VAN DE BELGISCHE KUST. IN 'T KIELZOG VAN DE WEEK. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND OP I APRIL 1938; 21 MT. Oeebsie Tradities worden gebroken; over het algemeen houden wij er niet meer van te doen wat onze voorouders deden. Maar de dag, waarop Alva zijn bril ver loor, en waarop wij de dwazen mogen zen den naar het ons lijkt, is niet door het tempo van den modernen tijd onder den voet geloopen. En dies hebben de lage landen in klassieken stijl den eersten April gevierd. Met listig uitgebroede valstrikken in de deftige plaatselijke bladen, die zich slechts eenmaal per jaar een loopje met hun lezers permitteeren, waaraan de le zers natuurlijk niet gelooven. En waarvan de redacties niet gelooven, dat zij eraan zullen gelooven. Met boodschappen, die de wijzen doen glimlachen en de dwazen doen tieren. We zijn ons te buiten gegaan aan den waan, en aan de goedgeloovigheid, en we hebben ons in Sinterklaas-stemming herinnerd hoe we ééns zelf op den dag dat de geuzen den Spaanschen bewindvoer der een kool stoofden, tol betaalden aan ons geloof in de menschheid Voor het aanbreken van den ver dachten datum hebben we onze lijfbladen met eenig argwaan opgenomen. Want men kan slim zijn, maar men kan toch nooit weten. En opvallende berichten, voorzien van groote koppen, zijn naarstig tegen on ze wereldwijsheid en onze ervaring afge wogen. In gevallen van twijfel is ook wel de hulp van het radio-toestel ingeroepen, dat in zulke gevallen minder hatelijk rea geert dan de om advies gevraagde mensch pleegt te doen. En omdat ook de luidspreker met bar- sche stem gesproken, vriendelijke redevoe ringen tusschen de vier wanden van de huiskamer bracht, omdat hij commafMo s, marschmuziek en het geluid van vele voetstappen aanvoerde, hebben we er niet aan getwijfeld of de verschillende onder- deelen van onze weermacht inderdaad hun nieuwe bestemmingen hebben bereikt. In tal van gemeenten is de bevolking dezer dagen te hoop geloopen om de hoop des vaderlands met opgewektheid te begroe ten. Burgervaders, die voor het heil hun ner burgerij het departementale defensie- vuur niet hebben geschuwd, hebben ge glimlacht en gesproken. Kolonels en over sten hebben gesproken en geglimlacht. De jongens in grijs-groen hebben gemonkeld, en de meiskes op de trottoirs en uit de ramen zijn er niet ernstig bij gebleven. In de verzadigende gelukzaligheid van den begrijpenden glimlach heeft de eerste re organisatie van het leger zich voltrokkeh.n Niet alle berichten echter hebben het ons zoo gemakkelijk gemaakt bij de nadering van den eersten April als degene, die van de blijde incomste van de troepen gewaagden. En niet altijd was de rallio in staat de twijfelzucht te schragen. Ver moedelijk heeft menigeen op de kalender gekeken toen hij las, dat meneer Albar- da een oratorische, politieke pluim op den stijven bolhoed van meneer Colijn heeft geprikt, en toen hij de berichten onder oogen kreeg, dat de regeering zoowel in het gewone jagen als in de jacht van de Fiscus op de vaderlandsche N.V.'s belang rijke wijzigingen wil brengen Andere berichten daarentegen heb ben zelfs in de week van 1 April weinig te raden gelaten. Men nam grif aan, dat meneer Hermann in Weenen was zoodra meneer Adolf er zijn hielen had gelicht. En niemand zal getwijfeld hebben aan de mededeeling, dat ook meneer Goebbels in de hoofdstad van het voormalige Oostenrijk het woord heeft gevoerd. Zelfs de uiteen zetting van II Duce over den omvang en de beteekenis van de Italiaansche strijd krachten zal, hoewel zij het oor der we reld vlak voor den bewusten datum be reikte, niet met een korreltje zout zijn ge nomen. Dat Frankrijk enkele millioenen los heeft gemaakt om het Engelsche ko ningspaar binnenkort op waardige wijze binnen zijn grenzen te kunnen ontvangen, hoorden we trouwens op 'n tijdstip, dat met Alva's dag niets uitstaande kon hebben... De Nederlandsche spoorwegen, die een hekel aan leege wagens hebbenden die in verband daarmede alsmaar bijzon dere treinen ten doop houden, zijn voor nemens in de naaste toekomst niet alleen meer de groote warenhuizen in de groote steden, maar ook meneer Willem Mengel berg een portie bewoners uit de provincie toe te voeren. Behalve in goedkoope trei nen zal men dus weldra ook in muzikale treinen kunnen vluchten om de landelijke rust te ontvlieden. Alle eigenaars van amu sementsgebouwen in provincie-steden, die het lachen al zoo'n beetje verleerd hebben door draadlooze bonte treinen, zullen on getwijfeld nu wagenziek worden Mevrouw Naeff, die van Dordt uit vele vaderlanders in het tijdsbestek van ruim 40 jaar veel vreugde heeft bereid, heeft haar 60-sten verjaardag gevierd in een kring van mannen en vrouwen, wier namen schitteren aan het letterkundig fir mament, dat zich boven deze lage landen spant. En voortaan zullen we haar dus niet meer Top mogen heeten. Maar nog iemand anders uit de Merwede-stad heeft ook een glimlach om den mond van moe der Holland getooverd. N.l. meneer Lotsy, de man van het bruine monster en van de mental-training, die wederom gezwicht is voor den aandrang zijner mede-grooten rond de K.N.V.B.-tafel, en die in dienst van het vaderland de Fifa getrouw zal blijven. Vreugde heerscht alom langs de lijnen der groene velden over dit besluit, dat de rol van sportief Nederland in den vreemde alleen maar ten goede kan ko men De K.L.M. heeft haren zomerdienst Ingeluid met een zilvervloot op vleugels; meneer Clouston heeft mej. Batten door middel van een zeer snel retourtje uit haar record-stoel gewipt; in Noord-Brabant E®en. scheef naar Holland boven de eer* r.vl - verband met zekere bewerin- brieken- r> ®,re toestanden in onzekere fa- op Nedertanrt3 6iSCht het recht voor zich marktkooplieden0 te ïlïu 6erSt f sta*ende het Leidsche ziekenhuivertoond in wachter aan een ziekbed 6611 r:l d" komen, dat, een patS ™°r" ijzerhonger zal bevredigen En Z f ongedurige, is nu zelfs^n" M^t^eef uft! gematcht. Maar bij het lezen van dh laat ste bericht hebben we niet eens aan 1 Anrii gedacht Kwartiermeester. (Van onzen eigen correspondent). De oogen gaan open. Men moest hier een Schoonheids-com missie in het leven roepen. Als was het al leen maar, opdat die een prijsvraag zou uit schrijven ter oplossing van het probleem Hoe den winter in te gaan, zonder kranten, Stel u gerust, ik ga niet in de krant de krant bestrijden. Ik ken haast geen gezel liger bezigheid, dan in een gezelligen stoel, in een gezellige kamer, bij een gezellige kop thee een gezellige krant te lezen; en of schoon ik soms denk, dat de wereld er niet ongezelliger in haar internationale verhou dingen op zou worden, als in sommige lan den en in sommige tijden sommige bladen eens voor sommige maanden werden stop gezet, zou ik niet gaarne deze dagelijks weer aankloppende vrienden willen missen. Ik bedoel wat anders. Elk najaar, als de laatste hotelgast ver trokken is, als zee en strand en dijk en duin weer ons eigen eigendom zijn geworden, dan is er een algemeene run, niet van de Banken om daar geld af te halen en in de laatste jaren nog veel minder om er geld te brengen, maar een run der gazet- ten-bureaux om oude kranten op te koo pen. Praktische hoteliers, met een econo mischen inslag, doen dat nog anders; die bewaarden de bladen, die de gasten zich lieten toezenden en lieten liggen. Doch hoe het zij: gekocht of spaarzaam bewaard, kranten moeten er zjjn en met deze papieren worden dan de ramen der leeg-gestroomde hotels en pensions en re staurants beplakt, en wij, die hier den gan- schen, langen winter in retraite moeten doorbrengen, hebben er het aesthetisch ge zicht op. Est modus in rebus, zong reeds de ro meinsche lierdichter, maar ik zie de maat in dit gebruik niet. Het is een ellendig, droefgeestig, neerslachtig, zwaarmoedig, benauwende, somber,* drukkend, gezicht Meer kan ik er niet van zeggen, maar ik denk dat het genoeg is. En als u het daar mede niet eens mocht zijn, dan kunt u me dat zeggen: ik heb nog wel eenige adjec tieven voor dat geval bewaard. Daarom dien hang van mij naar een schoonheids-commissie en naar een prijs vraag en naar een ander middel van af sluiting. Maar er komt geen commissie en er komt geen prijsvraag en er komt geen andere sluit-methode. Maar wat er geluk kig wel komt en' maar steeds trouw elk jaar opnieuw komt: dat is het voorjaar, dat is de maand Maart, dat is het terugkeeren- de Leven, dat is de impuls, dat is de ont waking, dat is de hergeboorte, waartegen geen inslaping, geen dofheid, geen futloos heid, geen inactiviteit, in één woord: geen winter het kunnen uithouden. Ook geen kranten. En die tijd is er weer nu. De leelijke, stompzinnige, gesloten win- teroogen der bekrante ramen gaan open! Alles moet geleerd worden. Nu de raam-oogen der hotels en pensions weer opengaan, zal het ook niet lang meer duren of de eerste gast klopt aan. Het seizoen is op komst en de vraag hoe het zijn zal speelt reeds in veler hoofden. Het „Welkom-Vreemdeling" staat in gul den letters boven elke hotelpoort of dan toch stellig in elk hoteliershart. En toch is dat niet in alle gevallen juist. Verleden jaar het eerste jaar van de ver plichte en betaalde vacantie der werklie den hebben wij een categorie van toe risten gekregen, die om het maar rond uit te zeggen niet welkom was. Dat on- gewenscht-zijn moet zelfs zoo duidelijk uit gesproken geweest zijn, dat de regeering ernstige plannen koestert om, als het niet verbetert, zelf hotels te gaan bouwen en uitbaten. Ook de vrees, dat die gansche massa ver lofgangers niet te bergen zou zjjn, is niet uitgekomen. Wie calamiteiten duchtte is bekocht uitgekomen. Nergens zjjn rampen gebeurd, reizigers, die verplicht waren on der den blooten hemel te slapen, zijn er niet geweest, evenmin zulke, die van honger zijn omgekomen. Met het vervoer liep het wel eens in het honderd; niet altijd kon den de treinen den reizigersstroom fatsoen lijk wegwerken. Ofschoon dit comfort dus wel eens iets te wenschen liet, heeft ieder een het er toch levend afgebracht. Maar heeft dat verplichte verlof nu aan de gebruikers gegeven wat er van verwacht werd? Vonden al die trekkers het waarlijk prettig? Hebben zij genoten? Ik denk dat daarop wel wat aan te mer ken valt. Reizen is een kunst en niet ieder een verstaat die. Juister nog: weinigen slechts kennen ze. Oogen open te houden, indrukken te ontvangen en te verwerken, zorgen voor geen overlading, moet geleerd worden. Den trein instappen, in een „car" gaan zitten en dan zeggen: vooruit maar, de rest zal vanzelf wel komen, is een foutieve re deneering. Hoevelen der genieters van het nieuwe recht, zullen het land niet door gevlogen zjjn slapend en suffend? Over het algemeen werd er ook te veel hooi op de vork genomen. Ik ken verlof gangers, die op één dag „de Ronde van België" deden. Om vier uur 's morgens uit de veeren, werden zij weer aan hun huis afgeleverd na middernacht als een hoop wrakken. Zooals het met vele hervormingen van dezen tijd is, was het ook hier: ze komen te snel en te onvoorbereid. Na een overmaat van werk heeft men den mensch in een overmaat van vrjjen tijd geworpen. Onvoorbereid weet hij er geen weg mee. Daarom, totstandkoming van alle denkbare inrichtingen. Zoo een is het offi- cieele organisme van den Vrjjen Tijd van den Arbeider. Ik wil aannemen dat het werkt en geld verbruikt, maar van zijn op wekkende resultaten bemerkt men niet veel. De vrjje tjjd wordt grootendeels door gebracht in de herbergen. Frankrijk, het land van de aandoenlijke bezorgdheid voor den arbeider bjj uitne mendheid, wjjdt natuurlijk zjjn aandacht aan het probleem. In het Noorder Departe ment kwam zelfs een Intercommunaal Syn dicaat tot stand voor het gebruik van den vrjjen tijd. Onmiddellijk werd er even natuurlijk een Secretaris-Generaal met zjjn staf aan toegevoegd. Het is van wal gestoken met het volgende programma: training der physièke opvoeding, familie- en huishoudelijk onderwijs, tuinbouwkun dige leergangen, beroepsvollediging, muzi kale en artistieke opleiding, inrichting van reizen en uitstappen, verblijf kampen aan zee en op het land. Een uitmuntend programma. En zoo veel omvattend, dat wjj er uit leeren kunnen dat de arbeider van dezen tijd waarlijk in den vrijen tijd zwemt. Zoodat men zich begint af te vragen waar hij den tijd vandaan haalt om te werken. Dat er van het uitstekende Fransche pro gramma intusschen niet al te veel heil ver wacht mag worden, behoeft men niet te be- toogen. Met de physieke ontwikkeling zal het Syndicaat wel bijval hebben. Sport regeert de wereld. Het artistieke snuifje zal min der gewild worden. Die „plat" verschijnt nog wel regelmatig op het menu, maar nie mand die dezen schotel waardeert. Hjj redt den schjjn, meer niet. Den schjjn, dat men aan volksontwikkeling doet. Streeft naar de geestelijke verheffing van den arbeider. Tegen zijn wil in. Want dat is een feit: de nieuwe sociale orde brengt geen zucht naar ontwikkeling. Althans hier niet of hier nog niet. Hoe he.t daarmede in Nederland ge steld is, behoef ik niet uiteen te zetten; dat is mijn taak niet, ik spreek slechts over Belgische toestanden. Hier drijft ze voor een groot deel naar het amusement, naar het plezier. Aldus getrouw bljjvend aan de wet van de kleinst moge lijke inspanning, die het beeld van onzen tijd is. Dat* dit amusement, dit plezier daarom niet steeds is wat men er van verwachtte integendeel vol ontgoochelingen zit, heeft het jaarlijksch verlof reeds bewezen. Alles vraagt training, oefening, onder legdheid; zelfs de manier om te reizen en de vacantie door te brengen. Wellicht dat het op den duur beter zal worden en dan zullen ze ook welkomer zijn. Cust Waghter, MARKTBERICHTEN. Middelburg, 1 April Groentenvei- ling. Slavellen 4—12 c.; Snijsla 5—10 c.; Spinazie 59 c.; Postelein 29 c.; Andijvie 10—15 c.; Spruiten 6—19 c.; Witlof 3—8 c.; Koolrapen 12 c.; Waspeen 24 c.; Breekpeen 2—3 c.; Kroten 2—3 c.; Gele kool 4,5 c.; Roode kool *4,58 c.; Prei 25 c. alles per kg. Peën 1116 c.; Raapstelen 1,52 c.; Uien 3 c.Selderie 24 c.; Krop sla 27 c.; Knolselderie 11,5 c. alles per stuk. Bloemen: Violen 715 c.; Madeliefjes 813 c.; Bakkruid 315 c.; Pioenen 29 c. Gele Lelies 1418 c.; Dhalia's 1830 c. al les per 10 stuks; Geraniums 12 c.; Cinara- ria 1117 c.; Blauwe Druifjes 4 c.; Hy acinthen 11 c.; Primula's 14 c. alles per pot; Tulpen 6 c.; Narcissen 15 c.; Blauwe Druifjes 1,5 c.; Anemonen 9 c. alles per bos. Kapelle, 1 April. Veilingsver eeni- ging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Spinazie 1014, Snijsla 1115, Rabarber 77%, Witlof 8%, Prei 5, Sjalotten 16, al les per kg, Glassla 2—4.70, per 100 krop, Radijs 2.202.70, Bosselderij 1J.201.60, beiden per 100 bos, Knolselderij 2, per st., Curasausen 1060, Viooltjes 1.70, beiden per 100 planten, Azalea's 28, Bolbegonia's 10, beiden per pot, Tulpen 712 per bos. RADIO-PROGRAMMA. ZONDAG 3 APRIL. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Geref. Kerkd. Na afloop: Gew. muz. (gr.pl.). 12.15 KRO- orkest. 1.001.20 Causerie. 2.00 Godsdienst onderricht voor ouderen. 2.30 Brusselsch Cellokwartet. 2.50 Radiotooneel. 3.45 Brus selsch Cellokw. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Sport nieuws. 5.05 Orgelconc. 6.00 Ned. Herv. Kerkdienst. Na afloop: Gew. muz. (gr.pl.). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Ber. ANP. 8.25 Gram. 8.30 Tsjecho-Slovaaksch- Nederlandsch Uitwisselingsprogr. (9.209.35 Gram.). 10.20 Gram. 10.30 Ber. ANP. 10.40 11.00 Epiloog. HILVERSUM H, 301,5 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Gram. 9.40 Causerie. 10.00 VARA-Strijkorkest. 10.40 Declamatie en Gram. 11.00 Gram. 12.00 Woord van de week. 12.05 Causerie. 12.30 Ensemble Jetty Cantor. 1.30 Causerie. 1.50 Gram. 2.10 Rep. Voetbalwedstrijd. 4.15 Gram. 4.30 AVRO- Dansorkest. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Kinderkoor. 5.30 Kinderuurtje. 6.05 Sport- uitz. 6.15 Sportnieuws ANP, Gram. 6.30 Cau serie. 6.00 Wijdingswoord. 7.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Ber. ANP, event. Gram. 8.20 Gram. 9.10 Radiotooneel. 9.30 Omroep orkest m.m.v. solisten. 10.15 Radiojournaal. 10.30 AVRO-Aeolian-Orkest m.m.v. solist en een dameskwartet. 11.3012.00 AVRO-Dans- orksst. DROITWICH, 1500 m. 11.20 Bach-koor, Jacques-Orkest, Boyd Neel-orkest en solis ten. 12.55 Martell en Forum-Theaterorkest. I.50 Troise's Mandoline-orkest m.m.v. solist. 2.30 Voor tuinliefhebbers. 2.50 Vervolg van II.20. 4.55 New Georgian Trio. 5.20 Gewijd progr. 5.50 Walker-Octet. 6.20 Filmpraatje. 6.35 Gram. 7.10 Engelsch ensemble en solis te. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsop- roep. 9.10 Berichten. 9.25 Spellingwedstrijd. 10.05 Orgelspel. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS, 1648 m. 7.10 en 10.25 Gram. 10.50 Orgelconc. 11.40 Gew. muz. (gr.pl.). 11.50 Goldy's orkest en solist. (Om 12.50 Zang). 2.20 Zang en piano. 2.50 Du- bruille-orkest. 3.20 Radiotooneel. 5.50 Gram. 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. 10.2012.20 Bouillon's orkest. KEULEN, 456 m. 5.20 Havenconc. 7.35 Gevar. conc. 9.20 Gram. 10.20 Sted. Orkest van Bielefeld m.m.v. solist. 11.20 Westmark- orkest Aken. 1.20 Sextet. 3.20 en 5.20 Gram. 6.30 Mannenkoor. 7.20 Orkest m.m.v. solis ten. 9.5011.20 Dobrindt's orkest, Berlijnsch Trio en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 m: 8.25 Gram. 9.50 Orgel en zang. 10.20 Gram. 10.30 Piano. 10.50 Gram. 11.00 Belgisch Pijpers gilde. 11.20 Gram. 11.501.05 Kleinorkest. 1.35 Gram. 2.10 Sportrep. (3.053.20 Gram.). 4.104.20 en 5.05 Gram. 5.20 Kleinorkest. 6.00 Gram. 6.20 Zang en Gram. 7.20 Sym- phonie-orkest. (In de pauze: Rep.). 9.05 Gram. 9.30 Dansorkest. 10.2011.20 Pop. conc. Nevenstaand kaart- Sétt y grOORCi ofldeln*# Ster v/a 2e grootte. Ster v/d 1' gr. Melkweg VOILE MMN 3 LAATSTE KVMrnEB NIEUWE MMN U.S. je stelt voor den sterrenhemel op 1 April 1938 in Ne derland, des avonds te negen uur Middelbare Tijd, ge lijk aan 9 h 38 min. Sterretijd. Op dit kaartje loopt, van het N. 'naar het Z.Z.W. door de sterrenbeelden Zwaan, Perseus, Wa genman, Schip, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In druk letters vermeld zijn de na men van de sterren- beelden; de ei gennamen van een aantal der helder ste sterren zijn in s c h r ij f letters ge- teekend. DE STERRENBEELDEN. Orion, het fraaiste sterrebeeld van den ganschen hemel (de in Nederland onzicht bare Zuiderstërrenhemel inbegrepen) is den winter door het sieraad van den nachtelijken hemel geweest; thans gaat het ter westerkimme verdwijnen. Hoog in het Zuiden staat nu de Leeuw, het vraagteeken voorop. Dit is een van de weinige sterrenbeelden die gelijken op den naam, dien ze hebben. De helderste ster is Regulus (de Koningsster); aan het einde van des liggenden Leeuws staart een heldere ster van de tweede grootte: Denebola of het Staartje. Ge vindt den Leeuw door de eerste twee sterren van den Wagen of den Grooten Beer naar het Zuiden te verlengen: dan komt ge bij Regulus terecht (naar het N. verlengd wijzen ze, zooals een ieder weet, de Pool ster aan). In het O.Z.O. komt de Maagd op (hel derste ster: Spica), in het O. de Ossenhoe- der met als helderste ster Arcturus. Dit beeld wordt ook wel Herder of Berenhoe der genoemd. Arcturus en Spica liggen in het kromme verlengde van den staart van den Grooten Beer; deze laatste staat in de lente-avon den recht boven onze hoofden. DE ZON. De middaghoogte van de zon neemt deze maand snel toe, en wel van 42° tot 53°; de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van bijna 13 uur tot bijna 15 uren. Zij komt 1 April te 5 h 37 min. op, 30 April reeds te 4 h 44 min.; uren van ondergang resp. 18 h 32 min. en 19 h 13 min. In verband met het feit, dat de astronomische avondschemering 1 April pas te 20 h 33 min. eindigt, is ons kaartje voor een later uur dan in Maart Wettelijk Ingeschreven bij her. Bureau Va Indus trieelen Eigendom onder No. 64222 ZUIP SATuiaas geteekend. De schijngestalten van de maan zijn: E.K.: 7 April; V.M.: 14 April; L.K.: 22 April en N.M.: 30 April. Slechts het L.K. staat niet op onze kaart. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,4) is avondster in Ram en Stier. Zij is om 9 uur al onder: nog juist in onze kaartrand geteekend om de plaats aan te duiden. Mars (m 1,7) is deze maand ook avondster in Ram en Stier. Hij gaat 9 uur net onder. Jupiter (m= 1.7) is morgenster in Steenbok en Waterman; hij staat 1 April 9 uur net in den beneden-meridiaan (in het N. onder den horizont). Saturnus (m 1.0) staat te dicht bij de zon om waargenomen te worden. (m magnitude helderheid, verge leken met een ster van de le grootte, die m 1.0 heeft). Avondster gaat na de zon onder; morgenster komt voor de zon op. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer getee kend. Dat is bij sterrekaarten noodzake lijk en gebruikelijk, teneinde te verhoe den, dat de beelden in spiegelschrift zou den verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opko men, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men ver der slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. 484 m: 8.22 Gram. 9.20 Stafmuziek der Grenadiers. 9.50 Zang. 10.05 Vervolg Staf muziek. 10.35 Piano. 10.50 Vervolg Stafmuz. 11.20 Gram. 11.50 en 12.3012.55 Luc Dar- cy's orkest. 1.201.35 Viool. 1.50 Gram. 2.20 Sportrep. (3.05—3.20 Gram.). 4.10 Gram. 4.20 Luc. Hirsch' orkest. 6.35 Gram. 7.20 „La Juive", opera. 11.0611.20 Dans muziek (gr.pl.). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 7.20 C. en P. Woitschach met hun orkesten, Dietrich Schrammelkwartet en solisten. 9.20 Berichten. 9.5012.15 Amusementsorkest, solisten en het Berlijnsch Trio. (10.05 10.20 Berichten). 12.202.20 Jahn's orkest. MAANDAG 4 APRIL. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. N CR V-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gew. muz. (gr.pl.). 8.30 Gram. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gram. 12.00 Berichten. 12.15 Gram. 12.30 Orgelconc. 1.30 Gram. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram. 3.00 Causerie, 3.30 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.15 Kinderuur. 6.20 Gram. 6.45 Vragenuur. (7.00—7.15 Berichten). 7.45 Reportage. 8.00 Ber. ANP, Herh. SOS-Ber., Sportnieuws. 8.15 Causerie. 9.00 Reportage. 10.30 Ber. ANP. 10.35 Zang en piano. In de pauze: Gram. 11.30 Gram. Ca. 11.5012.00 Schrift lezing. HILVERSUM H, 301,5 M. Alg. Progr., verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.30 Sylvestre-Trio. 11.15 Orgel en zang. 12.15 Gram. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Ensemble Willy Kok en Gram. 2.30 De clamatie met pianobegel. 3.00 Gram. 4.00 Piano. 4.30 Causerie (met gr.pl.). 5.30 Staf muziek 5e R.I. en Gram. 7.05 Gram. met toel. 7.45 Causerie. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Ver korte opera „II Trovatore". 9.35 Radiotoo neel. 10.30 Orgelconc. 11.00 Ber. ANP. Hier na tot 12.00: AVRO-Dansorkest. (In de pau ze: Gram. DROITWICH, 1500 m. 11.20 Northern Orkest en solist. 12.20 Rel. causerie. 12.45 Orgel. 1.20 Dansmuziek (gr.pl.). 1.50 Harp- Trio. 2.20 Gram. 2.50 Sportrep. 3.35 Orkest van „H.M.'s Royal Marines" en soliste. 4.30 Declamatie. 4.50 Viool en piano. 5.20 Zang. 5.40 Parkington-kwintet. 6.20 Berichten. 6.40 Piano. 7.00 Muz. causerie. 7.20 Variété. 8.10 Orgel- en harpsoli. 8.40 Erneseo's kwin tet en duetten. 9.00 Radiotooneel. 9.20 Be richten. 9.40 Buitenl. overzicht. 9.55 Orkest en koor m.m.v. solisten. 10.35 Harmonie orkest. 11.20 Loss en zjjn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 m. 6.55—8.05, 9.10 en 11.35 Gram. 12.50 Zang. 1.05 Gram. 2.05 Piano. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Cello. 4.20 Bailly-orkest. 7.35 Zang. 7.50 „Euryanthe", opera. 9.5010.05 Gram. KEULEN, 456 m. 5.30 en 6.30 Gram. 7.50 Sextet. 11.20 SA-Orkest. 12.35 Nedersak- sisch Symphonie-orkest. 1.30 Sehrammel- ensemble. 3.20 Jahn's orkest. 4.30 Gevar. conc. 5.50 Gram. 6.30 Mandoline- en cither- orkest. 7.20 Deutschlandsender. 9.35 Gram. 9.5011.20 Amusementsorkest m.m.v. solist. BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 m: 11.20 Gram. 11.50 Kleinorkest. 12.501.20 Gram. 4.20 Dansorkest. 5.50 Gram. 7.20 Zie Progr. Deutschlandsender. 9.3010.20 Dansorkest. 484 m: 11.20 Gram. 11.50 Orkest. 12.50— I.20 Gram. 4.204.50 en 5.35 Salonorkest. 5.50 Radiotooneel. 6.10 Salonorkest. 6.35 Gram. 7.20 Orkest, Omroepkoor en spreker. 8.20 Zang. 8.35 Orkest en koor. 9.3010.20 C3,bs,rGt DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 6.30 Albrechts's orkest m.m.v. solisten. 7.20 Ber lijnsch Philharmonisch Orkest. (8.158.35 Duitschlandecho). 9.20 Berichten. 9.50 Pi anoduetten. 10.05 Berichten. 10.20 Gram. II.202.20 Nachtconcert. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. April. 5 Westkapelle, land, Blaupot ten Cate. 6 Grijpskerke, land, Blaupot ten Cate. 6 Zoutelande, Wijn, Burgem. Strandvonder 7 Middelburg, Land, Van der Harst. 8 Ierseke, land, Van Dissel. 12 Serooskerke, Inspan, v. d. Harst. 12 Kloosterzande, - Pyriet, Verbist. 12 Domburg, Huis, Blaupot ten Cate. 12 Goes, Huizen, Jonkers. 12 Middelburg, Meubilair, Notarishuis. 13 Driewegen, land, Van Dissel. 13 Kapelle, land, Jonkers. 16 Goes, Huizen, Jonkers. 20 Oostkapelle, Beestiaal, Blaupot ten Cate 22 Oostkapelle, Inspan, Blaupot ten Cate. 22 Rittem, Inspan, Terpstra. 26 Sint-Laurens, Inspan, Blaupot ten Cate. 26 Hontenisse, Inspan, Verbist. 27 Middelburg, Inspan, Terpstra. 29 Middelburg, Inspan, Blaupot ten Cate. Mei. Middelburg, Huis, Van der Harst. AGENDA. MIDDELBURG. ZA 2 Apr. Uitv. Muz. zang en tooneel Mu- ziekvereeniging „Crescendo", bal na, St. Joris 20.00 h. ZA 2 Apr. Feestav. „Onder Ons" (Ver. uit leerl. en oud leerl. v.h. Handels- onderw.) bal na; Schuttersh. 20.15 h. ZO 3 Apr. Soirée dansante; St. Joris. MA 4 Apr GOES. ZA 2 Apr ZO 3 Apr MA 4 Apr. Boekenweek lez. A. M. de Jong, Schuttershof 20.15 h. BIOSCOPEN. CITY, Midd. VR 1DO 7 Apr.: „Carnaval" en „De ideale Secretaresse", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. ELECTRO, Midd. VR 1—DO 7 Apr.: „Fanny Elssler" en „The Hell Cat" (De Helleveeg), 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. GRAND THEATER, Goes VR 1-DI 5 Apr.: „De Goede Aarde" en „Van Kwaad tot Erger", 20 h. ZO 15 h. matinée.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7