VOOR D JEUGD. DAMMEN EN SCHAKEN. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 IN 'T KIELZOG VAN DE WEEK. - af a-s satsa -ss^ sigs'sa? UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VóóR 50 JAAR. DRAADBEWAKERS. PAUL REGTMAN. DE 0CEAANVLUCHT. O'S N U die de geboorte van een kleinzoon beleefde. Zijn zoon, doorgaans de Erfprins genoemd, later werd hij ko ning Willem I, geboren den 24 Aug. i772, was in 1791 gehuwd met prinses Louise, dochter van den Pruisischen koning. Op 6 December van 't vol gende jaar werd hun zoon, de latere koning Willem II geboren. Was er alzoo van de stadhouder lijke familie toen geen vrees voor uitsterven, haar regeering in de oude republiek liep langzaam maar zeker naar het einde. De leus „Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap" deed ten laatste de Patriotten met behulp der Franschen overwinnen met het gevolg, dat op 18 Jan.. 1795 de geheele prinselijke fa milie naar Engeland overstak. Te Middelburg werd het „alliantie- feest" gevierd door het dansen om den vrijheidsboom op de Markt op 13 Febr. 1795. De provisoneele representanten van het volk van Zeeland onthief al le ambtenaren van den genoemden eed op de oude constitutie. Door de vele verdrukkingen in den Franschen tijd vergaten de anti- Oranjegezinden de zoogen. tyrannie van Willem V en werd de verzoening met het oude Oranje vanzelf voorbe reid. HET KONINGSCHAP 1814heden. Ofschoon dit een vrij lange periode is, kunnen wij kort zijn met onze me- dedeèlingen over Oranje en Zeeland In die jaren. Niet dat de liefde der Zeeuwen voor het Oranjehuis is verminderd, Integendeel, doch Zeeland was even als de andere gewesten niet meer zoo zelfstandig als ten tijde van de republiek en kon dus niet als zooda nig ten gunste der Oranje's optreden. Hét was een deel geworden van het groote geheel, 't koninkrijk der Ne derlanden, dat bestuurd werd vol gens de grondwet en de hieruit voort vloeiende wetten. Toen de Franschen waren vertrok ken, werd de oude republiek met het stadhouderschap niet meer hersteld. Het koningschap was er voor in de plaats gekomen met den Erfprins als eerste koning. Deze had vroeger reeds getoond meer de hoedanighe den van zijn moeder dan die van zijn vader te bezitten. Veel heeft hij gedaan om den han del en de scheepvaart in ons land te bevorderen. Voor Zeeland noemen wij b.v. de opening van het Middel- bürgsche havenkanaal dat gegraven werd naar het Versche Gat in 1817. Verder 't graven van 't kanaal van Terneuzen naar Gent in 1827. Tijdens de Belgische onlusten toon den vooral de Zeeuwsch-Vlamingen Oranje trouw te blijven. Bij de vorstelijke bezoeken aan Zeeland, zooals van Willem I in 1823 en 1837, Willem II in 1841 en Willem III in 1851 en 1862, gaf de Zeeuwsche bevolking steeds op ondubbelzinnige wijze blijken van haar liefde voor 't Oranjehuis. Onder de vele deugden van Konin gin Emma moet ook gerekend wor den, dat zij met haar koninklijke dochter Wilhelmina nog nauwer con tact zocht en vond met het Neder- landsche volk. Vele lezers zullen zich nog herinneren haar eerste bezoek aan Zeeland in 1894. Later heeft Ko ningin Wilhelmina met haar gemaal Prins Hendrik een paar malen ons gewest bezocht, ook in gezelschap van Prinses Juliana. Hoe bijzonder hartelijk was het eerste vorstelijk be zoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen in 1907. Ook in dagen van rouw, zooals bij overstrooming of visschersramp, kwam H. M. naar Zeeland om door woord en daad haar deelneming te betuigen. Is over 't algemeen in geheel ons land in de laatste kwarteeuw een nauwere band gekomen tusschen vorstin en volk; in Zeeland is die band bijzonder hecht geworden. De Zeeuwen hebben dit willen toonen door het oprichten van een monu ment voor koningin Emma in de hoofdstad der provincie. Hoe grootsch was de hulde uit alle deelen van ons gewest aan de Koningin gebracht, toen zij verleden jaar het monument kwam onthullen. Het is niet noodig te schrijven over de huwelijksfeesten van het vorige jaar en de pas geeindigde feesten voor de geboorte van prinses Beatrix. Toebereidselen worden gemaakt om het a.s. 40-jarig jubileum van onze geliefde Koningin met blijdschap en dankbaarheid te vieren. Moge de tijd niet verre af zijn, dat wij Prinses Juliana weer in Zeeland zien, doch nu aan de zijde van Prins Bernhard. R. B. J. d. M. (Nadruk verboden.) Redacteur: J. A. VAN DIXHOORN, Zaamslag. o DE OPLOSSERSWEDSTRIJD. Wegens plaatsgebrek volstaan we ditmaal met het vermelden van de namen der deelnemers aan dezen wedstrijd, terwijl we een volgende keer de uitwerkingen der problemen en den stand der deelnemers zullen vermelden. Wel willen we nu reeds verklappen, dat enkele oplossers ge struikeld zijn over probleem No. 1, zoodat het voor hen, die nog niet aan dezen wedstrijd deelnemen een reden te meer is daartoe, thans alsnog te besluiten, daar talrijke waardevolle prijzen zijn uitgeloofd en het gehalte der problemen zeer zeker een groote deelneming rechtvaardigt. Eén of meer inzendingen ontvingen we van de heeren: J. B., W. B., J. I. C., A. M. van H., en J. L. O., allen te Middelburg; C. K. K. te Koudekerk»; J. B. te Cadzand, A. C., J. K., J. van de K., H. M. S., en J. M. T., allen te Goes; C. W. van D., A. J. van H. en O. S., allen te Kortgene, C. van L. te Kapelle en M. F. de J. te Kloetinge. o Wedstrijdprobleem No. 4. Auteur: N. N. Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op 6, 9, 14, 15, 1820, 23, 29 en 35. Dam op 25. Wit 13 schijven op 17, 27, 28, 31, 32, 38, 41—46 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen in te zenden vóór 2 April aan de Redactie der Middel- burgsche Crt. onder motto Damru- briek. Nieuws uit Zeeland. In den loopenden wedstrijd om den hoogsten Zeeuwschen damtitel heb ben momenteel de heeren J. Stroo- band te Middelburg en M. F. de Jon ge te Kloetinge met ieder 7 punten uit 4 partijen de leiding in groep A, waarbij de beslissing vermoedelijk eerst in de laatste ronde zal vallen. In de tweede groep zijn de heeren Kotvis te Zuidzande en De Smit te IJzendijke de ernstigste gegadigden voor de bezetting der eerste plaats. De eindstrijd, waarin de heer W. Boogaard te Middelburg zijn titel zal hebben te verdedigen, belooft in alle opzichten een uiterst vinnige kamp te worden. We bieden onzen lezers ditmaal reeds een paar fragmenten uit eenige ontmoetingen. Het volgende toont aan op welke wijze de Kruiningsche bordaanvoerder over zijn Middelburg- schen collega zegevierde. Zwart: W. LENTE, Middelburg. Wit: M. v. d. PAREL, Kruiningen. Stand in cijfers: Zwart 6 schijven op 14, 15, 17, 18, 24 en 28. Wit 6 schijven op 25, 27, 34, 35, 39 en 41. Zwart aan zet speelde 1419 waar op de heer Van de Parel geestig liet volgen: 25—20! (17—22); 20x29 (22x31); 39—33!! (28x30) en 35 x 22, waarna zwart kon inpakken. Een verrassend en leerzaam stukje partijspel o In de j.l. Zaterdag te Goes ge speelde partij tusschen de heeren M. van de Parel te Kruiningen en M. F. de Jonge te Kloetinge kwam het omtrent den 50sten zet tot den vol genden stand: Zwart: M. F. DE JONGE, Kloetinge. Wit: M. v. d. PAREL, Kruiningen. Stand in cijfers: Zwart 7. schijven op 8, 16, 18, 19, 21, 24 en 30. Wit 7 schijven op 27, 28, 32, 33, 38, 39 en 45. Zwart had in tijdnood (25 zetten per uur) de foutieve voortzetting 2530 gespeeld, waarop de heer Van de Parel 4540?? liet volgen. Als volgt had wit een einde kunnen ma ken aan de partij: 2823 (19x37 meerslag); 3832 (37x28); 33x2 (21x32); 39—34 (30x39) en 2x27. Een zeldzaam prachtige afwikkeling en dat nog wel in een kampioenstour- nooi! Opmerkelijk, dat de zwartspeler na afloop verklaarde in het geheel niets van deze combinatie te hebben ge zien, terwijl de heer Van de Parel dit grandioos einde te laat constateerde, waarna de partij in een zwaar be vochten remise voor den heer De Jonge eindigde, die hierdoor meer kreeg dan hem toekwam en waar door de eindspurt des te belangrijker wordt. Bovenstaande stukjes demon- streeren in het bijzonder, dat de ge luksfactor in een der gelijken wed strijd een hartig woordje meespreekt. Moeder Aarde, die toch niet van vandaag of gisteren is, en die al heel wat wonderlijke dingen heeft zien gebeuren, zit perplex met de handen in den schoot. Want wat Adolf nu heeft uit gehaald, vindt in haar groote en verre herinnering zijn weerga niet. Hij liet de Oostenrijkers als Oostenrijkers naar bed gaan, en toen zij de oogen weer openden wa ren zij Duitschers. Onderdanen van het groote, machtige Rijk, dat bij de gratie Adolf's zich thans van de zee tot de Alpen uitstrekt. De Oostenrij kers schenen verrukt van deze nach telijke verandering; althans zeer ve len hunner. Met Sieg's en Heil's heb ben zij Adolf en de zijnen binnen ge haald, en in opgewonden betoogingen hebben zij hun vreugde over hun na turalisatie beleden. Golven van en thousiasme rolden door de Duitsche landouwen, want de oude Duitschers wilden bij hun versche landgenoo- ten natuurlijk niet achter blijven. Van Berlijn tot Weenen, van Weenen tot Berlijn heeft het gedaverd van be wondering voor den leider, die het al tijd weer klaar speelt op de vorige groote verrassing een nog grootere te stapelen Moeder Aarde stond per plex. Doch niet alleen zij werd door Adolf's onverwachte, zeer stoutmoe dige stukje met stomheid geslagen. Ook boezemvriend Mussolini heeft hij danig naar adem doen snakken, en als deze zich tenslotte niet aan de befaamde as had kunnen vast grijpen was er misschien iets raars gebeurd. En John Bull en Marianne waren niet minder verlegen met hun hou ding. De eerste gromde zelfs, toen de hevigste schrik geluwd was, dat het nu toch werkelijk de laatste keer was geweest. Maar Marianne, die haar eigen huishouding weer eens totaal van streek had, trok een gezicht alsof zij dat niet dadelijk geloofde. En de Volkenbond, ééns aller toeverlaat en hope, doch sedert een zeker avontuur met zekeren Negus een soort fami lie-lid, dat men bij recepties op een stoel achteraf plaatst, is zoo wijs ge weest zich ditmaal in 't geheel niet te laten hooren De zeer plotselinge vergroo ting van het Derde Rijk beheerscht thans de gemoederen in Europa. Men put zich uit in toekomst-voorspellin gen, en men gist naar den naam van het land, waarheen Adolf straks zijn schreden zal richten. En opa Mars zit hoog te paard zich vergenoegd de schrale vingers te likken, want voor hem liggen er gouden dagen in het verschiet. De vreugde-schoten; die de wandeling der Duitschers naar Wee nen hebben opgeluisterd, beteekenen voor de wereld immers het startsein in den nieuwen feilen kamp om be wapening. Groot en klein stort zich met inspanning van alle krachten op de liquidatie van het geloof in den vrede, en van de nationale onbezorgd heid Deze lage landen kunnen niet achter blijven. Meneer Coljjn ls het met zijn rustige, diepe stem de va- derlandsche gezinnen in de huiska mers komen vertellen, en wederom heeft men er niet anders dan geloof kunnen hechten aan zijn ernstige woorden. De jongens van '38, die het colbertje al zoo dicht bij wisten, zijn de eersten, die hun bijdrage zullen of feren aan den nieuwen nationalen koers, die sommige wandelingen be paald niet zal tolereeren. En straks zullen vele anderen eveneens offers leggen op het altaar van onze vrij heid, dat alle Nederlanders nu nog dierbaarder is dan een week gele den De gebeurtenis in Oostenrijk heeft het leven in de afgeloopen week in zijn vaart geremd, maar zij heeft het niet pot stilstand kunnen bren gen. En daarom zijn in het kielzog behalve het getier van het massa- dier, ook nog andere bewegingen zichtbaar. Wij hooren het optimis tisch geluid van meneer Graadt van Roggen, die voor de 38-ste maal de grendels van de Utrechtsche Jaar beurs-poort heeft geschoven, en die in de toekomst en in Mercurius blijft gelooven. We vernemen de kreten van 'opwinding, waarop de vrinden van Feyenoord en van Heracles de gunstelingen van koning Voetbal hebben onthaald, toen zij zich, bela den met kransen, in het kampioens huis nestelden. En we hooren weder om dat de Eerste Kamer wederom niet gesticht is over het feit, dat den heer Vrijman geen recht is ge daan Een Delftsche advocaat, die ook vele jaren op het kussen der Delftsche vroedschap heeft gezeten, moest tot zijn pijnlijke verwondering ervaren, dat de vaderlandsche fiscus soms wel eens een tijdje met zich laat sollen, doch dat hij op den duur con tanten eischt; een passagier, die in een K.L.M.-vliegtuig reizend een si garetje verschalkte kwam tot de ont dekking, dat enkele piloten behalve voor richting en voor verboden geu ren ook voor onvriendelijke noodlan dingen een goeden neus hebben, en de vaste klanten van tante Spoor hebben vernomen, dat alleen de wei nige bewoners der compartimenten •in rood na de inkrimping van het spoorwegnet een beetje omzichtiger geschoren zullen worden Prins Bernhard kwam, glim lachte, en won ook de harten van de Zeeuwsche bevolking, die zich naar Vlissingen had opgemaakt om van de aankomst van de „Mecklenburg" ge-* tuige te zijn. Dat hij spoedig wat lan ger op Zeeuwschen bodem zal ver toeven is stellig evenzeer de wensch van hen, die thans onder de bekoring van zjjn charmante persoonlijkheid zijn geraakt als van de autoriteiten, die op het appèl ontbraken vanwege het incognieKwartiermeester. lie week 1888. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedraagt 292.657 en door deze z\jn 237.891 geldige stemmen uitge bracht. De liberale candidaten ver kregen rond 98.000 stemmen, de anti revolutionaire 79.000, de katholieke 52.000, de radicale 10.400, de socialis tische 3700. Bij Kon. Besluit is de heer J. P. M. Reyers met ingang van 1 April e.k. benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. met 5-jarigen cursus te Middelburg en hem tevens machtiging verleend die betrekking gelijktijdig te beklee- den met die van leeraar aan het gym nasium alhier. De heer J. Cleuver, directeur der zangvereeniging „Oefening en Uit spanning alhier, ontving onlangs een voor hem zeer vereerende benoeming tot muziek-directeur te Kaiserslau- tern (Beieren) maar hij heeft thans het besluit genomen die benoeming niet aan te nemen. Deze tijding zal zeker in de muzi kale kringen van Middelburg met in genomenheid worden vernomen. De heer J. H. C. Heijse tè Ziëriksee is benoemd tot gewoon lid van het Historisch Genootschap te Utrecht. In de fabriek van den heer Kö- nings te Swalmen (Limburg) is in be werking een kermisvermakelijkheid van geheel nieuwe constructie nl. een draaimolen, op hoogst vernuftige wijze samengesteld; behalve paarden wier galop zeer natuurlijk is nage bootst, bevat zij twee prachtige equi pages en twee luchtballons met schuitjes, waarin plaats voor 8 per sonen. Het prachtstuk, toebehoorende aan den heer Karl Benner en dat voor de eerste maal met de aanstaande Paaschdagen te Zwolle op de Paaseh- wei zal prijken, vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 27.000 gulden. annNHmn door Over Australië lopen de een zaamste telegraaf lijnen ter we reld. Ze gaan van de ene kant van het werelddeel naar eht andere, dwars over het hele eiland heen. Zestig jaar geleden is .de eerste lijn aangelegd, waarvan de bouw twee jaar duurde. Maar nauwelijks waren ze klaar, toen in verschillende streken in de buurt van de telegraaflijnen goud werd ontdekt. Daardoor kwamen ze op de gedachte om langs die telegraafdraden een spoorweg aan te leggen. In 1886 begon men van twee kanten met de aanleg. In het Noorden van Darwin naar Bir- dum, ongeveer 340 km lang, in het Zuiden van Adelaide naar Port Augusta en verder naar Alice Spjrings, -het kleine plaatsje dat naar de dochter van een postdi recteur was genoemd; deze lijn was ongeveer 1500 km lang. Mid den in het hartje van Australië houdt de spoorweg ineens op. Tus sen de beide eindstations ligt een uitgestrekt, dunbevolkt gebied, dat alleen door de telegraaflijn met de bewoonde wereld in verbinding staat. Op belangrijke punten van die lijnen, voorzover ze door de een zame streken voeren, zijn hutten gebouwd waar de draad doorheen loopt. Daarin wonen de telegraaf- beambten, die de versterkingsin stallaties bedienen en de „tele- graafruiters", die de berichten verder brengen, de lijnen bewa ken en herstellen, als het nodig is. Die kluizenaars tegen wil en dank zien op hun eenzame posten maar zelden andere blanke mensen. Eens in de twee maanden gaat een flinke doortastende postchauf- feur er met een vrachtauto op uit om levensmiddelen en post te brengen aan de telegraafbeamb- ten in de afgelegen gebieden en aan de goudzoekers en farmers. Hij moet maar rijden, waar de weg op dat ogenblik het beste is, dwars door de woestijn, waar de zandheuvels minstens eenmaal per week van plaats veranderen. Zijn banden slijten hard en meer dan eens komt de man op de plaats van bestemming aan met autoban den, die met gras, dekens en kle dingstukken dichtgestopt zijn. En als hij de pech heeft, dat de motor defect raakt, moet hij wachten tot de een of andere stam zwervende negers voorbij trekt, die hem een paar honderd kilometer wil sle pen. Bovendien moet hij gemiddeld zo'n driehonderd rivieren en be ken over, die in de wintermaan den vaak woeste stromen worden, waardoor hij soms wekenlang wordt opgehouden. Wanneer hij- veilig de telegraaf- hut bereikt, dan wordt hij met vreugde ontvangen. De beambten die anders vaak weken achter el kaar niets anders horen, dan het tikken van hun toestel, kunnen dan tenminste weer eens praten met een mens. Al staan er zware straffen cp hët doorsnijden van de telegraaf draad, toch zijn er ook wel geval len, waairn men maar van straffen heeft afgezien. Enige tijd geleden werd er ten noorden van Powell- Creek een draad doorgesneden. Toen een telegraaf-beambte de plaats bereikte, waar de draad was doorgesneden, vond hij een hoed en een lege veldfles. Hoewel hij de hele omtrek afzocht, vond hij geen spoor van den man, die de draad had beschadigd. Pas maan den later werd er een eind verder een vergeeld geraamte gevonden, van den man, die door dorst was omgekomen en had getracht hulp •te krijgen, door de draad door te snijden. Een ander geval liep beter af. Een farmersvrouw werd ernstig ziek en haar man durfde haar niet alleen te laten om een dokter te halen, die twee dagen ver weg woonde. Da#rom sneed hij een voudig de telegraafdraad door en toen een telegraafbeambte kwam om de draad te herstellen, vertel de hij wat er aan de hand was. De ze had het draagbare apparaat bij zich, waarmee hij de leiding kon proberen, en daarvan maakte hij nu gebruik om vlug naar een dok ter te telegraferen. Door een ope ratie kon de vrouw nog worden gered. Soms worden de draden ook doorgebeten door de mieren, die hun mierenhopen zo hoog bouwen, dat ze tot aan de draden reiken. Maar de mannen, die moeten zorgen voor de andere lijn, die over Kaap York loopt, hebben het nog moeilijker. Dit gebied is zo woest en onherbergzaam, dat ze er niet met auto's maar met paar den doorheen moeten. Over woeste bergrivieren, over bergen en door oerwouden voert hun weg. Soms wordt bij het oversteken van een rivier man of paard aan gevallen door een krokodil, soms hebben ze ontmoetingen met wil de dieren in de wouden of lopen een gevaarlijke slangenbeet op. Vaak worden in deze streek de draden beschadigd door omvallen de bomen, eens ontdekte een ,,te- legraafruiter" een geweldige py thonslang, die zich om de paal had heengewonden en ;zo de leiding verstoorde. Dikwijls bouwen vo gels hun nesten in de palen. Of de negers snijden de draden door en gebruiken ze voor hun speerpun ten, aanvallen doen ze de beamb ten niet meer. Aan dergelijke gevaren zijn die „draadbewakers", zoals ze daar worden genoemd, blootgesteld. Hun moeilijke werk houdt de ver binding in stand tussen de een zame woeste gebieden, waar de enkele mensen in grote verlaten heid wonen en uitzien naar elk te ken van hun medemensen en de grote, levendige buitenwerled der steden en dorpen. door IET HOOGERS. In 1873 woonde er in Philadelphia een zekere meneer John Wise, die zelf een luchtballon had gebouwd, waarmee hyj al 180 mijlen ver was gevlogen. Hij was daar zo trots op, dat hij er over ging denken, een, tocht te maken, van Amerika naar Europa. Hij dacht vast en zekér daf, als hij eenmaal op een hoogte van 2000 m was, daar een sterke wind zou zijn, die hem naar het Oosten zou drijven, zodat hij er' van zelf kwam. H\j wilde nu graag tochtgeno ten hebben en het duurde niet lang of hij vond iemand, die wel mee wou. Mr. Donaldson uit Pensylvanie, die wel hield van waaghalzerijen, was vast besloten om ook in de ballon naar Europa te reizen. Maar voor die tocht moest een heel nieuwe bal lon worden gebouwd en daar was veel geld voor nodig. John Wise ging toen naar New York om te zien, dat h|j hq£ geld bij elkaar kreeg en daar leerde hjj Mr. Goodfell kennen, de uitgever van een krant, de Daily Graphic geheten. Die wilde wel eens reclame maken voor zijn blad en. dit leek hem wel een goede gelegenheid, dus hij betaalde het bouwen van een nieuwe ballon en alles wat daar bij kwam. Op 27 Juni 1873 stond er in de Dai ly Graphic met grote letters te le zen: „Mr. Goodfell, de uitgever van de Daily Graphic, bouwt op aanwij zingen van de heren Wise en Donald son een luchtballon, waarmede deze een reis naar Europa zullen maken. De ballon, de grootste, die -er ooit is geweest, zal een gondel hebben, waarin 8 tot 10 personen kunnen plaats vinden. Tegen betaling van X .3 t=s S ,Q U 'U -V N 4-» 'U <Ji »Vi -T-l 'O 'U 1 r

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 8