COURANT COURANT ZEELAND. BINNENLAND. Opgepast f SPORT De marechaussee te Oss. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. het zaai den den 24). den voor is iep n te aring Gisteren, vandaag en vermoedelijk nog wel de eerstkomende dagen, zal er veel pu blieke belangstelling zijn voor het „geval" Oss, waar de zeer populaire marechaussee brigade op zü geschoven is, omdat zij in haar dienstijver te ver gegaan zou zijn. Hier nu zijn twee uiterste opvattingen mogelijk, met daartusschen allerlei over gangen. De eene uiterste is de opvatting, waarbij aan gekonkel en geknoei, corruptie en schandaal gedacht wordt: daarin spelen al lerhande leelijke elementen een hoofdrol: anti-papisme, fascisme, communisme, anti- kapitalisme en wie weet wat nog meer. De andere uiterste is die „dat het nu maar eens hoog tijd werd dat de regeering aan het schandelijke optreden der marechaus see een eind maakte". De eene uiterste zou men aldus* kunnen vertolken: Oss is een centrum van corrup tie en zedenbederf; een slappe roomsche burgemeester en een volkomen onbekwaam politiecorps kunnen of willen of durven er niets aan doen; nu komt dat populaire keurcorps der marechaussee, dat knapt de zaak op, en ziet, zoolang het tegen gewone „boeven" ging, ging alles best, maar nu ze aan de „hooge heeren" beginnen, nu spannen Zwanenberg en de Roomsche clerus samen om er een stokje voor te ste ken; dat lukt, en de saneering wordt stop gezet, de marechaussee gedesavoueerd enverwijderd. Als gezegd: dat is de uiterste opvatting. Anti-papisme en een soort laag-bij-de- grondsche soort van communistisch wan trouwen en haat tegen „kapitalisten" en „hooge heeren" speelt hierin een rol. Wij zouden met nadruk tegen het door vreten van deze opvattingen willen waar schuwen. Laat ons er voor oppassen, ons door al te goedkoop sentiment te laten leiden. De ma rechaussee moge nog zoo'n „populair wa pen" wezen, en de Ossche brigade moge de populairste brigade van dit populaire wa pen zijn, dit sluit de mogelijkheid niet uit, dat ook deze Ossche brigade objectief te ver gegaan is. Het lijkt ons, zielkundig be schouwd, gansch niet onmogelijk dat haar de krijgsroem naar het hoofd gestegen is, dat zij te crimineel is geworden, zich te machtig en te veelgerechtigd is gaan ge voelen, en dat daardoor haar optreden niet meer door die zorgvuldigheid gekenmerkt wordt, welke in het maatschappelijk ver keer vereischt wordt. Men versta ons wel, wij achten dit niet onmogelijk. Niet: waarschijnlijk daartoe ontbreekt ons voldoende veelzijdig beoor- deelingsmateriaal. Enkel: niet-onmogeljjk. Deze gedachte wordt hierdoor versterkt: onze regeering bestaat toch nog niet uit een stelletje domme, corrupte mannen. De regeering heeft natuurlijk op haar vingers kunnen natellen, dat de schorsing en over plaatsing der Ossche brigade groote be roering zou verwekken. Dan zal de regee ring zich tevoren ervan verzekerd hebben, of zij veilig en gedekt was door vaststaan de feiten, voldoende in aantal en in bewijs kracht. Althans: dat mag men aannemen. Daarom is een veroordeeling van het te dezen opzichte gevolgde beleid, zonder dat, op grond van veel meer feitenmateriaal dan thans publiek bekend is, een beter in zicht in de zaak verkregen is, praematuur en dus ontoelaatbaar. -J- Geheel iets anders is de zaak, die hier achter staat. Natuurlijk staan wij daar aan de zijde dergenen, die verlangen dat zonder aanzien van persoon of habijt volledig justitie door den wereldlijken rechter zal geschieden. Van Zwanenberg, roomsch-katholiek pries ter ofmarechaussee, ze mogen geen van drieën een bevoorrechte positie in ons landje innemen. Z ij n er wantoestanden op zedelijk gebied, dat er forsch ingegrepen worde; is de burgemeester van Oss in derdaad, gelijk sommigen stellen, niet die krachtige figuur welke daar noodig is, dat men hem vervange; zijn er priesters, die zich misdroegen, dat men ze vervolge en straffe als een gewonen staatsburger; zijn er bankiers-oplichters, dat men ze behan- dele gelijk elke andere oplichter in overig Nederland behandeld wordt, enis de marechaussee in Oss buiten haar boekje gegaan, dat dan de gestelde machten die maatregelen nemen, welke zij naar eer en geweten noodzakelijk achten. Clerus en „invloedrijke personen" hebben zich met justitie en politie in Oss niet te bemoeien, het publieke sentiment echter evenmin. Slechts koude, harde, volstrekt gestrenge rechtvaardigheid en onpartijdigheid is hier te verlangen, naar alle kanten. GYMNASTIEK. Voorturnersexamen. Te Breda is het voorturnersexamen ge houden, als slot van een cursus, gegeven door den heer E. Melkman, technisch be stuurder van de Zebra. Voor le graad voor turner slaagden o.a. de heeren: G. de Pag- ter, „WiUielmina" te Middelburg; J. de Y' T- v- te Vlissingen; W. Gelok, turnote Goes; voor 2e graad voor- mina" ^eeren: A- de Baare, „Wilhel- ta" te tc ^jddelburg; c- v. Weele, „Spar- Berge !?ïbe^öke; J. v. d. Berg, -C. v d. Twee candidn-fn As' v- T- v- te Vlissingen. 6 kandidaten werden afgewezen. Nieuw wereldrecord son ZWEMMEN. Te Cnrai r-ow 500 m borstcrawl. bekende Amérika'anfche^w Verbeterded® Flanagan het wereldrecord ovTkio ïïteï borstcrawl door dezen afstand af te leggen stond "on fiS6C' Heb oude wereldrecord stond op naam van zpn landgenoot Jach Medica met 5 min. 57,8 sec. HET A.S. REGEERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN. H.M. de Koningin doctor honoris causa van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam. Naar wij vernemen heeft de senaat van de gemeentelijke' universiteit van Amster dam in zijn gisteren gehouden zitting be sloten aan H.M. de Koningin ter gelegen heid van haar 40 jarig regeeringsjubileum het eere-doctoraat in de economische we tenschappen aan te bieden. De promotie zal plaats hebben in een bij zondere plechtige zitting van den senaat op een der dagen tusschen zes en elf Septem ber a.s. De rector-magnificus, prof. dr. H. Frijda, is door den senaat als promotor van H.M. de Koningin aangewezen. ONOFFICIEEL BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN ROTTERDAM. Het ligt in het voornemen van de Konin gin om Vrijdag a.s. 8 dezer, een niet offi cieel bezoek te brengen aan Rotterdam. H. M. zal zich eerst begeven naar de bloemententoonstelling „Primavera" en vervolgens de installatie van de N.V. Ba- taafsche Petroleum Maatschappij aan de Petroleumhaven te Pernis bezoeken om tenslotte de „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika-Lijn te bezichtigen, welke zich nog bevindt bij de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij aan de Heiplaat. Dr Ph. C. Visser Nederlandsch gezant te Ankara. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen, zal binnenkort dr. Ph. C. Visser, tot dusver consul-generaal der Nederlan den te Calcutta, worden geaccrediteerd bij de regeering der Turksche republiek als Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister. Naar aanleiding van de sensationeele maatregelen ten aanzien van de maré- chaussée te Oss schrijft de „N. R. Ct." o.m. het volgende: Gróve fouten, welke een zoo grievende desavoueering van een brigade van het po pulaire wapen zouden rechtvaardigen, zijn zoo verzekert men ons, door de brigade niet gemaakt. De ontneming aan de ma réchaussee van het vooronderzoek in eeni- ge belangrijke strafzaken zou dan ook meer een gevolg zijn van geheel andere bel a n- g e n, welke rechtstreeks samenhangen met de strafzaak tegen den gearresteerden di recteur der N.V. Organon te Oss, M. van Z. Bij het vooronderzoek in deze zaak kwa men, zoo deelde men ons mede, enkele fei ten aan het licht, welke den brigadecom mandant der Kon. Maréchaussée te Oss aanleiding gaven om, in verband met de door den verdachte Van Z. gepleegde mis drijven, een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van eenige wereldlijke en geestelijke vooraanstaande personen, die met Van Z. nauwe relaties onderhielden. Tot arrestaties heeft dit onderzoek niet ge leid, doch wel zijn eenige der hierbij be trokken personen mèt medeweten van den officier van justitie, die de zaak tegen verdachte Van Z. in handen heeft, door de maréchaussée gehoord als getuigen met de mogelijkheid, dat zij ver dachten zouden worden. Door dit onderzoek had de zaak tegen Van Z. het voorkomen, te zullen uitgroeien tot een schandaal van veel grooter omvang, ook al zouden aan de hierin verwikkelde geestelijke en wereld lijke personen, naar wier gedragingen een onderzoek werd ingesteld, in verband met den leeftijd van 16 jaar of ouder der hierin gemoeide meisjes niet bepaald strafbare feiten kunnen worden ten laste gelegd, het geen naar men ons verzekerde, nog geens zins beteekent, dat de hierbij betrokkenen ook moreel vrij uit gaan. Niettemin is juist dit onderzoek de oor zaak geworden van de aan de brigade Oss ten deel gevallen grievende bejegening, waarbij als eigenlijk motief zou zijn ge bruikt het niet voldoende met tact optre den, waardoor het prestige der hierin ver wikkelde wereldlijke en geestelijke voor aanstaande personen noodeloos zou zijn ge schaad. Het is wel zeer wenschelijk, dat over deze zaak het licht opgaat, opdat de feiten niet berusten op mededeelingen, hoe ver trouwenwekkend deze dan ook mogen lij ken, en evenmin op vage officieele commu niques, maar op de resultaten van een on derzoek, dat niets heeft te verzwijgen, al behoeven daarvoor nog geen namen ge noemd te worden en al zullen ook eventu- eele misslagen van de Maréchaussée niet ontzien mogen worden. Ongetwijfeld echter is over het thans te Oss gebeurde het laat ste woord nog niet gesproken. Een roomsche persstem. De r.k. bladen bezien uit den aard der zaak het geval van een geheel anderen kant. Wij ontleenen aan het Noordbrabant- sche dagblad „Het Huisgezin" 't volgende: „Een ieder zal het goed recht van politie (en justitie) erkennen om zonder aanzien des persoons een onderzoek naar feiten in te stellen, die strafbaar zijn voor de wet; maar ieder zal ook mogen vorderen, dat bij zulk onderzoek, zeker in het eerste stadi um, de noodige discretie in acht wordt ge nomen. „Het gaat niet aan, dat zonder deugde lijke aanwijzingen, enkel op een los ver moeden, tegenover iemand wordt opgetre den, alsof hij al van misdaad was overtuigd; het gaat nog minder aan, dat als het eerste onderzoek ten aanzien van het vermoeden, dat het uitgangspunt vormde, geen bewijs oplevert, dat onderzoek in allerlei richtin gen uit te strekken, als ware het er om te doen, tot iederen prijs wat strafbaars te ontdekken. „Tegen zulk pen exces van ijver behoort de burgerij gevrijwaard te blijven en dat te meer, omdat het optreden van de politie altijd een verdenking op den betrokkene werpt, die naar de ervaring uitwijst door niet-yervolging j of bloote invrijheidstelling na arrestatie niet wordt weggenomen." Het blad juicht ten slotte het disciplinai re optreden der regeering tegen de Maré chaussée toe, waardoor z.i. te Oss een ont spanning zal intreden. Vragen door een Kamerlid. De heer Wijnkoop heeft de volgende vra gen gericht aan den minister van justitie: Is het juist dat de koninklijke maré chaussée te Oss door de justitieele autori teiten van haar functie is ontheven en dat deze maréchaussée haar dienst te Oss niet langer mag uitoefenen? Is het ook waar, dat het onderzoek der maréchaussée inzake zekere te Oss loo- pende justitieele zaken zoodoende is ge staakt, en dat eventueele klachten over misdrijven aldaar niet meer tot de maré chaussée maar enkel tot de plaatselijke ge- meente-politie kunnen worden gericht? Indien een en ander geheel of gedeeltelijk juist is, wil de minister dan mededeelen waarop dit optreden tegen de maréchaus sée te Oss berust, waarom zij van haar functie is ontheven en zij haar plaatselijken dienst niet meer mag uitoefenen, waarom aan haar activiteit ter plaatse een eind is gemaakt en speciaal waarom de justitie haar in het algemeen en juist nu desavou eert? [Het stellen van vragen is, formeel ge sproken, een recht der Kamerleden; t a c- t i s c h bezien is het, in gevallen als dit, hun politieke plicht ook. Waarom moesten honderd man het stel len dezer vragen nu weer aan den com munist Wijnkoop overlaten? Waarom heeft niet een liberaal Kamerlid deze vragen, die immers tóch zouden komen, prompt gesteld, eventueel ook zonder voor af den minister van justitie te vragen of het stellen van deze vragen Z.Exc. al dan niet welgevallig zoude zijn? Red.] De vereeniging voor nationale veiligheid heeft thans honderdduizend gulden aan vrijwillige bijdragen. De vereeniging voor nationale veiligheid deelt mede, dat gisteren aan vrijwillige bij dragen sedert de oprichting der vereeni ging het bedrag van een ton werd ge passeerd. Het totaalbedrag dat bij de ver eeniging is binnengekomen is thans 100.620,73 waaronder circa 6500 aan jaarlijksche bijdragen. Voor de versterking der defensie. Bjj de verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defen sie zijn o.a. 10 van een Zeeuwsch Vlaam- sche, 10 L. E. D. B., Middelburg, 100 comité Middelburg e.o. ver. nat. veiligheid en 25 „een vaderlandseh lievende vrouw", Nieuwdorp. Tot en met gisteren werd ont vangen 69.364. Bij de vereeniging voor nationale veilig heid is sinds de vorige opgave 682 ontvan gen. In totaal heeft deze vereeniging in de laatste dagen ontvangen 6955. FAILLISSEMENTEN. In het faillissement van René A. de Koc?k, slager te Hontenisse, Groenendijk, is het accoord gehomologeerd, waarbij aan con currente schuldeischers wordt uitgekeerd 72 der vorderingen. Wie volgt. Hedenmorgen is het tweede busje met 50 dubbeltjes bij den heer Leydesdorff ge bracht en door hem geledigd. Thans zijn 89 busjes uitgezet. Enkele se cretarissen van buurtcommissies, die nog niets van zich lieten hooren hebben een nadere opwekking tot activiteit ontvangen. Tot gouvernements-psychiater, belast met de leiding van het gouvernements krankzinnigengesticht te Curagao is be noemd de zenuwarts W. W. de Regt alhier. Dokter De Regt vertrekt, naar wij verna men, nog voor het einde dezer maand her waarts. Anti-Rev. kiesvereeniging. Voor de anti-rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" sprak gisterenavond in een der zalen van het gebouw der C.J.M.V. in de Singelstraat, mr. T. A. van Dijken lid der Tweede Kamer over: „Samenstelling en taak van het kabinet Colijn". Er was voor deze inleiding veel belang stelling van de zijde der leden en de inlei der deed zich kennen als een uitnemend spreker. Knapenvergadering „Samuel". Gisteravond hield de Geref. Knapenver gadering „Samuel" haar 26ste jaarfeest in de Bogardzaal. Voor een geheel met een 150-tal jongens en vele ouders gevulde zaal werden eenige natuur- en vroolijke films vertoond van de Chr. filmcentrale te Utrecht. De penningmeester van de oudercommis sie maakte gewag van een nadeelig saldo als gevolg van de extra uitgaven voor de herdenking van het 25-jarig bestaan. JUBILEUM „ONS BELANG". De coöperatie „Ons Belang" vierde gis teren haar 25-jarig bestaan met een recep tie op de bestuurszaal in het gebouw en een feestavond in de Prins van Oranje. Van de receptie in het gebouw werd druk gebruik gemaakt door afgevaardigden van de Zeeuwsche zustervereenigingen, den Cen- tralen Bond, Handelskamer, Besturenbond, enz. om de jubilaresse te feliciteeren. De sprekers boden daarbij bloemen aan, ter wijl De Handelskamer als blijvend aanden ken een voorzittershamer en de Goesche De jongste foto van Prinses Beatrix, op den arm van haar gelukkige moeder. Bestuurdersbond een inkstel aanbood. De voorz. de heer Crucq, die deze recep tie met een beknopt overzicht over de ach terliggende 25 jaar geopend had, zegde de sprekers in hartelijke bewoordingen dank. De feestavond, die daarop volgde in de Prins van Oranje werd door den heer Crucq eveneens geopend met een terug blik, waarna W. Groeneveld, bestuurslid van den Centralen Bond, een kort propa- gandawoord sprak. Vervolgens zorgde het gezelschap van prof. Ben Ali Libi voor het amusement. Er werd gegoocheld, gezongen, voorgedragen, acrobatiek ten beste gege ven, radio-sterren werden geïmiteerd, enz. Het was alles van zeer goed gehalte. Een eerste klas programma, dat door de geheel gevulde zaal zeer werd gewaardeerd. BOEKENWEEK. De boekenavond, door de boekhandelaren De Jonge en Van Klaveren in Schuttershof gehouden, trok zeer veel belangstelling. Ook burgemeester Van Dusseldorp merkten we onder de aanwezigen op. De spreker van den avond de bekende schrijver A. M. de Jong, hield, na een korte inleiding van den heer J. Smit, eerst een beschouwing over het schrijven van een boek in het algemeen. Als men, als jong schrijver, aan zijn eerste roman begint, meent men stof te hebben voor honderden bladzijden, doch zet men zich aan het werk, dan is men na een zeventiental bladzijden uitgeput en weet niet verder te gaan. Men heeft dan de techniek van het schrijven nog niet te pakken. Toen spr. begon aan „Het verraad", had hij reeds enkele boeken gé schreven, èrt toch meende hij, dat „Het ver raad" slechts een korte novelle zou worden. Het Werd echter een kleine roman, een groote roman, en is nu uitgedijd tot zeven deelen, terwijl spr. aan het achtste bezig is. Zoo hadden noch spr. noch zijn uitgever verwacht dat „Merijntje Gijzen" zulk een succes zou worden. Querido meende aan vankelijk zelfs, dat het boek niet gaan zou om het Brabantsche dialect, doch dit bleek, reeds bij opname in „De Notenkraker", juist een aantrekkelijkheid te zijn. Spr. deelde voorts mede, dat hij na het vierde deel, zes jaar lang niet aan „Merijntje" had kunnen werken, hoewel hij de stof voor het vijfde deel reeds geheel in het hoofd had. Hij gevoelde echter, dat die stof nog niet rijp was om vorm te krijgen. Spr. las of droeg eigenlijk daarna eenige gedeelten van „De Groote Zomer" voor en eindigde met een beschouwing over „De Erfgenaam". Met groote belangstelling werd de hr. A. M. de Jong steeds gevolgd. Hij wist stille ontroering en bijwijlen ook groote vroo- lijheid te wekken. Het was alzoo een zeer mooie avond. HET VLIEGVELD VLISSINGEN. Wordt aanmerkelijk uitgebreid. Het luchtvaartterrein Vlissingen, dat reeds eerder vergroot is, zal binnenkort wederom aanmerkelijk worden uitgebreid. Aan den Zuid-West kant van het terrein zal n.l. ruim 9 ha grond worden aangekocht of onteigend, en na egalisatie bij de lucht haven worden gevoegd. Hierdoor zal de startbaan N.O.Z.W., die te kort is, een voldoende lengte krijgen. Tot de eigendom men, die door de uitbreiding van het vlieg veld zullen verdwijnen, behoort de bekende oude boerderij Baskensburg, die de aan dacht trok door de twee monumentale leeuwen bij den toegang tot de hofstede. Ook ligt het in de bedoeling aan de Noord zijde van het luchtvaartterrein gronden aan te koopen teneinde daar in de toekomst plaats voor een aantal hangaren te hebben. De kosten van de uitbreiding van het Vlissingsche vliegveld, dat nu weldra zal voldoen aan veel eischen die men aan een moderne luchthaven mag stellen, worden op ongeveer 200.000 begroot. RAAD VAN ARNEMUIDEN. Er komt waterleiding' Met den aanleg moet zoo spoedig mogelijk worden begonnen. ARNEMUIDEN. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester H. G. Horninge. Afwezig de heer W. van Belzen. Ingekomen was een verzoek van P. Kos ter e.a. tot verharding van den Kraaien- holscnevveg. Voorgesteld werd dit verzoek aan te houden tot de Van Cittersweg ge reed zal zijn. Verder was ingekomen de aanvraag vaii de Vereen, voor Bijzonder Lager Onderwijs om vergoeding ingevolge artikel 101 La ger Onderwijswet. Hierop zal eerst worden beslist als de rekening der gemeente over dat jaar is vastgesteld, Verbreeding Molenweg'. De Voorz. zeide dat B. en W. voorstellen over het gedeelte van de kei bestrating tot aan het pand van den heer K. Francke een beschoeiing aan de weg zijde van de sloot te zetten teneinde den weg daar plaatselijk te verbreeden en den zijkant van den weg te steunen. De heer L. P u ij p e vroeg de kosten hiervan, hij zei dat het over de volle lengte noodig is. Volgens spreker kan dit heel wat een voudiger en goedkooper gebeuren wanneer dit wordt uitgevoerd met palen en rijshout. De heer Franse bestreedde opvat tingen van den heer Puijpe. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangeno men; tegen de heeren Puijpe en Janse. Een verzoek van den heer A. Dekker om een bijdrage in de riooleeringskosten van de slétot vóór zijn woning werd aangéno- men. Een voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening tot heffing van een baatbelasting voor de Van Cittersweg werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Het voorstel tot deelname aan de school voor zwakzinnige kinderen op Walcheren werd aangenomen. Wanneer deze er in de gemeente zijn staat de Raad hiervoor de verplichte bijdrage toe. Toegestaan werd het verzoek inzake de vergrooting van de weegbrug op de Kade. de. De nieuw aangelegde dijk tegen het Arne-kanaal werd verpacht aan dsn heer J. Kluijfhout enkel tot beweiding van scha pen. Opnieuw werd in handen van B. en W. gesteld het beroepschrift van den heer J. Langebeeke inzake weigering tot plaatsing

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1