MIDDELBURGSCHE COURANT 'AKKERTJE GOESCHE COURANT fietn Engels che garantie ten aanzien van Tsjecho-Slovakije. BINNENLAND. Sproeten komen vroeg in ZEELAND. Vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. MIDDELBURG. Maar Chamberlain is er vrijwel van overtuigd, dat Engeland zou gaan vechten, als Tsjecho- Slovakije werd overrompeld. VOLDOENING IN DE FRANSCHE PERS. GOES. Neem dadelijk 'n als de Griep U grijpt I 1 of 2 "Akkertjes", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. WEERBERICHT. De Gebiedsuitbreiding. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr,28, Telefoon Redactie 2Ó9, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementspri[s voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN. 25 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Belangrijke gift van H. M. de Koningin voor de FJ.K.A.-straatcollecte. Het bestuur van de F.I.K.A. (federatie van intsellingen voor kinderbescherming te Amsterdam) welke morgen, Zaterdag een straatcolecte zal houden, mocht van H.M. de Koningin een belangrijke gift ontvan gen. De minister van defensie deelt mede, dat wederom een aantal vrijwillige bijdragen bij het departement zijn ingekomen. In to taal werd gisteren een bedrag van 7808 /ontvangen. Hieronder was een gift van 5000 van een Nederlander in het buiten land. Passagierende Jantjes te Tanger mochten verschillende café's niet bezoeken. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Albarda in verband met het aan de schepelingen van Hr. Ms. „Java" opgeleg de verbod, te Tanger bepaalde café's te bezoeken, heeft de minister van buiten- landsche zaken, mede namens den minister van defensie het volgende geantwoord. Op grond van de door den commandant Hr. Ms. „Java" van harer majesteits ge zant te Tanger ontvangen inlichtingen, dat in verschillende café's aldaar gezag- ondermijnende propaganda werd gevoerd, heeft genoemde commandant bij het ver blijf van zijn onderhebbenden bodem in die havenplaats gedurende enkele dagen in de maand Februari jl. terecht maatre gelen getroffen om het bezoek van de schepelingen aan die café's te verbieden." Het uitvaardigen van zoodanig verbod staat uitsluitend ter beslissing van den commandeerenden officier, die daaromtrent uiteraard overleg pleegt met den plaatse lijken diplomatieken, c.q. consulairen ver tegenwoordiger der Nederlandsche regee ring. Aangezien bij den genomen maatregel geen sprake is geweest van het doen blij ken van eenige voorkeur ten aanzien van een der strijdende partijen in de vijande lijkheden in Spanje, vereischen de overige vragen geen beantwoording. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Verdacht van overtreding der de- viezenbepalingen. In de Wetsfaalsche hoofdstad Münster is eenige dagen geleden een bekende in gezetene van Enschede, de 64-jarige H. H. B., directeur van een bouwhandel en in dustrie, aangehouden. De heer B. was mede-vennoot van een steenfabriek in de Duitsche grensplaats Alstaette, welke ven nootschap ten deele in Nederlandsch, ten deele Duitsch bezit was. Deze fabriek is een drietal jaren geleden geliquideerd, maar de zaken waren nog steeds niet af gewikkeld. Op verzoek van den liquidateur was de heer B„ in gezelschap van zijn boekhouder naar Münster gegaan, tenein de enkele inlichtingen te geven. Daar is hij aangehouden door ambtenaren van den douane-opsporingsdienst. De boekhou der is onmiddellijk naar Enschede terug gekeerd en heeft de familie van het ge beurde in kennis gesteld. Deze heeft on middellijk de noodige stappen genomen en in verbinding gesteld met een Duitschen en een Nederlandschen advocaat. Den heer B. wordt ten laste gelegd, dat hij in verband met de zaken van de steen fabriek de deviezenbepalingen zou hebben overtreden. Doch dit wordt met klem door hem ontkend. De familie is van oordeel, dat alles voort vloeit uit een fraude, welke drie jaar ge leden in genoemde fabriek is gepleegd en waarvoor de leider van het bedrijf is ver oordeeld. De administratie was geheel in de war, waarom een liquidateur werd be noemd, mede om voor de Duitsche autori teiten de exportzaken af te wikkelen. Deze liquidateur heeft echter reeds drie jaren de zaak sleepende gehouden en deze grove nalatigheid is volgens het oordeel "der fa milie de oorzaak van het misverstand. De heer B. heeft tegenover de Duitsche auto riteiten verklaard dat hij onschuldig is en dat hij zich steeds bereid heeft verklaard de boeken voor onderzoek ter beschikking te stellen. Men heeft te Enschede thans alle gegevens verzameld en deze naar Duitschland gezonden. De heer B. vertoefde geregeld in Duitsch land en is er zich nimmer bewust van ge weest de deviezenbepalingen te hebben overtreden. Technische proefvaart van de „Nieuw Amsterdam" volkomen geslaagd. Nederlands grootste schip, de „Nieuw Amsterdam", is Donderdagmiddag van haar technischen proeftocht in het Kanaal te ruggekeerd bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij te Rotterdam, waar de laatste werkzaamheden zullen worden be ëindigd alvorens het schip zijn officieele proefvaart op 23 April a.s. zal aanvangen. De technische proeftocht is over de ge- heele linie volkomen geslaagd; het schip heeft in alle opzichten beantwoord aan de gestelde eischen en hooggespannen ver wachtingen. Het schip is voortreffelijk be stuurbaar gebleken en het resultaat is nog mooier dan men had gedacht. Het frappant- ste is evenwel, dat het schip, waarvan men had verwacht, dat het ongeveer 20.5 mijl zou loopen, heel gemakkelijk 21.5 mijl liep; een extra voordeelige omstandigheid. Bij den proeftocht waren, behalve het per soneel van het schip zelf, ongeveer 700 men- schen aan boord voor den nautischen, den technischen en den civielen dienst. De eerste Amerikaansche reis van de „Nieuw Amsterdam" zal aanvangen op 11 Mei a.s., een datum, die al bijna twee en een half jaar geleden is vastgesteld. (Ingez. Med.) De sluipmoordenaars der eer heb ben menigen zelfmoord op hun gewe ten. Een adres aan de Kamer van Koop handel te Middelburg. De Zeeuwsche Coöperatieve Propaganda Commissie, gevestigd te Vlissingen, waarbij de Zeeuwsche verbruikscoöperaties zijn aan gesloten heeft aan de Kamer van Koop handel en fabrieken te Middelburg een adres gezonden, waarin de groote verwon dering wordt uitgesproken voor het door de K. v. K. te Middelburg aan den Raad van Ministers gerichte' verzoek maatrege len te willen nemen tegen bevoorrechting van de coöperaties. Deze verwondering, al dus het adres, betreft het ontbreken van feitelijke gegevens waaruit de bevoorrech ting zou moeten blijken. De Zeeuwsche Coöp. Prop. comm. vraagt namens de bij de K. v. K. in het handelsregister ingeschre ven Coöperaties, haar de feiten waarop het adres dier Kamer zou moeten steunen, wel te willen mededeeJen daar de Coöperaties juist het gevoel hebben, in geen enkel op zicht ook maar eenige wettelijke bevoor rechting te bezitten. Besmettelijke ziekten. In de week van 13 tot en met 19 Maart kwamen in onze provincie 10 gevallen van roodvonk voor, n.l. 3 te Zieriksee, 2 te Bier vliet (in één gezin) en te Oud-Vosmeer en één in ieder der gemeenten Borsele (het tweede geval in één gezin), Kruiningen en Ovezand. UITVOERING „LOOFT DEN HEER." De Chr. gemengde zangvereeniging „Looft den Heer" te 't Zand heeft gister avond in de Concert- en Gehoorzaal haar jaarltjksche uitvoering gegeven. Het was 'n mooien zangavond, die veel voldoening heeft geschonken, en waarbij ook nu wee? bleek, dat deze vereeniging tot uitstekende prestaties in staat is. Het stemmenmateri- aal waarover deze zangvereeniging de be schikking heeft is van bijzonder goed ge halte. Dit uit zich in een groote evenwich tigheid en harmonie, welke, gevoegd bij een goede scholing en beheersching der materie, het luisteren veelal tot een aan gename doet zijn. Een 15-tal liederen wer den, onder de uitnemende leiding van den directeur, den heer J. W. Bommeljé, uit gevoerd. Was de vertolking van het eene lied beter en geslaagder te noemen dan van net andere, de indruk van het geheel kan niet anders dan tot voldoening stem men. De keuze der gezongen liederen toonde wel een groote verscheidenheid. Liederen als „Levensvreugd", de oud- Fransche melodie „Welzalig thuis" en „Avondliedje" stelden de zangers en zan geressen blijkbaar voor geen moeilijke op- Om vier uur gistermiddag ving minister president Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis zijn met zooveel spanning ver beide redevoering over de buitenlandsche politiek aan. Zooals men weet ging de be langstelling, welke voor deze rede dagen van te voren reeds bestond, vooral uit naar de verklaringen, welke de minister ten aan zien van Tsjecho-Slovakije zou afleggen, al was men er dan vrijwel algemeen van over tuigd, dat er geen sprake zou zijn van per tinente beloften van militaire hulpver leening. Voor vijf staten heeft Engeland garanties van militaire hulp op zich geno men: België, Frankrijk, Portugal, Egypte en Irak. Men kan er inkomen, dat een En gelsche regeering er niet spoedig toe over gaat het aantal van deze verplichtingen uit te breiden. Chamberlain heeft inderdaad onomwon den verklaard, dat Engeland ten aanzien van Tsjecho-Slovakije geen waarborgen kan geven, zooals het die aan België, Frankrijk etc. gaf. De Britsche belangen in midden-Europa zijn niet van dien aard, dat Engeland er om zoo te zeggen alles voor op het spel moet zetten. Nuchter, maar door haar nuchterheid zooveel indrukwekkender liet Chamber lain op deze verklaring intusschen 'n waar schuwing volgen: Het is onwaarschijnlijk, zoo zeide hij, dat een oorlog, waar die ook zou uitbreken in Europa, tot degenen, die verplichtingen op zich hebben genomen, be perkt zou blijven. M.a.w.: Chamberlain acht het waarschijnlijk, dat, in dien Tsjecho-Slo vakije werd overrompeld, en daaruit een oorlog, om te beginnen tusschen Frankrijk «n Duitschland (Frankrijk heeft wèl Tsje- oho-Slovakijë's onafhankelijkheid gegaran deerd) zou ontstaan, Engeland er ook in betrokken zou worden. Deze passage was «en nadrukkelijke waarschuwing aan Ber- t"' dezen geest, wij, Engelschen garan- ten aanzien van Tsjecho-Slovakije Q'fiTvfr Duitschers, moogt daar niet dat 3e nu Uw gang wel kunt wh'tZen TrWe zouden dan vermoedelijk toch tegen U gaan vechten iteS2etVerder'o-a' uiteen, dat dorflfhoalH van V°°r höt Russische denkbeeld van een conferentie van demo cratische staten, teneinde gezamenlijk mid delen tegen de „aanvallers" te beramen- dat de Engelsch—Italiaansche besprekineen goeden voortgang maken; dat Engeland geen verandering wenscht te brengen in ztfn houding ten aanzien van Spanje; dat de Volkenbond op 't oogenblik zoo wat op apegapen ligt, maar wie weet nog best eens een ding van belang kan worden; en tenslotte, dat Engeland zijn bewapening nog sneller en doeltreffender dan volgens de bestaande plannen zal uitbreiden, wat niet wegneemt, dat de Engelsche regeering blijft hopen op gezonder middelen om den vrede te handhaven: in casu internationale overeenkomsten, ook ten aanzien van de wapeningen. Het debat. Het lijdt geen twijfel, dat Chamberlain's rede, vooral door zijn oprechten toon, veel indruk maakte, ook op de oppositie. Veel bijzonders brachten de woordvoerders der oppositie, de liberaal Sinclair en de labour- afgevaardigde Attlee dan ook niet tegen het. betoog van den minister-president te berde. Belangrijker was wat de conserva tief Winston Churchill, een partijgenoot van Chamberlain, maar een die de regee ring den laatsten tijd nogal eens te lijf ging, zeide. Hij noemde de rede van den premier gezond, vond ook, dat Engeland zich ten aanzien van Tsjecho-Slovakije niet kan bin den, doch meende, 'dat het wel zijn nut zou hebben, de Duitsche regeering nog eens na drukkelijk mede te deelen, dat Engeland vermoedelijk genoodzaakt zou 'worden te vechten, indien Tsjecho-Slovokije door Duitschland mocht worden overrompeld. Verder wil Churchill, dat het politiek bond genootschap tusschen Frankrijk en Enge land wordt omgezet in een openlijke mili taire alliantie. Zoo'n openlijke alliantie zou voor beide partners veel voordeeliger zijn, dan de altijd ietwat vage verplichtingen van thans, zeide hij. Het prachtige Fran- sche leger is een groote geruststelling voor de beveiliging van Engeland zooals de Britsche vloot het is voor Frankrijk. Gunstige indruk te Praag. De rede van Chamberlain is, naar de N. R.C. meldt in Tsjecho-Slovakije gunstig ontvangen en volgens de verklaringen heeft deze ten volle aan de verwachtingen vol daan die men na de Engelsche perscom mentaren kon hebben. In het bijzonder is men ingenomen met die passage, waarin Chamberlain erkent dat de Tsjechische re geering moeite doet om aan de wenschen van de Duitsche minderheid binnen het ka der der grondwet tegemoet te komen. Hoe wel de Engelsche regeering zich niet heeft uitgesproken voor onmiddellijke verplich tingen tot bijstand, wordt toch Chamber lain's vaststelling dat in geval van oorlog ook die staten zich niet hierbuiten kunnen houden, die geen formeele verplichtingen hebben aangegaan, met vreugde begroet. Ook de Fransche pers is over 't algemeen zeer voldaan. Zoo schrijft de „Petit Pari- sien": „Chamberlain opende voor de Fransch-Britsche samenwerking wijdere perspectieven dan ieder zijner voorgangers en zelfs Eden ooit had durven uitstippelen. Nooit heeft een Engelsche minister met zooveel overtuiging het feit tot uitdrukking gebracht, dat voortaan in tijd van vrede zoowel als van oorlog het lot de beide landen zal binden. In de „Figaro" schrijft d'Ormesson: „De grens van het Britsche rijk blijft aan den Rijn. Frankrijk zal de hernieuwde beves tiging van deze verplichting hoogelijk waardeeren. Daarnaast geen blanco vol macht ten aanzien van Tsjecho-Slovakije. Engeland zal solidair met ons blijven inge val van ernstige ongelukken, die zich zou den kunnen voordoen, zoolang ons eigen beleid verstandig blijft." De verklaring van Chamberlain, aldus Pertinax in de „Echo de Paris", zal met verlichting ontvangen worden door hen, die zich bewust zijn van het gevaar, dat een Duitsch Mittel-Europa voor Frankrijk en Engeland zou vormen. Hitier weet thans, dat hij Tsjecho-Slovakije niet zal kunnen overweldigen, zooals hij het Oostenrijk ge daan heeft. De solidariteit tusschen Frank rijk en Engeland, die in Maart/April 1936 aan den Rijn tot stand is gekomen, strekt zich voortaan verder dan deze grens uit. De „Epoque" acht de rede van Chamber lain zoo goed als zij maar kon zijn. De waarschuwingen, die hij gaf, zijn duidelijk genoeg om een eventueelen aanvaller tot nadenken te stemmen. Londén keert terug tot de traditioneele politiek van het even wicht der krachten. Mevrouw Tabouis schrijft in de „Oeuvre": „Voor het eerst in een Europeeschë aange legenheid heeft een Britsche eerste minis ter Engeland en Frankrijk op gelijken voet gesteld. Voor het eerst heeft hq' in het openbaar erkend, dat het lot van zijn land samenhangt met dat van Europa. De „Populaire" (socialisch) is van oor deel, dat Chamberlains rede een stap voor uit beteekent. De Duitsch-Tsjechische dia loog wordt tot een gesprek, waarbij Enge land niet langer afwezig is. Dit punt is ge wonnen, hetgeen uiterst belangrijk is. De „Humanité" (communistisch) wijst erop, dat de verklaringen van Chamberlain in zekeren zin als een waarschuwing aan het adres van den aanvaller kunnen gel den. gave. Wellicht daardoor dat sommige ge deelten wat vlak klonken. Daarentegen stonden liederen op 't programma, welker uitvoering hooge eischen stelde. Mocht men denken, dat sommige ervan wel ge durfd waren, dan heeft de vertolking zeker het tegendeel bewezen. Kon bv. „De kre kels en de wandelaar" van Adama van Scheltema, muziek van Adr. Kousemaker hier en daar wellicht wat beheerschter zijn geweest, de wijze waarop „Het daget in den Oosten" van J. N. Bosch en het niet ge makkelijk en technisch veeleischend „Avond stond" werden gezongen, getuigde toch wel van het kunnen van deze vereeniging. Vooral de dictie van het eerste lied was treffend. Schoon klonk ook „Noël" van Röntgen. Het glanspunt van den avond evenwel was de wijze waarop „Hymnus de Ascensione Domini", getoonzet door Joh. Wagenaar, werd gezongen. Een opmerke lijke beheersching en zelfverzekerdheid viel hier te bespeuren; hoe juist getroffen de voordracht. Het is niet doenlijk hier alle liederen op te noemen. Hoe juichend, vroolijk en prach tig van toon klonken de mannenstemmen in „Jagerslust." Een dankbaar lied voor zulk een harmonieerend stemmenmateri- aal. Als gezegd: er waren gedeelten waar de vertolking zeker niet smetteloos was, doch het goede domineerde dermate, dat wij al leen ons daartoe hebben willen bepalen. De twee soli hielden ook veel goeds in zich, terwijl het vrouwenkoor het lied „In de lente" mooi zong. Voorts hebben het kinderkoor en het middelkoor nog eenige aardige en leuke liedjes, zooals „Boven de starren" van Abt en ,,'t Breisterke" ten gehoore ge bracht, welke het eveneens best deden. Echter verdient het wellicht overweging deze koortjes in den vervolge allereerst te laten optreden; dat zal een betere verhou ding geven en misschien in staat stellen een climax in de uitvoering te brengen. Geen rijwielen onbeheerd laten staan. Het komt herhaaldelijk voor, dat eigena ressen of eigenaren van rijwielen hunne karretjes maar ergens aan de open straat neerzetten en soms eerst na uren, het ko men terughalen. Dit mag niet. Dat onder vonden gisteren weder verschillende perso nen, die de Helm als rijwielbewaarplaats beschouwden en verbaliseerd werden. Dat men nog steeds nonchalant met zijn fiets omgaat, blijkt ook uit het feit, dat nu reeds geruimen tijd een damesrijwiel aan het bureau staat dat onbeheerd is aange troffen en nog steeds niet is afgehaald. JUBILEUM J. F. WÖLFERS. Naar wij reeds mededeelden, herdenkt de heer J. F. Wolfers heden den dag, dat hij 65 jaar geleden in betrekking kwam bij de Fabriek van Houtbewerking „La Vitesse", v.h. S. van der Peyl. Hedenmorgen werd dit jubileum op plechtige wijze gevierd in Het kantoor van La Vitesse. Hierbij waren o.a. tegenwoordig Burg. en Weth. van Goes, vertegenwoordigers van de buurtvereeniging, eenige familieleden van den jubilaris en directie en personeel van La Vitesse. De directeur, de heer Van der Peyl, sprak een woord van welkom tot allen en wees op'het bijzondere van dezen dag. Het is 65 jaar geleden dat Wolfers bij den grootva der van spr. tegen 10 ct. per week in dienst kwam. Sindsdien heeft Wolfers heel wat medegemaakt. Hij maakte de ontwikkeling mede van kleine wagenmakerij tot kleine fabriek. Spr. prees den jubilaris om zijn steun steeds aan de firmanten verleend, zijn prettigen omgang, waardevolle advie zen en nog steeds groote werkkracht. Spr. besloot met den heer Wolfers een foto in lijst en een armstoel aan te bieden, waarbij hij de hoop uitsprak, dat hij nog vele jaren dezen stoel zou mogen gebruiken. Burgemeester Van Dusseldorp, hierna het woord verkrijgende, wees op het voorrecht, dat Wolfers door God geschonken werd een lang, werkzaam, nuttig leven. Spr. wees op de veranderingen, die in 65 jaar tusschen werknemer en werkgever plaats vonden, en bij de wet geregeld werden. Doch niet kon geregeld worden een samenwerking en een verstandhouding als tusschen den jubilaris en de heer en Van der Peyl steeds bestond. En deze is van de allergrootste waarde voor beide partijen. Spr. deelde dan mede, dat het de Koningin behaagde, aan den heer Wolfers, bq bevordering, toe te ken nen de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Spr. wees er daar bij op, dat de gouden medaille zeer zelden verleend wordt en een hooge onderschei ding beteekent. De heer Wolfers zegde met enkele woor den dank, onder den indruk der gesproken woorden. De andere aanwezigen wenschten Wol fers eveneens geluk met zijn jubileum en de hooge onderscheiding, waarna men on der het gebruik van eenige consumpties nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. RAADSVERGADERING. De Raad van Goes zal Woensdagmiddag 30 Maart a.s. des middags te twee uur in openbare vergadering bijeen komen. Verlenging Trompstraat. Daar de heer J. j3ayens te Kapelle voor nemens is, aan de Trompstraat nog 7 woningen te bouwen, stellen B. en W. voor, hiertoe vergunning te verleenen on der voorwaarde, dat" de heer Bayens, voor wegaanleg, rioleering enz. zal zorgen." Gelden voor leermiddelen. Het bestuur der Chr. U.L.O. school ver zocht den Raad een bedrag van 385 beschikbaar te stellen voor aanschaffing van leermiddelen. Daar geen weigerings- gronden aanwezig zijn, stellen B. en W. den Raad voor, de gevraagde medewerking te verleenen. Conversieleening. B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot conversie der geldleening bij het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds, restende 1 Juli a.s. 192.633.40, rentende 4 pet. En (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige, tijdelijk krachtige, Z.W. tot N.W. wind, aanvankelijk betrok ken met nog regen, later tijdelijk opkla rend, kouder. UKKEL: Vrij sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, zwaar bewolkte tot betrok ken hemel, af en toe regen of motregen, daling van de temperatuur. Za. 26 Mrt. Zon op: 5 h 52; onder: 18 h 21. Licht op: 18 h 51. Maan op: 3 h 15; onder: 12 h 36. N.M. 31 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 25 7.49 20.29 1.20 13.56 Zaterdag 26 9.18 22.03 2.50 15.37 Zondag 27 10.40 23.09 4.16 17.00 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 25 9.20 22.02 2.23 15.00 Zaterdag 26 10.43 23.32 3.51 16.41 Zondag 27 12.06 5.24 18.01 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) onder bepaalde voorwaarden de leening bij het A.B.P. opnieuw aan te gaan tegen een rente van 3% pet. Vergoeding plaatsvervangers. Daar de betrekking van hoofd der U. L. O. school C van 1 Sept. 1937 tot 1 Jan. 1938 vacant was, moest deze functie ver vuld worden door één der onderwijzers. Volgens B. en W. is deze waarneming voor treffelijk geschied en zou het billijk zijn bedoelden onderwijzer daarvoor èen ex tra-belooning toe te kennen. In deze be staat te Goes echter nog geen regeling, waarom B. en W. den Raad een verorde ning ter vaststelling aanbieden, volgens welke het mogelijk zal zijn, leerkrachten, die het schoolhoofd meer dan 30 dagen tijdelijk vervangen, daarvoor een tijdelijke extra-belooning toe te kennen, berekend naar de verhooging, die zij als hoofd der school zouden genieten. B. en W. willen aan deze verordening een terugwerkende kracht verleenen tot 1 Sept. 1937. De Raadscommissiën. Tot heden moesten de verschillende com- missiën uit den Raad jaarlijks worden be noemd. Nu de nieuwe gemeentewet zulks veroorlooft, stellen B. en W. voor, in den vervolge deze commissiën voor den tijd van vier jaar te benoemen. In zoovérre, dat de thans benoemde leden, geacht zul len worden zitting te hebben tot de e.v. ge meenteraadsverkiezing. De Precario-rechten. Verschillende precario-rechten werderi verleend voor den tijd van één jaar, waar bij dit jaar een aanvang, op het tijdstip dat het recht verleend werd. Ter vereen voudiging der administratie stellen B. en W. den Raad voor, deze rechten in den vervolge te verleenen van 1 Jan. tot 31 Dec. B. en W. schrjjven aan den Raad der gemeente en de in te stellen Commissie, bedoeld in artikel 158 der Gemeentewet over het nieuwe ontwerp voor de wijzi ging der grenzen tusschen de gemeenten Kloetinge en Goes, o.a.: „Dit ontwerp wijkt op verschillende pun ten af van dat, hetwelk in het jaar 1935 werd ingediend en behandeld. Blijkbaar is afgezien van opheffing der gemeente Kat- tendijke, waarmede tevens is komen te vervallen het voornemen om een gedeelte dier gemeente, gelegen tegen de Noorde lijke grens van Goes, aan onze gemeente toe te voegen. Hier staat tegenover, dat het thans in de bedoeling ligt om behalve het deel van Kloetinge, hetwelk volgens het vorige plan aan Goes zou worden toe gevoegd en hetwelk, behoudens een zeer klein gedeelte, gelegen is ten Noorden van de spoorbaan, tevens tot gebied der ge meente Goes te verklaren een gedeelte

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1