ZEELAND. BUITENLAND. C. DE LEEUW - M'burg fiijn&n,„MIJNHARDTJES"QQQ^ MIDDELBURG. GOES. es ch enkenhuls ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG, Raad van Vlissingen. nieuw overjarige Motoren DUITSCHLAND. ENGELAND. AUSTRALIË. nen POLEN. ITALIË. den hartvorm. 50 et 2 «C 10 ct (Ingez. Med.) Faillissementen. Het faillissement van P. van Iwaarden, vrachtrijder te Krabbendijke (Oostdijk), is geëindigd wegens het verbin dend worden der eenige uitdeelingsljjst, met een uitkeering van nihil aan concurrente schuldeischers. HET ROODE KRUIS. Gisteren hield de afdeeling Middelburg van het Roode Kruis haar jaarvergadering in hotel De Burg onder voorzitterschap van jhr. F. Beelaerts van Blokland, die mededeelde, dat de heer H. Bierman ais bestuurslid bedankt heeft. Spr. bracht hem dank voor alles, wat hij voor de afdeeling heeft gedaan. De secretaris, mr. J. Pilaar, bracht het jaarverslag uit, waar uit bleek, dat de heer H. A. den Boer, arts te Sint-Laurens als bestuurslid toetrad en thans met den rang van eerste luitenant, tot sectie-com mandant bij de transport-colonne isbe noemd. De heer mr. G. W. A. deVeer bedankte wegens drukke werkzaamheden als be stuurslid. De cursussen voor de transport-colonne en de dames afdeeling kenmerkten zich ook in 1937 over het algemeen door goede op komst, terwijl de activiteit van de beide af deelingen ook overigens bevredigend kon worden genoemd. Ook de geest van de beide afdeelingen zoowel als tuschen de afdeelingen onderling liet wel te wenschen over. Aan 9 leden der transportcolonne kon het diploma E.H.B.O. worden uitge reikt; bij de dames afdeeling slaagden S van de 14 candidaten. Bij den cursus voor elementaire verpleegkunst zijn thans 6 dames in opleiding. De doktoren ontwer pen plannen, die om financieele redenen slecht ten deele konden worden uitgevoerd. Ook de zoo hoog noodige verderè aanklee ding der colonne zal een pia vota blij ven als het hoofdbestuur niet helpt. Verschillende gehouden oefeningen slaag den naar wensch. Bij 't bezoek der Konin gin op 6 September werd van 5 hulpposten te samen in 60 gevallen hulp verleend. Het verslag werd goedgekeurd en ook de rekening van den penningmeester, J. L. A. baron Van Itersum aanwijzend een goed slot van 80 tegen 237 over 1936 Er zijn in 1937 verschillende nieuwe mate rialen aangeschaft. De voorzitter bracht, zooals ook de se cretaris aan het slot van zijn verslag deed, dank aan de heeren doktoren E. Scheps en H. A. de Boer voor hetgeen zij voor de afdeeling doen, waarop de heer Scheps dank bracht voor den steun van het be stuur. Tot bestuursleden werden gekozen me vrouw A. A. L. MoolenburghDijkhuis en mr. P. C. de Jonge en tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering en zijn plaatsvervanger de voorzitter en de pen ningmeester. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. Kunst- en Filmavond. In het „Schuttershof" te Goes is gister avond vanwege den Nederlandschen Blin den bond een kunst- en filmavond gehou den. De heer Chr. Kloosterman opende. Spre ker dankte den heer Van Melle en anderen voor den voorafgeganen arbeid door hen verricht. De heer v. d. Berg, blinde propagandist hield een rede waarin hij betoogde, dat ook de blinde, zonder minderwaardigheidsge voel, wil staan in het volle leven. Een blinde leeft van binnen uit en wil met in spanning van alle krachten iets bereiken in het volle menschenleven. Bij het geven van verschillende data, op het blindenleven be trekking hebbende, wees hij er op dat aan Jezus ten opzichte van een blinde werd ge vraagd „Heeft deze gezondigd of zijn ouders" waarop Jezus antwoordde, dat deze blindheid niet een gevolg was van een be paalde zonde, maar opdat de groote werken Gods in het licht zouden treden. Dat de blinde op velerlei gebied niet minderwaar dig is blijkt wel uit den velerlei arbeid die door hen wordt verricht, als marconist, te legrafist, typist (e) enz. De blinde draagt zijn last niet als een ezel maar als een een moeder haar kind. Deze avond moet zijn een prediking van naasten liefde. Nederland heeft 45 blinden op de 100.000 zielen. De Nederl. Staat doet niets voor de blinden en de ouden van -dagen on der hen. Zij vragen arbeid en dat kan ko men door krachtige organisatie. Paulus heeft gezegd „Als één lid lijdt, lijden alle leden mede" en daarom „Draagt elkanders lasten", hierbij aanpassende een opwekking aan de Goesenaren om zonder vraag naar naam of kerk mede te werken tot heil der blinden. Met groote aandacht werden vervolgens de twee interessante films beschouwd die een duidelijk beeld gaven van alles wat met het leven en werken der blinden in verband staat. Bij deze films gaf de heer Van dgn Berg eenigen uitleg, terwijl de heer Willems zorgde voor begeleidende pi anomuziek. Ook hoorden we van hem een piano-solo, gedeelten uit „Faust". Het Zuid-Bevelandsche a capella koor, di recteur de heer Tamminga, verleende zijn gewaardeerde medewerking. Wat dit koor ten gehoore brengt is altijd goed. De heer Kloosterman eindigde dezen mooien avond met een kort slotwoord. t Het was erg jammer dat de opkomst niet zoo groot was. Invoering „Smeltlasschen". Aan de raadsagenda is nog toegevoegd -een verzoek van de „Ambachtsschool" om medewerking te verleenen tot uitbreiding van het leerplan der avondschool. Dit be treft de invoering van het vak „smeltlas schen". Van de kosten, die niet hoog zullen zijn, wordt 70 pet. door het Rijk gedragen, B. en W. stellen den Raad voor de gevraag de medewerking te verleenen. Ruiling van grond. Blijkens een adres aan den Raad wenscht de heer M. van Stee het open terrein, be- hoorende bij het pand L. P. van de Spiegel straat 33 en gelegen op den hoek van de M, A. de Ruijterlaan, te bebouwen met een winkelpand. Hiervoor heeft hij noodig een stukje gemeentegrond ter grootte van on geveer 2 m2, waartegenover hij in ruil aan biedt een strookje grond aan de zijde der M. A. de Ruijterlaan ter grootte van onge veer 7 m2. B. en W. stellen voor, hierop in te gaan. JAARVERSLAG AMBACHTSSHOOL. De toestand op I Jan. 1.1. In het jaarverslag van de Ambachtsschool lezen we, dat de heer ir. Adriaanse, wegens zijn benoeming tot tijdelijk leeraar aan de Ambachtschool, als bestuurslid bedankte. De leening groot nog 118.800, aangegaan bij het „Weduwen en Weezenfonds enz." te gen 4pet., werd geconverteerd in een leening groot f 119.988 tegen 3% pet. De leeraar Brunshoofd slaagde voor de akte N.I. natuurkunde en rnechanica met aan- teekening v.g. art. 38Mer N.O.-wet, en de leeraar Nederveen voor de akte N.U. Elec- trotechnische montage. Op 1 Jan. 1.1. telde de school 172 leerlin gen, verdeeld als volgt: timmeren 47, rij wiel- en motortechniek 54, electrotechniek 30, smeden-bankwerken 30 en schilderen 11. De Avondschool telde 1 Jan. 1.1. 90 leer lingen, 39 uit Goes en 51 van elders, zijnde 65 voor den vervolgcursus en 25 voor den schildercursus. Voorts namen 10 cursisten aan den las-cursus deel. Hiervan woonden 4 te Goes en 6 elders. Vakschool meisjes. De leerkrachten mej. C. C. M. M. Barends en de heer G. A. van Grondelle konden voor vast worden aangesteld. 1 Jan. 1.1. telde de school 158 leerlingen. Het aantal cursisten bedroeg totaal 135. Een oplossing voor de rijwielmisère is nog steeds niet gevonden. Verder wordt nog getobd met onvoldoende verwarming van keuken en waschlokaal en 'tochtige gangen. De wintercursussen te Krabbendijke en Rilland werden trouw bezocht, 1 Jan. 108 en 23. Modern 4-deelig Toiletstel van lijn geslepen kristal 13,50 compleet. (Ingez. Med.) 'S-HEER-ARENDSKERKE. Gisteravond had alhier in het vereenigingsgebouw een vergadering plaats om te komen tot de op richting van een afdeeling van de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescher ming. Burgemeester Elenbaas opende deze bijeenkomst en heette allen hartelijk wel kom in het bijzonder den spreker overste Bierman. Overste Bierman vervolgens het woord voerende gaf een uiteenzetting over luchtgevaar en de daarbij te gebruiken af weermiddelen. Om te kunnen toonen hoe wenschelijk het is dat een ieder met lucht bescherming op de hoogte is werden eenige lantaarnplaatjes vertoond. Gedurende de causerie van overste Bierman was het in de zaal muisstil en werd alles met aandacht gevolgd, het was voor een ieder een leer zame avond. Tenslotte werd besloten een afdeeling op te richten, alle aanwezigen 65 gaven zich op als lid. Het voorloopig bestuur werd samengesteld uit burgemees ter Elenbaas, wethouder Philipse en den heer J. Smit. IERSEKE. Donderdag hield de afd. Ier- seke vah den Bond voor Staatspensionee- ring haar jaarvergadering in de concertzaal van hotel Nolet. Wegens het vertrek van den voorzitter, den heer Ossewaarde, en door het bedanken als bestuurslid van den 2den voorzitter, den heer M. de Jonge ontstonden in het be stuur twee vacatures. In beide vacatures werd voorzien. De verschillende functies zullen verder door het bestuur worden verdeeld. Na het afwerken van het admini stratieve gedeelte, voerde het tooneelgezel- schap van Wemeldinge het tooneelspel „Donkere wolken" op, een propagandastuk voor Staatspensioneering. Na de pauze volgde: „Tante Rika's testament", een waar succes van begin tot einde. Beide stukken werden zeer vlot gespeeld en het talrijk opgekomen publiek- genoot een genotvollen avond. Te ongeveer een half uur na midder nacht werd deze vergadering gesloten en door zeer velen werd verder nog gebruik gemaakt van een paar uurtjes van ge zellig samenzijn. KOLIJNSPLAAT. Donderdagavond hield de Chr. Oranjevereeniging „Bijbel en Oranje" haar jaarvergadering op de bo venzaal van de Chr. bewaarschool onder leiding van "den voorzitter, ds. M. Bons Uit het verslag van den secretaris, den heer P. Dourleijn, bleek, dat het ledental met 16 is vermeerderd. De penningmeester, de heer P. Gouloo- ze, meldde in zijn op rijm gesteldj verslag als ontvangsten 225 en als uitgaven 240. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. Dourleijn en A. van der Wal. In verband met het nadeelig slot werd besloten geen afgevaardigde te zenden naar de Bondsvergadering te Hilversum, Ook werd besloten geen Zeeuwschen can- didaat voor het bondsbestuur te stellen, daar er zeer weinig kans bestaat voor zulk een candidaat. De voorzitter vroeg, welke richtlijnen men het bestuur wenschte te geven in verband met de komende jaardagen en in het bijzonder met het oog op het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin De heer Slager stelde voor het bestuür te machtigen naar eigen goedunken te han delen, waartoe besloten werd. De heer Van Dis besprak de groote te genstelling tusschen deze vergadering met die, welke voor twee weken is gehouden op het gemeentehuis. Hier is alleen sprake van vreugde en van feestelijk herdenken, terwijl daar werd behandeld het feit, dat het in de toekomst wel eens nobdig zou kunnen zijn, dat wij ons moeten verdedi gen tegen luchtgevaar. Hij zou daarom gaarne zien, dat de Oranjevereeniging toe trad als lid van de vereeniging voor lucht bescherming, want na de rede van overste Bierman uit Middelburg is het iedereen wel heel duidelijk geworden, hoe nood zakelijk deze vereeniging is. Ook de bur gemeester en ds. Bons drongen er met klem bij de vergadering op aan, dat allen zoo veel mogelijk de vergadering, die op 31 Maart a.s. gehouden zal worden, bij zouden wonen. Inzonderheid de vrouwen en de meisjes boven de 18 jaar werden hiertoe aangespoord. 14 personen gaven zich na deze aansporing als lid op. KAMPERLAND. Vrijdagavond werd al hier een gecombineerde jaarvergadering gehouden van de Geref. Knapenvereeni- ging „Obadja" en de Geref. Meisjesverga dering „Mirjam", onder leiding van den eere-voorzitter ds. F. J. v. d. Ende. Uit het verslag van den secr. der Knapenver. bleek dat het ledental met 5 toegenomen is en thans 17 bedraagt. De secretaresse der Meisjesverg. boekte een achteruitgang van 1 lid. Thans bedraagt het ledental van deze vereeniging 22. De penningm. der Knapenver. L. Douw deelde mede dat de inkomsten waren 111 en de uitgaven 118. Uit het verslag van de penningmees- teresse der Meisjesverg. bleek dat de in komsten waren 143, de uitgaven daar entegen 177. Beide vereen, hebben dus een nadeelig saldo. Verder werden ver schillende onderwerpen en voordrachten door beide vereenigingen geleverd. De af gevaardigden van de verschillende corpo raties brachten felicitaties over, terwijl aan het slot de film vertoond werd van den laatsten toogdag der Ger. Jeugdbewe ging te Amsterdam. AARDENBURG. De heer W. R. Otte is geplaatst te Aardenburg als tijdelijk hulp kommies bij de directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, komende uit Woer den. Denemarken Oblig. 1926-5 101 Amsterda ml936-3% 100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 39 y8—35% A Amsterd. Bank 153%149 A Pref. Jurgens A 136 A Ned. Gist- en Spiritusf. 524%512 A De Schelde N.B. 50—45% C Am. Smelt Ref. 33%—31 A Born. Sum. H.M. 178178 A Houth. Alberts 98% C Union Pac. Rr. 4645 C Int. Nickel Cy. 35%—33% Ned. 38 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 82%—82% A Koloniale Bnk. 109104 A N.I. Hbk. 1000 127%—122 C Ned. H. M. 1000 155%—153 A v. Berkels Pat. 55%—53 C Calvé-Delft 84%—82 A Philips Gem. B. afg. 271-261-55% C Unilever 140%—137-33% C Am. Car en Foundry 12%—11%-% C Anaconda Cop. 20%19%-18% C Bethlehem St. 37%—35%-34% C Kennec Copper 24%23%-52% C U. States St. C. 35%—32% C North Am. Cy. 12%11% A Kon. Petr. Mpij. 321-313-05 C Contin. Oil Cy. 17%—16%-% C Phillips Petr. Comp. 23%21% C Shell Union O.C. 8%—7%-8 C Tide Water Ass. Oil 9%8%-% A Ned. Scheep v. U. 111-106-08% A H.V. Amsterdam 406—390%-99 A Java Cult. Mij. 135%—133 A N.I. Suiker U. 108—108 A Deli Batavia 219215-11 Koninkl. Markt Philips H.V.A. Industrie Rubber Tabak (Wettig Schepen Ohl.Markt Unilever Amerika gedeponeerd.) C Deli Mij. 1000 277%—264-60 A Senembah 280267-63 C Baltimore en Ohio 43% C Southern Riw. 54% A Amst. Rubb. C. 189%—181-186 A Deli-Bat. Rubb. 111%—105%-10 A Hessa Rubber 106101% A Serbadjadi S.R. 84%—82 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.97 8.97% Berljjn 72.50 72.47 Parjjg 5.48 5.53% Brussel 30.47 30.48 New-York 1.81 1.80% Misplaatste Raadsleden boos heid over een doodgewone publi catie. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmiddag. Naar aanleiding van een ingekomen adres van de afd. Vlissingen van den Ned. Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, inzake de wjjze van aanbesteding van levensmiddelen in het gasthuis, merkte de heer Van Oor schot op, dat de werkwijze van het college van regenten eigenaardig is; dit college zal gereorganiseerd moeten worden. De voorz. antwoordde dat de regenten hun werk ge heel belangeloos doen. B. en W. zullen een en ander beraden. Den heer D. Kwaak werd met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als leeraar aan de avondschool voor nijverheidsonderwijs, en aan den hr. D. A. Dronkers als secr.-ontvanger van het be stuur van den Middelburg—Vlissingschen rijweg, zulks met 14 Mei a.s. Tot lid der comm. voor maatschappelijk hulpbetoon werd benoemd, de hr. A. Hofman. Daarna werd het voorstel tot het leggen van een koker van gewapend beton in de Spuihaven behandeld. Dit behelst de door trekking van den boulevard. Na eenige be spreking werd het voorstel z.h.s. aangeno men. Verder werden nog aangenomen het voorstel tot uitbreiding van het speelterrein der Oranjeschool, een begrootingswjjziging waarbij de subsidie voor maatschappelijk hulpbetoon van 131.000 op 140.000 wordt gebracht. Rondvraag. Nadat nog eenige voorstellen waren afge handeld volgde de rondvraag. Verschillen de leden vroegen het woord over het in ons blad van Woensdag verschenen bericht over de plannen van den rijkswaterstaat, om de Vlissingsche schipbrug tijdelijk naar Mid delburg te verplaatsen, wanneer de werk zaamheden aan de Kanaalbrug zullen plaats vinden. Deze mededeeling blijkt een storm van verontwaardiging en vele protesten te heb ben doen ontstaan. De Raadsleden bleken ditmaal erg eensgezind te zijn in hun pro test. Het was de heer Van Oorschot die zijn verontwaardiging uitsprak over het feit dat hjj in ons blad een uitvoerig ver slag aantrof, terwijl hij zelf van dit onder werp niets wist. Spr. vroeg, hoe het moge lijk is dat de Middelb. Courant kon schrij ven over een onderwerp waarvan de rap- porten bij B. en W. berusten. Spr. drukte zijn -verbazing nogal kras uit en uit de ver gadering werd zelfs gekscheerend van gij zeling gesproken. Het bleek dat ook de voorzitter ten zeerste verrast was over de publicatie van dit onderwerp, doch spr. haalde terecht aan, dat het noodzakelijk is geweest om aan diverse bedrijven e.a. ad' viezen te vragen. Zoo iets kon moeilijk ge' heim blijven en een ijverig journalist kan men dan moeilijk verhinderen dat hij de noodige gegevens tracht te verkrijgen. De voorz. vond de kwestie van de brug echter zeer moeilijk, daar de rijkswater' staat heeft gevraagd te helpen, nu bleek dat de brug te Hedel, waarover men oor' spronkelijk had gedacht, gedemonteerd is en er geen andere brug is. Het is dus hier een noodtoestand, waar voor een oplossing moet worden gevonden. Het is hier geen plaatselijk vraagstuk, doch een rijksvraag- stuk, waaraan uiteraard de gemeente niets kan doen dan protesteeren. Helpen wij ech ter Middelburg, dan toonen wij ons goede buren, aldus de voorz. De publicatie in ons blad bleek voor vele Raadsleden een groote ergernis te zijn, te meer waar wij namen van vooraanstaande De Spaansche burgeroorlog DE OPSTANDELINGEN MAKEN NOG* STEEDS VORDERINGEN. Het rechtsche offensief, dat sinds drie dagen in den sector van Huesca woedt, wordt voortgezet. Na het Zuiden van Hues ca bevrijd te hebben, gaan de rechtsehen voort met de zelfde operatie ten Noorden der stad. De regeeringstroepen zijn ge dwongen verschillende plaatsen te ontrui men. De rechtsche troepen zijn er gisteren voorts in geslaagd den geheelen weg tus schen Saragossa en Barcelona tot het dorp Bujaraloz van tegenstanders vrij te maken. Het betreft een streek van 70 km lengte. Italiaansche vrijwilligers gerepa trieerd. Volgens een Havas bericht uit Rome zou den dezer dagen verscheidene duizenden Italiaansche vrijwilligers in Spanje gerepa trieerd worden. Het zou gewonden, herstel lenden en verlofgangers betreffen. De strijd in het Verre Oosten. VOODIEDEDE 7m IW- ttjjEDTOD VAM DE LCCUWI Wij hebben een aantal tegen sterk verlaagde prijzen, 'rofiteert hiervan, vraagt ons inlichtingen Tel. 669 Vlissingsche straat 3941 (Ingez. Med.) JAPANNEEZEN VORDEREN NIET. Reuter meldt uit Sjanghai, dat de toe stand aan het front langs den spoorweg Tientsin-Poekau, waar de Japanneezen wanhopige pogingen doen om Soetsjaufoe te bereiken, onveranderd blijft. De Chinee- zen verdedigen zich met verbitterden moed en de Japansche troepen zijn sedert het be gin hunner laatste actie niet gevorderd. Volgens het Chineesche persbureau zijn gedurende de laatste zes maanden aan het front ten Zuiden van den benedenloop van de Jangtse ten minste 180.000 Japanneezen gesneuveld of gewond. DE ARRESTATIES IN OOSTATOIJK. Het aantal arrestaties sedert de aanslui ting van Oostenrijk bedraagt volgens offi- cieele cijfers 1600, waarvan er 300 niet wer den gehandhaafd. Men verklaart, dat de meeste arrestanten waarschijnlijk voor 10 April in vrijheid gesteld zullen worden. OOSTENRIJKSCH GENOOTSCHAP VAN SCHRIJVERS ONTBONDEN. Het Oostenrijksche genootschap van schrijvers is ontbonden. Het is opgenomen in de Duitsche organisatie. De president van de ontbonden vereeniging is in arrest gesteld. Treinramp in Nieuw Zeeland. Een naar New-Plymouth op weg zijnde sneltrein is vannacht nabij Ratana (Nieuw Zeeland) ontspoord. Tot dusver zijn zes doo- den geborgen, doch men vermoedt, dat zich onder de wrakstukken van den trein nog meer slachtoffers zullen bevinden. OORLOG TUSSCHEN TWEE INBOORLINGENSTAMMEN. In het gebied aan de Caledonbaai in het Noordelijk territorium Australië wordt op het oogenblik een bloedige oorlog gevoerd tusschen twee inboorlingenstammen. Ver woede gevechten worden geleverd en, vol gens de tot dusverre ontvangen berichten, zijn reeds op zijn minst zeven inboorlingen gedood. De berichten omtrent dezen laatsten oor log zijn te Port Darwin binnengekomen met de „St. Nocholas", een logger van de methodistische zending, welke een rond reis gemaakt heeft langs de afgelegen zen- Wlj vragen Uw aandacht voor onze advertentie van Woens-" dag a.s. GEBRs. PEEK Lange Burg 55-57 Middelburg^- (Ingez. Med.) ambtenaren hebben genoemd. Hoewel wij over deze discussies liever verder willen zwijgen, meenen wij ons toch te moeten verdedigen. Zooals de voorz. terecht opmerkte, zijn er adviezen gevraagd. Inderdaad is ons dit ter oore gekomen en zijn wij op onderzoek uit gegaan. Ten bewijze, dat geen inzage van rappor ten behoefden, hebben wij de namen van personen, waarmede wij een onderhoud hadden, volledig genoemd en daar het hier toch een zaak van algemeen belang betrof, komen wij met klem pp tegen het verwijt dat wij indiscreet zijn geweest. Tot zoover deze kwestie. dingsposten aan de kust van Arnheimland en den golf van Carpentaria. Inboorlingen, die op den logger dienst doen, vertellen, dat de moeilijkheden eenigen tijd geleden ont staan zijn, toen een inboorling in de streek aan de Caledonbaai stierf na schildpad- vleesch gegeten te hebben. Zijn stamge- nooten beschuldigden hierop den stam der eilanden van de Engelsche compagnie van toovenarij, en doodden bij wijze van weer wraak een inboorling van dien stam. Deze stam ging onmiddellijk over tot een snellen aanval, waarbij vier inboorlingen van den stam der Caledonbaai sneuvelden. Nauwe lijks waren de aanvallers weer huiswaarts gekeerd, of de mannen 'van de Caledonbaai overvielen hen op hun beurt en deden twee hunner in het stof bijten. De oorlogvoerende stammen worden aangevoerd door „koning Wongo", vorst der Balamoemoes in het gebied aan de Ca ledonbaai, en door „koning Aalglad", een afvallige Balamoemoe, die wegens wange drag uit den stam gebannen was, twee jaar geleefd heeft bij de methodistische zending te Milingimbi en vervolgens terugkeerde. Hij slaagde erin andere uitgeworpenen uit het stamverband om zich heen te scharen en was thans sterk genoeg om de suprema tie van koning Wongo uit te dagen. Koning Wongo is ongeveer 60 jaar. Hij heeft 31 vrouwen en 24 kinderen. Drie van zijn zoons zijn op de eilanden der Engelsche compagnie gesneuveld. Het is waarschijnlijk, dat de oorlog voort gezet zal worden, tot koning Wongo of ko ning Aalglad van het tooneel is verdwe- Botsingen met Duitschers. Het „Berliner Tageblatt" maakt mel ding van verscheidene vechtpartijen, die zich de laatste dagen Tn Polen hebben voor gedaan tusschen Polen en Duitschers. Na bij het dorp Neubriek zouden Polen zelfs op Duitschers hebben geschoten, waardoor twee der laatsten gedood werden en ver scheidene andere gewond. Het blad dringt er krachtig bij de Poolsche regeering op aan, een eind te maken aan het „anti- Duitsche gestook." UITWISSELING VAN ARBEIDERS MET DUITSCHLAND. De minister der corporaties heeft een accoord geratificeerd, dat gesloten is tus schen den president der fascistische con federatie van arbeiders in den handel en den Duitschen chef van de afdeeling han del betreffende uitwisseling van Italiaan sche en Duitsche arbeiders in het hotel- en restaurantbedrijf met het doel van be- roepsvervolmaking. Italiaansche arbeiders zullen van zes maanden tot een jaar 111 Duitschland werken en omgekeerd. MEXICO. Bandieten steken dorp in brand. Naar uit Guadalajara in den staat Jahs- co gemeld wordt, hebben bandieten het dorp Colomo overvallen en na plundering in brand gestoken. Tien inwoners kwamen in de vlammen om. Vele anderen werden gewond. VAN ONZE ADVERTEERDERS. De firma Sies-Wittentrop heeft haar be kende zaak in dames mode artikelen bracht van Gravenstraat 42 naar Gortstraa 26 te Middelburg. Deze verplaatsing sluit in zich veel meer ruim clientèle, voor het Pf sonee^„ °aSsende de goederen. Een nette omgeVJng passen S het artikel en ruimere etalages om al les onder de aandacht der dames_ te b gen, voor wie het hier een lusthof is.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2