SPORT. BelgiëNederland 11. RADIO-PROGRAMMA, DE IEPENZIEKTE. AGENDA. Nederlandsch elftal mag met he gelijke spel tevreden zijn. (Van een specialen ANP-verslaggever. Na een wedstrijd, welke vol spanning was doch overigens weinig grootsche spelmo menten heeft opgeleverd, is België er in geslaagd door een gelijk spel zich te re vancheeren voor de zware 72 nederlaag, welke vijf weken geleden te Rotterdam te gen het Nederlandsch elftal werd geleden. Met het resultaat van deze 60ste landen- ontmoeting tegen de Belgen hierbij z\jn de officieuze wedstrijden inbegrepen mag het Oranjeteam dubbel en dwars tevreden zpn, want in alle opzichten hebben onze tegenstanders beter voetbal gespeeld. Deze wedstrijd werd, wij geven het on middellijk toe, in abnormale weersomstan digheden gespeeld. Er stond een storm over de lengte van het veld, welke veel afbreuk aan het spel deed. Enkele zware hagelbui en ontlastten zich tijdens den wedstrijd bo ven Deurne, met het gevolg, dat bal en veld zeer glad werden en de controle over het leder nog moeilijker werd. Niettemin zijn wij er van overtuigd, dat dit Belgische elftal ook in meer normale omstandigheden beter en sterker spel zou hebben laten zien dan het Nederlandsche. Niet dat de ploeg van onze tegenstanders zulk schitterend voetbal speelde, maar in het Nederlandsch elftal waren veel zwakke plekken, welke toch moeilijk aan de slech te weersomstandigheden kunnen worden toegeschreven. De Belgen speelden met overtuiging en een geestdrift, welke herinnerde aan het ouderwetsche vuur der Roode Duivelsploe- gen. Ten slotte mag men ook het premie stelsel bij een zege kregen de spelers 1000 francs, bij een gelijk spel en een ne derlaag veel minder niet vergeten, waar door er iets verbetens in hun spel lag. De Belgische ploeg vormde voorts een beter geheel, de spelers pasten zich beter aan de moeilijke omstandigheden aan dan onze landgenooten. Ondanks het feit, dat België voor de rust tegen den storm in speelde, zjjn zjj talrijke malen gevaarlijk voor het doel van Van Male gekomen, ter wijl in de tweede helft doelman Badjou slechts sporadisch behoefde in te grijpen. Over het algemeen zijn de Belgen dus meer in den aanval geweest en ongetwijfeld is het Nederlandsche doel op verscheidene momenten slechts op het nippertje aan een doorboring ontsnapt. In het Nederlandsch elftal vielen ver scheidene zwakke punten aan te wijzen. Vooral de homogeniteit was zoek, het klop te niet tusschen de linies. Er ontbrak een midvoor, die behoorlijk het spel verdeelde, Smit bereikte zijn internationale vorm nau welijks, in de middenlinie werd van Heel herhaaldelijk gepasseerd, kon Paauwe slechts langzaam in zijn spel komen, deed Anderiesen verdedigend verdienstelijk werk doch faalde waar het zijn voedende taak betrof. Het klopte inderdaad niet in ons elftal. Het linker gedeelte van de ploeg was daar een merkwaardig voorbeeld van. De samenwerking tusschen Caldenhove en Van Heel liet veel te wenschen over. Heeft men opgelet, dat Mijnders slechts zeer wei nig ballen van Van Heel kreeg aangege ven? Smit zwierf als van ouds overal, maar zijn ouden vorm kon hij niet te pakken krij gen. Hij zwierf te veel, waardoor het ver band uit elkaar gerukt werd en het spël onzer ploeg, mede daardoor, een rommeli- gen indruk maakte. Dat België niet gewonnen heeft, is in de eerste plaats te danken aan van Male, die zijn doel op prachtige wijze verdedigd heeft het eene foutje, waardoor de gelijkma ker ontstond, zij hem gaarne vergeven en aan Weber, die een stoer en betrouw baar partijtje voetbal weggaf, waarvoor de tegenstander ontzag had. Nederland heeft het voortournooi gewon den. Door beter doelgemiddelde eindigt ons land op de eerste plaats voor België, met Luxemburg als derde. De wedstrijd. Gesteund door den wind, nam het Oranje elftal vrij spoedig het initiatief. Dat het Nederlandsch elftal in het eerste kwar tier meer in den aanval was, kwam geens zins door voortreffelijk spel, maar was uit sluitend te danken aan het windvoordeel, waardoor de Belgische verdedigers de groot ste moeite hadden den bal weg te werken. In het Nederlandsch elftal klopte het nog steeds niet. Het overwicht van Nederland ging langzamerhand verdwijnen, doch eerst nu bleek, hoe moeilijk het voor onze tegen standers was tegen den storm op te tornen. Dat men het met kort spel probeerde, was volkomen begrijpelijk, maar het werd voors hands nog te onzuiver uitgevoerd om bij onze achterhoede, waarin Weber er direct uitstekend in was, succes te hebben. De mo menten, waarop aan beide zijden werkelijk goed spel te zien werd gegeven, waren zeld zaam. Tien minuten vóór de rust werd voor de vijfde maal een corner op het Belgische doel genomen en hoewel deze geen resultaat opleverde, vormde dit spelmoment de in leiding voor het Nederlandsche doelpunt. De corner werd wegewerkt, doch de oran jehemden kwamen met kort samenspel te rug. Vente plaatste met een kopbal maar Van Spaandonck, die met twee Belgen op de hielen even doorliep, en vervolgens een schot loste, dat via den paal in het Belgi sche doel belandde. Nederland leidde na 38 minuten. Waarschijnlijk werd Badjou door de kluwen spelers, die voor hem stonden, het uitzicht belemmerd. Dit doelpunt is dan ook op vrjj gelukkige wijze tot stand ge komen. De Belgen antwoordden met een serie aanvallen welke het ergste deden vreezen. Enkele benauwde oogenblikken voor het Hollandsche doel volgden en toen brak de rust aan. Na de hervatting was België onmiddellijk sterk in de meerderheid. Vrij plotseling kwam de gelijkmaker. Op een ver naar voren gespeelden bal liepen Caldenhove en van Male tegdlijk toe, beide landgenooten aarzelden even, Isen- borghs kopte en over hun hoofden vloog de bal in het Nederlandsche doel 1—1. Er waren toen twintig minuten gespeeld en het begon er donker voor het Oranje-elftal uit te zien. Zou de verdediging stand kun nen houden tegen de aanvallen der Belgen? Aangemoedigd door dit succes zetten de Belgen een serie aanvallen op, welke het ergste deden vreezen. Onze verdediging wist, ondanks den geweldigen druk, goed stand te houden, waarbij vooral Weber prachtig werk verrichtte. Een kwartier voor het einde kwam de Oranje voorhoede wat meer in actie, doch doch het samenspel was te onsamenhan gend om tegen de Belgische verdediging, waarin Petit op een uitstekend debuut kan terugzien, succes te hebben. Toen scheids rechter Jewell het einde aankondigde, had Nederland een gelijk spel uit het vuur ge sleept. De spelers. Van Male heeft zijn doel uitstekend ver dedigd. Weber was o.i. de beste speler van het Nederlandsch elftal. Stoer was zijn ingrijpen, zuiver zijn wegtrappen. Cal denhove kan zjjn vorm van het vorig sei zoen maar niet terugvinden. Wel is zijn optreden nog steeds betrouwbaar, maar zijn wegwerken is niet meer zoo verzorgd. Van Heel zou in een profteam, dat in de eerste plaats op positiespel en vol maakte techniek is ingesteld, nog uitste kend passen doch in de typisch echt Hol landsche speelwijze vallen zijn gebreken thans sterk op. Anderiessen speelde de fensief wel goed, maar in zijn voedende taak schoot hij tekort. Pauwe was nog de beste van het drietal, ondanks een matige eerste helft. Hij speelde zeer enthousiast. In de voorhoede waren Mijnders en Wels nog de besten. Maar beiden benader den niet hun vorm van Rotterdam. Over Smit spraken wij reeds, terwijl Vente toch eigenlijk heel weinig werk heeft verzet. Nu ook Smit voor een belangrijk deel faalde, zag men eerst duidelijk, dat Ven te niet de man is, die onze voorhoede kan bezielen. Van Spaandonck was de minste van het vijftal. Bij de Belgen was de achterhoede uit-* stekend. Petit heeft een prachtig debuut gemaakt. Paverick viel niet zoo op, ter wijl Badjoe zijn doel op rustige, maar vol komen betrouwbare wijze heeft verdedigd. Stijnen op de spilplaats, heeft in verdedi gend opzicht, doch ook wat het voeden van de voorhoede betreft, zich kranig ge weerd, daarbij uitstekend bijgestaan door de kanthalfs Van Alphen en De Winter. Ook het debuut van Van Alphen was voor treffelijk. In de voorhoede was Braine weer de man. Isenborghs heeft zeker niet op de midvoorplaats gefaald, doch spe lers met dergelijke capaciteiten heeft Bel gië meer. De vleugel Van de Wouwer Voorhoof had het tegen Van Heel niet al te moeilijk en vooral Van de Wouwer viel op. Buyle heeft enkele prachtige kansen gemist, doch speelde zeker niet onverdien stelijk. Jeugdwedstrijd BelgiëNederland 17. De ontmoeting tusschen de junioresploe- gen van België en Nederland is een aardig voorspel geworden van de groote match tusschen beide landen. Het Nederlandsch junioresteam, dat en kele weken geleden te Rotterdam reeds zoo'n uitstekenden indruk heeft gemaakt, heeft zich ook nu weer voortreffelijk ge weerd. Als men de verrichtingen van deze jeugdige spelers critisch gadesloeg, dan moest zelf de meest objectieve toeschouwer toegeven, dat het er met de toekomst van het Nederlandsche voetbal nog niet zoo donker uitziet. De Hollandsche ploeg had met rust een 31 voorsprong. In de tweede helft werd de score tot 71 opgevoerd. De voorhoede was het beste deel van de ploeg. Stedenwedstrijden. AntwerpenRotterdam 30; Brussel Amsterdam 32. Zwitserland-Tsjecho Slowakije 40. Te Bazel is een voetbalwedstrijd tusschen Zwitserland en Tsjecho Slowakije gespeeld. De Zwitsers speelden een prachtige partij en wonnen tegen alle verwachtingen in met 40. Joego-SIaviëPolen 10. In de voorronde van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal is te Belgra do de voetbalwedstrijd Joego-SIaviëPolen gespeeld. De Joego-Slaven, die in October 1937 te Warschau met 0—0 verloren, na men op verrassende wijze revanche, door thans met 10 te winnen. OostenrijkDuitschland 20. Te Weenen is een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen een Oostenrijksche ploeg en het Duitsche nationale elftal. De Oostenrij kers wonnen met 20. De Oostenrijkers, die thans in het „Fachamt Fussball" van de „Deutscher Reichsbund für Leibesübungen" zijn opgenomen, waren voortdurend in de meerderheid. HOCKEY. Zuidelijke afd.: le/2e klasse: Forward Concordia 01. 3e/2e klasse: A. S. V—Venlo II 2—0; Middelbur gZwart Wit II 00. EngelandNederland dames 80. Zaterdagmiddag is te Folkestone de in ternationale dameshockeywedstrijd gespeeld tusschen Engeland en Nederland. Nadat de Engelsche dames zich met rust van een 30 voorsprong hadden verzekerd, wisten zij den wedstrijd welverdiend te winnen met 80. België B.Nederland B. 11. Te Brussel is Zaterdagmiddag een hockeywedstrijd gespeeld tusschen een Bel gische een Nederlandsche B ploeg, welke in een 11 gelijk spel is geëindigd. MOTORBOOTSPORT De Franschman Caron ontneemft Lieven het wereldrecord over 4 uren. De Bosschenaar Anton Lieven, die pre cies een week geleden op de Dieze te Den Bosch in de x-klasse voor buitenboordmo torbooten de wereldrecords over vier en zes uren vestigde, heeft gisteren een van deze records, namelijk dat over vier uren, weer moeten afstaan. De Franschman Ca ron heeft gedurende vier uren met een gemiddelde snelheid van 55,128 km per uur heen en weer gevaren en daardoor het we reldrecord van Lieven (50.52 km) aanmer kelijk verbeterd. KORFBAL. WEDSTRIJDUITSLAGEN Z.K.B. De uitslagen van Zaterdag waren: 2e klasse: Swift II—HBS I 2—1. SwiftHI—Madjoe II 2—O. SWIFT H KAMPIOEN. Swift II heeft door haar overwinning op HBS I het kampioenschap van de 2e kl. veroverd. Gemakkelijk is dit kampioen schap zeker niet veroverd. Aanvankelijk ver liep voor de Swiftianeh alles naar wensch, doch de laatste twee wedstrijden dreigden een groote teleurstelling te brengen. Éérst werd van Madjoe II verloren, en thans scheelde het niet weinig of ook HBS had roet in het eten gegooid. Slechts met de grootste moeite kon gewonnen worden. Doch wat stemt er meer tot voldoening dan een met moeite veroverd kampioen schap? Swift HI deed het ook niet kwaad. Met slechts 20 werd van het sterke Madjoe II verloren. Voor het: derde twaalftal van Swift is dit een eervol resultaat. De stand is nu: Swift n 10 9 0 1 71—10 18 Madjoe II 9 7 1 1 28—10 15 EWW 10 5 1 4 23—23 11 HBS I 10 4 1 5 39—25 9 Swift III 10 1 2 7 940 4 HBS II 9 0 1 8 5—67 1 SWIFT II—HBS I 2—1. Het heeft Swift II groote moeite gekost dezen belangrijken wedstrijd te winnen. HBS heeft prachtig tegenstand geboden. Het gevolg is geweest dat een spannenden en snellen wedstrijd gespeeld is geworden, aantrekkelijk en boeiend. Het was jam mer, dat de krachtige wind, die over de lengte van het veld woei, veel invloed op het spel uitoefende. Swift II, dat het eerst wind mee had, profiteerde daar al aan stonds van door met een sterke veldmeer- derheid te beginnen. Na 5 min. spelen had B. de Jonge Swift II een voorsprong gege ven (01). Het eerste kwartier werd er door de Swiftianen goed gespeeld, doch in het resteerende gedeelte van de eerste helft vlotte het veel minder, voornamelijk in den aanval. Men hoopte teveel opeen, en bracht weinig afwisseling in het spel. Zoodoende kon de HBS-verdediging, die er soms een uitstekende kijk op had, de aan vallen onderbreken. Nu moet gezegd, dat Swift ook weinig geluk had met de scho ten. De Swift-middenlinie toonde een kleine meerderheid, waaraan het windvoordeel ook niet vreemd was. Verrassend was het goede spel van den HBS-aanval. Hier ope reerde een viertal, dat uitstekend op el kaar was ingesteld. Twee snelle heeren, die veel doelden en twee dames die zich eveneens vele doelkansen schiepen en steeds goede dingen met den bal deden. Dit quartet heeft de Swift-verdediging veel moeite gegeven. Swift mocht van ge luk spreken, dat deze aanval voor de rust weinig te doen kreeg. Na de hervatting, toen deze HBS-aanval den wind mee had, bleek dan ook al spoe dig dat zjj groot gevaar voor Swift bracht. Na een kwartier spelen maakte Eiff een verdiend punt (11). Van dit oogenblik af speelde HBS met groot enthousiasme ver der, terwijl Swift, het gevaar inziende, eveneens er een schepje opgooide. Een snelle, spannende strijd ontwikkelde zich, waarbij beide korven in gevaar kwamen. Echter, de tweede aanval van Swift bleek gevaarlijker dan de tweede van HBS. Een kwartier voor het einde slaagde mej. Ou- werkerk er in het winnende doelpunt te maken (21). Wel spande HBS, zeer sportief, tot het uiterste alle krachten in om nog gelijk te maken, doch het gelukte niet. Swift II kon met de kleine zege tevreden zijn. Het was een prettige wedstrijd, waarin HBS ver raste door goed en geestdriftig spél. Swift HIMadjoe H 02. Swift III, dat voor de rust het wind voordeel h'ad, was in deze periode bijna steeds in den aanval. Hoe de aanval ech ter ook probeerde, door slecht doelen slaagde men, er niet in een punt te maken. Dit doelen liet bij Swift veel te wenschen over. Wat dit betreft was Madjoe- gevaar lijker. Het gelukte de Vlissingers dan ook om 5 min. voor de rust een goed doelpunt te maken door Smits (01). Na de rust was Madjoe in de meerder heid, maar toch slaagde Swift er in nog heel wat goede aanvallen op te zetten. Evenwel het doelen bleef gebrekkig. Mad joe wist reeds na een kwartier spelen door mej. de Koning den voorsprong te vergrooten (02). Maar ook in den res- teerenden tijd slaagden de Madjoeneezen er niet in nog een punt te maken. En Swift verdedigde hardnekkig. DomburgV.K.V. 53 Zaterdagmiddag had te Domburg op „Westhove" een vriendschappelijke korf balwedstrijd plaats tusschen de twaalftal len „Domburg" en „V.K.V. van Vere. Dom burg had 2 invalsters. Voor de rust werd er door beide partijen goed gespeeld met Dom burg iets in den aanval. De rust ging in met 3-1. Na de rust wist V.K.V. den ach terstand tot 32 te verkleinen. Daarna doelde Domburg nog 2 maal, het laatste doelpunt gedekt. Ook V.K.V. maakt nog een gedekt doelpunt zoodat het einde kwam met 53 voor Domburg. BILJARTEN. OM HET NEDERLANDSCH KAMPIOENSCHAP le KLASSE DRIE BANDEN. Nieuw Nederlandsch record ge middelde van Bos. Tijdens de Zondag voortgezette wedstrij den om het Nederlandsch kampioenschap eerste klasse driebanden te Amsterdam heeft de Amsterdammer Arie Bos in zijn partij tegen Sweering de 50 caramboles in 28 beurten gemaakt. Zijn gemiddelde be droeg 1.785, waarmede Bos een nieuw Ne derlandsch record gemiddelde over één partij heeft gevestigd (oud record van Sen- gers 1.063). Bos' uitzonderlijke prestatie zou tevens een nieuw wereldrecord hebben beteekend, ware het niet, dat wereldre cords alleen gevestigd kunnen worden in officieele internationale kampioenschap pen. Het bestaande wereldrecord staat op naam van den Portugees Puigvert met 1.163. De verrichtingen van Lambermont Zaterdagmiddag kwam Lambermont eerst uit tegen Gobits. Erg langzaam stootten beide spelers de caramboles bij elkaar. 85 beurten waren noodig om de partij te be slissen. Zij eindigde in het voordeel van Go- bits. Lambermont bleef beneden zijn nor malen vorm. Het feit, dat de Middelburg- sche speler 17 beurten achter elkaar (van de 57ste tot en met de 73ste) poedelde, werd hem noodlottig, want het was in deze periode, dat Gobits een veiligen voorsprong wist te nemen. Gobits 50 83 4 0.602 Lambermont 33 83 5 0,397 Lambermont remise met Bos. De laatste partij Zaterdagavond is een spannende en emotioneele strijd geworden. De Middelburgsche speler Lambermont slaagde er zoowaar in om Bos te weerstaan en de partij in remise te doen eindigen. Had de Zeeuw in zijn voorlaatsten beurt, toen de score 4949 stond niet een vrij ge makkelijk te maken carambole gemist, hij zou de party hebben gewonnen. Bos speelde teleurstellend en kon er maar niet in ko men. Aanvankeiyk had hy de grootste moeite den rustig spelenden Lambermont bij te biyven. Na de 42ste beurt had hij zelfs een achterstand van 6 caramboles (2531). In de 52ste beurt was de score echter weer geiyk (3939) en van dat mo ment af ontwikkelde zich een uitermate spannend en aantrekkelqk duel. Om beur ten scoorden de spelers een of twee caram boles, doch steeds zoo, dat de stand gelpk bleef. Deze werd tenslotte 4949. Toen miste Lambermont een vrq gemakkeiyk te maken carambole, waardoor hem een zeker schy'nende overwinning ontging. Bos maakt hierna de party uit. Lambermont, die nog een beurt had miste zpn laatste stoot (van acquit) niet, waarmede de party dus remise werd. Beide spelers, doch wel in het bij zonder Lambermont, die rustig en met een taaie wilskracht partij had gegeven, wer den harteiyk toegejuicht. Bos 50 67 5 0.746 Lambermont 50 67 3 0.746 De Middelburger Lambermont had giste ren zpn dag niet, want zoowel tegen Geest man als tegen Schmidt moest hy met groot verschil het onderspit delven. De resultaten waren: Schmidt 50 56 4 0.892 Lambermont 22 56 3 0.392 Geestman 50 60 6 0.833 Lambermont 34 60 3 0.566 De eindstand is: gw. gl. pnt. brt. h.s. A. Bos 6 1 350 452 10 A. Sengers 6 0 335 483 7 H. Petersen 4 1 324 544 6 Ph. Schmidt 2 2 319 535 5 N. Gobits 3 0 298 517 6 J. A. M. Lambermont 1 2 266 523 5 P. J. H. Geestman 1 1 273 512 10 J. H. Sweering 1 1 264 498 6 DINSDAG 5 APRIL. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.001.20 Gram.). 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gram. 5.00 KRO-Melodisten en solist. (5.45 6.05 Felicitatiebez.). 6.40 Esperantoles. 7.00 Berichten. 7.15 KRO-orkest. 7.35 Sport- praatje. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Lijdensmedita tie. 9.30 KRO-Symphonie-orkest, Klein Ge mengd koor en solist. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Bela Kiss en Hongaarsch orkest. 11.00 12.00 Gram. HILVERSUM H, 301,5 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram. 10.00 Morgenwpding. 10.15 Gram. 10.30 Palmay's ensemble. 11.00 Huis- houdeiyke wenken. 11.30 Palmay's ensemble en Gram. 12.45 Omroeporkest. 1.45 Gram. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.45 Kniples. 3.45 Zang met pianobegel. 4.30 Kinderkoor zang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gram. 6.30 Ensemble Rentmeester. 7.00 Voor de kinde ren. 7.05 Zang met pianobegel. 7.30 Engel sche les. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Bonte Dinsdag- avondtrein. -9.15 Gram. 9.45 Vervolg Bonte Dinsdagavondtrein. 10.30 Schaakles. 11.00 Ber. ANP. Hierna tot 12.00 „The Jumping J cicks'*» DROITWICH, 1500 m. 11.20 Orgelspel. 12.05 Gram. 12.35 Actueel progr. 1.05 Gram. I.50 Northern Ireland-orkest. 2.50 Gram. 3.20 A. Salisbury en zyn orkest. 3.50 Gram. 4.20 Causerie. 4.4Ö Gram. 4.50 Dulay-kwin- tet en solisten. 5.20 Cello. 5.40 Orgelspel. 6.20 Berichten. 6.45 Stacey's Sextet. 7.20 Cello en piano. 8.00 Medische causerie. 8.20 Operette „Der Vetter aus Dingsda". 9.20 •Berichten. 9.40 Amerikaansch nieuws. 10.00 Londensch Film-Symphonie-orkest, BBC- Zangers en soliste. 10.40 Campolis Salonor kest. 11.20 Grosvenor House-Dansorkest. II.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 m. 6.55—8.05 en 9.10 Gram. 11.40 Cantrelle-Orkest. (Om 12.50 Zang). 2.05 Piano. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Piano. 4.20 Locatelli-Orkest. 7.35 Parijsch Stryktrio en soliste. 8.5010.50 Radiotoo- neel. KEULEN, 456 m. 5.30 Gram. 6.30 Rhei- nische Landesorkest. 11.20 Kleinorkest. 1.30 Gev. conc. 4.30 Militair orkest. 5.20 Gevar. conc. 7.20 Gram. 7.50—1.20 Gevar. conc. en dansmuz. BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 m: 11.20 'Gram. 11.50 Orkest. 12.50—1.20 Gram. 4.20 Salonorkest en Gram. 5.50 en 6.20 Gram. 7.20 Orkest. 9.30—10.20 Gram. 484 m: 11.20 Gram. 11.50 Dansorkest. 12.50—1.20 Gram. 4.20 Orgelconcert 5.35 Gram. 6.35 Declamatie met muz. begel. 7.20 Symphonie-orkest en solist. 8.35 Symphonie- orkest en soliste. 9.30—10.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 6.30 Oswald Heydens orkest en solisten. 7.20 De clamatie. 7.30 Orkest en solisten. (8.20— 8.35 Politiek Dagbladoverz.). 9.20 Berich ten. 9.40 Barn, von Geczy en zyn orkest. (10.05—10.20 Berichten). 11.20—2.20 Nacht concert. Domburg. Van 1—31 Maart. Bevallen: J. Houmes, geb. Maljaars z., R. Bimmel, geb. Malegs d. Getrouwd: J. Maas jm. 26 j. en W. Bras ser jd. 25 j., G. Passenier jm. 30 j. en L. Provoost jd. 27 j., E. J. Hill jm. 24^j. en S. Provoost jd. 22 j. Men schryft ons van deskundige zqde: In een vorig artikel over de iepenziekte is beschreven, hoe een zieke boom er uit ziet. De bladen zqn in den aanvang van de ziekte geel, verdrogen en vallen ten slotte af, terwyi dan de topblaadjes van een tak verdroogd en omgebogen als een vaantje er aan biyven zitten. Treedt de ziekte al vroeg in het jaar op dan kunnen talrqke takken plotseling verwelken. Later in het jaar gaat het niet meer zoo snel, maar ver kleuren en verdrogen de bladen geleidelik; de boom staat dan midden in den zomer al in herfsttint. In beide gevallen lydt de boom aan watergebrek. Wanneer men een tak van zoo'n boom afsnijdt, ziet met in het hout een bruine verkleuring juist op de plaatsen, waar de zg. „vaten" zitten, waardoor water en voedsel van de wortels naar de bladeren worden vervoerd. Deze vaten biy'ken geheel verstopt en opgevuld te zijn met een bruine massa. Hoe meer vaten er verstopt zijn, hoe minder water de boom kan krügen. Wetenschappeiyk on derzoek heeft nu aangetoond, dat de oor zaak van deze verstopte vaten een zwam is, die tevens de verwekker der ziekte is. Hoe wordt de zwam nu van den eenen naar den anderen boom overgebracht? Dit is, zooals reeds in het vorige artikeltje werd aangeduid, het werk van de iepen- spintkevers. De wijfjes leggen haar eieren in de schors van zieke en doode iepen. Wanneer deze eieren uitkomen, vreten de larven zich verder gangen door de schors en de buitenste lagen van het hout waarin ze zich verpoppen. Zy raken besmet met de zwam en, wanneer in het voorjaar en den zomer de jonge kevers uitkomen, nemen deze de zwam of ziektekiem mede. De kevers vliegen nu om zich te voeden naar jonge takjes van flink groeiende hoo rnen. Ze vreten van de oksels van deze takjes en brengen zoo de zwam in den boom. Het is duideiyk, dat de iepenziekte zich op deze wyze snel kan verspreiden. Men begrijpt nu ook, waarom het zoo noodzakeiyk is de schors van de gerooide boomen te vernietigen of de boomen onder het water te brengen. Wanneer dit niet ge beurt, leven de kevers verder in de schors en zü verspreiden de ziekte weer het vol gende jaar. Er zijn enkele vijanden van de iepenspint- kevers bekend, die meehelpen aan het op ruimen van deze dieren. Een hiervan is de specht. Deze pikt de larven en poppen uit de schors van de aangetaste boomen. Wan-, neer een boom door spechten bewerkt is, ligt de schors onder den stam op den grond. Ook zqn er eenige sluipwespen, die tot de vy'anden van den spintkever behooren. Zij leggen haar eieren naast de keverlar ven. Deze worden dan later door de sluip wespenlarven leeg gezogen. Op deze manier worden heel wat spintkevers vernietigd, maar er blyven er toch nog steeds veel te veel over. Men heeft nu gezocht naar andere me thoden tot bestriding van de kevers. Zoo heeft men deze door bespuiting met aller lei giftige stoffen trachten te verdelgen, maar dit alles heeft geen gunstig resultaat opgeleverd. Wel heeft men succes gehad met het zoe ken van een iep, die niet door de ziekte wordt aangtast. Ten einde hun vatbaarheid na te gaan, werden daartoe verschillende iepensoorten met behulp van een spuitje besmet met de zwam, die de ziekte veroor zaakt. Toen nu iepensoorten uit alle deelen van de wereld zoo werden behandeld, bleek, dat er enkele zeer ziek werden, maar an dere daarentegen volkomen gezond ble ven. De iepen, die gezond bleven, waren ech ter niet alle geschikt voor aanplanting langs de wegen en in de polders. Aan dezen eisch voldoet tot dusverre het best een iep, afkomstig van een groep zaai lingen uit Spanje en behoorende tot den Europeeschen veldiep. Deze iep kreeg den naam iep „Christine Buisman" (Nr. 24). Men kan nu dus weer inplaats van den Hollandschen iep, die erg vatbaar is, voor de ziekte een anderen iep poten. Toch is het niet raadzaam, dezen nieuwen iep reeds op eenigszins groote schaal aan te planten, aangezien de opgedane ervaring nog te gering is. Om het rooien van de boomen en de vernietiging van de schors algemeen plaats te doen vinden is, zooals reeds in een vorig artikel werd vermeld, het Koninklijk Be sluit van 14 September 1935 uitgevaardigd. Op grond van dit besluit kunnen de eigenaars worden verplicht, de zieke boo men, die van rijkswege zpn opgespoord en gemerkt, vóór 1 April te rooien. Wanneer de eigenaar in gebreke biyft dit te doen, wordt proces-verbaal opgemaakt en de boom bovendien op kosten van den eigenaar gerooid. Dit laatste moet zooveel mogelijk worden voorkomen en dit kan, wanneer iedereen tydig zijn gemerkte boo men rooit en voor onder water brengen van de stammen of ontschorsching en ver branding van de schors zorg draagt. Laat een ieder in zijn eigen belang, zoo wel als in dat van anderen, medewerking verleenen bij de bestryding van de iepen ziekte door de voorgeschreven maatrege len stipt op te volgen. Alleen dan bestaat er kans, dat wij althans nog een gedeelte van onze fraaie en voor het Nederlandsche landschap zoo karakteristieke iepenbeplan tingen behouden. MIDDELBURG. MA 4 Apr Dl 5 Apr GOES. MA 4 Apr. Boekenweek lez. A. M. de Jong, Schuttershof 20.15 h. Dl 5 Apr. Lez. voor de büenteelt vereen, spr. dr. A. Minderhoud, te Wage- ningen; „Prins van Oranje" 11 uur. Dl 5 Apr. Bondsav. A.N.W.B. m. lez. tent. en vert. klankfilm, Schuttersh. 20 h. Rittem. Over de maand Maart. Bevallen: A. C. van de Putte, geb. Wisse d., A. Joosse, geb. Kuzee d. Ondertrouwd: P. W. ter Haar 33 j. en H. E. Fabius 22 j., Joz. dé Groot 26 j. en S. Barentsen 23 j.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6