MIDDELBURGSCHE COURANT E=3 GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. <S. D. A P. en Landsverdediging MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 78. DEEE BLADEN. ZATERDAG 2 APRIL 1938. EERSTE BLAD. I81e JAARG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Met groote belangstelling, menigmaal met instemming, hebben wü geluisterd naar de voordracht die de voorman der S.D.A.P., ir. Albarda, dezer dagen in Mid delburg gehouden heeft. Men heeft indertijd eens gezegd, dat het symboliek verstaan moest worden: na Troelstra, Albarda, na den letterkundige, den mêesleependen gevoelsmensch Troel stra den nuchteren bouwer, den ingenieur Albarda. Het moet gezegd worden wij hebben ze beide als spre'ker gekend er zit wel iets in. Een meesleepende redenaar is Al barda in elk geval niet: eerder een rustige, nuchtere figuur. Daarom is hij misschien beter dan een meer volksmennerig man, juist de redenaar waarnaan, een andersden kende moet gaan luisteren, zoo al niet om bekeerd te worden (dat overkomt dengene, die tot een zekere wereldbeschouwing en politiek inzicht is gekomen, maar niet zoo in een vloek en een zucht) dan toch om ontdaan van valsche gevoelens zuiver en scherp te hooren, hoe men in het andere kamp nu wel over de dingen denkt. Wij behooren niet tot degenen, die prin cipieel vijandig tegenover de sociaal-demo craten noch tegenover de sociaal-democra tie staan. Tegenover de eerste staan wij noch principieel noch vijandig, tegenover de laatste wel principieel maar niet vij- andig-principieel, om 't zoo eens te zeggen. Integendeel; gelijk al in de dagen, toen er in Nederland noch in Duitschland van nationaal-socialisme noch van fascisme sprake was, zoo zijn wij ook nu nog van oordeel, dat naast principieel, diepgaand verschil er ook, vooral in de praktijk van het dagelijksche en het practisch-politieke leven velerlei punten van aanraking zijn, en dat wij met name, samen met onze vrij zinnig-democratische geestverwanten, wel eens nauwer met de sociaal-democraten zullen moeten samenwerken (zooals Wol- terbeek het eens zeide: „op beginselvasten grondslag") teneinde opkomend clericalis- me den kop in te drukken. Er zitten in de socialistische politiek li berale en marxistische elementen; van deze laatste moeten wij natuurlijk niets hebben, maar als liberalen zullen wij het liberale deel der sociaal-democratische po litiek moeten steunen. Zijn wjj dan boven dien humanitair-democratisch gerichte li beralen, dan zullen wij met de rechtsche sociaal-democraten op menigerlei punten kunnen, en dus ook moeten, samenwerken om de gemeene belangen te bevorderen. Tot dit doel is niet bevorderlijk het te pas en te onpas vooral het laatste ophalen van het verleden. Iedereen vergist zich wel eens in de po litiek. De liberalen hebben het herhaalde lijk gedaan. De sociaal-democraten doen het ook herhaaldelijk. Een groote vergis sing is hun houding t.o.v. het militaire vraagstuk geweest. Een groote, principi- eele, maar niet onverklaarbare, vergissing. Wij hebben, voorzoover we niet beneden de 20 jaar zijn, allen den wereldoorlog van zéér nabij meegemaakt, en men mag het niemand met eenig menschelijk gevoel en menschelijk geloof in een iets betere toekomst, euvel duiden dat hij meende: dit is voor 't laatst geweest. Nu is het uit, nu zal het nuchtere verstand zegevieren over de verdwazing en de valsche roman tiek: nu gaan we gezamenlijk den oorlog uitbannen. Als gezegd: dat was een verklaarbare vergissing. Maar: een reuze-vergissing. En: een reuze-gevaarlijke vergissing ook! Nu moet men' de sociaal-democraten niet hoonen, omdat zij deze vergissing inzien én erkennen. Integendeel: men moet zich er over verheugen, d a t ze het nu beter inzien, en dan: let bygones be bygones. Praat niet meer over het verleden, en wees blij dat men elkaar in het heden be ter verstaat. Te onpas de sociaal-democraten te be spotten, te vragen; waar blijf je nu met je ontwapening? is kinderlijk, kinderachtig en hoogst onverstandig bovendien. Spot en hoon wékt spot en hoon, geen begrip en onderling verstaan! Eerder dienen wij ons over verandering, o.i. verbetering, van in zicht te verheugen en daarbij het verleden, haar de mate van het mogelijke, met den mantel der liefde te bedekken zooals er overal immers zooveel te bedekken valt... Edoch: dan verlangen wij althans van de voormannen ook een grondige, d.w.z. en tot in de fundamenten doordrin gende, verandering van inzicht. Dan moe ten zij niet schromen, dit hun aanhangers onverbloemd, als harde waarheid, voor oogen te zetten. Dan moeten zij niet aankomen met een verbijsterende stelling als ir. Albarda in zijn Middelburgsche rede poneerde: „wij hebben den minister gezegd, dat niet al teen de verbetering van de materieele uit- Usting onzer defensie van belang is, maar ook ^00r de weerbaarheid van een volk jfle geest van dat volk van belang is," den dat det biermede oneens zou- wel wT't, ZÜ verre van ons: wij hadden waarlijk wi- willen roepen toen we die hoorden. MZe woorden uit Albarda's mond ons dit: hoe^ st°mme verbazing belette zij het dan*' de sociaal-democraten, die te goeder trouw°r een groot deel zeker in de nu achter ^laar desalniettemin - groote schuld op zic^,llggende ;'aren een het verkankeren en um. .en geladen door tionalen Weerbaarheids »"pien van den na" nu beweren dat de geest vat,S t' die gaan van een volk een belangrijk6w^'daarkeid Maar enfin, laat ons ook daar zhqjgen toe doen. elfs bet Het nieuwe gebouw van de S.D.O.A. te Middelburg, dat, naar men weet, zal verrijzen op het terrein tusschen Zuidsingel en Molenwater en waarvan de aanbesteding reeds plaats had, zoodat eerlang met den bouw kan worden begonnen. De bovenste teekening geeft den voorgevel weer, die aan den kant van den watertoren komt, de onderste den achtergevel, die op de Ambachtsschool zal uitzien. PROF. DR. J. M. JANSE OVERLEDEN. Gisteren is te Zeist op 79-jarigen leef tijd overleden prof. dr. J. M. Janse, oud- hoogleeraar in de plantkunde aan de rijks universiteit te Leiden. Jacobus Marinus Janse werd op 9 Fe bruari 1860 te Middelburg gebo ren. Hij doorliep de hoogere burgerschool te Amsterdam en ging daarna plant- en dierkunde studeeren aan de Amsterdam- sche universiteit. In 1885 promoveerde hij aldaar op een proefschrift, getiteld: „De medewerking der mergstralen aan de wa terbeweging en het hout." Van 1885 tot 1889 was hij botanisch assistent aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1890 werd hij benoemd tot chef van de tweede afdee- ling bij 's lands plantentuin te Buitenzorg, welke functie hij negen jaar bekleedde. In 1899 volgde' zijn benoeming tot hoogleeraar in de plantkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, welk ambt hij in 1930 wegens het bereiken van den leeftijdsgrens neer legde. Talrijke artikelen en publicaties ver schenen van zijn hand. Voor de versterking onzer defensie. Onder de vrijwillige bijdragen voor de versterking onzer defensie waren gisteren o.m. f 0,25 van een Vlissingsch scholier, f 0.05 van Jaap, de Steeg, f 0.11% N. N„ Apeldoorn, f 2.50' „van een klein ambte naarssalaris", Aardenburg, f 0.15 van 8% jarige jongen, Deventer, f 0.25 korporaal vrijwillige burgerwacht, en voorts twee gif ten van f 1000..Tot en met gisteren werd in totaal ontvangen f 66.192. Bij de vereeniging voor nationale veilig heid is sinds de vorige opgave ontvangen f 1161.50. In totaal heeft deze vereeniging in de laatste dagen ontvangen f 6273. ROOMSCHEN EN PROTESTANTEN. Kwalijke gebeurtenissen te Nijme gen. De heer P. v. d. Leyden, bestuurslid van de Nijmeegsche veiling verzoekt ons opna me van het volgende: In het jaar 1930 waren er strubbelingen in het bestuur van de Nijmeegsche Veiling en werden er stokken gezocht, om den Directeur, die van de oprichting af zijne beste krachten aan de veiling had gege ven, te vervangen door een anders-denken de. De voorzitter en de tuinbouwconsulent die dit onjuist, onbillijk en niet in het belang van de Veiling vonden, moesten hiertoe worden geknot. Daarom werd de voorzitter tijdelijk door een andersdenkende vervangen en over den consulent zond men een smaadschrift aan den minister en deed hierin het ver zoek, dat de minister den consulent zou verbieden op de algemeene vergadering te zijn. De algemeene vergadering deed den op zet in 1930 niet gelukken. Eenige maanden geleden werd de Pro- testantsche Secretaris, zonder dat op z'n werk ooit een aanmerking was gemaakt, vervangen door een andersdenkende en deze week werd in het bestuur van de Nijmeegsche Veiling met 6 tegen 3 stem men, Katholiek tegen Protestant besloten dat aan de Algemeene ledenvergadering zal worden voorgesteld aan den Directeur Een waarheid is het, als een koe. Schoon persoonlijke dapperheid zonder behoorlijke uitrusting en behoorlijke ge oefendheid in den modernen oorlog min der uitricht dan vroeger, is en blijft toch de geest van weerbaarheid eens volks van primair belang. Men mag aanvankelijk verwonderd zijn, dit uit ir. Albarda's mond te hooren en wij hebben een ietwat onbehaaglijk ver moeden, dat h{j en wij misschien niet hee- leméal hetzelfde bedoelen ook nog maar niettemin: gezegd heeft hij het, en waar is het. Laten we het daar op houden dan maar voorloopig! ontslag te geven en wel in verband met rondschrijven hetwelk einde Jan. werd verspreid en waarin de aandacht werd ge vestigd op de verroomsching in ons land bij den landbouw. Aan den inhoud en de verspreiding van dit schrijven is de directeur niet debet. Toch zal deze gelegenheid worden benut den Prot. Directeur te laten vallen. In verband met ditzelfde rondschrijven is de Tuinbouw consulent, die evenmin de bet is aan den inhoud en verspreiding thans reeds meerdere weken geschorst en is het hem verboden, zich met organisatie's en personen in verbinding te stellen. Op een der eerste dagen in April zal de algemeene vergadering van de Nij meegsche veiling worden gehouden en kan ook daar de consulent zich niet verdedi gen, wanneer z'n eer wordt aangetast. Met de handhaving der schorsing is de minister de Katholieke bestuursleden der veiling die ter willen om hunnen plannen ongestoord te volvoeren. Zoo wordt het Protestantsche element uit deze veiling steeds verder teruggedron gen, hoewel de Protestanten wel goed ge noeg waren hun geld voor den opbouw beschikbaar te stellen. TE LAGE MELKPRIJS. Het bestuur van den nationalen bond Landbouw en Maatschappij heeft zich met een adres gewend tot den minister van economische zaken, waarin het ter kennis van den minister brengt, dat tengevolge van de verlaging van exportpremie, in gaande 17 Maart j.l. de verlaging van den boterprijs correspondeert met een melk prijsverlaging van circa 0.6 cent per kg (4 kg boter uit 100 kg melk stellende). Re kening houdende met het als basis aange nomen vetgehalte van 3,20 pet. beteekent een en ander een melkprijsverlaging van 5.44 tot 4,87 ct. per kg. Adressant wijst er o.m. op, dat ook vóél de verlaging, de melkprijs onvoldoende was om een behoorlijk bedrijf rendabel te ma ken en zet voorts uiteen, dat tengevolge van het mond- en klauwzeer en de teeltre geling van rundvee en andere factoren de bedrijfsuitkomsten in sterke mate worden gedrukt. Voorts wordt er op gewezen, dat de da tum van ingang der melkprijsverlaging on juist is gekozen, daar de weidetijd eerst on geveer zes weken nadien zal ingaan en in deze periode de bedrijfsfactor veevoer, de belangrijkste oorzaak van hoogere produc tiekosten gedurende den staltijd, het aller zwaarst weegt bij een maximalen omzet van de alsdan meerendeel afgekalfde koeien. Adressant wijst erop, dat het hierbij niet slechts gaat om het rechtmatig belang van de melkveehouders, maar niet minder om dat van het geheele platteland, waarvan de koopkracht grootendeels afhangt van de hoogte van den melkprijs. Op deze gronden verzoekt het bestuur den minister de getroffen maatregel alsnog te willen intrekken, althans voor de periode tot 1 Mei a.s. Vroege bloemenpracht in de bollenvelden. Dank zij het prachtige weer, dat tot dus verre het voorjaar van 1938 heeft gebracht zal dit jaar de bloeitijd voor de verschillen de bolgewassen iets vroeger vallen dan vo rige jaren. Van deskundige zijde wordt thans de volle hyacinthenbloei dit jaar om streeks den tweeden Zondag in April ver wacht. Er zal dus met Palmzondag overal hyacinthenweelde in de bollenstreek zijn. De tulpenbloei zal, behoudens onverhoopte terugkeer van koud weer, samenvallen met het Paaschfeest. Er zullen ditmaal dus vermoedelijk twee bollenzondagen zijn. De narcissenbloei is reeds begonnen. A.s. Zon dag zal men die overal in de bollenstreek in vollen bloei aantreffen. Overleg en arbitrage. De minister van oeconomische zaken heeft aan een groot aantal landbouwers in West Zeeuwsch-Vlaanderen, met wie de landarbeidersbonden nog niet tot overeen- steming kwamen inzake de loonen en ar beidsvoorwaarden voor 1938/'39, overleg opgelegd met de mededeeling, dat, indien vóór een bepaalden datum geen overeen' stemming met de landarbeidersbonden wordt verkregen, oplegging van verplichte arbitrage zal volgen. Rechts voor laten gaan. Gisterenmiddag heeft op den viersprong Blauwendij k- Loskade-Stationstraat-kanaal brug een aanrijding plaats gehad. De bestuurder van een motorbakfiets, A. L. uit Soeburg, kwam uit de Stationstraat en maakte de fout geen voorrang te ver- leenen aan een auto, bestuurd door G. uit Middelburg, die van den Blauwendijk de Loskade op reed. Het gevolg was dat de motorfiets tegen den auto aanreed en bei de voertuigen schade bekwamen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, doch L. kreeg een proces-verb aal wegens het niet aan rechtsch voorrang verleenen. De minister van defensie heeft aan Dirk de Kuijper, vrijstelling van den dienst plicht verleend voor één jaar, wegens kost winnerschap. De prijzen op de Ambachtsschool. Men verzocht ons als slot nog te melden, dat J. W. Heuseveldï, Middelburg, leerling eerste klasse bankwerken en M. Terwoert, Koudekerke, leerling tweede klasse elec- trotechniek, prijzen resp. voor praktijk en en voor praktijk en theorie behaalden. WEE STAL DIE FIETS En dat gouden slot? Naar wij enkele dagen geleden bericht ten gelukte het de politie de hand te leg gen op den dader van den rijwieldiefstal in de Zuidvlietstraat. Toen wij bekende zijnde met de groote moeilijkheden, die aan het opsporen van een rijwieldief zijn verbonden op het politiebureau informeerden, hoe men dit maal tewerk was gegaan, bleek ons, dat het ook ditmaal geen gemakkelijk geval was geweest. De dader had echter een klein uitgangspunt achter gelaten, nl. een oud karretje. Het frame van dit karretje bleek een Gazelleframe te zijn en een nummer te bevatten. Uit correspondentie met de Gazellefabriek kwam vervolgens vast tes taan, dat dit rijwiel in 1925 aan een rijwielhandelaar te 's-Heerenhoek ver kocht was. Men was nu iets nader, maar helaas nog niet ver genoeg, want het rp- wiel was blijkbaar contant verkocht en de handelaar wist niet meer aan wien. Maar van dit tweede uitgangspunt af kwam er toch schot in het geval. Hoofd agent De Gooyer, die dit onderzoek in han den had, bewerkte dat de bekende feiten, o.a. nog een eigenaardig kenteeken van de fiets, in wijden kring bekend werd tot de veldwachter van Borsele aan de hand van een en ander een beslissende aanwij zing kon doen. En sinedsdien bleek, dat men met den dader van dezen rijwieldiefstal ook den dader van nóg een anderen onopgelosten diefstal te pakken had. Want nadat het vermoeden hiervan bij de politie gerezen was bekende A. A. ook een gouden slot gestolen te hebben. WESTKAPELLE. In verband met de in de laatste raadsvergadering gehouden be spreking over eventueele verharding van den Groeneweg, waarbij de bijdragen in de te maken kosten gesteld werden op 35 pet. voor de gemeente, 45 pet. voor de aan gelanden en 20 pet. voor den Polder Wal cheren, werd Vrijdagavond in de Openb. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige, in het Noorden wel licht tijdelijk krachtig Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur.' UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, bewolkte tot betrokken hemel, enkele opklaringen, plaatselijk re gen of motregen, aanhoudend matige tem peratuur, nachtelijk minimum ongeveer 5 graden. Zo 3 Apr. Zon op: 5 h 33; onder: 18 h 35. Licht op: 19 h 05. Maan op: 6 h 32; onder: 22 h 26. Ma 4 Apr. Zon op: 5 h 30; onder 18 h 37. Licht op: 19 h 07. Maan op: 7 h 12; onder: 23 h 37. E.K.: 7 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 2 2.05 14.27 8.46 20.46 Zondag 3 S 2.41 15.05 9.20 21.28 Maandag 4 3.21 15.43 10.00 22.12 Hoog- en Laagwstsr t® Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 2 4.05 16.29 9.38 21.48 Zondag 3 4.42 17.08 10.14 22.31 Maandag 4S 5.20 17.44 10.59 23.13 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) school onder voorzitterschap van den bur gemeester, een vergadering van de betrok ken aangelanden gehouden, om van dezen daarover de meening te vernemen. Aan wezig waren 29 belanghebbenden en de beide wethouders. Er zijn 36 aangelanden met 40 gemeten; de weg is ongeveer 800 m lang. Nadat de voorz. de zaak had besproken, waaruit o.a. bleek, dat de vermoedelijke kosten zullen bedragen 5 per strekkende meter, en gestelde vragen waren beant woord, werd bij stemming uitgemaakt, wie op deze voorwaarden vóór of tegen ver harding is. Uitgebracht waren 13 st. voor en 18 tegen. i In een volgende raadsvergadering zal nu een beslissing genomen worden. BORSELE. Vrijdag is in deze gemeente een cursus aangevangen in het melken, waaraan door 3 vrouwelijke en 4 manne lijke leerlingen wordt deelgenomen. De theoretische lessen geeft de heer Sietema uit Middelburg, terwijl het onderwijs in de praktijk is opgedragen aan mej. Lan- gebeeke te Serooskerke (W.) De commis sie van toezicht bestaat uit de heeren P. Dekker, J. van de Velde en A. Duvekot, allen alhier. Vrijdag werd alhier een vereeniging van melkverkoopers en -slijters opgèricht, nadat de heeren C. Karelse uit Goes en P. Geschiere uit Heinkenszand de noodza kelijkheid van het bestaan eener zoodanige vereeniging in een met dat doel belegde bijeenkomst hadden bepleit. Later zal men zich dan bij een provinciale organisatie aansluiten. Tot voorzitter koos men den hr. Jac. van Liere, tot secretaris den heer J. van de Velde en als derde lid den heer A. Duvekot. Zes leden traden toe en men vertrouwt dat meer zullen volgen. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. Vrijdag vergader de #de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. M. Slegt. Afwezig de heer J. Beulens. De Vo o r z. deelde o.m. mede, dat voor het belastingjaar 1 Mei 1938 tot en met 30 April 1939 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting zul len worden geheven. Van J. F. Kolijn, gepensionneerd haven meester was een verzoek ingekomen om een toeslag op zjjn pensioen, zijnde dit vastgesteld door den pensioenraad op 273. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken in verband met den flnantiee- len toestand der gemeente, terwijl de heer Johs. Boone voorstelde een toe slag van 100 per jaar toe te kennen. Na uitvoerige discussie staakten over het voor stel van den heer Johs. Boone de stem men, zoodat het nemen van een besluit tot de volgende vergadering moest wórden uitgesteld. Bij de rondvraag werd door wethouder Franse medegedeeld dat alhoewel de rouwkoets erg haveloos is, deze toch zeer goed bruikbaar is. B. en W. zullen overwegen hoe in deze verder dient te worden gehandeld. Op verzoek van den heer P. J. Hoek van Dijke deelde de Voorz. nog mede, dat eerlang een sloot in den achter weg bij Jac. la Grand gedeeltelijk zal wor den gedempt. De heer L. L o u s be sprak nog de gesloten verklaring van het donkere weegje op Zondagen voor rijwie len. De Voorz. antwoordde dat deze zaak nog steeds bij Ged. Staten in behan deling is, zoodat hierover nog geen be slissing kan worden genomen. IERSEKE. Vrijdagmiddag werd het stof felijk overschot van wijlen den heer P. Dronkers ter aarde besteld. Aan het graf sprak ds. Van Egmond woorden van troost tot de familie. De heer J. Padmos, voorzitter van het Burgerl. of Algem. Armbestuur sprak van het vele werk dat de overledene steeds rnet liefde en ijver had gedaan voor de vele ar men die in zijn wijk woonden. 13 jaar aan een had hij zich zeiven geheel gegeven. Burgemeester Gunning herdacht den hr. Dronkers als een aangenaam mensch in den omgang, die veel goeds had gedaan en in onze herinneirng zal blijven voortleven. Waarna de zoon van den overledene de heer J. Dronkers van Middelburg allen dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1