Hf tyrvtnttcïule MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) SPORT. ZEELAND. Hitier spreekt over de gebeurtenissen in Oostenrijk. BMNEjLANB. Nieme kwartaaSahonnees Wat er te Berchtesgaden is voorgevallen, De Führer dreigde inderdaad met wapengeweld, Op 10 April zal het geheele Duitsche volk naar de stembus gaan en wordt tevens een nieuwen rijksdag gekozen. STOOMWASSCHERH „ZEELAND' Langevielesingel D 197 - Tel. 631 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. GOES. Deze handige inkooptasch kost maar f 2.90 VLISSINGEN. WALCHEREN. fieachenkenhugs Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux": te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 19 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. NUMMER 66. TWEE BLADEN. ZATERDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Gisteravond om 8 uur is te Berlijn de Duitsche Rijksdag bijeengekomen voor het aanhooren van een verklaring van Hitier in verband met de gebeurtenissen in Oosten rijk (Men zie ook: de kroniek v. d. dag). De Führer gaf o.m. een uiteenzetting van wat er te Berchtesgaden en vervolgens tot aan de overweldiging van Oostenrijk voor viel: „Ik heb te Berchtesgaden Von Schuschnigg in den diepsten ernst uiteen gezet, zóo zei hij, dat een regiem, dat iedere legaliteit ontbeerde en dat, in den grond genomen, alleen door middel van geweld regeerde, op den duur in steeds grooter conflicten zou geraken met den wil van het volk, dat diametraal tegenover zijn be doelingen stond. Ik verzocht den heer Schuschnigg Duitsch-Oostenrijk, het- Duit sche rijk en zichzelf een situatie te bespa ren, die vroeg of laat zou moeten leiden tot de ernstigste botsingen. Ik stelde hem in dien zin. een weg voor, welke tot een ge leidelijke binnenlandsche ontspanning en als gevolg daarvan tot een langzame ver zoening zou kunnen leiden, niet alleen tus- schen de menschen in Oostenrijk zelf, doch ook tusschen de beide Duitsche staten. Bi maakte den heer Schuschnigg er even wel op opmerkzaam, dat het de laatste po ging zou zijn, die van mijn kant in aan merking zou komen, en dat ik vastbeslo ten was, ingeval van het falen dezer po ging de rechten van het Duitsche volk in mijn „Heimat" met die middelen te behar tigen, welke op deze aarde van oudsher steeds slechts dan nog overgebleven zijn, wanneer het menschelijke inzicht ontoe gankelijk was voor het gebod der normale gerechtigheid. Ik heb in mijn redevoering van 20 Fe bruari den toenmaligen bondskanselier Schuschnigg de hand gereikt. Hij heeft reeds in zijn eerste antwoord mijn hand echter teruggestooten. Naarmate zekere andere staten blijkbaar een afwijzende houding propageerden, be gon hij te talmen bij het nakomen der aan gegane verplichtingen. Er kon al spoedig geen twijfel meer over bestaan, dat hij vast besloten was de overeenkomst te verbre ken. Op Dinsdag 8 Maart kwamen de eerste beweringen over een voorgenomen „volks stemming". Zij kwamen ons zoo ongeloof waardig voor, dat wij ze slechts als ge ruchten beschouwden. Ze bleken echter waar. Woensdagavond reeds kregen wij kennis van de juistheid er van; er werd eenvoudig een aanslag beraamd, niet alleen tegen de tusschen ons gesloten over eenkomsten, doch vooral tegen de meerder heid van het Oostenrijksche volk. Na gesproken te hebben over de wijze, waarop Schuschnigg zijn volksstemming wilde organiseeren, vervolgde Hitier: Ik was toen vastbesloten aan de verdere overweldiging van mijn „Heimat" een ein de te maken. Daarom heb ik direct last ge geven tot die noodzakelijke maatregelen, die geschikt schenen Oostenrijk het lot van Spanje te besparen. Het ultimatum. Het ultimatum waarover de wereld plot seling begon te klagen, bestond uit niets anders dan uit de harde verzekering, dat Duitschland een verdere onderdrukking van Duitsch-Oostenrijksche volksgenooten niet meer zou dulden en derhalve in de waarschuwing een weg in te slaan, die automatisch tot bloedvergieten zou hebben moeten leiden. Dat deze houding juist was, wordt bewe zen door het feit, dat mjj bij de ten uit voerlegging van het dan toch noodig ge worden ingrijpen binnen drie dagen de ge heele „Heimat" tegemoet ijlde, zonder dat ook slechts een enkel schot en daarmede een enkel offer was gevallen, naar ik ver onderstel zeer zeker tot het leedwezen van onze internationale pacifisten. De heer Schuschnigg en zijn aanhangers kunnen den Heere God danken voor mijn ingrijpen, want slechts mijn kracht om be sluiten te nemen heeft waarschijnlijk hem en tienduizend anderen het leven gered, een leven, dat zij door hun schuld aan den dood van tallooze Oostenrijksche slacht offers der bevestiging allang niet meer ver dienen, dat de nationaal-socialistische staat hun evenwel als souvereine overwinnaar gelaten schenkt. Overigens ben ik gelukkig, daarmede thans de voltrekker te zijn geworden van de hoogste historische opdracht. Welke trotscher voldoening kan het op deze we reld een man geven, dan de menschen van de eigen Heimat in de grootere volksge meenschap te hebben gevoerd? En gij allen beseft het gevoel van mijn geluk, dat ik niet een met lijken en ruïnes bedekt veld voor het Duitsche rijk behoefde te ver overen, doch dat ik het een ongeschonden land met overgelukkige menschen ver mocht te schenken. Het is bijna tragisch, dat tegenover een gebeurtenis, die in den diepsten grond slechts een op den duur ondraaglijke mid- den-Europeesche spanning terzijde stelde, juist onze democratieën staan met een waarlijk onbegrijpelijke eensgezindheid. Haar reacties waren ten deele onbegrijpe lijk, ten deele beleedigend. Een aantal an dere staten heeft zich wel is waar reeds bij voorbaat als gedesinteresseerd verklaard, of heeft ook zijn warme toestemming tot uitdrukking gebracht. Dit zijn niet alleen de meeste der Europeesche kleine landen, doch ook een aantal groote staten. Ik noem daarvan slechts de voorname en van begrip getuigende houding van Polen, de harte lijke toestemming van Hongarije, de in har telijke vriendschap afgelegde verklaringen van Zuid-Slavië, zoomede de verzekeringen van de meest oprechte neutraliteit van de zijde van een aantal andere landen. De vriendschap met Mussolini. In het bijzonder noemde Hitier dan Italië, waarbij hij herinnerde aan zijn brief aan Mussolini, waarin hij de verzekering heeft uitgesproken, dat in de houding van Duitschland tegenover Italië niet alleen niets zal veranderen, doch dat juist zpoals tegenover Frankrijk ook tegenover Italië Duitschland de thans bestaande grenzen als vaststaand beschouwt. „Wij weten dat de houding van Musso lini in deze dagen voor Duitschland heeft beteekend. Wanneer de betrekkingen tus schen Italië en ons een consolidatie hadden kunnen ondergaan, dan is deze nu inge treden. Uit een door wereldbeschouwing en interessen tot stand gekomen gemeenschap is voor ons Duitschers een onverbrekelij ke vriendschap ontstaan. Het land en de grenzen van dezen vriend zijn voor ons onaantastbaar. Ik herhaal het: dat ik deze houding van Mussolini nooit zal vergeten. Hét Italiaansche volk kan evenwel weten, dat achter mijn woord de Duitsche natie staat. Zoo heeft ook dit maal de spil, die onze beide landen ver bindt den vrede der wereld den hoogsten dienst bewezen. Duitschland zelf wil slechts den vrede. Het wil andere landen geen leed berokkenen. Het wil zelf evenwel onder geen omstandigheden een leed dul den en vooral: het is bereid voor zijn eer en zijn bestaan te allen tijde tot het laat ste op de bres te staan. Het geheele Duitsche volk zal aan het plebisciet deelnemen Een nieuwe Rijksdag wordt gekozen. Hitier besprak vervolgens de reacties in Duitschland. Niet een enkel deel van ons volk, verklaarde hij, kan geroepen zjjn door zijn toestemming de geweldige ge beurtenis van de uiteindelijke stichting van een waarlijk groot Duitsch volksrijk te be vestigen. Daarom moet op 10 April voor den eer sten keer in de geschiedenis de geheele Duitsche natie aantreden en haar plechtige belijdenis doen. Niet 6% millioen zullen de vraag moeten beantwoorden, doch 75 millioen. Hiermede ontbind ik den Rijksdag van het oude Duitsche Rijk en bepaal, dat de nieuwe vertegenwoordiging van Groot- Duitschland moet worden gekozen. Daarvoor stel ik eveneens den tienden April als datum vast. Bijna 50 millioen stemgerechtigden van ons volk roep ik daarmede op, waarbij ik hun verzoek mij dien Rijksdag te schenken, waarmede het mü onder de genadige hulp van God, on zen Heer, mogelijk zal zijn de nieuwe groote taken op te lossen. Weer vier jaren. Zooals ik in 1933 het Duitsche volk heb verzocht met het oog op de voor ons lig- genden arbeid mij vier jaren tijd te geven voor de oplossing van de groote taken, zoo moet ik thans voor den tweeden keer verzoeken: Duitsch volk, geef mij nog eenmaal vier jar»n, opdat ik de uiterlijk thans voltrokken aaneensluiting tot zegen van allen ook innerlijk kan verwezenlijken. Na afloop van dezen termijn za* dan het nieuwe Duitsche volksrijk tot een on verbrekelijke eenheid vergroeid zijn, vast- gevoegd in den wil van zijn volk politiek geleid te worden door de nationaal-socia listische partij, beschermd door zjjn jonge weermacht, rijk in den bloei van zijn eco- •nomisch leven. VOETBAL. Een voorloopig Nederlandsch elftal. Het voorloopig Nederlandsch elftal, dat Woensdag 23 Maart a.s. te Rotterdam te gen de Engelsche derde divisieclub Crys tal Palace een oefenwedstrijd zal spelen, is als volgt samengesteld: doel: Michel (V.S.V.), achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Been (Ajax), midden: Paauwe (Feyenoord), Gabriel (A.G.O.V.V.) en Van Heel (Feyenoord), voor: de Win ter (Haarlem), Van Spaendonck (Neptu- nus), van der Hulst (Haarlem), Smit (Haarlem) en Ooms (D.W.V.). DAMMEN. Goes HKruiningen H 713. De uitslag van den competitiewedstrijd tusschen Goes II en Kruiningen II luidt als volgt: (niet opgekomen)J. v. d. Pa rel 02*; (niet opgekomen)J. Koster 02*; J. Mange(niet opgekomen) *20: (niet opgekomen)E. de Bel 02*; J. de JongeJ. v. Wattem 20; (niet opgeko men)M .Dek 02*; H. SteinmeierM. de Back 11; A. Romijnse(niet opgeko men) *20; J. LegersteeM. Blok 02; A. EversdijkJ. de Bel 02. Totaal: Goes II 1 p. en Kruiningen II 13 punten. BILJARTEN. De Vrijdagavond te Vlissingen voortge zette partijen om het kampioenschap van Zeelénd 2e klasse N. B. B. hadden de volgende resultaten: Coomans 150 44 3.41 24 Hubregtse 146 44 3.32 18 Suurmond 150 28 5.35 21 Coomans 118 28 4.21 18 Denk er echter aan, dat wij, wat we morgen behoeven, niet noodig hebben, voor het morgen is. Ralph Waldo Trine. Hoogere ontvangsten bij de Ned. Spoorwegen in 1937. De definitieve ontvangsten der Neder- landsche Spoorwegen; van de maand De cember 1937 (incl. qie der geëxploiteerde spoor- en tramwegen bedroegen in totaal f 7.891.229. De ontvangsten waren in De cember 1936 f 8.025.287. De totale ontvang sten van 1 Januari jaf bedroegen in 1937 f 100.420.867 tegen in'1936 f 95.576.502. Het gemiddeld aarttal kilometers in ex ploitatie van 1 Januari af bedroeg in 1937: 3390 tegen 3421 in 1936. De ontvangst per dagkilometer bedroeg derhalve in 1937 f 81.17 tegen f 76.34 in 1936. NEDERLANDSCHE DIENSTBODEN. Menigeen had destijds niet veel vertrou wen in de maatregelen die tot vervanging van Duitsche en Oostenrijksche dienstboden door Nederlandsche zouden leiden. Of het nu van deze maatregelen komt, of dat het andere oorzaken heeft, wij weten het niet. Wel is een feit, dat in Den Haag zich vele Nederlandsche dienstboden vestig den in de plaatsen van vreemde dienstbo den, die de stad verlieten, innamen. Het Gemeentelijk statistisch bureau publiceert belangwekkende cijfers, waaruit deze ken tering duidelijk is op te merken. De migratie van vreemde dienstboden had het volgende verloop: Gevestigd Vertrokken Overschot 1932 3798 2463 1325 1933 2806 2927 121 1934 2658 2881 223 1935 2080 2509 429 1936 1618 2082 464 1937 1170 1753 583 Uit deze cijfers blijkt, dat het vestigings overschot, dat in 1932 nog 1325 bedroeg, nadien gevolgd is door een vertreksaldo, dat tot op heden steeds is toegenomen. Sinds 1933 bedroeg dit vertrek saldo in totaal 1820 vreemde dienstboden. Deze vertrekkende vreemde dienstboden hebben plaats gemaakt voor Nederlandsche. Bovendien zijn de nieuwe arbeidsplaatsen eveneens ingenomen door Nederlandsche; hetgeen blijken moge uit het vestigings overschot der Nederlandsche, dat reeds twee jaar achtereen grooter is dan het ver treksaldo der vreemde dienstboden. In de migratie van Nederlandsche dienst boden komt dit duidelijk tot uiting. Gevestigd Vertrokken Overschot 1932 1308 1332 24 1933 1330 1076 254 1934 1406 1214 192 1935 1377 1097 280 1936 1667 1142 525 1937 2050 1352 698 Het jaar 1937 geeft dus het grootste over schot. Van 1933 af bedraagt het vestigings overschot van Nederlandsche dienstboden 1949; tegenover een vertreksaldo van 1820 vreemde dienstboden. Een Nederlandsch overschot dus van 129. DAN KUNT U ZICH GELUKKIG PRIJZEN Met het K.L.M.-toestel uit Kopenhagen is gistermiddag te omstreeks half drie op doorreis naar Londen op Schiphol aangeko men, de oud-president der Vereenigde Sta ten, Herbert Hoover, die in de afgeloopen weken, op uitnoodiging van eenige Euro peesche regeeringen, verschillende landen heeft bezocht. Het is ruim twintig jaar geleden, dat hij eveneens een kort bezoek aan Nederland heeft gebracht. Hij wilde slechts zeggen dat de internationale toestand sedertdien wel zeer veel veranderd was. Nederland maak te op hem echter een indruk even sterk, vreedzaam en rustig te zijn gebleven. Poli tieke verklaringen, zoo zeide hij, wilde hij slechts afleggen op Amerikaanschen bo dem. Op de schertsend gegeven verzekering dat hier in Nederland nog volkomen vrij heid van het woord en geestesvrijheid heerschte, antwoordde hij: „Dan kunt. U zich gelukkig prijzen, Uw land is nog een van de weinig eilanden-van-vrede-en-vrjj- heid". Met het vliegtuig, dat een kwartier later naar Londen vertrok zette oud-president Hoover, die vergezeld was van een secreta ris, zijn reis voort. INTREKKING BEWERKINGSPREMIE. VOOR VLAS. Antwoord van minister Steenberghe op vragen van den heer Hilgenga. Op vragen van den heer Hilgenga betref fende de intrekking van de bewerkingspre mie voor vlas, heeft de minister van oeco- nomische zaken geantwoord: Het is juist, dat de ondergeteekende be sloten heeft voor den oogst 1938 geen be werkingspremie voor vlas in uitzicht te stel len. Het intrekken van deze bewerkingspre mie heeft plaats gehad op grond van de overweging, dat de vlasteelt, met inbegrip van de bewerking, loonend moet worden geacht. De ondergeteekende kan de opvat ting, als zou het niet verleenen van een be werkingspremie een belangrijke vergroo ting van het getal werklooze landarbeiders en daardoor verzwaring van de financieele lasten van een aantal gemeenten ten ge volge hebben, niet deelen. Hij verwacht, dat de intrekking der bewerkingspremie niet zal medebrengen, dat meer.onbewerkt vlas ,de provincie Friesland zal verlaten dan tot nu toe het geval is geweest, althans niet in zoodanigen omvang, dat dit op de werkge legenheid der arbeiders een beteekenden invloed zal uitoefenen. De vlasbewerking 'toch, waarop in deze vragen gedoeld wordt, is zoo nauw verbonden aan het landbouw bedrijf, dat het al dan niet bestaan van een geringe bewerkingspremie niet den door slag geeft bij het stopzetten dezer bewer king. De ondergeteekende is niet van meening, dat, mede in verband met hetgeen hier vóór werd opgemerkt, de arbeid van de op moderne leest geschoeide warmwaterrote- rijen bemoeilijkt zal worden. De huidige toestand is van dien aard, dat de ondergeteekende niet overweegt voor den oogst 1938 alsnog een bewerkinspre- mie toe te staan. KARL KAUTSKY IN ONS LAND. Met het Tsjechische Douglasvliegtuig uit Praag is gistermiddag te ruim half vier op Schiphol aangekomen de bekende socialist, theoreticus en geleerde Karl Kautsky, ver gezeld van zijn echtgenoote Louise Kauts ky. In verband met de jongste gebeurtenis sen in Oostenrijk hebben de 83-jarige grijsaard en zijn 73-jarige vrouw, die, nadat door de gebeurtenissen van 1933 de socialis tische partij in Oostenrijk was verboden on der het regiem van Dolfuss en Schusch nigg rustig in hun woning te Weenen hun wetenschappelijken arbeid, dié de schrijver ondanks zijn hoogen leeftijd nog met groo te regelmaat verricht, konden voortzetten thans definitief Oostenrijk moeten verlaten om als balling een veilig tehuis in het bui tenland te zoeken. Tengevolge van aanbie dingen door Nederlandsche sociaal-demo cratische vrienden is de keus op Nederland gevallen. BOVENTALLIGE ONDERWIJZERS VOOR RIJKSREKENING. Bij de behandeling van de onderwijsbe- grooting in de Tweede Kamer deed de mi nister van onderwijs mededeeling van zijn voornemen om, nu voor het oogenblik een wijziging van de leerlingenschaal voor de lagere scholen niet mogelijk is, in de moei lijkste gevallen een voorziening te zullen treffen door een extra-onderwijzer voor rijksrekening toe te staan, met toepassing van het tweede lid van artikel 56 der La- geronderwijswet. Nu de uitvoerbaarheid van dit plan uit een door de schoolinspectie in gesteld summier onderzoek is gebleken, zullen beslissingen voor de scholen, die zich met een aanvraag tot den minister wenden, niet lang meer behoeven uit te blijven. Middelburg (Ingee. Med.j Een aanrijding. Toen gisterenavond een bestelauto van Van Gend en Loos komende uit de richting van de Noordbrug op den Singel de Mei doornlaan wilde inrijden, kwam uit die straat de zoon van den heer D. 1. V. per motor. Deze verklaarde niet den richting aanwijzer van den auto te hebben gezien, hij wilde in de richting Koepoortbrug en kwam op den hoek van Singel en Mei doornlaan met den auto in botsing. De jongen kwam te vallen en is met een ge broken been in het gasthuis opgenomen. Hij bleek geen rijbewijs te hebben. De werkeloosheid. Bij de Arbeidsbeurs stonden heden inge schreven: Geheel werkloos: 792 mannen en 17 vrouwen, gedeeltelijk werkloos: 7 man nen, en 0 vrouwen, niet werkloos: 6 man nen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 830; bijgekomen 47; afgegaan 54; over 823. HET GAS GESCHIL. Naar wij gisteren reeds beknopt mede deelden is arbitrage gewezen in het ver schil tusschen Goes en „Oosteinde" over de kosten, die verbonden waren aan het verleggen van den gaszinker door he^ ka naal en eenige leidingen. Oorspronkelijk eischte Goes van „Oosteinde" totaal f 6058. Goes gaf daarbij te kennen, tot concessies bereid te zijn op verschillende punten, mits „Oosteinde" op het belangrijkste punt met Goes accoord ging: het omleggen van den gasleiding door den Zouteweg. Toen „Oosteinde" daar niet op in wilde gaan onderwierp Goes het geschil aan arbitrage. Hierbij is Goes thans op het voornaamste punt, het omleggen van de leiding in het gelijk gesteld. Volgens de uitspraak zal „Oosteinde" nu aan Goes hebben te be talen f 5808 of met kosten totaal f 5908. Ongetwijfeld zou „Oosteinde" een heel wat gunstiger resultaat bereikt hebben indien het tot een minnelijke schikking be reid was geweest. Hieronder nog een specificatie van de bedragen die de afzonderlijke gemeenten zullen moeten betalen (tusschen haakjes het gevraagde bedrag): Kruiningen f 1984 (f 2019); Krabbendijke f 1322 (f 1346); Rilland f 1322 (f 1346); Schore f 661 (f 673); Waarde f 661 (f 673). met ritssluiting en vanbinnen gevoerd iiZij, die zich met ingang van 1 April fa.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot krachtige Z.W. tot Z. wind, aanvankelijk licht tot half be wolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen in het N. of W., in het Z.O. droog, weinig verandering in temperatuur, later wellicht iets kouder. UKKEL: Matige of vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, over het algemeen schoon en zacht weer, morgen vermoedelijk toe nemende bewolking. ZO 20 Mrt. Zon op: 6 h 06; onder: 18 h 11. Licht op: 18 h 41. Maan op: 23 h 36; onder: 7 h 28. MA 21 Mrt. Zon op: 6 h 03; onder: 18 h 12. Licht op: 18 h 42. Maan onder: 8 h 04. L.K.: 24 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 18 2.25 14.54 9.07 21.10 Zaterdag 19 3.04 15.31 9.42 21.46 Zondag 20 3.42 16.07 10.19 22.25 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 18 4.28 16.52 10.01 22.15 Zaterdag 19 S 5.04 17.28 19.38 22.53 Zondag 20 5.39 18.01 11.16 23.35 De verbetering aan den boulevard. B. en W. hebben thans een voorstel bij den Raad ingediend om den Boulevard"- Bankert door te trekken. Een plan is ont worpen tot het leggen van een dam met een koker van gewapend beton- in de Spuihaven, op zoodanige wijze, dat beide gedeelten van den Boulevard Bankert worden verbonden, waardoor normaal ver keer zal kunnen plaats hebben. Dit werk waarvan de kosten worden geraamd op ongeveer f 100.000 leent zich uitstekend om in werkverschaffing te worden uitgevoerd. Het Rijk is bereid in het loonbedrag ad f 65000 een zoodanig subsidie, te verleenen, dat f 35.000 ten laste van de gemeente komen. De vereischte vergunningen voor de uit voering der plannen zijn reeds verlëend. Het ligt in de bedoeling, om zoowel aan de zee- als aan de landzijde van den Bou levard Bankert, ten behoeve van het voet gangersverkeer een trottoir aan te leggen. De kosten hiervan kunnen bestreden wor den uit het gemeentelijk wegenfonds. B. en W. verzoeken den Raad hen voor een en ander machtiging te verleenen. Verstekelingen. De kapitein van een zich op zee bevin dend Grieksch schip, dat op weg was van Polen naar Oran, seinde in den afgeloopen nacht een verzoek om op de haven van Vlissingen te mogen komen, daar men aan boord twee_ verstekelingen, beide van Pool- sche nationaliteit, had ontdekt en deze in Vlissingen aan wal wilde zetten. Dit ver zoek is echter door den commissaris van politie alhier geweigerd, waarop het schip blijkbaar de reis heeft vervolgd. <5■aw—ii 1 1 II iil*Hl I T (Ingez. Med.) GAPINGE. Een dezer dagen werd door het 2-jarig zoontje van den heer L. Kes- teloo een gouden trouwring, welke ruim 8 jaar zoek was geweest, gevonden in den tuin. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond hield de pl. afdeeling van de vereeniging „Zieken- huisverpleging op Walcheren" een open bare vergadering in de openbare school. De heer Reijnhoudt uit Domburg besprak de wenschelijkheid van het deelnemen aan de nieuwe verzekering tegen klinische kos ten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Na afloop der vergadering werd in een huishoudelijke vergadering tot bestuur der afdeeling gekozen, tot voorzitter de heer W. Bommeljé; tot secretaris de beer C. Wondergem terwijl op voorstel van den aftredende voorzitter, tot penningmeester werd benoemd de heer E. W. Flipse. Op het einde der vergadering werd den aftredende voorzitter, den heer P. Cörne- lisse door den heer Reijnhoudt namens het hoofdbestuur dank gebracht voor zjjn werkzaamheden in deze afdeeling. SOEBURG. Donderdagavond werd in café De Zwaan een luchtbeschermings avond gehouden door de Soeburgsche af deeling der Ned. Ver. voor Luchtbescher ming. De heer W. H. van Zadelhoff, eer ste luitenant ter zee zette het groote be lang van bescherming voor de geheele be volking tegen aanvallen uit de lucht uit een. Soeburgs fanfare speelde van tijd tot tjjd een vaderlandsch wijsje. Verder werd per film vertoond de gevolgen van een bomaanval op een stad en wat er tegen gedaan werd. VERE. De Coöp. Boerenleenbank heeft haar jaarvergadering gehouden in het lo kaal van den heer Boljé, onder voorzitter schap van den heer L. Dingemanse. Uit 't verslag bleek dat de omzet was vermeer derd met 140.000 tot 384.000 en 't eind cijfer van de balans met 30.000 tot 184.000. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. Dingemanse en als lid van den raad van toezicht de heer J. Lampert. De beide plaatsvervangende bestuursleden werden eveneens herkozen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1