§f tovmciak $eetixtr0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. 117-113 HET NIEUWE DAGELIJKSCHE BESTUUR DER LIBERALE STAATSPARTIJ. Verhoogingen graanheffingen en verlaging crisisheffing op suiker. De marechaussee te Oss van haar| functie ontheven. GOES. WALCHEREN. OND. BRANDWAARBORGMIX. 1 8 2 9 WEERBERICHT. ZUIDBEVELAND NOORDBEVELAND Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 79. TWEE BLADEN. MAANDAG l APRIL 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. (Een sprookje.) MR. WENDELAAR: M. d. V.! In het zoo juist onder Uwe leiding als ondervoor zitter der Liberale Staatspartij gehouden deel dezer drukbezochte vergadering is eerst gesproken, daarna gestcind. over de vraag, wie in den vervolge kapitein op dit scheepje zal zijn. Teneinde de vergadering in; volle vrijheid te laten beslissen, heb ik mij van hier ver wijderd, al spreekt het vanzelf, dat men mij wel zoo een en ander heeft medege deeld omtrent de stemming in de zaal, omtrent de voormannen onzer partij, die openlijk en met kracht voor de krachtige figuur van mijn tegencandidaat prof. Tel- ders hebben gepleit, en tenslotte, omtrent den uitslag van de stemming. Die uitslag is U allen bekend: men mag wel zeggen dat van een 230 tal stemmen, de helft plus één op mij is uitgebracht en de helft min een op prof. Telders. Formeel ben ik dus als partijvoorzitter herkozen. Thans dien ik, persoonlijk en geheel al leen, de vraag te beantwoorden, of ik on der 'deze omstandigheden den moker des gezags in mijn handen kan, en wil, herne men. Het spreekt vanzelf, M. d. V., dat de vraag, of ik persoonlijk het prettig en eer vol vind, voorzitter van deze partij te zijn, of niet, voor mij zeiven eenvoudig niet aan de orde mag komen. De vergadering zal te welwillend gezind zijn, om dat mij ronduit te zeggen; zij behoeft het me ech ter niet te zeggen, want ik ben mij daar van volkomen bewust. Wat mij persoonlijk aangenaam is, doet niets ter zake: het partijbelang, en dat alléén, geldt hier, geldt ook voor mij. Dit brengt mij tot de volgende overwe gingen. Ik ben mij er 't is pijnlijk, maar waar van bewust, dat deze stemming, waar van men wel zeer sprekend kan zeggen dat ik „met de hakken over de sloot" er gekomen ben, in wezen een zware neder laag voor mij is. Een aantal jaren ben ik Uw voorzitter geweest; prof. Telders is voor de meesten uwer,- welke voortreffe lijke papieren hij ook moge hebben, hoe hoog vooraanstaande partij genooten en buitenstaanders zijn kennis en inzicht, zijn organisatietalent en zijn onbegrensde werk kracht ook hebben mogen roemen, niette min voor bijna de geheele zaal een volko men onbekende, een naam, zooals ik, M. de V., toen men mij eenige jaren geleden tot partijvoorzitter koos, destijds óók vrij wel een volkomen onbekende in dezer» kring was. Niettemin blijkt nu, dat de helft van het aantal stemmen op dezen politiek on bekende is uitgebracht; ten deele zal dat geschied zijn door stemmers, die er van overtuigd zijn, dat Telders eigenschappen en bekwaamheden bezit, die ik, naar hun oordeel, gebleken heb niet te bezitten, an derdeels is dit groote, verrassend groote aantal stemmen op dezen protest-candidaat toch moeilijk anders te verklaren, dan dat deze stemmen zijn uitgebracht door wan hopiger, die gedacht, en met hun stembil jet gezegd, hebben: wien ook, in geen ge val Wendelaar! Aan den anderen kant, M. d. V., ben ik mij er van bewust, dat een aantal van de op miizelven uitgebrachte stemmen loya- liteitsstemmen zijn. Welwillendheids-stem men. Stemmen, van afgevaardigden, die van meenig zijn „dat je den partijvoorzitter toch maar niet weg kunt sturen." Ik ber den persoonlijken vrienden, die uit over- wegingen van persoonlijken aard hun stem op mij hebben uitgebracht, daarvoor dank baar. maar: zii hadden niet aldus moeten handelen. Partijbelang gaat voor persoons belang. ook waar het den hoogsten func tionaris betreft. Dit wat de stemming hier in de zaal aan gaat. Maar er is meer, M. d. V. De libe ralen. in onze partij georganiseerd, vormen slechts een zeer klein deel van het Ne- derlandsche liberalisme. En het moet de taak van de partij ziin, die buitenstaan ders tot aangeslotenen te maken. In elk ge val tot kiezers die op de candidaten der liberale staatspartij stemmen. Nu moet ik, hoe pijnlijk dat voor mij- zelven wellicht ook zij, M. d. V. andermaal constateeren. geiiik het door welmeenen- de, feilen toonende vrienden en geestver wanten een en andermaal geconstateerd ,s- dat het mij niet is mogen gelukken vat op die kiezersmassa te krijgen. Of iemand anders zal kunnen, wat ik niet gekund heb, i vu- *k "iet- Voor mij bestaat mijn mis- u ing a]s feit, en ik heb er rekening mee te houden. Dit laat ik het noemen: gebrek aan "iJMnnskraét en aan populariteit, "u aanzienlijk versterkt door den mlt u6Z0r verkiezing, die wij natuurlijk niet geheim kunnen en niet geheim wil len houden. Zoude ik met slechts de helft plus één emmen achter mij, het voorzitterschap der partij opnieuw aanvaarden, dan zou - laten we de zaken mannelijk onder de STv ZiT' .Z0° als ze z«n - mij" Pres- soViq P°t Z1)n- In een liberale, democrati- omLV*?erifng\ kan ik' M' d" v" imst steunen V a 1S' niet triomfantelijk grondvesten der uiterst Problematieke van het steW?1 d,e dcmocratiede werking beralen zijn helft pIus één wiJ 1!" stelsel nimme?Trs van 00rdeel' dat dit heid gebruikt ma„°:™wef aIs hoogste wijs- deel, dat het in ditT ik ben van 00r" geerd moet worden bepaald gecorri- Daarom heb ik besloten ivr a tt persoonlijke gevoeligheden t m'in tig belang der Liberale Staat^ fWaarach- men ter zijde te stellen, ik volko- MR. DE BOER. M:ir,heer Wendelaar! De vergadering, en ik zelve, heseffen ten vol le wat het voor U heeft, beteekend, te moeten spreken gelijk Gij zoo-even deedh welk een. strijd gij gestreden zult moeten hebben, om dit onherroepelijke besluit te nemen. Maar wij weten hét te waardee- ren, op zijn volle waarde. De vergadering moge in twee gelijke kampen verdeeld zijn geweest, toen het er omging U al of niet opnieuw tot voorzitter te benoemen, ik ben er vast van overtuigd, dat zij als één "man achter mij zal staan, wanneer ik U oprecht hulde betuig voor dit fiere manne lijke besluit, waarmêe gij de sympathie ook van diegenen onder ons, die tegen U als voorzitter onoverkomelijke bezwaren had den, als mensch en als liberaal partijge noot zonder twijfel herwonnen zult heb ben. (Langdurig applaus). Vergis U niet, argelooze lezer: hetgeen hier boven staat is fantasie. Zoo had het kunnen zijn. Zoo had het naar het oordeel van zéér velen, behooren te zijn. Maar zoo is het niet ge weest. Of verkeerde inblazingen van verkeerde raadgevers dan wel een dikhuïdigheid, zoo als deze bij den gentleman die Wendelaar is toch zeker niet verwacht mag worden, dan wel tenslotte een volstrekt onvermo gen tot het peilen en aanvoelen van de politiek-meteorologische gesteldheid- eene» atmosfeer, de oorzaak zijn geweest.wij wagen het zelfs niet onderstellenderwijze ons omtrent een dezer mogelijkheden uit te laten. Maar zeker is dat "de heer Wen delaar tot vrijwel ieders stomme verbazing, zoo van voor- als tegenstander voor de zooveelste maal in zijn voorzittersloopbaan het juiste psychologische moment vonrhP heeft laten gaan en verklaard heeft „in het belang der partij."zelfs deze herbenoeming aan te nemen. Het is ongelooflijk en onbegrijpelijk. Maar: het is waar! Mve als mijn onherroeMijr™"! ÏI," Dr. H. J. LOVINK OVERLEDEN. In den ouderdom van 72 jaar is Zaterdag te Scheveningen overleden dr. H. J. Lovink oud-directeur-generaal van den landbouw, oud-directeur van 't departement van land bouw in Nederlandsch-Indië, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-directeur van de Ned. Heide Maatschappij. Mr. W. C. Wendelaar met 117 te gen 113 stemmen als voorzitter herkozen. Zaterdagmiddag hield de Liberale staats partij in Krasnapolsky te Amsterdam een buitengewoon druk bezochte algemeene vergadering ter verkiezing van een nieuw dagelijksch bestuur der partij. Deze verkiezing was noodig geworden doordat in de algemeene vergadering te Utrecht van 5 en 6 Februari j.l. tot een an dere wijze van samenstelling van het hoofdbestuur was besloten. Gekozen werden: tot voorzitter mr. W. C. Wendelaar, te 's Gravenhage; tot onder voorzitters: mr. M. H. de Boer te Utrecht en jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude te 's-Gravenhage. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen de heeren S. van den Bergh te Wassenaar, dr. S. E. B. Bierema te Usquert, H. P. Gelderman C.Mzn. te Ol- denzaal en H. D. Louwes te Ulrum. Naar de N.R.C. verneemt, is mr. Wende laar met 117 tegen 113 stemmen gekozen; de tegencandidaat was prof. mr. B. M. Tel ders. Mr. Wendelaar heeft medegedeeld dat hij de benoeming aanvaardde „in het be lang der partij". BELANGWEKKENDE CIJFERS OVER DE INKOMENS EN VERMOGENS IN ONS LAND. Van de jaarlijks door het Centraal Bu reau voor de Statistiek bewerkte statistiek der inkomens en vermogens in Nederland, is zoo juist die betreffende het jaar 1936/37 verschenen. Naast de cijfers voor elk der ruim 1000 gemeenten van het aantal aangeslagenen in de inkomsten- en vermogensbelasting, het bedrag hunner inkomens en vermogens en het gemiddeld inkomen en vermogen per aangeslagene, komen hierin voor de eerste maal ook voor elke gemeente de gemiddelde bedragen dezer inkomens en vermogens per inwoner voor. Dezelfde gegevens zijn in deze statistiek ook opgenomen voor de 11 provinciën, de 42 economisch-geografische groepen en een zevental groepen van gemeenten naar het zielental. Door onderlinge vergelijking dezer cijfers verkrijgt men een globalen indruk van de welvaart der bevolking in de verschillende deelen van ons land. Hoe sterk deze cijfers wel afwijken, moge onder meer hieruit blijken dat 4,77 van de aangeslagenen in alle gemeenten teza men een inkomen heeft van 5.000,of meer. In Kerkrade is dit cijfer slechts 1,06 terwijl dit voor Bussum 13,84 be draagt. Ook blijkt, dat 11,90 van de aan geslagenen in alle gemeenten een vermogen heeft van 100.000 of meer, terwijl dit voor Emmen het geval is met 6,02 en voor Rheden met 24,09 De hoogste en laagste gemiddelde bedragen der in de belasting vallende inkomens per inwoner worden voor de afzonderlijke gemeenten aangetroffen in Bloemendaal en Nistelrode (resp. 1593, en 46,Het hoogste gemiddelde bedrag der in de belasting vallende vermogens heeft eveneens Bloemendaal en wel 17.380,terwijl voor het laagste bedrag Van bittere vijanden trekt men meer voordeel dan van vleiende vrienden. 33,wordt gevonden. Tusschen deze uitersten bevinden zich de overeenkomstige bedragen van alle andere gemeenten en die van de in de statistiek voorkomende territoriale onderdeelen des lands. Van bevoegde zijde wordt ons het vol gende medegedeeld: Naar aanleiding van de voortgezette da ling van de graanprijzen gedurende de laat ste. maanden, heeft de minister van econo mische zaken besloten de monopolieheffin gen op den invoer van tarwe, rogge, gerst, haver en maïs met ingang van Zondag 3 April te vërhoogen met een bedrag van 0.50 per 100 kg. Tegelijkertijd zullen de daarvoor in aanmerking komende overige invoerprijsverschillen en restitutiebedragen dienovereenkomstig worden gewijzigd. De minister heeft deze beslissing geno men in verband met de door de regeering gedane toezegging de rogge- en gerstprij- zen binnen de grenzen 7.25 en 8.25 te zullen handhaven. Met dezen maatregel wordt dus slechts beoogd de prijsdaling op te vangen en de prijzen der granen weder op het peil te brengen van eenige maan den geleden. De tengevolge van de verhooging der mo nopolieheffingen op granen te verwachten grootere inkomsten van het landbouw-cri- sisfonds hebben den minister voorts aanlei ding gegeven de crisisheffing op suiker met ingang van 11 April 1938 te verlagen met een bedrag van 1.12% per 100 kg. Tot het nemen van dezen maatregel heeft tevens de overweging bijgedragen, dat een verlaging van deze heffing rechtstreeks aan den con sument ten goede komt en mede voor de suikerverwerkende industrie van beteeke- nis is. De Crt. meldt: De door H. M. de Koningin onderschei den brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss is op het oogenblik van haar functie ontheven. Zaterdag kwam bij een der hoofdofficieren der plichtsgetrouwe man schappen het verbijsterende bericht bin nen, dat zij in de gemeente Oss, die aan hen zooveel verplichtingen heeft, hun diensten niet langer mogen uitoefenen. Daaruit volgt dat ook het onderzoek der marechausssee in de loopende zaken moet worden gestaakt. Bewoners van Oss, die zich met klachten over misdrijven tot de marechaussee wen den, moeten door deze verwezen worden naar degemeentepolitie te Oss. Men zag reeds Zondag geen marechaussee in de Ossche straten, maar ambtenaren van de gemeentepolitie, versterkt door rijksveld wachters. De activiteit, die den laatsten tijd door de kranige brigade was ontwikkeld, schijnt door de justitieele autoriteiten in Den Bosch niet op prijs te zijn gesteld. Tot dusverre is het in de politioneele historie nog niet voorgekomen, dat de justitie het optreden van een geheele brigade mare chaussee, die uitnemend werk heeft ver richt en daarvoor nog wel koninklijk is on derscheiden, desavoueert. Deze wending van zaken in Oss is den laatsten tijd reeds voorbereid door enkele roomsch-katholieke, bladen, die de marechaussee aanvielen. DE SPELLINGKWESTIE. Het genootschap van leeraren van Neder- landsche gymnasiën heeft aan den minister raad een adres gezonden, waarin het be stuur van het genootschap zijn adhaesie aan het adres van de vereeniging tot vereenvou diging van onze spelling betuigt, met be trekking tot de geruchten, dat herstel der oude buigingsuitgangen zou dreigen. Het bestuur deelt volkomen de paedagogische, wetenschappelijke, financieele en algemeen maatschappelijke bezwaren van bedoeld adres, welke trouwens reeds in November van het vorig jaar in een eigen adres ter kennis zijn gebracht van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het bestuur vreest ten zeerste dat door de even- tueele terugkeer tot de oude wijze van fle xie en pronominale aanduiding de heilza me rust en orde, die nu gedurende vier jaar bij het onderwijs heeft geheerscht, ernstig zal worden geschaad. ONZE BETREKKINGEN MET BELGIë. Uit Brussel wordt gemeld: In het verslag der senaatscommissie van buitenlandsche zaken, opgesteld door graaf Lippens, wordt gezegd, dat België zeer veel belangstelling heeft voor het internationa le statuut van Nederland. „De gelijkheid onzer belangen, aldus zijn verslag, doet ons met aandacht de ontwikkeling der maatre gelen tot versterking van het leger velgen. Het is niet twijfelachtig, dat een steeds ver trouwelijker samenwerking op politiek en economisch gebied beiden landen voordee- len kan verschaffen, die niet onderschat mogen worden. De commissie dringt er op aan, dat de (Belgische) regeering geen ge legenheid voorbij zal laten gaan om tot een snelle en bevredigende oplossing der nog hangende problemen te komen". De kwestie van de zeesluis te Terneuzen. Het is noodzakelijk, aldus zegt het ver slag elders, dat te Terneuzen een nieuwe zeesluis wordt gebouwd, als men niet wil, dat de haven van Gent door een gewoon ongeluk versperd wordt. Deze sluisbouw werd reeds behandeld in het verdrag van 1894, dat in artikel 13 zeide, dat bij een ver zoek van de Belgische regeering de Neder- landsche bereid zou zijn den bouw eener sluis onder het oog te zien. Het was een fout, dat men in 1935 dit vraagstuk, dat in beginsel door geen van beide landen be twist wordt, bij alle andere hangende pro blemen voegde. Het leven en de toekomst van de Gentsche haven zijn afhankelijk van de onmiddellijke uitvoering van dit werk. Het is gewenscht, dat de Belgische regee ring den sluisbouw vraagt. Vrouwen Vredesgang 1938. De vrouwen vredesgang 1938 belooft weer een groot succes te worden. Het aantal vrouwen, dat op 18 Mei naar Den Haag zal gaan om deel te nemen aan deze stille de monstratie, die een uiting is van der vrou wen ernstigen vredeswil, zal groot zijn. Al le rang en stand, alle verschil in levensop vatting valt hier weg, bij deze menschen, die de vredesidee hoog houden en er ern stig naar streven deze idee een stap ver der te brengen in een zoo verscheurde wereld. In tal van plaatsen zijn reeds comité's van voorbereiding voor den vredesgang ge troffen, terwijl de spoorwegen alle mede werking verleenen om het vervoer der vrouwen uit alle deelen des lands naar Den Haag zoo vlot en gemakkelijk mogelijk te maken. De plaatselijke comité's verschaf fen alle gewenschte inlichtingen. De deel neming aan dezen vrouwen vredesgang staat voor iedere vrouw open. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Op 10 Mei 1928 is te Goes opgericht de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noordbeveland. Zij viert dus bin nenkort haar tienjarig bestaan. In verband hiermede biedt het bestuur aan alle gezin nen der leden een uitstekend verzorgd ge denkboekje aan, waarvan de omslag is voorzien van een houtsnede van den heer Joh. Melse te Goes, die in zijn voortreffelijk werk een symbolische voorstelling geeft van het doel der vereeniging: het dragen van elkanders lasten. Ook is het boekie voorzien van een foto van het bestuur. De burgemeester van Goes, de gemeente waar de vereeniging is geyestigd. biedt de 10-jarige vereeniging ziin hartelijke geluk- wenschen aan en huldigt de oprichters voor het destijds door hen genomen initiatief. De voorzitter der vereeniging, de heer mr. dr. Mes te Heinkenszand spreekt zijn dankbaarheid uit over het totstandkomen der vereeniging en over het zegenrijke werk dat in de afgeloopen tien jaren is verricht. De secretaris, de heer A. de Lange te Goes, herinnert in zijn overzicht aan de op richting in 1928, voorbereid door enkele medici. Bii de oprichting traden 71 perso nen als lid toe en op 31 Dec. j.l. was het aantal leden gegroeid tot 36.052. De ver eeniging is de grootste van alle bij de fede ratie aangeslotene. Het overgroote deel van de inwoners van Zuid- en Noordbeve land is' er bii aangesloten. De uitkeeringen zijn in verhouding tot de lage contributie de hoogste in het land. Tot en met 1937 zijn 4832 leden in een ziekenhuis opgenomen geweest, terwijl aangenomen kan worden dat per 1 Juli a.s.. wanneer de vereeniging 10 jaar in werking zal zijn, plm. 370.000 zal zijn uitgekeerd. De samenwerking met onder-afdeelin- gen. boden, controle-commissie, contrölee- rend geneesheer, accountants, specialisten en de administraties der ziekenhuizen was steeds voortreffelijk. ARNEMUIDEN. Door den burgemeester dezer gemeente den heer H. G. Horninge was Zaterdagavond een bijeenkomst belegd in de Openbare school om te geraken tot oprichting van een onderafdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming. Overste Bierman uit Middel burg hield een inleiding, uiteenzettende de verschillende middelen welke gebezigd en toegepast moeten worden om de gevolgen van luchtaanvallen op de burgerbevolking zoo klein mogelijk te maken. Na deze duidelijke uiteenzetting werd een afdeeling opgericht, waarvoor zich 35 leden opgaven. Het voorloopig bestuur wordt ge vormd door de heeren H. G. Horninge, bur gemeester, J. J. Huijssen, gemeente-secre taris en J. K. Crucq, hoofd van den lucht beschermingsdienst. ZOUTELANDE. Vrijdagavond hield de Oranjevereeniging, alhier haar algemeene vergadering, 43 leden waren tegenwoordig. De secretaris, de heer J. Verhage, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. Het aantal leden bedraagt 95. Uit het verslag van de penningmeeste- resse, mej. Samuelse, bleek, dat de ont vangsten bedroegen f 361 en uitgaven f 294. De vice-voorzitter, dokter F. G. Vaan drager, die deze vergadering leidde, deelde mede, dat in September van dit jaar feest zal worden gevierd, bij de viering van liet 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Het reglement der vereeniging werd gewijzigd, waardoor het voortaan mo gelijk zal zijn bestuursleden bij acclamatie te verkiezen. De heeren D. de Vries en J. de Visser werden als bestuursleden herko zen; de heer P. Kleinepier werd als be stuurslid gekozen in de vacature D. Kleine- pier. Dokter F. C. Vaandrager is door het be stuur tot voorzitter benoemd. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND MIDDELB U.tówWf (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT. .Meest matige W. tot Z. W. wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, waarschijnlijk nachtvorst, overdag zelfde temperatuur óf zachter. UKKEL. Matige tot vrij sterke wind uit N.W. richtingen, vrij schoon weer, tijdelijk bewolkt, plaatselijk regenbuien, koele tem peratuur, plaatselijk nachtvorst. Di. 5 April. Zon op: 5 h 28; onder; 18 h 39. Licht op: 19 h 09. Maan op: 8 h 02; L.K.: 7 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Maandag 4 3.21 15.43 10.00 22.12 Dinsdag 5 4.07 16.24 10.39 23.00 Woensdag 6 4.53 17.14 11.22 23.49 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Maandag 4S 5.20 17.44 10.59 23.13 Dinsdag 5 6.02 18.23 11.40 23.59 Woensdag 6 6.45 19.10 12.25 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) HEINKENSZAND. Zaterdagavond was het omwonenden van het armenhuis der R.K. Parochie alhier opgevallen dat zij dien dag den eenigen bewoner den zeventig ja rige S. nog niet hadden gezien. Na onder zoek bleek zijn huisdeur gesloten. Waar de luiken niet gesloten waren kon men met behulp van een zaklantaarn zien dat S. te bed lag. De burgemeester werd gewaar schuwd en na een verder onderzoek bleek S. dood te bed te liggen. De dokter ver klaarde dat de dood ongeveer te 10 uur 's morgens moet zijn ingetreden. MOSSELBOOT BIJ AMSTERDAM GEZONKEN. IERSEKE. De IJB. 37 schipper P. P. Dijkwel komenende van de Waddenzee ge laden met mosselzaad, had nabij Amster dam het ongeluk op een ducdalf te loopen, een gat beneden waterlijn op te loopen en te zinken. Met moeite wist met het knechtje dat lag te slapen, uit de kooi te krijgen en van een wissen dood te redden. Vanwege de stad heeft men Zaterdag de boot gelicht. Voor den betrokken eigenaar een groote schade, daar de man niet ver zekerd was. Zondagavond te 5 uur is door den sterken wind een zeer hoog tij ontstaan, ongeveer 1% a 2 voet hooger dan bij den storm van 13 Febr. 11. Daar vele menschen met den Zondag niet present waren, is veel materiaal weggedreven en op de diverse steigers zijn geheele rijen pannen omge slagen. Voor de betrokkenen veel schade en ongemak. IERSEKE. De motorsproeiwagen van den heer Van Koeveringe van Kapelle raakte door een verkeerde manoeuvre van het paard achteruit in een diepe moddersloot in den Molenpolder, Het paard kon nog juist worden losgemaakt. Na eindeloos ge tob kon de wagen door vereenigde hulp van voorbijgangers en een vrachtauto op het droge worden gebracht. Alleen mate- rieele schade. De kreeftenvisscherij is met ingang van 1 April wederom begonnen. De vangst voor den eersten dag viel, gezien het kou de weer 11. Zaterdag, nog mede. De prijs is voor de kreeften varieerende van f 1.30 tot f 1.90 de kg naar gelang van grootte en kwaliteit. NISSE. Vrijdagavond werd in het school gebouw alhier, een propaganda-avond ge houden voor den B. V. L. van Nisse en 's-Heer Abtskerke. Burgemeester A. van der Poest Clement heette de aanwezigen welkom, inzonderheid den commandant van 't Zeeuwsch verband, overste J. H. W. Bruins, die een causerie Hield over Ned.-Indië. Door den heer A. van der Poest Clement Jr. werden eenige plaat selijke films gegeven en een van de Amer- rikaansche marine, die zeer goed bij de aan wezigen in den smaak vielen. WOLFAARTSDIJK. Met ingang van 11 April a.s. is tot opzichter bij den provincia len waterstaat in Noordholland, met stand plaats Haarlem, benoemd, de heer H. S. Koeman alhier. HOOG WATER. De veerboot bij het Wolfaarts- dijksche Veer op een paal geva ren. KORTGENE. Zondagmiddag heeft de veerdienst alhier door het hooge water ge stagneerd. Van het begin tot het einde stond de dam onder. Bij het veerhuis, waar de dam het laagst is, stond zeer veel water. De veerdienst KortgeneWolfaartsdijk werd na 3 uur gestremd; pas om half 6 was de dam vrij van 't water. Er waren automobilisten, die meer dan 4 uur ge wacht hebben.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1