KREYMBORG BUITENLAND. SCHOUWEH EN DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. KERK EN SCHOOL. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG» )en Handschoen Opgeraapt. De rechtsche troepen in Catalonië. DE CHINEEZEN BEHALEN SUCCESSEN IN ZUID-SJANTOENG. BELGIE. FRANKRIJK. JOUHAUX UITGEJOUWD. DUITSCHLAND, Goering te Weenen. p WISSEKERKE. De heer A. Oele is be noemd tot tijdelijk opzichter aan de water werken te Zwolle. Een restant der oude omwalling van Zieriksee bedreigd. Men schrijft ons: Naar wij vernemen koestert het gemeen tebestuur van Zieriksee het voornemen, het zgn. Halve Maantje buiten de Nobelpoort te bestemmen als bergplaats voor bagger. Wordt hieraan gevolg gegeven, dan is een plekje, dat zoowel uit een historisch als uit een aesthetisch oogpunt zekere beteekenis heeft, gedoemd te verdwijnen. Zooals uit vergelijking der oude platte gronden blijkt, moet dit verdedigingswerk in de tweede "helft der zeventiende eeuw zijn aangelegd; de oudste vermelding vindt men op den plattegrond bij Smallegange, wiens werk in 1696 verscheen. Ook voor de voormalige Zuidwellepoort werd een derge lijke halve maan aangebracht. Hoewel door den tand des tijds geenszins onaangetast ge laten, vormt de vóór de Nobelpoort gele gene de andere is sterker aangetast juist ook daar het behoud dezer bijzonder fraaie poort nog altijd een fraai voorpor taal in dezen toegang tot Schouwen's hoofdstad, door haar beplanting een schoo- ne inleiding ook tot de eveneens beplante oude wallen met stadsgracht. In stede van het water te dempen en de beplanting te vernietigen, waren de Halve Maan integendeel tot een nog aantrekke lijker geheel te maken. Het zou ook aanbe veling verdienen die voor de voormalige Zuidwellepoort op te halen. Voor de bagger zal ongetwijfeld wel elders buiten de stad een meer geeigend terrein zijn te vinden. De verschillende instanties, die zich be houd van oud stedenschoon ten doel Stellen, als de Prov. Zeeuwsche Schoon heids-Commissie, de Prov. Archaeologische Commissie. Het Zeeuwsche Landschap, de vereeniging Menno van Coehoorn, zijn te wapen geroepen. Moge onder hun gemeen- schappelijken aanval het weinig aanneme lijke plan sneven! DE ZEEUWSCH VLAMINGEN EN DE JAARBEURS. Men is in Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet te spreken over de weigering van toestem ming voor een toerwagenrit naar Utrecht voor bezoek aan de Jaarbeurs en als wij onze ooren goed te luisteren legden zullen ook openbare colleges, met namen de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen, er zich mede gaan bezig hou den. De gronden waarop de minister van Wa terstaat het beroep heeft verworpen tegen de weigering van de vergunning door den Rijksinspecteur voor het Verkeer in het district Zeeland, luidden in het afschrift van de beschikking ter zake als volgt: „Overwegende, dat reizigers, die van Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen uit met de boot- en treinverbinding de Jaarbeurs wil len bezoeken, van 10.53 tot 16.59 uur in Utrecht kunnen zijn, hetgeen voldoende tijdsduur is voor een bezoek aan de Jaar beurs; dat zoo noodig in den trein alle ge legenheid bestaat om medegebracht of on derweg gekochte etenswaren te gebruiken; dat de Nederlandsche Spoorwegen op de terugreis een reductie van 80 pet. geven; dat het eenige bezwaar voor hen, die de Jaarbeurs van Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren uit wenschen te bezoeken, ligt in de omstandigheid, dat geen autobus- of tram- verbinding op de te bezigen bootverbinding bestaat; dat hierin evenwel door de appel lante (de stoomtrammaatschappij Bres kens-Maldeghem) gemakkelijk kan wor den voorzien; hetzij door het inleggen van een extrarit des ochtends en des avonds op de door haar geëxploiteerde geregelde dien sten, hetzij door het uitvoeren van op het zelfde doel gerichte rondritten (toerwagen ritten) dat niet kan worden aangenomen, dat dit op groote kosten zou stuiten, tenzij het overgroote deel der riezigers in of nabij Breskens zelf woont, in welk geval deze echter zonder meer van de boot- en trein verbinding gebruik kunnen maken; dat bovendien de appellante de eenige open bare vervoeronderneming in het betrokken gebied is, en naast de lusten van deze po sitie ook de lasten daarvan behoort te dra gen, en dus op oogenblikken, dat aan een bepaald vervoer behoefte bestaat, daarin zoo mogelijk dient te voorzien, ook indien dit geen onmiddellijke voordeelen zou af werpen; dat de Rijksinspecteur de aan vraag derhalve terecht heeft afgewezen" In de Zaterdagmiddag gehouden verga dering dezer Kamer werden herbenoemd tot voorzitter de heeren J. A. van Rom- pu, tot voorzitter der afd. grootbedrijf de heer P. A. Neeteson, en tot voorzitter der afd. kleinbedrijf de heer J. M. Oggel. De voorzitter gaf een overzicht omtrent den toestand van het gebied der Kamer en de daarin gevestigde bedrijven, dat be houdens eenige uitzondering zeer pessimis tisch getint moest zijn. Waren er in den aanvang van 1937 teekenen die op een op leving van den economischen toestand we zen, deze werden gevolgd door een peri ode van teruggang waardoor de toestand weer slechter werd dan te voren. Die omstandigheden geconstateerd bij den handel en de industrie, moeten ook ge rapporteerd worden omtrent den landbouw, een voorname tak van bestaan voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De natuuromstandig- heden waren niet gunstig voor de ontwik keling der gewassen, hetgeen kwaliteit en quantiteit beinvloedde, waarbij dan nog te lage prijzen kwamen. De paardenfok kerij, die op een hoog peil staat, leverde goede resultaten. Mededeeling werd gedaan van hetgeen' door het Bureau is verricht in verband met dë belemmering door de Belgische re geering van het verkeer met huurauto's van Nederland naar België, dat aanvanke lijk met ingang van 1 Jan. 11. geheel ver boden was. De tusschenkomst onzer regee ring, die door de Kamer was ingeroepen, heeft tot onderhandelingen geleid, waar bij een regeling werd getroffen zooals die voor het verkeer aan de Fransche grens bestaat, nl. dat dit verkeer over een strook van 10 km van de grens geoorloofd is. Voorts wordt deze maatregel aldus uitge legd, dat bv. de steden Antwerpen, Gent en Brugge, met haar omgeving als liggende in die strook worden beschouwd, en ook de geheele kuststrook. Ondertusschen blijft het Bureau ter zake diligent. De Kamer besloot zich ook tot den mi nister van waterstaat te wenden, met ver zoek te bevorderen, dat in de toekomst Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school teKruiningen wegens ziekte van den hr. Kristalijn de heer J. Blok te Hoek. Geslaagd en benoemd tot bakkerij leeraar in verband met de Vestigingswet, de heer A. J. van 't Veer te Kloeting e, Voor het godsdienstdiploma A is aan de R.K. Kweekschool te Moerdijk geslaagd mej. N. Pieters te Goes. Bevestiging en intrede. Gisteren deed ds. A. W. M. Odé, gekomen van Koudekerk a. d. Rijn zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeenten te Goes-Wilhel minadorp. Bevestiging en intrede hadden beide plaats in de Groote Kerk te Goes. Des morgens bevestigde hem zijn zwager ds Hengeveld te Stedum met een prediking over Lukas 5 4b. Toegezongen werd Ge zang 91 3. Des avonds deed ds. Odé intrede met een prediking over 2 Cor 5 20. Na de gebrui kelijke toespraken verwelkomde ds. J. de Vries hem namens kerkeraden en gemeen ten en dr. J. Koopmans van 's-Heer-Hen drikskinderen namens ring en classis. Beide malen, vooral des avonds, vulde een groote schare het indrukwekkende kerkgebouw. Het kerkkoor verleende in beide diensten medewerking. een soepeler houding zal worden in acht genomen tegenover verzoeken om van Zeeuwsch-Vlaanderen uit excursies naar het overig deel van Nederland te mogen maken. Naar de meening der Kamer is bij de dezer dagen genomen beslissingen, waarbij het maken van excursies naar de jaarbeurs te Utrecht werden geweigerd, geen voldoende rekening gehouden met de ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen ten op zichte van de spoorwegen, die men alleen na een reis over de Schelde kan bereiken, en dat de veerdiensten, welke den over tocht verzekeren, een te beperkten dienst hebben, om van Zeeuwsch-Vlaanderen uit een reis naar het centrum van het land te maken, waardoor de verblijfstijd aldaar te beperkt wordt. De extra- of goedkoope trein, en die door de spoorwegen ook van tijd tot tijd van Zeeland uit worden inge legd, hebben voor de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen daardoor geen waar de. Door gebruikmaking van autobussen is het van die grensstreek uit mogelijk een tocht naar het overige deel van Ne derland te maken en daar geruimen tijd te vertoeven. Het waren in de laatste ja ren de ondernemers van autobusdiensten, die de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen naar de jaarbeurs te Utrecht begonnen te trekken en dit kan, in verband met de bo ven aangehaalde omstandigheid niet als een nadeel voor de spoorwegen worden be schouwd. Eer het tegendeel, wanneer men de Zeeuwsch-Vlamingen naar het Noorden leert reizen. In navolging van de Kamer te Middel burg besloot de Kamer zich tot de regee ring te wenden in verband met enkele haar bekende feiten in zake ongelijke be handeling van coöperaties en den vrijen handel, of wel deze laatste belemmerende omstandigheden. Aan den minister van economische za ken zal worden verzocht te bevorderen, dat, ter besparing van reis- en verblijfkos ten voor de deelnemers aan het examen handelskennis voor den middenstand, die in verband met de vestiging van vele cur sussen in het gebied der Kamer een be duidend aantal zullen uitmaken, ook een examencommissie zitting zal houden te Terneuzen. Denemarken Oblig. 1926-5 101% Amsterdam 1936-3% 100%—100 Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 35%—36% A Amsterd. Bnak 149152 A Pref. Jurgens A 136 A Ned. Gist- en Spiritusf. 512 A De Schelde N.B. 45%—43% C Am. Smelt en Ref. 3131 A Born. Sum. H.M. 178178 A Houth. Alberts 98%97 C Union Pac. Rr. 45—46% C Int. Nickel Cy. 33%—32% Ned. 38 1000-3 100%—100% O. Indie 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 82%82% A Koloniale Bnk. 104107 A N.I. Hbk. 1000 122—124% C Ned. H.M. 1000 153—152% A v. Berkels Pat. 5352 C Calvé-Delft 8282 A Philips Gem. B. afg. 258%—257-65 C Unilever 135%—138-42% C Am. Car Foundry 11%12-11% C Anaconda Cop. 1919%-18% C Bethlehem St. 34%—34%-35% C Kennec Copper 23%-23 C U. States St. C 32%—32%-% C North Am. Cy. 11%—12 A Kon. Petr. Mpij. 309-307-11 C Contin. Oil Cy. 16%—16%-% C Phillips Petr. Comp. 21%—21% C Shell Union O.'C. 7%—7%-8% C Tide Water Ass. Oil 8%—8%-% A Ned. Scheepv. U. 107%—107-10 A H.V. Amsterdam 394%-393-403 A Java Cult. Mij. 133—129 A N.I. Suiker U. 108—107 A Deli Batavia 213-215-18% C Deli Mij. 1000 262—261%-67% Rubber H.V.A. Tabak - Markt Koninkl. Philips Obl.Markt Amerika (Wettig gedeponeerd. )J A Senembah 265-265-71 C Baltimore en Ohio 3%3% C Southern Pac. Cy. 8%7%-8 A Southern Rlw. 4%4% A Amsterd. Rubb. 183%!—184%-93 A Deli-Bat. Rubb. 107%106-11% A Hessa Rubber 101%98-102 A SerbadjadiS.R. 8281-83 WISSELKOERSEN. Heden. Londen 8.97 Berlijn 72.50 Parijs 5.46% Brussel 30.48% New-York 1.80% Gister. 8.97 72.50 5.48 30.47 1.81 Wat past even costuum? Daarop Alleen een ander Kreymborg. Waarborg-costuum van Geharnast verweer van B. en W. van Kloetinge tegen een Goes' prae-advies Voorlichting in strjjd met de feiten? Burgemeester en Wethouders van Kloe tinge schrijven ons: Naar aanleiding van het in Uw blad van 25 Maart jl. afgedrukte prae-advies van Burgemeester en Wethouders van Goes over het ontwerp tot wijziging tder grenzen tusschen Goes en Kloetinge, het volgende In den regel ligt het niet op den weg van een gemeentebestuur aanmerkingen te maken op een prae-advies, bestemd voor den Raad van een andere gemeente, .doch de door B. en W. van Goes aan den Raad en de commissie ex art. 158 der Gemeen tewet gegeven „voorlichting" is zoozeer in strijd met de feiten dat wij het onzen plicht achten van dezen regel af te wij ken. Burgemeester en Wethouders van Goes schrijven: „1° dat de motiveering van Gedepu teerde Staten, dat het gebied (van Kloetinge) ten Zuiden van de spoor lijn grootendeels bewoond wordt door menschen die uit hoofde van hun werkkring en in maatschappelijk, op zicht deel uitmaken van de Goesche samenleving, volkomen juist is; 2° dat in den loop van ongeveer 30 jaren dit gebied nagenoeg is volge bouwd geworden en zich aldaar in hoofdzaak hebben gevestigd personen uit de gemeente Goes die hetzij wegens lagere belasting, hetzij omdat er op dat moment te Goes geen geschikte woning aanwezig bleek te zijn, Kloe tinge als woonplaats hebben gekozen." Wat het onder 1° beweerde aangaat een dezerzijdsch ingesteld onderzoek toont aan dat van de in het betreffende gebied wonende 133 gezinshoofden of alleenwonen de personen er slechts 27 of 20 hun be roep te Goes uitoefenen of hun onderne ming aldaar hebben gevestigd. De overige 80 heeft geen andere aan raking met Goes dan de bevolking der ove rige plattelandsgemeenten van Zuid-Beve land: dit deel der bevolking helpt natuur lijk om Goes marktplaats te doen blijven en steunt den Goeschen winkelstand! Voor •zoover haar kinderen te Goes schoolgaan wordt dit onderwijs bekostigd èn door schoolgeldheffing èn door de aan de ge meente Kloetinge in de diverse onderwijs wetten opgelegde bijdragen. Als de hier- voren genoemde factoren een reden zijn voor annexatie, dan leidt consequente doorvoering van dit standpunt tot inlij ving van vrijwel geheel Zuid-Beveland bij Goes, welke consequentie zelfs niet door Goes zal worden aangedurfd! Wat het onder 2° nakr voren gebrachte betreft, van de 133 gezinnen hebben zich hoogstens 25 vanuit Goes in Kloetinge gevestigd. Ook op dit punt faalt dus het Goesche prae-advies nogal belangrijk als wordt betoogd dat vestiging in hoofdzaak uit Goes is geschied. Verderop in het prae-advies wordt op eenigszins geruststellende wijze gezegd dat eenige heffingen te Goes nog maar weinig hooger zijn dan te Kloetinge. Laat ons hier tegenover stellen dat Goes 200, Kloetinge 130 opcenten op de Perso neele belasting heft, Goes 38 en Kloetinge geen opcenten op de Vermogensbelasting heeft, terwijl te Goes 75 en in Kloetinge slechts 11 tot 55 opcenten op de Gemeente fonds belasting worden geheven. De Spaansche burgeroorlog Optrekkend over een front, dat zich uit strekt van Huesca naar Teruel dringen de rechtsche troepen steeds verder, de regee- ringstroepen achteruit. Zaterdagavond zijn de torepen van Franco de rivier Cinca overgetrokken en hebben zij het eerste dorp op Catalaansch gebied gelegen, inge nomen. Daarmede zijn dus de rechtsche troepen de provincie Catalonië binnenge rukt. Verwoed is ook gestreden om de stad Fraga. De rechtsche troepen slaagden er tenslotte in de stad te omsingelen. Het of fensief aan het Oostelijk front heeft de laatste dagen een groot aantal dorpen in TWEE PUNTEN. I handen der opstandelingen doen komen. Er is in Vlissingens Raad nogal wat tam- I Vele krijgsgevangenen werden gemaakt en perfect als 'n Waarborg- alléén bii i is maar éen antwoord: V (ïngez. Med.) tam geweest over de schipbrug, die binnen kort misschien voor een maand of drie naar Middelburg gaat. Twee punten dienen daarbij even aan gestipt te worden. Ten eerste: de edele verontwaardiging over de publicatie van dit staatsgeheim, en de ergernis die de hooge heeren van Vlis singens vroedschap daar aan hadden. Dit komt ons voor lichtelijk bespottelijk te zijn: het algemeen belang is door de openbaar making eerder gediend dan geschaad en het toestellen neer. is een voor Vlissingen belangwekkend nieuwtje geweest, hetwelk onze ijverige correspondent op volstrekt behoorlijke wijze aan de weet is gekomen, waarna hij zijn journalistieken plicht heeft gedaan een uitgestrekt gebied in bezit genomen Het ministerie van defensie te Barcelona deelt mede, dat de druk aan het Oostelijk front zwaar is. Gistermiddag ontketenden de opstandelingen een nieuwen aanval bij Fraga, daarbij gesteund door 200 vliegtui gen. Aan het einde van den dag was de vijand tot het dorp Cinca gekomen. In het begin van den avond bombardeerden recht sche vliegtuigen hevig Lerida. De regee- ringsluchtmacht haalde vijf vijandelijke Italiaansche verliezen. In een communiqué uit Salamanca wordt te Rome medegedeeld, dat een afdeeling Italiaansche vrijwilligers heeft deelgeno men aan het offensief van de troepen van door het, volgens de regelen der kunst, uit I Franco bij de Guadelupe. De Italianen heb te werken. Dat is alles en de HH. Raadsle- I ben hierbij 29 officieren en 253 manschap den die meenden hiertegen een hoogen rug I pen verloren. 123 officieren en 1349 minde- te moeten zetten en te moeten blazen, heb-1 ren werden gewond, terwijl 33 man wor- ben daarmêe slechts blijk gegeven nog niet den vermist, voldoende op de hoogte te zijn van de ge wone, behoorlijke journalistieke middelen, wegen en doelstellingen. Ten tweede: men houde in Vlissingen toch wèl in het oog, dat de kwestie der, ook door ons hoog gewaardeerde en naar de mate onzer krachten gaarne mede bevor derde, goede nabuurschap naar deze of De strijd in het Verre Oosten. Al sinds eenige weken doen de Japansche troepen in de provincie Zuid-Sjantoeng, langs den spoorweg Tientsin-Poekau, wan- naar gene richting met deze schipbrugzaak I hopige pogingen door de Chineesche verde- niets te maken heeft. I diging heen te dringen. De Chineesche ver- De zaak is simpelweg dezede Stations- I dedigers hebben echter steeds stand weten brug te Middelburg wordt een kwartaal, I te houden. Naar thans uit Hankau verno- dag en nacht voor alle verkeer a f g e - sloten. Hier is geen ander hulpmiddel dan een hulpbrug m o - g e 1 ij k aan den eenen kant van het kanaal Zeelands hoofdstad met z'n de facto men wordt, zijn de Chineezen tot een te genoffensief overgegaan, Chineesche keurbenden, volledig uitge rust met tanks en gepantserde wagens en gesteund door nieuwe gemechaniseerde ar- 20.000 inwoners, aan den anderen kant van I tillerie-eenheden, zijn in twee colonnes over het kanaal het spoorwegstation en den weg I tiet groote kanaal getrokken en hebben naar overig-Zeeland en overig-Nederland. Hantsjwang en Taiertsjang aan den Noor- De dichtstbijzijnde omrit (over Soeburg) delijken oever heroverd. De Japansche vergt tien kilometer. Dat kan troepen uit Hantsjwang trekken langs den toch niet voor drie maanden? spoorweg terug op Lintsjeng, de troepen. Nu moet er dus een hulpbrug komen. I die Taiertsjang verdedigen, wijken terug Waarvandaan? Dat is zaak van den Rijkswaterstaat. Die moet het weten, ons laat het koud. D i e bouwt een hulp brug, of haalt zich ergens een schipbrug. naar Tautsjwang en Jihsjen, steden, die on geveer 32 km meer naar het Noorden lig gen en thans door Chineesche troepen inge sloten zouden zijn. De Japansche strijd- Bij Hedel, in Vlissingen, of van waar dan I krachten aan dit front zouden volkomen ook. Wij, in Middelburg, zeggen zelfs, als I °P de vlucht zijn gedreven, goede buren: is het voor u, Vlissingers, zóó I Voorts wordt uit Hankau gemeld, dat verschrikkelijk lastig als gij, althans som-1 meer dan 10.000 Japanneezen gesneuveld migen uwer, het wel willen doen vóórko-1 zouden zijn. Men gelooft, dat de Japansche men, dan hopen wij voor u, uit een oog punt van goede buurmanschap, dat de I Rijkswaterstaat elders misschien een half- j sleetsch bruggetje op den kop kan tikken, of dat hij een andere oplossing weet. Maar, waarde Vlissinger vrienden: laat I ons er buiten, want wij Middelburgers staan buiten deze zaak: het is ons dit maal om 't even waar de hulp vandaan komt! Handelsregister. troepen aan het zuidelijke gedeelte van den spoorweg hun landgenooten niet te hulp kunnen komen wegens de voortdurenden aanvallen der Chineesche mobiele eenhe den. Oude vrouw geworgd. Op het Begijnhof te Kortrijk werd de 80- jarige vrouw N. de Jaegere geworgd in hare slaapkamer gevonden. De vrouw had den naam veel geld te bezitten, doch be moeide zich met geen familie of kennis sen. Men vermoedt dat alle geld bij den Aan de in Handelsberichten opgenomen I moord gestolen is. Er is geen enkel spoor wekeljjksche openbaarmakingen i.z. het I van den dader te vinden. De arbeiders uit het district Parijs heb ben Zondagmiddag een betooging gehoqden onder de auspiciën van de C. G. T. het groote Fransche vakverbond. De secretaris van de C. G. T., Jouhaux kon niet aan het woord komen. Er werd Handelsregister betreffende Zeeland, ont- leenen wij het volgende: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Wijzigingen Fa. H. Blok Zonen, Kapelle, Kerkplein I A 100, handel in manufacturen en aanverw. artikelen. Overl. Venn.: H. Blok Azn. N.V. Cultuur Mij. Salatri Plantations, I Houtkaai 11, Indische Landbouw. Uitgetr. comm.: G. E. v. d. Werff Jr., Amsterdam.! voortdurend geroepen: „daden Jouhaux, da- Nieuwe comm.: Th. P. C. J. op de Coul, I den." Amsterdam. I Nadat enkele vooraanstaande sprekers Gebrs. van Damme, Vlissingen, P. Kru-1 dit optreden der betoogers hadden gegispt, gerstraat 16; piano- en orgelhandel. Overl. I namen andere sprekers het woord, die uit- venn.: P. J. van Damme, drukking gaven aan hun sympathie met het republikeinsche Spanje en aandron gen op doeltreffende hulp. Toen Jouhaux de betooging verliet, zei- de hij: Het is niet voldoende te roepen om daden, doch er moet rijpelijk worden na gedacht. Na afloop der vergadering is het bestuur der vakvereenigingen bijeengekomen. Er werd een motie aangenomen, waarin af keuring over het gebeurde wordt uitggj sproken en waarin het bestuur van het verbond van vakvereenigingen in het dis trict Parijs zijn vertrouwen en volledige aanhankelijkheid aan de C. G. T.,en haar secretaris-generaal bevestigt. Een grootsche ontvangst. Generaal veldmaarschalk Goering is Za terdag in Weenen aangekomen, waar hem een grootsche ontvangst ten deel viel, welke deed herinneren aan de eerste da gen van den Anschluss. Hij werd ontvan gen door Seyss Inquart en de andere le den der Oostenrijksche regeering. Staande in zijn auto, welke met bloemen was getooid, reed Goering aan het hoofd van een lange rij auto's door de stad naar het hotel „Imperial" onafgebroken toege juicht door een geestdriftige menschenme- nigte. Goering heeft des avonds in het oude Noordweststation een redevoering gehou den, welke per radio werd uitgezonden. In de bijeenkomst waren 20.000 personen aanwezig. Reusachtige werken aangekon digd Weenen zal van dë Joden „gezuiverd" worden. Volgens het verslag van het Duitsche Nieuwsbureau heeft Goering in de eerste plaats oeconomische kwesties besproken. Hij verklaarde er voor te zullen zorgen, dat de Oostenrijkers zelf met uiterste krachts inspanning het Oostenrijksche bedrijfsleven weer in orde zullen brengen. Duitschland zal slechts zooverre helpen, dat de centrale leiding ook hier de richtlijnen en aanwij zingen zal geven. Ook in Oostenrijk zal het vierjarenplan worden ten uitvoer gelegd. Teneinde het bedrijfsleven hulp te bieden, is o.m. gedacht aan den bouw van kazernes en vliegvelden, Dat zal duizenden arbei ders werk geven. Er zullen groote electri- citeitswerken worden ingericht. De Donau zal worden gereguleerd, de schatten van den Oostenrijkschen bodem geexploiteerd. Er zal koper, lood, grafiet, mangaan en an dere ertsen worden ontgonnen. Ook de pro ductie van aardolie in de buurt van Wee nen zal worden vergroot. De chemische in dustrie zal tot ontwikkeling worden ge bracht. Er zullen autowegen worden aangelegd ter lengte van 1100 km, terwijl over de Do nau verscheidene bruggen zullen worden geslagen. Voor den landbouw zal kunstmest worden geleverd. De voor het rijk geldende loonovereenkomsten zullen in Oostenrijk worden ingevoerd. Weenen is wegens de nabijheid van den Balkan van het hoogste gewicht voor den Duitschen export. Het rijk zal den uitvoer handel bevorderen. Daarvoor is evenwel een grondige wijziging der oeconomische verhoudingen te Weenen vereischt. Het ge vaar van de internationaliseering betee- kent niets anders dan dat het bedrijfsleven de speelbal is geworden, vooral van de Joodsche speculatie. Dat geldt in het bijzon der voor de Oostenrijksche banken en ver zekeringsmaatschappijen, waar volgens Goering iedere belangrijke functie door Jo den worden bezet. De stad Weenen heeft nauwelijks nog het recht zich een Duitsche stad te noemen, zoolang 300.000 Joden in deze stad wonen. De Joden moeten er uit, maar dat moet niet beteekenen, dat men ze door verkeerd ingrijpen of domme maatre gelen er uit moet zetten. Dat zal heel systematisch weloverwogen en zonder ge voel van haat geschieden. De houding tegenover de kerk» Goering bestreed vervolgens de bewering aldus het D. N. B., dat het nationaal-soci- alisme de religie of de kerk in Oostenrijk zou willen vernietigen. Het wil slechts, dat hier een duidelijke scheiding wordt ge maakt De kerk heeft haar belangrijke en noodzakelijke taken. De staat en de bewe ging hebben even belangrijke taken. Wan neer ieder scrupuleus op zijn gebied blijft, zal niets gebeuren. In Duitschland is niet de katholieke kerk verboden, doch is slechts de r°°msch-katho- lieke centrumpartij terzijde gesteld. Wa neer de nationaal-socialisten anü-rehgieus of anti-kerksch of tegen het geloof zouden.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2