P ftv&trttxctule MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT Nog Méér Zegam-Gaslucht BINNENLAND. ZEELAND. Nieuwe vragen van N.S.B.-Statenieden aan Ged. Stalen. DE RECHTSCHE OPMARSCH NAAR TORTOSA, WEERBERICHT. GOES. DE SCHOTJESGEEST, Dagblad. Uitg.N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 81. TWEE BLADEN. WOENSDAG 6 APRIL 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Het is nog niet uit met de ellende. Integendeel: 't schijnt pas te zullen beginnen. Moet deze zaak 1 a 2 t o n Zeeuwsch belastinggeld kosten? Naar wij vernemen hebben de twee na- tionaal-socialistische leden van Provinciale Staten van Zeeland zich andermaal met een tiental vragen tot het college van Ge deputeerde Staten gewend. Voorzoover onze informaties strekken, moet de oorzaak hiervan zijn, dat de Ze- gam, inplaats van zich bij het voor haar volstrekt afwijzende jvonnis van Middel burgs rechtbank volkómen neer te leggen en de gevolgen daarvan naar de mate van het mogelijke te verzachten, door thans de affaire met de Imperial en passant met de werklieden en met boekhouder Abra- hamse zoo vlot mogelijk minnelijk af te wikkelen, opnieuw het harnas heeft aan gegord om het toernooi uit een anderen gezichtshoek te hervatten. Ging het daarbij enkel om academische debatten en niet om, uit! belastinggeld te betalen, hooge bedragen gelds, dan zou men er mis schien nog vrede meê kunnen hebben; n u ziet deze zaak er echter wel wat anders uit! Wij laten hieronder deze vragen, welke door de betrokkenen aan Ged. Staten ge daan moeten zijn, volgen. Wij hebben ons, in verband met deze vragen, evenwel op de hoogte van een en ander trachten te stellen, en naar aanlei ding daarvan geven wij zelve, tusschen haakjes, reeds onmiddellijk onder elke vraag het antwoord, hetwelk daarop, op grond onzer, rechtstreeks noch zijdelings van, Ged. Staten afkomstige, informaties gegeven zou kunnen, wellicht ook gegeven zou moeten worden. Wij meenen hiertoe gerechtigd te zijn omdat zulke vragen, als regel, althans in hoofdzaak, vragen naar den bekenden weg zijn. Voorzoover ook ons deze weg bekend, of aangfewezen, is, meenen wij tot voorlich ting onzer lezers deze aanduiding te mogen doorgeven; blijkt later, dat de antwoorden van Ged. Staten geheel anders luiden dan de onze, dan zullen wij niet nalaten onzen lezers ook dit te doen weten. DE NIEUWE TIEN VRAGEN INZAKE DE ZEGAM. 1. Wat is de reden dat op de door onder- geteebenden gestelde dringende vragen in zake de Zeeuwsche Gas Maatschappij (Ze- gam) reeds dertien weken geleden aan U toegezonden, tot heden nog geen ant woord is ontvangen? [Ons ontwerp antwoord: Deze reden is dat Gedeputeerde Staten, althans op het oogenblik waarop deze vraag gesteld werd, nog steeds wachten op het antwoord van de Zegam.] 2. Is U niet van meening dat beantwoor ding nu te meer klemt, nu aan ons is ge bleken, dat de Zegam thans weder met een nieuwe actie is begonnen, o.m. door be slaglegging op een bankgarantie welke ge steld was voor de inmiddels door de Zegam verloren procedures? [Inderdaad heeft de Zegam een nieu we actie begonnen en heeft zij, hoogst waarschijnlijk in flagranten strijd met de bepaling van de overeenkomst van 29 Oc tober 1934, beslag gelegd op de borgstelling oorspronkelijk van f 708.000, later verlaagd tot f 550.000); waartegenover de Imperial dezer dagen de 43 werklieden per exploot heeft gesommeerd om mede te werken tot teruggave dezer bank garantie en tot betaling van f 19.1 3 2.4 6. Op deze gronden klemt be antwoording der oorspronkelijke vragen inderdaad.] 3. Is het juist dat de tegenpartij der Ze gam deze reeds per dagvaarding heeft aan sprakelijk gesteld voor alle schaden, welke zij door de nieuwe actie der Zegam onder vindt? [Het is juist] 4. Zijn Ged. Staten niet van meening, dat het geheel tegen den geest der Provin ciale Staten is, dat thans weder een actie welke misschien veel kosten kan mee brengen wordt aangevangen? Te meer waar een lid van Gedep. Staten zelf aan ondergeteekenden verklaarde „dat men een hersenkronkel moet hebben om te denken met succes in deze zaak te kunnen proce- deeren" [W ij kunnen niet beoordeelen of Ged. Staten dit al dan niet „tegen den geest der Provinciale Staten" zullen vinden.] 5. Kraaien Gedep. Staten mededeelen wat de totale kosten der verloren procedures van de Zegam contra Imperial bedragen (met inbegrip van vergoeding borgstelling gerechtskosten, honoraria en alle andere uit deze processen voortvloeiende kosten) [Precies niet, maar bij wijze van raming zou men kunnen zeggen, dat in het ongun stigste geval te rekenen ware met 75.000 renteverlies tot 22 Maart '38; 20.000 bankprovisie; 20.000 gerechtskosten; 20.00050.000 advocatenkosten en mo gelijk nog een vergoeding wegens schade aan bedrijfsmiddelen, dus 1% a 2 ton op z'n ongunstigst, 1 a 1% ton op z'n gunstigst voor de Zegam.] 6. Indien deze kosten nog niet precies be kend zijn, kunnen Gedep. Staten dan mede- tteelen of deze volgens hun meening meer of minder dan HONDERD DUIZEND gul oen bedragen? [Hoogstwaarschijnlijk niet minder, waar- 5Clnjnlijk aanmerkelijk meer.] 7. Was de voornoemde nieuwe actie der engani officieel bij Gedep. Staten bekend, geschiedde deze met haar instemming? i voorzoover 0 n s bekend niet, althans otflcieel, schoon men ons mededeelde, dat de Zegam aan Ged. St. toegezegd zou de hebben, geen stappen in deze zaak te zullen ondernemen zonder haar er in te kennen. Naar luid onzer informaties moet zulks ook niet geschied zijn met de afwij zende adviezen dergenen, die geraadpleegd zijn omtrent de mogelijkheid en de wen- schelijkheid- van cassatie tegen het vonnis der Middelburgsche rechtbank.] 8. Is het Bestuurslid "der Zegam, mr. W. F. C. Baars te Rotterdam zelf thans weder bezoldigd uitvoerder van deze nieuwe actie der Zegam [„Bezoldigd uitvoerder" is kostelijk! Overigens: ja.] 9. Is het juist dat door Ged. Staten of haar Voorzitter na de laatste Statenzitting bemiddeling is verleend in de zaak Abra- hamse [Er moet vertrouwelijke verbinding met den heer Abrahamse gezocht en verkregen zijn, waarbij van hem, naar luid onzer in formaties, het opstellen en onderteekenen van een bepaald schriftuur gevraagd zou de zijn, waarin hij op eenigerlei wijze van zijn leedwezen over het voorgevallene, of over den loop die de dingen hadden geno men, of iets van dien aard, zou doen blij ken, in welk geval getracht zou worden „iets voor hem te doen."] 10. Is U bereid indien voorstaande vraag met ja wordt beantwoord het re sultaat dezer bemiddeling mede te deelen? [Tot op het oogenblik van indienen dezer vragen had het onder vraag 9 vermelde, voorzoover ons bekend, nog géén resulta ten opgeleverd.] Tot zoover de vragen der heeren Dekker en Van Gorsel. Wij vernemen bovendien nog, dat de werklieden L. C. M. Adriaan- sen, Kanaalstraat 122 te Vlissingen en P. de Kuyper, Vrijdomsweg 32 te Vlissingen, per aangeteekenden brief van 26 November 1934 aan mrs. W. F. C. Baars en J. J. van de Velde te Rotterdam hebben bericht (af schrift van dien brief is in ons bezit) dat zjj verklaren „tegen hun wensch en wil" ge plaatst te zijn op de lijst van 41 personen, die hen hebben gemachtigd ten bate van de Zegam en ten name van de arbeiders te gaan procedeeren. Zij verklaren den door hen op 25 November 1934 te dier zake ge- teekenden brief, nadat de inhoud daarvan hun duidelijk was gemaakt, te zijn „in strijd met de waarheid en geheel misleidend": zij hebben van de Imperial in het geheel geen pensioen ontvangen en een pensioenregie ment is hun onbekend". Tot zoover deze zaak. Wij spreken den hartgrondigen wensch uit, dat Ged. Staten en Zegam nu eens voor den draad zullen komen. Wie de vragen stelt, doet niets ter zake. Wij hadden gewild, dht een ons politiek meer verwant man deze kastanjes uit het vuur had durven halen. Maar: eruit moeten ze! De Spaansche burgeroorlog Van drie zijden rukken de troepen van Franco thans op naar het stadje Tortosa, dat niet ver meer van de Middellandsche zeekust verwijderd ligt. De legioensoldaten die uit Gandesa de richting van Tortosa zijn ingeslagen ontmoeten nogal tegenstand, doch zij weten niettemin steeds meer hun doel te naderen. Uit Gandesa meldt Reuter, dat de rechtschen reeds in het zicht van Tortosa zijn aangekomen, maar dat zij niet onmiddellijk de stad zullen aanvallen. Een tweede afdeeling rukt op langs de rivier de Ebro. Deze uit Navarreezen be staande colonne is eveneens tot dicht bij de stad genaderd. Van de derde afdeeling, welke van Mo- rella naar de kust bij Vinazora, 35 km ten Zuiden van Tortosa, oprukt, zijn geen bijzonderheden bekend. Een front in Aragon bestaat feitelijk niet meer, daar de geheele provincie zich thans in handen van Franco bevindt. De nieuwe opmarsch heeft het geheele front overge bracht op Katalaansch gebied. In den sector Lerida zijn de rechtsche troepen opgerukt in N.O. richting. Verschil lende dorpen werden bezet. Een nieuwe regeering te Barce lona. Uit Barcelona wordt gemeld, dat giste ren een nieuwe regeering is samengesteld. Het nieuwe ministerie-Negrin telt vijf so cialisten, twee republikeinen, een links- Katalaan, een links-republikein, een ver tegenwoordiger van de republikeinsche Unie, een lid van de C.N.T. en een lid van de U.G.T. Prieto, de gewezen minister van lands verdediging maakt geen deel meer uit van deze regeering. Spaansche protesten te Parijs en Londen. De Spaansche zaakgelastigde te Parijs en de Spaansche ambassadeur te Londen hebben gistermiddag bij de Fransche en Engelsche regeering een nota van hun regeering overhandigd, waarin wordt ge protesteerd tegen de niet-inmengingspoli- tiek. Volgens deze nota zou de politiek der niet-inmenging op het schiereiland in het voordeel der opstandelingen en ten nadeele der regeering zijn. Een dringend beroep wordt gedaan om de Spaansche regeering het recht te hergeven wapens te koopen voor haar verdediging tegen de opstandelingen. Er zijn menschen, zoo gewoon aan het betreden van kronkelpaden, dat zij op den rechten weg verdwalen. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN. Een monument van „De Princevlag" te Eindhoven. H.M. de Koningin heeft op een daartoe door het hoofdbestuur van „De Prince vlag" gedaan verzoek haar goedkeuring gehecht aan het plan van de vereeniging „De Princevlag" om te Eindhoven te stich ten een herinneringsmonument ter gele genheid van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van H.M. De uitvoering van dit mo nument is gedacht gedeeltelijk in metsel steen, gedeeltelijk in graniet, met daarin in medaillonvorm de beeltenis van H.M. PRINSES JULIANA IN DEN RAAD VAN STATE. H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermid dag de wekelijksche plenaire vergadering van den Raad van State bijgewoond. DE VERTREKKEN VAN PRINSES BEATRIX IN HET PALEIS NOORDEINDE. Men meldt ons uit Den Haag, dat de ver trekken van Prinses Beatrix gelegen zijn aan de achterzijde van het paleis Noordein de en dezelfde zijn, welke vroeger door Prinses Juliana werden bewoond. Deze vertrekken kunnen rechtstreeks worden bereikt langs den achteringang van het paleis bij de koninklijke stallen en ver der door den tuin van het paleis, waar een beschutte toegang aanwezig is, welke voor al in dit gure jaargetijde groote voordeeien heeft voor de jonge Prinses. Prinses Juliana is voornemens met Prin ses Beatrix omstreeks Paschen weder naar Soestdrjk te vertrekken. VOOR DE VERSTERKING ONZER DEFENSIE. Ook gisteren zijn weer vele vrijwillige bij dragen voor de versterking van de defen sie verantwoord. Daarbij waren o.m. giften van 1 van mej. de wed. J. R. H. D. S., Terneuzen; 10; mevr. E. L. B.B., Oost- kapelle; 0.75 K. G. K., Zieriksee, voorts vier bijdragen van 1000 en een van 0.05 „van een afgekeurd militair". Tot op heden werd ontvangen 79.250. Bij de vereeniging voor nationale veilig heid is sinds de vorige opgaven 675 ont vangen. In totaal heeft deze vereeniging in de laatste dagen ontvangen 7637. DE GOUVERNEUR-GENERAAL. VAN AUSTRALIë PER K.L.M. NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen zullen de gouver neur-generaal van Australië, lord Gowrie, en lady Gowrie,, die thans een bezoek bren gen aan Ned.-Indië, binnenkort per vlieg tuig der K.L.M. de reis van Batavia naar Amsterdam ondernemen. Zij worden 24 April in Nederland verwacht. VERDUBBELING SUBSIDIE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW YORK. Naar wij vernemen heeft de regeering in principe besloten het subsidie voor de Ne der landsche en de Nederlandschrlndische deelneming aan de wereldtentoonstelling te New York te verdubbelen, zoodat, aan de Staten-Generaal zal worden voorgesteld dit subsidie nader vast te stellen op ander half millioen gulden. DE PLAATSING VAN LAND- EN VEEN ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. En de ondersteuning. De minister van sociale zaken heeft blij kens een circulaire aan de gemeentebestu ren thans goedgekeurd, dat aan gezinnen, waarvan de ondersteunde kostwinner naar Duitschland gaat werken, tenzij als z.g. grenslooper, en wier loon via de clearing wordt uitbetaald, gedurende de eerste twee weken na hun vertrek naar Duitschland de steun blijft doorbetaald. Het steunbedrag kan in die gevallen aan de betreffende ge zinnen worden uitbetaald. Evenwel zal de steun dan met eenmaal den gezinsledenbij- slag moeten worden verminderd. Uiteraard moet rekening worden gehouden met in komsten van andere gezinsleden. Betreft het een arbeider, die als kostwinner bij de werkverschaffing is geplaatst, dan kan het gezin op dezelfde wijze gedurende twee we ken ingevolge de steunregeling worden ge steund. Aan het gezin van een bij de werk verschaffing tewerkgestelden zelfstandige kan gedurende twee weken 90 van het werkverschaffingsloon worden uitgekeerd. Voorts keurt de minister goed, dat bij eventueele hernieuwde ondersteuning bij terugkomst in ons land bij de berekening van den wachttijd van een arbeider (kost winner), die in het buitenland (niet als grenslooper) is werkzaam geweest, van het door hem in het buitenland verdiende loon 2 per week buiten beschouwing wordt gelaten. Behalve deze vrijlating van 2 per week, geldt voor betrokkene der halve de normale wachttijd, welke in de betreffende gemeente wordt toegepast, al vorens opneming in de steunregeling c.q. tewerkstelling bij de werkverschaffing ge schiedt. Voor zooveel het betreft kinderen van ondersteunden of tewerkgestelden, die in het buitenland werkzaam zijn (niet als grenslooper) ware bij de berekening van den steun c.q. vaststelling der plaatsing van den kostwinner, zóó te handelen, dat het bedrag der verdiensten der kinderen, waar mede wordt rekening gehouden, voor min derjarigen 1 en voor meerderjarigen 2 per week lager wordt gesteld, dan wanneer die kinderen in ons land zouden zijn te werkgesteld. DE MARECHAUSSEE TE OSS. Een antwoord van minister Gose- ling op de vragen van den heer Wijnkoop. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop inzake de marchaussee te Oss heeft de minister van justitie mr. Goseling (r.k.) thans reeds geantwoord, dat aan de brigade koninklijke marechaussee te Oöss opdracht is gegeven zich tot nader order van opsporingsonderzoek te onthouden. Surveillance- en bewakingsdiensten kun nen ook verder op de normale wijze wor den verricht, terwijl het geenszins in het voornemen ligt de brigade koninklijke ma rechaussee te Oss op te heffen of in sterk te te verminderen. Van staking van loopende justitieele on derzoeken is geen sprake. Dat eventueele klachten ter zake van misdrijven voor net oogenblik tot de plaatselijke politie behoo- ren te worden gericht overigens een normale figuur is juist. Voorts verwijst de minister naar het door den regeeringspersdienst verstrekte com muniqué, uit welk stuk tevens blijkt, dat hetgeen door de brigade koninklijke mare chaussee te Oss is verricht, geenszins in het algemeen is gedesavoueerd, integendeel. Dat juist nu moest worden opgetreden, is gelijk evenzeer in het communiqué tot uitdrukking komt een uitvloeisel van de omstandigheid, dat voor kort van begane ernstige fouten in bepaalde opsporingson derzoeken is gebleken. PROV. COMITé VAN DE CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. Gisteravond vergaderde het Prov. Comi té voor Zeeland te Goes onder voorzitter schap van ds. Bons van Colijnsplaat, welke na opening der vergadering op de gebrui kelijke wijze in het bijzonder welkom heet te den heer J. Schipper, secretaris der Cen trale. Verder waren aanwezig de vertegen woordigers van een 7-tal plaatselijke comi té's. Ds. Bons releveerde verder een en ander uit de afgeloopen werkperiode van het Prov. Comité, wees op den zegen Gods waardoor zoovele jongens in de gelegen heid werden gesteld in de verschillende werkkampen te worden ondergebracht. Verder betreurde Z.Eerw. het, dat de aan melding van jongelui uit Zeeland niet groo ter was geweest, waarover trouwens ook in andere provincies wordt geklaagd. De- werkkampen moeten, volgens spr., nog meer dan tot dusver in de belangstelling van het Prot. Nederland staan of worden gebracht. De voorbereidende werkzaamhe den voor de 4e collecte, die in de eerstvol gende maanden staat te worden gehouden, moet nu de Centrale thans weer haar plannen heeft vastgesteld door de plaat selijke comité's met volle animo en vurige kracht worden aangevangen. De heer Schipper bracht een woord van dank aan de plaatselijke comité's, bracht in herinnering de opbrengsten van de 3 reeds gehouden collecten van „Jong Holland snakt naar werk" en maakte thans van de ze gelegenheid gebruik om het een en an der van de bestaande plannen voor 1938 bekend te maken. Een blik op de afgeloopen perioden gaf ons te zien, dat in 1936 4750 jongens de verschillende werkkampen der Centrale hadden bezocht met een totaal van 167.000 man kampdagen. Voor 937 waren deze cij fers. 4618 en 169.000. De kosten voor onze 9 werkkampen bedroegen (met inbegrip van de Rijkssubsidie) pl.m. 197.000. Aan voeding werd besteed pl.m. 82.000, aan zakgeld pl.m. -47.000. Ongeveer 11.000 overalls werden aangeschaft, verder pl.m. 1100 paar schoenen en pl.m. 200 fietsen. In het Internaat te Haarlem werden in 1936 40 meisjes, in 1937 127 meisjes opge leid als hulp in de huishouding. Getracht zal worden in de naaste toekomst een tweede Internaat te openen. Ook de Jeugdwerkkampen in samenwer king met diverse Jeugdvereenigingen moe ten voortgang hebben, alsmede de werk kampen voor volwassen werkloozen, die ook bijzonder goed geslaagd zijn. De vrouwen der werkloozen werden niet vergeten. Een groot aantal mocht een 4- tal dagen doorbrengen in een vacantieoord. De blijdschap over het genotene was onder deze vrouwen bijzonder groot. Ook werden enkele plaatselijke comité's financieel ge holpen bij hun plaatselijken arbeid. Thans staan nog pl.m. 400.000 menschen werkloos aan de markt in ons land. Daar om mogen we onze actie nog niet stop zetten en moet thans de 4e collecte worden voorbereid. Gevraagd wordt thans weer een opbrengst van pl.m. 1 ton. Spr. somde verder nog op, dat ook dit jaar weer een 1000 stuks overalls zullen moeten worden aangeschaft, 1000 paar nieuwe schoenen en 150 a 200 fietsen. Het werk onder de volwassen werkloozen moet voortgaan, alsmede voor de vrouwen der werkloozen, ja zoo mogelijk worden uitge breid. Hierna werd gelegenheid gegeven vragen te stellen en van gedachten te wisselen, waarvan een zeer druk gebruik werd ge maakt. Deze vergadering werd daarna door den heer Lorier gesloten, nadat ds. Mortier van Kruiningen in dankgebed was voorge gaan. Faillissementen. Bij arrest van het Gerechtshof te 's Gra- venhage van 4 April 1938 is failliet ver klaard Anna Maria de Nijs, weduwe van Josephus Cammaert, te Hontenïsse, Kruis polder. Curator mr. G. Tichelman, advo caat te Terneuzen. Bestuur der gemeente 's-Heer-Abtskerke. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in de ge meente 's-Heer-Abtskerke de bediening van secretaris door den burgemeester wordt be kleed. Vraagt inlichtingen over Verzekering met recht op winstaandeel. Over het tijd vak 1925-1936 kwam aan deze verzekerden een extra-bedrag van ruim 1,5 millioen gulden ten goede! N.V. LEVENSVERZEKERING MIJ.„UTRECHT" TE UTRECHT ilréez. Med.l Verwachting tot morgenavond: DE BELT: meest matige N.W. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: zwaar bewolkte hemel, enkele opklaringen mogelijk, gedurende den nacht mist, matige temperatuur, nachtelijk mi nimum ongeveer 5 gr. Do 7 Apr. Zon op: 5 h 24; onder 18 h 42. Licht op: 19 h 12. Maan op: 10 h 16; onder: 1 h 28. E.K.: 7 Apr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 6 4.53 17.14 11.22 23.49 Donderdag 7 5.47 18.14 12.19 Vrijdag 8 7.02 19.38 0.49 13.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 6 6.45 19.10 12.25 Donderdag 7 7.35 20.03 0.49 13.24 Vrijdag 8 8.41 21.18 1.50 14.35 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Koopt gereformeerd! Reeds van de eerste maanden af dat. de tegenwoordige predikant van de Ge reformeerde Kerk, ds. W. H. van der Vegt, zijn intrede in Goes deed bereikten ons ge ruchten over een actie, die onder zijn lei ding onder de gereformeerden in deze ge meente ontstond, om toch vooral bij eigen gemeenteleden te koopen en voorko mende werkzaamheden vooral door eigen gemeenteleden te laten verrichten. Domi- né zou dit ook bij huisbezoek en zelfs van den kansel propageeren. Er kwamen zakenmenschen tot ons, die dit in winkel en bedrijf ondervonden, die meenden, dat daar eens publiciteit aan ge geven moest worden, doch het laat zich be grijpen, dat dergelijke aanbevelingen, aan eigen gemeenteleden in eigen kring gedaan, moeilijk in zoodanigen zin te achterhalen zijn, dat zij zich leenen voor publiciteit in een dagblad. De buitenstaander had het van „hooren zeggen" en de insider, die er critiek op vreesde, liet er zich liever niet over uit of verzachte deze uitingen gaar ne. Maar thans hebben wij de bewijzen van deze actie zwart op wit voor ons liggen en is het wel verantwoord, en zeker ook ge- wenscht, er publiciteit aan te geven. Want voor ons hebben wij het eerste jaarboekje van de gereformeerde kerk te Goes, en in dit jaarboekje komt, naast veel, dat zeker van belang is voor de leden der gereformeerde kerk (als: rekeningen van kerk en diaconie, adressen van predikant, ouderlingen, diakenen, leden, gereformeer de vereenigingen, enz.) een sterke actie tot uiting om vooral en speciaal bij eigen ge- loofsgenooten te koopen en door eigen ge- loofsgenooten te laten werken. Als wij dit achtenveertig bladzijden tel lende boekje doorbladeren, tellen wij er een zeventigtal advertenties in, allen uitslui tend van leden der Gereformeerde kerk. De advertenties van niet-leden zijn zoo als verder blijkt met opzet geweerd. Want na een inleidend woord van ds. v. d. Vegt, waarin deze zijn vreugde uit over de totstandkoming van dit boekje, volgt een „Ter motiveering" van de „Commissie van Redactie" en het „Moderamen der Commissie van Beheer", waarin wij o.a. lezen „Nieuw ingekomen leden staan al dade lijk voor de vraag: van welke leveranciers zal ik mijn waren betrekken? Naar welken ambachtsman moet ik heen? Het spreekt van zelf, dat zij hiervoor liefst „binnen eigen kring" blijven, doch zij tasten bij hun keuze in het duister, zoo hun geen licht verschaft wordt. Öm dêzê éh méér andere redenen be stond behoefte aan een gids als deze". Nadat dan medegedeeld is, dat de uitga ve mogelijk was zonder het budget der kerk te bezwaren, door den steun van de tot de Gereformeerde kerk behoorende handeldrijvenden, lezen we verder: „Laten alle leden der gemeente mede hierin aanleiding vinden, om bij voorkeur hun inkoopen te doen bij, of hun werk zaamheden op te dragen aan hen van wie een advertentie opgenomen is, opdat het aan de adverteerders blijke, dat hun adver tentie niet vergeefs in de gids voorkomt En in hetzelfde stukje, dat een veertig tal regels meet, wordt dan nog eens aan het einde betoogd, dat de „Commissie van

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1