VOOR DE JEUGD. Een Legpiizzle EEN VLIEGTUIG IN EEN WIP IN ELKAAR GEZET Hitler, Stalin, Goering en Blum Eten Samen. EEN MERKWAARDIG DINER! IN STOCKHOLM. WAT LEZERS BELEEFDEN. DE BRUG OVER DE NIAGARA-WATERVAL. Hoe moest het begin ge maakt worden De vlieger bracht de oplos sing. RAADSELS, EEN NIEUW SPEL. De paardenrennen. Vier heeren, gekleed in Zondagsche jas en met een gelaatsuitdrukking, waarop de ernst van het oogenblik te bespeuren viel, traden de feestzaal van het bekende Stockholmsche restaurant „Skael" binnen. De magnesiumlichten flitsten en de fotogra fen deden hun werk. De verslaggevers die zonder twijfel allen medewerkers wa ren van het Stockholmsche dagblad „Nya Dagligt Allehanda" kwamen in actie; de directeur en de hoofdredacteur van dit bekende Zweedsche blad liepen de aanko mende heeren tegemoet, maakten een bui ging, meer vriendelijk dan beleefd, en zij stelden voor: de heer Hitier, de heer Goe ringAh, daar is ook de heer Stalin, en daar zelfs de heer Blum. De bij deze ontvangst tegenwoordig zijnde personen, begroetten de aangekomen vier burgers, die allen namen droegen van groote man nen uit den tegenwoordigen tijd. En toch toonde men zich in het geheel niet ver wonderd, aangezien men wist wat er pre cies gaande was. Maar wanneer op dit moment van ont vangst der vier mannen, zich een vreem deling in het restaurant had bevonden, dan zou deze toch wel op z'n minst ge dacht hebben, dat hij aan gehoor-hallucina- ties leed. Daar de namen evenwel verschil lende malen herhaald werden, zou hij zonder twijfel eens terdege om zich heen gekeken hebben, of hij de geheime po litie ook ontdekken kon. Want dat deze er moest zijn, om een dergelijke fantastische conferentie, waarvan zeker niet minder dan de wereldvrede afhing, te bewaken, zou voor den vreemdeling wel boven allen twijfel verheven zijn Edoch, het gold hier geen conferenties of besprekingen, doch een feestelijk diner, zooals er zoovele gehouden worden. Alleen de wijze waarop dit diner was ingericht moest eenigermate zonderling worden ge noemd. De kwestie was namelijk deze, dat een jonge, gewiekste verslaggever van het genoemde blad ontdekt had, dat er in Stockholm eenige brave burgers woonden, die hamen droegen van personen, die he den ten dage bij iedereen bekend zijn. Een goed journalistiek idee volgend had hij zijn redacteur voorgesteld, daarover een artikel te schrijven. De redacteur even wel stelde op zijn beurt den hoofd-redac- teur voor, de door den verslaggever be doelde menschen een interview af te ne men. Maar de hoofd-redacteur zag in dat geval een prachtige gelegenheid om pro paganda te maken voor zijn blad. Hij stap te naar den directeur, met wien hij over deze kwestie een langdurige bespreking had. Het gevolg van een en ander was, dat „Nya Dagligt Allehanda" tot verbazing zijner lezers mededeelde, dat directie en uitgever van het blad het zich tot een eer rekenden, de heeren Hitier, Goering, Sta lin en Blum uit te noodigen, aan te zit ten aan een diner, op Maandag 4 Maart. Merkwaardig is, dat Hitier, de Stock holmsche „Führer" het beroep uitoefent dat ook zijn groote naamgenoot geleerd heeft: decorateur en meester schilder. Hit- Ier uit Stockholm is echter bij zijn leest gebleven. Hij staat zelfs bekend als een bekwaam vakman en' bezit een omvang rijke klandizie. Daar het merkwaardige van zijn naam natuurlijk al iang door zijn vrienden en bekenden is rondverteld, voor dat de verslaggever zijn ontdekking deed, krijgt de Stockholmsche Hitier nu zooveel opdrachten, dat hij niet weet hoe er door te komen. Hij is een eerlijk, braaf man, rustig, niet erg sterk; hij heeft niet de minste gelijkenis met Adolf Hitler. Tijdens het diner heeft Hitier openlijk toegegeven, dat hij met zijn naam niet zoo tevreden is. Het zou hem niet moeilijk val len ook een boek te schrijven, dat tot ti tel zou hebben „Mein Kampf". Maar hij denkt er nog niet over te gaan schrijven. Daarom vond hij het prettig, dat de jour nalisten zijn tegenspoed openbaar maak ten. Als hij bv. telefoneert en zegt: „Hier Hitier", dan komt het menigmaal voor dat aan den anderen kant van den draad een uitroep van verbazing weerklinkt. Wellicht ook valt de klant na de eerste mededee- ling: „Hier Hitler", in onmacht; maar wanneer hij dan weer tot bewustzijn komt, dan zegt hij in 99 van de 100 gevallen op boozen toon: „Jajahier Mussolini!" En dan te weten dat het gesprek eigen lijk om een rol behangsel begonnen is! Op een keer ging de Stockholmsche Hit- Ier een hotel in een provinciestadje bin nen. Men kan zich indenken, wat daar is voorgevallen. Eerst had men hem voor een 'bedrieger gehouden, toen had men een zenuwarts geroepen en daarna had het geheele personeel met de aanwezige gasten hem uitgelachen. Wat zou er wel van moeten komen, als hij eens naar Duitschland zou reizen? Wellicht klaagde men hem dan aan we gens beleediging van een staatshoofd. En hp kan er toch niets aan doen, dat hij zoo'n bekenden naam draagt. Goering en Blum zijn twee oude vrien den. Eens in de week ontmoeten zij elkaar bij kaartspel. Beiden zijn zij kooplieden. Goering is een klein mannetje met grijs haar. Het is te merken, dat- hij het niet leuk vindt met maarschalk Goering ver geleken te worden. Temeer daar hij geen ordetee'kenen bezit Blum is handelaar in groenten en zuid vruchten. Hij is de eenige van de hier be doelde vier heeren, die op een bepaald punt overeenkomst met zijn naamgenoot vertoont. Hij is namelijk een overtuigd so cialist. Evenwel, hij is geen politicus, doch slechts kiezer. Als zoodanig is hij iedere vier jaar bij de verkiezingen voor zijn overtuiging uitgekomen. Stalin is taxi-chauffeur. Hij heeft geen enkele belangstelling voor politiek. Het diner heeft verschillende uren ge duurd, en het verliep in volle harmonie. De bestgeslaagde dronk welke werd uit gebracht, was wel die op de hoop, Gat er eens een dag zou komen, dat in het neu trale Stockholm de staatsmannen Hitier, Goering, Stalin en Blum in vriendschap te zamen zouden zijn! (Escher Tageblatt). Willem Teil geimiteerd. In mijn jeugd was ik werkzaam aan eene bankinstelling in het Zuiden van ons land. Op zakenreizen kwam ik veel in Aken waar ik somtijds moest overnachten, 's Avonds ging ik dan meestal naar eene specialitei ten gelegenheid om den tijd door te bren gen. Op een avond was er in zulk een gelegen heid een kunstschutter, die bij eene dame; een appel van het hoofd schoot. Als je jong bent dan krijg je lef als j« zulke dingen ziet. Thuis gekomen vertelde ik dat aan ken nissen en op een avond was er in een restaurant een oud sergenant van de Ja gers, die een mooi eenloopspistooltje bij zich had. Hij inviteerde mij om een appel op mijn hoofd te zetten, dan zou hjj die er eens afschieten. Hij kende de Akener ge schiedenis en dacht dat ik er bang voor was. Daar ik wist, dat hij een goed schutter was, heb ik het er op gewaagd. Hij schoot de appel keurig van mijn hoofd. De kogel kwam in een ruitje van een buffet terecht en doorboorde daar nog een sauskom met een schotel en bleef in den muur steken. In je jeugd doe je dwaze dingen; nu zou ik zeggen nooit weer. Oud Maastricht. Een paar weken geleden lazen we in de krant, dat de beroemde brug over de Niagara-watervai door de kracht van de ijsschotsen geheel is vernield. Duizenden men sen hebben in de loop der jaren op die brug gestaan, die over het bruisende kokende water heen was geslagen en hebben gekeken naar de schitterende waterval, die door schijnwerpers met telkens wisselende kleuren wordt belicht. Maar heel weinigen hebben ver moed, dat ze daar slechts konden staan door toedoen van een klei nen jongen met zijn vlieger. In 1850 was Niagara een onbe kend stadje met een paar duizena inwoners. Toen werd het plan ge opperd om 'een brug te bouwen, niet ver van de waterval. De no dige gelden werden ervoor gekre gen, plannen en ontwerpen gete kend en ingenieurs kwamen uit de grote steden om de plaats te bekij ken en met het voorbereidende werk te beginnen. Maar toen ze de geweldige watermassa's zagen toen ze het donderend geluid hoor den, waarmee de schuimende stroom tegen de rotsen sloeg, toen begrepen ze dat hier grote moei lijkheden zouden zijn te overwin nen. Allereerst moest er een verbin ding van de ene oever naar de an der tot stand worden gebracht, maar hoe moest dat gebeuren Geen boot-kon over dat bruisende water heen varen. Eindelijk dacht men de oplossing te hebben gevonden: een raket Dat was de moeite waard en een poosje late stond Homan voor de heren en men vertelde hem, wat hij moest doen. De wind kwam uit het Zuidwes ten, dus moest de vlieger van de Canadese oever opgelaten worden. De volgende dag ging een hele mensenmenigte mee met den jon gen Walsh. De vlieger steeg op, vloog over het water en zweefde hoog boven de andere oever. Als bij zonsondergang de wind ging liggen, zoals meestal, dan zou de vlieger wel naar beneden komen. Daar wachtten ze nu op. Maar het werd donker voor de vlieger daal de en niemand kon hem meer zien. Men zocht en zocht, waar hij was terecht gekomen en eindelijk hoor de men op de Canadese oever een geschreeuw van de overkant, dat boven het geluid van de waterval uitklonk. De vlieger was gevon den Nu begon fioman heel voorzich tig de lijn wat te laten vieren. Maar plotseling werd het touw hem met een krachtige ruk uit de hand getrokken. Het was achter een ijsschol blijven steken en werd meegevoerd. Een paar dagen later werd het nog eens geprobeerd en ditmaa' ging alles goed, de vlieger landd< op de juiste plaats en het touw bleef heel. Aan het dunne touw bond men eerst een dikker touw en daaraan weer een stalen kabel, zodat de eerste verbinding tussen beide oevers was gelegd en het werk kon worden begonnen. zou worden afgeschoten naar de andere oever en daar zou een lijn aan vast worden gebonden. Maar de raket kwam niet aan de andere oever en het plan mislukte. Toen dachten ze er over het touw op een rustige plek over het water te spannen en dan met de beide uiteinden net zo lang langs de oevers te lopen, tot het boven de waterval was gekomen. Maar de oevers waren te rotsig en te veel vol diepe kloven en afgron den om dat uit te voeren. Radeloos stonden de knappe ingenieurs aan de kant. Eén keek toevallig naar boven en zag daar een zwart figuurtje in de lucht. Wat was dat Een vlie ger I „Nou heb ik het Zien jullie dat zwarte ding daar in de lucht riep hij en meteen keerde hij zich naar een troepje dorpsjongens, die stonden te kijken. „Weten Jullie van wie die vlieger daar is „O, ja, meneer, die is van Homan Walsh. Die heeft zijn vliegers al tijd zo hoog„Ga dien jongen dan eens zoeken en breng hem hier, je krijgt er twee dollar voor!" 1.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, is een plaats in Gelderland, 1, 5, 7, 3 is een groot beest, 4, 5, 6, 7, 8, is gevaarlijk voor schepen op zee, Met 6, 2, 8, vang je muizen, 9, 5, 4, is een boom. 1, 3, 2, 4, 9, is iets vreselijks, dat maar al te vaak voorkomt, 2, Ik ben een voedsel dat je bijna iedere dag eet, en besta uit 9 letters. 1, 2, 3 is een deel van een plant, 6, 1, 2, 3, 4 is een viervoetig dier, 4, 5, 6, 7, 8, 3 is een mooie eigenschap. 9, 5, 4, 8 zit in een tafel of kast. 1, 6, 7, 8, 9 is een vrucht. 3. Ik ben een nuttig insect, geef mij een staart erbij en ik word een stuk gereedschap, sla mijn kop er af, dan beteken ik dun en doorzichtig. 4. Ik ben in het water en ook in de aarde, Ik zit niet in 't goud, maar wel in de waarde, Ik zit in de naald en ik zit in de draad. Nooit ben ik in huis, maar steeds in de straat. 5. Mijn eerste is een uitroep van vreugde, mijn tweede draag je aan de vinger, mijn geheel is een vis. Welke 6. Een kledingstuk en een bezitte lijk voornaamwoord vormen sa men een mooie bloem, die lek ker ruikt. Welke zijn dat 7. Mjjn eerste is een eigenschap van dieren en betekent mak, mijn tweede is een vak, dat veel voorkomt in ons land, mijn ge heel is een persoon, die voor aan de troep loopt. Wat is dat Dit nieuwe spel kun je zelf ma ken en je hebt er niet veel voor nodig. Eerst teken je de paarde- kop, die je hier ziet vier of vijf maal op een stuk karton en knipt die paardenkoppen uit. Je num mert ze, zoals deze kop ook is gedaan, van 1 tot 4 of 5. Als je deze kop niet na kunt tekenen, moet je hem maar overtrekken op dun papier en dat op ckarton plakken of anders kun je hem nog calqueren. Nu plak je die koppen met het onderste strookje, dat omgevouwen wordt, langs het stip pellijntje, op gelijke afstanden op de rand van een bord, zoals je op afbeelding 1 ziet. Het best kun je daarvoor tubetjes lijn gebruiken. Dan neem je een grote schaal of bak, die je half vult met water en daar laat je het bord op drijven, zodat de paardekoppen erboven uitsteken, (fig. 2). En nu kunnen de rennen beginnen, tenminste als je eerst nog zorgt voor een eind paal. Die kun je makkelijk maken van een stokje met een vlaggetje. Als voetstuk neem je bv. een leeg garenklosje. Je brengt nu het drijvende bord in draaiende beweging en wacht net zolang, tot het uitgedraaid is en weer stil ligt. Het paard dat dan het dichtst bij de eindpaal is, heeft gewonnen. Als ieder nu een nummer neemt, kun je dus doen wiens paard het meeste aantal keren wint en zijn het net echte paardenrennen. DE SCHANDRIT Een eigenaardig ge bruik heerste in de Middeleeuwen in som mige landen. Jullie hebt misschien wel eens gehoord van een schandpaal, waar een misdadiger een hele dag aan vast werd geketend, midden op de markt, zodat iedereen hem kon zien. Net zo iets is de schandrit. Die straf kregen vooral zij, die oneerlijk waren ge weest, die vals geld hadden gebruikt en ook woekeraars. De bedrieger werd dan op een lelijk oud paard gezet, ook wel een ezel, liefst ach terstevoren er op ge bonden, hij werd toe getakeld met een mantel en een soort mijter en zijn mis drijf werd op een plank geschreven, die hij voor zich droeg, zodat iedereen het kon lezen. Zo werd hij door de hele stad gevoerd met een joe lende en scheldende menigte achter zich, die hem met vuil en modder gooide en hem soms mishandel de. Dat moet wel een heel erge straf zijn geweest, denken jul lie niet? 't Is maar goed, dat nu de men sen, die iets ver keerds hebben ge daan, hun straf krij gen, zonder dat de hele stad er aan te pas komt. Als je deze legplaat uitknipt en de stuk jes netjes op karton plakt en dan bij el kaar zoekt en past, dan krijg je een plaatje, waar je zo'n ongelukkige, die een „schandrit" moet maken, op kunt zien. Een vliegtuig bouwen Dat is voor ons maar een ogenblik Wat hebben we er voor nodig Een stevige kurk, een stuk stijf papier of dun karton, 6 cm lang en 5 cm breed, een paar spelden en een rond houtje, ongeveer 8 cm lang. Dat is alles. En dan natuurlijk schaar en mes om het te fabricee- ren. We beginnen dus. Aan de kurk slijpen we een punt, mooi rond en gelijk, zoals je op het tweede plaatje ziet. De vleugels knippen we uit het karton, ieder 6 cm lang en 2 cm breed, an het overige stuk karton, dat 6 cm lang en 1 cm breed is, maken we het staartstuk, 1 cm breed en 3 cm lang en de propeller, eveneens 1 cm op zijn breedst en 3 cm lang. Op de af beelding zie je de vorm van die propeller. Aan weerszijden van de kurk maken we een overlangse snee, van 2 cm, zodat de vleugels daar precies in passen. Ook aan het eind van het houtje maken we een snee (voorzichtig dat het hout niet splijt) en daar schuiven we het staartstuk door. De kurk wordt aan de achterkant een beetje uitgehold en daar steken we het houtje in. Met een van de spelden prikken we de propeller aan de nej|| van het toestel. Op plaatje drie zie je het al kant en klaar. Als je er nu nog een speld in steekt aan de bovenkant en daaromheen een draad bindt, kun je het toestel zelfs laten vliegen door de lucht. Zie je wel, zo heb ben we één, twee, drie een heel vliegtuig in elkaar gezet

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 10