MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. SPORT. Verbijsterende Stelling GEMENGD NIEUWS. ïïrnTTe^^ Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Joh. van Woude. DE TEKORTEN BIJ DE SPOORWEGEN. GOES. WALCHEREN. WEERBERICHT. N00RDBEVELAND AFLOOP VERKOOPINGEN. Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 82. TWEE BLADEN. DONDERDAG 7 APRIL 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Ite fct. 35 fen d. kn, Lk, en Ir. J. W. Albarda, voorzitter van de Ka merfractie der sociaal-democratische ar beiderspartij, schrijft ons: In Uw blad van Zaterdag 2 April is kri tiek uitgeoefend op een gedeelte van de redevoering, die ik op 25 Maart 11. te Mid delburg heb mogen uitspreken. Uw artikel was zop zakelijk en waardig gesteld en het droeg zoo het kenmerk van een streven om te komen tot wederzijdsch begrijpen, dat ik mij geroepen gevoel tot een woord van opheldering. Mijn uitspraak, dat voor het weerstands vermogen der natie „niet alleen de verbe tering van de materieele uitrusting onzer defensie van belang is, maar dat voor de weerbaarheid van een volk ook de geest van dat volk van belang is", noemt Gij een „verbijsterende stelling", die Gij „met stom me verbazing" hebt vernomen. Het was niet, omdat Gij het met die stelling oneens zïjt; maar, omdat het U verwonderde, haar door een sociaal-democraat te hooren uit spreken. Immers hebben vroeger, naar Uw meening, de sociaal-democraten „een groote schuld op zich geladen door het ver kankeren en uitroeien ;van den nationalen weerbaarheidsgeest". De vraag, of deze beschuldiging recht vaardig is, wil ik nu niet uitvoerig behan delen. Ik meen vroeger herhaaldelijk te hebben aangetoond (o.a. in mijn brochure over de gebeurtenissen met de „Zeven Pro vinciën", getiteld: „Een ander licht een ander oordeel"), dat de S.D.A.P. nooit het zg. „kankeren" heeft aangemoedigd of goedgekeurd en nooit haar streven op on dermijning van den krijgstucht heeft ge richt. Men kan voor ontwapening ijveren zonder die kwade wegen in te slaan. Echter schijnt het mij noodig de door U aangehaalde stelling te verduidelijken, door haar toe te lichten met een korte weergave van wat ik in mijn redevoering erop liet volgen. Het weerstandsvermogen van een volk, zoo zeide ik, wordt niet alleen bepaald door de sterkte der materieele uitrusting, maar ook door de gezindheid des volks, en deze hangt af van zijn sociaal en geestelijk welzijn. Daarom moet, o<fl? in het belang van het weerstandsvermogen des volks, aan zijn sociaal en geestelijk welzijn juist in dezen tijd groote zorg worden gewijd. Daarbij denk ik dan vooral aan de werk loosheid, die in ons land erger dan in de meeste andere landen het volkswelzijn on dermijnt en daarmede het weerstandsver mogen tegen de gevaren, die de nationale vrijheid bedreigen. Die gevaren komen niet alleen van bui ten, zij bestaan ook binnen onze grenzen. De gebeurtenissen in Oostenrijk hebben met ontstellende duidelijkheid geleerd, dat het bestaan van een beweging, die met het Duitsche nationaal socialisme één van geest is, een gevaar voor de onafhankelijk heid des lands is. Men heeft die les in Tsjecho-Slovakije verstaan; men begrijpt haar klaarblijkelijk nu ook in landen als Hongarije en Roemenië. Men zal die les in Nederland zeker niet in den wind kunnen slaan. Men kan echter op den duur een be weging als die der nationaal-socialisten niet weerstaan met betoogen voor de de mocratie en lofliederen op de vrijheid al leen. Men zal de crisis-ellende moeten doen verdwijnen, die voor elke anti-democrati sche beweging de voedingsbodem is. Men zal onze werkloozen aan den arbeid moeten brengen en welvaart moeten doen terug- keeren bij onze middenstanders en onze boeren. Anders zal bij tienduizenden de wanhoop het winnen, om hen te voeren in de armen der anti-democratische bewe gingen, die onze vrijheid bedreigen, zoowel de vrijheid in ons land als de vrijheid van ons land. Zoo heb ik het bedoeld, toen ik zeide, dat het weerstandsvermogen van een volk niet slechts door zijn wapenrusting, maar ook door zijn gezindheid wordt bepaald. Uit die woorden sprak geen bezorgdheid over de dapperheid of over de discipline in de Nederlandsche weermacht. Ik heb geen re den om daarover ongerust te zijn. Maar wel vervult mij bezorgdheid en zeer groote bezorgdheid over het sociaal en het geeste lijk welzijn van ons volk, die onmisbaar zijn voor de liefde tot de vrijheid en voor de kracht om haar te verdedigen. Tot zoover ir. Albarda, wien wij gaarne in de gelegenheid stelden zijn stelling te dezer plaatse nader toe te lichten. De waardige en zakelijke toon van zijn verweer gebiedt ook ons, in den geest trouwens van den aanhef van ons hoofd artikel van 2 April, zelfbeperking bij een onderschrift. Dit nu is gemakkelijk, omdat wij het voor een zéér belangrijk deel met ir. Al- barda's betoog, in beginsel althans, volko men eens zijn. Mèt den heer Albarda willen wij gaarne het sociale en het geestelijke welzijn van ons volk behartigen en bevor deren; met hem zijn wij van oordeel, dat de werkloosheid met alle kracht en alle mogelijke en toelaatbare middelen bestre den moet worden; met hem zijn ook wij van oordeel, dat de gevaren voor onze na tionale zelfstandigheid niet alleen van bui ten, maar ook van binnen dreigen; met rnrt a£hten ook wiJ de sterk, al te sterk „!,,S gerichte nationaal-socialistische 3n'i in Nederland een gevaar zoo houding Wel eens wat al te vriendelijke bard™s nóarr-den Ankervleugel van ir. Al- zgn. ,,Stalinism^lfenalt tegenover het communisme in het aW tegen°7er. bet verdwijnen, opdat" dlarmf g? de wam ma°sPsSage1"ddeid bl«ve .voortkomen, die de massa m de armen der extremisten van links of van rechïs drijft. Maar: om dit alles ging het ons niet. Wij hadden het over den geest van weerbaar heid; laat ons zeggen: over de dappere gehoorzaamheid. Wij zijn, en blijven ook na ir. Albarda's verweer, van oordeel, dat de S.D.A.P. in het jonge verleden in den Nederlandschen volksgeest, althans in den geest van dat groote deel van het Nederlandsche volk, waartoe zij spreekt op d i t punt systema tisch en aanhoudend door haar sprekers op vergaderingen en, vooral, in de radio; door haar pérs, vooral in „DeNotekraker" veel heeft bedorven, afgebroken en vernield. Zooals wij betoogden: grootendeels zeker te goeder' trouw, maar desalniettemin! Wij hopen gaarne en oprecht, ook en niet in het minst voor de Nederlandsche sociaal-democraten zélve, dat hetgeen toen vernield werd, niet onherstelbaar kapot ge maakt zal blijken te zijn. Zoodat het moge lijk zal zijn die sociaal-democraten, welke er thans hoogen prijs op stellen, dat zij on afhankelijke, vrije Nederlanders in een on afhankelijk, vrij koninkrijk zijn en dit is zeker de groote meerderheid hunner te gaan rekenen onder de goede vaderlanders, die niet alleen metterdaad de onafhanke lijkheid en zelfstandigheid van ons aller vaderland willen helpen handhaven tegen iederen aanvaller, maar die ook inzien dat daartoe, behalve de noodzakelijke mate- rieële uitrusting van een leger en een vloot, noodzakelijk is een rustig en sterk, maar in die rust en sterkte fier nationaal zelfbewustzijn, met daaruit voortvloeiende een sterk plichtsgevoel, en bereidheid zich te onderwerpen aan die orde en tucht, welke eerste voorwaarde zijn tot de vor ming eener krachtige weermacht waar- mêe het buitenland rekening moet houden. Gelukkig zegt ir. Albarda „geen reden te hebben ongerust te zijn over de dapper heid of de discipline in het Nederlandsche leger". Accoord: laten we samen zorgen, met alle andere goede vaderlanders, dat dit zoo blijft. Afgesproken? Voor onze defensie. Tot de vrijwillige bijdragen voor de ver sterking onzer defensie, behoorden gisteren o.m. 150 van Q. C., Middelburg; 10 X., Heinkenszand. Ontvangen werd tot heden 82.741. Bij de ver. voor nationale veilig heid kwam gisteren 560 binnen. DE MARECHAUSSEE TE OSS. Vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem. Het Eerste Kamerlid Van Vessem heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling in de Nieuwe Rotterdam- sche Courant van 5 April, ochtendblad, vol gens welke aan de brigade koninklijke ma rechaussee te Oss hare bevoegdheden zijn ontnomen en van de daarbij gegeven toe lichting? Heeft de minister opgemerkt den pijn lijken indruk, die zulks in den lande heeft gewekt, vooral waar genoemde brigade des tijds voor haar lofwaardig optreden tegen bepaalde wantoestanden door Hare Ma jesteit de Koningin is onderscheiden? Is de minister bereid onverwijld de noo- dige maatregelen te nemen, opdat niet de indruk zou kunnen worden gevestigd, als zouden hier te lande misdadige kringen be staan, die over zooveel macht beschikken, dat zelfs politie-autoriteiten niet zonder ge vaar voor eigen positie hun plicht tegen over hen kunnen vervullen? Priiioipieele bezwaren worden ge ëerbiedigd, doch geval voer geval zal worden nagegaan. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Drees betreffende het eerbiedigen van prin- cipieele bezwaren van Nederlandsche arbei ders, die voor werk in Duitschland worden aangewezen, heeft de minister van socia le zaken geantwoord, dat zijn opvatting nog steeds is, dat principieele bezwaren be- hooren te worden geëerbiedigd. Op de vraag of het dan niet wenschelijk ware geweest in de dezer dagen aan de gemeentebesturen gezonden circulaire waarin wordt medegedeeld, dat bij weige ring tot het aanvaarden van aangeboden arbeid in Duitschland de betrokken arbei ders, die stéun ontvangen of bij een werk verschaffing zijn geplaatst, voor dergelijke overheidszorg voorloopig niet meer in aan merking dienen te komen, terwijl ingeval hun uitkeering uit een werkloozenkas wordt verstrekt, daartegen bezwaar be hoort te worden gemaakt, een en ander tenzij door den minister anders wordt be slist van dit standpunt te doen blijken en of de minister bereid is aan de gemeen tebesturen in vervolg op de bedoelde cir culaire een mededeeling in dezen geest te doen, zegt de minister, dat bedoelde wen- schelijkheid niet aanwezig is of was, en dat nadere mededeelingen, als bedoeld, over bodig mogen worden geacht. Immers, terwijl de eerbiediging van wer kelijke principieele bezwaren een vanzelf sprekendheid is, is de beoordeeling van het al dan niet bestaan er van slechts geval voor geval na te gaan, waartoe in de aan de gemeentebesturen gezonden circulaire is opgenomen het voorbehoud van een van den regel afwijkende beslissing door of vanwege den minister. Dat slechts bij uitzondering principieele bezwaren waartoe de minister rekent de onmogelijkheid van de beleving der godsdienstige overtuiging aan de orde komen, is uit de ervaring, welke ten vo rige jare terzelfder zake is opgedaan, ge bleken. Hiermede stemt ook overeen het zich thans voordoende verschijnsel, dat uit vele gemeenten, waaruit het vorige jaar arbeiders in Duitschland zijn gaan werken, nu een aanbod van werkkrachten komt, Vriendelijkheid is een sleutel, die op alle sloten past. hetwelk'daTvan het vorige jaar belang rijk overtreft. De minister maakt van deze gelegenheid nog gebruik mede te deelen, dat omtrent de toepassing der bedoelde circulaire van wege zijn departement overleg is gepleegd met de drie grootste ten onzent bestaande organisaties van landarbeiders, bij welk overleg omtrent de wijze van toepassing overeenstemming is bereikt. Trekpaarden voor het leger. Dezer dagen heeft de directeur van het remontewezen op verschillende plaatsen in ons land voor rijkswege een 100-tal trek paarden aangekocht. Na aankoop zijn de paarden rechtstreeks naar onderscheidene garnizoenen op transport gesteld. Over 1938 zal er volgens de ra ming 18 millioen bijgepast moeten worden. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrootingen van Waterstaat en Verkeersfonds wordt het volgende ontleend: Den minister vervult de omvang van het spoorwegtekort met groote zorg, ook omdat, zooals meermalen in het licht is gesteld, een belangrijk deel van het tekort moet worden toegeschreven aan oorzaken als internationale handelsbelemmeringen e.d., waartegen men weinig vermag. Over 1936 moest het tekort, bij afschrij vingen volgens de geldende regelen, op ongeveer 36% millioen worden gesteld. Het zal over 1937, dank zij stijging van ont vangsten en verdere bezuiniging, blijken gedaald te zijn tot ruim 31 millioen. Zon der bij voorbaat verdere stijging van ont vangsten aan te nemen, wordt het tekort over 1938 voorloopig geschat op ruim 18 millioen. De daling tegenover 1937 moet grootendeels worden toegeschreven aan verlaging van lasten, voortvloeiende uit de reorganisatie-wet, doch ook aan verdere maatregelen van reorganisatie en bezuini ging. Zoo hoopt de directie over dit jaar op den voornaamsten post, dien der per- soneelkosten, nog weder meer dan een millioen te bezuinigen. Na al hetgeen op dit gebied reeds is verricht, mag echter nauwelijks worden verwacht, dat verdere interne maatregelen, waaronder opheffing van verliesgevende lijnen, in staat zullen zijn om het tekort geheel te overwinnen. Stijging van ontvangsten zal het hare- moe ten doen. De belangrijke met 15 Mei a.s. intreden de wijziging van de dienstregeling, die aanmerkelijke verdere versnelling en mo derniseering op groote schaal medebrengt, zal, naar de minister verwacht, stijging van ontvangsten brengen. Van de verdere maatregelen tot coördinatie van het ver keer mag voorts een stabiliseering van de toestanden in het vervoer verwacht wor den, waarbij een loonend bedrijf voor de essentieele deelen van het verkeerswezen zoo goed mogelijk verzekerd wordt. Pensioenregeling spoorwegpersoneel. De indiening van een ontwerp tot wij ziging van de pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1925 is dezer dagen te wachten. Als dit ontwerp het Staatsblad zal hebben bereikt, zal aan de beide in het voorloopig verslag geschetste bezwaren zijn tegemoet gekomen. Het wetsontwerp bevat niet een ver plichting voor wachtgelders om behoud van het uitzicht op gezinspensioen te ver zekeren; een dergelijke verplichting zou in talrijke gevallen te zwaar op belangheb benden drukken. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Geneesheer het slachtoffer. Op den onbewaakten overweg te Ber- kum (Overijsel) is gistermiddag door nog onbekende oorzaak de gehuurde auto van den ongeveer 30-jarigen medicus D. J. Ot- ten uit Dalfsen door den trein, welke uit Zwolle naar Meppel vertrok, gegrepen. De bestuurder was op slag dood. Het uitzicht ter plaatse is goed. De heer Otten is voor enkele maanden in het huwelijk getreden en heeft zich toen als tweede geneesheer te Dalfsen gevestigd. FAMILIEDRAMA TE GELEEN. Hedenmorgen zijn in de Peschstraat te G e 1 e e n de 36-jarige J. J. v. d. W. en zijn echtgenoote dood in bed gevonden. De vrouw had een schot in den slaap en de man een in het hart. Vanmorgen omstreeks half acht waren hun drie kinderen, die tien, zeven en zes jaar oud zijn, naar beneden gestuurd om koffie te zetten. Ongeveer een half uur later hoorden zij twee schoten. Toen zij daarop naar boven gingen, vonden zij hun ouders dood in bed. De man en de vrouw, die geboortig zijn uit Eindhoven, stonden zeer gunstig bekend. De man, die werk zaam was in de staatsmijn „Maurits", was nog kort geleden bevorderd tot beambte. Achttienjarig meisje vermist. De commissaris van politie, chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam, ver zoekt namens den vader de opsporing van Hendrika de Boer, geboren 24 Sept. 1919, Amsterdam, die sinds 31 Maart 11. wordt vermist. Signalement; lang 1.65 meter, donker blond lang haar (opgerolde vlechten aan weerszijden hoofd), grijze oogen, donkere volle wenkbrauwen, vol rond gezicht, ge zonde gelaatskleur, knappe verschijning, beide pinken staan eenigszins krom, jurk met roode, grijze en zwarte ruiten en voor zien van wit kraagje en witte ceintuur, lichtrose kousen, zwarte molières. JAARVERGADERING HARMONIE „EUPHONIA." Dinsdag hield de harmonie „Euphonia", onder leiding van haren voorzitter, mr. J. H. M. Stieger, haar jaarlijksche algemee- ne vergadering. Allereerst werd door den secretaris verslag uitgebracht over het jaar 1937. Dit verslag k»n om verschillen de redenen opgewekt van toon zijn. Ten eerste vanwege het groote succes dat ver scheidene leden hebben behaald op het so listenconcours, dat in het begin van 1937 vanwege den Bond van harmonïe-vereeni- gingen in Zeeland werd gehouden. In de tweede plaats, omdat „Euphonia" op het concours dat op den 2en Pinksterdag te Soeburg werd gehouden een eersten prijs behaalde, tengevolge waarvan zij promo veerde van de afdeeling uitmuntendheid naar de eere-afdeeling. En in de derde plaats in verband met de succesvolle wijze waarop den 18en September het 50-jarig jubileum met een festival werd herdacht. Van dit festival werd door den secretaris een afzonderlijk en uitgebreid verslag uitgebracht, waarna de voorzitter harte lijke woorden van dank richtte tot der. secretaris voor de wijze, waarop deze het festival heeft georganiseerd. De rekening over 1937 en de begrooting over 1938 werden vervolgens goedgekeurd onder dank aan den peningmeester voor zijn uccuraat beheer. De heeren J. C. Pi laar en C. le Comte werden als bestuurs lid herkozen. In zijn slotwoord sprak de voorzitter er zijn bezondere voldoening over uit, dat bij het jubileum van het vorig jaar op zoo ondubbelzinnige wijze gebleken is hoezeer de Goesche burgerij met „Euphonia" sym pathiseert en medeleeft. De opbrengst van de inzamelingen ten behoeve van het fes tival heeft onze verwachtingen vér over troffen, en spreker stelt er prijs op daar-, voor nogmaals van ganscher harte dank te zeggen. Ook wijdde spr. een woord van groote waardeering aan de zoo ruime medewer king, welke „Euphonia" van; het gemeente bestuur heeft mogen ontvangen. Zonder dezen belangrijken steun en zonder de me dewerking van zoovele anderen, inzonder heid die harmonie- en fanfarevereenigin- gen, welke aan het festival hebben willen medewerken, zou dit nimmer zóó goed heb ben kunnen slagen als thans het geval is geweest. De voorzitter snrak er ziin vreugde over uit dat „Euphonia" de tweede 50-jarige pe riode van haar bestaan kan beginnen on der zoo gunstige omstandigheden. Hij Wek te de werkende leden op tot goede, har monische samenwerking, opdat de eere plaats, welke „Euphonia" thans in- den Zeeuwschen Bond verkregen heeft, met eere zal worden verdedigd. De Goesche wijkverpleging:. De Goesche wijkverpleging ontving on derstaande giften gedurende de maanden Januari, Februari en Maart 1938. Twee van 25; vijf van 10; vier van 5: een van 4; een van 3; negen van 2.50: twee van 2; een van 1.50; ze ven van ƒ1; en een van 0.75. VERGADERING „HANDELS BELANGEN." Ons verslag over de Dinsdag gehouden vergadering van „Handelsbelangen" eischt nog een aanvulling. De mededeeling van den voorzitter, over de redactie van de aanbeveling in het Ge reformeerde Jaarboekje, bevatte de mee ning van het bestuur, dat deze aanbeveling onvoorzichtig gesteld was. Spr. stelde daar op voor, om een schrijven te richten aan de Commissie van Beheer, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het bedoelde artikel in het jaarboekje, omdat daarin met teveel noodzaak de Gereformeerde adverteerders worden aanbevolen en een dergelijke aan beveling de splijtzwam in de hand werkt, waarbij het vertrouwen wordt uitgespro ken, dat dergelijke artikelen voortaan niet meer geplaatst en verspreid zullen wor den. Dit voorstel werd met slechts één stem tegen aangenomen. Handels- en kantoorbedienden. De afdeeling Goes van den Algemeenen Bond van Handels- en kantoorbedienden hield gister haar jaarvergadering. De voor zitter, de hr. Th. Haverhoek, deelde in zijn openingswoord mede, dat het ledental in het achterliggende jaar steeg van 20 op 31. Spr. wekte op, de actie voort te zetten on der het parool: veertig leden. Verder werd o.a. medegedeeld, dat één der leden stu deert voor kosten van het studiefonds van den bond. Het verslag van den penningmeester gaf een batig saldo aan. Bij de bestuursverkie zing werden voorzitter en secretaris bij ac clamatie herkozen. KOUDEKERKE. Woensdagavond werd bij de voormalige brandweerkazerne, door den burgemeester-strandvonder verkocht 2 goedgekeurde vaten wijn en een vat door zeewater beschadigd: 1 vat 740 liter 7 accijns 177.60, 1 vat 680 liter 6; accijns 163.20; 1 vat 650 liter 2 accijns 156. Het laatste vat was door zeewater be schadigd. VERE. Woensdagavond werd de alge- meene jaarvergadering gehouden van de afd. Vere-Gapinge van het Groene Kruis onder voorzitterschap van ds. P. Fagel. In zijn openingswoord spoorde de voorzitter allen aan getrouw aan de afdeeling te blij ven en niet-leden het nut der vereeniging bij te brengen. Door de wijkverpleegster zijn in totaal in 1937 ruim 1400 bezoeken afgelegd. Het le dental bedraagt thans 316. De financiën Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige, in het Noorden tijdelijk toenemende N.W. tot N. wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waar schijnlijk enkele regenbuien, wellicht nog hagel, kouder. UKKEL: Matige W. tot N.W. wind, be wolkte hemel, tijdelijk helder, hier en daar regenbuiten, daling der temperatuur, plaat selijk nachtvorst, op het einde van den nacht neVel en mist. Vr 8 April. Zon op: 5 h 21; onder: 18 h 44. Licht op: 19 h 14. Maan op: 11 h 32; onder: 2 h 07. V.M. 14 April. Hoog- en Laag water te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 7 5.47 18.14 12.19 Vrjjdag 8 7.02 19.38 0.49 13.30 Zaterdag 9 8.33 21.14 2.14 15.06 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 7 7.35 20.03 0.49 13.24 Vrijdag 8 8.41 21.18 1.50 14.35 Zaterdag 9 10.05 22.50 3.12 16.09 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) vertoonen wederom een achteruitgang, na melijk in de jaren 1935, '36 en '37 resp. ruim 597, 585 en 495. De bijdragen zijn ook verminderd en de uitgaven ver meerderd. Uitgeleend zijn 159 voorwerpen in de afdeeling Vere en 25 in Gapinge. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten en uitga ven van de afdeeling tuberculose beide een bedrag van ruim 597 vertoonen. De totale uitgeven van de afdeeling Groene Kruis be dragen ruim 2145, de totale inkomsten ruim 2055 verlies saldo 90. Na aftrek van dit verliessaldo bedraagt het batig sal do der vereeniging ruim 495. Bij acclamatie werd de heer Jac. Suur- mond te Gapinge, die periodiek aftrad, her benoemd als bestuurslid. KORTGENE. De heer H. Bierman, lid van het hoofdbestuur van de Ned. Vereen, voor luchtbescherming, heeft Woensdag avond in de gymnastiekzaal der O. L. school een lezing gehouden, toegelicht met lichtbeelden, over de noodzakelijkheid der luchtbescherming. De zaal was goed bezet. Burgemeester Schuit had de leiding. Er werd besloten een afdeeling op te richten. Het definitief bestuur bestaat uit de heeren ds. v. d. Most v. Spijk, H. Pouwer, J. Voge laar Jzn. en J. J. W. Klop. Later zal dit bestuur uitgebreid worden. De Emelisse weië is thans geen wei meer maar bouwland. De werkzaamheden zijn Woensdag geëindigd, toen de laatste wagens met puin van het terrein vervoerd werden. De eigenaars zijn van plan, zoo gauw mo gelijk papavers te zaaien. KATS. Woensdagavond werd alhier een vergadering gehouden voor den luchtbe schermingsdienst; voorzitter burgemeester, J. W. A. Stute. Het huishoudelijke regle ment werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Tot bestuursleden werden be noemd, F. J. Vos, Jac. Mullié, C. v. d. Maas, P. Priester en H. J. Maas. KORFBAL. Aan de seriewedstrijden, te organi- seeren door de korfbalvereeniging H.D.S. te Ouwerkerk (Sch.) op tweeden Paasch- dag, zal door de Middelburgsche K.V. Swift met drie twaalftallen worden deelgenomen BILJARTEN. In café „De Beurs" te Goes, speelde de biljartvereeniging „De Beurs" tegen Heinekens Bar. De Beurs won deze ont moeting met 544 pnt tegen 402 pnt. De heer C. Rijn maakte met 21 de hoogste se rie; De heer A. Kooman behaalde met 3.60 het hoogste gemiddelde. POSTDUIVEN. Prijsvlucht „Recht voor allen" te Sluis, uit Moeskroen, 65 km.:J. Wage 1,3, 6, 22; F. Verheye 2, 7, 21; A. Dhondt 4, 12; J. Aers 5, 19; J. van Hoorn, Retranchement 8, 9, 17; I. Sanders 10, 11; M. Baert 13; P. Goossen, Retranchement 14; F. Niekens 15; E. Visser 16; W. de Foisé 18, 20. ZWEMMEN. Wereldrecords kunnen niet worden erkend Naar nader gemeld wordt zullen de we reldrecords van Jack Kasley en Ralph Flanagan, welke zij dezer dagen respec tievelijk op de 100 m schoolslag en 500 borstcrawl hebben gevestigd, niet voor er kenning in aanmerking kunnen komen, omdat de reglementen niet in acht zijn ge nomen. Notaris Blaupot ten Cate heeft Woens dag in café „Groenewoud" te Grijpskerke publiek verkocht: 4.2620 hd of 1 Og 258Va r weiland te G r ij p s k e r k e, aan den Plattenweg, aan J. de Visser, Domburg voor 10200; 1.9850 ha of 5 g 17% r Wei land, bij den Pekelingschen weg, aan C. Willemse, Koudekerke voor 3589; .9010 ha of 2 g 89 r Weiland, alsvoren aan J. Maljaars Pz., Aagtekerke voor 1485; .6530 ha of 1 g 199 r Weiland, alsvoren aan L. Wouters te Aagtekerke voor 1265; .7690 ha of 1 g 28S r Weiland, alsvoren, aan A de Visser Wz., Oostkapelle voor 1399.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1