forvtrtttcïule&eetixir0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) r Hussolini over de gebeurtenissen in Oostenriik. Inzake Ptaatsnamenspelling. De XXXVIIIe Kon Ned. Jaarbeurs. „De as Rome-Berlijn is geen diplomatiek maaksel, doch heeft zich hecht betoond in dit uitzonderlijk uur van de geschiedenis van Europa." DE ENGELSCHE REGEERING WEIGERT BESLISTE TOE ZEGGINGEN TEN AANZIEN VAN TS JECHO-SLOV AKI JE, HITLER ALS TRIUMFATOR TE BERLIJN TERUGGE KEERD, DE ZELFMOORDEN IN OOSTENRIJK. WERKGELEGENHEID IN NABURIGE LANDEN. Nederlandsche arbeiders naar België en Duitschland Nieuwe kwartaalabonnees WEERBERICHT. k. In Is li lt It id, T- a- ad ila >or tin- a"# Dagblad. Uifg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pietersfr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 64. TWEE BLADEN. DONDERDAG 17 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. In verband met hetgeen wij dezer dagen schreven over „Plaatsnamenwee" verne men- wij thans een en ander, hetwelk een ietwat ander licht op deze zaak werpt. De onzekerheid wordt er ten deele door weg genomen. De indruk, die tot dusverre bestond, was deze: 1. De ministerraad vaardigt het besluit uit, dat de Regeering voortaan in ha re organen de spelling der namen uit de woordenlijst van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap zal vol gen. 2. Ged. Staten van verschillende provin cies protesteeren hiertegen. 3. De regeering bindt in, en zal de zaak „nog eens overwegen". Als gezegd: zoo bezag „men" de zaak. Wij ook. Thans blijkt ons echter, dat het niet zoo is. Het is zóó: dit besluit van den minister raad is genomen, en blijft gehandhaafd. Ged. Staten en Gemeentebesturen kun nen echter niet zóó onmiddellijk en recht streeks als „organen der regeering" be schouwd worden, en daarom heeft de mi nister van binnenlandsche zaken nog eens in niadere overweging genomen, of hij Ged. Staten en Gem.-besturen dwingend kan voorschrijven, op dit punt zich naar zijn wenschen te gedragen. Dit is een quaestie van' staatsrechtelijken aard. Maar dat doet overigens aan het geno men besluit niets af of toe! Zoo is het ons bekend, dat het departe ment van onderwijs met deze zaak gewoon door gaat, alsof er niets gebeurd ware: de scholen zullen derhalve binnenkort allen deze schrijfwijze moeten gebruiken, en al léén deze, en zoo zal de zaak, langzaam maar zéker, ook wel in het verdere open bare leven doordringen. In verband met het vorenstaande hebben wij derhalve besloten, de nieuwe schrijf wijze voor plaatsnamen in Zeeland te vol gen, zoo als de ministerraad dit heeft voor geschreven. Doodelijke val van een dak. Gistermiddag is de 27-jarige schilder J. Postema uit Groningen bij het verrichten van werkzaamheden aan een pension op het Heereplein, vermoedelijk doordat hij misstapte, van het twaalf me ter hooge dak op straat gevallen. De on gelukkige was op slag dood. De man was ongehuwd. Toenemende deelname Prinses- Beatrix-Hal en Gaspaviljoen Van een halve televisie-demon stratie En een ontevreden as faltwegenbouwer. Dé pessimist zei: je moet niet zoo veel waarde hechten aan die vele deel nemers als 't er tenminste werkelijk veel zijn want och, de een komt er omdat de ander d'r komt en dat beteekent. niks. Alleen Utrecht is d'r goed mee Zoo bederven de pessimisten de dingen altijd. Maar zelfs een pessimist kan de cij fers niet wêgredeneeren690 deelnemers aan de eerste jaarbeurs, toen-ie nog niet Koninklijk was, nog heelemaal niet van een Koninklijken commissaris dacht en men van een nieuwe Prinses-Beatrix-ma- chinehal nog niet eens droomdeBij de 2e was het een dikke duizend deelne mers en daaromtrent bleef het schomme len tot de 20e beurs; toen ging het naar de 1500, verleden voorjaar waren het er 1800 en ditmaal zijn voor het eerst de 2000 overschreden. Dat is voor de organisatoren toch een onmiskenbaar succes. Van de 2005 deelne mers van dit jaar zijn er 1534 Nederlan ders; 147 Duitschers en 76 Oostenrijkers we zouden dus nu, om diplomatieke in cidenten te voorkomen, feitelijk 220 Duit schers moeten- zeggen 67 Belgen, 52 Britten; 60 Fransozen, 24 Noord-Amerika- nen, 22 Zwitsers en 12 Tsjeqhoslowaken, verder 3 Zweden, 2 Denen, 2 Italianen en 1 Noor, 1 Pool, 1 Portugees en 1 Span jool. Het nieuwe niet de nieuwtjes, want daar is voor ons stomweg geen beginnen aan is ditmaal de nieuwe Prinses Bea- trix-Machinehal, door den Kon. commissa ris Prins Bernhard zelf geopend en het gaspaviljoen. De machinehal is hoog en groot en licht. Er staat van alles: horloges, die wel de kleinste machines ter wereld zijn, en enor me staalwalswerken te IJmuiden op ware grootte; hoogst ingewikkelde weef machi nes, de allernieuwste driekleurendrukper sen, ingenieuze lastkranen Het gaspaviljoen schijnt de levend-ge worden tegenspraak van hetgeen een elec- triciteitsdirecteur ons dezer dagen zei: het gas gaat er aan op den duur. In dit gas paviljoen van de jaarbeurs krijgt men den indruk, dat dit gas" vooralsnog lang niet voornemens is, op deze uitspraak alleen den tegenstander het terrein te laten! Wij zullen allen heengaan van de aarde en vergeten worden, doch het goede, dat wij gedaan hebben, zal blij ven voortleven. Het plein vóór de gebouwen staat, als steeds, weer vol met knersende, puffende, stampende, draaiende en hijschende werk tuigen: machtige tractors op rubberban den, betonmolens, kwieke kleine Auto'tjes, pompende pompen en wentelende wielen. Dan de groote gebouwen in. Daar moet je, als belangstellende niét-belanghebbende bij speciale onderdeelen, met een sneltrein vaartje als ware het een uur-bezoek aan een groot museum doorrennen, anders word je stapel-dol en bovendien volge propt met reklamepapieren van dingen die je in der eeuwigheid niet noodig zult hebben. Wat moet een journalist nu met een graafmachine, - een asbesten windtun nel, een nieuw soort triplex, of étalage poppen beginnen? We hebben een poging gewaagd, de Fi- lips-televisie in werking te zien. Dat is maar voor de helft gelukt. Béneden nl. is de „studio": twee meneere'n gaven daar een nummertje zang met piano wég. Het was een zot gezicht: felle lampen er bo ven, beide knapen hard-geel geschminkt, alsof het Chineesjes waren, en dan een soortement filmoperateur die met een dito camera het televisiebeeld zat op te ne men. Dat hebben we gezien. Voor'de rest was 't niet verder te brengen dan tot een trap met heel veel menschen er voor, twee honderdjarige-eikeboom-achtige sup poosten en een politie-agent die de menig te verspreidde onder het motto: de boel is stopgezet. Dus geen televisie. Voor den niet-gespecialiseerden bezoeker zjjn de algemeene afdeelingen altijd het aardigst en het leerzaamst: statistiek, P. T. T., economische voorlichtingsdienst, e.o. Ook de Indische afdeeling is fraai en voor ons Nederlanders zoo nuttig. Vooral de Ned. Indische kunstnijverheidsvoorwerpen niet overslaan! Op haar oude plaatsje vonden we den Zeeuwschen stand van Van Melle uit Breskens. Een groote stand, een sierlijke stand, een zeer druk bezochte stand. Tenslotte belandden we bij onzen ouden vriend ir. Roegholt van de asfaltwegenbou wers. Die was maar slecht te spreken over Zeeland. Onze wegen, zoo zeide dez» bitumenist, zijn goed, vlak, goedkoop, zon- Mussolini heeft gisteravond in de Ita- liaansche Kamer een rede gehouden over de gebeurtenissen in Oostenrijk. Uiteraard werd deze redevoering met veel spanning tegemoet gezien. Men was er overal in de wereld uiterst benieuwd naar of uit de woorden van den Duce absolute 'gevolg trekkingen ten aanzien van de verdere ro tatie van de as RomeBerlijn zouden zijn te maken. Er kan hier al dadelijk vast gesteld worden, dat zulks vrijwel onmoge lijk moet heeten. De Duce heeft natuur lijk, nu het lot van Oostenrijk eenmaal be zegeld is, op de hechtheid van de as ge wezen. Voor 't overige was zjjn rede ech ter zoo gewoontjes en rustig, dat men te vergeefs probeert er gegevens aan te ont- leenen voor wat in de naaste toekomst Italië's buitenlandsche politiek zal zijn. Tijdens een ontmoeting met Schuschnigg, aldus Mussolini o.m., heb ik in April 1937 den Oostenrijkschen bondskanselier duide lijk te verstaan gegeven, dat de onafhan kelijkheid van Oostenrijk een kwestie was, welke in de eerste plaats den Oostenrijkers aanging en dat de as RomeBerlijn het fundament was der Italiaansche buiten landsche politiek. De afgezant van bonds kanselier Schuschnigg vroeg mij op 7 Maart jl. omstreeks het middaguur voor den eersten keer sinds eenige maanden, wat ik van de aangekondigde volksstem ming dacht. Ik antwoordde hem op de meest afdoende wijze, dat dat een vergis sing was. Deze helsche machine zal in uw handen tot ontploffing komen." In min of meer officieuze kringen aan de overzijde der Alpen heeft men mij ge vraagd, waarom wij niet tusschenbeide zijn gekomen. Wij antwoordden, dat wij nim mer verplichtingen hebben aangegaan, di rect nog indirect, noch schriftelijk, noch mondeling. Oostenrijk heeft ons nimmer gewapende inmenging gevraagd om met geweld zijn eigen onafhankelijkheid te ver dedigen. Een land, dat militaire hulp noo dig heeft tegen zijn eigen volk, is trou wens niet meer waard zich zoo te noemen. Hetgeen zich in Oostenrijk afspeelde, was het bewijs van de innige aspiratie van het Oostenrijksche volk om Anschluss. Op alle argumenten, die het spoor dragen van zeker nationalisme antwoorden wij, dat wanneer een gebeurtenis noodlottig is, het beter is, dat het zich voordoet met u, dan ondanks u, of erger nog, tegen u. In waar heid is de nationale revolutie in Oostenrijk jn snel rythme voltrokken." Er zijn op de wereld individuen, die zoo oppervlakkig, zoo onwetend zijn van de omstandigheden van het fascistische Italië, dat zij meenen indruk op ons te maken met een globaal cijfer van de mïïlioen Duitschers en met hun aanwezigheid aan onze grenzen. Italië laat zich niet ge makkelijk beïnvloeden door 52 landen, die daar ook niet in slaagden tijdens den Afri- kaanschen oodlog. Italië heeft een stalen wil en een sïalen ziel en het volgt zijn weg. Wij zjjn zoo weinig onder den indruk dat wij rustig toegeven, dat over eenige jaren, de Duitsche bevolking langs den weg der natuur, zal zijn toegenomen tot 80 millioen zielen, terwijl wij dan een be volking van 50 millioen zullen hebben. Voor ons, fascisten, zijn de grenzen hei lig. Men discuteert er niet over, doch ver dedigt ze. Toen het Oostenrijksche drama gebeurde, de vijfde daad, meenden de te genstanders van het fascisme op de we reld, dat zich eindelijk een goede gelegen heid had voorgedaan om den eenen tota litaire staat tegen den andere op te zet ten en hun solidariteit te breken door een schok, die, zeggen wij den pacifisten van professie, het voorspel zou zijn geweest van een nieuwen wereldoorlog. Deze be rekening der democratiën, loges en derde internationale was onjuist. De hoop was volkomen kinderachtig en beleedigend, om dat zij een schaduw wierp op ons karak ter en op ons politiek inzicht. Maar waarom het niet te zeggen? Het uur was gekomen, van wat men zou kunnen noemen de op-de-proef-stelling van de as. Welnu, de Duitschers weten, dat de as geen diplomatiek maaksel is, dat alleen doeltreffend is voor normale gele genheden, doch zich vooral hecht heeft be toond in dit uitzonderlijke uur in de ge schiedenis van de Duitsche wereld en van Europa. j j Twee naties, waarvan de formatie 'en eenheid parallel liepen, kunnen gezamen lijk opmarcheeren om ons bewogen con tinent een nieuw evenwicht te geven, dat tenslotte een vreedzame en vruchtbare samenwerking der beide volken zal ver oorloven." In het Engelsche Lagerhuis heeft minis ter-president Chamberlain gisteren een aantal vragen van leden der oppositie moe ten beantwoorden. Een daarvan betrof de positie van Tsjecho-Slovakije. De vragen steller wilde, dat de Engelsche regeering zich duidelijk over eventueele hulp aan dit land zou uitspreken. Chamberlain weigerde dat echter. Hjj wenschte geen „ontijdige en noodelooze" verklaringen af te leggen. In het Hoogerhuis heeft de minister van buitenl. zaken, lord Halifax een rede 'over den internationalen politieken toestand ge houden. Ook in die rede kwamen uiteraard geen verklaringen voor, waaruit de Tsjechen zich gouden bergen van Engel sche hulp zouden kunnen droomen. Hitler is gisternamiddag per vliegtuig te Berlijn teruggekeerd. Zooals te verwachten was, heeft de bevolking der Duitsche hoofd stad hem een daverende blijde inkomste be reid. Hitier werd op Tempelhof begroet door Goering en de andere ministers, generaals en partijleiders. Gotbbels vertolkte den dank der millioenen Berlijners voor het te rugbrengen van Oostenrijk in het rijk. Te 17.25 uur vertrok Hitler van Tempelhof. De menigte, die zich had opgesteld langs den weg tusschen het vliegveld en de kan selarij, werd op een millioen menschen ge schat. De auto van Hitier reed langzaam voort, onder het gejubel der massa. Toen de „führer" met Goering op het balkon der kanselarij verscheen, barstte een or kaan van gejuich los. Van het balkon af heeft Hitier een korte toespraak gehouden, waarin hij zeide „Duitschland is tot een groot Duitschland geworden en zal dat blijven. Daarvoor zorgt het Duitsche volk in zijn geheel van Oost tot West, van Zuid tot Noord". DE RIJKSDAG TEGEN VRIJ DAGAVOND BIJEEN GEROE PEN. Officieel wordt uit Berlijn gemeld: De president van den Rijksdag, generaal-veld- maarschalk Goering, heeft den Duitschen Rijksdag tegen Vrijdag 18 Maart a.s. des avonds 8 uur bijeengeroepen. Het nationaal-socialistische blad „Tele- graf" meldt, dat de Joodsche fabrikant Reitlinger en zijn dochter zelfmoord heb ben gepleegd op zijn bezitting Jenbach, Reitlinger is langen tijd voorzitter van den bond van Tiroolsche industrieelen geweest Ook Baoyer, 'n Joodsche hoogleeraar aan de Universiteit te Innsbrück en zijn doch ter hebben de hand aan zichzelf geslagen. Freud gearresteerd? De Weensche correspondent van de „Pa ris Soir" meldt, dat prof. Sigmund Freud, de vader der psycho-analyse, prof. Loewi, winnaar van den nobelprijs, en prof. Neu- man, de bekende chirurg, die verleden jaar geweigerd zou hebben Hitier te opereeren gearresteerd zouden zijn. Zij zijn allen Jo den. Anti-semietische uitspattingen te Weenen. De Karntnerstrasse, een der drukste winkelstraten van Weenen, was gister het tooneel van een anti-semietische agitatie, die herinnerde aan de gebeurtenissen op den Kurfürstendamm te Berlijn in 1935. Groepen van zeer jeugdige personen, die het haakkruis op armbanden droegen, vie len" Joodsche kooplieden lastig. Zij trokken door de straten onder het geroep van „dood aan de Joden". Zij be smeurden de winkelruiten en puien met bruine verf en schreven er „Juden" op. Een van uur tot uur aangroeiende menigte stond onverschillig toe te zien. De politie greep niet in. .•RUSLAMJ i-v I I der onderhoud, onverslijtbaar, stroef en ze willen er maar niet aan in Zeeland! Hoe zit dat toch? We moesten het ant woord schuldig blijven Er is verbazend veel nieuws te zien. En er waren in de verschillende afdeelingen veel belanghebbenden, die met klaarblijke lijke kennis van zaken luisterden naar wat de onvermoeibare uitleggers beweerden. Vele malen zagen wij naarstig in order boekjes noteeren: dat is toch maar het doel van de Jaarbeurs. Vertoonen en ver- koopen. .hongar,/roem en)é JOEGOSLAVIË"! Dinsdag werd te Roosendaal een verga dering gehouden, uitgeschreven door den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, waarin de werkge legenheid voor Nederlandsche arbeiders n naburige landen werd besproken. De bij eenkomst stond onder leidmg yan dën heer Th. van Lier, referendaris bp het depar tement van sociale zaken. De héér Van Lier besprak achtereenvol gens de werkgelegenheid in Frankrijk, België en Duitschland. De mogelijkheid bestaat dat eerlang weer landarbeiders in Frankrijk kunnen worden geplaatst, daarover zijn besprekin gen loopende; in de eerste plaats komen voor plaatsing in aanmerking melkers- veeverzorgers. In België was het vorig jaar een groo te werkgelegenheid in mijnen, ijzer- en staalfabrieken, voor grondwerkers bij pu- blieke werken en voor bouwvakarbeiders. Het meest had deze werkgelegenheid te beteekenen in Belg. Limburg en in het industriebekken van Luik. Daar zijn uit Zuid-Limburg plm. 3000 arbeiders g plaatst. Verder was er gelegenheid om te werken in Brussel en omgeving, vooral in de bouwvakken en in de Belg. Kempen bij Kanaalwerken. t Thans is er in de streek van Luik weder om werkgelegenheid in de mijnen en bouw vakken. Aan den stuwdam te Eupen waren vorig jaar 600 Nederlandsche arbeiders werkten, zijn nu weer 200 arbeiders uit Zuid-Limburg werkzaam. Het bedrijfsleven in Belgie ondervond de laatste maanden eenige stagnatie eens deels door de internationale economische verhoudingen, anderdeels, door het weg vallen grootendeels van de-export van goe deren naar China. Er zijn thans weer teekenen van he - nieuwde opleving. De werkloosheid loopt de laatste weken weer flink terug. Als het zoo doorgaat wordt binnenkort weer een grootere vraag naar arbeidskrachten verwacht. Wat Duitschland betreft, waar voor den oorlog 130.000 Nederlanders werkten was voor eenige jaren het aantal Nederl arbeiders teruggeloopen tot nog geen 20.000, waarvan de helft geen werk had Thans zijn er weer 25000 Nederl. arbei ders, die allen werk hebben. Sedert het vorig jaar heeft Duitschland nog slechts een gering aantal werkloozen zoodat in verschillende beroepen een be hoefte ontstond aan geschikte arbeiders. Daarvan werden in den landbouw, m de veenderijen en in de bouwvakken talrijke vreemde arbeiders tewerkgesteld. Uit Ne derland zijn 4500 Nederl. arbeiders door de organen der openbare arbeidsbemidde ling in Duitschland geplaatst, waarvan on geveer 1500 veenarbeiders, 2000 landar beiders en boerenknechten en de rest bouwvakarbeiders en arbeiders in andere beroepen. Er zijn arbeiders uit vrijwel alle provin cies in Duitschland gaan werken; de ar beiders waren van uiteenloopende gods dienstige en politieke richting. Mede tengevolge van uit Duitschland getroffen regelingen hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. Zoo deze zich mochten voordoen, staan de Duitsche Arbeitsamten en eventueel de Nederl. Arbeidsbeurs te Oberhausen de ar beiders met raad en daad bij. De arbeiders behoeven niet deel te ne men aan organisaties en worden niet be lemmerd in het vervullen hunner gods dienstplichten. Zij kunnen maatschappelijk daar leven als bij ons te lande, alleen mo gen zij zich niet inlaten met de politiek. Dit laatste is volgens spr. geen bezwaar, want de arbeiders gaan naar Duitschland niet om aan politiek te doen, maar om te arbeiden en daardoor hun brood te ver dienen en zoo mogelijk nog iets over te houden. Dit jaar kunnen er weer een groot aan tal Nederlandsche arbeiders in Duitsch land werk vinden, in de eerste plaats m den landbouw en in de veenderijen. Waar schijnlijk ook weer in de bouwvakken. Behalve een groot aantal melkers en melkersgezinnen kunnen er 2000 boe renknechten worden geplaatst en bijna 2000 seizoenarbeiders in den landbouw. Uit Drenthe en Groningen hoopt men 1500 a 2000 veenarbeiders te plaatsen. De minister van sociale zaken heelt in een circulaire de aandacht van de gemeen tebesturen gevestigd op deze werkgelegen heid en verzoekt dat de gemeentebesturen en de organen der openbare arbeidsbemid deling actief zullen medewerken om deze werkgelegenheid te benutten. Daartoe moet worden nagegaan welke landarbei ders en zoons van landarbeiders en klei ne boeren in elke gemeente in aanmer king komen voor deze werkgelegenheid. Hierna gaf de heer Van Lier het woord aan den heer Melse, vakkundig ambtenaar bij den Rijksdienst voor de Zuidelijke Pro vinciën, die een uiteenzetting gaf over de ervaringen het vorig jaar opgedaan me de plaatsing van landarbeiders in Duitsch land en van de perspectieven der werkge legenheid in dit jaar. De heer Melse wees in de eerste plaats Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige, meest Z. W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, kouder des nachts, overdag iets zachter in het Noorden, in het Zuiden zach ter. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit -Z.W. richtingen, over het algemeen be wolkte tot betrokken hemel, enkele opkla ringen, plaatselijk een weinig regen of mot regen, lagere temperatuur. Vr. 18 Maart. Zon op: 6 h 10; onder: 18 h 07. Licht op: 18 h 37. Maan op: 21 h 23; onder: 6 h 33. L.K.: 24 Maart. Hoog- en Laag water te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 17 S 1.48 14.16 8.33 20.33 Vrijdag 18 2.25 14.54 9.07 21.10 Zaterdag 19 3.04 15.31 9.42 21.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 17 3.51 16.14 9.27 21.41 Vrijdag 18 4.28 16.52 10.01 22.15 Zaterdag 19 S 5.04 17.28 19.38 22.53 op het nut van goede arbeidsbemiddeling welke als nuttig en noodig voor een goe de gang op de arbeidsmarkt. Daardoor krijgen de organen der arbeidsbemiddeling het juiste contact met de arbeiders, het geen van groot nut is bij bemiddeling naar het buitenland. Het is dan ook zeer goed merkbaar dat in piaatsen waar de ar beidsbemiddeling voor eigen omgeving ac tief werkzaam was, het aanbod voor plaat sing in het buitenland grooter was dan el ders. Resultaten. Resultaten 1937. Uit de Zuidelijke pro vinciën werden in 1937 bijna 800 seizoen arbeiders naar Duitschland bemiddeld. Te vens werden een groot aantal melkknech ten, paardenknechten, en andere geplaatst. De resultaten waren over 't algemeen zeer gunstig. Wel zijn hier en daar enkele mis lukkingen geconstateerd. Het is echter niet denkbaar, dat bemiddeling op zoo groote schaal voor 100 zou kunnen sla gen. De door de arbeiders gespaarde be dragen varieerden sterk. Sommigen stuur den niets over. Dit waren er echter slechts weinigen. Dan volgt een groep die slechts kleine bedragen spaarden, en een groote groep die groote tot zeer groote bedragen aan spaargeld naar de familie overmaak ten. Sommigen spaarden bedragen van 350 tot 440 gulden in jaar. Dit zijn dan wel zeer goede en spaarzame ar beiders en het was dan ook niet voor al len mogelijk het zoo ver te brengen. Wat nu de mislukkingen betreft het vol gende. Velen vonden den aftsand van de woonplaats naar Mecklenburg en Midden- Duitschland te groot, terwijl ook bezwaren werden geopperd tegen het verstrekken van naturaliën, waarvan de kookvrouw dan de kost moest klaar maken voor de arbeiders. Wel konden wij reeds vorig jaar bereiken, dat in vele gevallen volle kost werd verstrekt, doch het was zeker beter geweest wanneer dit algemeen zoo geregeld was geweest. Deze bezwaren zijn thans vervallen. Er kunnen in Rhijnland en Westphalen 2000 seizoenarbeiders worden geplaatst. Allen krijgen volle kost en vrij reizen van de Nederlandsche-Duitsche grens tot bij den werkgever en, na een vol seizoen, terug tot aan de grens. Van het bespaarde loon zal 85 naar Nederland mogen worden overgemaakt tegen den Berlijnschen koers, dat is mo menteel 72 cent per mark. Voorts bestaat er gelegenheid voor ge huwde arbeiders om hun vrouw mee te nemen, benevens aankomende werkkrach ten, zoodat Ket inkomen veel hooger zal zijn dan wanneer de man alleen gaat. Het is in 't algemeen mogelijk de ploe gen te vormen in de woonplaats. Er mo gen in elke ploeg jongens worden opgeno men, mits de vader, of met diens goed vinden een oudere arbeider hem onder zijn leiding neemt. De ploegen zullen dit jaar niet zoo groot mogen zijn omdat men in Rhijnland en Westphalen op de meeste be drijven niet meer dan 2 tot hoogstens 10 man vraagt. Ook de bemiddeling van landarbeidersge zinnen moet onze aandacht hebben. Voor al gezinnen met medewerkenden kinderen hebben een zeer goed bestaan en gelegen heid om belangrijke bedragen te sparen. Voorts kunnen een onbeperkt aantal melkknechten worden geplaatst op aan- vangsloonen van 4050 Mrk pe? maand met kost en inwoning. Waneer zij meer dan 12 koeien kunnen melken kan meer, verdiend worden zelfs tot 70 Mrk en in weinige gevallen tot 80 a 90 Mrk per maand. Paardenknechten en knechten voor ge mengd bedrijf worden ook volop bemid deld. Er zal echter meer aanbod moeten komen om aan de 2000 aanvragen voor Rhijnland en Westphalen te kunnen vol doen. Nadat door een aantal aanwezigen vra gen waren gesteld, die werden beantwoord bleek de vergadering het eens te zijn met de opvatting van den heer Van Lier, dat deze werkgelegenheid geschikt is voor tal rijke personen, die hier geen of een onvol doend bestaan hebben.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1