BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. M00RD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KERK EN SCHOOL. BEURS VAN AMSTERDAM. DUITSCHLAND. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. I Obl.Markt ENGELAND. DONDERDAG EEN KEGEERINGSVERKLARING. ZWITSERLAND, OOSTZEE-LANDEN. SCANDINAVISCHE LANDEN. JAPAN» LEGER EN VLOOT. (Ingez. Med.) dat de door hem ingedienden candidaat niet op de agenda staat en er zelfs niets van in de toelichting. De heer v. d. Straaten had in de eerste conferentie ook begrepen, dat men nog eens bij elkaar zou komen voor het candidaatstellen. Dit is niet ge beurd. De heer Frangoys zeide, dat het wel de bedoeling is geweest nog eens te confereeren voor een candidaatstelling. De heer Verrijzer achtte het ook wen- schelijk, dat er 3 leden op Hansweerd wo nen maar in de gegeven omstandigheid kan ook hij zich vereenigen met 4 op Kruinin- gen en 2 op Hansweerd. De V o o r z. zag liever iemand van Hansweerd. De heer Witte stelde voor den door hem inge dienden candidaat alsnog op de agenda te plaatsen. De heer Burkunk was over de houding van B. en W. niet te spreken. Wanneer ik als man beweer dat ik dit niet gezegd heb en ik nog kan aantoonen, dat ik het niet gezegd kan hebben, dan begrijp ik niet, dat B. en W. zoo iets hebben kun nen hooren. In het vervolg zal ik wel we ten hoe ik de woorden van B. en W. moet nemen, nu ze blijk geven mij niet op mijn woord te gelooven. De heer v. Hoote gem vreesde voor een goede oplossing en wil ook den door de S.D.A.P. gestelden candidaat alsnog op de agenda. Dit werd gedaan. Bij de gehouden stemming worden ge kozen tot lid van het B.A. de heeren M. v. d. Berge A.R. te Kruiningen met 11 stem men en Van Iwaarde S.D.A.P. te Kruinin gen met 7 stemmen en 4 blanco. Daarna was aan de orde benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School te Kruiningen (dorp). Benoemd werd mej. A. C. Meeuse met 9 stemmen. Bjj de rondvraag vestigde de heer W i t- t e de aandacht op hekken met scherpe punten. Kunnen die niet omgebogen of af gevijld worden? Dit werd toegezegd. Ook zag spr. gaarne, dat de menschen, die voor de gemeente werken, wat hooger uurloon kregen, 10.73 in de week is wel wat wei nig. De V o o r z. zeide, dat de menschen een uur langer per dag kunnen werken. De heer v. Hootegem wees er op, dat sommige reclamewagens te veel lawaai maken. De V o o r z. zeide toe, dit in het vervolg eerst te onderzoeken. De heer De Bat vroeg iets aangaande de steunregeling. De heer De G r o o f maakte den Voorz. er op opmerkzaam, dat op Hansweerd een lading erts ligt, die bin nenkort geladen moet worden. Wil U trach ten daar menschen uit de gemeente aan het werk te krijgen? Er is 1000 werkloon. De Voorz. zeide dit te zullen doen. KATS. Maandag is alhier een aanvang gemaakt in de Voorstraat met het graven van een rioleering. Als die er ligt zal de straat opgebroken worden, tegels gelegd. Het werk is aangevangen met één man. Hoelang zal men op deze wijze in de ellen de zitten? Voor de rioleering moet één meter diep gegraven worden? Een mooi' vooruitzicht voor de Voorstraat-bewoners. DE ZEEUWSCH-VLAMINGEN NIET NAAR DE JAARBEURS TE UTRECHT. Wèl naar Brussel! Met verbazing vernamen wij Vrijdag, aldus de „Terneuzensche Courant", dat een autobusondernemer alhier, die sinds eenige jaren gewoon is ritten te maken naar de Jaarbeurs te Utrecht, welke rit j.l. Donderdag weder zou worden uitgevoerd, daarin belet was, omdat hem door den Rijksinspecteur van het verkeer te Middel burg de daarvoor noodige vergunning was geweigerd. De ondernemer had aan de pas sagiers die zich voor den rit hadden aange meld, waaronder een aantal zakenlieden, het reisgeld terug moeten betalen en, voor zoover was na te gaan, waren de betrok kenen niet naar Utrecht gegaan, zoodat het doel dat de weigering beoogde: meer klan ten voor het spoor, niet was bereikt, doch de Jaarbeurs te Utrecht van het bezoek dezer Zeeuwsch-Vlamingen verstoken bleef. Ook het beroep van de BreskensMal- deghem op den minister heeft in een soort gelijk geval niet mogen baten, zooals men weet. Typisch en kenschetsend voor den toe stand is het, dat een talrijke groep winke liers uit Zeeuwsch-Vlaanderen een excur sie maakte naar de jaarbeurs te B r u s - s e 1. Deze zullen voor dat uitstapje minder belemmeringen hebben ondervonden. O.i. ziet de verkeersinspecteur bij zijn zorg voor het verkeer over de spoorwegen over het hoofd zoo vervolgt de T. C. dat voor de inwoners van Zeeuwsch-Vlaan- deren bij het maken van ééndaagsche uit' stapjes naar een ver afgelegen plaats aan het gebruik van den spoorweg groote be zwaren verbonden zijn, in het bijzonder voor wat het uur van de terugreis betreft, bezwaren die men natuurlijk aan de over zijde der Schelde, waar men nog tot onge veer middernacht thuis kan komen, niet kent. Het trekken onzer bevolking naar Holland, waarvoor van die zijde zoo dik wijls gepropageerd wordt, zal men door zul ke maatregelen zeker niet bereiken. Ondertusschen vermoedt het blad, dat het laatste woord hierover nog niet gespro ken is". AARDENBURG. Het Aardenburgsch Ge mengd Koor gaf Zondag jl. in het Vlaam sche Huis te Brugge een uitvoering. De zaal was slechts matig bezet, doch diege nen, die er waren gaven op ondubbelzinni- gé wijze hun waardeering over het gebo- dene te kennen. De heer Ros, die op de piano enkele Stukken speelde had een ware ovatie in ontvangst te nemen. Aan het slot werden enkele Vlaamsche en vaderlandsche liederen gezohgen die geweldig insloegen. Als laatste nummerzong het gemengd Koor „De Vlaamsche Leeuw", dat door het pu bliek op enthousiaste wijze werd meege zongen, terwijl onmiddellijk daarna in de zaal het Wilhelmus werd ingezet. BIERVLIET. Maandagavond werd te Biervliet een vergadering van leden ge houden van de afd. „Het Groene Kruis", onder voorzitterschap van den heer M. Maas. Er waren een 40-tal leden aanwe zig. Uit het jaarverslag bleek, dat Bier vliet thans 269 leden telt. Door de reor ganisatie zijn geen afzonderlijke cijfers van inkomsten en uitgaven voor elke af- deeling meer te geven, daar die'van on dergeschikt belang zijn. Het tekort voor de geheele vereeniging („IJzendijke en Omstreken") bedroeg over 1937 f 301. De inkomsten waren f 2908 en de uitgaven f 3209. De voorzitter deed een beroep op de leden om dit tekort weg te werken. Met onze 600 leden in totaal moet dat toch kunnen. Daarbij zal getracht worden enkele subsidie-verhoogingen te verkrijgen, om dan te zien wat bereikt is. Daarvan zal het afhangen welke maatregelen genomen moeten worden om evenwicht in de in komsten en uitgaven te verkrijgen. De ver gadering was het met deze zienswijze eens. Zr. Rosier te Biervliet maakte in 1937 te Biervliet en Hoofdplaat 2955 bezoeken en zr. Minderhoud te IJzendijke en Water landkerkje 1944. In totaal werden 278 ar tikelen uit de magazijnen uitgeleènd in 136 gezinnen, waarvan te Biervliet en Hoofd plaat 168 in 77 gezinnen. Zr. Rosier woon de 26 zitdagen bij van het Bureau voor Zuigelingenzorg te Biervliet. De heeren A. J. Oubrie en M. Maas werden bij accla matie herkozen als lid van het bestuur. Maandagavond werd de algemeene vergadering gehouden van de Coöp. Boe renleenbank alhier, onder voorzitterschap van den heer G. Buysse. Uit de rekening bleek, dat in 1937 is ontvangen aan spaar gelden f 90615; en terugbetaald f 68814. De terug ontvangen voorschotten bedroe gen f 16715 en de verleende voorschotten f 34150. De totaal ontvangen rente be droeg f 8682. Het reservefonds bedraagt f 5439, terwijl de balans in totaal aan be zittingen en schulden sluit met het be langrijke bedrag van f 296594. De heer P. L. Mangnus werd herkozen als lid van het bestuur en de heer A. van Rumste als lid van den raad van toezicht. KADZAND. In het café „Juliana" van den heer I. F. Bron alhier hield jl. Zater dagavond de bekende accordeon- en mond- orgelmuziekvereeniging „Vios" haar gewo ne jaarvergadering» Van de 32 werkende leden en de 92 begunstigers, die de ver eeniging telt, waren er niet velen ter ver gadering gekomen. Tot bestuursleden wer den gekozen de heeren A. Aalbregtse, C. van Houte en D. P. van Male. Uit de reke ning van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1937 hebben bedragen 328, de uitgaven 212, zoodat een batig slot van 116 aanwezig is. KADZAND. Zaterdagavond jl. hield de vereeniging „Gemeentebelang!' in de wandeling V.V.V. geheeten ten huize van A. Masclee, haar algemeene jaarver gadering. Van de 93 leden, die de vereeni ging telt, waren er 23 aanwezig w.o. één lid uit Aardenburg. De drie aan de beurt van aftreding zijn de bestuursleden, de heeren A. van Dale, D. van Houte en H. A. van der Lijcke wer den herbenoemd, terwijl in de plaats van den heer P. M. van Iwaarden, die tus- schentiids bedankte, gekozen werd de heer J. D. Bareman. Met het heengaan van den heer Van Iwaarden op wiens initiatief de vereeniging in 1931 werd opgericht en die steeds van zijn groote belangstelling blijk heeft gegeven, lijdt V.V.V. een gevoelig verlies. De Voorz. deelde mede, dat de folders betreffende deze gemeente, waarvan er een paar duizend werden ge drukt, bijna verbruikt zijn. Op zijn voor stel werd besloten er. nieuwe te doen ver vaardigen en de verzorging er van aan een deskundige op te dragen. Als tege moetkoming in de door de hotelhouders te maken reclamekosten zal hun weder een bijdrage van f 25 worden verleend, terwijl aan het bestuur de verder te voeren re clame wordt overgelaten. In beginsel werd besloten met de plaatselijke „Oranjever- eeniging" ter gelegenheid van het regee ringsjubileum der Koningin in September een feest te organiseeren. De rekening van den penningmeester wees een bedrag aan van f 679 in ontvang en van f 344 in uitgaaf. SLUIS. De Chr. Zangvereeniging „Ho sanna" alhier gaf in het vereenigingsge- bouw „Luctor" een zeer geslaagde uitvoe ring. Het programpia bestond uit liederen, soli, kwartetten en werd uitgevoerd door het groot gemengd koor en het kinderkoor beide staande onder de kundige leiding van den directeur P. Woltering. Het kin derkoor oogstte vooral veel applaus met het lied van Cath. van Rennes „Het An gelus", dat op zeer teedere en gevoelige wijze werd voorgedragen. De Kerstcantate van A. Brutschei moest jammer genoeg van orgelbegeleiding ver stoken blijven, wegens gedwongen afwezig heid van de organiste. Er moet echter aan toegevoegd worden, dat de pianobege leiding bij mej. Willy Lako in uitstekende handen was, zoodat eenigszins het gemis werd vergeten. Als afwisseling speelden Willy Lako en Joh. Daansen een extra numer voor piano en viool, hetgeen ook zeer in den smaak bleek te vallen, getuige het applaus dat aan het eind van het stuk oplaaide. Het eenrichtingsverkeer in onze ge meente, dat sinds November van het vorige jaar was opgeheven, is thans weer inge steld. Benoemd tot onderwijzeres aan de Openbare School te Kruiningen (dorp) mej. A. C. Meeuse, thans tijdelijk onderwij zeres aan de O.L. school te Waarde. Benoemd tot notabel der Ned. Herv, gemeente te Kadzand de heer I. de Hullu Izn. De Spaansche burgeroorlog DE BUITENLANDSCHE 11 LEF AAN FRANCO. In het Engelsche Lagerhuis zijn gister middag vragen gesteld over de buitenland- sche inmenging in' Spanje, welke vragen door de regeering zeer voorzichtig beant woord werden. Op vragen van de hertogin van Atholl over de aankomst van Duitsche vliegtuigen en afweergeschut in Spanje, welke escadrilles en batterijen deel uit maakten van het Duitsche leger, ant woordde de regeering, dat men zou trach ten zoo volledig mogelijke inlichtingen te krijgen. Men weet algemeen, dat beide partijen uit het buitenland hulp hebben gekregen. De hertogin van Atholl vroeg daarna of de minister-president kennis droeg van het feit, dat de Spaansche troepen aan de Noord-Westelijke Pyreneeën onlangs door Duitsche troepen waren vervangen. Chamberlain antwoordde: „Ik heb geen enkele bevestiging van dat bericht ontvan gen. In ieder geval is het duidelijk, dat het niet aan de Britsche regeering is, in deze kwestie het initiatief ten emen."' De Spaansche ambassade te Londen heeft gisteravond een telegram uit Barce lona gepubliceerd, waarin werd medege deeld, dat onlangs groote hoeveelheden oorlogsmateriaal en talrijke deskundigen uit Duitschland en Italië naar het recht- sche Spanje zijn gekomen om het huidige groote offensief in Aragon voor te berei den. Nog steeds komen deskundigen en deze kwestie het initiatief te nemen". Een opsomming wordt gegeven van de talrijke schepen, die vechtwagens, Duitsche jacht- en bombardementsvliegtuigen heb ben aangebracht. In Aragon zou het Duit sche „Condor"-legioen, bestaande uit offi cieren van de Duitsche luchtmacht over 10 escadrilles vliegtuigen, alle van Duit sche makelij, beschikken. De Italiaansche sttijdkrachten werden in groepen van 600 tot 1000 man, in totaal vijftien duizend man, te Cadix en de ove rige Zuidelijke havens aan land gezet. Bo vendien zouden in de afgeloopen dertig dagen driehonderd Duitsche en Italiaan sche vliegeniers zijn aangekomen. Aan het hoofd van de Italiaansche troepen staan de generaals Berti en Francisci. In het tele gram worden vervolgens de namen van de Italiaansche onder-commandanten ge noemd. Wenscht Catalonië aansluiting bij Frankrijk Het liberale Brusselsche dagblad „Ga- zetta" dat verwijst naar een onlangs door Van der Velde over den toestand in Span je geschreven artikel, meldt, dat de regee ring te Barcelona, overstelpt door He jong ste gebeurtenissen en in het nauw gedre ven door een voor haar wanhopig gewor den situatie, zeer binnenkort er toe zou overgaan om de aansluiting van Catalonië bij Frankrijk te verzoeken. Reeds deze week, of wellicht de volgende week zou dit voornemen verwezenlijkt kunnen wor den. De strijd in het Verre Oosten. Denemarken Oblig. 1926-5 101% Amsterdam 1936-3% 99%—100 Zeeuws. Hyp. B-4 100—100. Cities Service Cy. P. 1958 5 40%—40% Amsterd. Bank 154%—155% Pref. Jurgens A 136137 Ned. Gist- en Spiritusf. 525—522 De Schelde N.B. 5353% Am. Smelt en Ref. 33%—31% Born. Sum. H.M. 183182% Houth. Alberts 9797 Union Pac. Rr. 52%—52% Int. Nickel Cy. 3736% Ned. 38 1000-3 100%—100%-101 O. Indie 37 1000-3 100—100 Engeland 1960-90 4 82%—82% Koloniale Bnk. 119%120 N.I. Hbk. 1000 131%—132 Ned. H.M. 1000 159%—158 v. Berkels Pat. 60%60 Calvé-Delft 89%—88% Philips G. B. afg. 288%—287% -90% Unilever 147%147-48% Am. Car Foundry 15%15 Anaconda Cop. 23%—22%-% Bethlehem St. 41%40%-41% Kennec Copper 27%—27%-% U. States St. C. 38%—37%-38 North Am. Cy. 13—12% Kon. Petr. Mpij. 339%337-39 Contin. Oil Cy. 19%19% Phillips Petr. Comp. 26%26% Shell Union O.C. 10-10-9% Tide Water Ass. Oil 10%10-% Ned. Scheepv. U. 117—117%-18% H.V. Amsterdam 427%-426-27% Amst. Rubb. C. 207%204%-05% Deli-Bat. Rubb. 130%—126% Hessa Rubber 125%126% Serbadjadi S.R. 96—94% DE CHINEEZEN BLIJVEN SUCCESSEN MELDEN. De Japansche berichten, volgens welke Hantsjwang, 50 km ten Noorden van Soetsjau, door de Japansche troepen ge nomen zou zijn, worden in Chineesche mi litaire kringen tegengesproken. Ook de inneming van de stad Jihsjen wordt tegen gesproken. Hier wordt nog verbitterd ge vochten. Zaterdag gingen 4000 Japannee- zen, gesteund door tanks en veldgeschut, tot den aanval over. Aan beide zijden werden zware verliezen geleden. Bij den strijd om het bezit van Lini, een belangrijke stad aan het Noordelijke ge deelte van den spoorweg TientsinPoekau, zijn vele Japanneezen door de zegevierende Chineesche troepen gevangen genomen Aan den linkervleugel van het spoorweg front zouden 3000 Japanneezén zijn ge sneuveld. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN ITALIë. Verloopen naar wensch. In het Engelsche Lagerhuis heeft minis ter-president Chamberlain gisteren een kor te verklaring afgelegd betreffende de En- gelsch-Italiaansche onderhandelingen. Hij zeide, dat ze naar wensch verloopen, doch bleek niet bereid er meer over los te laten. VERBROEDERING VAN SOLDATEN. Uit Weenen: De officier, die het bevel voert over den Duitschen grenspost te Marburg aan de Joego-Slavische grens, heeft de grens overschreden en zich met zijn mannen bij den Joego-Slavischen mili tairen post gemeld. De militairen verbroe derden zich en tusschen de beide officieren werden hartelijke woorden gewisseld. Voorts wordt gemeld, dat vanmorgen aan de Duitsch-Hongaarsche grens te Aofalva in Burgenland een Duitsch, een Oosten- rijksch en een Hongaarsch eskadron bij eengekomen zijn en zich verbroederd heb ben. OOSTENRIJK EN DE VOLKENBOND. Een Duitsche mededeeling aan het secretariaat. De Duitsche regeering heeft een nota gericht tot den secretaris-generaal van den Volkenbond om hem ervan in kennis te stellen, dat Oostenrijk, nu het als zoodanig opgehouden heeft te bestaan, niet meer kan worden beschouwd als lid van den Bond. Huiszoeking bij Anton van Habsburg? Volgens .berichten uit Weenen zou een huiszoeking zijn verricht in het slot „Sonn berg" bij Hollabrunn in Neder-Oostenrfjk waar aartshertog Anton van Habsburg wqont, die lid van het Vaderlandsche Front geweest is. Men zou er zekere documenten gevonden hebben en de aartshertog zou gearresteerd zijn. Het optreden tegen de Joden in Oostenrijk. Verschillende synagogen in Weenen zijn volgens een mededeeling van 't Joodsch Tel.-Agentschap de vorige week door groepen S.A.-lieden vernield; de deuren en vensters werden ingeslagen, waarop de wetsrollen, die zich in de Heilige Arke be vonden, werden verbrand. Van de Poolsche synagoge in Leopoldstadt werden de He breeuwsche opschriften verwijderd. Ook de bureaux van de Joodsche ge meente te Weenen werden door de S.A Schepen Philips Tabak Markt (Wettig Unilever Rubber H.V.A. Koninkl. Suiker gedeponeerd.^ A Java Cult. Mij. 146 A N.I. Suiker U. 124-122 A Deli Batavia 235-226-29 C Deli Mij. 1000 297%—291%-90 A Senembah 303299-96 C Baltimore Ohio 5%5% C Southern Pac. Cy. 10%10 A Southern Rlw. 6%6 WISSELKOERSEN., Heden. Gister. Londen 8.97% 8.97% Berlijn 72.56 72.51 Parijs 5.48% 5.53%- Brussel 30.43% 30.41 New-York 1.80% 1.8 aangevallen, waarna op de aanwezige geld middelen beslag werd gelegd. Het meerendeel der Joodsche artsen en advocaten heeft uit voorzorgsoverwegingen hun naamborden van woningen en klinie ken verwijderd, daar reeds een aantal hun ner aanvallen moesten ondergaan van S.A.- groepen, die werden aangetrokken door de Joodsche namen. Medegedeeld wordt nog, dat de bekende Joodsche sportorganisatie, Hakoah, is ont bonden. Onder haar leden bevinden zich eenige zwemsters, die onlangs hebben ge weigerd, in het Derde Rijk de Oostenrijk- sche kleuren te verdedigen. TEGEN BAANTJESJAGERS IN OOSTENRIJK. Uit Weenen: Gouwleider Bürckel heeft, teneinde het de laatste dagen zeer toene mende aantal personen, die baantjes naja gen in staat en partij, tegen te gaan, be schikt, dat wie den wensch naar voren brengt, dat een functie door een ander zal worden bezet, nooit zelf candidaat kan zijn voor die functie. Teneinde baantjesjagers van dit soort onschadelijk te maken heeft de gouwleider een aantal van dergelijke candidaten op staanden voet in arrest doen stellen en zal hij in het vervolg op dezelf de wijze optreden. Naar uit Londen gemeld wordt, zal mi nister-president Chamberlain Donderdag a.s.1 in het Lagerhuis een regeeringsverklaring afleggen. Het schijnt, dat daarin o.a. duide lijk en beslist naar .voren zal worden ge bracht, welke gevolgtrekkingen de Engel sche regeering uit de gebeurtenissen in Oostenrijk heeft gemaakt ten aanzien van de in de naaste toekomst te volgen buiten- landsche politiek. De verdwijning van Kingsford Smith. Uit Singapore: Op het eiland Aye aan de kust van Birma zijn wrakstukken gevon den, welke, naar men gelooft, afkomstig zijn van den eendekker, waarmede sir Char les Kingsford Smith op zijn recordvlucht van Engeland naar Australië in 1935 tus schen Voor-Indië en Singapore spoorloos is verdwenen. In de onmiddellijke nabijheid van deze plaats heeft men het vorige jaar een vlieg tuigwiel gevonden, waarvan met zekerheid kon worden vastgesteld, dat het toebehoord heeft aan het toestel van Kingsford Smith, de „Lady Southern Cross". OFFICIEREN EN GEESTELIJKEN UIT OOSTENRIJK GEVLUCHT. De correspondent van de „Times" te Zü- rich meldt dat verscheidene Oostenrijkers, legerofficieren, uit Oostenrijk gevlucht zijn en zijn aangekomen in het kanton Grau- bünden. Zij zijn naar Zwitserland gekomen langs bergpaden. Velen hunner hebben zich, volledig in uniform, aangemeld bij de Zwit- sersche grenswachten. Zij zijn geïnterneerd in de nabijheid van Chur. Onder de andere uitwijkelingen bevindt zich een roomsch-katholiek priester, die, verborgen onder een van de wagons van een internationalen trein, uit Weenen naar Zwitserland wist te ontkomen. HET LITAUSCHE KABINET' NEEMT ONTSLAG. Het Litausche kabinet heeft gisteren, in verband met het relletje met Polen, zijn ontslag aangeboden. President Smetona heeft echter geweigerd dit aftreden te aan vaarden voordat de eerste minister Tubelis, die ernstig ziek is en zich op het oogenblik in Zwitserland bevindt, teruggekeerd zal zijn. Tubelis zou zich thans onverwijld naar Kaunas begeven. Kroonprins als dirigent. Kroonprins Frediriek van Denemarken is kort geleden als dirigent opgetreden voor het symphonie-orkest van de Koninklijke opera te Kopenhagen. De kroonprins is een groot muziekliefhebber en -kenner en woont dikwijls de repetities van het orkest bij. Bi één dezer gelegenheden nam hij op verzoek den dirigeerstok over. Hij leidde de pathe tische symphonie van Tsjaikowsky zoo goed, dat men hem vroeg voort te gaan, Hierop dirigeerde hij de ouverture van den Meistersinger. Na de repetitie speelde* het orkest een fanfare te zijner eere, waarbij een bejaard musicus hem toevertrouwde, dat hij, als hij niets anders te doen zou hebben, een uitstekend dirigent zou kunnen worden. De strijd tegen de smokkelarij. Uit Riga: In het plaatselijk blad „Jauna- kas Sinas" wordt een opwindende jacht in de BaltischeZee beschreven tusschen Zweed- sche douanebeambten en Bulgaarsche dranksmokkelaars, die met een lading van 37000 liter zuivere alcohol aan boord schuif gegaan waren in de vrije haven Liepaja, waar de Zweedsche ambtenaren hen niet konden benaderen. De Zweden bleven ech ter buiten de haven rondvaren in afwach ting, dat de motorboot der smokkelaars te voorschijn zou komen. Deze wist echter 's nachts te ontsnappen en haar lading af te leveren. Nog steeds zijn de Zweedsche au toriteiten op zoek naar het schip, dat vol gens geruchten thans te Dantzig ligt om opnieuw smokkelwaar in te laden. MUSSOLINI KRIJGT EEN OUDE WAPENRUSTING MET DEGEN. Uit Tokio wordt gemeld: In tegenwoor digheid van den burgemeester van Tokio en ruim 5.000 jongelieden, is in een der stadsparken op plechtige wijze aan den Ita- liaanschen ambassadeur een oude Japan sche wapenrusting en een oude Japansche degen als geschenk voor Mussolini over handigd. In de hierna gehouden redevoe ringen werd gewezen op de Italiaansch-Ja pansche vriendschap, en de anti-communis tische politiek van Rome, Berlijn en Tokio. MILITAIR LESVLIEGTUIG AFGEGLEDEN EN OVER DEN KOP GESLAGEN. Bestuurder ongedeerd. Maandagmorgen is op het militaire vlieg kamp te Soesterberg een vliegtuig-ongeval gebeurd met een Koolhoven-lesvliegtuig, dat bijzonder goed is afgeloopen. Het vlieg tuig, dat bestuurd werd door den sergeant- leerlingvlieger Fopma is bij het landen af gegleden en terecht gekomen op een weg, welke het vliegkamp doorsnijdt. Het toestel sloeg over den kop en werd ernstig beschadigd. De zitplaats van den bestuurder werd slechts zeer licht beschadigd. Sergeant Fopma bleef ongedeerd. Met behulp van toegeschoten militairen kon hij uit het toe stel worden bevrijd. Honderden ha hakhout en dennenbosch verbrand. Gistermiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in de heide onder het Broek te Netersel (N. Brabant). De brand breidde zich snel uit en sloeg over naar het Kwik bosch. Door wind en vluchtend wild werd de brand in verschillende richtingen ver spreid langs randen hakhout, zoodat in korten tijd op tal van plaatsen brand was uitgebroken. Ondanks het feit, dat tallooze personen het blusschingswerk hadden aangevat, bleek dit onbegonnen werk. De brand plant te zich over de Beerse op het gebied van Westelbeers en Casteren voort. Honderden ha gemeentelijke en particuliere bosschen hakhout en jong dennenbosch zijn door het vuur verteerd. De schade is nog niet te overzien. Zij wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Veertien stuks vee in de vlammen omgekomen. Gisterochtend onstond brand in de schuur van de boerderij, bewoond- door P. van der Meulen, gelegen aan de kom van het dorp Suawoude (Fr.) De vlammen grepen door de droogte van het houtwerk met groote snelheid om zich heen, zoodat de bewoners en dorpsgenooten geen kans zagen, al het vee uit de stallen te redden. Een achttal koeien, vijf hokkelingen en een paard kwamen in de vlammen om* De oorzaak van den brand is te wijten aan het feit, dat kinderen in de schuur met lucifers hebben gespeeld. Oude landbouwer van wagen gevallen en overleden. Terwijl de 83-jarige landbouwer J. Vis- scher uit R o u v e e n met paard en wagen huiswaarts keerde sloeg het paard op hol. V. kwam onder de wielen terecht en werd zwaar inwendig gewond opgeno men. De oude man is aan de gevolgen van het ongeval overleden. Met ingang van 26 Maart a.s. Yfor de sergeant majoor instructeur J. J- Meijer van de S.D.O.A. te Middelburg, aangesteld tot adjudant onderofficier instructeur.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2