(&GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. nummer 67. twee bladen. maandag LANDBOUW. Offers voor de verdediging des Vaderlands. EEN LANDELIJK COMITé IN DEN MAAK. begrafenis j. k. a. bannink. twintigjarig bestaan van de a.j.c. MIDDELBURG. GOES. van i WEERBERICHT. Nieuwe kwartaalabonnees I WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURGSt. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 21 maart 1938. eerste blad. 181e jaarg. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Open brief aan mr. W. C. Wendelaar Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Voorzitter van de Liberale Staatspartij 'S-GRAVENHAGE Edelmogende Heer, Prof. mr. C. W. de Vries heeft per open brief een beroep gedaan op Z.Exc. den oud minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, zich beschikbaar te willen stellen voor het voorzitterschap van de Liberale .Staatspartij; ik moge mij ver oorloven op U Edelmogende een beroep in omgekeerden zin te doen, nl. tot het vrij willig heengaan als voorzitter dezer partij. De reden hiervan is allerminst, dat ik van •den achteruitgang in aanzien en stemmen- aantal der liberalen alle schuld op Uwe schouders geladen zou willen zien. Wie al dus spreekt, miskent de werkelijkheid te eenen male. Het is, dunkt mij, veeleer zóó, dat de ge zagvoerder van het scheepje, mr. Fock, des tijds in kenterend getij bet bevel aan Uwe toen nog, in politieken zin, al te jeugdige en onervaren persoon heeft toevertrouwd. Na de kentering is het eb-getijde doorgezet en tegen dien sterken afloopenden stroom was Uw stuurmanskunst niet opgewassen. Maar dat neemt niet weg, dat Gij de oor zaak van dat eb-tij niet waart, en voor het •doorzetten van dien eb-stroom treft U dus zeker geen schuld! Met dat al is het scheepje evenwel op een zandbank geraakt. De partij heeft de hulp van een ervarener man ingeroepen om 't vaartuigje weer vlot te brengen; ik doe thans een beroep op U, hiertoe mede te werken door het kapitein schap vrijwillig neer te leggen. Ik meen, ■dat het partijbelang hiermede gediend zal zijn; het is in Uw eigen belang niet minder. In de eerste plaats toch is het U zonder •twijfel duidelijk geworden, dat, zoo er al enkelen zijn die U steunen, Gij U stellig niet •die algemeene sympathie hebt mo gen verwerven, welke de gezagvoerder bij het opnieuw zee kiezen in den nieuwen koers, niet zal kunnen ontberen. Vervolgens is het toch wel een uitermate pijnlijke figuur, dat Gij zoo aanstonds om Uwen zetel per stembiljet zult moeten vechten met twee eminente liberale tegen- eandidaten. Tenslotte, mocht Gij in een stemmen- strijd tegen jhr. ir. Van Lidth de Jeude en/of prof. mr. B. M. Telders met de hak ken over de sloot er komenhoe wankel zoudt Gij ook daarna nog staan! Alle mis lukkingen en ongelukken zou men U dan immers dubbel zwaar aanrekenen? Daartegenover zoudt Gij met Uw vrijwil lig heengaan een daad stellen, waarin niets oneervols gelegen is en die menigeen ook schrijver dezes gaarne op Uw creditcon- to zou boeken. Er is toch niets vernede rends in, als de nood aan den man komt, het bewind over te dragen aan iemand die in ervaring, bekwaamheid en aanzien Uw meerdere is? Het is om deze reden dat ik, geheel eigener beweging en zonder met iemand hieromtrent ruggespraak gehouden te heb ben, niettemin mij den tolk van zéér vele aangesloten geestverwanten wetende, in het belang van de partij in de eerste plaats, en vervolgens ook in Uw eigen belang, dit beroep op U doe: leg den moker des gezags neder! Inmiddels verblijve ik van Uw Edelmogende, de dv.: SMEDING. Middelburg, 19 Maart 1938. Een onhandig handigheidje Wij ontvangen het volgende merkwaar dige bericht van het A.N.P.: 's-Gravenhage, 19 Maart. Uit Rome wordt gemeld, dat de nieuwe Nederland- sche gezant, dr. Hubrecht, zijn geloofsbrie ven aan het Italiaansche staatshoofd heeft aangeboden." Het merkwaardige van dit bericht is ge legen in zijn onbepaaldheid. Het A.N.P., dat anders zoo voor duidelijkheid en precies heid is, houdt zich hier op de vlakte. Wie is dat Italiaansche staatshoofd? Weet men dat niet op het A.N.P. te 's-Gravenhage? Ofweet men het niet méér, sinds het befaamde bridgespelletje de facto-de jure gespeeld is? Bedoelt het A.N.P., dat de geloofsbrieven zijn overhandigd aan zijne keizerlijke en koninklijke majesteit Vittore Emmanuele, koning van Italië en keizer van Ethiopië Of is het een vreeselijk ondeugend grapje van het A.N.P., en zou dr. Hubrecht zijn ge loofsbrieven aanII Duce Mussolini overhandigd hebben? In gemoede: ziet het A.N.P. den geheelen Nederlandschen journalistenstand voor zoo'n stelletje ongare knapen aan, dat het niet besefte met dit „handigheidje" juist een aan het beoogde doel tegenovergestelde uitwerking te zullen bereiken? De vorige week werd de eerste eind- les gehouden van den 2-jarigen tuinbouw- wintercursus te Middelburg, ir. B. Bosma, rpks-tuinbouw-cofisulent, reikte aan de volgende leerlingen een diploma uit: A. de Boks, W. Besuijen, J. de Keuning, A. den Hollander, J. B. Koole, J. de Visser, P. Abrahamse, C. Sturm, J. Koster. Namens de cursisten sprak C. Sturm woorden van dank tot de onderwijzers, de heeren J. Weeda, A. de Jager en M. Wat- tel. Goed voorbeeld doet goed volgen. Het verheugt den minster van defensie te kunnen mededeelen, dat hij wederom twee bijdragen als bewijzen van daadwer kelijke belangstelling in 's lands defen sie heeft mogen ontvangen, nl. een van f 10 en een van f 1500. Bij het ontvangen bedrag groot f 10 was een schrijven gevoegd van den volgen den inhoud: „Hedenavond las ik in de dagbladen een bericht betreffende een vrijwillige gift van een Nederlandsche vrouw voor ver sterking van de grensbewaking. Gaarne wil ik dit goede voorbeeld volgen. Daar mijn financieele omstandigheden een groo- te gift niet toelaten, hoop ik, dat het bij gesloten bedrag van f 10 u als „geste" toch welkom zal zijn. Ggod beware ons dierbaar vaderland. Wij willen Holland houden." Een werkende vrouw. Bij het ontvangen bedrag groot f 1500 was een schrijven gevoegd luidende: „Diep getroffen door den ontstellenden loop der gebeurtenissen in ons wereld deel en elders, waar wapengeweld en on recht onherstelbaar leed en verderf bren gen, verzoek ik Uwe Excellentie om deze bijdrage wel te willen aanvaarden en aan te wenden ter verdediging van ons lucht ruim en onze grenzen opdat ons kostbaar vaderlijk erfgoed ongerept bewaard blijve." „En de wij segghen Ulieden noch meer, jae segghen het soo luyde, dat wij wel be geerden dat het niet sy alleene, maar oock de geheele wereld hoorde: Onderhoudt Uwe Unie wel. Bewaert Uwe Unie wel. Doch siet neerstich toe, mijne heeren, dat ghij niet alleene met woorden of bij ghe- schrifte, maer oock met der zaeck ter exe cutie pijlen ('t samen gecnoopt) en de gebonden (houdt)." Prins Willem, Apologie. „Deze woorden indachtig geef ik Uwe Excellentie eerbiedig in overweging om voor de versterking onzer weermacht een fonds te stichten, zoodat allen Nederlan ders de gelegenheid wordt geboden om van hun groote erkentelijkheid en vaderlands liefde te getuigen." Dankbaar vaderlander. Men meldt ons nader uit Den Haag: Naar aanleiding van het feit, dat Vrijdag op Het departement van defensie door een Nederlandsche vrouw een enveloppe met een bedrag van vijfhonderd gul den is bezorgd voor versterking van de grensbewaking, vernemen wij, dat bij eenige vooraanstaande ingezetenen van 's-Gravenhage de gedachte is opgekomen om in onderlinge samenwerking in deze richting voort te gaan. Getracht zal worden een landelijk comi té samen te stellen, dat beoogt gelden bij een te brengen, teneinde aan defensie een nationaal weerbaarheidsgeschenk te kun nen aanbieden. Wij vernemen voorts, dat deze actie den betreffenden autoriteiten niet onwelgeval lig is. Voor de begrafenis van den gep. generaal- majoor van het Kon. Ned. Indisch leger, J. K. A. Bannink bestond Zaterdagmiddag op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag zeer groote belangstelling. Uit Zieriksee, waar de overledene gedurende een zevental jaren burgemeester is geweest, was het voltallig college van B. en W. aan wezig. Verder merkten we o.m. op den heer G. A. Hajenius, oud-burgemeester van Goes. Nadat de belangstellenden de aula betre den hadden, terwijl het orgel gewijde mu ziek speelde, nam ds. A. Trouw, predikant van de Vrijz. Herv. gemeente te 's-Graven hage, het woord om den thans overledene als een toegewijd lid van zijn gemeente te eeren. Bannink beschikte over de gave van het rake woord, doch hij was te religieus om zelf in het middelpunt van de belang stelling te willen staan. De tweede spreker was de burgemeester van Zieriksee, jhr. mr. j. Schuurbeque Boeye, die oud-burgemeester Bannink schetste als een levendig man, die zich tal van vrienden wist te maken en die vol in teresse was voor de zaken welke zijn ge meente aangingen. Tenslotte spraken nog: generaal b.d. La- sonder, de heer A. K. Vogel, plaatsvervan gend voorzitter van de stichting Onderwijs fonds voor Zieke Kinderen, en de voorzit ter van de afdeeling Den Haag van de Ned.- Ind. Officieren Vereeniging, waarna een broeder van den overledene dankte. Terwijl het orgel het Wilhelmus naar de oude toonzetting speelde, werd de kist ten grave gedragen. De Arbeiders Jeugd Centrale, de als A.J. C. bekende, nauw met S.D.A.P. en N.V.V. verbonden jeugdorganisatie, heeft Zaterdag haar twintigjarig bestaan herdacht in een bijeenkomst in het Muziek Lyceum te Am sterdam. De voorzitter, de heer Jan Peters, heette de aanwezigen welkom en gaf een histo risch overzicht van de ontwikkeling der ar beidersjeugdbeweging, die vooral onder de bezielende leiding van Koos Vorrink een cultureele taak ging vervullen, welke het leven der arbeidersjongens en -meisjes nieu wen vorm en inhoud gaf. Namens den Centralen Jeugdraad, het college, dat de regeering van advies dient inzake de vrije jeugdvorming, voerde de heer H. Gordeau Jr. het woord, die een eeresaluut wilde brengen aan de toewijding van het ideaal, dat men zich gekozen had, hoe anderen over dat ideaal mochten den ken. Ir. J. W. Albarda roemde de groote, in- Want een nieuwe wereld kan nooit anders dan altijd weer oprijzen op de fundamenten van het beste uit al de eeuwen te voren waar over het hoofd der middelmaat de waarlijk grooten elkaar den fakkel overreiken. Ina Boudier Bakker. Dierenbescherming. O ND. BRANDWAARBORGMIJ: VOOR DEPRÖV1NC5E ZEELAND beweging, die in een tijd vol gevaren, een moeilijke en hoogst verantwoordelijke taak had te vervullen. Op den weg naar het zil veren jubileum wilde spr. de A.J.C. als bes ten wensch het oude bijbelwoord toeroepen: Weest niet bevreesd. Namens de vakbeweging sprak vervol gens de heer C. van der Lende, secretaris van het N.V.V., terwijl de hr. Koos Vorrink, voorz. van de S.D.A.P., de gelukwenschen der partij overbracht. Verschillende sprekers, waaronder de heer A. Pleysier, namens de cultureele or ganisaties der moderne arbeidersbeweging, en dr. J. Eykman namens het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut, voerden tenslotte nog het woord. Des avonds werd in het Concertgebouw een groote f eestbij eenkomst gehouden, waarin de heer S. de la Bella, tweede voor zitter van het N.V.V., het woord voerde, en waar verschillende vormén van leekenspel werden gedemonstreerd. Procureur-generaal Hooge Raad. Bij Kon. Besluit van 18 Maart is bevor derd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. L. C. Besier, procureur bij den Hoogen Raad der Neder landen, wien op zijn verzoek met ingang van 1 April 1938 eervol ontslag is verleend. Tot opvolger van mr. Besier als procu reur-generaal bij den Hoogen Raad is be noemd mr. W. J. Berger, thans advocaat- generaal bij voormeld college. HET EERSTE KIEVITSEI. Vrijdagmiddag laat heeft de heer W. van Hekeren te Alkmaar aan den Westdijk, on der die gemeente, het eerste kievitsei van dit jaar gevonden. NIEUW VERDRAG INZAKE HET GOEDERENVERVOER MET DUITSCHLAND. De regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: Van 2 tot 19 Maart hebben te Keulen tusschen een Nederlandsche en een Duit- sche commissie onderhandelingen plaats gevonden over de regeling van het goede renverkeer tusschen Nederland en Duiisch- land, zulks in verband met het afioopen van de bestaande overeenkomst op 31 Mrt. a.s. Er is overeenstemming bereikt over 'n nieuw verdrag, hetwelk zal loopen tot 31 Dec. 1938, met dien verstande dat wanneer dit verdrag niet voor 30 Nov. 1938 is op gezegd, het tot 31 Maart 1939 zal doorloo pen. De tekst van het nieuwe verdrag, het welk op 19 Maart te Keulen werd onder teekend, zal dezer dagen worden gepubli ceerd. Het verdrag wijkt op enkele punten af van de bestaande regeling. Deze afwijkin gen hebben in het bijzonder betrekking op een wijziging in de administratie van de contingenten voor enkele belangrijke land- bouw-artikelen, zooals boter, kaas en eieren. Te Keulen werden tevens besprekingen gevoerd over de vaststelling van de beta lingscontingenten voor den uitvoer van Ne derlandsche en Ned. Indische goederen naar Duitschland in het tweede kwartaal van het jaar 1938. In verband met het feit dat de clearing-achterstand van het eerste kwartaal 1938 bleef toenemen, was het noodig een verdere korting van de beta- lingseontingenten toe te passen. Toch bleek het mogelijk deze korting nog binnen be perkte grenzen te houden, zoodat de beta lingscontingenten van het tweede kwar taal 1938 over het algemeen niet onbelang rijk hooger liggen dan die in het overeen komstige kwartaal van het jaar 1937. DE „NIEUW AMSTERDAM" HET ZEEGAT UIT. De „Nieuw Amsterdam", het vlaggeschip van de Holland-Amerika-lijn, waarvan de kiel gelegd werd op 3 Januari 1936, heeft hedennacht tegen half vier zijn eerste reis aanvaard, als technische proeftocht naar de kust van Schotland en naar de haven van Boulogne-sur-Mer, welke geregeld door de schepen van de H.A.L. wordt aan- geloopen. DE ONDERGANG VAN DE „CLAUS BOGE" Er zat wapentuig voor Franco in. Gistermiddag zijn de opvarenden van het in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. in de Noordzee vergane 2340 bruto ton me tende Duitsche s.s. „Claus Boge" te Rotter dam aangekomen. Zij waren opgepikt door het Zweedsche s.s. „Sverre Nergaard". Aanvankelijk schreef men het vergaan van de „Claus Boge" in de Noordzee ter hoogte van Esbjerg toe aan het loopen op een mijn. Later werd echter gemeld, dat het schip, met een lading wapentuig op weg naar Huelva (Franco-Spanje) aan boord een ontploffing had gehad, tengevol ge waarvan het tien minuten later zonk. De bemanning begaf zich in een open jol, waarin zij een uur later door het Zweed sche schip werd opgemerkt. Zij ging toen aan boord van dit schip over. Over het ongeluk aan boord van de „Claus Boge" liet men zich niet uit. De Duitschers zijn te Rotterdam van nieuwe kleeren voorzien, waarna zij naar het See- mannsheim gingen. Later begaven zij zich naar het Maasstatión, van waar zij met den nachttrein naar Hamburg terugkeerden. Tot leden van hel bestuur der afdeeling Zeeland van de Ned Ver. tot Bescherming van Dieren zijn benoemd de heeren G, H. Luijendijk en J. Vereeke Jr., beide te Mid delburg, waarmede het bestuur van 9 op 11 personen is gebracht. Doordat zich daarvoor eenige candidaten aanmeldden, werd het aantal correspon dentschappen met 3 vermeerderd. De af deeling is thans vertegenwoordigd in Goes, Zieriksee, Breskens, Aksel, Kolijnsplaat, Ier- seke, Oostkapelle en Vere. Voorbereidingen worden getroffen, om ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der afdeeling in April, eenige propaganda- bijeenkomsten te organiseeren. Het vroege voorjaar. Als een bijzonderheid kan gemeld wor den, dat verleden week reeds onder 't Zand koeien in de weide liepen. Het weer is den laatsten tijd zeer mooi, zoodat de pruimen- boomen volop in bloei staan en aan de an dere vruchtboomen de bloemknoppen bij zonder zwellen. De maand Maart is tot nu toe een echte lentemaand. Wij zullen hopen, dat de anders kenmerkende buien achter wege blijven. AANVARING OP DE SCHELDE. Om circa 2 uur in den nacht van Zater dag op Zondag zijn ter hoogte van Borsele twee schepen met elkaar in aanvaring ge weest, waarbij nogal wat schade is aange richt, doch geen opvarenden werden ge troffen. Er was dien nacht een zeer drukke scheepvaart op de Schelde. Zoo passeerden ruim 40 schepen Vlissingen naar Antwer pen, terwijl er ook veel uitgaande schepen waren. Deze groote drukte moet de oor zaak van de scheepsbotsing zijn geweest, daar het zicht helder was. Het was het Noorsche stoomschip „Taganger", geladen met boomstammen, dat van Antwerpen kwam, dat werd aangevaren door het Deen- sche stoomschip „Minsk", komende van Ko penhagen en op weg naar Antwerpen. De botsing was zoo hevig, dat van het Noor sche stoomschip 11 huidplaten werden in gedrukt en een gat boven de waterlijn ont stond van 3 Vierkante voet. De klinkna gels lagen op het dek. Het bleek al spoedig dat het schip geen water maakte, waarom het doorstoomde naar Vlissingen, waar het ten anker ging. Het Deensche schip bekwam eveneens schade, doch kon doorstoomen naar Ant werpen. Zondagmorgen hebben scheepvaartex' perts een onderzoek ingesteld aan boord van het Noorsche schip. Aan den kapitein werd daarop een certificaat van zeewaar digheid verstrekt tot Rotterdam, waar het schip zal repareeren. Zondagmorgen is de „Taganger" daarheen vertrokken. Tooneel-avond „Avedo". De tooneelvereeniging „Avedo" heeft Za terdagavond wederom een uitvoering ge geven in St. Joris en daarmede haar goe den naam gehandhaafd. Dë origineele „The Rhythm. Swingers" opende met een populairen marsch den avond, waarna de heer A. Frederiks alle aanwezigen welkom heette en eenige cle mentie inriep in verband met de ziekte, waaraan verschillende leden geleden heb ben. Toch hebben alle de belofte van goed te zullen spelen ingelost, wat reeds bleek bij de vertolking van de klucht in één be drijf „Het valsche etiket". Na de pauze werd met niet minder suc ces een klucht in twee bedrijven „Henkie" gebracht. De heer L. Rejjnhoudt had dit maal met zijn cabaretliedjes „Zwerven op Zee" en ,Ik hou van Holland" minder sue ces dan anders, doordat het medezingen der minder makkelijke refreinen, niet best vlotte. „The Rhythm. Swingers" zorgden met goede muziek voor de aanvulling der pau zes en voor de dansmuziek op het bal, dat onder leiding van den heer J. Geers den avond besloot. Benoeming. De heer W. Groffen, alhier, tot voor kort volontair ter gem. secretarie te Ovezand, is benoemd tot ambtenaar op de Prov. Griffie. De beweerde fraude bij den Reinigingsdienst. In het bericht van Zaterdag staat dat de heer J. F. V. geschorst is. Hem is echter buitengewoon verlof verleend. Rijwiel ontvreemd. Zaterdagavond is weer een rijwiel ont vreemd. Slachtoffer van den diefstal was J. F. W., die het rijwiel eenigen tijd voor zijn woning in de Zuid-Vlietstraat had la ten staan. Wie at dat op? Zaterdag deed M. V. te Kapelle aangifte bij de politie, dat uit de tasch van zijn rij wiel dat hij eenigen tijd voor een woning aan den Ouden Singel had laten staan, een pak met eenige ponden vleesch ontvreemd was. Een zeldzaam jubileum. De heer Jan Wolfers zal Vrijdag 25 Maart a.s. den dag herdenken, dat hij voor 65 jaar bij Houthandel en houtzagerij La Vitesse in betrekking kwam. Wolfers ge niet een uitstekende gezondheid en verricht nog steeds met opgewektheid zijn arbeid. Een onvoordeelige koop. C. H. alhier kocht Zaterdag bij de ver- kooping van een inboedel in de Schelde- straat, een blok met koperen gewichten. Toen hij zijn koop mede wilde nemen, bleek echter, dat blok en gewichten verdwenen waren. De politie stelt een onderzoek in. O - -I I O M I frbELBU RG - (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige wind uit Z. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z. richtingen, schoon en zacht weer, nach telijk temperatuursminimum ongeveer 5 gr. Di. 22 Maart. Zon op: 6 h 11; onder: 18 h 14, licht op: 18.44. Maan op: 12 h 33; onder: 8 h 45. L.K. 24 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Maandag 21 4.20 16.45 10.54 23.01 Dinsdag 22 4.56 17.23 11.27 23.38 Woensdag 23 5.38 18.09 12.03 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Maandag 21 6.15 18.38 11.52 Dinsdag 22 6.47 19.13 0.10 12.26 Woensdag 23 7.25 19.55 0.47 13.04 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (s springtij.) Zij, die zich met ingang van 1 April U.S. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. ARNEMUIDEN. In de zaal van den heer A. Leenhouts gaf de muziekvereeniging „Arne's Genoegen" Vrijdagavond een uit voering. De eere-voorzitter der vereeni ging burgemeester H. G. Horninge, sprak een welkomstrede waarna een achttal mu zieknummers uitgevoerd werden, welke on der leiding stonden van den heer F. Buijs. Na de pauze werden 2 tooneelstukjes zeer verdienstelijk opgevoerd. De zaal, wel ke tjokvol met bezoekers was, genoot dan ook ten volle wat ten gehoore werd ge bracht. Bij het einde dankte het bestuurslid dr. P. de Haas allen aanwezigen voor hun aanwezigheid waarna de heer P. C. van Maelsaeke eveneens bestuurslid spreker antwoordde dat 't slagen van dezen avond in niet geringe mate te danken is aan me vrouw De Haas-Elfferieh die met ijver en opoffering het instudeeren der tooneel- stukken geleid had. Tot spijt van allen kon mevr. De Haas niet aanwezig zijn, waar door zij niet persoonlijk het welslagen van haar werk kon gadeslaan. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den vice-voorzitter P. van Belzen hield de Ver eeniging voor bijz. lager onderwijs op ger. grondslag Vrijdagavond haar jaarvergade ring. In zijn openingsrede memoreerde de leider het groote verlies dat de vereeniging leed bij het overlijden van haar voorzitter den heer Iz. Cornelisse die 18 jaar lang als bestuurslid de vereeniging had gediend op voorbeeldige wijze. Uit het uitgebreide jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental eenige groei toonde ook wat het aantal school gaande kinderen betreft. In 1937 werd het 30-jarig jubileum gevierd van mej. M. P. Brouwer als onderwijzeres aan de school. De vereeniging bleek als lid toegetreden te zijn tot de B.B.L.O. te Middelburg. De boek houder deelde in zijn jaarverslag mede dat er een batig saldo was. De aftredende be stuursleden de heeren P. van Belzen en C. Schroevers werden herkozen terwijl in de vacature Cornelisse na herhaalde stemming gekozen werd ds. H. Scholing geref. predi kant. DOMBURG. Naar we vernemen, zal de Gereformeerde kerk begin April inwendig worden geschilderd. Aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk is deze kerk aange vraagd voor eenige Zondagen. Deze heeft, den kerkeraad gehoord, toestemmend ge antwoord. DRIEWEGEN. De Coöperatieve Boeren leenbank alhier hield Zaterdag haar 20e* algemeene jaarvergadering onder voorzit terschap van don heer J. G. Nieuwen- huize. Aangesloten bij de bank 204 leden, terwijl het uitgegeven aantal spaarbank boekjes 465 bedraagt. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een saldo van f 463» De bSlS&s gaf aan, dat de uitgegeven voorschotten bedroegen f 162.610; de op genomen gelden van spaarders f 339.000 en van rekeninghouders f 62.000. De winst bedroeg f 970, waardoor het reservefonds stijgt tot f 17.810. Aan rente werd ontvan gen van voorschotten f 6556; van reke ninghouders f 3247: aan couponrente f 1467; van de C. B. f 2541, terwijl aan rente werd uitbetaald aan de spaarbank f 9430; aan rekeninghouders f 1580. De groote toevloed van gelden, waar voor geen emplooi gevonden kan worden,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1