DOUWEEGBERTS KRONIEK van den DAG. Geen Fascisme BIHNENLAND. ZEELAND. TWEED! BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.)| VAN DINSDAG 5 APRIL 1938. No. 80, cel DE BIJBEL „niéuw sSngS™*" !f" ik d? vin. reinigt alles! ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK GOES. MEN, ge- Brasser Stellen al- in prijs, >r serre-, Gouds- I'burg. jkelen bij Iet meest luist onze aangeko- |en, spon- bronzen, Jier. Alles ien kind De Mag- |lelburg. handtas- 1.95. |uw,bruin, art. Voor Gouds- M'burg. |e lever en zure feter, Kor- M'burg. lendeken- s, jurkjes, lerkousen verras- weefstoel, rg- liedt zich N. Rott. |e Burg. ad rRAAGD Rente Ireau vein Onrust in Hongarije. De inlijving van Oostenrijk bij Duitsch land heeft sinds eenige dagen een éigen- aardige politieke onrust in Hongarije ten gevolge gehad. Een deel van het Hongaar- sche volk een klein deel vooralsnog: het nationaal-socialistische meent blijkbaar dat de Anschluss het sein vormde voor een felle actie. Het lukte den heeren nazi's in weinig dagen tijds heel wat beroering in 't land teweeg te brengen, waartegen de re geering naar veler meening niet streng ge noeg optrad. Ten aanzien van het nationaal- socialisme heeft de Hongaarsche regeering echter steeds eenigszins tweeslachtige poli tiek in toepassing gebracht. Nu eens gaf ze den rumoerigen lieden verwonderlijk veel armslag, dan weer kon ze soms opeens van zich afbijten. Men heeft er nooit veel hoogte van kunnen krijgen, waar ze op dit punt nu eigenlijk heen wilde. Het rumoer van de vorige week is ten slotte zoo hoog geloopen, dat het hoofd van den Hongaarschen staat, de „rijksbestuur der" admiraal Horthy Zondag het oogen- blik gekomen achtte, om in te grijpen. Voor de radio heeft hij een toespraak gehouden, waarin hij het Hongaarsche volk tot be zinning maande en bedekte dreigementen uitte. Zij, die met heldere hoofden en open oogen de wereldgebeurtenissen beschouwen, kunnen in de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland niets vinden, wat reden voor de onrust in Hongarije zou kunnen zijn ge weest, aldus Horthy. Er geschiedde niets an ders dan dat een oude goede vriend van ons zich heeft vereenigd met een anderen goeden vriend van ons, met een bondge noot, die steeds zijn woord heeft gehouden: Duitschland. Deze aansluiting is slechts voor niet inge wijden onverwachts gekomen. De gebeurte nissen hebben in Hongarije zekere beroe ring verwekt. Er waren lieden die in troe bel water wilden visschen en de gebeurte nissen wilden misbruiken voor hun eigen doeleinden. Ik verklaar evenwel, dat de orde en rust in dit land door niemand zal worden ver stoord. Het was een moeilijke taak dit door de vredesverdragen tot bedelaar gemaakte land op de been te helpen, maar met de hulp van God is het ons gelukt de natie op den weg van welstand en geluk te leiden. Er heeft zich een man opgeworpen, zoo vervolgde de rijksbestuurder, doelende op den leider der Hongaarsche nationaal-socia- listen, majoor Salazy, .die de massa met de magogie op dwaalwegen wil leiden, door o.a. de 9 millioen Hongaren allen grond te beloven. Dat zou neerkomen op een bunder grond per persoon, d.i. minder dan voor een persoon noodig is om van te kunnen leven!! Zooals twee musschen en twee bladen van een boom niet gelijk zijn zoo verschillen de menschen en hun levensmogelijkheden van elkander. Anders zou de wet der natuur worden vernietigd en dat is niet mogelijk. Alleen de demagogie zou iets anders kun nen beweren. Wij streven er naar om de rust, het welzijn en de sociale ontwikkeling te volmaken. Hiervoor is rust en orde noo dig en deze waarborgen ons ons leger. Een verpolitiekt leger is niet alleen minder in waarde, doch direct schadelijk voor de natie en voor de burgers. Ons leger en ons officierencorps staan op hoog peil. Er zijn wel enkelen geweest, die in hun eigen belang getracht hebben de po litiek bij ons officierencorps ingang te doen vinden, maar dit zal hun nooit gelukken en ik maak hen er dringend op attent, handen af van onze officieren. Het 1000-jarig bestaan van Hongarije is gebaseerd op een voornaam denken en hoog zedelijk peil en betrouwbaarheid in onze Hongaarsche politiek. Ik sta niet toe, dat hier van zal worden afgeweken. Aan onze jeugd geef ik nog eens in over weging haar capaciteit in dienst van de za kenwereld en den handel te stellen. De meest doeltreffende middelen voor het sla gen van een volk, zijn de handel en de koop vaardij, zooals bijv. in Nederland blijkt en er is gelegenheid om onze vrije havens in te schakelen in het net van den wereld handel. De eer van den arbeid komt het eerst De arbeid en de liefde voor den arbeid kun nen een volk gelukkig maken en niet de demagogie van de straat. Ik verklaar, dat de binnenlandsche rust door niemand gestoord kan worden. Zon der discipline kan geen enkel klein bedrijf worden geleid, laat staan een land. Ik maak degenen, die onrust stoken en oneenigheid willen zaaien nadrukkelijk attent op de ge volgen, die hun te wachten staan. Na 1919 hebben wij het land gezuiverd van onver antwoordelijke communistische elementen en wat wij toen konden, zijn wjj nog niet verleerd. In Hongarije is slechts met wettige mid- DE STATENVERTALING EN DE NEDERLANDSE STAM door J. W. VAN SWIGCHEM 1). ■Aan de Lezers. Wat hier volgt is, nagenoeg ongewijzigd, tekst van een lezing, gehouden in de 3aa*"vergadering van het „Algemeen Neder- besh* Verbond" afd- Middelburg. In het van (Vt daarvan zit °ok de hoofdredacteur gesprok d'e na aft00P mÜ verzocht het een vriena voor z^n blad af te staan. Zulk ik niet w k en vererend verzoek durfde in 't gehepiëeren' boeweI ik aan publicatie dat ik in bro? h^d gedacht- De gedachte, stelling kon if-L mg misschien belang- ■H-, Boek want de eenvoudlgE""^ natuurlijk de beste. g DereiKbaar 1S Een lid der S.D.A.P. Het antwoord op deze vraag wil ik trachten te geven door een critische be schouwing van het artikel in Uw blad van 22 Maart, waarin een Zeeuwsche N.S.B.- er naar eigen zeggen, zijn hart heeft ge lucht. Onze provincie-genoot stelt de dictatuur voor als van tijdelijken aard; hij zegt nl.: „Ik voor mij ben dan ook de meening toegedaan, dat de regeering de teugels losser zal maken, zoodra ze er van over tuigd is, dat het volk ten volle achter haar staat." Dit klinkt al niet vleiend voor de dic tatuur. Is de meening van dezen, door U, Redactie als bonafide voorgestelde, N.S. B.-er juist? De ervaring leert anders. Een dictatuur kan niet weten, of en in hoeverre zij de instemming heeft van het volk. Het mid del daartoe, de vrije, periodiek terugkee- rende verkiezingen ontbreekt haar. Daar om verkeert een dictatuur voortdurend in vrees omtrent de sterkte van oppositionee- le elementen. Zij omringt zich door een stelsel van geheime politie (Gestapo, G. P. Oe) en laffe spionnage. Rusland, Duitsch- landen niet minder Italië leverden spre kende voorbeelden. Zij, die gehoopt hadden, dat Rusland onder de nieuwe grondwet „de teugels losser zou maken", zijn dooi de gebeurtenissen der laatste maanden volkomen ontnuchterd. In de landen der dictatuur plegen volks stemmingen overweldigende meerderheden tot 99 toe voor de regeeringen op te leveren. Nochtans valt niets te be speuren van „de teugels losser maken." Zijn de daden der dictators geschikt, het vertrouwen des volks te verwerven? Zij brengen de werkelijk geschikte personen op de belangrijke posten en niet de poli tieke vriendjes, zegt onze Zeeuwsche N. S. B.-er. Neen, de dictatuur schakelt bij voor baat vele geschikten uit, omdat zij zich be perken moet tot de gelijkgezinden. Anders de democratie, waarin ook voor tegen standers der aan de macht zijnde personen in de oppositie belangrijk en voor de ge- heele gemeenschap nuttig werk kan wor den gedaan. Hoevele knappe Duitschers toeven in ballingschap of in het concen tratiekamp; of zijn van het leven beroofd (Von Schleicher?) In Rusland is het zoo mogelijk nog erger. Hoe kan het anders in een dictatuur, die in dragers van oppositïoneele denkbeelden slechts kankeraars ziet en zooals onze na zi-Zeeuw het zegt, „schuldigen", die moe ten worden opgeborgen. Slechts verachting voor eerlijke, soms na veel moeite en strijd verkregen meeningen, die indruischen tegen die des dictators. Schenken de dictators het volk het ver trouwen, dat hun maatregelen zijn uit sluitend in zijn belang' Onze Zeeuwsche N. S. B.-er schijnt er zelf aan te twijfelen. Althans, hij zegt, dat het in Duitschland misschien nog wemelt van communisten en marxisten (het verschil tusschen beide ontgaat mij; voor deze subtiele onderschei ding is waarschijnlijk een grondige kennis van Marx noodig). Een dictatuur zal dit vertrouwen niet verwerven. Met dwang kweekt men geen overtuiging, evenmin leert men met dwang „zelfzucht en eigen belang af." Dit zijn zaken van het innerlijke, met den knup pel bereikt men geen duurzaam resultaat, Beschaving brengt differentiatie op elk gebied. Hoe hooger een volk ontwikkeld is, des te grooter differentiatie op geestelijk en maatschappelijk terrein. Hier met ge weld uniforme denkbeelden opdringen, be teekent den weg banen voor ontaarding en verwildering. De biceps kunnen groo ter, dikker en sterker worden, de schep pende gedachte sterft af. En van haar toch zal de overwinning van onze moeilijkheden moeten komen. delen iets te bereiken. Ik vertrouw in de nuchterheid van het Hongaarsche volk, al dus besloot de rijksbestuurder, en als wij samenwerken zal God ons verder helpen". Het lijdt weinig twijfel, dat dit ingrijpen van het hoofd van den staat, een kalmee renden invloed zal hebben, de eerste dagen tenminste. Maar of het voor goed aan de rumoerige activiteit der nazi's een einde kan maken? Zoolang de Hongaarsche re geering niet met daden toont, dat het haar meenens is met haar beweerde democrati sche opvattingen, kan men daaraan wel twijfelen. De bedoeling van wat volgt is, de beteke nis te schetsen in korte omtrekken! van de Bijbel voor de cultuur van de Neder landse stain, en voor de taal van het Ne derlandse volk. En wel langs deze lijnen: le. Iets uit de historie van de Nederlandse Bijbel. 2e. De betekenis van de Statenoverzetting voor de Dietse beschaving. 3e. De betekenis daarvan voor de taal. 4e. Slotbeschouwing. I. Reeds in de Middeleeuwen zien we Jacob v. Maerlant, de vadren der Dietse dichtren altegader, zich opmaken de Bijbel toegan kelijk te maken voor de leken. Juist om streeks 1300 zijn door allerlei oorzaken de lagere delen van het volk tot vrijheid en op bloei gekomen, en snakken naar meer ken nis op velerlei gebied. Hij nu schonk 1300 aan de opkomende burgerij zijn Rijmbijbel. De geschiedkundige inhoud der Schrift wordt hier, naar de simpele wijze dier da gen, op rijm terugverteld en gecommenta rieerd. Men begrijpt, dat hier van een ge trouw weergeven van de grondtekst geen sprake is. Bovendien was zulk een omvang rijk werk in handschrift zó duur, dat een bijbel voor heel het volk toch een onbe reikbaar ideaal bleef. PRINSES JULIANA EN PRINSES BEATRIX NAAR DEN HAAG. Gistermiddag te half drie heeft Prinses Juliana met Prinses Beatrix per auto het paleis Soestdijk verlaten, teneinde zich naar Den Haag te begeven, waar H.K.H. haar intrek zal nemen in het paleis Noord einde. Nader wordt gemeld: In een rieten mandje, stevig onder de kens toegedekt, is Prinses Beatrix gister middag van het paleis Soestdijk naar het paleis Noordeinde te Den Haag gereden, in de Maybach-cabriolet van haar vader, het geschenk van H. M. ae Koningin. Tusschen Prinses Juliana, die gekleed was in een warmen bontmantel, en jonk- vrouwe Feith, de verpleegster van het Frinsesje, stond het donkerbruine mandje. Naast den chauffeur zat de kamerdienaar van Prinses Juliana. Toen de wijzers van de klok van de koninklijke stallen te Den Haag op 10 minuten over vijf stonden, kwam de lage, lange auto in het zicht en werden de tuinhekken van het paleis door twee stalknechten opengedraaid. In een breede, behoedzaam genomen bocht draai de de chauffeur den auto naar binnen om door den tuin van het paleis naaf het ach terbordes te rijden. De beide Prinsessen waren in de residentie aangekomen. Vele belangstellenden, bij den hoofdin gang aan het Noordeinde verzameld, waren teleurgesteld. Zij hadden door de aanwezig heid van een extra-politiebewaking begre pen, dat er iets op til was. Toen later op den middag een groepje fotografen ter zijde van het ruiterstandbeeld post vatte, groei de het aantal kijkers tot een goede honderd aan. Maar Prinses Juliana kwam onopge merkt in de residentie terug en met haar moeder maakte Prinses Beatrix haar eer sten grooten autotocht, op een zonnigen maar kouden middag, welke meer herfst- dan lenteachtig aandeed. Het weer heeft het Prinsesje geen kwaad gedaan. De reis is haar uitstekend bekomen. Prinses Juliana en Prinses Beatrix zullen eenige dagen in de residentie verblijven. Prof. Goudriaan met 1 Juni naar de Ned. Spoorwegen. Naar wij vernemen zal prof. ir. J. Gou driaan, die benoemd is tot directeur van de Ned. Spoorwegen, met ingang van 1 Juni a.s. deze functie aanvaarden. DE VERHOOGING VAN DE HEFFING OP GRAAN. De commissie-Gerbrandy, bedoeld in de algemeene verkoopwaarden voor tarwe bloem en tarwemeel en roggebloem en rog gemeel, van de fabrikanten van deze pro ducten is heden te Rotterdam bijeengeko men naar aanleiding van de afkondiging van regeeringswege van de verhooging met 50 cent per 100 kg, met ingang van 3 April jl. van de monopolie prijsverschil len o.m. op tarwe en rogge en de daar voor in aanmerking komende invoerprijs- schillen en restitutiebedragen. Op grond van de verhooging dezer mo nopolie-prijsverschilleri en restitutiebedra gen heeft de commisise beslist, dat de prijzen van alle tarwèbloem en tarwemeel en roggebloem en roggemeel, welke na 3 April 1938 nog te leveren is op grond van voorverkoop-contracten afgesloten voor de zen datum verhoogd worden: a. voor zoover betreft tarwebloem a in clusief Zeeuwsche bloem met 27 cent per 100 kg; b. voor zoover betreft tarwebloem b in clusief Zeeuwsche bloem b met 50 cent per 100 kg; c. voor zoover betreft tarwemeel c met 32% cent per 100 kg; d. voor zoover betreft tarwemeel d met 50 cent per 100 kg; e. voor zoover betreft roggebloem met 50 cent per 100 kg; f. voor zoover betreft roggemeel met 50 cent per 100 kg. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN V6)-0311o (Ingez. Med.) Het streven om, zo mogelijk, héél het volk een betrouwbare vertaling van de Heilige Schrift te verschaffen, komt pas op mèt en döör de Reformatie. Hoe men ook moge denken over de Kerkhervor ming, niemand van mijn lezers zal willen ontkennen, dat de Reformatie een welbe wuste poging was, om voor leer en leven terug te gaan tot de inhoud des Bijbels, en tot die Bijbel alléén. De Bijbel was de bron voor de grondstellingen der Reformatie en haar volgelingen en ieder lid der „gerefor meerde" Kerk moest daar zijn geestelijke wapenrusting opdoen. De Reformatie gaf het lekenelement in de kerk de Bijbel in handen, en maakte dat alle kringen van het volk met de inhoud vertrouwd konden raken. Het is zeer zeker ten onrechte, dat som mige Protestanten aan de R. K. Kerk een verbod tot het lezen van de Bijbel in de schoenen schuiven, maar niemand zal het feit willen loochenen dat de R. K. Kerk in de loop der Nederlandse beschavingsge schiedenis practisch heel weinig heeft ge daan om de lecture des Bijbels onder het volk te bevorderen of aan te moedigen. Daarom kan van een rechtstreekse be vruchtende invloed van de Schrift op taal en volkskarakter in de R. K. streken van onze stam minder goed gesproken worden. (Ingez. Med.ü Tot leden van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer kieskring 12 (Middelburg) bijn benoemd tot lid de heeren: J. Onderdijk, wethouder, A. D. Littooij, drukker en uitgever, P. M. Wolters, hoofd eener r.k. school, mr. H. Doorenbos, secretaris der Kamer van Kopp- handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden; tot plaatsvervangend lid de heeren: C. van der Weel, J. F. Heemskerk, J. A. M. Lambermont, beide laatste lid van den raad der gemeente Middelburg, allen te Mid delburg. STREEKPLAN KUST WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het eerste, met inachtneming van de procedure der Woningwet vast gestelde en ter goedkeuring aange boden streekplan. Het daartegen ingestelde beroep door de Kroon ongegrond verklaard. Zooals bekend, heeft de commissie voor het streekplan Kust West Zeeuwsch-Vlaan- deren, ingesteld op grond van art. 45 der Woningwet, in haar vergadering van 22 Maart 1937 een streekplan vastgesteld voor het gebied langs de kust van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit plan is door Ged. Staten van Zeeland bij besluit van 13 Augustus 1937 goedgekeurd. Wel had de heer J. Hauwaert te Evere (bij Brussel) be zwaren ingebracht, omreden een bouwver- bod is gelegd op een drietal aan hem in eigendom toebehoorende perceelen, gelegen op de duinen in de gemeente Kadzand, doch hierop volgde niet-ontvankelijk-verklaring omdat het bezwaarschrift niet tijdig was ingediend. Van deze beslissing is de heer Hauwaert in beroep gegaan, daarbij aanvoerende, dat hij te Kadzand op de duinen vier perceelen bouwgrond heeft, elk groot 500 m2, op één waarvan de villa „La Vigie" is gebouwd. De overblijvende drie perceelen zijn onbe bouwd gebleven met doel deze later te ver- koopen. Nu echter door vaststelling van het streekplan niet meer op de Kadzandsche duinen mag worden gebouwd, zijn bedoelde perceelen bouwgrond zoo goed als waarde loos, als bestaande uit duinzand en enkel voor bouwgrond geschikt. De heer Hau waert raamt zijn verlies thans reeds op 10.000. Zijn bezwaarschrift heeft echter geen gevolg gehad dan niet-ontvankelijk- verklaring door Ged. Staten wegens te la te indiening. Met dat bezwaarschrift is het wat won derlijk geloopen. De termijn van indiening bij den voorzitter der commissie verliep De Reformatie pas maakte van de Bijbel een huisboek. De eerste Nederlandse foliobijbel werd in 1526 door Jacob v. Liesveld te Antwerpen gedrukt. Tot op de Statenvertaling zijn er nog verscheidene andere edities geweest, De meest bekende daarvan is misschien wel de zgn. „deux-aes-"-Bijbel geworden. Deze uitgaaf was een, naar Luther en Bugenha- gen's bijbel herziene uitgaaf van Liesveld, met hier en daar vrij dwaze aantekeningen. In Nehemia 3 5 lezen we, dat de edelen des volks hun schouders niet wilden zetten onder het werk des Heren, n.l. de herbouw van Jerusalems muren. Als kanttekening fungeerde daarbij een rijmpje, afkomstig van het kaart- of dobbelspel: Deux aes en heeft niet, Six cinque en geeft niet, Quater dry Die helpen vry. d.i. „dubbele één" is te arm om te geven, „vjjf om zes" wil niet geven „drie om vier" helpt gewillig, m.a.w. de armen kunnen niet de rijken willen niet de burgerij draait er voor op en is ook gewillig om te geven. Naar deze curieuze kanttekening werd de hele editie genoemd. Men kan licht be vroeden, dat deze Bijbel, die meer dan drie vóór 19 Februari 1937, terwijl op 18 Febru ari d.a.v. het bezwaarschrift inkwam bij den burgemeester van Kadzand, die voor doorzending aan den voorzitter der streek plan-commissie zorg droeg. Op 22 Maart is de heer Hauwaert door de commissie te Breskens gehoord om zijn bezwaren tegen het ontworpen streekplan mondeling nader toe te lichten, waaruit valt op te maken, dat deze commissie het bezwaarschrift als tijdig ingekomen beschouwde en in behan deling nam. In deze vergadering van 22 Maart is het stuk in den breede behandeld met tot slot, dat hierop in afwijzenden zin is beschikt. Ged. Staten verklaarden den Heer Hauwaert echter niet ontvankelijk wegens te late indiening van het bezwaar schrift. In de enkele weken geleden gevallen Ko ninklijke beslissing wordt overwogen, dat het bezwaarschrift wel niet binnen den ter mijn van 4 weken gedurende welken het ontwerpplan ter inzage heeft gelegen, is ingediend, doch eerst daags daarna op 19 Februari 1937. Hierin kan echter geen aan leiding worden gevonden' om appellant niet-ontvankelijk te verklaren, nu de com missie het bezwaar niet op grond van te la te indiening ter zijde heeft gesteld, doch daarop in afwijzenden zin - heeft beslist. Wat de zaak zelf betreft, overwoog de Kroon, dat de commissie terecht heeft ge meend, aan het bezwaar niet tegemoet te kunnen komen, daar het belang van het behoud van het natuurschoon zich verzet tegen verdere duintopbebouwing. Bovendien kan in dit geval hoogstens van gederfde winst voor belanghebbende sprake zijn, welke winst bovendien door appellant veel te hoog wordt geschat 10.000) doch daar mede kan redelijkerwijze geen rekening worden gehouden. De Kroon heeft het be roep dan ook ongegrond verklaard. Esperanto. Vrijdagavond waren de neutrale Espe- ranto-groepen „Dr. L. L. Zamenhof" uit Vlissingen en „Ni venkos" uit Middelburg, de gasten van de groep „La Sudbevelanda rondo" te Goes. Ongeveer 60 Esperantis ten vierden het eerste lustrum dier laatste groep. Deze had ir. J. R. G. Isbrücker uit Den Haag uitgenoodigd te spreken. Aan de hand van vele mooie lichtbeelden besprak de bekwame esperantist zijn bezoek aan de wereldcongressen der esperantisten van 1912—1937 Het was een prachtige avond, maar te vens een leerzame. Dit laatste betuigde ook de burgemeester van Goes, mr. R. M. van Dusseldorp. Hij verklaarde, hoewel het esperanto niet machtig zijnde, toch de kwart-eeuw gelezen werd, reeds een zekere taaitraditie vestigde. Daarvan zijn nóg sporen te vinden o.a. in het Avondmaals- formulier der voornaamste kerkgroepen hier te lande, en als een predikant in onze dagen de dienst aanvangt met: „Onze hul- pe staat in de Naam des Heren", dan ci teert hij de Bijbel van Deux-Aes, waarin deze uitdrukking wèl, en niet de Staten vertaling, waarin ze niét te vinden is. Maar het is de beroemde Statenvert. ge weest, die drie eeuwen lang zulk een diep gaande invloed op taal en stam heeft uit geoefend. Vele bijzonderheden van de geschiedenis dezer vertaling zal ik met stilzwijgen moe ten voorbijgaan. Allereerst wil ik even wel uw aandacht vragen voor de motieven, die tot deze vertaling hebben geleid. Deze beweegredenen waren voornamelijk tweeërlei: le. De grondtekst was een eeuw na de Bijbel van Liesveld veel beter be kend geraakt door de ontdekking en verge lijking Van allerlei handschriften, vooral Nieuw-Testamentische. 2e. Het Nederlands van de reeds bestaan de Bijbelvertalingen was in velerlei op zichten onzuiver of verouderd, waardoor vele teksten of woorden reeds toen niet, of verkeerd, konden worden verstaan. (Wordt vervolgd). en Boer-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5