Opqepa/,fafiept Aspirin ZEELAND. BUITENLAND. GEMENGP NIEUWS. Nu is het opletten en on middellijk ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. de opmarsCh in aragon tot staan gebracht? BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG BELGIE. ZWEDEN. ITALIË. JAPAN. DE KOSTEN VAN DEN OORLOG. KERK EN SCHOOL. EEN GROOTE ZWENDELAFFAIRE TE ROTTERDAM. IMCT BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Ingez. Med.) Dinsdag 15 Maart herdacht de heer L. van der Veen, leeraar aan de Ambachts school in stilte zijn 25-jarig ambtsjubileum. Zooals te begrijpen is, heeft het hem dien dag niet aan belangstelling ontbroken; van verschillende zijde werd hem een bloemen hulde gebracht. Namens het personeel der school, bood de directeur hem tevens een ets van Louis Heijmans aan. Stroomingen in de schilderkunst. De heer Louis Heymans uit Middelburg hield gisteravond in Sturm's Toonzaal een causerie met lichtbeelden over „de belang rijkste stroomingen in de schilderkunst uit de verschillende tijdperken". Spr. begon met er op te wijzen, dat het huidige geslacht op lagere en middelbare scholen geen „kunst" kreeg en deze niet leerde waardeeren. De voorlichting beperk te zich tot wat de pers, in dagbladen, tijd schriften en verdere literatuur, op dit ge bied brengt. Kunsthandel Sturm, wil ook door middel van lezingen de kennis van kunst bevorderen. Spr. gaf vervolgens een historisch over zicht van de Middeleeuwen tot op heden, zulks met tal van lichtbeelden toegelicht. Met groote aandacht werd de belangwek kende en leerzame causerie gevolgd. O. EN W. SOUBURG. De transport co lonne van het Nederl. Roode Kruis, afd. O. en W. Souburg hield Woensdagavond al hier voor een goed bezette zaal van café De Zwaan haar eerste uitvoering en pro- paganda-vergadering. De voorz. de heer F. Leenhouts heette in 't bijzonder welkom, den heer J. de Waal, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, mr. R. M. van Dusseldorp, kringcommissaris; de afgevaardigden van naburige afdeelin- gen; den burgemeester dezer gemeente; beide doktoren en de wijkzuster. Het strijkje „Lyra Trio" begon het pro gramma met het Zeeuwsch Volkslied, dat werd medegezongen. Hetgeen nu volgde was een vertooning van hetgeen was ge leerd. Een arbeidsongeval deed zien hoe het Roode Kruis werkt. Het tooneelstukje „Gesprek tusschen 3 boeren" had tot strek king een tegenstander van het Roode Kruis tot de overtuiging te brengen, van het goe de nut dier vereeniging. Het leggen van hoofd- arm- beenverbanden enz. had de goedkeuring van den heer de Waal en dokter Huijsman. De heer J. de Waal, sprak over het ont staan en de werkwijze van het Roode Kruis. Het blijspel „De Bonte Kakatoe" werd uitstekend gespeeld en bracht eenige oogen- blikken van vroolijkheid. Burgemeester Stemerding sprak een ern stig slotwoord en wekte de aanwezigen op het Roode Kruis, dat het werk der barm hartigheid beoefent, financieel en daad werkelijk te steunen. De avond werd besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus en een driewerf hoera voor Prinses Juliana, beschermvrouwe van het Roode Kruis. WESTKAPELLE. Woensdagavond werd alhier in de openbare school door den landbouwonderwijzer, den heer Spinaaij te Middelburg, de eindles gegeven van den eersten cursus van den tweejarigen land' bouwcursus, welke werd bijgewoond door den heer A. Hofstra, leeraar aan de R.L.S. te Goes, de commissie van toezicht, den heer Kleinepier als vertegenwoordiger van den kring Walcheren der Z.L.M. en B. en W. Uit de gestelde vragen en daarop ge- gegeven antwoorden bleek wel, dat vele cursisten met vrucht de lessen in het eer ste winterhalfjaar gevolgd hadden. De heer Hofstra spoorde daarop de cur sisten met nadruk aan het thans geleerde te onderhouden en vooral den tweeden cursus trouw te volgen. Spr. bedankte daarop den leider en B. en W. voor de medewerking door het verlee- nen van een schoollokaal met vuur en licht en de andere heeren voor hun be langstelling. Verder voerden daarna nog het woord de burgemeester en de heer Kleinepier. 's-HEER ARENDSKERKE. Gisteravond had alhier onder leiding van den heer P Traas een uitvoering plaats voor begunsti gers en genoodigden van het gemengd koor „Zanglust". Na opening door den voorzitter, gaf het Jeugdkoor een 6-tal nummers ten beste. Als bijzonderheid mag wel „Avond rust" en „Ruzie in 't kippenhok" genoemd worden. Vervolgens gaf het gemengd koor een 6-tal nummers ten gehoore, waarvan wij bijzonder willen noemen „Werkmans lied", Jammer dat het gemengd koor niet een sterkere basparty bezit. Het was dan ook jammer dat de oudste bassen voor het Jeugdkoor niet alle stukjes van het ge mengd koor konden medezingen, want het stukje „Vergeet mij niet" met versterkte bassen uit het jeugdkoor klonk werkelijk goed. Vervolgens werd een tooneelstuk opge voerd „De familie Schelvisch". Dit stuk, vol humor, heeft het aanwezige publiek doen schateren van het lachen. Het werd werkelijk door alle tooneelisten op meester lijke wijze gespeeld. En het schijnt, dat het publiek zich meer gaat interesseeren voor het vereenigingsleven, want de zaal was vol. HANSWEERT. Omtrent de positie van het wrak van de Zuid Slavische boot SRGJ kan worden gemeld "dat thans de geheele lading pyriet is gelost en hier op den wal ligt opgeslagen. De bergers zijn gister be gonnen het wrak op te blazen met dyna miet. IJERSEKE. Woensdagmiddag en- avond hebben de Maggi's fabrieken van Voedings middelen van Amsterdam een druk be zochte filmvoorstelling gegeven in de zaal Nolet. Er was veel belangstelling, veel goeds werd vertoond en de dames kregen bovendien nog van de fijne soep te proe ven. WEMELDINGE. Dinsdagavond vergader de de tuinbouwvereeniging „Wemeldinge" in hotel Korstanje alhier. Uit het jaarver slag bleek dat in het afgeloopen seizoen zijn verkocht 146215 kg bessen voor 16370 en 22632 kg aardbeien voor 3205. Het hef fingspercentage voor de te velde verkoch te vruchten werd vastgesteld als vorig jaar. Het entreegeld en de contributie wer den bepaald op 1. De aftredende be stuursleden de heeren P. J. J. Dekker en J. Oudeman werden herkozen. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag hield de Ned. Herv. Bewaarschoolvereeniging een alg. ledenvergadering onder voorzitter schap van ds. Van Dijk. De voorzitter gaf een overzicht over het afgeloopen jaar waaruit bleek dat het aantal begunstigers met 8 wegens overlijden en vertrek is te- ruggeloopen en thans 131 bedraagt. Ook het aantal leerlingen liep terug en kwam van 75 op 66. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek dat de financieele toe stand niet zonder zorg is. Ontvangen was 1475, waaronder een batig saldo van de vorige jaren ad 400, uitgegeven 1373. Het saldo is thans dus nog 102. Als bestuurslid werd herkozen ds. Van Dijk. In zijn sluitingsrede wekte de voor zitter de aanwezigen op te helpen trachten het ledental uit te breiden. Er is lang reik halzend naar bewaarschoolonderwijs uitge zien. Thans is jn deze behoefte voorzien. Laat thans ieder medewerken aan de in standhouding. KORTGENE. Woensdagavond werd in „De Stadswijnkelder" een vergadering ge houden van den B.V.L. Op deze vergadering was de heer Eckhardt, secretaris der ge- westel. landstorm Comm. Zeeland, aanwe zig, die een lezing zou houden, toegelicht met lichtbeelden over de revolutie in Rus land. De vergadering was evenwel zóó; slecht bezocht, hoewel er gratis toegang was, dat de lichtbeelden niet vertoond kon den worden. Door de gewest, commissie werd een plaatselijke commissie gevormd waarin zit ting namen: burgemeester A. A. Schuit, voorz. ds. v. d. Most-v. Spijk en J. de Waal. Getracht zal worden om na een flinke propaganda op Noord-Beveland een film voor het geheele eiland te geven KATS. Dinsdagavond werd in café „De Vriendschap" de algemeene jaarvergade ring gehouden van de muziek vereeniging „Excelsior" alhier. De vereeniging heeft 76 begunstigers en 27 donateurs. Hieruit blijkt, dat het door de ingezetenen op grooten prijs gesteld wordt een eigen muziekvereeniging te heb ben. De penningmeester bracht verslag uit: de ontvangsten bedroegen 1470, de uitga ven 1111, saldo 369. Het bestuur werd met 2 werkende leden uitgebreid: Anth. de Touw en Adr. Plat- schore. De Spaansche burgeroorlog STEUN AAN DE KLEINE TUINDERS Eenzelfde regeling als voor de kleine boeren. De ministers van economische en van so ciale zaken hebben voor de kleine tuinders een zelfde regeling getroffen als voor de kleine boeren. In bijzondere gevallen kun nen op voorstel der plaatselijke commissie, gelet op den hoogeren levensstandaard in sommige centra van den intensieven tuin bouw, de grenzen der klassen onderling van de b.- en c-categorieën van 7 en van 9 verhoogd worden tot een maximum van respectievelijk 9.25 en 11.25. De leiding van de steunverleening aan de kleine tuinders zal worden gelegd in handen van den inspecteur van den tuin bouw en het tuinbouwonderwijs, die bij de zen arbeid zal worden bijgestaan door een commissie van advies, waarin de vertegen woordigers der organisaties zullen worden opgenomen en waarvan de directeur-gene raal van den landbouw ambtshalve het voorzitterschap zal bekleeden. Aan den reserve le luitenant J. H. Gimbel en de reserve- 2e luitenants C. Mar- chand en J. H. G. Scheffer van het 14e re giment infanterie te Bergen op Zoom is vergund vrijwilig in werkelijken dienst te komen in verband met den overgang van reserve officieren der infanterie naar het korps beroepsofficieren. Kapitein van het 17e regiment infan terie J. C. A. Meijer wordt binnenkort be vorderd tot majoor bij het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom. Aan de dienstplichtige sergeanten tit administrateur S. J. Rozemond en W. Heij boer van het 14e regiment infanterie is vergund als sergeant-capitulant in werke lijken dienst te blijven. Het schijnt dat de regeeringstroepen thans aan het front van Aragon voldoende verdedigingsstellingen hebben kunnen in nemen om weerstand te bieden aan het of fensief der rechtsche troepen. Ten Oosten van Caspe, Alcaniz en Montalban is mo menteel de opmarsch van de troepen van Franco tot staan gekomen. Wel wordt in de communiqué's uit Salamanca gerept van inneming van belangrijke stellingen en het maken van een groot aantal krijgsgevan genen, doch vorderingen van beteekenis, zooals de laatste dagen plaats vonden, zijn niet gemaakt. In regeeringskringen te Bar celona wordt verklaard, dat de rechtsche opmarsch der laatste dagen geschiedde over een terrein, dat geen natuurlijke hindernis sen bood, waardoor het moderne materiaal van de troepen van Franco een maximum aan effect kon bereiken. De legerleiding van de regeering trok haar troepen liever terug, dan op effen terrein groote verliezen te lijden. Bij tegenaanvallen hebben de regeerings troepen verscheidene Italiaansche gevan genen gemaakt. Deze verklaarden, dat de Italiaansche generaal Bergonzoli, die het bevel voerde over de aanvallende troepen in Aragon, tijdens de operaties ernstig ge wond is. Hevig bombardement van Barcelona. Vier uur lang hebben de rechtsche vlieg tuigen hedennacht de stad Barcelona onaf gebroken gebombardeerd. Vele gebouwen in de binnenstad werden getroffen en dik ke rookwolken stegen op. De bevolking vluchtte naar de onderaardsche schuil plaatsen. Dit is de zwaarste luchtaanval, die Barcelona tot nu toe heeft medege maakt. Hedenmorgen om kwart voor acht is de luchtmacht van Franco wederom be gonnen met het bombardeeren der stad. Er zouden 'n honderdtal dooden en gewonden zijn gevallen. Tegenspraak. Het bericht, dat 30.000 man van de S. A. uit Duitschland naar Spanje is vertrokken wordt van Duitsche zijde tegengesproken en als een verzinsel gekwalificeerd. De strijd in het Verre Oosten. Denemarken Oblig. 1926-5 101%— Amsterdam 1936-3% 100 Zeeuws. Hyp. B-4 100100 Cities Service Cy. P. 1958 5 42%—41% A Amsterd. Bank 157—153 A Pref. Jurgens A 143% A Ned. Gist- en Spiritusf. 526520 A De Schelde N.B. 53%—52% C Am. Smelt en Ref. 36%34% A Born. Sum. H.M. 179%—178% A Houth. Alberts 99—96 C Union Pac. Rr. 5554 C Int. Nickel Cy. 37%—36% Ned. 38 1000-3 100-99%-% O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 8282% A Koloniale Bnk 121—116% A N.I. Hbk. 1000 135—126% C Ned. H. M. 1000 155—153 A v. Berkels Pat. 506%—55% C Calvé-Delft 85%—83 A Philips Gem. B. afg. 280%281-76 C Unilever 144%144%-42% C Am. Car Foundry 16%—15%"-%' C Anaconda Cop. 24%23% -23 C Bethlehem St. 42%—41%-40%' C Kennec Copper 28%26%-27%' C U. States St. C. 39%—38-% C North Am. Cy. 13%—12% A Kon. Petr. Mpij. 338%—338%-35 C Contin. Oil Cy. 21—20% C Phillips Petr. Comp. 27%—26% C Shell Union O.C. 10%—9%-9% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 113%—115%-12 A H.V. Amsterdam 421%—420% -12 A Java Cult. Mij. 145—145 A N.I. Suiker U. 121%—120% A Deli Batavia 222%—222%-21 C Deli Mij. 1000 295%—291-94 Koninkl. Schepen H.V.A. Amerika Rubber Obl.Markt (Wettig Tabak Markt Philips gedeponeerd.)] A Senembah 295292%-98 C Baltimore en Ohio 5%5% Southern Pac. Cy. 1211-10% Sauthern Rlw. 7%7 Amst. Rubb. C. 202%—204-198 Deli-Bat. Rubb. 131—126%.-27 A Hessa Rubber 123—121%-22 A Serbadjadi S.R. 99%—98%-96 WISSELKOERSEN. heden gister Londen 8.98% 9.00%r Berlijn 72.60 72.65 Parijs 5.64 5.53 Brussel 30.44 30.46 New-York 1.81 1.81%' Japansche troepen te Nantoeng. Japansche gecombineerde marine- en le- gerafdeelingen zijn te Nantoeng geland en hebben de Chineesche strijdkrachten aldaar aangevallen. Nantoeng, dat ook wel Toengtsjau wordt genoemd, ligt op den Noordelijken oever van de Jangtse, 35 km boven het eiland Tsoengming. De operatie heeft ten doel, de Chineesche troepen van den Noordelijken oever van de Jangtse te verdrijven. Een Chineesche luchtaanval. Een escadrille Chineesche vliegtuigen heeft gisterochtend het vliegveld te Hangtsjau gebombardeerd en verscheidene vijandelijke vliegtuigen in vlammen doen opgaan. Aanvallende Japansche toestellen werden door de Chineezen verdreven. INCIDENTEN TE EUPEN. Te Eupen, dat voor den oorlog aan Duitschland toebehoorde, hebben zich weer incidenten voorgedaan. Tweehonderd jongelieden liepen door de straten, roepen de „Heil Hitier". De orde werd door de politie en eenige secties soldaten hersteld. Koning Leopold naar Eupen Verscheiden bladen hebben gemeld, dat koning Leopold zich begin April naar Eu pen zou begeven. Dit bericht is nog niet officieel bevestigd. OOK ZWEDEN ZAL ONVERWIJLD BEWAPENING VERSTERKEN. Uit Stockholm: Minister-president Hans- son heeft gistermorgen de onverwijlde ver sterking van de landsverdediging aange kondigd. Dit was, naar hij zeide, noodig als gevolg van de verslechting van den internationalen toestand sinds in Januari de begrooting werd ingediend. NIJPEND TEKORT AAN METAAL. Wegens een heerschend tekort aan ijzer en staal in Italië, zijn scherpe beperkingen opgelegd aan het gebruik van metaal in de bouwvakken. Het gebruik van ijzeren sta ven, traliewerken, poorten, borstweringen, balcons en vloeren is streng verboden. Ook het bouwen in gewapend beton is verbo den, tenzij het absoluut noodzakelijk is. Men is bezig om ijzeren hekwerken en poorten in parken en tuinen weg te halen, om het te gebruiken in fabrieken, die door den staat geëxploiteerd worden. Ontzaglijke bedragen moeten worden geleend. Naar uit Tokio wordt gemeld, is uit suppletoire begrootingsramingen gebleken, dat het totaal der staatsuitgaven van de ge wone begrooting voor het komende finan cieele jaar 3425 millioen jen zal beloopen, waarvan 920 millioen zal worden geleend. Hierbij zijn echter niet inbegrepen de uit gaven voor het „incident" in China. Deze komen op een aparte begrooting en bedra gen 4850 millioen jen, welk heele bedrag moet worden geleend. De totale uitgaven voor het komende financieele jaar dus worden geschat op ruim 8 milliard jen wat ongeveer vier keer zooveel is als de jaar- lijksche inkomsten in normale tijden en van deze uitgaven zal ruim 5 milliard, dat is meer dan de helft gedekt moeten worden door leeningen! Bij de Woensdag gehouden stemming voor een notabele der Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge, vacature P. A. Linden- bergh, werd gekozen de heer N. F, Bruinooge Dz„ met 66 van de 96 uitge brachte stemmen. De heer Jac. Burger Fz, verkreeg 12 stemmen. Van onwaarde 3 en 15 verspreide stemmen. De Rotterdamsche centrale recherche heeft de hand weten te leggen op een com plot, waarvan de leden zich hebben schul dig gemaakt aan inbraak, of aan mede plichtigheid, daaraan, aan heling, aan al lerlei zwendelpractijken en aan pogingen om met behulp van nagemaakte waarde papieren menschen op te lichten, een complot, waarvan enkele personen uit de misdadigerswereld lid waren, maar waar bij ook een jongeman van zeer goeden hui ze en een Rotterdamsch advocaat en pro cureur waren betrokken. In hoeverre deze laatste toen hij eenmaal met het complot in zee was gegaan, verder door den voor het complot ongunstigen loop der dingen is meegesleurd, en door chantagebedreigin- gen van zijn bendegenooten steeds verder werd aangezet, om verkeerde dingen te doen, dan wel of hij min of meer als auctor intellectualis, die weliswaar achter de schermen bleef, maar in feite de hoofd persoon was, moet worden beschouwd, is nog niet duidelijk geworden. Het onder zoek wordt nog steeds voortgezet. Vast staat, mede dank zij zijn bekentenis, dat hij zich aan strafbare handelingen heeft schuldig gemaakt. Voor zoover bekend, bestond het com plot uit vijf leden en wel den 37-jarigen kellner C. W. van C. een oude bekende van de politie en 'n berucht recidivist, en den 23-jarigen P. J. B., een jongeman zon der beroep die van goeden huize is, doch door oneenigheid met zijn familie aan la ger wal is geraakt, den 26-jarigen analyst C. H. V., een vriend van B., den 31-jarigen caféhouder K. van der C. en dan den ad vocaat en procureur mr. C. Z. te Rotter dam. De affaire begon met een voorval, op den 7den Januari, den trouwdag van Prin ses Juliana. Dien dag was nl. de- familie S., die aan den Beukelsweg woont, -naar een kerkelijke plechtigheid gegaan en toen zij daarvan terugkwam ontdekte men, dat er was ingebroken. De dief had een groote ijzeren geldtrommel gestolen welke trom mel oa.. voor f 1700 aan effecten, meest staats-obligatiën bevatte. Naar thans is gebleken, heeft de dief den sleutel van de woning gekregen van den verloofde van de dochter des huizes; deze verloofde was de thans 23-jarige P. J. B., die van heel goede familie is maar die door on eenigheid met zyn vader reeds vroeg op eigen beenen moest staan en eigenlijk zonder middelen van bestaan was. Als toekomstig schoonzoon van de familie had hij gemakkelijk de beschikking over den huissleutel kunnen krijgen. Hij wist, dat de heer S. een geldtrommel met waar depapieren bezat en waar deze trommel werd geborgen. Hij begreep dat als die trommel gestolen zou worden de verden king wel eens op hem zou khnnen vallen en daarom vond hij het veiliger niet zelf den inbraak op te knappen maar er zijn vriend den analyst C. H. V. voor te span nen. Hij verschafte dezen vriend den sleu tel, benevens de noodige verdere inlich tingen en toen hij zeker wist, dat er op den trouwdag van de Prinses niemand thuis zou zijn, waarschuwde hij V. dat deze zijn gang kon gaan. Op deze wijze werd de in braak gepleefd. In de woning van den analyst werd de trommel opengebroken. Men haalde de effecten er uit. De rest werd in het wa ter gegooid. Al spoedig bleek, dat men de effecten niet kon verzilveren, omdat de nummers bekend waren en de papieren dus bij de banken geblokkeerd zouden zijn. Men gaf ze daarom tot nader order in bewaring bij den caféhouder K. v. d. C. Deze wist dat hij met gestolen waar te maken had, maar vond dat geen bezwaar. Een van de kellners van den caféhou der, nl. C. W. van C. werd in de zaak betrokken en die bedacht een ingenieus plan om toch geld voor de effecten te kunnen krijgen. Voordat van C., kellner bij van der C. werd, had hij zelf een café gehad, welke zaak evenwel niet bij ster floreerde. Toen hij zijn café opgedoekt had, had hij nog een schuld van f 700 bij een brouwerij in Noord-Brabant. Deze schuld had hij nog steed niet kunnen af betalen. Hij zou zich met de brouwerij in verbinding stellen en vragen hem een be drag van f 700 ter hand te stellen. Als onderpand zou hij dan voor f 1700 aan ef fecten geven. Dit waren natuurlijk de ge stolen effecten. Voor de overwaarde moest de brouwerij in de eerste plaats de schuld schrappen en voor het resteerende verschil zou van C. bier betrekken, want voor die f 700 die hij in contanten kreeg, zou hij een nieuwe zaak openen. De caféhouder^ de verloofde en de analyst vonden dit een uitstekend plan en van C. trok er op uit. De brouwerij gevoelde er wel wat voor mits natuurlijk het onderpand goed was. De brouwerij stemde toe in de transactie, mits van een en ander een behoorlijker acte werd opgemaakt. Toen de zaak een maal in dit stadium was gekomen, is men naar mr. C. Z. gegaan, wien men precies vertelde wat er aan de hand was. Deze maakte er geen bezwaar tegen om een acte van onderpand op te stellen ten be hoeve van de brouwerij. In de acte werd o.a. nauwkeurig om schreven dat de effecten terstond in een couvert moesten worden gesloten, dat dit couvert ten overstaan van de partijen moest worden verzegeld en dat het stuk daarna bij een bank moest worden gede poneerd voor den tijd van een jaar. Op deze wijze hoopte men te voorkomen, dat de brouwerij te veel notitie zou gaan ne men van de nummers van de effecten, waardoor het bedrog zou kunnen uitko men. Deze opzet is inderdaad gelukt. De schuld van Van C. werd geschrapt en hij kreeg f 700 aan contanten in handen. Hiermede werd de advocaat betaald en voorts werd het bedrag verdeeld. O.a. kreeg de caféhouder f 130 als bewaarloon voor de effecten. Men had aanvankelijk gehoopt in staat te zijn, voordat het jaar verstreken was, gedurende hetwelk de ef fecten gedeponeerd moesten blijven, de schuld van f 700 af te doen, om zoo de effecten weer terug te krijgen zonder dat de brouwerij er achter was gekomen, dat men met gestolen effecten te doen had gehad. Dit liep echter falikant uit. Toen is er wat nieuws bedacht. Inmiddels was de verloving van B. ver-t broken. De jongeman was naar Canada gegaan waar hij in kennis kwam met een zeer gefortuneerde familie. Al spoe dig raakte hij met de dochter van die familie verloofd en toen de combinatie te Rotterdam en hij dus ook, zoo dringend om geld verlegen zat, besloot men te pro- beeren den aanstaanden schoonvader va» B. een groot bedrag afhandig te maken. Eerst was er een plan om hier (Rotter dam) valsche Amerikaansche aandeelen te laten maken en deze aan den rijken Ca nadees voor echte te verkoopen. Maar ten slotte vond men dit toch wel wat te rhh kant en men vond het beter, vooral om dat de Canadees allesbehalve lichtgeloovig bleek te zijn, een ingenieuzer plannetje in elkaar te zetten en zoo kreeg B. op ze keren dag een brief, met een indrukwek kend hoofd, afkomstig van het kantoor van mr. Van Loon, advocaat en procureur en mr. Schreuder, notaris, welk gefin geerd kantoor gevestigd zou zijn aan een deftig adres te Rotterdam. In dezen brief deelden mr. Van Loon en mr. Schreuder mede, dat een oom van B., die ook al niet bestaan had, was overleden en dat hij hem B., een bedrag van f 50,000 had nagelaten, maar dat als gevolg van de Nederlandsche wetten dit bedrag niet mocht worden uit gekeerd alvorens hij 24 jaar oud zou zijn. Hij moest dus nog één jaar op het geld wachten. Natuurlijk vertelde B. dit nieuwtje dade*i lijk aan zijn aanstaanden schoonvader, waarbij hij liet doorschemeren, dat hij het bijzonder op prijs zou stellen als deze hem een voorschot op die erfenis zou wil len geven, maar de Canadees weigerde pertinent eenig voorschot te geven, be houdens reisgeld om zoo snel mogelijk naar Nederland te kunnen terugkeeren. En zoo kwam B. hier aan zonder geld van den Canadees. Weer werd een plan ontworpen. Twee leden van de combinatie stelden zich in verbinding met den druk ker, die men aanvankelijk in de zaak had willen betrekken om de valsche Ameri kaansche aandeelen te maken, maar dat niet is doorgegaan. Men vroeg hem of hij ook kans zou zien valsche recepissen te drukken van de staatsleening 1938 3 a 3% De drukker zeide dat hij er inderdaad kans toe zag, maar hij vertelde den hee ren niet, dat hij er niet aan dacht zich in zulk een affaire te mengen. Mr. Z. heeft toen de combinatie een echt recepis ver schaft, wetende, dat dit tot voordeel voor falsificaties moest dienen. Het plan was voorts honderd te laten drukken van f 100 en honderd van f 1000. De drukker zou f 10,000 voor zijn moeite krijgen. Met een deel van de valsche recepissen zou men de Brabantsche brouwerij bewerken, van C. kreeg opdracht zich met de brouwerij in verbinding te stellen en te vragen op nieuw een aanzienlijk bedrag ter beschik-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2