Dubbele garantie voor alle verzekerden Algemeene Friesche Leve n sve rz e ke ri ng-M i j. Groot- Noordhollandsche van 1845 BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Burmaniahuis Leeuwarden van Brienenhuis Amsterdam (Ingex. Med.j ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. HET VATIC A AN VEROORDEELT DE HOUDING DER OOSTENRIJKSCHE BISSCHOPPEN. BELGIE FRANKRIJK DUITSCHLAND. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG. MIDDEL-AMERIKA. VIJFLING GEBOREN. Opening Chr. Kleuterschool te Krabbendyke. KRABBENDIJKE. Vrijdagmiddag had onder groote belangstelling de opening plaats van de Chr. kleuterschool gevestigd in de school met den Bijbel, Wilhelmina- straat alhier. Behalve de kinderen en ouders dier kinderen waren o.a. aanwezig het voltallig schoolbestuur, burgemeester, secretaris en wethouders der gemeente, ds. Ros, mej. Stroosnijder hoofd der Chr. kleu terschool te Kruiningen benevens vele ge- noodigden. De voorz. P. Cok zeide o.a. Bijna 40 jaar geleden werd van deze plaats een woord gesproken tot den kleinen kring van voorstanders van ons Chr. Nationaal on derwijs. In die bijna 40 jaar zijn stormen en sterke deiningen over ons hoofd gegaan. Een nieuwe school wordt thans geopend een Chr. Nat. Kleuterschool, steunende op ons opschrift „school met den Bijbel". Voor niemand behoeft het een bezwaar te zijn de kinderen naar deze school te zenden en al is het dat wij kerkelijk verschillend ge schakeerd jij», toch .belijden- we allen den zelfden Christus. Aan mej. Stroosnijder on zen hartelijken dank voor haar voorlichting welke een steunpilaar was bij de oprichting van deze school. Vervolgens werden de onderwijzeressen de dames Tramper en Slieker geinstalleerd. Hierna werd het woord gevoerd door burgemeester jhr. mr. Sandberg tot Essen- burg, die namens het gemeentebestuur ge- lukwenschte met de oprichting van deze kleuterschool. Spr. eindigde met den wensch dat onder Gods zegen de school mo ge groeien en bloeien. De heer Van Hekken hoofd der school met den Bijbel zei o.a. Het is voor de ree- derij-vereeniging Wilhelminastraat een be langrijke dag. Van haar schoolschip waait hoog en fier de driekleur in frissche voor jaarswind. Nieuwe lente brak aan. Nieuw leven komt op het schip. Ruim 38 jaar vaart haar scheepke op de Krabbendijk- sche schoolzee. Niet altijd ging de vaart voor den wind. Ruwe stormen konden woe den, hooge zeeën sloegen over het dek. Vreemden die van het zeestrand af het schip zagen dobberen meenden wel eens dat ze reeds de planken hoorden kraken dat schipbreuk volgen moest. Ze vergaten wel eens dat de leden der reederij nog van dat oude Geuzenbloed in de aderen hebben die 't Zeeuwsche Luctor et Emergo hoog houden. De voorzitter der reederij ruste niet voor het plan slaagde. Mislukte een vroegere poging hij bleef volharden en ho pen op beter tij. En dat kwam, de Krab- bendijksche schoolzee is kalm geworden, zelfs geen rimpelje meer aan het oppervlak. De stormbol zal naar we hopen, niet meer geheschen worden. De vaart zal dan voor taan rustig zijn. Schoone gelegenheid oni beschikbare ruimte op 't schoolschip in te richten voor pleziervaartuig. De leden der reederij gaven het benoodigd kapitaal de heer inspecteur ter zeevaart gaf op harte lijke wijze zijn toestemming en ook de hoogmogende heeren van Staat hadden geen onoverkomelijke bezwaren. Zoo kon men beginnen. Ieder kweet zich van zijn taak. Inmiddels waren kapitein en stuur man benoemd. Een buitengewoon aantal passagiers lieten zich inschrijven. Kapitein en stuurman niet gemakkelijk is Uw taak In meer dan een opzicht zal van Uw zee manskunst veel worden gevraagd. Behen dig laveeren zal meer dan eens noodig zijn. De pasagiers zullen wel eens lasl^Van zee ziekte hebben, lichte kost schijnt me voor hen het beste. In zeker opzicht varen we samen al is het doel der vaart geheel ver schillend, al zijn de kajuiten gescheiden, en mogen de pasagiers van het eene deel niet op het andere komen. Twee groote masten passen niet op een schip, zegt het spreek woord. Onze beste wenschen vergezellen U op de tocht. Vaart wel". Op deze geestige toespraak volgde een hartelijk applaus. Als bestuurslid en als wethouder der ge meente sprak tenslotte nog de heer Haver- hoek. Na de pauze en tractatie der kinderen dankte de voorzitter allen voor hun op komst in het bijzonder richtte hij een woord van dank aan den heer Van Hekken die zooveel voorbereidend werk en moeite heeft gedaan bij de oprichting der school. Ten slotte sprak ds. Ros een slotwoord, waarna deze feestelijke bijeenkomst werd besloten met het zingen van psalm 134, terwijl na dankzegging nog het 1ste en 2de couplet van het Wilhelmus werd gezon gen. WAARDE. Donderdagmiddag namen d.e schoolkinderen met de ouder-commissie af scheid van juffrouw Meeuse, die naar Kruiningen vertrekt. De voorzitter der ouder-commissie, de hr. A. Dek, en de bur gemeester spraken woorden van dank. Als blijk van waardeering bood de ouder-com missie een electrische schemerlamp aan Van de schoolkinderen kreeg zij een fruit schaal. GOED AFGELOOPEN. TERNEUZEN. Wij lezen in de „Terneu- zensche Crt." Woensdag reed per auto langs het kanaal in de richting Terneuzen de heer B., uit Middelburg, vertegenwoor diger der firma Rood en Hahne te Bgrgeh op Zoom. De heer B. voelde zich, naar wij vernemen, ongesteld. Bij Sluiskil is hij een poos bewusteloos geworden, doch voel de dit nog aankomen en wist zijn auto te stoppen. Nadat hij weer bijgekomen was, is hij verder gereden, doch bij den zgn. tweeden overzet heeft zich die bewuste loosheid herhaald. De heer B. reed daar door op den berm van het kanaal, waar hij tegen een paal botste. Dit schijnt hem De Spaansche burgeroorlog DE STRIJD OM LERIDA. De gevechten om de stad Lerida, 150 km ten Westen van Barcelona gelegen, duren onverminderd voort. Tengevolge van het hardnekkig verdedigen door de regee- ringstroepen vorderen de rechtschen slechts langzaam. Volgens de verschillende front- berichten van rëchtsche zijde zijn de op standelingen gisteren de rivier Serge over getrokken, zoodat Lerida aan de Z.W. en de Oostzijde vrijwel geheel ingesloten is. De regeeringstroepen boden hevigen te genstand. Het schijnt dat generaal Yague op versterkingen wacht om tot den beslis- senden aanval op Lerida over te gaan. Gisteravond werd gemeld, dat de stad op verscheidene plaatsen in brand stond en dat de opstandelingen de eerste huizen van de buitenwijken hadden bezet. Daarentegen meldt het ministerie van landsverdediging te Barcelona dat de re geeringstroepen vele aanvallen hebben af geslagen en den vijand zware verliezen hebben toegebracht; slechts enkele stel lingen zouden zijn ontruimd. Het offensief der regeeringstroe pen in Guadalajara. Zooals men weet zijn de regeeringstroe pen eenige dagen geleden begonnen pet een offensief in de provincie Guadalajara ten Noorden van Madrid. Dit offensief richtte zich in de eerste plaats op de stad Albarracin, ten Westen van Teruel. Vol gens mededeelingen uit Madrid zijn de re geeringstroepen in dezen sector 15 km op gerukt. Hevig is gevochten om het dorp Abanades, dat tenslotte in handen der link- schen viel. De regeeringstroepen trekken verder ondanks den tegenstand der op standelingen, welke zich openbaarde doör hevige luchtbombardementen. Tot drie malen toe hebben vijftig toestellen der op standelingen gekruist boven de gevechts zone. Zij dwongen de aanvallers te vluch ten in de veroverde loopgraven en zich te. verbergen om het machine geweervuur te ontwijken. Engelsche vrijwilligers in rechfsche handen. Havas meldt, dat gisteren te Alcaniz 270 Engelsche vrijwilligers zijn bijeengebracht, die deel uitmaakten van internationale bri gades. Zij maakten deel uit van een ba- taillon, dat hoofdzakelijk uit EngelSChen bestond en dat verslagen en omsingeld werd door Navarreesche eenheden tijdens den opmarsch naar Gandesa. De strijd in het Verre Oosten. GEVECHTEN NABIJ SJANGHAI. Van het front in Zuid-Sjantoeng wordt geen nieuws gemeld. Daarentegen komen berichten binnen volgens welke gevechten op groote schaal worden geleverd op slechts zestig mijl ten Zuidwesten van Sjanghai, waar de Chineesche geregelde troepen zich gevoegd hebben bij de guerilla voerende soldaten in den driehoek Sjanghai-Woéhoe- Hangtsjau. De Chineezen melden, dat zij den strijd gebracht hebben tot tachtig mijl van Sjanghai gedurende- de afgeloopen tien dagen. Volgens berichten uit onafhankelijke bui- tenlandsche bron, zijn minstens 150 gewon de Japanneezen dagelijks naar Sjanghai gebracht gedurende deze week. Het aén- tal is echter waarschijnlijk grooter. Het radiostation van het Vaticaan heeft gisteravond in de Duitsche taal een cause rie uitgezonden over het „politieke katho licisme", welke een formeele veroordeeling inhoudt van de houding der Oostenrijksche bisschoppen, die de Oostenrijksche geloovi- gen hebben aanbevolen, zich te vereenigen met het nationaal-socialisme en de inlijving van Oostijrijk bij Duitschland goed te keu ren. De woorden van den spreker, die de causerie hield, binden het vaticaan offici eel niet, maar vertegenwoordigen desal niettemin het standpunt, dat het Vaticaan inneemt. Bovendien stellen zij de opmer king van de Osservatore Romano in het licht, welk orgaan duidelijk maakte, dat de verklaring van het Oostenrijksche episco paat ten gunste van den Anschluss opge steld is, zonder eenig voorafgaand overleg met de „Heiligen Stoel". BINNEN TIEN DAGEN EEN BRITSCH-ITA1IAANSCH ACCOORD? De „Daily Express" en de „Daily Mail" verwachten, dat binnen tien dagen een Britseh-Italiaansch accoord tot stand zal zijn gekomen. Op alle punten zou men zonder moeilijk heden tot overeenstemmnig geraken, en naar de „Daily Mail" meldt, zal in uit te weer eeniger mate tot bewustzijn te heb ben gebracht, waardoor hij het gdvaar waarin hij verkeerde bemerkte en het stuur wist om te gooien om weer op den weg te komen. Bij die manoeuvre is hij evenwel met de auto tegen een meerpaal terecht gekomen, waardoor de auto deer lijk gehavend werd. De heer B. heeft daarop met een andere auto zijn reis 'moe ten vervolgen en zijn auto is door de ga rage van den heer Visser opgehaafS. Het ongeval zelf is voor den heer B. wel bijzonder goed afgeloopen. wisselen nota's een nieuwe en hechte vriendschap tusschen de beide landen wor den geproclameerd. Nadat deze nota's ge wisseld zijn, zal Engeland stappen onderne men, die zullen moeten leiden tot erken ning van de verovering van Abessynië door bemiddeling van den Volkenbond. STRATOSFEER VLIEGTUIG VERONGELUKT. In de nabijheid van het vliegveld te Evere, nabij Brussel is gisteren een Bel gisch stratosfeervliegtuig tijdens een eerste proefvlucht verongelukt. De Belgische in genieur Renard had jaren gewerkt aan den bouw van een stratosfeervliegtuig. Het toe stel was al enkele dagen klaar en gisteren zou de eerste proefvlucht worden gehou den. De drie-motorige machine steeg slechts langzaam omhoog en ongeveer 2 km van het vertrekpunt stortte het vlieg tuig met razende vaart naar beneden. Het toestel werd zoo goed als geheel vernield, De bestuurder, de vroegere adjudant Van Damme kwam bij het ongeluk om het le ven. ZEVEN DOODEN BIJ SCHEEPSBOTSING. Gisterochtend is een sleepboot, die zich naar het Noorsche tankschip „Mosli" be gaf, om het sleepboothulp te verleenen door de tankboot aangevaren en onmiddel lijk in de diepte verdwenen. Er zouden ze ven slachtoffers te betreuren zijn. De ka pitein en drie leden der bemanning konden gered worden. Bewapeningsopdrachten in Stiermarken geplaatst. Tijdens zijn reis door Stiermarken heeft generaal-veldmaarschalk Goering groote bewapeningsopdrachten en automobielbe stellingen voor het leger geplaatst bij tal rijke industrieele ondernemingen aldaar. MUTATIES BIJ DEN DIPLOMATIEKEN DIENST. De nieuwe ambassadeurs te Lon den, Rome en Tokio. Officieel worden eenige mutaties bij den diplomatieken dienst bekend gemaakt. Zij betreffen de benoeming van den staats secretaris van buitenlandsche zaken, Von Mackensen, tot ambassadeur te Rome. Von Dircksen, tot nu toe ambassadeur te To kio, wordt ambassadeur te Londen. Gene raai majoor Ott, militair attaché te Tokio wordt ambassadeur aldaar. TROEPEN UIT OOSTENRIJK TERUGGETROKKEN. Volgens te Londen ontvangen berichten zijn belangrijke Duitsche troepencontingen ten, die 11 Maart naar Oostenrijk waren gezonden, naar Duitschland teruggekeerd Deze maatregel, waardoor in zekeren zin Denemarken Oblig. 1926-5 101100% Vmsterdam 1936-3% 100- Zeeuws. Hyp. B-4 100%—100 ities Service Cy. P. 1958 5 34%—36% A Amsterd. Bank 148148% A Pref. Jurgens A 136—134% A Ned. Gist- en Spiritusf. 501%—524% A De Schelde N.B. 42%—45% C Am. Smelt Ref. 28%—30 A Born. Sum. H.M. 175%—.— A Houth. Alberts 95—96 C Union Pac. Rr. 46%50 C Int. Nickel Cy. 30%—31% Ned. 38 1000-3 100%—100%-% O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 82%—82% A Koloniale Bnk 102—105% A N.I. Hbk. 1000 117—121% C Ned. H. M. 1000 148—151 A v. erkels Pat. 50%50% C Calvé-Delft 79—80% A Philips Gem. B. afg. 255%—270-64 C Unilever 141—143%-46% C Am. Car en Foundry 11%11%-12 C Anaconda Cop. 17%—18%-% C Bethlehem St. 32%33%-% C Kennec Copper 22%22%-23% C U. States St. C. 30%—31%-% C North Am. Cy. 10%11% A Kon. Petr. Mpij. 300%314-11 C Contin. Oil Cy. 15%—17% ex div. C Phillips Petr. Comp. 20%21% C Shell Union O.C. 8%9-% C Tide Water Ass. Oil 8%9-% A Ned. Scheepv. U. 105%109-11 A H.V. Amsterdam 390398-405 A Java Cult. Mij. 119%128 A N.I. Suiker U. 105111 A Deli Batavia 213%222-20 C Deli Mij. 1000 260—262%-66 (Wettig - Amerika Markt Tabak Schepen Philips Koninkl. Rubber Unilever gedeponeerd.) A Senembah 253255-53 C Baltimore en Ohio 3%4% C Southern Pac. Cy. 7%8%-% A Southern Rlw. 4%5 A Amst. Rubb. C. 172%—182-78% A Deli-Bat. Rubb. 97—103%-04 A Hessa Rubber 8893-94 A Serbadjadi S.R. 73%—76%-75% WISSELKOERSEN. heden gister Londen 8.96% 8.96% Berlijn 72.52% 72.50 Parijs 5.55% 5.53 Brussel 30.43% 30.50 New-York 1.80% 1.! weder een normalen toestand wordt ge schapen, wordt in politieke kringen te Lon den als een element van internationale ont spanning beschouwd. Men is van oordeel dat de handhaving van een waar bezet tingsleger, die door den binnenlandschen toestand in Oostenrijk niet zou zijn ge rechtvaardigd, een plotselingen inval in Tsjechoslovakije had kunnen doen vreezen. WEER GENERAALS ONTSLAGEN. Gemeld wordt, dat weer vijf generaals van de luchtmacht uit den actieven dienst ontslagen zijn. Dit ontslag berust op de be sluiten van 4 Februari. De generaals heb ben foto's van Hitier en Goering met hand- teekeningen ontvangen, terwijl men hun dank heeft gebracht voor hun diensten in oorlog en vrede! Otto van Habsburg geen eereburger meer. In een schrijven aan den rijksstadhouder van Oostenrijk zegt gouwleider Bürckel: Nu het Schuschnigg-systeem met zijn legi- timistisch bedrog gevallen is, acht ik het noodzakelijk, dat de door dit systeem afge dwongen benoeming van Otto van Habsburg tot eere-burger van Oostenrijk onverwijld geannuleerd wordt". Een in het dorp Cuyuapa, in het depar tement Sonsonate, (San Salvador) wonende boerenvrouw, Mercedes Escobar Andino ge naamd, heeft, naar gemeld wordt, het leven geschonken aan een vijfling. ZEDENSCHANDAAL TE ZEVENBBERGEN. Onderwijzer naar het buitenland uitgeweken. Men meldt aan Het Vaderland: In de West-Brabantsche gemeente Ze venbergen heerscht op het oogen- blik onder de bevolking groote verontwaar diging over de houding van het hoofd der R.K. St. Jozefschool voor jongens, tenge volge van welke houding een onderwijzer, die gedurende tal van jaren een reeks van zedenmisdrijven heeft gepleegd, waarbij verscheidene jongens van acht tot elf jaar betrokken zijn, tijdig de wijk naar het bui tenland heeft kunnen nemen. Hoewel omtrent de handelingen van de zen onderwijzer, den 35-jarigen P. v. d. B. al geruimen tijd geruchten de ronde de den, werd nooit een onderzoek ingesteld, tot dat op Dinsdag 22 Maart de ouders van twee leerlingen zich met zeer ernstige klachten wendden tot het hoofd van de school, den heer V. S. Deze zegde een onderzoek toe, doch ver zocht den ouders tevens met klem geen aangifte bij de marechaussee te doen. Woensdag 23 Maart werden verschillende ouders van leerlingen door het hoofd van de school gehoord en Woensdagavond wer den de ouders, die zich Dinsdag bij het hoofd hadden beklaagd, door den pastoor ontboden. Als gevolg van dit onderhoud werd de onderwijzer, aangezien gebleken was, dat de feiten vaststonden en een grooten om vang hadden aangenomen, op staandenvoet ontslagen. Aangifte bij politie of justitie werd echter niet gedaan. Donderdagochtend werd aan de leerlin gen van den onderwijzer meegedeeld dat deze door ziekte voorloopig niet aanwezig kon zijn. Het gevolg daarvan was, dat de tongen loskwamen en binnen enkele uren algemeen bekend was om welke reden de onderwijzer afwezig was. Hij heeft daarna Donderdagavond laat per taxi zijn woon plaats verlaten en is via Roosendaal naar België vertrokken. Ook toen werd nog geen aangifte bij poli tie of justitie gedaan. De gemeentepolitie scheen, hoewel heel Zevenbergen vol was van het gebeurde van niets te weten. Wel werden Zondagochtend na den kerkdienst de hoofden bij elkaar gestoken, maar het duurde tot Maandagochtend eer de burge meester, de heer Van Aken, aan den chef van de gemeentepolitie opdroeg ambtshal ve een onderzoek in te stellen. Dit heeft tot ontstellende resultaten geleid, zoodat het in ieder opzicht een raadsel is hoe dit zeden bederf op groote schaal een lange reeks van jaren heeft kunnen voortwoekeren. Nog grooter raadsel is het, dat het hoofd van de school en de geestelijke autoriteiten, die dagen lang van den ernst der feiten op de hoogte waren, daarvan geen aangifte hebben gedaan. Van betrouwbare zijde werd ons meege deeld, dat de burgemeester de marechaus see-buiten het onderzoek heeft gelaten en dat dit niet het eerste geval van dien aard is. dat te Zevenbergen is voorgevallen. In November 1936 werd in het gehucht Lange- weg (gem. Zevenbergen) eveneens een on derwijzer wegens ernstige zedenmisdrijven ontslagen, zonder dat bij de politie aangif te was gedaan. Later werd de man geai- resteerd en door de rechtbank te Breda tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld. VAN DRIE DUIZEND GULDEN BEROOFD. Donderdag deed iemand aangifte bij de politie te Den Haag dat hij voor een bedrag van 3000 gulden bestolen was. De bestolene was in den loop van den middag met de 21-jarige mej. E. B. meege gaan naar perceel Van der Duynstraat 3. Na dit bezoek was de man 3000 gulden lichter. Onder verdenking van deze berooving ar resteerde de politie de 21-jarige juffrouw en den 40-jarigen koopman J. L. B., die op nummer 3 in de Van der Duynstraat woont. Broedmachines in beslag genomen. Gisterochtend heeft de politie van Ede in samenwerking met ambtenaren der cri- siswetten en rijkspolitie een inval gedaan bij eenige inwoners van Meu-Lunteren, die verdacht werden van frauduleus te laten broeden. Het resultaat was verrassend. In beslag werden genomen bij P. v. d. P. één broedmachine met vierhonderd eieren. Bij J. de B. één broedmachine met vijf hon derd eieren, bij T. M. vier broedmachines met ongeveer vier honderd eieren en bij wed. T. v|d L. één broedmachine met dui zend eieren. Man onder den trein geraakt en omgekomen. Gisteravond is op het centraal station te Utrecht een ongeveer 30-jarige heer door tot dusverre onopgehelderde oorzaak onder den trein, welke om 18.50 uit Amersfoort op het eerste perron aankomt, geraakt. Stationspersoneel snelde aanstonds toe om hulp te bieden. De man bleek evenwel zoo zwaar gewond te zijn, dat eenige minuten later op het perron de dood intrad. Poes als brandstichter bracht menschenlevens in gevaar. Hedenochtend vroeg, werd de Amster- damsche brandweer gewaarschuwd voor een zwaren binnenbrand in het perceel Tweede Oosterparkstraat 49. Het vuur bleek ontstaan te zijn op de tweede verdieping, waar de vrouw van den bewoner, den heer J. H. ter V., kort voor het uitbreken van den brand een teil met waschwater op een petroleumstel had gezet, welke teil omver was gegooid door een kat. In een oogwenk was de keuken, waar het petroleumstel stond, een vuurzee. De vlammen sloegen over naar de derde étage, bewoond door de familie De B. Vlammen en een dichte rook beletten de bewoners van de derde étage aanvanke lijk om hun woning langs den normhlen weg te verlaten. Nadat de brandweerlie den te hulp waren gekomen, slaagde men er in om den heer De B., zijn vrouw en een acht maanden oud dochtertje zonder ongelukken op straat te brengen. Een on geveer 50-jarige vrouw, die eveneens op de derde étage sliep, redde zichzelf door via de zolder en het plat het huis van de buren te bereiken. De brand kon tot de tweede en derde étage worden beperkt. De huiskat van de familie Ter V. heeft zijn snoode daad met het leven moeten betale'n. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Ruurlo: 1 doode. Op den weg Ruurlo-LichtevOorde is gister ochtend de expediteur M. uit Beltrum met een vrachtauto, geladen met eieren, tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. De bestuurder is een kwartier na het ongeluk ter plaatse overleden. Toen het ongeluk geschiedde, had de auto een vrfj groote vaart. Het slachtoffer was 28 jaar. Groningen: 1 doode. Donderdag fietste de 14-jarige loop jongen Klaas R., afkomstig uit De Leek op de Ossenmarkt te Groningen, waar hij een pakje moest afgeven bij een bodewagen. Een vrachtauto met aanhangwagen, reed den jongen aan. R. kwam onder een ach terwiel terecht en werd in hopeloozen toe stand opgenomen. Eenige oogenblikken la ter overleed de knaap.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2