RECHTSZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. SPORT. HET ZWENDEL-COMPLOT TE ROTTERDAM. ONTVANGEN BOEKEN, LANDBOUW. MARKTBERICHTEN. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 22 Maart 1938. De volgende personen waren o.a. gedag vaard: E. M., 33 jaar, metselaar te Koewacht, wegens het feit dat hij op 20 Februari 1938 te Koewacht een rijwiel, waarop beslag was gelegd, aan dat beslag heeft onttrokken door, toen de ambtenaar dat rijwiel tracht te mede te nemen, het met geweld aan dien ambtenaar te ontnemen. Eisch: 14 dagen gev.; Uitspraak: 1 maand gev. voorw. proeft. 3 jaar en 20 of 10 d. h.; J. D., 23 jaar, boerenknecht te Hontenis- se; J. F. D., 25 jaar, boerenknecht, te Os- senisse; A. E. C., 23 jaar, landarbeider, te Hontenisse, wegens vernieling van eenige ruiten, toebehoorende aan Camiel E. P. Kerkhaert te Clinge op 31 Januari 1938; de verdachten sub. 2 en 3 bovendien wegens diefstal van een gans eveneens toebehoo rende aan C. E. P. Kerkhaert te Clinge op ,31 Januari 1938. Eisch: 6 weken gev. Uitspraak: 1 maand gev. voorw. met proeft, van 3 jaar en 20 of 10 d. P. Th. O., 26 jaar, werkman te Terneu- zen, wegens verzet tegen de agenten van politie Verbiezen en Postma te Terneuzen op 12 Februari 1938. Eisch en vonnis: 14 dagen gev. Fr. van der H., 36 jaar, transportarbeider te Hoek, wegens verduistering van een door hem gevonden horloge met armband, toebehoorende aan Paula Elisabeth Gel- horn, te Terneuzen omstreeks November 1937. Eisch: 1 maand voorw. proeft. 3 jaar. Uitspraak: 15 of 10 d. A. S., 32 jaar, caféhouder te Sint-Jans steen was in verzet gekomen tegen het vonnis van den politierechter te Middel burg van 1 Maart 1938, waarbij hij wegens mishandeling van Cyrillus de Kind, Hu- bertus de Smet en Theophilus Franciscus de Cock, gepleegd op 8 Januari 1938 te Sint-Janssteen, was veroordeeld tot 6 we ken gevangenisstraf. Vonnis thans: 1 maand gev. In hooger beroep. J. J. D., 56 jaar, slager te Soeburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het von nis van den kantonrechter te Middelburg van 30 December 1937, zulks voor zoover hij daarbij is veroordeeld wegens overtre ding der Jachtwet tot f 10 of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer. De ambtenaar van het Openbaar Mini sterie is mede van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht te Middelburg heeft hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg van 16 Februari, waarbij P. 46 'jaar, garagehouder te Middelburg wegens overtreding „Reglement Autovervoer per sonen" in ontslagen van alle rechtsvervol ging. SLACHTOFFER OF MEDEPLICHTIGE. Zeeuw sch landbouwer hoort 1000 eischen. „Als men in Zeeuwsch-Vlaanderen woont, is men nog niet gelukkig". Deze zinsnede, welke allerminst tot slag zin van de plaatselijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer zal worden gekozen, vormde voor het gerechtshof 's Gravenha- ge de basis van het verweer van den land bouwer I. C. du B. te Breskens, op wiens terrein twee wagens, beladen met enkele tientallen liters gesmokkelde spiritus, wer den gevonden. De wagens, boerenkarren met hooi volgeladen, behoorden hem inder daad toe, doch van de flessehen spiritus, welke onder het hooi verstopt waren, wist hij niets af. Hij was, zoo beweerde hij, het slachtoffer van de geraffineerde streken van sluwe dranksmokkelaars geworden. Dit voorval speelde zich in December 1933 af. Pas drie jaar later werd de land bouwer voor de rechtbank te Middelburg ter verantwoording geroepen en nadat de zaak nog eens naar de instructie verwezen was, werd hij van rechtsvervolging ontsla gen, terwijl natuurlijk de gevonden spiritus werd verbeurd verklaard. Het O. M. was van meening, dat de land bouwer wel meer van deze geestrijke vloei stof af wist, teekende hooger beroep aan en zoo diende de zaak gister voor het Haag- sche Gerechtshof. „We kunnen niet allemaal in Den Haag wonen", verklaarde de ronde Zeeuw in sap pig Vlaamsch, „als je bij ons aan de kust woont, dan komen er telkens smokkelaars over je terrein en als die in moeilijkheden raken, zetten ze hun buit zóó bij je neer. Als het dan gevonden wordt, ben je er bij". De rijksadvocaat mr. C. R. C. Wijcker- held Bisdom, meende evenwel uit de gedra gingen van den verdachte te kunnen opma ken, dat deze niet geheel onschuldig was aan de smokkelarij. Persoonlijk had spr. de overtuiging, dat het afgesproken werk was e\ o/3?rderde een geldboete van 1000 subs 200 dagen hechtenis, bij welke vorde ring de procureur-generaal zich aansloot. "j schuldig was", commentarieerde verdachte dezen eisch, „zou het veel te wei nig zpn. Maar ik moet hard werken voor ln,'n srood en hoef er niet voor te smokke len. Ik ben onschuldig". ■m-vij verdediger, mr. P. c. Adriaanse te Middelburg, voegde hier nog aan toe, dat de smokkelaars, die alcohol uit België ha len, op de meest listige wijze te werk gaan waarbu de boeren, die huh velden aan de kust hebben, dikwijls het slachtoffer wor den. Pleiter had zelf wel eens de verdedi- wnf ,yan zu:lk een smokkelaar gevoerd en PWS met hun streken op de hoogte, allerminst wt®de_SCiuld van yewtadite, op bevestigt^02611 en dronS met klem aan nis (ontslag vaTTr^t Middelburgsche von- Uitspraak 4a^®chtsvervolging). Zeeuwsche wer- 86 smokkel- den Maandag niet minder dan zaken behandeld. n Onder meer werden de navol sonen voor hun smokkelondernemin^n veroordeeld: nemingen De 22-jarige arbeider C. A. K. uit Ka E£"e„was °P 3 Oct. jl. in gezelschap met d°rpsgenoot, den 22-jarigen arbeider P. G. per rijwiel op 't smokkelpad geweest. Toen ze dien dag beiden per rijwiel door den Nieuwen Zuidpolder onder Ossendrecht voortpeddelden hoorden ze plotseling de stem van een kommies die hun voor visita tie het bekende „halt" toeriep. Hiervoor voelden ze niets en sloegen op de vlucht. Spoedig werden ze echter tot halt houden gedwongen. Bij onderzoek bleek toen, dat K. in het bezit was van 324 gesmokkelde boekjes sigarettenpapier, terwijl verdachte K. 326 boekjes gesmokkeld sigarettenpa pier frauduleus vervoerde. Thans waren ze beiden voor deze feiten ter verantwoording opgeroepen, met als slot voor K. een veroordeeling van 1 maand gevangenisstraf en voor verdachte G. een vonnis van 14 dagen gevangenisstraf, voor beiden met verbeurdverklaring der aan gehaalde goederen. De 45-jarige koopman P. A. E. uit Zieriksee was op 18 Dec. jl. op den Wouw- schenweg onder Bergen op Zoom aange houden met 450 gesmokkelde boekjes siga rettenpapier, welke hij ongedekt op zijn rij wiel vervoerde. Dit feit werd door den Bredaschen Poli tierechter gestraft met 3 weken gevange nisstraf, eveneens met verbeurd verklaring der aangehaalde goederen. Vervolgens werd nog een zaak tegen voornoemden E. behandeld. Thans betrof het een bekeuring die hij had opgeloopen op 2 Jan. jl. Dien dag werd hij nl. op het perron te Roosendaal aangehouden en ge visiteerd; er werden op hem bevonden 301 boekjes ongezegeld sigarettenpapier. Dit geval kwam hem te staan op 1 maand gevangenisstraf met verbeurd verklaring der boekjes sigarettenpapier. DE SMOKKELKAPITEIN. Is een reederij strafrechtelijk aan sprakelijk voor particuliere smok kelarijen van een kapitein? Toen op 17 April 1935 het stoomschip ,Jeanette" van een Rotterdamsch carga doorskantoor Terneuzen binnenliep, had de kapitein van dit schip in zijn hut twee tien liter blikken met gesmokkelden alcohol staan, welke hjj bij het aanleggen aan een veerman gaf om aan den wal te gelde te maken. Bij deze poging werd hij echter ge snapt en voor twee personen leverde dit ieder twee delicten op. Voor de Middelburgsche rechtbank werd de kapitein vervolgd wegens frauduleuzen invoer en wegens lossing zonder benoodigd document, terwijl ook het cargadoorskan toor dezelfde feiten werden te laste gelegd. Het vonnis van de Middelburgsche recht bank luidde als volgt: Wegens het eerste feit werd de kapitein tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, voor het tweede feit werd hij van rechts vervolging ontslagen. De N.V. werd alleen voor het tweede feit veroordeeld en wel tot een geldboete van 200 subs. 20 dagen hechtenis. Bovendien werd de „Jeanette' verbeurd verltlaard. De kapitein en het O.M. kwamen in hoo ger beroep en gisteren diende deze zaak voor het Haagsche Gerechtshof. De feiten werden volledig toegegeven, zoodat alleen aan den juridischen kant van de zaak aan dacht werd gewijd. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, achtte een smokkelarij, zooals hier is ge pleegd, geen „bedrijfsdaad", temeer daar die smokkelarij niet in de laadruimte van het schip, doch in de particuliere hut van den kapitein is gepleegd. Spr. achtte den kapitein in beide gevallen aansprakelijk en wenschte dezen veroordeeld te zien tot vier weken gevangenisstraf en een beldboete van 100 subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse te Middelburg, was het met den procureur- generaal eens, dat men in dit geval de ree derij niet kon vervolgen. Voorts wees pleiter er op, dat men oorspronkelijk de zaak te gen den kapitein langs administratieven weg had willen schikken. In verband daarmee drong pleiter voor den kapitein op een geld boete of een voorwaardelijke gevangenis' straf aan. Uitspraak 4 April. De vadermoord in de Schaerweijder bosschen te Zeist. Eenige maanden geleden speelde zich in de stille boschwachterswoning, gelegen in de Schaerweijder bosschen te Zeist, een huiselijk drama af, waarbij de 28-jarige zoon van den boschwachter G. L., zijn va der van het leven beroofde. De vader stond bekend als een ongemak kelijk mensch, zijn zoon was bij hem in dienst, doch kon niet veel goeds doen. Voortdurend was er wrijving tusschen de beide mannen. Tenslotte nam het conflict een zoodanigen vorm aan, dat de zoon be sloot er een einde aan te maken. Op 29 September begaf hij zich na met zijn vader op het land gewerkt te hebben, na een hoogloopende ruzie huiswaarts. Daar geko men laadde hij een jachtgeweer met drie patronen en wachtte den terugkeer van zijn vader af. Toen de boschwachter kort daar op de woning betrad, loste de zoon drie schoten, waardoor de boschwachter in hoofd, borst en hart werd getroffen. De dood trad oogenblikkelijk in. De dader nam de vlucht. Hij werd den volgenden dag, in de nabijheid van de ou derlijke woning, door de Zeister politie ge arresteerd. Vanmorgen stond L. voor de Utrechtschen rechtbank terecht. Hij be kende volmondig. In het psychiatrisch rapport werd ver dachte, gezien de bijzondere omstandighe den op het oogenblik van den moord, niet geheel toerekeningsvatbaar geacht. De officier van justitie hield rekening met de omstandigheden, waaronder de ver dachte leefde en zijn daad beging en eisch- te vier jaren gevangenisstraf. Uitspraak 5 April. Koster wegens valschheid in geschrifte veroordeeld. De Haagsche rechtbank deed heden uit spraak in de strafzaak tegen den 48-ja- rigen verzekeringsagent W. J. H. B., die ervan verdacht werd, als koster van de kerk van de H. Gerardus Majella te 's-Graven- hage, gelden zou hebben verduisterd. B. was belast met het innen van kwi- tanties voor de huur van zitplaatsen in die kerk en zou een groot aantal kwitanties als niet-inbaar hebben opgegeven, hoewel blij kens latere verklaringen van kerkgangers Zoools reeds uitvoerig is gemeld, heeft de Rotterdamsche recherche een complot tot klaarheid gebracht, waarbij behalve een advocaat-procureur te Rotterdam nog vier andere mannen, zoowel onderwereldtypen als jongemannen van goeden huize waren betrokken. Uit het voortgezette onderzoek is nog komen vast te staan, dat dit vijftal zich aan nog andere duistere dingen heeft gewaagd, in verband waarmede nog een zesde man, de vertegenwoordiger K. van der B. is aangehouden en opgesloten. Bij de inbraak, welke ruim een jaar ge leden bij de familie S. aan den Beukelsdijk te R'dam plaats had, was behalve de groo- te partij aandeelen, waarover reeds eerder werd bericht, nog gestolen een ijzeren geld kistje, waarin zich bevonden effecten, no- tarieele bescheiden, alsmede begrafenis- en verzekeringspolissen. Een van deze verze keringspolissen, groot 500 vervalt op 18 October a.s.; een andere polis, eveneens 500 groot, vervalt op 27 Januari 1942. De polissen staan ten name van de beide dochters van den heer J. S., de begrafenis polissen geven een totaal bedrag aan van 1100 deze staan op naam van den heer S. en zijn echtgenoote. Zij zijn resp. afgegeven door de maatschappij Utrecht en de R.O.L Destijds is er van de daders geen spoor ge vonden, maar toen mr. Z. en de vier ande ren werden aangehouden, bleek al spoedig, dat ook de man, die bij de familie S. had ingebroken, er bij was. Deze heeft thans verklaard dat het geldkistje weggeworpen is in de Delfshavensche Schie. De politie is daar zeer minutieus gaan dreggen, maar tot dusver is er niets gevonden. Het vermoeden bestaat, dat de polissen uit het kistje zijn gehaald, en, voorzien van valsche handteekeningen, aangewend zijn als onderpand om aan geld te komen. Bij de betrokken maatschappijen konden de papieren niet worden ondergebracht, omdat zij daar geblokkeerd waren. Het is dus niet onmogelijk dat iemand deze polissen in zijn bezit heeft. Mocht dit het geval zijn, dan wordt hij (zij) verzocht zich te willen vervoegen bij den justitieelen dienst van het hoofdbureau van politie te Rotterdam. Nog meer knoeierijen. Het voortgezette onderzoek in deze zaak heeft voorts uitgewezen dat er nog meer knoeierijen zijn gepleegd. In Den Haag was o.a. gevestigd de maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen „M.E.V.O", waarvan het kantoor evenwel was geves tigd te Rotterdam. Het aandeelenkapitaal van deze maatschappij bedroeg 10,000 nominaal, waarvan 20 pet. was gestort. Deze maatschappij nu schreef in het najaar van 1937 een obligatieleening uit groot 50.000 tegen 4 pet. Van dit heele sy steem was mr. Z., directeur en eenig aan deelhouder. De politie houdt zich momenteel druk bezig met de vraag, hoe de obligaties van deze leening zijn geplaatst. Dit is op een heel vreemde manier gebeurd. Hierom trent is echter nog weinig komen vast te staan. Wel is gebleken, dat voor f 15.000 aan obligaties is geplaatst, zulks door be middeling van den vertegenwoordiger W. M. M. V. B., en tevens, dat van de op brengst van deze obligatieleening die is verschenen tegen een emissiekoers van 50 60, tenslotte maar heel weinig is terecht gekomen in de kas van de M.E.V.O. Er is voor een bedrag tusschen f 7500 en f 9000 ontvangen, maar het leeuwenaandeel is nooit bij de M.E.V.O. beland. Het is nu de groote vraag, of W. M. M. V. B. inder daad de gelden heeft afgedragen aan de directie, zijnde mr. Z., en dat via mr. Z. het geld is verdwenen, of dat de verte genwoordiger zelf het geld niet heeft afge dragen. Daarvan beschuldigen de twee thans elkaar. In ieder geval heeft de po litie W. M. M. V. B. als vermoedelijken zesden man in het complot, thans in het hoofdbureau van politie opgesloten. Zooal# gezegd, zijn er van de obligatie leening f 50,000 slechts f 15,000 geplaatst Waar de overige obligaties tot een totaal bedrag van f 35.000 zijn gebleven, is voor alsnog een raadsel, omdat sinds Septem ber van het vorige jaar de boekhouding maar niet meer is bijgehouden. Ook in deze kwestie bestaat de mogelijk heid, dat iemand de stukken van deze obligatieleening in handen heeft. Ook de houders van deze stukken worden verzocht zich te wenden tot den justitieelen dienst van het hoofdbureau te Rotterdam. STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden.) f 20.000: 1870 5000: 21411 2000: 5763 1500: 7360 1000: 5603 19116 400: 9211 4805 20602 f 200: 4092 4370 13851 f 100: 5597 7538 8043 13403 8241 15354 8739 12570 15675 17970 „Spiegel U zacht". Een humoristisch en satyrisch handboek tot spiegeling en ver maak van het zwakke en het sterke ge slacht, samengesteld uit .de meest gevari eerde voortbrengselen der Nederlandsche verhaal-, dicht- en teekenkunst van beken de en onbekende talenten, en voorzien van een voorafgaande waarschuwing van A. M, de Jong. Met vele illustraties. Uitgegeven door de Uitgeverij Contact te Amster dam. Buiten- en binnenvolière", bouw, in richting en onderhoud, door W. Everaarts, De bouw en inrichting van een volière wordt hierin beschreven. Verschenen bij de uitgevers Joh. Enschedé Zonen teHaar- lem. Voorts zou hij een kwitantie zelf hebben opgemaakt en onderteekend met den naam van den penningmeester van het kerkbe stuur. Ten aanzien van de verduistering vor derde de officier van justitie vrijspraak, daar hij opzet tot wederrechtelijke toeëige ning niet bewezen achtte. Voor de valsch heid in geschrifte vorderde het O.M. z e kwam vast te staan, dat deze reeds hadden I maanden gevangenisstraf. De rechtbank betaald. veroordeelde hem conform den eisch. DAMMEN. Kruiningen HKapelle I 515. Maandagavond speelde Kruiningen II een damwedstrijd tegen Kapelle I voor de 2e klas van den Z.D.B.. De uitslag was: J. v. d. PaulP. Boste laar 02, Joh. KosterL. van Wel 11, J. MeyerJ. A. Mol 11, E. de BelM. de Jager 02, J. v. WattumF. van Wel 0-2, M. DekC. Nieuwenhuyzen 11, M. de BackH. de Blaay 1—1, J. OlréeM. de Groene 02, M. BlokA. Kaat 02, J. de BelP. Hoogstrate 11. Kruiningen II (eerstgenoemden) 5 pnt., Kapelle I 15 punten. HOCKEY. M.M.H.C.A.S.V. 1—1. Hoewel veel sterker dan Eindhoven, is het Middelburg toch niet gelukt dezen wed strijd in een overwinning om te zetten. De voorhoede speelde niet doortastend genoeg en wist geen profijt te trekken van de vele kansen in den cirkel. De verdediging van A.S.V. hield zich staande, zij het dan ook ten koste van talrijke straf corners, tegen de voortdurende stormloopen der Middelbur gers. Ook ditmaal zag M.M.H.C. geen kans één van de vele straf corners te benutten; slecht aangeven en stoppen was wel de voor naamste oorzaak van de mislukking van deze kansen. Voortdurend werd er op de helft van A.S.V. gespeeld; de sporadische uitvallen van de Eindhovenaren leverden geen gevaar op. De halflinie van M.M.H.C. was enorm op dreef. De midhalf was de ster van 't veld; jammer dat hjj den bal af en toe te hard aangaf. De snelle rechtsbuiten van M.M.H.C. brak voortdurend door de verdediging van A.S. V., maar helaas werden zijn voorzetten, soms veel te hard, niet benut; slechts één maal wist de midvoor, die ditmaal zijn groo- ten vorm kwijt was, één van de voorzetten te benutten en den keeper te passeeren. Voor A.S.V. was dit het sein om heftig aan te vallen, enthousiast aangemoedigd door de talrijke supporters, die de verre reis hadden meegemaakt. Verder dan de backs van M.M.H.C. kwam men echter niet. Rust 10. A.S.V. had bij de hervatting haar opstel ling eenigszins gewijzigd, hetgeen wel een verbetering voor haar verdediging bleek maar haar voorhoede speelde nog hetzelfde doorzichtelijke spelletje van vóór rust. Een doorbraak van A.S.V. leverde een strafcor- ner op. Wel werd de bal door den rechts back buiten den cirkel geslagen, maar op nieuw werd hij er in gebracht. Een harde slag van den rechtsbinnen deed den bal via een stick van één der Middelburgers een hoogen boog beschrijven en juist tusschen de hand van den keeper en de lat verdween de bal in het doel. (11). A.S.V. ging zich daarna meer en meer op de verdediging toeleggen. Het geluk was dezen middag niet met M.M.H.C., want tal rijke schoten gingen juist langs den buiten kant van den paal. Geen van beide partijen zag kans de overwinning uit het vuur te sleepen. De leiding van dezen zeer geanimeerden wedstrijd was streng, doch uitstekend. BILJARTEN. Cote wereldkampioen cadre 71]2. Te Lyon zijn de wedstrijden om het we reldkampioenschap cadre 71|2 gehouden. Na een beslissingswedstrijd tusschen Cote en Van Belle werd de Franschman Cote, we reldkampioen met 14 punten en een alge meen gemiddelde van 13.20. Zijn hoogste serie bedroeg 126. Van Belle eindigde op de tweede plaats; 3e Chassereau; 4e Baudart; 5e Ferraz; 6e Dommering, die een al gemeen gemiddelde van 9.45 maakte met een hoogste serie van 71 en 6 winstpunten. Op hem volgden nog de beide Duitschers Joachim en Sorge. BUKGEKLiJKhN STAND. Goes. Bevallen: B. C. Bruel, geb. Weezepoel d., M. Witzenburg, geb. Stolk z. Overleden: P. C. Kesselaar j. z„ P. Kriekaart 87 j. S. van Noort; J. E. M. Si mons 31 j. echtgen. C. J. Stobbelaar te den Haag, J. Hoekman 75 j. echtgen. J. West- veer. (D.Z.) Vlissingen. Van 17—21 Maart. Ondertrouwd: H. van der Sluis 24 j. en J. Schot 23 j. Getrouwd: P. Nagtegaal 26 j. en N. Min derhout 24 j., J. L. van Smaalen 31 j. en C. F. van Sorge 25 j. Bevallen: M. P. Kokelaar, geb. Ver- hage z., N. Tromp, geb. Geelhoedt d„ S. de Hamer, geb. Bertijn z., N. C. Wielinga, geb. Heeres z„ A. C. Debra, geb. Dewulf z. Overleden: G. S. P. Stoete 74 j. wed. van F. Bakker. (V.C.) WALCHERSCHE HENGSTENSHOW. Op duizend paardenhouders is slechts een paardenkenner; Op duizend paardenkenners is slechts een paardenfokker.' Engelsch spreekwoord. Bij het rondloopen rond „der traditie getrouw eiken Donderdag in Maart ver- toonen" der Walchersche dekhengsten en het beluisteren der oordeelvellingen van de paardenkweekers over die hengsten, bleek ons weer te meer de waarheid van dat Engelsche spreekwoord. Cursussen in paardenkennis en zeker in practische kennis kunnen niet te veel wor den gehouden. Wat de quantiteit der Wal chersche hengsten betreft, die is werkelijk veel toegenomen, doch dat juichen we in geen geval toe. Voor het op Walcheren te dekken aantal merries zijn er heel wat te veel hengsten aanwezig, wat tot gevolg heeft, dat door de hengstenhouders, om toch ook maar merries bij hun hengsten ter dekking te krijgen, practijken worden gebezigd, welke eerstens het algemeen be lang der paardenfokkerij schaden, im mers de werkelijke klasse-hengsten, welke de paardenfokkerij vooruit kunnen bren gen, worden door een dergelijke concur rentie het debiet ontnomen tot groote schade der paardenfokkerij; 2e. het directe belang der hengstenhouders wordt even eens geschaad. De hengstenhouderij is nu eenmaal geen sinecure, meerderen van hen weten dat maar al te goed. We begrijpen de uitbreiding van het aantal dan ook in geenen deele. Wat betreft de qualiteit der Walchersche hengsten deze is toenemende. We troffen er enkele aan van zeer beste klasse, o.a. Dessert van Waarde, paard van de kleine maat, van zeer goed type, solied, zwaar beenwerk, vast en sterk gebouwd en ge proportioneerd als geen enkel "andere. Coureur Clinge, eveneens goed paard der kleine maat. Meer massaal (hengsten der groote maat) is: Albert, welke zich sedert vorig jaar, wat ook vaststaand te voorzien was, op eclatante wijze heeft gerehabiliteerd en dat nog verder zal doen. Aria's Clairon een niet volmaakt paard, maar toch een kerel. We zagen verder nog Sultan van Turkije, welke opviel door zijn breedte en diepte. We hebben indertijd over het de buut van diens eigenaar minder waardee- rend geoordeeld, maar nu iS hij op den goeden weg, ook voor z'n jongen hengst Ben van Grauw, een groote vrij grove Claironszoon, is er bij verder goed uitfok ken wel perspectief. Goes, 22 Mrt. Op de graanmarkt was de aanvoer klein. De noteering was als volgt: goudgerst 77.50, haver 6, kookerwten 10, schokkers 12.5013.75, bruine boo- nen 7-10. Aardappelen.' Zeeuwsche Blauwe en bonte 2.903. G o e s, 22 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd: 1 kalf, 1 loopvarken, 13 big gen. V.P.Z. aanvoer 10.500 eieren; kipeieren 2.20, kleine 1.70; officieele noteering gewone markt. Fabrieksboter 0.85, boe- renboter 0.72%; tweede soort 0.67%; afwijkende kwaliteit 0.50; kippeneieren 2.00; winkelprijs 3.00; ganseneieren 8.00; kleine 1.80. Handelaarsnoteering boter 0.62%; kippeneieren 2.00; gan zeneieren 6.00. Goes, 21 Maart. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland". Groenten: Spinazie 18, Snijsla 1013, Andijvie 1416, Spruiten 15, idem (stek) 56, Veldsla 6, Witlof 511, Uien 5—8, Prei 4—6, Kroten 1—2, Kool rapen 0.901.20, Breekpeen 12, Gele Savoye kool 4, Aardappels (bonte) 4.20 4.30, idem (drielingen) 1.902.60, per 100 kg, Bloemkool 1122, Kropsla 7.20, per stuks, Rabarber 46, Selderij 1, Radijs 2.70 3.70 per 100 bos. Diversen: Narcissen 11.20, per 100 bos, Primula Verusplanten 1.40, Madeliefplan- ten 1.201.30, Kippeneieren 2.50, per 100 stuks. Rotterdam, Veemarkt 22 Maart. To taal aanvoer 4837. Paarden 175, magere runderen 1368, vette runderen 805, vette kalveren 42, graskalveren 72, nuchtere kal veren 2092 schapen en lammeren 188, var kens 5, bokken en geiten 90. Prijzen per kg voor vette koeien le kw. 77, 2e kw. 67, 3e kw. 50—54; vette ossen le kw. 70, 2e kw. 66, 3e kw. 5456; stieren le kw. 66, 2e kw. 60, 3e kw. 56; vette kal veren le kw. 110, 2e kw. 100, 3e kw. 70 75; schapen le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40; lammeren le kw. 60, 2e kw. 55, 3e kw. 50; nuchtere slachtkalveren le kw. 35, 2e kw. 30, 3e kw. 25; slachtpaarden le kw. 59, 2e kw. 52, 3e kw. 44. Prijzen per stuk voor schapen le kw. 28, 2e kw. 25, 3e kw. 20; lammeren le kw. 21, 2e kw. 18, 3e kw. 15, nuchtere slachtkalve ren le kw. 8, 2e kw. 6, 3e kw. 4; nuchtere fokkalveren le kw. 20, 2e kw. 18, 3e kw. 14; slachtpaarden le kw. 240, 2e kw. 195, 3e kw. 140; werkpaarden le kw. 360, 2e kw. 300, 3e kw. 200; hitten le kw. 240, 2e kw. 190, 3e kw. 150; stieren le kw. 350, 2e kw. 270, 3e kw. 190; kalf koeien le kw. 320, 2e kw. 275, 3e kw. 200; melkkoeien le kw. 315, 2e kw. 280, 3e kw. 205; varekoeien le kw. 210, 2e kw. 175, 3e kw. 145; vaarzen le kw. 225, 2e kw. 170, 3e kw. 120; pinken le kw. 185, 2e kw. 150, 3e kw. 110; raskal veren le kw. 110, 2e kw. 80, 3e kw. 50; bok ken en geiten le kw. 11, 2e kw. 7, 3e kw. 4. Vette koeien en ossen aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen iets hooger, pr. koeien tot 81 ct., ossen tot 74; stieren aanvoer grooter, handel stroef, prijzen on veranderd; vette kalveren aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen als gisteren, prima tot 1.20; schapen en lammeren aan voer ruimer, handel flauw, prijzen stabiel; nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen iets stij ver; paarden aanvoer matig, handel lui, prijzen voor slacht iets lager, werkpaarden en hitten onveranderd; kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen iets hooger; varekoeien aanvoer iets grooter, handel goed, prijzen oploo pend; vaarzen en pinken aanvoer ruimer, handel matig, prijzen iets stijver; graskal veren aanvoer klein, handel matig, prijzen onveranderd; bokken en geiten aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen iets lager. 477STE STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag, 21 Maart, le klasse, le lijst. Hooge Prijzen. f 1500: 8685 f 1000: 3167 18960 Prijzen van 20. 3237 3262 3274 8936 8939 8983 9928 19157 19159 19732 De driejarige Clairon van Hengstdijk, zwaar grof met uitstekende voorhand en beste bovenlijn, zal evenwel zijn illustre voorganger niet evenaren. Onder de ove rigen was nog een enkel behoorlijk ge- bruikspaard, maar het meerdere is zeker geen aanwinst te noemen. Van de oude Mars kan worden gezegd: Alle roem is vergankelijk, hjj heeft zijn tijd gehad. ■Als de Walchersche merriehouders, met eenige kennis van zaken, hun merries bij passende hengsten weten te brengen, en daarvoor hebben ze keuze, dan kan een toenemende kwaliteits verbetering van Walcherens paardenstapel niet uitblijven. A. de F.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3