Hf frwmdale eetitv#cb>e $eetttxr0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT ^^^■C&GOESCHE COURANT) IATERIK BINNENLAND. ZEELAND. 1.5— Een wetsontwerp tegen belastingmisbruik. £Lr,m"r ïer=* De vondsten in den grafkelder te Breda. RECHTSZAKEN. LEGER EN VLOOT. MIDDELBURG. WALCHEREN. KIJKT U? WIJ ETALEEREN! m MOOIE ZWARTE HOEDEN VOOR OUDERE DAMES! MIDDELBURG WEERBERICHT. PRIMA GAZ A. VAN ROOI - Middelburg Langeviele 62-64. ZUIDBEVELAND .1.20 50— 6.20 .0.20 Luc en Jam. iten- 9.30 7.30 Be- 9.40 .0.20 L. J. Ijker z., 3UW .C.) |vei- c., Ilein ;lein c., ijvie c., c., jRa- bos, loi ters tven dies laria pot, em it 5 Jien kdijs |015 lein, 3,25, b-10. f. J. ore der de Bo- jrot. fcter- 5ond :pel- ;ers- ïuis; Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17.Postgiro43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. N*11*1®1121 75- TWEE BLADEN. WOENSDAG j i 30 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. |%b« Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Ileen- len- Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van de Wet tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen. Aan de toelichting ontleenen wij het volgende: De bestaande regeling van de belasting der naamlooze vennootschap (dividend en tantièmebelasting), waarbij alleen de uitgedeelde winst aan die belasting is on derworpen, gepaard aan de regeling van art. 6 der wet op de inkomstenbelasting, volgens welke de aandeelhouder als zoo danig alleen over het hem uitgekeerde di vidend inkomstenbelasting heeft te beta len, maakt het velen belastingplichtigen mogelijk, de in hun, in den vorm eener naamlooze vennootschap gehuld, bedrijf behaalde winst, aan de heffing der belas ting te onttrekken. In een betrekkelijk eenvoudigen vorm heeft dit aldus plaats: Men brengt een goed rendeerend bedrijf in eene naamlooze vennootschap in voor een bedrag dat veel hooger is dan het op de aandeelen gestorte kapitaal, waardoor de aandeelhouders voor hun teveel aan in breng een groote vordering op de naam looze vennootschap houden. Er wordt nu geen, of nagenoeg geen winst in den vorm van dividend of tantièmes uitgekeerd. De aandeelhouders laten zich die winst in den vorm van aflossingen op de schuld die de naamlooze vennootschap heeft, uitkeeren. Is de schuld geheel afgelost, dan schept men een nieuwe schuld, b.v. door verkoop van effecten aan de naamlooze vennoot schap en de aflossingen beginnen opnieuw. Intusschen zal, bü deze grove en weinig ingewikkelde wijze van doen, de wet tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen, reeds in den bestaan- den vorm, doorgaans haar werking kun nen doen gelden. In tal van andere ge vallen geschiedt in hoofdzaak min of meer hetzelfde, doch in een veel meer gecom- pliceerden vorm; tegen zulke methoden biedt de evengenoemde wet dikwijls geen baat. De minister acht het om begrijpe lijke redenen niet wenschelijk, die metho den hier nader uiteen te zetten. Naarma te de tarieven van de belastingen naar het inkomen zijn verhoogd, is de omvang van het kwaad echter toegenomen, waardoor zeer belangrijke bedragen aan den fiscus kunnen worden onthouden. De regeering heeft gepoogd, de bestaan de euvelen te bezweren, door de reservee ringen der „besloten, vennootschappen" te treffen. Zij had daartoe een wetsontwerp in gereedheid gebracht, dat zonder twijfel radicaal aan de bestaande misstanden en groote onrechtvaardigheden een einde zou hebben gemaakt. Aan dit wetsontwerp kleefde echter het bezwaar, dat ook de uit oeconomisch oogpunt gewenschte re servevorming in bona fide vennootschappen al te veel geremd zou zijn geworden. In verband met bezwaren, uit den boe zem van door de regeering geraadpleegde instanties daartegen ingebracht, heeft de regeering alsnog overwogen een anderen weg te kiezen. Zij wil in het hierbij aan geboden wetsontwerp nog een poging wa gen om den onhoudbaren toestand te ver beteren, door de wet op de richtige heffing te verscherpen. Ook daartegen zijn wel bezwaren ingebracht, maar deze acht de regeering niet van dien aard, dat er voor moet worden gezwicht. Te groote belan gen staan hier op het spel. Wenscht onze handel en industrie niet, dat een winstbe lasting op de vennootschappen wordt ge heven, dan zal een wetsontwerp als het onderhavige, naar de regeering hoopt, een middel kunnen zijn om zulk een belasting waarvan ook de regeering d'e minder goede werking erkent en inziet tegen te houden. Maar in elk geval kan een toestand, die met zich brengt, dat vele contribuabelen practisch zelf bepalen, hoeveel zij aan in komstenbelasting enz. zullen betalen, niet langer worden getolereerd. Afgescheiden van andere overwegingen is beteugelen van misbruiken reeds geboden, omdat de overige burgers het volle pond moeten betalen en hun lasten, door de mogelijk heden, die de bestaande wetgeving biedt, nog worden verzwaard. De hoofdlijn van het ontwerp. Het thans ingediende ontwerp besten digt het bestaande stelsel van belasting- heffing met betrekking tot alle naamloo ze venootschappen waarvan vaststaat, dat Z1J bet met de reserveering snelle af schrijving hieronder begrepen in fiscaal opzicht niet te bont maken. Het besten digt de mogelijkheid, uitbreidingen van het bedrijf uit gereserveerde winst te fi nancieren, zonder dat daarbij iets van de gereserveerde winst tot het inkomen van de aandeelhouders wordt gerekend. Slechts ingeval bedoeld of niet de gedrags lijn van de naamlooze venootschap voor de aandeelhouders, enz. een aanmerkelijk belastingbesparing medebrengt, kan ten opzichte van de winstgerechtigden het be- aaa van de vennootschap worden gene- fuet ten minste wanneer die gedragslijn -pkel bestaat in het voor aanwijsbare Lt j reserveeren van bedra- SawBn JWinSt Gaat echter bv" het t0e" naard met w zoodan>ge reserveering ge- ken van winst ïïfri een omweS onttrfk" zullen de vereischtef ondetrnemmg' dan de wet aanwelf^ V00r t0epassmg van mfeTte6 mogen1 vfrtZra1, naar de mi,nister heid om door middel v°"We^n' ma? het inkomen te ontgaaP in voldoende f afgesneden, terwiji niettemin doend'o™80?6 belangen n! «iet minder vol- uoenae mate worden ontzien °°rts merkt de minister 0p dat het wetsontwerp in hoofdzaak een preventieve regeling beoogt te geven. Voorgesteld wordt de wet in werking te doen treden met ingang van 1 Mei 1938. DE BIJDRAGEN TER VERSTERKING ONZER DEFENSIE. Een groot aantal vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie is ook gisteren weer binnengekomen bij het dep. van defensie. Tot deze bijdragen behoorden o.a. een gift van f 1045, een gift van f 2.50 van P. D. Aksel, f 5,75 te Zieriksee en f X schoolmeisje te Middelburg. Tot en met gisteren werd in totaal ont vangen een bedrag van f 45.712. Bij de vereeniging van nationale veilig heid zijn per giro ontvangen 28 bijdragen, tezamen f 722.50. In totaal is in de laatste dagen bij de vereeniging gestort f 3482.35. COMMANDO LUCHTVERDEDIGING. Naar de „N.R.C." bericht, zou het de be doeling zijn van den minister van defensie t.z.t. tot Commandant van de Luchtverde diging, met bevordering tot luitenant-gene raal, te benoemen generaal-majoor P. W. Best, commandant van de IVe divisie. De minister heeft, zooals men weet, in prin cipe besloten, alle middelen der luchtver dediging te vereenigen onder één com mando. GEEN BOTER VOOR DE WEERMACHT. Het departement van defensie heeft aan de F.N.Z. en de centrale landbouworganisa ties geantwoord, dat het onlangs ontvangen verzoekschrift om aan de weermacht boter in plaats van margarine te verstrekken slechts een nieuw gezichtspunt opent, na melijk de kwestie van de voedingswaarde. De grootere waarde van boter erkennend kan de minister de geuite beweringen niet deelen daar de margarine een zoo klein onderdeel vormt van de voeding van den soldaat, dat het verschil in voedingswaarde tusschen boter en margarine ruimschoots genivelleerd wordt door de andere spijzen, die in groote verscheidenheid in het menu voorkomen. In verband hiermede bestaat geen aanleiding om in het gedane verzoek te treden. Verder deelt het departement mede, dat over vervanging van margarine door bef- finglooze boter aan de weermacht door den ambtsvoorganger van den minister in 1936 is gecorrespondeerd met den toenmaligen minister van landbouw en visscherij. Deze bewindsman achtte een dergelijke verstrek king niet gewenscht. Tenslotte zou het aan de weermacht te leveren kwantum natuurboter van ge ringe beteekenis zijn, zoodat het nagestreef de doel meer van ideëelen dan van mate- rieelen aard zou zijn. TER BEVORDERING VAN PRODUCTIEVE WERKVERSCHAFFING. Een Deventer ouderpaar heeft aan de regeering een bedrag van f 100.doen toekomen, met het volgende begeleidend schrijven: „Aan den voorzitter van den minister raad te 's-Gravenhage. Getroffen door den moed, waarmede zeer veel werkloozen hun moeilijk en zenuw- sloopend bestaan aanvaarden, wetende dat voor vele hunner het steeds moeilijker wordt niet te vervallen in extremistische wenschen en toekomstbeelden, getroffen door het feit, dat de werkloos heid nog steeds een groot deel van het Nederlandsche volk in al zijn lagen teistert en overtuigd, dat „geven van arbeid" van primair belang is voor een gezond natio naal _leven, bieden wij u nevengaand be drag, groot f 100.aan. Moge het de eerste steen zijn voor een fonds, dat door de regeering zal worden aangewend voor den een of anderen vorm van productieve werkverschaffing. Een Deventer ouderpaar." De resultaten van het onderzoek van dr. Japikse. Over het onderzoek in den grafkleder on der het monument van Engelbrecht XI in de Groote Kerk te Breda vernemen wij van dr. N. Japikse het volgende: „Deze kelder, die sedert heugelijke tijden niet geopend is geweest, zou volgens in de historische literatuur voorkomende gege vens het stoffelijk overschot bevatten van graaf Hendrik III van Nassau en zijn eerste beide gemalinnen Claudia van Chalons en Francisca van Savoye, of alleen de laatste, benevens een kind uit het eerste der beide huwelijken. Het nieuwe onderzoek, zelf een gevolg van een toevallige omstandigheid, heeft be wezen, dat deze opgave, die ook op zichzelf reeds als geheel ongeloofwaardig moet wor den beschouwd, niet houdbaar is. In den kelder bevinden zich vier lijkkis ten, waarvan twee in een nis en twee in een voorportaal. Op de eene der kisten uit de nis staat de naam van „Henricus, comte de Nassau". Hiermede is uitgemaakt, dat in deze kist de stoffelijke overblijfselen van Hendrik III, graaf van Nassau (overleden 1538) bewaard zijn. De andere droeg uiterlijk geen enkel ken- teeken. Het geraamte er in verried zich echter door een verbrijzelden schouder. Daar deze breuk in het schouderblad pre cies op dezelfde plaats voorkomt, waar vol gens een Contemporain bericht René van Chalons-Oranje, graaf van Nassau op 14 Juli 1544 gewond werd, tengevolge waarvan hij den volgenden dag stierf, is ook hier geen verdere twijfel geoorloofd. Bij deze laatste identificatie hebben ana tomisch en historisch onderzoek elkander de hand gereikt. In nog sterkere mate is dit het geval met de identificatie van den inhoud der kisten, een groote en een kleine, in het voorportaal. In de groote zijn de overblijfselen be waard van het lijk van een vrouw en in de Wie een twistvuur aanblaast, moet zich niet verwonderen, als hij brand wonden oploopt. ronde doos, die er vlak bij staat, moeten wij veronderstellen, dat eenige sporen over zjjn van haar hart en ingewanden, die bij het balsemen uit het lichaam werden genomen. Anatomisch onderzoek wees uit, dat deze vrouw hoogstens dertig jaar kan zijn ge weest, toen zij stierf en van het kind in de kleine kist kon worden vastgesteld, dat het hoogstens den leeftijd van twee jaar heeft bereikt. Een eenvoudige combinatie leidt tot de conclusie, dat hier de eerste vrouw van prins Willem I, Anna van Buren, gravin van Egmont, die vijfentwintig jaar was toen zij overleed en haar eerste kindje Ma ria, dat geboren moet zijn in November of December 1553 en gestorven tusschen Juli 1555 en Maart 1556, begraven liggen. Daar prins Willem I blijkens zijn oudste testament van 1554 den wensch heeft te kennen gegeven, te worden bijgezet in de kapel, waarin „wijlen hooger memorie mijn heer en neef René van Chalons is begraven geworden" welke wensch door den loop der omstandigheden onvervuld is gebleven mogen wij te gereeder aannemen, dat toen zijn jongste kindje en zijn eerste vrouw niet lang nadien stierven, deze ook in deze gewijde kapel zijn bijgezet geworden. VESTIGINGSWET-KLEINBEDRIJF. Examens 1938 voor het middenstands diploma algemeene handelskennis. De drie Nederlandsche middenstandsbon den brengen ter algemeene kennis, dat in Juni a.s. voor het eerst de examens voor het middenstandsdiploma algemeene han delskennis zullen worden afgenomen. De deelneming aan deze examens staat open voor een ieder, ongeacht de opleiding, welke werd genoten. Het afnemen der exa mens geschiedt onder rechtstreeksch toe zicht van het departement van economi sche zaken. Deze examens bestaan uit het normaal examen (a), waaraan door een ieder vrij kan worden deelgenomen, en het speciaal examen (b), waaraan alleen kunnen deel nemen zij die op 1 Juli 1938 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en op dien datum reeds vijf jaar in een tak van de tailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn. Het normale examen be staat uit een schriftelijk en een mondeling gedeelte af te nemen resp. op 1 Juni en van 22 Juni a.s. af. Het speciale examen voor ouderen houdt-bijzonder rekening met de ervaring, welke reeds in de practijk van het bedrijfsleven werd opgedaan en wordt alleen mondeling afgenomen. Dit examen sluit onmiddellijk aan bij het mondeling gedeelte van het normale examen en zal dus op een of meer der laatste dagen van Juni plaats vinden De examens worden, bij voldoende deel name in Zeeland afgenomen te Middelburg, door de onderwijscommissie van den chris- telijken middenstandsbond. De mogelijkheid wordt verder overwogen om het examen bovendien nog te doen afnemen in Terneu- zen. Voor de inschrijvingen voor het examen welke tot 15 April e.k. kunnen geschieden, is door de middenstandsbonden met mede werking van het departement van econo mische zaken een centraal secretariaat ge vormd, dat gevestigd is Tweede van den Boschstraat 40 te 's-Gravenhage. OOSTBURGSCHE BAKKER VAN MEINEED VRIJGESPROKEN. In een civiel proces om een motorrijwiel voor den kantonrechter te Oostburg zou de 26-jarige bakker J. C. E. G. onder eede een valsche verklaring hebben afgelegd. Hij had n.l. verklaard, dat hij nooit eenig gebrek aan dat motorrijwiel had geconsta teerd. Dit was in strijd met de waarheid, daar G. vroeger, toen hij eigenaar van het motorrijwiel was, eens door het frame was gezakt. In de meineeds-procedure, welke voor de Middelburgsche rechtbank volgde, voerde G. als verdediging aan, dat hij, toen hij de verklaring onder eede aflegde, het geheele voorval van de frame-breuk vergeten was. Zijn verklaring was dus wel valsch, doch de opzet ontbrak. Niettemin veroordeelde de Middelburg sche rechtbank hem tot een gevangenis straf van zes maanden, van welk von nis de procureur-generaal bij het Haag- sche gerechtshof in hooger beroep beves tiging vroeg. Het hof, heden arrest wij zend, verklaarde evenwel het aan G. ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem vrij. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 26 Maart 1938 benoemd en aangesteld bij het reserve-personeel der landmacht, bij den generalen staf, tot reserve-majoor voor speciale diensten, de reserve-kapitein voor speciale diensten mr. dr. L. Carsten, van den generalen staf; bij het wapen der der infanterie tot reserve-majoor bij het 3e reg. infanterie, de reserve-kapitein C. J. M. Somers, van dat regiment; bij het 9e regiment infanterie, de reserve-kapi tein W. F. Dekker, van het regiment ja gers; tot reserve-kapitein bij het 3e reg. infanterie de reserve eerste luitenants C. C. M. van Romondt, C. Houtzager en N. J. van Ginkel, allen van dat regiment; bij het 14e regiment infanterie, de reserve eerste luitenants W. J. H. Salet en G. Wis sels, beiden van dat regiment; bij den Vrij- willigen Landstorm, bij het vrijwillig land stormkorps motordienst, tot reserve-kapi tein voor speciale diensten, de reserve „Ons Belang". De afdeeling Middelburg van de onder- of ficiersvereeniging „Ons Belang" hield Maandag in de bovenzaal van het „Neder- landsch Koffiehuis" alhier, haar 2en cur susavond in dit seizoen. Nadat de voorzitter der afdeeling den spreker en de talrijke aanwezigen, onder wie kapitein W. K. de Feijter die we gens verhindering van den Garnizoenscom mandant Z.H.E.G. vertegenwoordigde, verschillende onderofficieren van de Ko ninklijke Marine met hunne dames en le den van de afdeeling Vlissingen aanwezig waren, had welkom geheeten, verkreeg ds. E. L. Nauta, legerpredikant te Leiden, het woord teneinde zijn lezing te houden over „Helen Keiler", de bekende blinde doofstomme Amerikaansche vrouw, gebo ren in 1880. Spreker behandelde verschillende episo den uit haar leven, 18 maanden na haar geboorte miste zij het gehoor, het gezicht en daardoor ook het spraakvermogen blind en doofstom tegelijk, terwijl dus bij haar slechts tast- reuk- en smaakzin over bleven. De spreker wist op de hem aange name wijze haar leven, opleiding van kind tot ambtenares, die verschillende talen kent en boeken schrijft, te behandelen. Na de pauze werden nog verschillende lichtbeelden, op haar leven en onderwijs betrekking hebbende, op het doek ge bracht. Ds. Nauta heeft alle aanwezigen weer een zeer leerzamen en aangenamen avond bezorgd, waarvoor hij na afloop een dank baar applaus had te oogsten en het hem toegesproken woord van dank door den af- deelingsvoorzitter tenvolle was verdiend. WIJKVERPLEGING. Aan het jaarverslag 1937 der vereeni ging tot Chr. Wijkverpleging op Walche- ren's N.W. deel, ontleenen wij: De voorzitter, de heer L. J. van Voort- huysen te Domburg, die de vereeniging in dit jaar door den dood werd ontnomen, behoorde tot degenen, die van het begin af aan deel hebben uitgemaakt van het bestuur der Wijkverpleging. Gedurende een lange reeks van jaren gaf hij zijn gewaar deerde krachten aan de verwerkelijking van het doel der vereeniging en het is dan ook met groote ontroering, dat wij ken nisnamen van zijn overlijden. Sedert 17 Maart 1930 nam hij ook het voorzitter schap der vereeniging waar en het was met groote toewijding, dat hij zich van die taak kweet. Alhoewel hij in 1936 te ken nen had gegeven zijn functie te willen neerleggen in verband met zijn gezond heid, gebeurde dit evenwel in werkelijk heid niet. Aanvankelijk wel, maar op de laatste bestuursvergadering van Vrijdag 28 Mei werd hij opnieuw benoemd als voorzitter. Niemand heeft echter kunnen vermoeden, dat hij geen enkele vergade ring meer zou leiden. Het geheele werk der wijkverpleging had dit jaar overigens een rustig verloop De nieuwe regeling van de vacanties der zusters bleek een goede verbetering te zijn, welke zeer door de zusters werd ge waardeerd, maar niet minder door de pa tiënten, omdat deze zoo zeer gewoon zijn aan de uren, waarop de zusters hen ko men helpen, hetgeen bij de oude vacantie- regeling niet mogelijk was. Echter heeft deze nieuwe regeling grootere financi- eele ofefrs gevraagd, hetgeen, gezien den financieelen toestand der vereeniging, wèl het werk, maar niét de kas ten goede komt. We hopen evenwel, dat de belangen der zieken zóó zwaar zullen drukken, dat de financiën voor dezen post in de toe komst zullen worden gevonden. Het gaat immers uiteindelijk om de belangen der zieken. Zr. G. Traas vertelt dat zij in de afdee ling Domburg-Westkapelle-Aagtekerke 2581 (vorig jaar 3422) bezoeken heeft af gelegd. Hieronder waren begrepen de zie kenbezoeken en huisbezoeken voor de t.b, c.-bestrijding. Het aantal ziekenbezoeken bedroeg voor Domburg 813 (1840), Aagte- kerke 577 (253), Westkapelle 926 (1108) en dat der huisbezoeken voor de t.b.c.-be strijding voor Domburg 60 (65), Aagteker- ke 59 (66), en Westkapelle 146 (90). Zr. A. M. Schaberg legde in de afdeeling Oostkapelle-Grijpskerke 3657 (3426) be zoeken af. Voor de verpleging waren dat te Oostkapelle 2760 (2563) en Grijpskerke 749 (681), voor de tuberculose-bestrijding in beide plaatsen 148 (182) bezoeken. Zr. J. Smit bracht in de afd. Seroosker- keVrouwenpolderSint-Laurens 2310 (2168) bezoeken. Daarvan werden voor de verpleging te Serooskerke 1221 (560) Vrouwenpolder 723 (829) en Sint-Laurens 97 (591) bezoeken gebracht. Voor de t.b c.-bestrijding werden 112 (188), voor de kinderhygiëne 157 (103) bezoeken ge bracht. Uit de verslagen der zusters blijkt wel duidelijk, dat het werk der wijkverpleging niet meer gemist kan worden. Jammer alleen, dat de financiën, die mede onmis baar zijn voor de instandhouding van dit werk, zich minder gunstig laten aanzien, In elk der af deelingen werd dit jaar een nadeelig saldo geboekt. De rekeningen slo ten met een nadeelig saldo over het jaar 1937 voor Domburg-Westkapelle-Aagte kerke met 66, voor Oostkapelle-Grijps kerke met 19 en voor Serooskerke- 1^^ in onze etalage Groenmarktzijde waarbij zeer geschikte modellen eerste luits. voor speciale diensten M. van Hoogenhuiijze, J. H. Nieuwenhuijs, G. P Wortman, J. C. Persant Snoep, H. Penon G. A. Slavenburg, N. W. Roepers, G. F, J. van Gorkum en ir. H. J. Schram, allen van dat korps. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige Westelijke tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, in het Noorden weinig of geen regen, in het Zuiden waarschijnlijk droog weer, wei nig verandering in temperatuur. UKKEL. Matige wind uit Z.W. tot W.- richtingen, bewolkt tot betrokken, plaatse lijk nevel, hier en daar een weinig regen of motregen, opklaringen, matige tempera tuur, nachtelijk minimum van 5 tot 0 gr. Do. 31 Mrt. Zon op: 5 h 40; onder: 18 h 30. Licht op: 19 h 00. Maan op: 5 h 07; onder: 18 h 34. N.M. 31 Mr.t Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 30 0.27 12.54 7.01 19.08 Donderdag 31 0.57 13.24 7.36 19.40 April. Vrijdag 1 1.31 13.54 8.11 20.13 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 30 2.18 14.40 7.58 20.16 Donderdag 31 2.52 15.15 8.30 20.46 April. Vrijdag 1 3.28 15.51 9.03 21.17 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) is zeker niet duurdergdan ander Gas en het is niet gevaarlijk. (Ingez. Med.) Vrouwenpolder-Sint-Laurens met 445. Nog was het mogelijk deze tekorten te dekken met vorige saldi. RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag verga derde de Raad, alhier. Afwezig waren de heeren Verhage en Gabriëlse. Ingekomen was een verzoek van Middel burg om bijdragen voor bijzonder buiten gewoon lager onderwijs. Dit verzoek werd gesteld in handen van B. en W. om ad vies. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1937 werd voor kennisgeving aangenomen. Geen ongeoor loofde verzuimen hebben zich voorgedaan. Een verzoek van de Vereeniging voor Bevolkingsboekhouding om lid van deze vereeniging te worden werd afgewezen, v Vier vrouwen, Pleyte-Lievense, Meyers- Wisse, Kodde-de Visser en Meyers-Wonder- gem hadden zich aangeboden om als werk vrouw in dienst der gemeente te treden. Bij eerste en tweede stemming verkregen: Pleyte-Lievense 1 stem en Kodde-de Visser en Meyers-Wondergem ieder 2 stemmen. Bij herstemming verkregen Kodde-de Vis ser 3 stemmen en Meyers-Wondergem 2 stemmen, zoodat Kodde-de Visser is be noemd. 's-HEER-ARENDSKERKE. Dezer dagen deden Th. en S. aangifte bij de rijksveld- wacht alhier, dat zij een aantal konijnen misten. De rijksveldwacht stelde een ^on derzoek in, waarbij bleek, dat de ontvreem ding door een hond i"s geschied. Voor den eigenaar van den hond kan dit een flinke schadepost worden. HEINKENSZAND. Dinsdagavond hield de afdeeling Heinkenszand van het Groe ne Kruis haar jaarvergadering. Een twin tigtal leden van de ongeveer 300 had ge hoor gegeven aan den oproep. Uit het ver slag van den penningmeester bleek dat het kassaldo 100 bedroeg. De rekening van de t.b.c.-bestrijding gaf als kassaldo 113 aan. De heer Beaufort, zeide de bei de de afdeelingen feitelijk geen batig slot hebben. Het goed slot der afd. voor t.b.c. bestrijding werd verkregen, doordat deze onderafdeeling 300 had geleend van de Vereeniging het Groene Kruis. De af deeling t.b.c.-bestrijding had dit jaar een verlies van 416. De Groene Kruisafdee- ling bleef ongeveer op peil wat het finan cieel gedeelte betreft. Na bespreking wer den beide rekeningen goedgekeurd. De heer Beaufort stelde voor dat het bestuur geen geldleeningen zal aangaan voor een bepaald doel dan nadat daartoe door een algemeene vergadering zal zijn beslist. Na bespreking zeide de voorzitter, dokter Griep namens het bestuur toe, dat in be paalde gevallen die de financieele draag kracht der vereeniging te boven kunnen gaan eerst een algemeene vergadering in de gelegenheid zal worden gesteld een be slissing te nemen. De aftredende bestuurs leden dokter Griep en B. v. d. Dries wer den herkozen. Naar aanleiding van het jaarverslag werd zuster Kranenburg dank gebracht voor haar werk als diaco nes in deze gemeente, terwijl de penning meester meedeelde dat een groote actie op touw was gezet om nieuwe leden voor

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1