NIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. tatrlnciale $e£tnxr0cb>e Nationale Veiligheid - Mid" delburg opent de Inschrijving voor 's Landsweerbaarheid. Vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie. MIDDELBURG. GOES. Hebt U hem ook al geprobeerd? HEEMAF 90. M. J. v. d. BERGE, L. J. v. 't WESTENDE, Nieuwe kwartaalabonnees WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. V. P. z. Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 60 TWEE BLADEN. WOENSDAG 28 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Waar in de dagbladen dagelijks berich ten voorkomen over bij het Ministerie van Defensie inkomende giften voor verster king van 's lands weermacht heeft het Comité Middelburg en Omstreken van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid ge meend, dat het op zijn weg ligt in deze de behulpzame hand te bieden en niet af te wachten tot een landelijk comité, van welks oprichting sprake schijnt te zijn, ge vormd is. Eventueel zoude later met dat comité aanraking gezocht kunnen worden. Teneinde geen afbreuk te doen aan het spontane karakter, dat aan deze giften haar waarde verleent, stelt het zich voor zijne werkzaamheden te beperken tot het inzamelen# en doorzenden ervan aan het Departement van Defensie, of ze ter be schikking te stellen van het Nationaal Weermachtsgeschenk. De pers is zoo welwillend periodiek eene verantwoording der ingekomen bijdragen op te nemen. De Voorzitter, jhr. F. Beelaerts van Blokland, Gortstraat 38 te Middelburg, heeft zich bereid verklaard de giften van hen, die van de bemiddeling van het co mité gebruik wenschen te maken, in ont vangst te nemen. Desgewenscht kan op zijne postrekening 82837 gegireerd worden. Het Comité Middelburg e.o. van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, F. Beelaerts van Blokland, Voorzitter. W. K. H. Dieleman, Secretaris-Penningmeester. P. J. Davidse. W. F. E. van der Feltz. E. Huizenga. J. H. Klarenbeek. J. A. M. Lambermont. Th. Portheine. S. S. Smeding. Prof. dr. ing. J. Goudriaan tot directeur der N.S. benoemd. In de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Neder- landsche Spoorwegen werd in de plaats van wijlen den heer ir. E. C. W. van Dijk met ingang van 1 Juni 1938 tot directeur benoemd de heer prof. dr. ing. J. Goudriaan thans onderdirecteur N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven. Staking postwisselverkeer uit Oostenrijk. De dienst der postwissels en der vrij van rechten uit te reiken zendingen van pak ketten in de richting Oostenrijk-Nederland is gestaakt. De minister van defensie deelt mede, dat nog de volgende vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie zijn ingekomen 10 ,wij willen ons zelf zijn en blijven.1 100 ,dat is heelemaal geen vraag: in het belastingbetalen zijn we allemaal traag, maar 'n extraatje voor onze zelfstandig heid graag, en niet wachten tot morgen, doe het vandaag." Beursman. 5 Den Haag. Een lid van den B.V.L. 50 Arts te Rotterdam. 100 „nu de regeering terechts een offer geëischt heeft van vele jonge man nen acht ik het een eere-plicht van an dere landgenooten vrijwillig en naar eigen inzicht een offer te brengen: een plicht van eiken Staatsburger." 2.50 „voor den opbouw van onze vloot". Een arm student. 1 „het is mij gelukt op den duur een kleinigheid af en toe uit te zuinigen op mijn steun en kolengeld. Holland kan nooit genoeg voor Nederland doen." Een arm lastige. 10 „voor de hopenlijke onnoodige ver dediging van ons dierbaar grondgebied." N.N. 0,25 (in postzegels). Een voortrekker 2500 (cheque), „ter versterking onzer luchtverdediging, in de hoop, dat alle la gen der bevolking een spontaan offer zul len brengen." Nederlander. 10 van een weduwe van een rijksamb tenaar. f 10 „Getroffen door het voorbeeld van eenige landgenooten en gehecht aan de traditioneele volksvrijheden, gaarne een extra offer" Dienstplichtig notarisklerk. f 100 »9Pdat wij waardige nakomelingen zullen blijken te zijn van de helden, die eens onze vrijheid hebben bevochten." N.N. 10 bijdrage uit Den Helder. 10, „In de hoop ons vaderland van alle tegenspoed te behoeden." Een Nederlander. 10 „tot behoud van ons vaderland." Oud-onderofficier. Naar aanleiding van het dezer dagen ge opperde denkbeeld inzake bijeenbrenging van gelden voor een nationaal weerbaar heidsgeschenk wordt ons medegedeeld, dat öe initiatiefnemers zich in verbinding heb ben gesteld met de vereeniging voor na- .1®'lale veiligheid, welke vereeniging in bereid is, aan de verwezenlijking van dit denkbeeld leiding te geven. EADIOCBISORI)EEL OVER DE TT.KA„I>I():REnK VAN DR. COLIJN. meld: n W°Tdt aan de N- R- C. ge- De Deutsche Allgemeine Zeitunn he spreekt de radioverklaring van Cohjn en schrijft o.m.: BhjkbaarTmen in Nederland sterk onder den indruk ge raakt van - de gebleken paraatheid van dè Duitsche weermacht en in het bijzonder van de gemotoriseerde troepen. Zorgen van deze soort verraden een naar het ons voorkomt geheel misplaatst wantrouwen. Bij de dbatten, welke onlangs in de Twee de Kamer zijn gevoerd, is er terecht aan herinnerd, dat de Duitsche rijksreegering zich bij herhaling bereid heeft verklaard, met Nederland een niet-aanvalspact te slui ten en de onaantastbaarheid, van Nederland op dezelfde wijze te waarborgen als die van België. De regeering in Den Haag heeft daar echter geen belangstelling voor- getoond. Het Duitsche Rijk wenscht ook thans, nadat het grooter geworden is, van Nederland niets anders dan vertrouwen, een ruil van goederen en voortzetting van de oude vriendschap. NATIONAAL HULDEBETOON AAN H. M. DE KONINGIN BIJ HAAR 40-JARIG REGEERINGSJUBILEUM. Ter voorbereiding van het nationaal hul debetoon aan H. M. de Koningin bij haar 40-jarig regeeringsjubileum heeft zich gevormd het „Nationaal Jubileum Comité 1938", waarvan voorzitter is mr. L. J. A. Trip en secretaris de heer C. G. Vattier Kraane. Voorts hebben in dit comité de navol gende personen daartoe aangewezen door de Commissarissen der Koningin zitting genomen als vertegenwoordigers van de provincies, welke achter hun na men genoemd worden: Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, Noord-Brabant; mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk, Gelderland; mr. G. van Baren, Zuid-Holland; mr. S. H. Vening Meinesz, Noord-Holland; mr. dr. R. W. graaf van Lijnden, Zeeland; mr. H. Wal ler, Utrecht; jhr. mr. J. M. van Beyma, Friesland; mr. I. A. van Royen, Overijssel; mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, Groningen; mr. J. Bothenius Lohman, Drenthe; jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich, Limburg. Het heeft H. M. de Koningin behaagd haar goedkeuring te hechten aan het voornemen om Hare Majesteit op Dinsdag 6 September 1938 op den Dam te Amster dam een nationaal huldebetoon te bren gen. Het comité zal in de eerste helft van Mei bijeenkomen ter vaststelling van het programma voor het nationaal huldebe toon, waarna nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. EEN BIJZONDER MENSOH. Dr. L. M. Metz 40 jaar arts. Men schrijft ons: Op 1 April 1938 zal het veertig jaren ge leden zijn, dat Leendert Marie Metz, thans wonende op „De Belten" onder Vorden, het artsdiploma verwierf. Een bijzondere staat van dienst heeft het aan afwisseling zoo rijke leven van de zen bij zonderen mensch gekenmerkt. Na beëindiging van zijn studie werd hij assistent-heelmeester in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam. Al dadelijk ging de belangstelling van Metz in een be paalde richting. Onder de hem ter behande ling overgedragen patiënten bevond zich een betrekkelijk groot aantal met dijbeen breuken. Nu kende men in dien tijd eigen lijk naast het gipsverband alleen het rek- verband op de slede van Volkmann, gecom bineerd met de verhooging van het voet einde van het bed. Zoo behandelde ook Metz zijn dijbeenbreuken. Hij rekte met de zwaarste gewichten, die verdragen werden, maar de uitkomst was een teleurstelling flinke verkorting ondanks alle zorgen. Er moest dus nog harder gerekt worden en aangezien dat niet ging met meer ge wicht, ging hij op zoek naar andere krach ten, die het rekkend gewicht zouden hel pen: het afhangen van het been. Deze overweging leidde er toe, dat Metz een nieuwe methode van rekken ontwierp, waaruit zich tenslotte het zweefrekverband ontwikkelde in den vorm, waarin dit thans algemeen gebruikt wordt. Metz liet de verhooging van het voeten einde terstond weg en liet den patiënt zit ten in bed, daarbij werden knie en heup ge bogen om de spieren te ontspannen. In 1901 demonstreerde Metz zijn toestel in het klinisch genootschap te Rotterdam. De internist Loopuyt, later chirurg, een be kend zeiler, zei: „net een schip met raas en vallen" en sindsdien sprak men van „het schip van Metz". Metz publiceerde zijn „schip" voor het eerst in 1903 in de geneeskundige bladen. Van Stockum gaf aan zijn assistenten, die naar den Balkan waar oorlog woedde, gin gen, zes rekverbanden volgens Metz mee. Een Amerikaansche ambulance nam de toe stellen van de Hollanders over toen deze weggingen en noemde het schip van Metz: „Balkanframe". Ook in 1923 heeft Metz nog eens een publicatie over zijn „schip" het licht doen zien. In 1900 ging hij als geneesheer mede met een ambulance naar Zuid-Afrika, waar hij al de grooten uit den boerenoorlog leerde kennen, speciaal met Chr. de Wet is hij langen tijd meegetrokken. In 1902 volgde zijn promotie te Gent en daarna verblijft hij afwisselend in Zwit serland, te Cairo (Egypte) en maakt hij reizen als scheepsarts naar Oost- en West- Indië en Noord-Amerika. In 1905 gaat hij als chirurg naar N o o r d g o u w e, als opvolger van Wort- man; in 1913 verlaat hij Noordgouwe, ver toeft dan voor herstel van gezondheid in Oisterwijk, volgt Lanz met de Nederland- sche ambulance naar Gleiwitz, om in 1918 controleerend geneesheer van de rijksver zekeringsbank te Dordrecht te worden. In 1922 beantwoordt hij een prijsvraag, uit geschreven door de Centrale Landbouw- Onderlinge. Zijn antwoord wordt bekroond en dit is dan aanleiding tot zp'n benoeming als medisch adviseur van het Centraal Be heer, aanvankelijk naast Korteweg. Van zijn hand verschenen tusschen 1901 en 1937 een dertigtal publicaties. Landbouworganisaties vragen verhooging monopolieheffing. De drie centrale landbouworganisaties hebben een telegram gericht aan den minis ter van economische zaken, waarin zij, in verband met de voortdurende daling van de prijzen der voedergranen op de Gronin ger beurs, dringend verzoeken, door ver hooging van de monopolieheffing op den invoer van buitenlandsche voedergranen, de prijzen van rogge, gerst en haver op loonend peil te brengen. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN OOGST 1938. Naar wij vernemen zal een dezer dagen de beschikking betreffende den verbouw van consumptie-aardappelen oogst 1938 af komen. Zooals reeds bekend werd gemaakt, is in deze beschikking bepaald, dat de teelthef fing 50 per ha zal bedragen. Voorts is nog een belangrijke wijziging ten aanzien van de verzoeken om restitutie van teeltheffing aangebracht. Voor of bij het indienen van dergelijke verzoeken tot geheele of gedeeltelijke restitutie der teeltheffing, hetgeen vóór 1 Juli 1938 moet geschieden, dient een bedrag van 2.50 bij de landbouwcrisis-organisatie, of, wanneer het bedrag waarover restitutie wordt gevraagd grooter is dan 25, bij de Nederlandsche akkerbouwcentrale, te wor den gestort, welk bedrag wordt terugbe taald, indien het verzoek van den teler ge grond wordt bevonden. Tegen een afwijzende beslissing kan bin nen 14 dagen na verzending dezer beslis sing bij den minister beroep worden in gesteld. Restitutie van teeltheffing kan o.a. wor den verzocht, wanneer kennelijk een ver gissing werd begaan bij het invullen van het aanvraagformulier voor een teeltver gunning, wanneer door bijzondere omstan digheden minder kon worden uitgepoot dan werd aangevraagd, in gevallen van mis oogst of overstrooming e.d. Overigens zijn ten aanzien van de vo rige regelingen vrijwel geen wijzigingen aangebracht. LOONBESPREKINGEN IN DEN LANDBOUW. Tusschen de looncommissie uit landbou wers van Schouwen en Duiveland en ver tegenwoordigers van de drie landarbeiders bonden, hebben besprekingen plaats gevon den over de afsluiting eener collectieve ar beidsovereenkomst voor 1938/'39. Terwijl van arbeiderszijde eenige loonsverhooging noodzakelijk werd geacht, wezen de land bouwers elke verbetering van loonen en ar beidsvoorwaarden af. Eveneens bleken de landbouwers afwijzend te staan tegenover vrijwillige arbitrage, met uitzondering van de af deeling Zieriksee van den Christelijken boeren- en tuindersbond, welke de voor keur gaf aan de oplossing door vrijwillige arbitrage. De landarbeidersbonden hebben nu besloten, den minister te verzoeken over te gaan tot Oplegging van verplichte arbitrage. Arbitrage landbouwbedrijf Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Ondanks enkele besprekingen, zijn de drie werkgeversorganisaties in het land bouwbedrijf in Oost Zeeuwsch- VI a a n d e r e n en de drie landarbeiders bonden niet tot overeenstemming gekomen inzake de loonen en arbeidsvoorwaarden voor 1938/'39. De werkgeversorganisaties hebben het voorstel van arbeiderszijde, om het loongeschil nu te doen oplossen langs den weg van vrijwillige arbitrage aanvaard, onder voorwaarde, dat de minister van oeconomische zaken den arbiter aanwijst. DE HEER HARTHOORN VERTREKT UIT MIDDELBURG. Naar wij vernemen is de heer J. M. Hart- hoorn benoemd tot bezoldigd bestuurder van de Ned. Ver. van Christ. Kantoor- en Handelsbedienden. Hij gaat Middelburg verlaten en zal zich vermoedelijk te Am sterdam vestigen. Door dit vertrek ontstaat dus een vaca ture in den Raad. Opvolger op de Chr. hist, lijst is de heer A. Flipse. Ook heeft de heer Harthoorn reeds be dankt voor het lidmaatschap van het be stuur der Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk". Waarschuwing. De commissaris van politie te Apeldoorn vestigt de aandacht van het publiek op het navolgende: Door Jan van der Horst, Stoppelenberg weg 25 te Beekbergen (gemeente Apel doorn), zich noemende leider van het bu reau „Excelsior", worden naar het schijnt op uitgebreide schaal cirulaires verspreid over het geheele land, waarin hij het publiek animeert voor 25 een boek werk, getiteld „Ontwikkelingscursus aan pakken en vooruitkomen, cursus voor ta xateurs" van hem te koopen. Uit dat boek zou te leeren zijn, op welke wijze veel geld te verdienen is. In die circulaires wordt o.a. te kennen gegeven, dat aan iederen kooper van dat boekwerk een taxateurs-diploma zal wor den uitgereikt (waardoor hij volgens Van der Horst het recht heeft den titel van ge diplomeerd taxateur te voeren), indien hij kort na de ontvangs van het boekwerk een door Van der Horst verstrekte opgave schriftelijk heeft Uitgewerkt en ingezon den. In die circulaires nu doet Van der Horst het voorkomen, als zouden de 1ste en de 2e druk van eerder genoemd boekwerk reeds uitverkocht zijn en als zoude het z.g. di ploma reeds aan een of meer taxateurs in 984 van de 1100 gemeenten in Nederland zjjn uitgereikt enz. Bij onderzoek is o.a. gebleken dat er nog geen enkel boek verkocht is, dat de z.g. 3de druk de 1ste druk is, dat er nog geen enkel zg. diploma is uitgereikt en dat er van ge houden overleg met notarissen, hypotheek banken enz. enz. waarvan in die circulaires wordt gewaagd, geen sprake is geweest. Naar wij vernemen zijn ook hier ter plaatse circulaires ontvangen. Men zij dus op zijn hoede. a Uitvoering „Kunstvrienden." De orkest- en tooneelvereeniging „Kunst vrienden" gaf gisteravond een tooneeluit- voering in de Prins van Oranje. Opgevoerd werd het tooneelspel „Wantrouwen" van K. H. Spïjltman. In dit tooneelspel komen een elftal personen voor, die wel niet evei vaak voor het voetlicht komen, maar elk toch een tamelijk beduidende rol spe len. Hoofdpersoon is de fabrikant Ter Horst, die door speculatie in moeilijkhe den komt te verkeeren, doch op het juis te oogenblik gered wordt doordat zijn fa briek verbrand. In breeden kring ontstaat nu wantrouwen tegen den fabrikant. Zelfs zijn vrouw verdenkt hem brandstichter 1.e zijn. Alleen zijn dochter en een soort pleegzoon blijven in hem gelooven. Ten slotte blijkt de brand echter gesticht door een ontslagen arbeider. Het is de taak van de vertolkers om deze sfeer van wan trouwen te schetsen en daarnaast' ver klaarbaar te maken, dat de dochter een verloving verbreekt, omdat haar verloofde ook tot de wantrouwendn behoort. Het is een zwaar spel, vooral omdat het ge beuren psychologisch niet steeds verant woord is. De sentimenten zijn wel wat al te simpel. Daardoor stond Kunstvrien den voor een wel wat zware taak. Over het geheel genomen kan de vertolking echter geroemd worden en gaven allen pakkend spel, van Ter Horst tot Kees den fabrieksjongen (die leert het wel!) Alleen hoede Kunstvrienden zich voor al te uit bundig spel. Dramatisch spel mag niet te veel hoogtepunten hebben. Stil spel ver tolkt leed beter, dan te hard geschreeuw en te wilde gebaren. Intusschen bleken de vele aanwezigen de voorstelling te waardeeren en ook het gezellige bal, dat dezen welgeslaagdeii avond besloot. Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland. Bovengenoemde Bond, die in Zeeland reeds een aantal verspreide leden heeft, besloot de propaganda in deze provincie krachtig aan te vatten. Daartoe werd Dins dagmiddag in melksalon-Bustraan te Goes een vejrgadering gehouden die door ver schillende bakkers was bezocht en die on der leiding stond van den heer J. Vink, penningmeester van den Bond te Harme ien. De heer A. de Lange uit Goes wees op de principieele roeping van Chr. werkgevers, middenstanders en arbeiders om zich in de eigen Chr. vereenigingen te organiseeren en daardoor reformeerend in te werken op het maatschappelijk leven, waar nog zoo veel is wat niet beantwoordt aan den eisch van Gods Woord. De bondssecretaris de heer K. Kolstein, uit Bilthoven besprak daarna de vestigings wet voor den middenstand. Zeven der aanwezigen gaven zich als lid op. Een comité werd benoemd dat de pro paganda verder zal leiden en binnenkort een 2e vergadering zal bijeenroepen tenein- te komen tot oprichting van een afdeeling. de te komen tot oprichting van een af deeling. MEISJE AANGERAND. De dader aangehouden. Gistermiddag, ongeveer half vijf, werden de twee zusters M„ toen zij fietsten in de Poel, bij den Hoogen Heul, aangehouden door een man, die één der meisjes met haar rijwiel liet vallen en zich daarna op haar wierp. Hoewel hij het luid-gillende meisje eerst losliet, trok hp haar daarna opnieuw van haar rijwiel op den grond en maakte zich aan niet nader te noemen handtaste lijkheden schuldig. Het meisje wist zich echter spoedig te bevrijden, waarna aangif te bij de politie volgde. Daar beide meisjes slechts een zeer vaag signalement van den dader op konden ge ven, stond de politie aanvankelijk voor een lastige taak. Toen bij haar onderzoek ech ter bleek, dat tevoren een man in de om geving was gezien met een bordje van de slechthoorende achter op zijn rijwiel, leid de dit spoor verder naar 's-Gravenpolder waar men den 33-jarigen W. J. V. als ver dachte aanhield. Bij confrontatie met de meisjes, waarbij de verdachte tusschen eeni ge andere mannen in werd geplaatst, we zen deze hem dadelijk als de dader aan. De man legde vervolgens een bekentenis af, waarna hij werd ingesloten. Een woord van hulde aan de politie, die eigenlijk zonder gegevens begon te werken en reeds enkele uren na de aanranding den dader achter slot en grendel had, is zeker wel op zijn plaats. Als alle formaliteiten vervuld zijn, zal de man naar Middelburg worden overgebracht Gevaarlijke baldadigheid. Vorige week traden eenige baldadige jon gens op het Ravelijn zoodanig tegen de fiet sende mej. J. M. S. op, dat zij kwam te vallen, haar enkel verstuikte en haar knie moest worden verbonden. Na een nauw. gezet onderzoek wist de politie, de jongen, die speciaal de oorzaak was van dezen val, op te sporen. Het bleek de 16-jarige A. A. H. te zijn, tegen wien proces-verbaal werd opgemaakt. Arm gebroken. Maandagnamiddag viel de achtjarige M v. d. Klooster, wonende Groote Kade, uit een kar waarmede hij met eenige vriendjes aan het spelen was en werd bewusteloos opgenomen. Nadat de jongen door den heer J. J. de Jonge met zijn auto naar het Gast huis vervoerd was, bleek bij onderzoek, dat hp een arm gebroken had. U moet beslist ken nismaken met den eenigen „tapijtreini ger", den STOFZUIGER Verkrijgbaar bij: Electro Techn. Bureau L. Vorststraat 48, Goes, Telefoon 375. Gortstraat 21, Middelburg. Telefoon 387. (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige verander lijke wind, nevelig tot licht bewolkt, waar schijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige en veranderlijke wind, vrij schoon en nevelig weer, gedurende de nacht mist en nevel, nachtelijk tempera- tuursminimum van 5 tot 0 gr. Plaatselijk nachtvorst. Do. 24 Mrt. Zon op: 5 h 57; onder: 18 h 18. Licht op: 16 h 48. Maan op: 2 h 09; onder: 10 h 30. -b Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 23 5.38 18.09 12.03 Donderdag 24 6.33 19.09 0.21 12.50 Vrijdag 25 7.49 20.29 1.20 13.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 23 7.25 19.55 0.47 13.04 Donderdag 24 8.14 20.49 1.28 13.52 Vrijdag 25 9.20 22.02 2.23 15.00 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Zij, die zich met ingang van 1 April ;j,s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. KOUDEKERKE. Maandag hield de pi. afdeeling van den B. V. L. haar jaarver gadering. Burgemeester Dregmans heette de landstormers, die in vrij grooten geta le waren opgekomen van harte welkom. Hij reikte aan de verschillende leden de prijzen uit, die ze op den laatsten schiet wedstrijd hadden gewonnen. De secreta ris van het gewest Zeeland reikte aan drie landstormers brevetten scherpschutter uit. Op de verschillende vragen door de leden gesteld werd door hem geantwoord. Hij behandelde daarna aan de hand van een serie lantaarnplaatsjes het Communisme, daarbij goed naar voren brengend de te genstelling dictatuurstaat-Nederland. De burgemeester dankte den spreker en de landstormers voor hun opkomst en deelde mede, dat in verband met het 20- jarig bestaan van den B. V. L. in Novem ber, voor de afdeeling Koudekerke een groote propaganda-avond zal worden ge organiseerd, waarvoor de gemeente reeds een bedrag heeft beschikbaar gesteld. SEROOSKERKE. Dinsdagavond had in de Hervormde school de eindles plaats van den tweejarigen landbouwcursus, die al hier door den landbouwonderwijzer, den hr. I. Winter uit Middelburg is gegeven. Deze eindles werd bijgewoond door ir. C. J. Droogendijk, landbouwconsulent voor Zee land te Goes; de Commissie van Toezicht, het college van burg. en weth. en den hr. M. Kleinepier, secretaris van den kring Walcheren der Z.L.M. Uit de gestelde vragen en daarop gege ven antwoorden, bleek wel dat vele cur sisten met vrucht de lessen hebben ge volgd. Aan 13 hunner kon een diploma wor den uitgereikt. Ir. Droogendijk betreurde het dat 3 leer lingen wegens ziekte verhinderd waren. Met nadruk spoorde spr. de leerlingen aan om op den ingeslagen weg voort te gaan en het gebeurde bij te houden niet alleen, maar dit uit te breiden. De heer W. C. Allaart bracht namens de Commissie van Toezicht den leeraar dank voor de prettige wijze, waarop deze de leerlingen trachtte in te lichten over veel en hen kennis daaromtrent bij te brengen. Verder voerde nog het woord de burge meester, de heer P. Dregmans, en de kring secretaris, de heer Kleinepier, terwijl na mens de leerlingen, de heer de Visser, dank bracht voor het genoten onderwijs en een blijvend aandenken aanbood. De heer Win ter dankte voor het geschenk en voor de het hem gerichte woorden. In een buitengewone vergadering van de afd. Zuid-Beveland der V.P.Z. werd beslo ten om de eierveiling over te dragen aan de Veilingsvereeniging Zuid-Beveland (V.V. Z.B.) die met voorlichting van den pluim veeconsulent en een krachtige reclame de

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1