug. Gedurende de laatste zes maanden heb ben de Japansche troepen niet zoo zware verliezen geleden als thans. In de laatste week zijn 10.000 Japanneezen bij Taiertsjoeang gesneuveld. Terroristen brengen trein tot ontsporing. Gewapende terroristen hebben op den lijn van Palestina naar Egypte een goede rentrein tot ontsporing gebracht. De loco motief en drie tankwagens met petroleum vlogen in brand. Het treinpersoneel werd beschoten, doch niet getroffen. Afdeelingen militairen en politie zijn naar de plaats van het geoeur- de gezonden. Een aanslag op een perso nentrein, die op weg was van Jeruzalem naar Lydda, mislukte. Geen der reizigers werd door de schoten der terroristen ge troffen. HENRY FORD VOORSPELT. In een interview dat de autokoning Henry Ford heeft toegestaan, toen hij te Detroit van een vacantie-reis terugkeerde, heeft hij-o.m. het volgende verklaard: „Niets van wat in de laatste paar we ken gebeurd is, heeft wijziging gebracht in mijn geloof, dat een tijdperk van voorspoed voor ons ligt. Het zal komen door een grooter begrip van het feit, dat alle rijk dom uit den bodem komt en dat er een uit gebreidere bodembewerking moet komen". Ford zeide verder, dat hij nog steeds van meening was, dat een oorlog nutteloos is. „Niemand wint een oorlog, behalve de fi- nancieele belangen, die hem bevorderen en voorbereidingen daartoe maken". Een com binatie van jeugdige kracht en rijpe wijs heid is noodig voor de leiding van de we reldzaken. „Beroof de wereld van de her senen van mannen en vrouwen boven de 50 jaar en alles moet gaan stilstaan. Rijpe leeftijd alleen, noch jeugd alleen kunnen de zaken der wereld aan den gang houden. Samenwerking tusschen beide is noodig". Spionnage. Men zal zich herinneren, dat 26 Februari j.l. de Duitsche Johanna Hoffmann, de kap ster van de „Europa", en twee medeplich tigen waren gearresteerd in verband met verdwijnen van geheime stukken betreffen de de landsverdediging. De contra-spionna- ge heeft thans drie andere personen van Duitsche afkomst gearresteerd, die ver dacht worden eveneens medeplichtig te zijn. Een vierde is spoorloos verdwenen. De Amerikaansche contra-spionnage heeft deze verdachten eerst laten gaan, doch nu zijn de Vereenigde Staten wilden verlaten, werden zij uitgenoodigd als getuigen op te BABY STEELT IN ONWETENDHEID. Doch moeder maakte er niet mis bruik van. Woensdag werd te Den Haag een 25-ja- rige vrouw aangehouden, die in het bezit bleek te zqn van een uit een winkel in de Schoolstraat gestolen bruin lederen dames- tasch. Deze vrouw had eenige dagen gele den aan dien winkel een bezoek gebracht en toen heeft haar baby van achttien maanden, die zjj in den kinderwagen mee had genomen, een tasch van de toonbank genomen en in den wagen verstopt. De moeder had naar zjj bij de politie be kende het voorval opgemerkt, doch het oogluikend toegelaten. Woensdag zag een winkeljuffrouw de moeder weer wandelen met de tasch bij zich. Zij waarschuwde daarop de politie, die de moeder aanhield. PAARD OP HOL GESLAGEN. Voerman omgekomen. In de buurtschap De Driehoek te De- demsvaart is gister een ernstig ongeluk ge beurd. De 17-jarige zoon van den land bouwer Tiggelaar begaf zich met paard en driewielige kar huiswaarts, toen plotseling het paard op hol sloeg. Tiggelaar viel tegen den grond en kreeg een der wielen van den wagen over het lichaam. In ernstigen toestand is de jongen naar het ziekenhuis te Hardenberg ver voerd, waar hij in den namiddag is over leden. Het paard kon spoedig tot staan worden gebracht. Kind in teil met chloorwater geraakt er» omgekomen. Gistermiddag is het tweejarig dochter tje van de familie Van Eeden te Amers foort, ten huize van haar grootmoeder op een onbewaakt oogenblik in een teil met chloorwater gevallen. Men vond haar bewusteloos. Een ge neesheer heeft nog getracht de levensgees ten op te wekken, doch dit mocht niet meer baten. Kind tusschen vrachtauto en muur doodgedrukt'. Gistermiddag om vier uur is het vijfjarig dochtertje van de familie Mertens te Ble- rick (Limb.) door een achteruit rijdende vrachtauto meegesleurd en tusschen een muur en de auto bekneld geraakt. Het kind was op slag dood. Jongen verdronken. Woensdagmiddag liep de negenjarige jongen H. D. met eenige kameraadjes op den Fruitweg te Den Haag. Hij had zich daarbij onvoorzichtigerwijze dicht bij den walkant begeven en toen hij op een gegeven mo ment struikelde, viel hij in het Laakkanaal. Een vriendje van den jongen bemerkte in de verte een tweetal agenten van de motorpolitie, die bij de blussching van een buitenbrandje assisteerden. En aangezien er geen andere menschen in de nabijheid waren, holde hij, zoo hard hij kon, naar de agenten, om deze te waarschuwen. Direct begaven de beide politiemannen zich naar de plaats van het ongeluk, doch van het jeugdige slachtoffer was intusschen niets meer te zien. Eerst na eenigen tijd gedregd te hebben, gelukte het, den jongen uit het water te halen. De levensgeesten- bleken toen reeds geweken. Wielrijder op onbewaakten overweg door trein gegrepen en omgekomen. Gisteravond te elf uur keerde de oud-wet houder van Gouda, en oud-sigarenfabrikant de heer J. A. Donker, per rijwiel van een bezoek aan kennissen terug. Toen hij den onbewaakten overweg aan den Zwarteweg passeerde is hij door den trein gegrepen en omgekomen. Het ongeval is door het treinpersoneel niet opgemerkt. Ook het stationspersoneel in Gouda, waar de trein stopte, heeft in den donkeren avond niets bemerkt. Eerst bij aankomst in Den Haag ontdekte men dat er een rijwiel aan de machine hing. Een direct daarop ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat om half twee vannacht, op zeventig meter van den overweg het verminkte lijk van den heer Donker werd gevonden. Het slachtoffer was weduwnaar en 74 jaar oud. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Amsterdam: 1 doode. In de Jodenbreestraat te Amsterdam is gistermiddag een driejarig jongetje onder de oogen van zijn mpeder om het leven gekomen. Het kind zat achter op de fiets van de moeder, toen een vrachtauto het rijwiel van achteren aanreed. Het kind stortte tegen den grond en kwam onder een der wielen van het voertuig terecht. Het knaapje was op slag dood. Eist: 1 doode. Gistermiddag is op den rijksweg Arnhem Nijmegen bij Eist de 75-jarige los-werk- man P. G. uit Eist, die per rijwiel den weg wilde oversteken, door een hem ach teropkomende auto aangereden en op slag gedood. Mildam (Fr.): 1 doode. Gisteravond is het vijfjarig dochtertje van den heer Hylkema te Mildam (Fr.), -dat op den weg liep, door een vrachtauto aangereden. Met een schedelbasisfractuur werd het kindje naar de ouderlijke woning gebracht waar het eenigen tijd later over leed. treden in de zaak-Hoffmann. De zaak van de valsche paspoorten van Adolf Rubens, die op het oogenblik in Moskou gevangen zit, schijnt eveneens hiermede in verband te staan. Wervelstorm teistert Alabama. De staat Alabama is. gisteren wederom door een wervelstorm geteisterd. Door het instorten van woonhuizen zijn alleen reeds te Allveville tien menschen gedood en on geveer zestig gewond. Ook in talrijke plaat sen werden velen gewond. Aanhoudende sneeuwstormen en regen- en hagelbuien in twaalf bondsstaten van Texas tot Nieuw- Engeland en strenge vorst hebben reusach tige schade aangericht. De fruitkweekerijen in Illinois hebben alleen reeds een schade van meer dan een millioen dollar geleden. OOSTENRIJK OP DE ZWARTE LIJST. Reuter meldt uit Washington: President Roosevelt heeft Oostenrijk van de lijst der landen, die op het gebied der invoerrechten meestbegunstiging genieten, geschrapt. Duitschland en Oostenrijk zijn de eenige landen, die op deze lijst voorko men. SCHOUWEN EN DUIVELAND IN DEN PATRIOTTENTIJD. Mr. P. Dieleman in het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de Algemeene Vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft mr. P. Dieleman een voordracht ge houden over: Schouwen en Duiveland in den Patriottentijd. De Patriottentijd aldus de spreker lijkt langer geleden te zijn dan werkelijk het geval is. Enorme veranderingen heb ben sindsdien plaats gegrepen, o.a. door de toeneming van het verkeer. De periode 11131795 wordt wel het rentenierstijdvak genoemd. De Gouden Eeuw was voorbij. De Zeeuwsche staatsdienst leed aldoor onder geldgebrek. Holand had den handel en de nijverheid grootendeels tot zich getrokken maar verzette zich hardnekkig tegen ver laging der quote in de Generaliteitsonkos- ten voor Zeeland. Het fonds, door Pieter Mogge in 1743 bestemd voor de stichting van een hoogeschool te Zieriksee, welk plan nimmer tot uitvoering kwam, werd ge bruikt tot steun van de visseherij. Jan Ma- cquet, geboren te Brouwershaven in 1731, heelt veel geschreven over de maatschappe lijke toestanden op Schouwen en Duiveland van zijn tijd. Landbouw en visseherij, daar nevens eenige industrie, waren de voor naamste bronnen van inkomsten. De mee krapteelt wordt een goudmijn van het land genoemd. Aardappelen kweekte men op Schouwen voor het eerst in 1740. In Ma- cquet's tijd waren zij reeds een algemeen en onmisbaar volksvoedsel geworden. De vierde Engelsche zeeoorlog bracht aan vis seherij en koopvaardij onberekenbare scha de toe, maar de landbouw bleef bloeien. Tal rijke buitenplaatsen sierden het land. De stad Zieriksee bezat grooten invloed, ook op Duiveland, waar zij reeds in 1566 de Vier-bannen had gekocht. De contracten van harmonie, grondslag van de regenten oligarchie, waren in 1751 weliswaar door de Staten van Zeeland verboden maar toch keurde de Gouvernante in 1757 weder een reglement goed, dat tot 1795 bleef gelden. Groot was ook de macht van de kerk, welke belangrijke inkomsten trok o.a. uit de begraafrechten en het ophangen van wa penborden in de kerk. Het tooneel stond op een laag peil, even als het lagere onderwijs. De Latijnsche school te Zieriksee daarentegen had een goeden naam. De Oranje-revolutie van 1747 bracht de door velen verlangde verandering niet. Een deel der regenten voelde patriotsch maar zag niet in, dat de consequentie van hun streven zich tegen henzelf zou keeren. De Prins van Oranje kon in dien tijd niet op Zeeland rekenen, maar hij vond belang rijken steun bij L. Pr van de Spiegel, die in 1782 Raadpensionaris van Zeeland werd. Van de Spiegel bestreed de alliantie, in 1781 met Frankrijk gesloten, en later heeft de Engelsche invloed het pleit gewonnen. In 1787 verschenen de Pruisische troepen, te hulp geroepen door de Stadhouderlijke fa- Denemarken Oblig. 1926-5 101 Amsterdam 1936-3% 101—100% Zeeuws. Hyp. B-4 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 38—37% A Amster. Bank 148%149 A Pref. Jurgens A 137%137% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 527—527 A De Schelde N.B. 43%43% C Am. Smelt Ref. 29%—30% A Born. Sum. H.M. 171—172 A Houth. Alberts 9697 C Union Pac. Rr. 47%47 C Int. Nickel Cy. 31%—31% Ned. 38 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 99%—99%|i Engeland 1960-90 4 82%—83% A Koloniale Bnk. 102102% A N.I. Hbk. 1000 120—120 C Ned. H. M. 1000 152—152 A v. Berkels Pat. 5252% C Calvê-Delft 79—81% A Philips Gem. B. afg. 261-261-63% C Unilever 142%—144-45 C Am. Car en Foundry 1212%-13 C Anaconda Cop. 18%18%-% C Bethlehem St. 32%32%-31% C Kennec Copper 22%22 -23 C U. States St. C. 3114-31%-% C North Am. Cy. 1211% A Kon. Petr. Mpij. 309309-12 C Contin. Oil Cy. 17%—17%-% C Philips Petr. Comp. 22%22% C Shell Union O.C. 8%—8%-9 C Tide Water Ass. Oil 98%-9 A Ned. Scheepv. U. 105104-05 A H.V. Amsterdam 402%398-402% A Java Cult. Mij. 126129% A N.I. Suiker U. 135—135 A Deli Batavia 230%221-25 C Deli Mij. 1000 272%—267-70 Philips Amerika Markt Suiker (Wettig Unilever Obl.Markt KoninkL Tabak Schepen gedeponeerd.)] A Senembah 246%—240%-44 C Baltimore Ohio 4%4% C Southern Pac. Cy. 8%8% A Southern Rlw. 5%—5% A Amst. Rubb. C. 176-178-81% A Deli-Bat. Rubb. 104-104-06 A Hessa Rubber 97%96-98 A Serbadjadi S.R. 75%—74%-76% WISSELKOERSEN. Heden gister Londen 8.96% 8.96%: - Berlijn 72.48 72.48 Parijs 5.52% 5.55 Brussel 30.41% 30.42 New-York 1.80% 1.8 milie. Wel werd de Prins in zijn ambten hersteld, maar niettemin nam de roerigheid der Patriotten toe. Van de Spiegel wist niet den Prins maar wel de Prinses ervan te overtuigen, dat onderlinge aaneensluiting van de Oranjegezinden noodzakelijk was. De representant van den Eerste Edele, Van Lijnden van Blitterswijk, was aanvan kelijk niet volkomen prinsgezind, later wel. Toen Zieriksee in 1786 een adres aan de Staten van Zeeland richtte, waarin de Stad houder scherp werd aangevallen, nam Van Lijnden van Blitterswijk het voor den Prins op. De nieuwere Fransche denkbeelden wer den gepropageerd in sociëteiten, ook te Zieriksee. Op initiatief van den Engelschen gezant werden ook Oranje-sociëteiten op gericht, maar te Zieriksee had dit geen suc ces. Verder richtten de gezeten burgers ex ercitiegenootschappen op tegen de Oranje gezinde schutterijen. Ook te Zieriksee be stond een patriotsch vrijcorps. Het regende schotschriften, o.a. tegen den patriotschen regent Samuel Boeije, die ervan beschuldigd .werd, dat hij de harmonie tusschen de standen had verbroken, tegen welke aantij ging de aangevallene zich echter krachtig verdedigde. Ook bladen als „De politieke kruier" en „De Post van den Nederrhijn" werden veel gelezen. Hoogst merkwaardig is de ommekeer van 1787. De „Middelburgsche Courant" b.v. had in het begin van het jaar nog sterk patriot- sche neigingen, maar als op den 8 Maart 1788 de waardigheid van Eerste Edele door de Zeeuwsche Staten erfelijk wordt ver klaard, schrijft de „Middelburgsche Cou rant" plotseling zeer Oranjegezind. Het blad De idee van een vlootleening. De Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging „Onze Vloot" schrijft: De onmiddellijke beveiliging van het grondgebied tegen aanslagen van buiten, zooals die geschiedt door de landmacht en door de maritieme middelen der kustver dediging, is van weinig of geen nut, zoo er geen zorg gedragen wordt voor de beveili ging van de voedsel- en grondstoffenvoor- ziening, alsook van het welvaartspeil van de bevolking, die dat grondgebied be woont. Nederland's ligging in de wereld is nu eenmaal zoo, dat het belangrijkste deel van de voedsel- en grondstoffenvoorziening is gebaseerd op het handelsverkeer met landen van over z e e en dat het hooge Ne derlandsche welvaartspeil (in vergelijking met vele andere landen) staat of valt met het bezit van een eilandenrijk: Neder- landsch-Indië. In een modern Europeesch of wereldcon flict zal een van de doeltreffendste mid delen om den tegenstander op de knieën te brengen toepassing vinden in de afsnoering van het zee verkeer, dat zijn bevolking van het noodige moet voorzien. Dit ge schiedt door middel van de zeemacht. Vandaar ook de geweldige vlootbouwpro- gramma's, die door verschillende mogend heden ten uitvoer worden gebracht en waaraan na de weigering van Japan tot opheffing van den sluier van geheimzin nigheid, die zijn vlootbouw omgeeft, nog belangrijke uitbreiding zal worden gegeven. Wanneer deze vlootbouwprogramma's over vier jaren voltooid zijn, mogen de levens belangen van de bijna 75 millioen zielen tellende bevolking van alle Nederlandsche gewesten te zamen niet zoodanig in het gedrang komen tusschen eventueele strij dende partijen, dat men in Neder land verhongert en de Indiën uit het rijk worden losgescheurd. Van het gebrek aan voedsel, tengevolge van de ernstig gestoorde zeeverbindingen, heeft men tusschen 1914 en 1918 reeds de kwade gevolgen kunnen ondervinden. Het is niet te verwachten, dat de histo rie ons nog eens zulk een waarschuwende leering zal toedienen. Thans is het nog de tijd om onze zeemacht zoodanig te verster ken, dat wij over vier jaren als de groote mogendheden maritiem herbewapend zul len zijn, op redelijke wijze het hoofd kun nen bieden aan de bedreiging van de materieele levensbelan gen van ons volk en de volken die onder onze leiding staan, alsook aan de bedrei ging van de geestelijk- cultureele taak tegenover Oost en West-Indië, die ons in de historie is opgelegd. Thans zal ook ten opzichte van de zee macht een daad moeten worden gesteld! Mede in verband met de talrijke bewijzen van instemming die wij van zeer verschil lende zijden mochten ontvangen met de in het Maart-nummer van ons orgaan geop perde idee van een door de regeering uitteschrijven vlootleening van 250 millioen gulden, om daarmede de zeemacht in eenige jaren op peil te brengen, hebben wij gemeend aan deze idee meerdere bekendheid te moe ten geven, opdat vele Nederlanders in de gelegenheid zijn mede daaraan hun adhae- sie te betuigen. Men zende daartoe zijn of haar kaartje (of handteekening met naam en adres) aan de redactie van „Onze Vloot", Surinamestraat 15 te 's-Gravenhage. Deze leening zou tegen een lagere rente uitgegeven moeten worden dan het thans gangbare percentage, ten einde haar alzoo het karakter van een offer te geven, ter wijl zij overigens deel uit zou kunnen ma ken van een defensieleening voor alle weermachtsdeelen van b.v. het dubbele bedrag (reeds werd in enkele dagbladen gesproken over een defensieleening van een miliard gulden). Omtrent de mogelijkheid van slagen van zulk een leening behoeft niet de minste twijfel te bestaan, hetgeen ons van zeer ge zaghebbende financieele zijden werd verze kerd. Immers, op de banken is op dit mo ment niet minder dan 700 a 800 millioen gulden gedeponeerd, welk bedrag vrijwel renteloos ligt, omdat er geen belegging voor te vinden is. Het zou waarlijk een al te wonderlijke figuur zijn, dat een klein land als Zwitserland met nog geen 4% millioen inwoners, een oppervlakte van 41.000 km2, zonder maritieme belangen, zonder rijke koloniale hulpbronnen en om geven door een natuurlijken verdedigings gordel van bergen, het noodig acht en in staat is door middel van leeningen, die thans reeds een bedrag van 635 mililoen Zw. fr. 300 mililoen gulden) beloopen, zijn defensie op peil te brengen, terwijl het Nederlandsche rijk met zijn bijna 75 milli oen inwoners, meer dan 2 millioen km2 grondgebied, met zijn net van maritieme belangen om den aardbol, zijn geweldige koloniale hulpbronnen en zijn gevaarlijke en blootgestelde ligging, het niet noodig zou achten en zich zelve niet in staat zou achten door middel van een leening van 250 millioen gulden voor de vloot en het dubbele voor de geheele weermacht, de de fensie op peil te brengen. Daarom, Nederlanders van allerlei rich ting, betuigt uw instemming met dit denk beeld, hetwelk bedoelt door een daad uw toekomst of die van uw kinderen veilig te stellen: Tua res agitur! Uw persoonlijk belang staat op 't spel! vloeit dan over van loftuitingen op den Prins en zijn geslacht. Er was overal feest, maar niet te Zieriksee. Mr. Dieleman sprak de hoop uit later eens een bijzondere voordracht te kunnen wijden aan de Oranjebeweging te Zieriksee in 1787, welke hoop werd gedeeld door den voorzitter van het Genootschap, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die den spreker hartelijk dankte voor zijn belangwekkende mededeelingen. DE KONINGIN TE ROTTERDAM. H. M. de Koningin heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan Rotterdam. Het bezoek gold de bloemententoonstel ling „Primavera" in de Nenijtohal en het nieuwe vlaggeschip der Nederlandsche koopvaardij, de „Nieuw-Amsterdam". Ongeveer om half twee ariveerde H. M. bij den buitentuin, welke voor de Nenijto hal ligt. Bij den ingang van het tentoon stellingsterrein stond het bestuur der „Pri mavera" gereed om H. M. te ontvangen. Op het moment dat de Koningin de Ne- nijto-terreinen betrad, ging van het gebouw de koninklijke standaard omhoog en zette de muziek het „Wilhelmus" in, dat door luidsprekers over het geheele terrein hoor baar was. Een dochter van een der be stuursleden bood aan H. M. een ruiker or chideeën aan. Het publiek, dat bij den in gang samenstroomde, werd op een eerbie digen afstand gehouden door politie-agen- ten, zoodat de hooge bezoekster ongehin derd de bloemen en planten op de tentoon stelling kon bezichtigen. Bij haar binnentreden was de Koningin zichtbaar verrast door den eersten indruk, welke de kleuren- en geurenpracht in de reusachtige Nenijto-hal op haar maakte. De entrée, recht tegenover de waterpartij met geurende rozen, was dan ook een fleu rig contrast met de wintersche luchten, welke H. M. nog eenige seconden tevoren buiten het gebouw had aanschouwd. De Koningin maakte van het bezoek geenszins een haastige rondwandeling, doch genoot van elke partij en van elk verras send hoekje. Met groote belangstelling in formeerde H. M. naar bijzonderheden over planten welke haar aandacht trokken en meermalen gaf zij uiting aan haar bewon dering voor hetgeen hier aan lenteweelde en bloemenpracht tentoongesteld was. De rondgang op de expositie duurde ongeveer drie kwartier. UITSPRAAK IN GOUDCLAUSULE- PROCES. Eisch tot betaling in goudwaarde afgewezen. De Tweede Kamer der Arr. rechtbank te Amsterdam deed vandaag uitspraak in het bekende goudclausule-proces door „het co mité dollarleemngen" te 's-Gravenhage aanhangig gemaakt tegen de Shell als ga rant voor de obligatieleening 1927 van de 4% pCt. van de Bataafsche Petroleum Mij. De eischer vorderde betaling van de hoofdsom van een per 1 Juli 1936 aflosbaar gestelde obligatie van 500 dollar op goud basis. Naai men weet is vroeger een soortge lijk proces gevoerd tegen de Bataafsche zelf, dat ten voordeele van deze maat schappij is beslist, zoo n.l. dat de uitbeta ling van de obligaties slechts in gedepreci- eerde dollars behoefde te geschieden. Thans heeft genoemd comité de borg tot betaling aangesproken, van meening dat in elk geval op diens betalingsplicht het Ame- rikaansch recht, dat de goudclausules van geen waarde verklaart, niet van toepassing is. De rechtbank heeft echter deze opvat ting verworpen. Zij acht de z.g. jointreso- lution van 1933, waarbij goudclausules bui ten werking worden gesteld, ook op, de verplichting van de borg de Shell toepasselijk en zij wees derhalve den eisch van het comité tot betaling van een obli gatie in gouddollars af. BRAND IN EEN ARSENAAL. Tien do oden. Bij werkzaamheden met een kruitiading voor een zware kustbatterij is hedenmor gen in het arsenaal van de marineartille rie te Pillau (Duitschl.) brand ontstaan. Voor zoover tot dusverre kon woiden vast gesteld zijn daarbij tien personen om het leven gekomen, terwijl vier arbeiders ge wond werden. Buiten het rechtstreeks be trokken gebouw is geen materieele schade van beteekenis aangericht.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2