MIDDELBURGSCHE COURANT Engeland, Amerika en de gebeurtenissen in Oostenrijk. FRITZ HIRSCH OPERETTE GOESCHE COURANT) Groote spanning tusschen Polen en Litanen. BINNENLAND. NOG PLAATSEN VERKRIJGBAAR ZEELAND. Kans op een regeeringscrisis te Londen. Huil, de Amerikaansche minister van buitenl, zaken, wil dat de Ver. Staten zich niet langer afzijdig zuilen houden. MERKWAARDIGE REDE VAN MINISTER HULL. Poolsche troepen zouden gereed staan voor een op- marsch naar Kaunas. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. WEERBERICHT. DAMES VOOR EEN CHIQUE REGENMANTEL moet U voor dit seizoen DE NIEUWE „FALCON" ZIEN! Moderne tinten, nieuwste modellen. J. H00FTMAN Jr., Vlasmarkt, Middelburg, ZUID-BEVELAND. HET GESCHIL GOES—OOSTEINDE. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 65. TWEE BLADEN. VRIJDAG 18 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Te Londen heerscht de laatste dagen een eigenaardige politieke onrust, ontstaan uit de houding, welke de Engelsche regeering na de sensationeele gebeurtenissen in Oos tenrijk heeft aangenomen. Zooals men weet is door leden der oppositie enkele malen de vraag aan minister-president Chamberlain gesteld, of hij bereid was te verzekeren, dat Engeland in het geweer zou komen, in dien Tsjecho-Slovakije eens op dezelfde wjjze als Oostenrijk door Duitschland zou worden overrompeld. Chamberlain heeft op die vraag geen categorisch antwoord willen geven. Op een vrij groot deel van het En gelsche volk schijnt dit een slechten indruk te hebben gemaakt, terwijl ook reeds ge bleken is, dat minstens 60 leden van de conservatieve fractie in het Lagerhuis, van de regeeringspartij dus, het met de opvat tingen der oppositie (arbeiders en libera len) eens zijn. Zij zouden willen, dat de Engelsche regeering nadrukkelijk liet we ten, geen overrompeling van Tsjecho-Slova kije te zullen dulden. Hun woordvoerder is de ex-minister van financiën Churchill. Men spreekt in verband met dit alles in- tussehen ook reeds van oneenigheid in den boezem van het kabinet en van de moge lijkheid eener regeeringscrisis. Een stuk of vier ministers, die altijd op de hand van Eden zouden zijn geweest, moeten tegen de houding van Chamberlain in verzet zijn gekomen. In de wandelgangen van het Lagerhuis schijnt tenslotte gister de gedachte aan een regeering van alle partijen te zijn opgedo ken. Chamberlain zelf zou voorstander zijn van een verbreeding der grondslagen van zijn regeering en samenwerking met Chur chill en Eden, benevens met de labourlei- ders. De labourleden en de liberalen der oppositie zouden echter reeds geweigerd hebben deel te nemen aan een regeering onder leiding van Chamberlain. Wel zou den zij deel willen uitmaken van een nati onale regeering in geval van een ernstige crisis, maar alleen op de volgende voor waarden: 1. aftreden van Chamberlain, 2. onmiddellijke staking der niet-inmen- gingspolitiek inzake Spanje, 3. het richten van een categorische waarschuwing aan Mussolini en Hitler, met het vaststellen van een politiek op de be ginselen van den Volkenbond. 4. een beroep op de democratieën en de vredelievende volkeren ten behoeve van de instelling van een systeem van collectieven vrede op den grondslag van wederzijdsche waarborgen tegen iederen aanval van den kant der dictaturen. Havas voegt hieraan nog toe, dat men in de wandelgangen van het Lagerhuis veel aandacht schenkt aan het feit, dat Lloyd George gistermorgen naar Parijs is ver trokken en dat Winston Churchill binnen kort daarheen zal gaan, terwijl Eden en Lord Baldwin in Frankrijk zijn en deze vier staatslieden allen bekend zijn om hun sympathie met Frankrijk. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken Cordell Huil, heeft gisteren te Washington een rede gehouden over de Amerikaansche buitenlandsche politiek voor de leden van de nationale Persclub. Zooals men weet wordt er in Amerika ten aanzien van de buitenl. politiek al jaren lang een vinnigen strijd gestreden over de kwestie, of de Ver. Staten zich moeten in laten met den politieken toestand in Euro pa en Azië en Afrika, dan wel zich op zichzelf terugtrekken en Europa in zijn eigen sop laten gaarkoken. Het belang van Hull's rede nu is, dat hjj nadrukkelijk tegen deze laatste leer heeft gewaarschuwd. In tegenstelling met de verdedigers van Ame- rika's afzijdigheid, de z.g. isolationisten, meent Huil, dat de Ver. Staten hun volle gewicht in de weegschaal der volkeren moeten werpen, teneinde aan de politiek van geweld, zooals deze o.a. wordt toege past door Mussolini en Hitier, een einde te maken. Wat op het oogenblik het meest van be lang is voor de wereld, zoo zeide Hull, is de toekoms.t van de fundamenteele beginselen, die de vorming van een internationale orde in tegenstelling met internationale anar chie mogelijk maken; rampspoedige ge beurtenissen van de laatste jaren en de schokkende feiten van de laatste weken geven een duidelijk beeld ervan, hoe snel verdragbreuk en geweld zich van de eene streek naar de andere verspreiden. Een houding van afzondering van groote landen zou de geheele wereld in minder dan geen tijd terugbrengen tot Middeleeuwsche toe standen, toestanden waarheen sommige deelen van de Oostelijke en Westersche wereld reeds aardig op weg zijn. Dit is het tot waarheen blinde felle isolationisten de ereenigde Staten en de wereld zouden is1 o? 7°®ren- De vraag van dit oogenblik zegevieren fV^n het geweld opnieuw zal lievenrin at onze en andere vrede- ken om tot 16S onoPh°udelijk zullen wer en recht als™ronaantaJhet' °rde' van de beschaafdste™^"6 grondslfgfn kingen te kunnen handhaven^W" dit geheele probleem den rue S6" dfhandenkV^antwoordelijkheinSÏ de hand kunnen wpzen voor de oplossint van het probleem maar laten wij ons dan geen illusies maken over de gevolgen, wel ke een dergelijke houding van onze'natie met zich mee zou brengen. Wij kunnen trachten ons terug te trekken uit de deel neming in wereldvraagstukken, maar daar mee kunnen wij ons niet van de wereld zelf terugtrekken. Isolatie beteekent geen veiligheid, doch het is een rijke bron van onveiligheid. Wjj willen in vrede leven in een wereld, waarin geweld, agressie en internationale anarchie worden uitgeroeid en onverdraag lijk zijn voor het geweten van de menschen, waarin een leer van orde onder de wet is gevestigd en waarin niet langer een ge heel verschillende code voor normaal, eer, recht en eerlijkheid mag bestaan voor het individu en voor regeeringen. Wij wenschen te leven in een wereld waarin vruchtbare, opbouwende internationale betrekkingen kunnen dienen als middelen om de vruch ten van materieele welvaart en geestelij ken en moreelen vooruitgang te versprei den. En daartoe zullen wij voortgaan on zen ernstigen wil tot uitdrukking te bren gen, om de grondbeginselen van interna tionaal recht te handhaven en zullen wij ook voortgaan, om, waar dit noodzakelijk is, op iedere bruikbare vredelievende wijze samen te werken met andere naties, die dezelfde verlangens hebben en dezelfde doeleinden nastreven. Slechts door onze redelijke bijdrage te geven voor een stevig vestigen van de orde in de wereld, gebas- seerd op de wet, verklaarde Huil tenslotte, kunnen wij het probleem van onze eigen veiligheid in den juisten omvang vaststellen en op deze wijze de verantwoordelijkheid jegens deszelfs dragen. Het incident aan de Poolsch-Litausche grens, enkele dagen geleden, heeft thans een toestand van groote spanning in het Oostzeegebied te voorschijn geroepen. Zoo als men weet, werd een Poolsche grens wacht, die zich wederrechtelijk op Li- tausch gebied had gewaagd, bij een ge vecht met een paar Litausche soldaten doodgeschoten. Op zichzelf heeft het geval eigenlijk weinig om het lijf. Polen heeft het echter aangegrepen, om de politieke appeltjes, welke het nog met Litauen te schillen meent te hebben, nu eindelijk maar eens van hun schil te ontdoen. Ze dateeren al van 1920. In dat jaar maakte de Poolsche generaal Zeligofski zich met een kleine troepenmacht bij verrassing meester van Wilna, welke stad in de vre desverdragen aan Litauen was toegewezen, doch waarop Polen ook aanspraak maak te. Tegen het voldongen feit kon het klei ne, machtelooze Litauen militair weinig doen. Het wilde echter in den geschapen toestand berusten en verbrak de normale betrekkingen met Polen. Dat is tot op den dag van vandaag zoo gebleven: Polen en Litauen verkeeren nog steeds op een voet van latenten oorlog. De Polen meenen nu in het grens-inci- dent een goed middel ontwaard te hebben, om onverkwikkelijkheden uit de wereld te helpen. Een dag of vier vijf aaneen von den overal in het land betoogingen plaats, waarbij harde maatregelen werden ge- ëischt. En de Poolsche pers verlangde op hoogen toon eveneens, dat Litauen, als het niet bereid zou zijn de mokkende hou ding op te geven, mores geleerd moest worden. Men kon in deze dingen het voor spel zien van een soort van ultimatum der Poolsche regeering, dat gisteren dan ook prompt in de Litausche hoofdstad Kaunas (ook Kowno geheeten) is overhandigd. De Poolsche regeering verlangt daarin: 1. Onmiddellijke- aanknooping van nor male diplomatieke betrekkingen van spoor weg- en postverkeer met Polen; 2. schrapping van de passage in de Li tausche constitutie, volgens welke Wilna de hoofdstad van Litauen zou zijn; 3. het sluiten van verdragen over de be handeling van de nationale minderheden aan weerskanten en waarborgen van een ongestoord nationaal leven der Polen in Litauen; 4. onmiddellijke onderhanelingen over een handels- en een douane-overeenkomst; 5. volledige genoegdoening voor het be kende grensincident. Een bijzondere Havas-correspondent weet verder te melden, dat volgens bepaalde in lichtingen gemotoriseerde Poolsche troepen op twee punten aan de Poolsch-Litausche grens samengetrokken zouden zijn. Inge val van een afwijzend antwoord op het Poolsche ultimatum zouden de Poolsche troepen het grondgebied van Litauen bin nendringen en den weg inslaan naar Kau nas, dat 80 km van de grens is gelegen. Zjj zouden de Litausche hoofdstad waar schijnlijk den 19en Maart, den naamdag van maarschalk Pilsoedski, binnenrukken. Van Poolsche zijde zou men op geringen tegenstand van het Litausche leger reke nen, en men gelooft, dat het leger tot de bevolking een oproep zou richten, waarin het aftreden der huidige Litausche regee ring geëischt wordt en er bij den presi dent op wordt aangedrongen, een ander kabinet te benoemen, dat bereid is, diplo matieke betrekkingen met Polen aan te knoopen. Wanneer aan deze voorwaarden zou worden voldaan, zouden de Poolsche troepen zich dan uit Kaunas en van het Litausche grondgebied terugtrekken. Bij vele lieden begint het bewonde ren, waar het begrijpen ophoudt. Hr. Ms. „GELDERLAND" IN DEN HELDER TERUG. In den loop van den nacht is Hr. Ms. „Gelderland" welk schip Zaterdag 12 Fe bruari uit Curagao vertrok onder comman do van kapitein luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, op de reede van Den Helder aangekomen. Voor de aankomst van de „Gelderland" bestond aan de Buitenhaven, waar juist dezen morgen ook de kruiser „Java" uit Kopenhagen was teruggekeerd en voor het paleis ligplaats had gekozen, groote belang stelling. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Toenemend bezoek. Het bezoek aan de Voorjaarsbeurs 193S bedroeg op den eersten beursdag 48 en op den tweeden beursdag 64 meer dan op de correspondeerende beursdagen der voorjaarsbeurs 1937. Een garnizoen in Wezep. Naar wij vernemen zal waarschijnlijk reeds aan het einde dezer maand een gar nizoen in het dorp Wezep, bij Zwolle, wor den gevestigd en wel zoolang een kazerne nog niet gereed is, voorloopig gedurende circa één jaar, in eventueel aanwezige groote gebouwen, of door inkwartiering bij particulieren. De sterkte aan onderofficieren en man schappen, waarvoor op deze wijze legering zal moeten worden gezocht, zal ongeveer driehonderd bedragen. Een garnizoen te Zutfen. Het gemeentebestuur van Zutfen heeft bericht ontvangen, dat in verband met het onder de wapenen blijven van de thans aanwezige lichting, nog vóór het einde van deze maand te dezer plaatse een gar nizoen zal worden gevestigd. Voor de le gering van aanvankelijk driehonderd man wordt medewerking verzocht, zulks in af wachting van het gereed komen van de nieuw te bouwen kazernes, waarmede ver moedelijk een jaar is gemoeid. DE BELASTINGCONTROLE OP DEN WEG Een nadere enquete van de K.N.A.C. De klachten over de controle der docu menten van de motorrijtuigenbelasting blij ven voortdurend aanhouden, schrijft ons de K.N.A.C. het begint er zelfs naar uit te zien, dat deze controle op den weg tot een ernstig euvel begint uit te groeien. En dit alles zonder eenige noodzaak, om dat met een goedkooper en eenvoudiger systeem practisch alle moeilijkheden met één slag kunnen worden opgelost. Deze oplossing bestaat in het ook in an dere landen sinds jaren toegepaste systeem het belastingpapier in kleinen vorm op de voorruit van de auto zichtbaar te doen aan brengen. Door het toepassen van verschil lende kleuren en teekens op het biljet kun nen de verschillende klassen en belasting- termijnen reeds op afstand worden onder scheiden. De K.N.A.C. heeft zich thans tot de mi nisters van financien en waterstaat gewend met het verzoek de medewerking van een ambtenaar van elk dezer departementen te mogen ontvangen om in gezamenlijk over leg, doch geheel voor rekening van de K.N.A.C., een voorstel als in bovenstaanden geest volledig uit te werken en den mi nisters aan te bieden. Inmiddels wenscht de K.N.A.C. echter zoo volledig mogelijk te zijn ingelicht omtrent den overlast door de huidige controle-me thoden ondervonden en verzoekt zij der halve alle auto- en motorrijders haar secre tariaat, Lange Vijverberg 10, 's-Gravenhage bericht te zenden van ondervonden moei lijkheden onder opgave van datum, plaats, tijd en zoo mogelijk van de controleerende instantie. HET MOND- EN KLAUWZEER NEEMT AF. De aantallen sterfgevallen ten- gevolge van het mond- en klauwzeer waren in de week van 6 t/m 12 Maart de volgende (waarbij de totaal aantallen sedert 19 Sep tember telkens tusschen haakjes zijn ge plaatst): 12 (3096) runderen, 27 (3861) kal veren, 11 (2984) varkens en biggen, 0 (208) schapen en 0 (49) geiten. DE HARINGVANGST 1937 ZOO GOED ALS GERUIMD. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de haringvoórraad, vangst 1937, zoo goed als geruimd is. Dit is een groote zeld zaamheid in dezen tijd, daar vorige jaren meestal nog flinke voorraden aanwezig waren. Dit zal den a.s. verkoop van haring zeer ten goede komen. Drie boerderijen in de asch gelegd. Een felle brand heeft gisteravond drie boerderijen, gelegen aan de Middenstraat te Beesd (Betuwe) geheel in de asch ge legd. Door onbekende oorzaak is het vuur ont staan in de boerderij van den landbouwer P. Tucker. In korten tijd stond alles in lichter laaie, waarna de vlammen, die door een krachtigen wind werden aangewakkerd oversloegen op de aangrenzende boerderij van den landbouwer H. van der Horst. Ook hier viel tegen de vlammenzee niets te be ginnen. Het woedende element wierp zich vervolgens op de boerderij van de wed. Van Buuren, welk complex eveneens verloren ging. Van de inboedels kon niets noemens waardigs worden gered. Het vee, dat in de stallen stond, kon evenwel tijdig worden los gemaakt en in veiligheid worden gebracht. Vlasmarkt 3 en Dinsdag van 1012 uur aan 't Schuttershof Middelburg. (Ingez. Med.) Werkgelegenheid in naburige landen. Naar wij vernemen - is men ook in het gebied van de districtsarbeidsbeurs Mid delburg, volop bezig met de voorlichting, speciaal voor de landarbeiders, inzake de mogelijkheid om werk te vinden in Duitsch land. Op verschillende plaatsen op Wal cheren, Zuid-Beveland en Schouwen en Duiveland heeft de directeur, de heer H. P. Staal, inleidingen ter zake gehouden en totaal hebben zich tot nu rt 100 landarbei ders aangemeld, die in het komende seizoen over de grens willen gaan werken. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 Maart kwamen in onze provincie 8 gevallen van roodvonk voor, waarvan één in ieder der gemeenten Borsele, Sint-Janssteen, Ter- neuzen, Oud-Vosmeer, Rilland en Zieriksee en twee te Vrouwenpolder (in één gezin). RqksveTdwacht. Met ingang van 1 April a.s. wordt~de Rijksveldwachter A. Dey, verplaatst van Kolijnsplaat naar Middelburg. Tot lid van het historisch genootschap te Utrecht is benoemd de heer dr. J. C. Smit alhier. AANRANDING. Gisteravond is op den Prins Hendrikweg een dame aangerand door een onbekenden man. De dame verweerde zich krachtig. Bij de worsteling werd haar mantel gescheurd. Nadat ze luide om hulp had geroepen, ging de onverlaat er van door. DIEFSTALLEN. Uit een pakhuis alhier zijn een aantal gloeilampen en electrische batterijen ont vreemd. Van een rijwiel is gisteravond een tasch gestolen, waarin een portemonnaie met geld zat. De tasch is later terug ge vonden, maar het geld niet. Een Engelsche dame deed bij de politie aangifte van heb verlies van haar paspoort, waarin Engelsche banknoten zaten. Het paspoort is later teruggevonden; het bank papier was verdwenen. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den heer C. Mulder, vergaderde Woensdag avond de pi. afdeeling van den Ned. Chr Bouwarbeidersbond. Wegens vertrek van den heer L. van Belzen werd in zijn plaats als secretaris gekozen de heer Jan Kra mer Lzn. Nadat door de diverse function- narissen verslagen waren uitgebracht werd den scheidenden' secretaris door den voor zitter dank gebracht voor alles wat hij voor de afdeeling gedaan heeft. Met ingang van 20 Maart a.s. is de blokwachter J. L. Leujes te Meppel in ge lijke betrekking overgeplaatst naar de halte te Arnemuiden. SINT LAURENS. Woensdagavond hield de Chr. Meisjesvereeniging „Dient elkander door de liefde" in het vergaderlokaal een feestavond ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan. In haar openingswoord gaf de voorzitster mej. M. Bommeljé-Wisse een kort overzicht van de geschiedenis der ver- eeniging. Zij kon dankbaar getuigen van 't vele, dat de ver. in den loop der jaren voor de minder bedeelden in de gemeente heeft moge doen. Uit het verslag van de pen ningmeesteres bleek, dat het kassaldo f 16 bedroeg. Inplaats van het verslag vart de secreta resse, werd dit achtereenvolgens door alle meisjes op interessante wijze uitgebracht, waardoor een aardig overzicht werd ver kregen van hetgeen in de afgeloopen 20 jaren was beleefd. Verschillende samen spraken en tableaux werden vertoond. Fe licitaties werden uitgebracht door het ge meentebestuur, den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, de Chr. jongelingsvereeniging Immanuel, welke een prachtig vaandel aanbood, de Herv. knapenvereeniging, de Geref. meisjesvereeniging „Wees een Ze gen", de vrouwenvereeniging en de ring Walcheren van meisjesvereenigingen. RITTEM. DE Coöp. Boerenleenbank hield Donderdagavond haar jaarvergade ring. De rekening gaf in ontvangsten en uitgaven een eindbedrag van 114,421. Het aantal leden is met één toegenomen en be draagt thans 91. Er zijn 199 spaarboekjes in omloop. Het aftredende bestuurslid de heer H. M. van de Putte werd herkozen, evenals de heer J. Breel als lid van den raad van toezicht. Als plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen de heeren J. Cevaal en A. Tange. De rentevoet werd als volgt vast gesteld: voor spaargelden van leden 2% pet. van niet leden 2% pet. Van voor schotten en loopende rekening 4 pet. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige, in het Noorden en Westen later wellicht toenemende Z.W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt of be trokken, aanvankelijk droog weer, later in het Noorden eenige kans op lichten regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige wind uit Z.W. richtin gen, zwaar bewolkte hemel, bij tusschen- poozen een weinig regen, matige tempera tuur. ZA 19 Mrt. Zon op: 6 h 08, onder: 18 h 09. Licht op: 18 h 39. Maan op: 22 h 32, onder: 6 h 59. L.K.: 24 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 18 2.25 14.54 9.07 21.10 Zaterdag 19 3.04 15.31 9.42 21.46 Zondag 20 3.42 16.07 10.19 22.25 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 18 4.28 16.52 10.01 22.15 Zaterdag 19 S 5.04 17.28 19.38 22.53 Zondag 20 5.39 18.01 11.16 23.35 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) (Ingez. Med.) De uitspraak van het scheidsge recht. Naar wij vernemen is de arbitrale uit spraak afgekomen inzake het geschil tus schen de gemeenten .Goes en die van het zg. „Oosteinde". Kruiningen, Hansweert en Krabbendijke. Goes heeft de gasfabriek van Oosteinde indertijd overgenomen. Er rees een geschil over de kosten van enkele aan gelegenheden, te weten: le. Het omleggen van een leiding door den Zouteweg. Te dezer aanzien is Goes in het gelijk gesteld. 2e. Het' omleggen van een zinker door 't kana'al. Te dezen aanzien is de combinatie Oosteinde in het gelijk gesteld. 3e. De kosten der directie. Te dezen aan zien zijn beide partijen gedeeltelijk in het gelijk gesteld, wat hierop schijnt neer te komen, dat ze deze kosten gezamenlijk moeten dragen. 's-HEER-ARENDSKERKE. In den nacht van Woensdag op Donderdag is alhier door de rijksveldwacht een persoon aangehou den die wegens overtreding van het Motor en Rijwielreglement een bekeuring opliep. Hij wenschte echter zijn naam niet te noe men, waarna hij voor den burgemeester werd geleid. Tenslotte is hij in het arrestan telokaal opgesloten, totdat men wist wie hij was. Dit zal later nog een onaangename na smaak voor hem hebben. BORSELE. De verplaatsing van den as sistent der directe belastingen enz. C. Ver burg van Borsele naar Kapelle is uitge steld tot 1 Juli 1938. Bij Kon. besluit is benoemd tot ge zworene van den Hertogin-Hedwigepolder, A. P. E. Staal, te Grauw. IERSEKE. De vereeniging voor Ger. Lager Onderwijs (Kakeldans) die wegens haar leerlingental een onderwijskracht zal moeten ontslaan, is op verzoek van een aantal leden (op grond van art. 2) in ver gadering tegen heden bijeengeroepen om te beraadslagen uit eigen middelen een onder wijskracht of een volontair aan te stellen. Bij Kon. besluit van 5 Maart is be sloten tot schorsing tot 1 Jan. 1939 van het besluit van den Raad van 21 Dec. 1937 strekkende tot vaststelling van een regle ment op de vrijheid van woord en geschrift. M.a.w.: het raadsbesluit dat o.a. verbood het aanbrengen van een verkiezingsbiljet voor het raam van een huis (zonder ver kregen toestemming van den burgemees ter) is door Ged. Staten niet goedgekeurd, maar door deze voorgedragen aan de Kroon voor vernietiging. (Men denke aan het bekende proces Willemsen). Hangende het onderzoek is het reglement voorloopig geschorst. KAPELLE. Door het fanfare-korps „Ons Genoegen" te Kapelle werd aan den vaan deldrager, den heer A. C. Reijerse, met zijn 60sten jaardag een serenade gebracht. De wn. voorz. van het korps, de heer M. Glas feliciteerde hem met den gedenkwaardigen dag. Spr. huldigde den jubilaris als iemand die zeer nauw met het korps meeleeft, nimmer op de repetities ontbreekt en hij hoopte, dat het vaandel nog verschillende jaren mag' gedragen worden in de handen van zulk een trouw lid. Ook werd namens dit korps hem een blijvend aandenken overhandigd, hetwelk met dank werd aanvaard. Een en ander bracht veel volk op de been.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1